i Texeis Bioscoop-Theater I DE SPION DER LANCIERS DE PURPEREN MANTEL TWEEDE BLAD TEXELSCHE GOURANT Texelsche Berichten Herstel Doopsgez. Kerk DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN Twee bijzonder mooie Films Zaterdaq 3 Dec. 1938 We brengen onder de aandacht van A.N.W.B.-leden, dat zij tegen betaling van f2.50 hun auto ten behoeve van de aanslag in de Personeele Belasting kun nen laten taxeeren door de A.N.W.B.- expert en wel te Den Helder op Dins dag 13 Dec. van 10—12 uur bij Café- Rest. De Toelast,. Spoorstr. 9-11. Voor afgaande aanmelding dient te geschieden aan dit adres: Parkstraat 18-20, Den Haag. Het onderwerp van de avond der R.K. Propag. Club was Maandag: De werking van sneeuw en ijs. Het werd behandeld door de heer H. C. A. Kievits. Zonder waterdamp (water) zou de aarde onbewoonbaar en dor, kaal, trooste loos haar aanblik zijn. 't Is o.a. te danken aan het water en zijn vormen: ijs en sneeuw, dat er niet enkel kale, rotsachi tige gebergten, doch ook vruchtbare) landouwen zijn: ,,'t puin der gebergten"^ Neerslag omvat niet enkel regen, maar; ook hagel en sneeuw. In de winter sneeuwt het in de vlakte boven plm., 30 gr. br. In de zomer ook op hoogera breedten en op grootere hoogten. De sneeuwgrens .is athankelijk, niet alleen van hoogte en breedte, doch ook van de neerslag, van de wind, van de ligging ten opzichte van de zon. De in de hoogere bergstreken gevallen korrelige, losse, droge sneeuw is zeer geschild voor ski-sport. In de Alpen valt per jaar gemiddeld wel 8 M. sneeuw. De sneeuwmantel zou dus steeds dikker worden. Dit is echter niet zoo, omdat le een gedeelte „wegvriest"; 2e. een ge deelte snel naar beneden glijdt: stof- of stuiflawinen, grond- of slaglawinen en gletsjerlawinen; 3e. een gedeelte lang zaam naar beneden glijdt: gletschers. Uit de z.g. firnvelden hangt doorgaans één gletsjertong naar beneden. Deze is plastisch en beweegt zich langzaam dil- waarts. in de Alpen 0.1—0.4 M. per dag; op Groenland ruim 30 M. per dag. Een sneeuwdeeltje van de top van de Jungfrau b.v. heeft 450 jaar noodig om het eind van de Aletschgletsjer te berei ken (deze is plm. 27 K.M. lang). Onder de gletsjer vormt zich een stroompje, dat aan het eind uit de vaak 30 M. hooge gletsjerpoort te voorschijn komt. De gletsjers schuren de onderliggende bo dem uit en veroorzaken krassen in 't harde gesteente, stooten deeltjes steen af en voeren onder zich een laag puin, zand en steenen mede: „de grondmo- raine". Zij schuren ook de kanten en ge steente Valt op de gl. en maakt zoo als) „zijmoraine" de "reis mee. Vloeien twee gl. samen, dan vormen de binnenste zij- morainen een „middenmoraine". Al het meegevoerde puin hoopt zich na de re's als „eindmoraine" op, als 't n et door hel; smeltwater verder wordt vervoerd. Zoo ontstond vruchtbare grond, door de rivie ren aan haar oevers en mond neergelegd: diluvium. Ons land is opgebouwd in het Z. uit Rijn- en Maasdiluvium, in 't N. (tot Overijselsche Vecht) uit Noordsch dilu vium en in midden uit gemengd dil. De gletsjers uit 't N. in de glaciale tijden reikten tot het midden van ons land en, plooiden de aanwezige grond op. Nog ve'.e andere sporen zijn er, ook in ons land uit die tijden te vinden. De Hoo geberg op ons eiland behoort tot het Noordsch diluvium. Reikt een gletsjertong tot aan zee, dan schuift die eerst nog een eind te water, maar door de opwaartsche druk van het water „kalft" hij af en vor'mt hij ijsbergen (soms wel tot 100 M. bo ven het water) In het Zuidpoolgebied bereikt het landijs, dat vlak en breed is, de zee en daar vormt het tafelvormi- ge ijsbergen. Deze interessante lezing van de heer H. C.A. Kievits, door lichtbeelden verduide lijkt, had een aandachtig gehoor. Kape laan Grent sloot met dankgebed. Wegens Oude en Nieuwe Sunderklaas is de volgende propaganda-avond vast-, gesteld op 19 Dec. a.s. K.G. Verzet u tegen het begin, want de dwaasheid van het kind wordt de ondeugd van de jongeling en de misdaad van de man. In de Staatscourant van 29 dezer ver scheen het bericht van de herbenoeming van de heer IJ. Lap Az. alhier als heem raad van de Dertig Gemeenschappelijke, Polders. We schreven in vorig nummer over een verloting ten bate van herstel en onderhoud van het ge bouw der Doopsgez. Gemeente te Den Hoorn. Hier vervolgen we ons artikel. Waar staat dat kerkje dan toch zullen velen zich afvragen: Nog nooit heb ik het bij mijn bezoek aan Den Hoorn gezien. Geen wonder, lezer, want het gebouw ligt achter boerderijen verscholen, ter wijl het 's zomers bovendien kwistig door groen is omsloten. Tegenover de Werf staat de kosterswoning. Langs een smal laantje komen we bij het gebouw. Van buiten lijkt het wel wat op een gewone schuur. De schuine kap, die boven het houten gewelf ligt, is met roode pannert bedekt. Deze kap is ongeveer tien jaar geleden nieuw aangebracht. De oude, welke eveneens van roode pannen was voorzien, moest worden vervangen, daar de sparren totaal verteerd bleken te zijn. De muren zijn opgetrokken uit kleine ge le steenen. Een toren heeft de kerk niet. Ze heeft er waarschijnlijk nooit een ge had. Er zijn althans geen sporen, die er op zouden kunnen wijzen. Ook oude ge schriften spreken er n;et van. Oude archiefstukken vertellen, dat de kerk in de zestiende eeuw gebouwd is. Ze behoort dus tot de oudste kerken van het eiland. De deur lijkt wel wat op die van een oud heerenhuis. Ze is uit zwaar hout ver vaardigd en met eenvoudig snijwerk ver sierd. In't portaal zijn nog drie deuren een verschaft ons toegang tot de sobere consistoriekamer. Door een andere betre den we de ruimte, waar de godsdienst, oefeningen worden gehouden. Recht voor ons de preekstoel met hier en daar een voudig snijwerk. In het midden hangen twee koperen kronen, dateerend uit het begin van de 18e eeuw. Langs de kanten, boven banken en stoelen, een elftal pc-, troleumlampen. „Geen electrisch licht?" Dat was onze eerste vraag, waarin we niet weinig ver wondering legden. Achteraf bleek het ontbreken van electrisch licht verklaar baar: Er is, zoo werd ons verteld, 'n avonds zelden of nooit kerkdienst. Bo-i vendien hebben we al gehoord, dat dei Gemeente met geldgebrek te kampen heeft. Een meter of zes boven ons een houten gewelf, licht grijs geschilderd Licht grijs en bruin voeren hier de hoofd toon. Langs een gebogen trap, e'lf tre den, bereiken we van het portaal uit de z.g. kraak. Aan beide zijden sta-n eenige rijen banken. Van sommige is het zware, ruwe hout, dat nog nimmer een verfje kreeg, door de tand des tijds 'hieii en daar weggevreten. In het midden het orgel, een gewoon huisorgel, maar dat hier u istekend dienst doet en welks ge luidsvolume de ruimte rijkelijk met klan ken weet te vullen. De kosterswoning is eveneens van heel oude datum. De muren zijn vroeger; misschien anders geweest. Op eenige plaatsen worden de uit gele steentjes op getrokken muren door schoren onderbro ken. De ontstane ruimten zijn dichtge metseld. Toen de Gemeente nog een voorganger voor zich alleen rijk was, had zij midden in het dorp een pastorie. Het woonhuis „Happy Days", thans eigendom van de heer D. Drijver, was vroeger bewoond door de Doopsgez. dominee. Ds. Kupe- rus, de laatste voorganger, die zijrt, werkzaamheden alleen aan de Gemeente Den Hoorn kon wijden, is 17 jaar gele den gestorven. De dooden werden en dat is tot op de huidige dag nog zoo op de be graafplaats van de Ned. Herv. Gemeente ter aarde besteld Tot voor kort werd er door de Doopsgez. van de klok van de Herv. kerk gebruik gemaakt om tot het bijwonen van de godsdienstoefening op te roepen. Bij het kerkje liggen geen steenen. die uit het grijs verleden tot ons kunnen, spreken; niets van dat allesOok aam of in de kerk zelf heeft men geen ge schriften, in steenen b.v., ontdekt. Zij, die de Doopsgez. Gemeente en haar bedehuis een warm hart toedragen, zullen de commissie zeker zooveel mo gelijk steunen.Mocht onverhoopt de steun niet toereikend zijn, dan zal vermoedelijk de Rijkscommissie voor Mo numentenzorg er aan te pas moeten ko men. J. Tweede hoofdfilm (Ingezonden.) Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de N.V. C. R. Keijser en Co. inzake controle op mengvoeders, zouden wij gaarne het volgende willen opmerken. Op de lezing van Dr. Grashuis werd door de heer A. v.d. Meulen (Dir. N.V. C.R.K.) aan Dr. Grashuis een vraag ge steld, die hierop neerkwam, dat er naast de bekende C.L.O. controle op mengvoe ders ook nog een andere controle op dit gebied werkzaam is. Hij bedoelde hier mede „het station voor Maalderij en Bak kerij te Wageningen". Dr. Grashuis heeft de werking van genoemd station duidelijk uiteengezet, hetgeen ongeveer hier op; r.eerkwam. Door genoemd station wordt veevoeder onderzocht, ook mengvoeders. Dit on derzoek geschiedt uitsluitend op gehalte aan verteerbaaar eiwit en vet. Juist deze controle noemde Dr. Grashuis te eenen- male onvoldoende, omdat er, volgens hem, zooveel soorten eiwit zijn, die in waarde niet met elkaar zijn te verge lijken. Daarom kunnen wij een dergelijke controle nimmer voor goed aanvaarden. Verder heeft Dr. Grashuis nog een en ander gezegd over de werking van het. Station, o.a., dat genoemd station werkt met Rijkssubsidie en daardoor gerech tigd is, achter zijn naam „onder Rijks- toezicht" te plaatsen. Dit beteekent echter Het Marie-Hamel- Cabaret oogst veel succes. De heer D.For- rer houdt een propaganda-rede. „De dringend noodzakelijke verster king van de moderne arbeidersbeweging gebiedt het gebruik van alle middelen, welk kunnen dienen om dit doel te be reiken". Aldus sprak de heer D.Forrer Hoofdbestuurder van de Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, D.nsdag op de propaganda-iavond van het N.V V, iii Pen's Zaal. En weinig middelen zul len zijn ingeslagen als dezje propagan da-cabaret-a vond, verzorgd door het uit stekende gezelschap van Marie Hamel. Er was een gezellige sfeer in de zaal) die vrijwel uitverkocht was. Bij herhaling klonk een hartelijk en welgemeend ap plaus. Geen wonder, want de leden van het Cabaret bleken hun vak zeer goed; te verstaan. Henk Neef, die verhinderd bleek op de piano te begeleiden, wend verhangen cioor John de Leeuw, die zich op vaardige wijze van zijn taak kweet. Marie Hamel bracht verscheidene liedjes en voordrachten Vooral het „Wat ben ik ver kouden", van Willem van lependaial, sloeg bijzonder goed in, evenals de geestige geschiedenisles. Gretha Schley, een der beste krachten van de voormalige „Ne- derlandsche Operette", toonde haar mee sterschap op de accordeon. Het danspaar Ellen en Jane, de „Two rhythm girls", liet verscheidene bekoorlijke en geestige dansen zien, die bij het publiek zeer in de smaak vielen. Met Prof. Ben Ali Libi die met vaardige en amusante goochel-- trucjes zijn toeschouwers voortdur ent wist te boeien was het gezelschap compleet. Variatie was er dus wel in overvloed. Er werd in vlot tempo gewerkt. In het kort volgt hier de inhoud van de propagandarede van de heer Forrer, Ons land telt nog plm. 300.000 vverkloo zen. Daarom, zei spris het zoo te be- treureii, dat de arbeidersbeweging er tot dusver niet in geslaagd is, de Regeering er toe te bewegen, doeltreffende maatre gelen te treffen, welke een algeheel ein de kunnen maken aan die werkloosheid. Wij hebben de weg gewezen, aldus spr., en deugdelijke plannen aangegeven in 't Plan van de Arbeid; teekeningen en be stekken liggen al gereed; ze wachten en kel op de aanbesteding. Voor 100 pet. zijn ze verantwoord. Niemand heeft de financieele gegevens aangerand. Mert heeft zelfs toegegeven, dat de plannen geenszins dat gecontroleerd wordt door rijksambtenaren. Het is een particuliere zaak, als elke andere, met eigen perso neel, dat in zijn eigen laboratorium ools monsters onderzoekt. Wanneer de con trole geschiedt, zooals deze door de Cen trale Landb. Organisaties wordt uitge oefend, dus controle op de voorraden, op het mengen, op het monsters nemen van voorradige mengvoeders, hetzelfde monster laten mengen in het bijzijn van de controleur, deze monsters met elkaar vergelijken, en tenslotte de volledige pro- oentische samenstelling op de label ver melden, dan pas kunnen we met de meest mogelijke /ekeiiheid zeggen, dat het mengvoeder aan de eischen, die men er aan stellen lean, voldoet. Dit was ongeveer het antwoord, dat Dr. Grashuis aan de heer Van der Meulen gaf. Wan neer deze aangelegenheid direct in het vers'ag was opgenomen, dan had u deze ingezonden stukken niet behoeven op te nemen. Dan zouden de lezers meteen) vernomen hebben, dat de heer Van der Meulen, toen hij dit antwoord van Dr. Grashuis kreeg, hierop niet verder is in gegaan. Wanneer de heer Van der Meu len nu in uw courant van 30 Nov. een ernstig protest aanteekent, tegen boven genoemd stukje, dan had hij dit, volgens ons, toch ook wel op de lezing van Dr. Grashuis kunnen doen. Bestuur Coöp. Aank. Vereen. „Texel". uitvoerbaar waren mits de 600 milli oen, daarvoor noodig, in Nederland aan wezig zijn. ,,En die zijn er niet", zei men ons Maar Prof. Van Gelder noemde de plaatsen, waar niet 600. millioen maar wel 1200 millioen renteloos ligt. Wat een kapitaalverlies. Daar zat het dus niet in. De Regeering wilde niet, de poli tieke invloeden, waar zij op steunt, heb ben doelbewust, niet medegewerkt. Het P.an van de ArbeiJ beoogt verhooging van het welvaartspeil, onze tegenstanders zien slechts oplossing van het werkloos heidsprobleem door verlaging van het welvaartspeil. We moeten daarom zien, moer invloed in Nederland te krijgen, om het Plan van cle Arbeid werkelijk te kun nen doorvoeren- Er zijn thans 750.00(1 arbeiders georganiseerd in verschillende vakvereenigingen Anderhalf millioen zijn r.og ongeorganiseerd. Dat is onze zwakte. Spr. wees in dit verband op Zwe den, waar door maatregelen als in het P.an van cle Arbeid staan aangegeven de werkloosheid is overwonnen cn waar het welvaartspeil is verhoogd. Maar dat kan daar geschieden, a'dus spr., omdat 80 pet. van de arbeiders warén georga niseerd en clan niet zooals in Nederland in verschillende vakbonden, maar slechts in één enkele, die neutraal beoogt te zijn en zich niet met godsdienst bezighoudt. Toch is onze actie n et geheel zonder resultaat geweest. Voor kort verscheen het zg. plan-Westhoff, opgesteld door ir. J. Th. Westhoff, rijksingenieur voor, cle werkverschaffing, die aangeeft, hoe in ons land 100.000 werkloozen te werk kunnen worden gesteld. Zijn plan is een deel van ons Plan van de Arbeid; het zou cr zoo uit overgenomen kunnen zijn. Het debat in de Tweede Kamer is be- heerscht door de kwestie of de regeering die ir. Wes'hoff de opdracht tot zijn onderzoek gaf, dit zwakkere plan van de arbeid ook wérkelijk zal doen uitvoeren. Westhoff berekent, dat, als 100.000 werkloozen arbeid krijgen, het welvaarts peil zal stijgen, zoodat automatisch nog 30.000 tot 40.000 arbeiders werk zullen kunnen vinden. De regeering publiceert' deze plannen, als waren ze v.an haar af komstig. Dit kan ons niet schelen, we verheugen er ons zelfs over, dat het zoo-' ver is gekomen. Alleen betreuren wij het, aldus spr., dat wij zoo zwak waren, dat we in vier jaar strijd slechts deze slap pere uitgaven van 't Plan konden bereiken. (Z.O.Z.) A.N.W.B.-D1ENST. DE WERKING VAN SNEEUW EN IJS. VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum Op: Onder: Op: Onder Z 4 Dec 14,01 3,57 7.52 15 47 M. 5 '4 36 5,11 7.54 15.47 D. 6 15,20 6 26 7 55 15/6 W. 7 16.15 7,36 7.56 15,46 D. 8 17,22 8,37 7.57 15.46 V 9 18 37 9 27 7,59 15,45 7. 10 19,57 10,07 8,- 15 45 Woensdag 7 Dec. Volle inaan. DEN HOORN BESTUUR DERTIG POLDERS. Illlll IIIIIMIllll! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllll!llllllllllllllllli|lltllllllllllllllllllltlllllltlllllllllll|ll||||lllt|||||ll|l|l|tllllllllllllllllllllll||l|l|||||li|||||| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiii:iiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii!IIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zaterdag- en Zondagavond, tevens Zondagmiddag 4 uur met PETER LORRE, DOLORES DEL RIO, GEORGE SANDERS. Een vermetel spionnage-avontuur in het Berlijn van 1917. Ongekende sensatie. In de vermomming van een z.g uit Engelsche gevangenschap ontvluchte Duitsche Baron verkeert een Engelsche spion in de hoogste Berlijnsche kringen, voortdurend aan omdekkingsgevaar blootgesteld. Zal hij er in slagen, zijn opdracht uit te voeren s s met CONRAD VEIDT en ANNABELLA. Avontuurlijk en Romantisch. 20th Century-Fox-films. EE lllllliiiii'iiiiiiiririiiiiiiiiiiiiMiiiiii.iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllIll VEEVOEDER-CONTROLE. HET N.V.V. MAAKT PROPAGANDA

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5