52ste Jaargang Woensdag 7 December 1938 No. 5315 EERSTE BLAD. DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Op Texel op de Wilstervangst UITGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en E>e Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal, buiten E>en Burg tl.— lossenrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 12 cent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet.) HOOGWATER (ter reede van Texel v.ni. (nam. ongeveer een half uur later.) 8 9 '.O 1! 12 13 14 Dec 9.08 9,58 10,48 11.36 0,42 1.36 ONKRUIDBESTRIJDING MET Voor de Vereen, van öüd-leerlingen der L.L.S. hield de lieer H. Koning., directeur van het Inlichtingsbureau voor kalkstikstof te Glimmen (Gr.) en Lies hout (N.-B.) Donderdagavond in hotel De Lindeboom een lezing over oordeel kundige onkruidbestrijding met kalkstik stof. In zijn openingswoord vestigt de voorz., de heer P. Kikkert, er de aandiacht op, dat er ook hier de .laatste tijd proeven met kalkstikstof zijn genomen. In vele gevallen werd evenwel wegens onoordeel kundig gebruik niet het gewenschte re sultaat bereikt. Spr. heet vervolgens de aanwezigen hartelijk welkom, in het bie- zonder de heer E. van den Ban. en de heer Koning. Hij betreurt het, dat de opkomst niet groot is, doch daar was het s'echte weer zeker debet aan. Dan geeft hij het woord aan de heer Koning. Spr. begint met er op te wijzen, dat het een ernstige plicht van de Nederland- sche boer is, om stikstof aan te wenden1 van Nederlandsch fabrikaat. Het Neder- landsche proddct waarborgt prima kwali teit en wordt geleverd tegen uiterst con- curreenende prijzen. Het ingevoerde pio- duct is niet goedkooper, terwijl de u t- strooibaarheid te wenschen overlaat Door onoordeelkundige bestrijding met kalkstikstof .gebeurt het telkens, dal de eene boer zeer tevreden is, terwijl d- andere zijn nood klaagt over de negatieve* resultaten. De kiem kan op tweeërlei wijze gedood worden en wel als deze zich nog onder de grond bevindt en als zij zich reeds tot plantje heeft ontwikkeld. Bij de be- 7 Dec.: Ferd. de Lesseps, onder wiens leiding het Suez-kanaal werd ge graven, overleden 1894. 8 Dec.: H.M. Koningin-Moeder legt de eed af als regentes. 1890. 9 Dec.: Geboortedag van de Engelsche dichter Milton. 1608. 266 Surseance van betaling, d.w.z 267 Het Pauselijk Paleis te Rome heet 268 „Vanaf Maandag" is fout, want....? 269 Wel eens van „polo" gehoord? 270 „Een adelijk (adellijk) heer". Hoe moet 't? 266 Opschorting. 267 Vaticaan. 268 't Moet zijn: Van Maandag af. 269 Balspel te paard of te water. 270 Een adeLLijk heer. 271 Een kind „adopteeren" is 272 Het Suezkanaal loopt van Suez naar 273 De eerste Nobel-Vredesprijs kreeg? 274 Noem 3 beteekenissen van „pink". 275 Wat is een jaguar? strijding wordt er eerst een gifstof afgc- gescheiden, die de jonge onkruidkiem moet dooden. Hierna wordt deze gifstof omgezet met vocht uit de bodem tot ureum. Deze bevat geen giftige stoffen en is een volwaardige stikstofmest. Hieruitl blijkt, dat de kalkstikstof voor twee doel einden gebruikt kan worden. Door on oordeelkundige behandeling komt het maar al te vaak voor, dat <je onkruidkie- inen het gift ontloopen, terwijl zij later door de mest in grooten getale te voor schijn komen in de vorm van jonge plant jes. Het is onverstandig om, wanneer men in het voorjaar geëgd heeft, kalkstikstoi' te strooien. Dan immers is de grond tot een geschikt kiembed gemaakt. De gifstof zal de jonge, gevoelige kiemen goed kunnen aantasten De stof is na ongeveer veertien dagen in ureum Om gezet. Wordt op bieten- of aardappel land kalkstikstof gestrooid, dan ont vangt dit direct een goede bemesting, Tusschen strooien en zaaien dus niet cultiveeren of op andere wijze bewerken, daar dan onkruidkiemen wederom in een laag komen, waarin ze zich kunnen gaan, ontwikkelen. Als de eg vandaag doon de grond gaat, moet er morgen gestrooid en 14 dagen later gezaaid worden Wacht het droge, mooie weer af. Immers, valt er daags na het strooien regen, dan vormt er zich snel ureum, terwijl er bovendien een te zwakke vergiftiging plaats heeft Buitengewoon gevaarlijk is het om te strooien op bollen, die een c.m. onder de grond zitten. Bladerbeschadiging en vuur zijn daar het gevolg van Op vroeg ge zaaid wintergraan stroole men 's morgens vroeg over bedauwd of beijzeld gewas, zoodra- een heldere dag verwacht mag worden. Bij sterke ijzel wachte men tot de dikste rijp weg is. Zoolang het winter graan nog zwak beworteld is, moet men geen stikstof aanwenden. Niet voor Maart bestrijden, (op vroeg gezaaide winter-' granen bestrijding in Jan.-Febr.) Ook in grasland kan men met kalkstik stof vele onkruiden bestrijden. Na de pauze zette spr. uiteen, welke voorzorgsmaatregelen er moeten worden getroffen bij het strooien: Handen in vetten, schootskleed voor, beenkappen om en een stofbril op. Ga bij (het strooien vooral kalm te werk. Gelijkmatig strooien is van veel belang. Voor het zaaien met een kunstmeststrooier is ongeoliede kalk stikstof aan te bevelen Zorg er voor, dat het paard niet door de meststof blind wordt. Om dit te voorkomen gaat men niet met de wind mee stroo'en. Na het. strooien geen drank gebruiken Mem meent vaak goed te doen, arbeiders bij dorschmachines na dagtaak een „bornel" te geven. Dat zuivert, denki-n sommigen Het tegendeel is waar. Men krijgt be nauwdheden. Wasch u na het strooien niet met groene zeep. Veeg het stof met een droge doek van het gezicht. Daarna met olie wasschen Voor het strooien ook weer niet met olie inwrijven. Daarvoor neme men meel. Aan de hand van lichtbeelden gaf spr. duidelijk bewijzen van het groots nut, dat kalkstikstof bij een oordeelkundige! aanwending verrichten kan. Voor winter granen gébruike men 250350 Kg. per H.A. Is de haver drie vingerbrejedte bo ven de grond, dan zullen de beste on- kruidbestrijdingsresuJtaten verkregen1 worden. Na de lezing, welke met groots aan dacht werd gevolgd, en welke door de spr. met een gezonde humor werd door kruid, konden vragen worden gesteld. De heer Witte, Bloemwijk, vraagt, oi bollen, die onder dek zitten, ook be strooid kunnen worden. Spr antwoordt,, dat ook dan stellig gestrooid kan wor den. Hij heeft daar geen ervaringen mee en adviseert eerst -een proef te nemen. Bij regen heeft men wel kans, dat de stikstof doordringt. De heer Boersen' deelt mee, dat hij goede resultaten ver kreeg bij narcissenbestrooiïng, welke een maand in de grond zaten en nog niet gedekt waren. 3fX)400 Kg. per H.A. is voldoende. De heer Boersen had 800 Kg. gebruikt, daar de grond zwaarder was. Spr. legt er de nadruk op, dat men op lichte zandgrond voorzichtig dient te zijn met hooge kwantums kalkstikstof. Op een vraag van de heer Boersen ant woordt spr. nog, dat de onkruidegge het best gebruikt kan worden bij het ineggen van de kalkstikstof, maar natuurlijk al leen, als de grond goed droog is. Het was reeds elf uur, toen de voorz. de avond sloot. Daarbij bracht hij del spr. dank voor zijn practische en humo ristische lezing. Ik ben er zeker van, zoa eindigde hij, dat deze avond er toe bijge dragen heeft, om de omzet van kalkstik stof ten behoeve van onkruidbestrijding, ook op Texel te verhoogen. J. ii. Om half acht worden de eerste twee wilsters gesignaleerd. Om acht uur is alles vangstklaar. Onderwijl wordt het steeds drukker in de lucht. De zon, de zon! De vogelwereld jubelt. Hoe onbe schrijfelijk mooi, die roode gloed; ne vels trekken weg. Daar ligt Öostereml. Wondermooie kleurschakeeringen ver- toonen'zich. Het silhouet van de toren teekent zich duidelijk af. Loopen, klinkt het plotseling. - We hollen naar het zeil, om ons daarachter te verstoppen. Op een paar honderd me ter afstand komt een wilster aanzetten, regelrecht op de wippers en de .poppen/ af. Hij zal zich aansluiten bij de groote troep, om straks met hen geza menlijk weer het luchtruim te kiezen, om naar- hartelust mee te buitelen door hun onbeperkt speelterrein. Nu worden ook de wippers ingeschakeld. Ei" wordt aan de dunne touwtjes getrokken. De hef boompjes rijzen. Instinctief beginnen de wippers te fladderen. Laat de vogelaarl de touwtjes weer los, dan gaan ze weer rustig zitten. Hoe dichter de vogel in de lucht nadert, hoe meer de wippers meevleugelen. Hij maakt een glijvlucht,, de vogel in vrijheid, lager en lager, draait' voor het net langs, nog een pa,ar maal1 slaat hij met de vleugels. Hij zal zich achter het net neerzetten. Nauwelijks ech ter is hij in aanraking met het gijas ge komen of Tienus geeft een ruk aan de iange draad. „Floep", zegt het net; het slaat vliegensvlug om. Nog had de vogel! kans gezien weer op te stijgen. Geen meter van de grond wend hij evenwel onbarmhartig teruggeslagen. Gefladder onder de groene mazen L>e vogelaars rennen er op af. Ook wij loopen mee. Het dier zit totaal verward. Het wordt gauw verlost. Een mooie vogel, zoo'n wilster. Hij is niet groot, on geveer zoo groot als een lijster. De zwaarste van zijn soortgenooten wegen nauwelijks een half pond. Maar het vlcesch moet heel smakelijk zijn. De vleu gels zijn bedekt met kleine, goud-glan zende en donkere vlekjes. De buik is ge heel .wit getint, 's Zomers is deze donker der. Het beestje wordt in een kistje ge stopt. Die kan morgen weer dienst doen als lokvogel, zegt Bram. Overal in het rond zijn kleine dons veertjes terecht gekomen. Deze worden nauwkeurig opgezocht, want als deze zou den blijven liggen, zou het met de vangsfj gedaan zijn. Andere zouden dra in de gaten hebben, dat het daar niet pluis is. Hebben jullie wel eens andere soor ten in het net gekregen Neen, dat komt maar zelden voor. Een enkele keer een zandloopertje, dat zich bij een groote troep had aangesloten. De wind schijnt nog zwakker te wor den. Bram is er bang voor, dat hij zal gaan draaien en daar heeft de vogelaar het land aan Dan moet immers de heele zaak gedraaid worden, want het net moet beslist loodrecht op de wind blijven staan. Het wil het eerste kwartiertje met de vangst niet vlotten, 't Weer is te moo? De vogels hebben nog te veel vlieglust. Bij een fiksche wind is die lust minder groot en dan komen ze bovendien wat lager. - Let op. We letten op, doch hoe we onze halzen draaien, wilsters zien we niet. Kijk, dat is juist't interessante, het spannendste van dit beroep. Zoo zie je nog niets en zoo heb je een heele troep, boven je hoofd. Heel laag komen ze op het net af. Vijf, zes tegelijk. Ze draaien, zijn voor het net. Bijna hebben ze de bodem te pakken. Een ruk aan de draad. Het net slaat om, maar „Wat is er nou aan de hand", denken we. Alle ont glippen. Veeren stuiven in het rond. Net mis, precies achter het net langs, ver-i tellen Bram en Tienus ons. Jonge, dat was een mooie kans. De vogels fluiten, nu, dat het een lieve lust is. Is het een hoonendegroet? vragen we ons af. Maar neen, toch niet, want Tienus verzekert- dat die straks nog wel eens terug komen: Er komt nogmaals een troep langs. De vogelaar fluit. Maar de vogels schijnen daar geen laars om te geven. Ze fluiten terug. Hou maar op, ze fluiten te veel en dan weet je het wel. Enkele oogenblikken Jater weer etn eenzame wilster. Hij strijkt doodbedaard vóór het net neer. Aan de verkeerde kant dus. Als hij ziet, dat hij van de andere geen „.aanspraak" krijgt, smeert-ie hem weer. Dan, een goed half uur na het begin van de vangst, weer een troepje wilsters llllll OM VOORUIT TE KOMEN |||IH JA, ZOO KOMT DE ZAKENMAN ER. Een windmolen maalt niet zonder wind; een vliegmachine vliegt niet zonder mo tor; een winkelier kan zijn omzet niet belangrijk vergrooten zonder reclame te maken. Maak maar eens een vergelijking tusschen zake.i, die WEL en die, welke NIET adverteeren. Er zijn zakenmensohen die moeilijk te overtuigen zijn. Zij vinden adverteeren „te duur", twijfelen aan het nut en hullen zich daarom in stilzwijgen. Voor hen herhalen we onze goede raad: Als zelfs juffrouw Zarah Leander Reclame behoeft als elk ander; Dan moet elke zaak Adverteeren, en.... raak! Begrijpt toch uw t;ijd, middenstander. IJSLAND. Het arbeiderscongres in Isafjord nam deze resolutie aan: „Hiet zevende congres der IJslandsohe arbei dersorganisatie oonstateerende, dat liet' voor de arbeider zeer moeilijk is vreemde talen te leeren, en dat de eenige weg om in contact te komten met buitenlandscbd arbeiders is, de verbreidhig van de inter nationale taal Esperanto, spoort zijn lei ders aan, al hun krachten te geven aan het organ'seeren van Esperanto-cursussen in arbeiderskringen en mede te werken; tot het invoeren van Esperanto als ver plicht vak op de scholen". bij elkaar. Spanning, spanning, neen, niet voor ons leeken alléén. Ook de vogelaar kijkt met spanning toe. Ja, ja, prachtig: komt de troep achter meer. Een ruk, het net doet het prima. Slechts één van de zeven ontkomt. Nou, lacht Tienus: Heb je het ge zien Zes stuks. lu het net is het een en al beweging. In hun angst wringen de vogels zicli vast. Eén voor één worden ze bevrijd. De eerste gaat bij de andere in liet kistje. 1 )e overige vijf moeten worden gedood. Tienus pakt zoo'n klein vogellichaampje in zijn groote hand. Met de linkerhand houdt hij het snaveltje vast. Dan brengt hij het vriendelijke kopje met de angstig- schittereiidc oogjes aan zijn mond, tus schen zijn tanden. Ben 'beet De vogel wordt op de grond geworpen. Hij flad dert nog wat en dan is het afgeloopen. Daar voelen ze niks van. Ik bijt een bepaald stuk van de hersenpan door en dan zijn ze direct doo l, zegt Tienus, als. als hij ziet, dat we medelijdend naar de vogel zien. De andere ondergaan hetzelf de lotv De vangst wordt toch nog niet zoo slecht als we eerst dachten. Niet lang daarna vijf in een klap. De vogels raakten wat hoog tegen het net. Twee van hert kregen een tik van de strakgcspannenl draad en waren op s'ag doo l. Komen ze goed in het net, dan mankeeren zg n iet-s. Dat waren goede vangsten. Niets biezonders, hoor. We hebben er wel eens 30 tegelijk gelhad. Kijk, dat zijn voor ons leelijke din gen. Hoog in het blauw staat ©en valk. Die houdt het terrein schoon en de wilsters dus weg. Het is ons wel ge beurd, dat er een paar van die knapen de heele morgen in de buurt bleven jagen. Nou, dan kun je wel inpakken,, Bram belast zich met het sorteeren van de buit. Hij legt de vogels keurig naast elkaar, de witte buikjes boven Ze glinsteren in het weldadige zonnetje. Nog een paar keer wordt er maar één vogel gevangen Twee, die niet dicht ge noeg bij kwamen, worden door Bram op gejaagd. Zij loopen er Teel ij k in. Het is zoo ongeveer één uur, als de wind heelemaal gaat liggen. Aangezien het al een heele poos misère was, wordt besloten 't voor vandaag hierbij te laten. Nu worden de attributen opgeruimd. De zestig lokvogels belanden in de kist. Met zestien echte wordt de terugtocht aan vaard. Ook de wippers, die hun „baas" zoo goed geholpen hebben, worden ge dood, dat is hun loon Elk exemplaar brengt 22', - ct. op, zoodat elk van de vogelaars f 1.80 verdiend heeft. Dat was voor die morgen niet veel. „Maar", sprak Bram, „we rekenen over de geheele vangstperiode en dan ligt het) gemiddelde soms ver boven de twintig wilsters per dag". J. LSCHECOURANT IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. LICHT OP RIIWIELEN en RHTUIGFN 4 16 KALKSTIKSTOF. WAT ER GEBEURDE.... WEET U ZE ALLE VIJF ANTWOORDEN. NIEUWE VRAGEN DE SPANNING NEEMT TOE. ESPERANTO.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 1