PRINS HENDRIK-POLDER. OP BETONNEN VLOER GEVALLEN. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Nov 1938 Ingelegd f 23,739 97 Terugbetaald 16.766,14 Derhalve meer inhggeld dan teiugbelaald 6 973,83 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 10 DE SUN DERKLAAS-BEKER. De Texelsche Courant-Sunderklaas-be- ker, Maandag voor een jaar aan de Texel sche Boys toegekend, wordt geëtaleerd, in de étalage van Ran's Vleeschhouwerij, Warmoesstraat. Nadat de naam van de Vereeniging er in zal zijn gegraveerd, krijgt de beker een plaats in de medaille-t kast van de Tex. Boys, welke zich in ho tel De Zwaan bevindt. AANWINSTEN TEXELS MUSEUM. EEN QROOTE JAGER. Dank zij de heer G. G ie les, Horntje, is het Museum een exemplaar van de groote jager, een roofmeeuw, rijker geworden. De vogel was stookolieslachtotfer ge worden. De heer Kraai heeft zich over het dier, dat ten doode was opgeschre ven, ontfermd. Binnenkort zult u deze biezondere aanwinst in het Museum, in geprepareerde staat, kunnen bewonderen. PROJECTIETOESTEL AANGESCHAFT. Ten behoeve van het onderwijs aan de o.l. school alhier, werd een dezer dagen een Philips-filmstrook-projector aange schaft. De geldmiddelen werden gevonden in het Schoolfonds, enkele jaren terug gevormd door het batig saldo van een, met de leerlingen gegeven operette-avond: De projector onderscheidt zich door zijn groote lichtsterkte. Zelfs in een niet ge heel verduisterd lokaal kan men de beel den duidelijk projecteeren. Eenige series lichtbeelden worden deze week verwacht. Het ligt in de bedoeling de collectie! jaarlijks uit te breiden. Hiertoe zal men in staat worden gesteld door de bijdrage* van een kwartje per half jaar, welke van de ouders der schoolgaande kinderen zal worden gevraagd. Op de Donderdag ge houden ouderavond maakte geen der aan wezigen hiertegen bezwaar. lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiillllll llllllllllll SPORT OP TEXEL IIIIIIIIIIII tllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll TEX. BOYS-NIEUWS. S.V.C. behaalt, zooals verwacht, een groote overwinning op Tex. Boys. De Boyskeeper faalde. SVC moést over de Boys zegevieren. Met 4 invallers moesten de B's aantreden. Karei moest invallen voor Simon Jan, die juist voor de wedstrijd ongeste.d werd. Wanneer S. aftrapt, gaat het di reet op het B-doel af. Eenige zeer goede, en gevaarlijke schoten stranden. Het spel' der B-achterhoede was dit moment goed. De voorhoede kreeg arbeid, doch Wim, die daar stond met drie vreemde vogels,, werd als goud bewaakt. Enkele doorbra ken van Wim waren zeer gevaarlijk, doch met zijn schot was hij zeer ongelukkig. Daar gaf de S.-linksbuiten een 'zeer scherp schot, dat via de te veel terugge trokken Hopman doel treft: S. leidt door 'n goedkoop doelpunt met 10. Het was aan te zien, dat weer de B's dit offensief niet vol konden houden. Spoedig voerde S. de stand op tot 4(J. Treurige verdeeling en slordig opsteller* van onze spelers, was weer de oorzaak, dat we geen productief spel te zien kregen Na de thee nam S. het spel weer in handen. Hoe Jan werkte, het wou niet. Jan, die op z'n oude spilplaats een uit stekende wedstrijd speelde, werd over vermoeid en kon het zonder steun niet bolwerken. Een groote fout was, dat te veel op links werd gespeeld. Daardoor kreeg Han een te zware wedstrijd. Ge vaarlijk was hij daardoor niet. daar hij de voorzetten met te weinig kracht voor doel bracht. Beter had men de linkervleugel! in het spel kunnen betrekken, ofschoon Dirk ook zijn dag niet leek te hebben. Een fraai schot van Eelman trof de lat. Dezei terugspringende bal werd door Van Bo ven ingezet: no. 5. Wim kreeg door zijn doorzetten de gelegenheid een schijnbaar uitloopende bal voor het doel te brengen, waaruit Co doelpuntte. Hiermee werd de fer gered. Met 51 voor S. kwam het) einde. Met genoegen kunnen de beide clubs op deze wedstrijd terugzien. Ook het talrijke publiek. Jammer, dat wij niet vol ledig konden uitkomen. Ik hoop nu echter, dat de heeren het gesprek, na af loop gevoerd, goed in het oor knoopen. Trainen is broodnoodig voor elke spe ler, wie de eer van z'n club ter harte gaat. Wat niet-trainen tot gevolg heeft, heb ben we ook nu weer gezien. Ieder wete,, wat hem te doen staat. Maak u voor Zon dag gereed. Dan komt BKC, waarvan we uit met 9 man met 21 verionen. Zal) dan a.s. Zondag onze eerste overwinning komen? Tot Donderdag. M. KERKNIEUWS. Zondag zijn in de Doopsgezinde Ge meente tot diakenen gekozen de heeren J. C. Rab, Den Burg; L. Keijser Sz., De Waal en Jb. Eelman Gz., Oosterend. Af getreden zijn de heeren Jb. Keijser Dz., C. H. Roeper Lz. en L. Koppen. DEN HOORN OVER STIKSTOF. Zaterdag 17 Dec., aanvang 's avonds half 8, zal de heer E. v.d. Ban een eau-, serie houden met als onderwerp „Stik stof". Daar stikstof niet alleen in de landbouw maar ook op andere gebieden een groote rol speelt, zal het voor een, ieder een, interessante en leerrijke avon.dt zijn. B. SUNDERKLAASVERRASSING. Een onzer dorpsgenoofen heeft het dorp ter gelegenheid van het Sunderklaasfeest een verrassing bezorgd, die de moeite waard was. Hij liet een vette koe slachten, en het vleesch bij de dorpsgenooten rond brengen. Het laat zich begrijpen, dat deze voorbeeldige daad, vooral door gezinnen, waar de vleeschschotel door de heer- schende tijdsomstandigheden maar al te vaak ontbreekt, zeer werd gewaardeerd. OVER DE DOOPSGEZINDE „VERMANING". Ds. P.J.Smidts, doopsgezind predikant, schrijft ons: Met veel belangstelling lazen we in uw editie van 3 Dec. j.l. een beschrijving over de .Doopsgezinde kerk of Vermaning te Den Hoorn. Misschien mogen we nog en kele biezonderheden hieraan toevoegen. De Doopsgezinde Gemeente te Den Hoorn bezit een oud boek, genaamd „Kerke" boek der Doopsgezinden aan Den Hoorn op Texel, aangelegt in het jaar 1753 door Joannes Cuperus, leeraar aan Den Hoorn". Dit is het opschrift van de 2e bladzijde. Op de eerste vinden we na,- men van Doopsgezinden, uit Den Hoorn, die in 1569 en 1572 gestorven zijn en. hier wordt ook genoemd „de oude Simon Fijtzoon, leeraar en oudste der gemeente' op Texel". Er was dus reeds omstreeks 1570 een doopsgezinde gemeente te Den, Hoorn en genoemde Simon Fijtzoon was hier leeraar en oudste; daar zal wel mee bedoeld worden, een diaken, die ook; preekte, dus niet een academisch ge vormd voorganger. Nu rijst de vraag: Heeft men voor 1753 notulen gehouden en, zoo ja, bestaan ze nog en waar zijn ze beland? Indien dezei notulen bestaan, zal daarin zeer waar schijnlijk wel wat vermeld zijn over de oude „Vermaning" te Den Hoorn. Want Joannes Cuperus, die in 1753 het „kerke- boek" heeft „aangelegt", zegt, kort en bondig, alsof het algemeen bekend is: „De tegenwoordige kerk is getimmert in het jaar 1660" en gaat dan meteen over tot de vermelding dat „de armen der ge meente van de Doopsgezinden zowel als van de Gereformeerden, vrij zijnvam accijs". We mogen dus wel aannemen, dat dit oude kerkgebouw is uit het jaar 1660. Ei zijn geen aanwijzingen, voor zoover mij bekend, dat het later eens herbouwd is, bovendien maakt het gebouwtje zelf dezen indruk niet. Zetten we onzen tocht voort door net oude „kerkeboek", dan lezen we bijna alle intrede- en afscheidstexten van een heele reeks leeraars, allerlei copie var* brieven, bekende Texelsche namen enten slotte zegt F. van der Ploeg „het voor gemelde Huwelijks Formulier in een'ge ontspanningsuuren in voetmaat gebragl) hebbende, heeft goed gedacht, dat hiep nevens te plaatsen ten dienste dier Diake nen, welke hier eenigen smaak in mogten vinden en het lezenswaardig oordeelden". Er volgen zes bladzijden „voetmaat" over het Huwelijksformulier gedicht te „Texel aan Den Hoorn, den 2en April 1767". En wanneer men dan zoo over deze ontboezeming nadenkt en geneigd is, bij zich zelf vast te stellen, dat die oudCi Texelaars zeker steeds kerkelijk trouw den, dan merkt men, dat er nog wiat op de allerlaatste bladzijde gekrabbeld staat en wel over de oude Vermaning. Als volgt: „De neuwe Lantaarn tot De Woensdag Avonds Preeken is aangeleid Den 1 De- cemb. 1772. In het Zelve Jaar En De Zelve Maandt zijn ook De koopere kroo- nen in De Kerk gehangen. En Een Jaar vroeger In 1771 Den 19 Augustus is men begonnen De Kerk te vermaaken En De Stoel van De West Sijde In De Endt geset". Dit zijn dan de zeer schaarsche be richten over dit kerkje uit het oude „ker keboek". Ze zijn schaarsch en dan nog kort en beperkt. Dat dit oude, typische schuilkerkje goed wordt onderhouden en voor verval be hoed, is, naar we meenen niet alleen het belang van de Doopsgez. Gemeente te Den Hoorn. Er zullen veel Texelaars zijn, die hier iets voor voelen; dit kerkje wel eens bezichtigd hebben of er eens komen zien, als ze het na wat vragen en zoeken, gevonden hebben. Tot hen allen richt ik gaarne het verzoek: steunt onze pogingerj tot onderhoud en herstel en koopt een loodje voor dit doel. ||||||lllllllllllillll!lll!lllllll!lll!!ll!il!llll IN EN OM 5, Eindelijk g-.ngen cle eerste mensen de tent binnen. Spoedig volgden er meer, zodat er weldra voldoende kijkers wa ren om een voorstelling te geven. Jerrie haalde zijn motor en liep naar het midden van de „helleketel". Voor hij begon wuifde 'hij naar zijn publiek. Toen zette hij zijn motor aan, hij sprong er op en reed met donderend lawaai langs de steile wanden, hoger en hoger. Wel bemerkte hij, dat de motor moeilijk naar boven ging, maar hij dacht er helemaal met aan ,dat iemand iets met de achterban.! uitgehaald zou kunnen hebben Hij gaf eenvoudig meer gas, waardoor het hem toch gelukte hoger te komen. Reeds was hij zo dicht bij de rand, dat de toeschou wers verschrikt achteruit weken. Maar op hen lette Jerrie niet Hij zag ook niet, dat Sim son tussen hen stond en met grote belangstelling toekeek. 6. De schurk wilde met eigen ogen zi;n, wat er met de motorrijder, wegens de OUD ESC MILD. VISSCHERIJ Aangevoerd aan de Vischafslag alhier. 1 Dec.: 100 Kg. wulken 25 ct. 2 Dec.: 399 Kg. garnalen 15 ct.640 Kg. wulken 25 ct. 3 Dec.: 113 Kg. garnalen 15 ct.574 Kg. wulken 21 ct. 6 Dec.: 532 Kg. garna'en 15 ct.488 Kg. wulken 25 ct. 7 Dec.: 227 Kg. garnalen 15 ct.504 Kg. wulken 25 ct. 9 Dec.: 640 Kg. garnalen 15 ct.437 Kg. wulken 25 ct. 10 Dec.: 357 Kg. wulken 25 ct. 12 Dec.: 1210 Kg. garnalen 16 ct.22ï* Kg. wulken 25 ct. MEEL VAN ZEESTERREN. Gebr. Blom, exploitanten der gaina- lendrogerij, zijn bij wijze van proef be gonnen met de fabricage van meel van, zeesterren voor fourage of bemesting. Als de gewonnen meelsoort voldoende waar de blijkt te bezitten, zouden visschers van hier zich op de visscherij van zeesterren kunnen toeleggen en er misschien brood mee verdienen. De fafjriek had dan ook weer werk, want door de zeer geringe garnalenvangst staat de drogerij zoogoed als stil. We wenschen Gebr. Blom succes met hun onderneming. S. Zondagmiddag was de 12-j. Th. Bakker zoon van de heer J. M. Bakker, Alexan- derhoeve, in een schuur aan het spelen, op eenige zakken graan, welke daar op eengestapeld lagen. Hij gleed daarbij uit en viel met zijn hoofd op de betonnen vloer. De ontboden geneesheer consta teerde een hersenschudding. Naar we ver nemen is de toestand van Th. B. maan omstandigheden redelijk wel. OOSTEREND DAMMEN. Naar we vernemen zal Woensdag (he den) Damclub Ö.D.K. alhier bezoek krij gen van de C-klasse van O.K.K., van Den Burg. BEDRIJFSONGEVAL. Vrijdag j.l. had de heer J.D. een onge luk met een beitel. Hij stak zich hiermee, zoo in de linkerwijsvinger, dat de peest werd afgesneden. De huisarts verleende geneeskundige hulp, doch in een zieken huis te Den Helder moest D. verder wor den behandeld. OUDERAVOND School met de Bijbel. Op de Ouderavond sprak de heer H.P. Bolt, h.d.s., over „Moeder als paed.a- goge". Gewezen werd op de hechte band tusschen moeder en kind, reeds van de geboorte af, ja, zelfs voor de geboorte. De vreugde der moederweelde. De zor gen en moeiten tijdens de eerste kinder jaren. Wie kan beter troosten dan een moeder? De moederliefde wordt gebruikt in de H. Schrift als beeld van de liefde Gods voor Zijn volk. De smart der kinderen voelt cle moeder als haar smart. Als dei Kananeesche vrouw tot de Heere Jezus komt om hulp te vragen voor haar zieke, kind, zegt ze: „Ontferm U mjjner". Ook bij het omgroeien der kinderen blijft de invloed der moeder. Meer nog dan vaders HET CIRCUS ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| slecht opgepompte achterband zou gebeu ren. Hoe de toeschouwers zouden rea geren, was hem wel bekend. Als circus man wist hij, dat niets een onderneming meer schaadt, dan het mislukken van een nummer, dat men met veel ophef heeft aangekondigd. Nog erger zou het zijn, als er een ernstig ongeluk gebeurde. Daar mee hield de administrateur rekening. Bleven de toeschouwers eenmaal weg, dan verloor het circus spoedig een groot deel van zijn waarde en zou hij het voor een appel en een ei over kunnen nemen. Dan zou hij „directeur Simson" zijn en pogen de zaak op te bouwen. Gespannen keek Simson toe. Zou het dan nooit gebeuren Ah, daar begon het achterwiel uit te glij den. Het volgend ogenblik draaiden de wielen razend in de lucht en viel de, motor naar beneden Jerrie maakte een geweldige sprong. Hoe zou dat aflopen (Wordt vervolgd llllll# De krans des levens moet ook ill* donkere bladeren hebben Bedenk llllll* dit, als de droeve dagen komen KERSTFEEST DER ARMEN. (Ingezonden.) Kerstfeest is het feest van GEVEN, God gaf ons Zijn Een'ge Zoon Kerstfeest is het feest van zingen, Alles zingt op blijde toon. Kerstfeest is het feest der armen, Zij toch worden dan bedacht Daarvoor staat er straks 'n KERSTPOT, Heilsoldaten houden wacht. Wat kan hun de koude deren? Als hij (zij) daardoor helpen kan. Vele menschen, die de armoe, Bracht tot zulk een vrouw of man. Als wij allen, allen werken, En wij geven blij van zin, Wat wij even kunnen missen, Dankbaar en uit menschenmin. De last van veel medemenschen is te zwaar. Maar om hulp te kunnen bieden^ is financieele steun van anderen noodig., Mogen wij u daarom vriendelijk vragen? Laat de Kerstpot straks flink gevuld wor den. Dan hebt niet alleen gij, gevers, een goed kerstfeest, maar ook de behoeftige, die wij met uw steun een kerst verrassing kunnen bereiden. J. Z. Den Burg, Dec. 1938. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| llllllllllll ESPERANTO. llllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll DE BRITSCHE RADIO-OMROEP, de B.B.C., stond aanvankelijk niet erg wel willend t.o. de Esperanto-beweging. Maar sinds te Londen een Esp. congres plaats1 had, waaraan 1600 Esperantisten uit 30 landen deelnamen, is die houding geheel gewijzigd. Meer dan eens verleent deze omroep zijn gewaardeerde medewerking bij de verbreiding van het Esperlanto. gestrengheid, heeft dikwijls de traan in het oog der moeder een gunstige uitwer-: king op de knaap, die zich heeft misdra i gen. Ieder heeft wel gelezen, dat de laat-, ste woorden van een doodelijk gewonde jongeling op het slagveld waren: „Moe der. Moeder". Gewezen werd op Monica, de moeder van de groote kerkvader Augustinus, die niet ophield voor haar kind te bidden en verhooring mocht ont vangen. De voornaamste taak der moeder (en de vader wordt vanzelfsprekend niet' uitgeschakeld) is de gidse van haar kin deren te zijn op de weg naar de hemel. Boven moederliefde en vaderliefde blinke uit de Liefde Gods. Bij de rondvraag werd gesproken over het maken van een schoolreisje. Iedereen voelde hier wel voor, maar waar het op aankomtde dubbeltjes. Getracht zal worden, zooveel geld bijeen te krijgen, dat -tenminste om de 2 jaar de hoogste klassen een reisje kunnen maken. Enkelen informeerden of ook de school arts geen bezoek kwam brengen in deze school. Meegedeeld werd, dat reeds eenige malen deze kwestie in het bestuur was behandeld, maar dat om principieele redenen niet was overgegaan tot het aanstellen van een schoolarts.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2