TWEEDE BLAD TEXELSCHE GOURANT Texeisohe Berichten Ouwe Sunderkiaas. Woensdag 14 Dec. 1938 Het gaat met de viering van ons Ouwe Sunderklaas-festijn weer de goede kant uit. De laatste jaren scheen ons aantrek" kelijk feest aan beteekenis en waardigheid in de hoeten; ja, het leek er niet alleen; op, maar het was zoo; de lust verflauw de; de belangstelling van het publiek) schrompelde ieder jaar verder ineen cn omdat de animo bij de Sunderklazen nu eenmaal rechtstreeks verband houdt met de belangstelling, die men voor hen aaii| de dag legt, zag het er met de viering van dit Texelsche volksfeest bij uitne mendheid voor de naaste toekomst slecht uit. We hebben gemeend, dat te moeten ver helpen en loofden vorig jaar voor de eerste maai een wisselbeker uit, een fraai zwaar verzilverd exemplaar, 2S c.M. hoog, een prachtig stuk werk van de Edelsmeed, bedrijven van Van Kempen en Begeer. Een particulier voegde daaraan vorig jaar een medaille toe, terwijl de Feestcom missie - Den Burg (J.Rab, A. de Wilt, c.s.) drie prijzen, ter gezamenlijke waarde van f 5,,uitloofde. De uitwerking was gelijk men die kon verwachten. Het Sunderklazengilde steeg in ledental en bloeide weer op. Er is ween meer leven in de 12-December-brouwenj gekomen. Een veertig voorstellingen (van tot 20 personen) onderwierpen zich aan het oordeel van de jury, met elkaar wel 110 personen. Dit jaar was de belang stelling zeker niet minder groot. Enkele groepen kwamen te laat opdagen om no te boek te kunnen worden gesteld. Met' elkaar waren er nu over de 40 groepen, die zich in Pen's Zaal vertoonden, om vattende ruim 120 personen. De jury bestond uit: mevr. Lap—Dijt, mevr Keijser—Lap, inej. D. Bakker en de heeren W. H. Lap, G. j. B. Mulder en H. J. Kraai. Na lang wikken en wegen werd de Texelsche Courant-wisselbeker toeg kend aan de Texelsche Boys, die „De Groote Trek van de Transvaalsche Boe ren in 1838" uitbeeldden. Ze reden rond met twee ossenwagens (paar den met het opschrift „lk ben een os" en! kunstmatige horens fungeerden als os), waarin vrouwen en kinderen, have en goed werden meegenomen. Een actueele verschijning in deze dagen van de „Dm- gaansvlucht". Maar het scheelde niet veel, of Rederijkerskamer U.D.l. had ook dit maal met de Tex. Boys om de beker' moeten lote^i. (51 p.). U.D.L beeldde een Van der Schuyt-trip uit en deed dat op zeer origineele en humoristische wijze. De heer Fehrmann was in zijn kracht ais gids, maar had toch moeite genoeg om, zijn bonte gezelschap bont naar kleedij en geestelijk bezit op alle malle vra gen te antwoorden. U.D.L kreeg de groote verzilverde medaille van de Texei-i sche Courant. Voor de bronzen medaille van de Texelsche Courant kwam mevr. J. Room-Wilkeshuis in aanmerking. Zij stelde een zweefmolen voor. Een koste lijke vondst (48 p.). Vorig jaar won zij, met haar „ooievaarscreatie" de medaille. „Eervolle vermeldingen" werden toege kend aan: 1. Mevr. Kiljan-Schrier, Den Burg, en mevr. Roeper—Van Maldegem, Aken- buurt 47 p. Een sprekend evenbeeld van de befaamde meneer Pimpelmans, in zijn geruite pak, met zijn lieve vrouw, Uitstekend gespeeld. 2. Jac. Koorn en Karei Lemstra. 45 p. Zij demonstreerden „de ijzeren long een apparaat, waarmee in bepaalde ziekte gevallen uitredding kan worden gebracht „Net'echt". De „dokters" er bij in witte jassien. 3. Anne Helsloot en Piet Verstegen, 37 p. De Gelaarsde Kat en de Markies vani Carabas. Het met zorg vervaardigd cos- tuum droeg veel tot het succes van dif sprookjespaar bij. 4. S. Langeveld. De politieagent met een opvallend groot hoofd, 36 p 5. Tex. Boys-Adsp., die een viertal Lama's, Dr. Maas en z'n zoon en de sluwe Chinees alle bekende figuren uit ons vorig vervolgverhaal voor r'tj oudere jeugd. voorstelden. Aardig be dacht, 34 p. 6. Nico Dapper en Kees Room, die als Popeye en Popeye's vrouw speelden Die Popeve was knap „nagebootst", hoor. 31 p.' Namens de jury werden de prijzen door de heer W. H. Lap met een toe passelijk woord uitgereikt Verder noemen we nog deze Sundei- klazen: OranjekLant, groep ijssportlief- hebbers, de kiezentrekkers, koopt Ned. Fabrikaat, Dr. Hartje (het Mijnhardt- mannetje, uit de adv.), Wij gaan naat Texel (kampeerclub), Harten Vrouw, Duitsche vluchtelingen, Drie oudjes, twee Tiroolsche meisjes, Stad en Platteland^ Prima-Gaz-reclame, Sinterklaas met Zwarte Piet en Kabouter, „Onderzee- boot"-muziekcorps, twee kabouters, ko zak, danser en danseres, vleermuis, stroo- per, Gezin „Dikhoofd" (Vooral „mama" zag er met haar enorm groot en rijk ge permanent hoofd kostelijk uit), aap, de Sint en zijn knecht, Lucifersventer, Span jaard, Candidaten voor Rusthuis Texel, vier clowns, de klokkenmaker, de Mode van vroeger, de Kleuren van de Regen boog, diverse muziekgezelschappen. Volledig is deze opsomming niet, daar niet alle Sunderklazen voor de jury ver schenen. Met elkaar mag het aantal „spe lers zeker op 150 worden geschat. Een verheugend verschijnsel. Heel druk was |het in de straten Er zat stemming in deze feestviering van de goede soort Met Keijser's draaiorgel werd een rond gang door Den Burg gemaakt De daarbij bij gehouden collecte kwam aan het ziè- kenautofonds ten goed. (netto £54.611 Een buitenkansie was het. dat goed weer de feestviering zoo begunstigde. We hebben ons feest van 12 Dec. weer gehad. Het was weer „in orde". Moge de glans, welke daarvan afstraalde, tot in lengte van jaren het kenmerk van Texels Ouwe Sunderklaasfeest zijn. Namens allen, die de Texelsche tradi ties hoog willen houden, betuigen we ook op deze plaats hartelijk dan aan de jury, die ook ditmaal zich van haar omvang rijke en moeilijke taak heeft willen kwij ten. GIFTEN VOOR DE ZIEKENAUTO. Overschot collecte v. krans, Den Burg f 2.25. Netto opbrengst Oude Sunderklaas- avond f 54.64. ADVENTSAVOND In de N.H. Kerk alhier wordt Woens dag een adventsavond gehouden onder' leiding van Ds. Visser met medewerking van mevr. A.Daalder-Roggeveen, sopraan; J.Visser, orgel; U.Bouwsma, bugel, het N.H Kerkkoor onder mevr. Visser De- wald, enkele violisten en jongensstemmen MACH1NIST-T.E.M. De N.V. T.E.M. roept sollicitanten op naar de betrekking van machinist (chef Diploma machinist B. Groote vaart of daarmee gelijk te stellen diploma wordt vereischt Jaarwedde f1872 met jaarlij ksche verhooging van f52 (tot een jaarwedde van f 20S0). Korting voor eigen en weduwe- en weezenpensioen. 10 pet. Aanstelling boven de aanvangswedde w> niet uitgesloten. R.K. ESPERANTO-VEREENIGING. De afdeeling Texel van Nederlandi Katolika zal haar jaarvergadering houden Donderdag 15 December des avonds ach uur in het restaurant van het vliegveld te Eierland. Deze vergadering is behalve voor de leden ook toegankelijk voor allo anderen, die belangstellen in de katho lieke Esperanto-beweging. Op deze ver gadering zal over het al of niet voortbe» staan der afd. worden beslist Helpt da vereeniging in stand te houden door uw belangstelling te toonen. MOOI NATUURVERSCHIJNSEL. Men schrijft ons Zaterdag was bij het opkomen van de zon, de lucht zoo biezonder mooi ge kleurd, als men het zelden zag. Opval lend was tevens, dat daartegenover eem prachtige regenboog stond, of eigenlijk leken het wel drie regenbogen: een hoofdboog, daar rechts van (dicht erbij) een goed zichtbare 2e boog en links (een flink stuk er af) een minder goedi zichtbare, doch eveneens mooi gekleurde; 3e boog. Het was een prachtig schouw spel, dat spoedig verbleekte, toen de zon flink boven de horizon kwam. 1 ARR. RECHTBANK ALKMAAR. Diefstal van rijwielplaatjes. De meervoudige Strafkamer had giste ren zich te bemoeien met een paar rijwiel- plaatjesdieven, de 30-j. chauffeur J.G. en de 27-j. arbeider W.A.R., die zich voorjaar 1938 reeds aan woldiefstal had den schuldig gemaakt. Thans moesten zij verschijnen wegens diefstal van fiets- plaatjes in de avond van 4 en 18 Sept. len nadeele van twee bezoekers van Eel- man's zaal, die hun rijwielen buiten, te gen de muur hadden geplaatst. De ver dachten, die ook tot de cafébezoekers be-' hoorden, hadden kans gezien, hun slag te slaan. Zij werden echter geknipt door veldwachter Looijen, die hen in de ga- lage van M. van der Slikke in verhoor en3 de plaatjes in beslag nam. Tegen de recidivisten een loopt nog in de ter mijn van een voorwaardelijk opgelegde straf werden nogal hooge straffen gevorderd: tegen Jan G. acht mnd. en tegen Willem A.R. tien mnd. Uitspraak over een week. ONDERSCHEIDING Onze vroegere plaatsgenoot, de heer l. Dijksen, Consul van Zweden te IJmui- deti, is door Z.M. de Koning van Zwe den benoemd tot Ridder der le Klasse in de Wasa-orde. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen deden zich voor op de bedrijven van D. Witte, Den Burg, Gebr .witte, Plassendaal, Waalenburg, P. J. Witte, 's Hertogenbosch, Eierland. Totaal 66 gevallen. Hersteld het vee van Gebr. Lap en J. Roeper. Totaal 38. DE WAAL. KERKNIEUWS. Bij de Zondag gehouden stemming voor ouderling, diaken en notabelen der N.H. Gemeente werden de aftredende heeren P.Former, A.Kikkert, J.Plaatsman en P Broekman met groote meerderheid her kozen. Zij namen allen hun herbenoeming aan. B l!l|||i!iiiiiiiiiiiiii!ii;iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| lllllllllill SPORT OP TEXEL ||||||!||:il intHUH S.V. TEXEL-NIEUWS. Ook nu is de thuiswedstrijd van ons le tegengevallen. Dat alle getrouwe be zoekers zich afvragen, hoe de uitwed strijden meer succes brachten dan de thuiswedstrijden, laat zich begrijpen. Is ons eigen veld dan niet beter dan de andere Ook het speelmateriaal is toch goed. Of moet bij een aantal spelers: de oorzaak gezocht worden in het ge bruiken van een flinke maaltijd vlak vóór1 de wedstrijd? Dat er aan trainen te wei nig gedaan wordt, was merkbaar. Het onzekere optreden van Ben b.v., het twij felachtige begin van Herman, terwijl ook Gom en Piet Neijens deze keer nic-t sterk bleken, dit alles deed een ongun stige afloop vermoeden. De kanthalfsf weerden zich goed. In de voorhoede werd Maarten heel sterk bewaakt, maar hij wist toch veelal goed werk te doen. Theo en Anton speelden ook behoorlijk, maar de bintienspelers vulden te weinig aan en vormden niet die schakel tusschen voorhoede en halflinie, die noodig is om de verdediging der tegenpartij uit haar spel te brengen. Schagen was als ploeg niet sterker dan T., maar haar uifersj snel reageeren, het geweldige enthou siasme, gepaard aan een ztiivere combi- natietaktiek der voorhoede, maakte, dat elke aanval gevaarlijk was. Ze hebben geprofiteerd van het aanvallend spel van T„ wat op zichzelf een goede taktiek is gebleken. Scheidsrechter Hoek was t slap en liet te veel onbehoorlijk spel to -, Met 3 1 werd van Schagen verloren Een teleurstelling voor spelers en pu bliek. Toch kunnen we zeker net zeg- gen, dat Schagen onverdiend gewonnen heeft. Dat ze van BKC zou kunnen win nen, wil er bij ons niet in. (Over het ver loop Texel Schagen zie Zaterdag) In deze afd. werd alleen nog ge speeld: Watervogels-DTS: 1 -4. Uitslagen NHVB 2 G.: Tex. Boys De Cocksdorp: 15. 4 F.: Watervogels 4Helder 7: 010. IIIIILiiiuiniiiiiiiiiiiriiiiiiiiiüiiiiii'riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiülllin llllllüilil GEMENGD NIEUWS K'illllll ilillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimniijiiiiiiiiiiiMiinniiiiiiiiiniiiiiriiiiiilüill Haarlem. In de Alg. Vereen, van Bloembollencultuur is het reorganisatie voorstel verworpen. Delft. De Oude Kerk is wegens bouwvalligheid gesloten. Er bestaat ge vaar voor instorting. Restauratie zou en kele honderdduizenden kosten. Wieringen. De 34-j. garagehouc'e. Eoersen is bij 't verlaten van z'n vlet te Den Oever uitgegleden en verdronken Te Arnhem viel een dienstbode u t het raam van de tweede verdieping van een huis aan de Zijpendaalscheweg. Ze viel dood. Te Blaricuin is de 44-j. timmerman C.Bos doodgevallen toen hij van het dak van de manege a.d. Eemnesserwej neerstortte. B. stempelde Maandag nog, Hij laat een vrouw en twee kinderen ach ter. De Nationale inzameling voor de vervolgden om geloof en ras bracht tot nu f430.000 op. Van eenige tientallen meest kleine gemeenten, kwam nog, geen opgave binnen. Engeland Te Harwich zijn Maan dag en Dinsdag 800 kinderen uit Wiee nen, Berlijn en N.-Duitschland aangeko men. In Italië zullen geen vrouwen meer tot de Kamers worden toegelaten. De Italiaansche journalisten mogen met ingang van 1 Jan. niet meer voor buitenlandsche kranten werken Duilschland. De betaling van de le termijn van de boete van 1 milliard R.M. moet voor morgen in contanten of effec ten zijn geschied. Alle onkosten komen/ voor rekening van de joden, aan wie die boete is opgelegd. ZUID-EI ERLAND. ONGEVAL Gisteravond om plm. 5 uur heeft de 11-j. Jb. v.d. Star Fz. bij een val van- zijn fiets een gecompliceerde beenbreuk bekomen. Vandaag wordt hij naar 1 >en Helder vervoerd. Jb. liet zich door een vrachtauto, van de heer J.C.R., voorttrek ken, maar kwam, toen de auto voor een fietser moest uitwijken, met de laadbak in aanraking en toen in de berm terecht. Hij sloeg tegen de grond met het boven vermelde gevolg. OUDESCHILD. VOOR DE BEWAARSCHOOL. De collecte ten bate van de K.W. Be waarschool heeft goede resultaten opge leverd. Te Oosterend eti IXs Waal is Zaterdag f22.80 opgehaald en Maandag te Oudeschild 44.50. Hierdoor is het voortbestaan voor de school weer voor eenige tijd verzekerd. ATHLET1EK. J. 1. Zondag organiseerde de Held. Athl. Vereen, een veldloop, „IXmkene Duinenloop" genaamd, 3000 M. en 2000 M. voor heeren en een voor juniores van 15 IS jaar. Aan dit laatste nr. nam AL). Keijser deel. Hij won met een tijd van 2 mi. 50.6 sec. de 2e prijs. Reeds wisten we, dat hij een goede loopslij I heeft. Ook nu heeft hij bewe zen, tot de goede soort te behoonen. Wfc leliciteeren hem. Doordat de weg nogal slingerde, wist hij niet precies hoc vei hij van de finish was, waardoor zijn eindspurt even te laat werd ingezet. Was dit beter te overzien geweest, ze ker zou de eerste prijs gewonnen zijn. Volgende keer maar weer. We wekken onze leden en juniores op om in trai-i ning te gaan voor een nieuwe veldloop in het a.s .voorjaar.(Tijd le prijswinnaar 2 min. 50.4 sec.) w - Zondag gaat Texel 1 naar MFC. Supporters tijdig opgeven. Texel 2 speelt thuis tegen IX Cocksdorp. Texel 3 gaat naar Helder 6 en moet vroeg op. Donderdagavond trainen: adsp. 7 uur, leden 8 uur. Allen present en op tijd. Denkt om groenzwart cn wit shirt. I). IJ. Texell uit tegen MFC: B.Beumkes H.Neijens P.Neijens H.Ran G.Witvliet J.Weijdt Th.Lap N.deGraaf M.Vlaming A.Verse- put A.Verheijen Res.: A.Dros. Texel 2 thuis tegen De Cocksdorp: W.Geus I.D.BIom G.Wilner H.Hoon J.Helsloot W.VIas J.Kiljan B.Kiewict D.Huizinga C.Zutfen P.Hemelrijk Texel 3 uit tegen Helder 6: S.Keij9er J.üieles O. Ollvslagers J.Westdorp JoopKikkert S. Langeveld P.Vlaming J.Kiewiet N.Tuinder A.Keijser Res.: J.Kikkert. W.Langeveld In Duitschland wordt de Joden op last der regeering het rijbewijs ontno men. Zij mogen geen auto's of andere tno torvoertuigen meer houden. Duitschland Misdrijven n Oosten rijk', waarvoor Von Schuschnigg amnes tie, gaf, zullen nogmaals onderzocht wor den. Eventueel zal alsnog gevonnist wor den. Duitschland. Een deurwaarder mag geen portretten van Hitler, Goering of Goebbels in beslag nemen. Zij hebben „hooge geestelijke waarde", volgens de Beriijnsche rechtbank-president. Oostenrijk. Te Weenen is groot te kort aan boter, eieren, vleesch en vruch ten. Citroenen en sinaasappels zijn niet te koop. De kwaliteit van levensmiddelen wordt minder, de prijzen hooger. Ti-* mes. In Hongarije worden 15000 Jood* sche werkgevers vervolgd wegens schen ding der anti-joodsche wetten S'owakije. Te Trnova zijn twee sy nagogen in brand gestoken. De spoorwo gen hebben de joodsche artsen van de soc. verzekering ontslagen. Joodsche win kels mogen geen kerstgeschenken verkoo- pen. De Palestijnsche regeering heeft 30 Duitsche rabbijnen verlof tot vesti ging gegeven. Zuid-Afrika. Zondag is het K.L.M.- vliegtuig Reiger, dat ter gelegenheid van- het eeuwfeest van de Groote Trek een speciale vlucht naar Zuid-Afrika maakte, te Johannesburg aangekomen Om iedere foto, schilderij, tee- 4) kening een lijst, die .past; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5