GEMEENTEBEGROOTING 1939. 1 TE VRAGEN ?1 minui Het verheugt ons in dit artikeltje een optimistisch geluid te kunnen laten hoo- ren. B. en W. zijn er in gestaagd voor- het komende jaar tot een sluitende be grooting te komen zij het ook met een lagere post voor onvoorziene uitgaven dan vorig jaar was uitgetrokken zonder voorstellen tot belastingverhooging en, zonder de vorig jaar uitgetrokken reserve (die f4440 werd in plaats van f6000), aan te spreken. Een knap staaltje van „bouwkunst", wanneer men bedenkt, dat een kloof van wel f22600.moest worden overbrugd. Er moest gerekend worden met hooger uitgaven tot een bedrag van f13800.len met lagere inkomsten tot een bedrag van f8800.-. Hier stond echter tegenover, dat er ook „meevallers" waren, met elkaar wel voor f24600.—, zoodat verschilposten beneden f 250 buiten beschouwing gela ten er zelfs nog een voordeelig saldo; van f 2000 te voorschijn kwam. UITGAVEN-VERHOOGINGEN (afge rond). Deze bestaan in: f ÏOOO voor aanstelling 4e ambtenaar ter secretarie wegens gestadige uitbrei ding van de werkzaamheden De uitge trokken post komt overeen met de meer-' dere opbrengst aan legesgelden, vergele ken bij 5 jaar geleden. f750 verkiezingskostenvolgend jaar voor Raad en Prov. Staten. f 250 voor salarisverhooging voor vijf werklieden. f 400 voor wegenonderhoud. Weg Zeewijk—Horntje moet nieuwe slijtlaag hebben. f250 voor marktbeheer en visch- afslag. f400 voor gemeentereiniging wegens meer werk, o.a. voor schoonhouden sioo- ten, waarin riolen uitmonden, opruimen opslagplaatsen, e.d. f9000 voor afloss leening voor ver betering Driesprongweg en straat te De Waal. f600 aan bijdragen voor voortge zette studie. INKOMSTEN-VERMINDERING. f4700 minder beschikbaar uit vorige diensten. - f950 minder Rijksuitkeer.'ng uit Ge meentefonds. f1500 minder uit Wegenfonds. f1000 minder opbrengst Luchtvaart terrein en f650 minder Luchtvaartnech- ten, doordat de K.L.M. er alleen 's zomers gebruik van maakt. Mede wordt over 1939 en volgende jaren aanmerkelijk min der opbrengst van het grasgewas ver- 'OUWE SUNDERLKAAS. We hebben tot onze spijt verzuimd in ons verslag het aantal punten te vermel den, dat aan de Tex. Boys werd toege kend. Dit was 55 (maximum 60). U.D.l. behaalde er 51. We schreven over „lang wikken en wegen" en dit doet de voorz, van de Tex. Boys de opmerking maken, dat er heelemaai niets viel te wikken tn te wegen, omdat het grooter aantal pun ten toch de doorslag gaf. Maar de ge achte praeses ziet hierbij een belangrijk; punt over het hoofd. Wanneer de jury leden eenmaal hun(haar) punten heb ben toegekend, is nog maar een cptellinr* noodig om te weten, wie voojr de grij zen in aanmerking komen. Maar ziet u - in dat toekennen van punten zit 't hem juist en dit gaf de dames en neer-en vaak/ moeite. Daarbij moest worden gewikt en gewogen en niet in de laatste plaats waar het om de Tex. Boys en U.D.l. ging De eerste puntentelling gaf maar een verschil vtajn twee punten (over zes juryleden), na dien werd weer geteld en vergeleken Toen bleek voetbalclub T-ex. Boys er 55 te hebben en Rederijkerskamer U.D.l. 51 punten. De omstandigheid, dat de „voortrek kers" een hoogst actueele vertooning ga ven, gaf de doorslag, maar ook heeft de jury naar gebleken is niet uit hel) oog verloren, dat U.D.l. met haar potsier lijk gezelschap in niet geringe mate tot de Sunderklaas-p ret heeft bijgedragen, terwijl verder de wijze, waarop ons da Van der Schuyt-trip werd voorgesteld, toch ook als origineel mag worden ge kenschetst. Intusschen hebben d-e Boys verdiend ge wonnen. De puntenmeerderheid besliste in voor hen gunstige zin. Ongetwijfeld zullen ook zij hun best doen. om d-e wis-t selbeker in eigendom te bekomen. ||||||llllll!llllllllllllllllllllllllllllll|lllllllllllll!llll!lllllilltllll!l!lllllllll!lllll|||||! Hllllllllll VRAGENBUS. Illlllllllll ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l|f||||| WAT HAD ffi ZONNESTRAAL. De hoofdprijs in de Zonnestraal-loterij is dit jaar gewonnen door mevr. de wed. Fluitman te Castri- cum. wacht. Wat het Rijk voor het gebruik v-an het veld betalen zal, is ncjg niet be kend. INKOMSTENVERMEERDERING. f850 schoolgeld o.I. en bijz. ond. f9100 opc. gem. fondsbelasting. f 400 opc. vermogensbelasting. f850 uitkeering per aangeslagene (klassificatie.) - f250 idem (werkl. subs, fonds.) - f300 verhouding tusschen T. E. M. en Gemeente. - f700 steun B (minder ten laste der Gemeente), gevolg van sterk verminderd aantal werkloozen. De hooger opbrengst van schoolgelden, vermog. belasting, uitkeering per aange slagene uit gem. fonds is toe te schrijven aan gunstiger uitkomsten van diverse be drijven. UITGAVEN-VERLAGINGEN. Deze bestonden in: f 1750 aan renten van leeningen. - f400 restauratie raadhuis. - f250 afloss. geldleeningen. - f300 verbouw veldwachterswoning. f850 -achterstallige uitg. van vorige jaren. f650 subs, verbetering Boschweg. f800 bijdr Nijverheidsscholen. - f 650 aandeel wachtgeld-en Z.V.S. Het betrokken personeel heeft de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. - f 3500 subs. Armbestuur. B-egrooting Armbestuur 1939 vangt met een voordee lig saldo van f1600 aan. Aan f14500 subs, zou het Armbestuur voor 1939 vol doende hebben. - f700 aandeel gemeente in steun-B (uitk. in natura aan werkloozen). Begin 1938 zag het er naar uit, dat de geraamde f60.000 -aan loon, bijslagen-en soc lasten ontoereikend zou zijn, maan sedert Aug. is de werkloosheid zoo af genomen, dat die post de f50.000 wei nig zal overschrijden Voor 1939 hebben B. en W. f 55000 geraamd. Door de subs, regeling vloeit uit deze verlaging met f 5000 voor de gemeente geen financ. voordeel van beteekenis voort Het aan deel der gemeente blijft rond f 16500.- f300 bijdrage werkloozenkassen f2000 kosten werkverschaffing, n et in aanmerking komende voor subsidie HOE STAAT TEXEL ER VOOR? Aan de beschouwing van B en W. over de financieele toestand der gemeente is het volgende ontleend: Laten wij buiten beschouwing: Ie. de annuiteitsleenlngen voor woningbouw en1 Landarb. plaatsjes, tezamen f 176.975.Sx< bedragende; 2e. de schuld, aangegaan llllll IN EN OM HET CIRCUS |||lll 7. Enige toeschouwers gilden van schrik, toen zij de motor zagen vallen Maar Jerrie wist bij zijn sprong de rand van de „helleketel" te grijpen, en zo een ernstig ongeluk te voorkomen. M-et een harde slag, welke d-e tent deed trillen,; viel de motor op de grond. I 8. Toen Simson zag, dat het achterwiel van de motorfiets begon te slippen, was hij opgeschrokken. Nu zou het ongeluk gebeuren, dacht hij. Nu zou het met Jerrie's populariteit gedaan zijn. Vlug liep hij naar beneden. Hij wilde devree- selijke afloop liever niet zien. (Wordt vervolgd.) in verband met de T.E.M. adf264.000 (f 345.658 op 1 Jan. 1935) tegenover welke leeningen vorderingen tot gelijke bedragen staan, dan bedraagt de overige leeningsschuld der gemeente per 1 Jan. a.s. f241.025, dat is f42100 minder dan op 1 Jan. 1935. Ondanks de na 1935 gesloten leenin gen voor inrichting vliegveld en bouw o.I. school te Oosterend, bleef het bedrag dat in 1939 moet worden afgelost prac- tisch onveranderd, vergeleken bij 1935) wannéér wij de aflossingen verminderen met de uitkeeringen uit wegenfonds. Moest van de schuld, voor zoover niet door bovenbedoelde terugvorderingen ge dekt, over 1935 f 13.133.69 aan rente worden opgebracht, over het a.s. jaar kan voor deze bestaande schuld volstaan worden met een renteraming van f7819 35 Naast deze schuldvermindering staat 'n vermeerdering van grondbezit bij vlieg veld Eierland; de drainage van d-e gron den, ingericht tot vliegveld, en stichting, stationsgebouwtje aldaar. Bovendien ver kreeg d-e gemeente een nieuwe o.I school te Oosterend en -een nieuwe ambtswo ning voor hoofd o.I. school Oudeschild„ terwijl wegens verkochte grond per 1 Jan. a.s. nog voor het bouwrijp maken van grond of wel voor belegging of extra aflossing beschikbaaar is rond f 11000. „GEZOND". Wanneer wij uit deze gezichtshoek de financieele toestand der gemeente bei oordeeTen, -en daarbij in aanmerking ne men, dat de uiterste grens van de be lastingscapaciteit, die wordt aangelegd alvorens een gemeente als „noodlijdend" wordt beschouwd, nog niet bereikt is, dan rneenen wij d-e financieele toestand onzer gemeente als „gezond" te mogen quali- liceeren, ondanks de jaren van tegen spoed .die de bevolking heeft moeten; doormaken Toch zal, wil dit zoo blijven, een uiterst voorzichtige financieele poli tiek óók in de eerstvolgende jaren ge voerd moeten worden. D-e uitgaven heb ben, evenals die van sch'er alle openbare lichamen, een zekere natuurlijke groei, die, wanneer de inkomsten der ingezet:* nen zich niet in stijgende lijn begeven, alleen opgevangen kunnen worden door verhooging van belastingen of invoering van nieuwe belastingen. Hoewel de inkomsten toelaten op de laatste twee begrootingen de uitgaven, voor openbare werken iets ruimer te ra men, dan in de onmiddellijk daaraan voor afgaande jaren, mag niet uit het oog wor den verloren, dat toevallige baten mede het hare hebben bijgedragen, terwijl de jaarlijksche verlaging van de garantie-uit- keering uit het gemeentefonds in de eerst volgende jaren telken jare nog met rond f 1700 vermindert. ||||||ii!iiii;.:iiiiiiiiiiuiiiiiiiiii:i:iiii;iiiiiiiiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||l Illlllllllll Mededeclingen IIIIHIIII!. Illlllllllll van 4 exels Bioscoop Theater ||||||'"lil ||j|||:iilllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllll!!illlllllllllllilllllllilllllllllllllll||j||| OP GLAD IJS. Sonja Henie is 'n deze film een schaats- leerares, di-e hoog in d-e Alpen haa beroep uitoefent. Een rol, die voor haar geknipt is. We kunnen haar bewonderen in tallooze gracieuze figuren, welke zij op haar schaatsen op het gladde ijs uit voert. Er is in deze film echter ook e.n; Prins gespeeld door Tyrone Power, e:n heusche Prins, die het regeer-en tijdelijk moe is en die, in cognitjo, in de Zwitser- sche Alpen op krachten tracht te komen Sonja Henie oefent hem in de ski-kunst en het schaatsenrijden en zij vindt de. jongeman heel sympathiek, welke sym pathie wederzijdsch blijkt te zijn. Maar ja, een Prins van den bloede kan toch niet trouwen met -een doodgewoon schaat senrijclstertje, ook al is het dan Sonja1 Henie, de Koningin van de schaats. Er komen in de film nog tal van andere fi guren voor, als Baron von Finkelensang en Graaf von Rosen tuft, die geheime verdragen willen ^sluiten en de Volken bond willen oplichten Doodsbenauwd zijn ze, dat het Europeesch evenwicht door een huwelijk onder zijn stand van de Prins verstoord zal worden. Maar de wegen van de hooge politiek zijn won derlijk. En zoo kan het geschieden, dat na tal van romantische en sensationeele avonturen de ongekroonde Schaatsenrijd- sterskoningin toch met een werkelijke; kroon wordt vereerd, zonder dat d-e Eu- ropeesche vrede in gevaar wordt gebracht Een film, die men tot het einde met genoegen zal volgen en waarbij men vol op kan genieten van de wel z-eer bijzon dere prestaties van de lieftallige Sonja., IDUISTER SHANGHAI. De Japansch-Chineesche oorlog is ver weg en zoo wij ons van de verschrikkin gen van die krijg een voorstelling kunnen l|||||lllllllil!llllliilll[|llllllllllllllllllllllll!llllllllllllll!!lllll!lllllllilltll!!!lll|||||| /lll/PU I ANDBOUW& VEETEELT ||||||lllllllllll!lllllll!llllllllll:illllllllllllllllllllllllll!lllllllllllinillllll!lllllll|||i|| HET 40—JARIG BESTAAN van de Vereen, van Oud-leerl. der R.L.W.S. te Schagen zal in een 29 Dec. a.s. daar te houden jubileumvergadering worden her dacht. MAG NIET. Twee landbouwers, resp. te Schuinesloot en Slagharen (broers), die wel en niet gedenatureerde aardappelen hadden gemengd en afgeleverd aan een aardappelmeelfabriek, kregen f250 en 50 boete. MELKWOL. Het lijkt er op, dat het ondermelkvraagstuk zal worden opgelost door over te gaan tot bereiding in het groot van textielcaseïne. Wij wezen schrijft „De Boerderij" meermalen op de mogelijkheid om ondermelkpoeder voor veevoer te bereiden en zijn er nog niet zeker van of dat geen betere weg ware. Uit planteneiwit kan naar het schijnt ook reeds kunstwol worden bereid. En dan wordt dat een zware concurrent voor de textielcaseïne. SCHAPENVOER. Wat is het beste voer om bij te voeren aan schapen, die altijd in het land loopen, lijnkoeken of aardappelschillen. Dit voer wordt 's mor-> gens en 's avonds bij het melken gegeven. „De Boerderij" geeft op die vraag - zeker niet van een Texelaar afkomstig dit antwoord: Het beste is waarschijn lijk, om in een groenbedrijf de schapen iii eenige koppels, b.v. bestaande uit 5 a 8 dieren te weiden. Tot Februari geeft u alleen bij ongunstig weer, vooral als er snneeuw ligt, eenig hooi als bijvoer. Wan neer de maanden Febr. en Maart ongun stig zijn, n.I. koud weer en achterlijke weide, geeft u naast eenig hooi een half pond haver per schaap Bij een vroeg tijdige en voorlijke weide is in een groen bedrijf bijvoedering niet meer noodig. IIII||i;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| Illlllllllll GEMENGD NIEUWS |||||||||L I860 Italië te Napels Nooit. 1870 Italië te Rome Nooit. 1911 Italië te Tripolis? Nooit. 1919 Italië te Fiurne Nooit. 1935 Italië te Addis-Abeba Nooit. 1938 Italië te Tunis, Ajaccio, Djiboe- ti Nooit, nooit, nooit. Vereen. Staten. Het leger zal zes vliegtuigen in dienst stellen, welke door middel van radio van de grond af kunnen, worden bediend. maken, dan danken wij dit aan de film journaals Thans heeft Twentieth Centu- ry-Fox een film vervaardigd, welke deze oorlog tot achtergrond heeft. De hoofd personen zijn de avonturier Del Forbes, die altijd het gevaar zoekt, omdat daan het meest te verdienen is. Verdeed e zan geres Leonora DLxon, die op Forbes ver-) 'iefd wordt. Maar Forbes verdenkt er haar van, te heulen met de vijanj, an, daar diezelfde vijand -een prijs op zijn hoofd gezet heeft, omdat hij een millioen dollar in zijn bezit heeft, welke hem n et toekomen, verliezen ze elkaar uit het oog. Tal van avonturen maakt Forbes; mee. Bij een vreeselijke luchtaanval wordt hij ernstig gewond, maaar L-eonore ïedt hem. Hij weet dit niet. En er moeten nog veel dingen gebeuren, Forbes moet nog tal van boeiende avonturen meema ken, voor de film op een allen bevredi gende wijze haar einde vindt. I|||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllll OM VOORUIT TE KOMEN lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii'llllli DE HERHALING DOET HET. „Een boom valt niet met de eerste slag". Daar moeten we bij het adv-ertee- ren altijd aan denken. Een moeilijke taak kan niet ineens worden volbracht. Dat kost zorg en tijd en overleg. De her haalde wèlgerichte bijlslag doet 't hem, enzoo'n slag moet aankomen ook. Wie met een enkele advertentie zijn om zet duurzaam denkt te vergroot-en, denkt verkeerd. Bij herhaling moet d-e trom worden geroerd. „Je komt er metgroote advertenties alleen". Wie zoo redeneert,, slaat de plank mis. De man, die regel matig een betrekkelijk kleine advertentie laat opnemen, brengt het véél verder dan hij, die eens per jaar een advertentie ter grootte van -een heele pagina plaatst. Laat keer op keer van u hoor-en. Komt eens met ons praten. ADM. TEX. CRT. VOEDT UW HUID 'S NACHTS MET PUROL. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6