Uit Texels Raadzaal Ciemeentebegrooting voor 1030. zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Aan het slot brengt de voorzitter dank voor de in aangename toon gehouden dis cussies; door geen wanklank, werden ze verstoord. Zitting van Zaterdag 17 Dec. 1038, aanvangende te 2 uur 10 innt. Voorz.: de heer Mr. A. F. Kamp, bur gemeester. Secretaris: de heer C. JonkeT, gem.-seor. Alle leden zijn tegenwoordig; op de publieke tribune geen belangstelling. (Een bezoeker verscheen tijdens de behandeling van de begrooting, maar was na vijf minuten al weer verdwenen). 1. Notulen. De voorz. opent met een woord van welkom de vergadering en stelt, nadat de notulen zijn goedgekeurd, aan de orde 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. A. MEER LICHT. Eenige bewoners van het Koogereind verzoeken plaatsing' van een lantaarn ter hoogte van het per-' ceel van de heer C. Witte. Qp voor-f stel van B. en W. wordt besloten, daar aan gevolg te geven. B. ARMBESTUUR. De heeren Kaezor en Stoepker en mw. Rab-Akkerman dea len mee, dat zij hun (haar) herbenoeming aannemen. C. MOLENGLOP. Op het verzoek van de heer Van Liere ,om de naam Molen i glop te willen wijzigen, stellen B. en W. voor, gustig te beslissen. De raad ver- eenigt zich met hun voorstel om er Mo lendwarsstraat van te maken. D. ADRES „MIDDENSTAND" De beide vereenigingen vragen strenger te willen optreden tegen hen, die tot scha, en last van neringdoenden, hangen, staan) of spelen op of tegen hun etalages, sto: pen, enz. B.enW. wijzen in hun prae advies op art. 56 van de Politieverorde ning, waarin zulks reeds strafbaar is gesteld, mits blijkt, dat de betrokken per sonen daarmee handelen „IN STRIJD MET DE WIL van de hoofdbewoner". Voorgesteld wordt nu deze laatste pas sage te laten vervallen, uitgezonderd waar het portieken betreft. Dhr Parlevliet: Daar ben ik tegen. Dan ben je afhankelijk van de genade van een politieman. Ik wil niets ten nia- deele van de politie zeggen, maar „tegtn de wil der bewoner" moet er blijvern sfaan. Dhr Leber: Er zijn de laatste) tijd veel klachten. Dhr Epe: Ons po- Jitiecorps heeft wel zooveel maatschap pelijk en sociaal gevoel, dat het artikel! goed zal worden toegepast. De politie weet wel, of zij al dan niet in de gees': van de winkelier handelt. De voorz De belanghebbenden vragen er zelf om. Dhr Parlevliet: In de Middenstands vereen, stelt men prijs op die bepaling „in strijd met de wil van ,«4e hoofdbe woner". Het zou voor de politie anders, heel wat moeite geven. Voorz.: Zon der sancties geen orde. De heertn Bruin en De Lugt willen de beslissin/y uitstellen om nader te 'kunnen onderzoe ken. Voorz.: We zijn afhankelijk van het oordeel van de Kantonrechter en de Ambtenaar van het O.M Dhr Parle vliet. Straks Sta ik bij iemand op de stoep en krijg ik zoo maar een bekeuring We leven wel in een vrij land.... Voorz.Dat kan u alleen bij een onjuiste toepassing van de verordening overko-1 men. Dhr De Lugt: Maar of we be boet worden, hangt toch af van het; inzicht van de politie. Na zoo'n verdeeldheid moet stemming over het voorstel maar uitkomst geven. Het resultaat is, dat het voorstel van B en W. met 9—4 stemmen wordt ver worpen. Tegen stemmen de heeren Dog ger, Bruin, Henkes, Keijzer, Van der Vis, De Waard, Dros, Parlevliet en De Lugt. E. ONTSLAG R. SCHAAP. Op ver zoek, wegens andere drukke bezigheden, wordt eervol ontslag verleend aan R. Schaap als beambte in algemeene dienst F. BOUWVERORDENING. Onderzoek van een bezwaarschrift tegen nieuwe be palingen dezer verordening vorderde zoo veel tijd, dat Ged. Staten deze bepalin gen inmiddels (automatisch) hebben goed gekeurd. Om alsnog adressant een eer lijke kans te geven, wordt het besluit van 14 Juni ingetrokken en heden op^ nieuw genomen. Nu maar afwachten. 3. Benoeming Bestuursleden Algemeen Weeshuis. Herbenoemd worden de heeren M.Kuip, met 13, C.Keijser Hz. met 12 $n Mw.» H.Kooiman-Kuiper met 13 st. Als no 2 stonden op de voordracht de heeren C. Buisman en A.J.Keijser (1 st.) en mw. A.Kooiman-Kievit. 4. Idem lid Schoolcommissie. Herbenoemd wordt de heer C.Timmer Jz. (verteg. Bijz. Scholen) met 12 st. één blanco. Als no. 2 stond op de voor dracht de heer R. Bakker. 5. Idem afgevaardigde naar de ver gadering van aandeelhouders N.V. T.E.M. Benoemd wordt dhr J.Bruin Pz. met 12 st.de heer H.Leber met 10 st. als' plaatsvervanger. 6. Idem onderwijzeres aan de o. 1. school te De Cocksdorp. Benoemd wordt nadat 20 mnt. in geheime raad is vergaderd no. 1 van de voordracht met alg. stemmen en wel mej. W. F.Neuteboom te Amersfoort. Het ligt in de bedoeling van B. en W omt haar na de Kerstvacantie in dienst te doen treden. (Donderdag gaven de drie dames, die op de voordracht stonden zie vorig nr. proefles. Namens de raad. kon Burgemeester Kamp aan de sollici tanten meedeelen, dat op persoonlijk be zoek aan de leden van de raad doorj dezen geen prijs wordt ge'steld. 7. Wijziging ambt: nar. n reglementen. Wordt in overeenstemm ng gebracht met het rijksambtenarenreglement. Geen belangrijke wijzigingen. Aangenomen z. h. st. 8. Vaststelling vergoedingen bijzon- zonder lager onderwijs ove: 1936 Wordt vastgesteld voor 1936 voor vereen. Chr. Volksonderwijs op f 1004.61;, voor R.K. School op f2039.16, voor, School m.d. Bijbel, Oosterend f900.90. 9. Beschikbaarstelling gemeente-wals voor verbetering an de tweede dwarsweg in het Noorden. De Dertig Polders verzoeken voor 't aanbrengen van een verharding op de 2e Dwarsweg in 't Noorden waarvan o.a de autobus gtfuruik maakt kosteloos de gemeentewals ter beschikking te stel len. B. en W. stellen voor, hiermee ac ooord te gaan, mits het werk tegen he': gebruikelijke loon uitgevoerd wordt en zooveel mogelijk vallede werklooze ge zinshoofden in dienst worden genomen. De kosten per gebruiksdag worden op f 18,geraamd, zoodat het aandeel der gemeente |jlm. f380 zal zijn, daar da wals plm. 21 dg. noodig zal zijn. Dhr Parlevliet: Tot mijn grootevreugd is de samenwerking tusschen Dertig Pol ders en Gemeente blijkens dit pnrj-ad vies perfect. Moge het zoo blijven. Wil len B. en W. niet eens met dp Dertig Polders over verbetering van de Halter-' weg spreken De toestan 1 is daar bij regenval heel slecht. Voorz.: Als men ook daarvoor de wals vraagt, zullen we dit gaarne in gunstige overweging nemen/ Dhr Bruin betoogt, dat er met samen werking als die tusschen Gemeente en Dertig Polders nog heel wat te bereiken is. 10. Aankoop tn verhuring van grond. Voorgesteld wordt van dhr F. v.d. Star voor f2200 aan te koopen 1,5080 H.A. bouwland, gelegen aan de Sehoolweg t.o vliegveld Eierland en wel om de nzwcel ruimte voor vliegtuigen met 400 M. te- kunnen vergrooten. De grond kan voor f75 p.j. aan de verkooper worden ver» huurd. Het ontwerp-pachtcontraet is door het Pachtbureau reeds goedgekeurd. Op de grond rusten 15 gld. lasten Ce ge sieente zal 2,7 pet. netto rente maken: Goedgekeurd z.h.stemming. 11. Aangaan geldlecningün. Op verzoek van Ged. Staten wordt een, kleine wijziging gebracht in het besluit inzake kasgeldleening T.E.M. De Rot- terd. Bank zal f15000 tot 31 Dec. '3'j leenen; rente hoogstens één pet; de eer ste drie mnd. een half pet. 1ba. Aanvraag van M.S.Donker roor een Landarbeiderswet i De gehuwde landarbeider H.S. Donker, Koogerv-eld, vraagt een voorschot van f2600 Hij kan van de heer C Witte Pz ('tNoorden) voor f500 0,50 H.A. ianci (bouwland) koopen. De grond ligt aan de weg naar de Mui, annex die g;rond, waar de arbeider Zeegers hoopt te bou wen. De kosten van woningbouw worden op f2350 geraamd. De aanvrage, waarover in geheime raad eenige tijd werd gesproken, wordt z.h st. ingewilligd. 12. Goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur voor 1939 en subsidie- ver leen ing voor 1939. De begrooting sluit met f20319 en vermeldt een gemeentelijk subs. van f 14500. De Comm., met het onderzoekt belast, oppert geen enkel bezwaar. Goedgekeurd z.h. st. 13. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1939. Een overzicht van B. en W. en het rap port van de Comm. van Onderzoek met de antwoorden van B. en W. hierop ga ven we reeds. Dhr Parlevliet (Gem.-belang) opent de alg. beschouwingen met een b.toog, waar aan we het volgende ont'.eenen: De begrooting sluit. Vergeleken bij veel andere gemeenten hebben we reden tot dankbaarheid, maar voldaan zijn we niet. Aan directe belastingen moet door plm. 2200 gezinshoofden alleen reeds ten be hoeve van onze gemeente, schoolgelden niet inbegrepen, f114000 worden opge- i bracht. De arme gezinshoofden moeten van die 2200 nog worden afgetrokken, Wij hopen danook, dat door" stijgen Ie; inkomens in de toekomst de belastingen verlaagd kunnen worden. Dat de gemeen telijke uitgaven in de naaste toekomst verlaagd kunnen worden, betwijfelen we. Wanneer we zien, wat de bevolking soms onthouden moet worden om de begroo ting sluitend te krijgen, is de positie van B. en W. en Raad wel eens moei-\ lijk. Wanneer we bedenken, dat het Rijk steeds meer werkzaamheden vraagt, waardoor B. en W. moeten voorstellen, weer drie ambtenaren in vaste dienst te benoemen, dan zien we de gemeentelijke uitgaven nog niet dalen. De regeering verhoogt de jaarwedden van de hoogst gesalarieerde ambtenaren; ongetwijfeld zal de raad die van de laagst bezoldigde willen verhoogen. Hoewel Wij eenige ja ren geleden er niets aan konden doen, wil len wij toch opmerken, dat, wanneer wij over eerstgenoemde salarisverhooging iets te zeggen hadden, die er zeker niet zou zijn gekomen. Aan de capaciteiten of werklust van onze hoogere ambtenaren willen wij hiermee natuurlijk n ets te kort doen. Wij willen de partijen in de raad niet scherp gaan critiseeren, zool als elders wel gebeurt. Wel moet ons van het hart, dat het er veel op lijkt, dat, wanneer onze fractie in uw raadi met een voorstel komt, u dat zooveel mo gelijk tracht te doen sneuvelen. Wij ho pen, dat wij ons hierin vergissen. Is 't toch zoo, dat vragen wij drieën ons all; Waarom Wann-er men bedenkt, hoe u onze fractie de haar toekomende wethou derszetel hebt onthouden en u beoordeelt onze houding in de afgeloopen jaren, dan zeggen wij toch met eenige trotsch, dat u aa:i onze werkwijze die behandeling niet heeft kunnen bemerken. Wij hebben, met B. en W. en de Raad loyaal samen gewerkt, al waren we Ihtet niet oi'tijd eens. Het Kersfeest, feest van de vrede, nadert. Laat ons, hoé elders de oorlog; woedt en machthebbers tegen elkaar op staan, eendrachtig samenwerken tot meer dere bloei en groei van ons mooie ei land. Laten we vooral hopen, dat de oorlog ons voorbijgaat. Dhr Jac.Bruin (S.D.A.P.): De S.D.A.P. fractie heeft waardeering voor het be leid van B. en W, die er niet alleen iru slaagden tot een sluitende begrooting te komen, maar zelfs nog een overschot van f2200 bewerkten. Wij komen niet met voorstellen waarvan we niet voor zien, dat ze aangenomen zullen worden Het publiek leest er wel van, maar in de praktijk werkt het niets uit. Toch heb ben wij onze verlangens. Er wordt aan volkshuisvesting te weinig gedaan. De rioleering moest aangepakt worden zoo als het met de electrificatie is geda. n. Hier waren eerst wel veel bezwaren te gen, nu is elk trotsch op de Centrale. M ;t de waterleiding zal het ook zoo gaan We hopen, dat B. en W. met een goed plan voor een waterleiding zullen komen Ook aan beplanting wordt nog te weinig gedaan. De Sierteeltcentrale stelt materi aal beschikbaar. Kunnen we de weg van Zuivelfabriek naar Doolhof niet bepbn ten Graag was onze fractie vertegen woordigd in lichamen als het Burger], Armbestuur. We hopen, dat B. en W. de moed zullen vinden om daartoe te komen. Wanneer 55000 gld. voor werkverschaf fing tekort is, zullen B. en W. met een suppl. begrooting komen. Geen werkfce- perking dus, hopen we. De Gelijkenis van de barmhartige Samaritaan isgeensprook je. Recht en rechtvaardigheid moeten wij betrachten, opdat geen voedingsbodem ge vormd worde voor hei nationaal sodalis-, me; dan worden de voorstanders hiervan ontmaskerd. We naderen het Kerstfeest. Het feest van het Kind in de kribbe., met oogen zoo stil en diep. Kunnen wij de blik van die oogen verdragen La ten we in elk geval besluiten in vredige stemming, in liefde, in het behng van, onze gemeente. Dhr D-e Waard (C.H.): Ten aanzien van c'-: begrooting heeft de Raad dit maal geen zware taak. De tegenvallers werden door meevallers opgeheven, maar volgend jaar zal het diarmee zoo gunstig niet gesteld zijn. Waardeering komt B. en W. toe voor het samenstellen van deze sluitende begrootmg. Wel wordt' de zakelijkheid wel eens te ver doorge dreven, zooals b.v. bij het comerteeren van leeningen met weinig baat of ten aan zien van rioleerlngen, als te Oosteren,d. waaraan noodzakelijk moest worden ge werkt. Onze fractie gaat met de begroo ting accoord. als kan ze niet met alles instemmen. De dwingende belastingen, volgens kohieren geheven, zijn te hoog in verhouding tot de vrije, als b.v. de ver makelijkheidsbelasting. Wij willen gaarne de Zondagsrust zooveel mogelijk bevor deren; we denken b.v. aan afschaffing van de kermis op Zondag. Vorig jaar meenden we op -een voorstel van BenW in die richting te mogen hopen. Nu B en W. daarover zwijgen, hebben wij een des betreffend voorstel niet ingediend, om dat het toch niet zou worden aangenomen. Dhr Leber (R.K.): De vermeerdering van eenige inkomsten is een gunstig ver- schjjnsei. BenW noemen de financieele positie van de gemeente gezond, maar volgend jaar kunnen onze verwachtingen zoo hoog niet gespannen zijn. Uit ver kochte grond heoben we e^n reserve van f 11000. is de tijd nu niet gekomen om de gemeentegrond bouwrijp te maken? Anders gee/t het renteverlies, dat met verhuren niet goed te maken is. Mogelijk kan op de volgende begrooting watmeer geld voor straten onderhoud worden uit getrokken. Verder hoop ik, dat we een plan kunnen maken voor onderwijs aan jeugdige werkloozen. Kleine boeren kun nen niet meer in de werkverschaffing na 1 Jan., wanneer ze nog Ï4 - per week» uit hun bedrijfje kunnen haien. Het is te hopen, dat die menschen daarvan niet de dupe worden. Dhr Epe (V.D.): Van de begrooting zouden we kunnen zeggen, dat ze so° hertjes is, maar kerngezond. Er staan geen buitengewone uitgaven op, doch al leen noodzakelijk posten. Kerngezond is ze ook blijkens de toegepaste afschrijvin gen, mede door conversie van leeningen Een ontzettend aantal gemeenten 4s er, dat ons dit niet -nadoet. Moge het zoo blijven. Ik geloof eenige dank aan heS College schuldig te zijn voor zijn beleid. Dhr Parlevliet heeft een opmerking ge maakt over het College, voor de samen stelling waarvan ik voor een niet gering' deel verantwoordelijk ben. Het is wat eenzijdig, twee rechtsche wethouders, de politieke samenstelling van de raad ongeveer rechts tegen links in aanrner- king genomen. Dit is voor de gemoeds rust van Texel niet goed, maar de om standigheden hebben het destijds gewild. Ik ben er voor eten groot deel verant woordelijk voor, maar er was m.i. geen andere weg. Men heeft vermoedelijk ge dacht: Met twee rechtsche wethouders zal het hek wel van de dam wezen, maar- gelukkig hebben we daarvan niets ge merkt. Daarvoor ben ik het college dank baar. Voor de gemoedsrust van Texel is het echter beter en daarom wenschelijk, dat in de samenstelling een verandering; komt Ik hoop, dat in de toekomst d? omstandigheden zoo veranderen, dat een wijziging mogelijk is Verder zou ik naast het reuze-mooie fietspad, dat we naar de Mok krijgen, nog een behoorlijke rijweg willen hebben. Gaarne zou ik zien, dat bet College bij de bevoegde instanties stap pen doet, om daartoe te komen. Wellicht dat een goede w eg de vestiging op Texel in de hand werkt. En dan is -er -een grief, die steeds sterker bij mij opkomt met be trekking tot ons vliegveld. Over de gang van zaken daar spreek ik mijn diepe af keuring uit. Vroeger had bet wel mijn volle sympathie; ik beschouwde het voor de vooruitgang van Texel noodzakelijk, maar nauwelijks was het gereed, of mili taire vliegtuigen zijn gekomen en meen en meer ziet bet er naar yuit, dat we geen burgerlijk vliegveld zullen hebben maar een militair. De behandeling, welke wij ondervinden, moest de minister van Defensie onwaardig zijn Ik hoop, dat B, en W. niet zullen aarzelen te wijzen op deze verkeerde gang van zaken. Dhr Henkes: (S.D. A.P.)Wat de Zui- derzeesteumvet betreft, deed het Gemeen tebestuur, ook onder de vorige burge meester reeds wat het kon. De wijze van uitvoering door de Rijksdienst, laat ech ter te wenschen ojver. B-lijkbaar heeft deze dienst gevorderd, dat de loonen in werkverschaffing verdiend, van de tege moetkomingen moeten worden afgetrok ken. Geen steunbedragen, doch werkver- schaffingsloon, werden vervangen door tegemoetkoming Zuiclerzeesteunwet. Ook is nog niet uitgemaakt of personen, wier 'hoofdmiddel van bestaan jarenlang de wiervisscherij was, een uitkeering krij gen. De Tweede Kamer besliste April 193S meen ik van wel. Ik zou het op prijs s'ellen, zoo B.enW. hetzelfde standpunt innemen. De voorz.: Dankbaar zijn we voor de lof, ons toegezwaaid. Voor een deel zijn We het met de sprekers eens. Wat liet materiaal van de Sierteeltcentrale be treft. van de heeren Epe, Van Stein (Dir.. Staatsboschbeheer), e.a. heb ik gehoord, dat het wel eens te wenschen overlaat. Wat de werkbeperking betreft: we kunnen niet beloven, dat we deze achter wege zullen laten. We zjjn niet onaf hankelijk. Vorig jaar verlangde het Rijk, dat we de post van f60.000 totf56.00Cj zouden verlagen, al mochten we tenslotte ook de post op f60.000 handhaven.— Wat de opmerking van dhr De Waard over „te zakelijk zijn" betreft, wij kun nen niet zakelijk genoeg zijn. Ook cultu- reele doeleinden worden nagestreefd. Veel wordt ook binnenskamers behandeld en veelal komt later alleen de zakelijke kant naar buiten. Dit leidt wel eens tot verkeerde conclusies. - Wat aangaat de kermis: het leek de beide wethouders weinig gevvenscht, deze thans ter sprake te brengen. Over de vermakelijkheidsbe lasting gesproken: wij weten wel, hoe de meening van de raad hierover is. Het is niet noodig, dat de leden zich daarover nog eens uitspreken, tenzij men dit te genover het publiek gewenscht acht. Bouwrijp maken van grond, door dhr Le-

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2