Kunstschaatsen gewone schaatsen m sa Vanavond om 8 uur Adventsatfond Boerinnenbond. Kerstbijeenkomst. bezichtigen Een vet varken Wat Kerst en Nieuwjaar mooi kan maken abonnement op de Radiocentrale. Tafella kens, Sloopen, Beddelakens, enz. enz. KLAAS BOON - Den Hoorn. net meisje. Laat thans uw schaatsen slijpen Hero-spinazie Pruts niet langer geweldige prijs voor. Donderdag 22 Dec. 1938 Adverteeren doet verkoopen t>er voorgesteld, gaat zoo makkelijk niet. Anders hadden we het zeker al gedaan. Wat aangaat .een verkeersweg naar De Mok: We moesten ons nieuwe fiets pad daarheen feestelijk openen en de heeren, bij wie wij zullen moeten aan kloppen, uitnoodigen, daarbij tegenwoor dig te zijn. Jammer, dat we niet eerde.') geweten hebben, dat er aan De Mok zooveel werk is. Wat ons vliegveld betreft: Ook BenW vinden het onbe-i noorlij k, wat Defensie doet. Het is wel goed, dat ook in het openbaar daarover een aanmerking wordt gemaakt, omdat men in Den Haag wel eens kon denken, dat BenW alleen tegen de handelwijze van Defensie protest aanbeekenen. Het is een Texelsch vliegveld en het moest alleen tegen betaling door militaire vlieg tuigen mogen worden gebruikt. Maar hoog zijn onze verwachtingen dienaan gaande niet gespannen. Tenslotte in antwoord op opmerkingen van dhr Hen- kes: de desbetreffende stukken zijn de deur uit: het wierranport is nog niet ver schenen. Na een pauze van 20 minu.en wordt de vergadering voortgezet. De voorz. verzoekt voortaan in het rapport onderzoek-Begrooting achter wege te willen laten de vermelding, of men de opmerkingen persoonlijk of na mens zijn fractie maakt. Laat men dit rapport, zoo motiveerde de voorz. zijn voorstel, vrij van politiek houden. (We maken er de lezer op attent, dat dit rapport reeds in vorig nr. ver scheen met de antwoorden van BenW. Om niet in herhaling te vervallen, verzoe ken wij u, vorig nr. mede ter hand te nemen). Reiskosten. Voorz. merkt op, dat er thans meer wordt geneisd en getelefo neerd dan vroeger, maar dit is ook ge- wenscht, daar persoonlijk contact veel meer uitwerkt, als regel, dan correspon dentie. Mochten Ged. Staten de post afstandsvergoeding van raadsleden schrap pen. dan zullen BenW niet meer gaan rei zen dan vorig jaar. De te lef. doorverbin ding 's nachts, de verbinding met een der veldwachters en de huistelefoon op het raadhuis kosten extra, maar zijn on misbaar. Ook wordt als dienstbetoon te genover ingezetenen wel eens deze of gene opgebeld, zonder dat hiervoor Je kosten in rekening worden gebracht; een service, welke aan belastingbetalers toch wel mag worden verleend. Huisnummers. Dhr Van der Vis merkt op, dat vorige maal huizen overge slagen zijn. Dhr Dros wijst er op, dat soms kippenhokken wèl en groote schu ren geen nummer dragen. Gem.-secr. Jonker licht toe: Gebouwen op hetzelfde erf krijgen één nummer; op aparte erven elk een nummer. Overigens moet men de nummering overlaten aan het inzicht van het personeel, daarmee belast. Intus- schen zijn nieuwe nummerplaten op komst Handbrandspuiten Voorz. zag hier van bij brand achter perceel-Commandeur aan Den Hoorn met 'goed gevolg gebruik maken. Hij zou ze daarom willen behou den. LUCHTBESCHERMING. Buitenge woon teleurstellend noemt de voorz. het feit, dat aan de oproep van vrijwilligers niemand gevolg gaf, terwijl het hoofd van de DiensL de heer Remmers, met zooveel energie, de organisatie leidt fn totaal volgden nu 135 personen een gas- cursus. Binnenkort vangt de cursus eerste Hulp bij Ongelukken aan Zeker wil de Tex. Crt. het aanmeldingsformulier nog wel eens opnemen. (Inderdaad. Red.) en met vette letters wijzen op de NOOD ZAAK van een goed ingerichte luchtbe schermingsdienst. Ik heb de Minister voorgesteld, Texel in een hooger geva renklasse in te deelen. Gebeurt dit, dan, wordt ons daarvoor wellicht ook een be paald bedrag voor aanschaffing materiaal toegestaan. Dhr Bruin: lk zou gaarne meer materiaal hebben. Alle sympathie heb ik voor hen, die voor de luchtbe schermingsdienst werken, omdat heiaasde mogelijkheid van een oorlog al dreigen der wordt. De voorz. wijst op het, gebrek aan geldmiddelen. De cursusseri worden zoo zuinig mogelijk gegeven. Dhr Goenga ontvangt er geen vergoeding voor, maar het noodige materiaal (gas patronen, ontsmettingsmiddelen, enz.), vorig jaar kosteloos bekomen, moet nu wegens aanvraag uit zooveel gemeenten betaald worden. Toch richten we alles op Texel zoo goed mogelijk in. Wei hebben nu eigen maskers, die alle in orde zijn. Noodslachtplaats. Weth. Kager brengt namens de Vereen, dank voor de woorden van waardeering. Dhr Pnrle- vliet stelt de Vereen, aan andere Dn voorbeeld. Vischafslag. Dhr Henkes protesteert tegen de wijze, waarop de Visscherij- centrale onze visschers behandelt. V!an een publieke afslag is geen sprake meer. De centrale treedt als handelaar op. Nog steeds hebben we geen 20 ct. minimum prijs voor wulken. Toen afgeloopen zo mer de Centrale garnalen voor Engeland moest hebben, betrok zij deze om de Zuid. Voor \yulken is de minimumprijs te Terschelling 16.5 ct., Texel 18 ct., Wieringen 18 ct. Waarom Kan dat ook niet voor garnalen? Wanneer de Cen trale toch niet met onze wenschen reke ning houdt, zullen we haar vergaderingen niet meer bijwonen. Voorz. noodigt dhr Henkes uit, alle grieten eens met hem te komen bespreken, en zal dan trachtem samen met de Centrale een conferentie te beleggen om de gewenschte regelingen tot stand te doen tjrengen. Rijwielpaden: Dhr Parlevliet: Hoe wel begrijpelijk, spijt het me, dat BenW geen bezoek aan T.E.S.O. willen brengen. Het is daar zoo kwaad niet. Onze begrooting sluit, maar is sobertjes. Dit ben ik nu eens met dhr Epe eens. T.E., S.O heeft belang bij die paden en is m.i. verplicht bij te dragen in het onder houd Dhr Leber: Wij kunnen, als we geen nieuwe paden wenschen, toch een, som voor onderhoud vragen Dhr Bruin: Al sluit de begrooting, toch kan T.E.S.O. ons wel een som toedenken Dhr De Lugt: St. Nicolaas is al voor bij. Dhr Dros: Geld geven voor aanleg en niet voor on lerhoud van 'fietspaden staat gelijk met een auto geven aan eerf, arme tobber en hem verplichten, er rtveql te gaan rijden. Dhr Dogger: Laten de aandeelhouders diï eens in de vergadering van T.E.S.O. bespreken. Reinigingsdienst. Dhr De Lugt op pert het voorstel om een tweedehandsch? vuilnisauto aan te schaffen. Zal be keken worden. Verpachting vliegveld. Volgens voor/ zal inscharen weinig opleveren. Boven dien is van Defensie nog niets bekend. Dhr Epe stelt voor, overleg te plegen met de Landb. Org. Weth. Kager ziet geen heil in inscharen. Hoe zou men in April- Mei aan schapen komen? Schoolgebouw Oost. Voorz.: Ver koop zou weinig opbrengen. Bovendien is het huis verhuurd en worden in het lokaal wel cursussen, repetities, enz. ge houden. Die f 15 onderhoud per jaat) „blazen" ze er wel uit. Sportterrein Den Hoorn Het ligt in de bedoeling, zegt voorz., dat terrein, dat we zoo billijk maar niet heusch van Staatsboschbeheer huren wat od te werken. Visscherij-onderwijs. Voorz. heeft te bevoegcler plaatse geïnformeerd. Het zal niet meevallen, hiervoor een bevoegde kracht te bekomen en zeker niet, daai' Rijkssubsidie moeilijk te bekomen zal zijn voor een cursus, zooals wij ons die voor stellen in te richten. Mogelijk kan de te benoemen chef-machinist van de T.E.M., als leerkracht optreden. Dhr Van der Vis leest een courantbericht voor, volgens hetwelk de regeering het visscherijdiplo- mawileischen voor allen, die vissehers- schepen bevaren. Dhr Parlevliet ver wacht, dat zoo'n diploma niet moeilijk te behalen zal zijn. Hoofdzaak zal wezen: kennis van de Wet op het uitwijken. Steun kleine boeren (jie boven; alg. beschouwing van dhr Leber). Dhr Bruin hoopt, dat deze boenen van de. nieuwe bepaling geen nadeel ondervinden. Voorz.: We moeten ons er aan hou dt.-, maar ik zie de toekomst somber in Controle autobusdienst De Cocks- dorp. De heer De Waard noemt dit eert) moeilijke kwestie, waarover hij liever straks in geheime raad spreken wil. Subsidie Zwemvereen. Dhr Epe wil geen precedent scheppen, maar zou steun willen verleenen onder zekere oorwaar den, als b.v.minstens 5-j. bestaan, ko ninklijk goedgekeurd, overlegging van de boekhouding, enz. Blijkt de vereen het alg. belang te dienen, dan zou z i. subs; verleend kunnen worden, wanneer op heffing dreigt. Voorz.Het aanvragen van koninkl. goedkeuring kan wel f75. kosten. Dhr De Lugt zou graag zien, dat de Zwemvereen. wat meer propa ganda maakte. Ze kan veel meer dona teurs werven. Ook kan van v-eel baders een bijdrage worden gevraagd. Pas als dan nog de kas ontoereikend is, moesten we over subs, spreken. Voorz.: S.V Texel bracht met een fancy-fair f 1000 bijeen. Dat kan de Zwemvereen. ook pro- beeren. Dhr Bruin: Bij andere vereen heeft de Zwemvereen. voor, dat ze haai; leden leert zwemmen, waardoor zij even tueel eigen leven en dat van anderen, kunnen redden. Kunnen we geen premie stellen voor, ieder lid, dat het diplloma geoefend zwemmer verwerft? - Voorz. voelt hier voor, mits het examen afgeno men wordt in tegenwoordigheid van 'n ge mcente-vertegenw. Dhr De Waard: De vereen, is tamelijk lauw. Ze moet beter uit de hoek komen. - Dhr Bruin vraagt stemming over zijn voorstel, maar daar voor blijkt de raad nog niet te voelen Voorz. stelt voor, de beslissing uit te stellen. Laat onderwijl, zegt hij, de Zwemvereen. toonen, dat zij de hier ge sproken woorden ter harte neemt. Wederom gaat de raad voor een half uurtje in comité. Daarna volgt VASTSTELLING OPCENTEN op de gemeentefondsbelasting. Wordt bepaald op 55. JAARWEDDEN GEMEENTE-ARBEI DERS. De vijf gemeente-arbeiders in alg. dienst (A. Huizinga, J. Visser, J.Bakker; P. Zijm, A.Stiggelbout) genieten f040 p.j. Si KINDERZEGELS L. S. Si Si Ook dit jaar zullen de kinder- Si ffl zegels weder gedurende de De- Si Si cemberrnaand verkrijgbaar /ijn S] Si aan alle Texelsche poststations. Si S. Daarnaast worden zij aan de Si deur door de vriendelijke hulp Si Ba van enkele verkoopsters aangebo- EB den. ga Si Het vorig jaar heeft deze col EB lecte na aftrek van alle kosten Si Si voor „Het Kind" ruim tweehon- Si Si derd duizend gulden opgebracht, g: Si De postzegels en briefkaarten, -< BB die ten verkoop worden aange- ffi g] boden, zien er alleraardigst uit. S EB De gelden, die gewoonlijk zoo Si Si ruim binnenkomen en voor het Si kind inet genoegen worden ge- Si EB geven, zijn bestemd om te voor- EB zien in de kosten van opvoeding i#} Si en verzorging van de geestelijk >S Si en lichamelijk zwakke jeugd. Op Ffi 5] Texel heeft men zich vorige ja- Si ren niet onbetuigd gelaten. Mo S; Si ge ook dit jaar de omzet stijgen Si SI en daardoor nog grootere zorg Si voor het misdeelde kind moge- Si EB 'ijk worden. Si Si IB Si W.J.E. KAMP-N EU BECKER. S Si y EBEBEBEBfflfflSüSSi Hierop wordt 10 pet. voor pensioen in gehouden. De jaarwedde is aan de lage kant. Voorgesteld wordt een verhooging met f50 en van de jaarwedde van de voorwerker P. G. Spigt met f 52 tot f1092 plus toelage voor woninghuur ad f 182.50. Wordt aangenomen z.h.st AANSTELLING 4c AMBTENAAR ter gem.-secr. Hierover schreven we Za terdag reeds. De Ie ambt ter secr. heeft een jaarw edde van f2800 plus f 100 a'.s ambt. v.d. byrgerl. stand; de 2e amb tenaar f 1900 plus f50 als klerk v.d. bur- gerl. stand; de 3e ambt. f 1350 plus f150 als agent arbeidsbemiddeling. Oor spronkelijk luidde het voorstel id|e jaar wedde van de 4e arnbtenfaar te bepalen, op f1000. Na bespreking in geheime raad werd er echter f1200 van gemaakt. Dhr Parlevliet vindt het jammer, dat niet een ingezetene hier kan worden benoemd: ook dhr Bruin betreurt dit, maar vioorz. zegt, niet te gelooven, dat een Texelaar met de vereischte diploma's (Gem.-adm. en, zoo mogelijk Gem.-financiën) gevon den zal worden. AMBTENAREN WERKLOOZEN- ZORG. Voorgesteld wordt de heeren W. van Heerwaarden en K. Stoepker, sinds 1 Julil936op arbeidscontract, nu in vaste dienst ajan te stellen. Beide personen., aldus het prae-advies, zijn ijverig en voor ihun taak bekwaam. Als salaris wordt voorgesteld f 1100 verminderd met 10 pet pensioenpremie (is nu nog f1000. Soci ale lasten voor gemeenterekening). De raad gaat z.h.st. met het voorstel accoord Beide heeren worden benoemd tot ambte naar van de werkloozenzorg, van wie dh Stoepker in hoofdzaak met de controle, dhr Van Heenvaarden uitsluitend met de administrative werkzaamheden belast. Kosten openb. onderwijs. Het te drag, per leerl. voor de o.l. scho'en (gt midd. 589 leert), in 1939 besdvkhaar, wordt bepaald op f 11.18; voor de Ulo (ruim 66 leerl.) op f20,93 per leerling. Hiermee is de begrooting afgehandild. Te kwart over drie werd er mee aa'^e- vangen. De klok wijst nu tien over halr 7. Goedkeuring volgt /.h st. De begrooting sluit voor de Gewone Dienst met f359.115.90, voor de Kapitaaldienst met f 11294.99. RONDVRAAG. WERKVERSCHAFFING Dhr Henkes hoopt, dat een even tueel begrootingstekort niet op de ruggen der werkloozen wordt afgewenteld. Niet gaarne zou hij zien, dat werkbepe. k.'ng wordt ingevoerd, zoo de uitgetrokken 55 duizend gld. niet toereikend zijn. B. en W. zeiden trouwens toe, zoo noodig, met een aanvullende begrooting te zullen ko men. Dhr Parlevliet: Onze fractie pleitte voor f60.000 en zou overleg van B. en W. met de raad wenschen, alvorens werkbeperking wordt ingevoerd. De schapenteelt loont minder, de bouwboeren hebben tot laat in het voorjaar door me chanisatie van het bedrijf geen arbeiders noodig. Laten we niet optimistisch zijn - Voorz. zegt niet te kunnen beloven, de raad over werkbeperking te zullen raadplegen. B. en W. dragen daarvoor de verantwoordelijkheid. Dhr Henkes. verwacht, dat het uitgetrokken bedrag wel groot genoeg is. Dhr Parlevliet dankt voor de spoedige hulp, welke aan werk loozen na hun aanvraag wordt verleend. Hierna wordt de vergadering weer voor eenige tijd geschorst, waarna sluit'ng is gevolgd. Hiermede geven wij kennis van het overlijden van onze lieve Man, Vader, Broeder en Oom HENDRIK CORNELIS v. d. WAL in de ouderdom van 45 jaar. Namens zijn diepbedroefde Echtgenoote en Kind Wed. J. N v. d. WAL-Spigt ANNIE. Koogerveld, 19 Dec. 1938. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van belangstel ling zoowel van hier als elders ontvangen gedurende de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onze geliefde Moeder DIEUWERTJE ZIJM Hd. wed. R. Witte Jz. en voor de hulp en bijstand van buren en familie betuigen wij i nze oprechte dank. A. M. WITTE H J. WITTE Den Burg. Warmoesstraat 12. in de Ned. Herv. kerk te den Burg. Daar woidt u een rijk en goed verzorgd programma aangeboden. De kerk is warm. De toegang is vrij. Morgenavond, Donderdag 22 December 0111 8 uur in de Landbouwschool HET BESTUUR. Mevr II. VISSER Dewald noodigt na mens de Zusterkring en de beide Meisjes- vereen. van de N H. Gemeente te den Burg begunstigers en belangstellenden hartelijk uit tot het van de gemaakie goederen op Donderdag 22 Dec. van 4—6 uur in Eben Haëzcr. bij gedeelten te koop. M. KOORN, Wageningen, Eierland is een Radiocentrale Oosterend. Koopt U nu SPOTGOEDKOOP Zie de etalage. Nette heer z< ekt kennismaking met Br. m foto onder no. 767 bur. v. d, blad bij S. RENTENAAR, Oosterend Van lieden af dage'ijks verkrijgbaar uit de bus. Aanbevelend, H. MAAS. met uw oude radio. Wij geven er een VAN DEN BERG, de Waal. en vindt u voordeelig bij FRANS ZEGEL Kz. Kerkvoogden der Ned Herv. Gem. den Burg zullen zitting houden tot het in ont vangst nemen van hoofdelijke omslag in de kerkekamer op nm van 8 tot 9,30 inplaats van op Woens dag 21 Dec 1938.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 3