M W1,"1 PUROL Hoe Texel in 1813 de Franschen verdreef. Waar wordt in Ierland om gestreden Barre winters. .if IP IÉ 11 13 it s a II Winterhanden Wintervoeten L i m p 16.) Onderwijl had ook Gerrit van de oestervisscher Kuiter vernomen, weikj lot hem wachtte. Met zeldzame vlugheid sprong de koe ne varensgast over de hooge schuttinghij holde door de Koetebuurt naar het land en sneiue ijlings heen. Voort ging het nu over tuin wallen en siooten naar de djjk. Bijna buiten adem kwam hij er aan. Hij werd met vreugde door de kameraden begroet; aanstonds stapte hij aan boord en 't schuitje vertrok naar de overkant van 't diep. De jonge vanenslui hadden alle andere vaartuigjes zoo hoog moge» lijk op 't droge getrokken, waar ze nu al len, bij de ingevallen ebbe, aan de grond waren geraakt. De I ranschen waren reeds de woning van Gerrit's ouders binnengedrongen. Bij hun nadering hadden de bewoners haastig door de achterdeur het huis ver laten. Woest gingen er de teleurgestelde soldaten te keer. Alle hoeken en gaten werden doorzocht. Maar noch op de zol der, noch in de kelder was een spoor van de vluchteling te vinden. Verbolgen over het vruchteloos zoeken, koelden de onver laten hun woede aan 't onschuldig huis raad. Stoelen werden opgenomen en door de ruiten op straat geslingerd. Aardewerk1 en glas vernielden de soldaten door er niet de kolven hunner geweren op in te ranselen. Zij hielden op schandelijke wijze huis en wat zij buit konden maken werd meegenomen. Ook uit de woningen der buren werd al wat 'n smakelijk hapje kon opleveren of 'n prikkelende drank inhield,, voor goede prijs verklaard. k Doos 30 cent li interteenen gij Apoth. en Drogist De deugniet kon wel in 't huis van zijn meisje verborgen zijn, sprak de otti- cier, vvaeln eens, Aagje iv.on.ng heette ae deerne, naar ons in meegedeeld. Tot de koster, die nog altoos zijn kans niet schoon gezien had om te ontsnappen, klonk het bevel: Naar 't huis van Aagje Koning's ouders. Aanstonds stoof de woeste troep er heen. Het huis was verlaten en wat eenige waarde had, was er uit verwijderd. De bewoners hadden niet afgewacht wat vrij stellig komen zou en hadden, geholpen1 door de buren, 't beste van hun geringe, bezitting in veiligheid gebracht. Juliette kwam, als toevallig, het huis voorbij. De officier wenkte haar en vroeg: Waar zou de schobbejak zitten? Bedoelt u Gerrit Brouwer? was haar wedervraag. Natuurlijk. Wie anders? Misschien is hij wel bij zijn meisje. Waar hangt dat wicht uit? Zij dient bij Boon, op de eerste boerenplaats, hier buiten het dorp. Wijs ons eventjes de naaste weg, gelastte de bevelhebber de arme kostev weer, die andermaal moest gehoorzamen. Aagje was reeds door haar jongste broertje op de hoogte gebracht van alles, wat er in 't dorp voorviel. Haastig had zij zich toen op weg be geven naar 'n nicht, die op Oost woonde. 't Was maar goed ook, dat zij 't be zoek der ruwe soldaten niet had afge wacht, want de officier had reeds de be dreiging geuit: als wij de schuldige niet in handen krijgen, zal die deerne ervoor' boeten. De goede moet het dan maar; met de kwade ontgelden. De boerenwoning van Boon werd zoo mogelijk nog strenger doorgesnuffeld dan het huis van de oude Brouwer. Men zocht od de onmogelijkste plaatsen, zoowel in het hooivak als in de kelder. Huis en stal werden overal in oogenschouw genomen. Zelfs stak men met de sabels in de hooischelf, die op korte afstand van de hofstede stond. Een der onderofficieren, blijkbaar eenigszins bekend in de Oosthoek, gaf als zijn meening te kennen, dat de ge1-, zochte wel lijfsberging kon hebben ge zocht in een der nabij de Oostjdijk ge ankerde schuitjes. Hebben moeten we de rekel. Voorwaarts, schreeuwde de! officer, nijdig dat de gezochte jonge man, hem ontkomen was. Met versnelde pas marcheerde „de troep raar het gehucht Oost. Aagje had al spoedig de nadering der soldaten door het raam van hicht's huisje gezien. Het kloeke meisje snelde naar de dijk bij 't Noorden en sloeg de richting 'n van een inham, waar gewoonlijk ettelijke bootjes geankerd lagen. In de verte zag zij een vaartuigje aan de overkant van 't diep. Als bij ingeving begreep zij, dat Gerrit met zijn makkers daar de wijk hadden genomen. Zij vrees de een ontmoeting met de ruwe soldaten Haastig maakte zij een „feugeleboot" los en stapte er in. (Wordt vervolgd.) SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Als laatste wedstrijd van dit jaar restte: nog Boys 2Helder 7, op 2e Kerstdag, doch deze kon door de aanhoudende win ter geen doorgang vinden. Zoo hebben we dit jaar besloten door met ons eerste' elftal op de onderste plaats te prijken, voor het 2e dreigde dit ook, doch doordat Watervogels 4 haar intrede in deze afd. deed, mocht ons 2e één trede omhoog} stappen. Niet eerder dan 8 Jan. van het nieuwe jaar zullen we voor een volledig programma komen te staan. In veel vo rige rubrieken heb ik gewezen t»p de noodzakelijkheid van een serieuze trai ning en nu vooral, gedurende deze wed- strijdlooze periodes, door het invallen' van de vorst en de onderbreking door de feestdagen, wil ik er nog eens met na druk op wijzen, dat er hard aangepakt dient te worden, leder lid moet er van doordrongen wezen, dat we niet mogen verslappen. We moeten er zorg voor dra gen, paraat te zijn. Niemand verzuime de training en, nu we jullie noodig hebben, voor extra training, zorgt dat ge er zijt en met animo oefent. Houdt de Donder dagavond vrij voor uw voetbalclub. M-- Het gezegde wil: „Strenge heeren re- geeren niet lang", maar we denken eens aan de winter van 1929 welke ons nog, versch in het geheugen ligt en aan die van 1890—'91, die nog zoo vaak wordt aangehaald als een biezonder koude en strenge winter. Beide winters duurden zeer lang, terwijl er bijna voortdurend een strenge kou heerschte. In de winter van 1617 vroor het wel, biezonder fel. Toen duurde de vorst liefst veertien weken. Men ging met paar den en sleden over de Zuiderzee. Dat kon in 1929 ook. De winter van 1620—'21 was nog kou der. 15 December zette de vorst in. Eind Jan. stak een krachtige Oostenwind op, die 14 dagen aanhield. Het was zoo koud,, dat men vreesde, dat alle menschen en, dieren van koude zouden omkomen. Men reed met paarden en sleden van Friesland naar Vlieland, naar Texel en Wleringen,. De Noordzee was langs de kust tot opi 38 vadem diep bevroren. De beruchte winter van 1890 ving al op 25 Nov. aan en duurde tot 23 Jan. van het volgende jaar. De laagste temp. in Nov. was —10.4 gr. C., in Dec. 15.8 gr. en in Jan. 13.4 gr. Celsius. De bootdienst met de vaste wal lag ge heel stil. Er was communicatie door mid del van een ijsvlet. Ook in 1929 kon de boot niet voort-i durend varen. Van 1013 Febr. lag Texel geheel geïsoleerd. Van 13 Febr. tot 1 Maart op die laatste dag heeft men de haven van Oudeschild opengebroken is ze niet in de haven geweest, maar zette- ze lading en passagiers bij het Homtje af.- De vorstperiode duurde toen van '1 Jan. tot 6 Maart. In de geheele maand Febru ari was slechts één dag de temp. boven het vriespunt. De laagste toen waargeno men temp. was toen omstreeks 15 gr. vorst. De periode 1115 Febr. 1929 wasi de koudste periode sedert 1849, het jaar dat de Bilt zijn waarnemingen begon. Het is te hopen, dat de vorstperiode, die wij doormaakten, niet het voorspel was van een winter, zooals we beschreven. De steun aan behoeftigen was in de winter van 1S90 en 1929 van groote be- teekenis. Bij het naslaan van oude kran ten ziet men, dat er toen met milde hand| is gegeven, om de ellende zooveel moge lijk te lenigen. H. STILLE AANKLACHT. Ierland geelt ook na de laatste verzoening met Enge land den strijd om het noorde lijk deel van het eiland, dat bewoond wordt door een sterke pro-Engelsche. prote- testantsche meerderheid niet op. Dublin wil zeggenschar hebben over het heele land en niet slechts over he: katholieke zuiden. De Valera en zijn aanhangers meenen, dat het eiland een economisch ge heel vormt en dat overigens het Noorden ook historisch een geheel met het Zuiden vormt En aldus wordt de eeuwenoude strijd met Engelnd, zij het thans in minder scherpe vor men, voort pezet Men zal zich wellicht afvra gen, hoe Noord-Ierland aan zijn Engelsche. overwegend protestantsche bevolking komt. Dat is vooral hel werk geweest van een Oranje, n I. van stad houder Willem III. die zooals hekend tevens Koning van En geland was. Na den bloedigen slag bij de rivier de Boyne. waarin hij de Ieren versloeg, liet hii velen Engelschen in Noord-Ierland een woonplaats aanwijzen. Men noemde deze heden de Oranie-menschen" Deze „Oranje-menschen" wonen nog steeds in Noord-Ierland Zij zijn buitengewoon trotsch op hun Engelsche afkomst, zeer vlijtig en steeds bereid voor het Engelsche bewind te strijden. Met de in Noord-Ier- iand wonende katholieke Ieren leven zi in openbare vijandschap. rnd"i'daad is de toestand voor Londen hie-.- —omlijk Eenerzijds wil 1111111111111111111111111111111:' ,illilllllli:illllllllllllllllllllllilllillllllllli|ll':iill|||||| I EEN LACH EN EEN TRAAN. !l|||> u n s km het huidige Engeland ongetwijfeld met Dublin tot goede betrekkingen komen, anderzijds echter kan hel moeilijk de loyale inwoners van Noord-Ierlanl voor het hoofd stooten Een definitieve oplossing heeft men dan ook nog niet kunnen vinden en derhalve voert men ook hier op echt Engelsche wijze een politiek van uitstel. WAT VADER ER VAN DACHT. - Vader, wat is eigenlijk beleefdheid? Beleefdheid beoefen je, jongen, als je de menschen niet laat merken wat je. van ze denkt. OM VOORUIT TE KOMEN „Ik zal maar niet meer adverteeren", 1 Zei Pruttel, een koopman in peren, Maar toen hij het liet, Ging hij ras failliet. Een ander kan daar wat van leeren. Komt daad'lijk met ons toch eens praten. Reclame moet u toch ook baten; Voor 865 cent Per regel U bent Niet snugger, zoo gij 't zoudt laten. mm VOOR ONZE DAMMERS. NIEUW PROBLEEM. 1 2 3 o (M.„.ük m 46 47 48 49 50 EEN LEERZAAM SPEL. Vraagstuk 13. Zwart: 9 sch. op 9, 10, 15 18, 23, 24, 27—29. Wit: 9 sch. op 20, 34,35, 37, 38, 40, 41, 44; 49. Wit speelt en wint. Oplossing volgt. WEET U ZE ALLE VIJF '296 297 298 Hoe is hetVerloote (verlote, ver lootte) prijzen? Infectie beteekent De hoofdstad van Celebes is 299 Urk heeft inwoners. 300 Waar eindigde het leven van de Graaf van Hoorne? (1568). ANTWOORDEN. 296 Verlote prijzen. 297 Besmetting. 29S Makassar. 299 Ruim 3700 inwoners. 300 Op het schavot; veroordeeld dooi' Alva's Bloedraad wegens verzet tegen het Spaansche bewind. NIEUWE VRAGEN 301 De teekenaar Ton van Tast heet eigenlijk..... 302 De op één na grootste sttad den Vereenigde Staten is....? 303 De cholora-bacil is ontdekt door....? 304 Wel eens van „alpha" gehoord? Hoeveel snelheid heeft een schip, dat 10 knoopen vaart? 305 RECENSIES KERSTNUMMER RADIOBODE. Dooi de A.V.R.O. werd ons ter bespreking toe gezonden het dit jaar op wel biezonderej wijze verzorgde Kerstnummer van de Radio bode. Het nummer, dat 44 pagi na's omvaé, is gedeeltelijk in roto gravure, gedeeltelijk in offsetdruk uitgevoerd. Van de talrijke interessante en zeer lezens waardige artikelen noemen wij: een ver handeling over de Pastorale, het herders dicht door Julius Hijman; Kerstdagen op een ontdekkingsvaarder, een historisch- verhaal van Johan van der Woude; Jacht op tie strooper, kerstverhaal van Anno de Vries; de redding van de roover, tooi neelschets van Eduard Veterman, en Met de duivel op consult, door H. v. Gelle- cum. Felix Timmermans, Comelis Veth en dr. K. H. Miskotte schreven over en naar aanleiding van verschillende repro ducties en fraaie kleuren, o.a. Vlaam- sche spreekwoorden, door Pieter Breu ghel de Oude en De Geboorte, door Lu cas van Levden. De omslag is ontworpen naar een Fransch glas-in-lood-raam uit de 15e eeuw. yoorts schreven nog in dit nr: De Jos- selin de Jong, T.O Sickens, Peggie van Kerkhoven en L. I. Jordaan Alle artikelen zijn met zorg geïllustreerd. Met dit Kerst nummer komt de A.V.R.O. wel buitenge woon goed voor de dag. Deze uitgave toch is zoowel naar uiterlijk als mar de inhoud te oordeelen, iets aparts. Het is een bezit van blijvende waarde. Ongetwij feld zullen A.V.R.O.-vrienden deze ver rassing, hun met Kerst bereid, op prijs hebben gesteld. HET HIELP. En, buurman, heeft de goede raad van de oogendokter geholpen? Buurman (vóór de botsing): Ik ge loof van wel. I|ll!|llllim:n"iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiflllll GEMENGD NIEUWS Duitschland. De Joodsche cultuur- bond mag te Berlijn een bioscoop voor Joden inrichten. Ook in andere plaatsen komen speciale bijeenkomstlokalen voor Joden. Japan gaat een spoorwegtunnel bou wen, die loopt van Foesa op Korea via. de eilanden Tsjoesjima en Ikisjima mar Karatsoe op het eiland Kioesjoe. Totale lengte 197.5 K.M. De kosten tjjn ge raamd op 1000 tot 1500 millioen yen. Het werk zal vier jaar duren.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2