ii TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Texelaars in den vreemde TEXELSCHE COURANT NIEUWJAARSGROETEN Zaterdag 31 December EEL TEXEL WEET HET m m Woensdag 28 Dec. 1938 UITSLAG AANBESTEDING. Aan de Hoornderweg tusschen Emma laan en Mont-Rosa zal een nieuw woon huis voor rekening van de heer S. J. Flens worden gebouwd. De bouw werd onderhands aanbesteed en daarna opge dragen aan Jn. Koom Mz., timmerwerk? H. Koorn, metselwerk; J. C. Roeper, schilderwerk; P. Oele en Zn., loodgieters- werk; A. de Wilt, electr. aanleg. „FRANS KNAPT 'T OP." Texels Klein Tooneel gaf goed spel. Weinig publiek wegens on gunstig weer. Bij de Tweede Kerstdag in Pen's Zaal gegeven opvoering van de klucht „Frans knapt 't op", is het Texels Klein Tooneel wel tegengeloopenOp die dag toch trad de dooi in, 's middags al kwam de eerste natte sneeuw. Een vreugde voor velen, maar tot groote teleurstelling voor lief hebbers van schaatsenrijden. Een groot aantal van lien, die de T.K.T.-avond, welke voor 2e Kerstdag bijna traditioneel geworden is, in de regel niet graag wil missen, heeft Maandag stellig van da laatste(?) gelegenheid van dit jaar om te rijden .willen profiteenen. Ook waren de wegen door de sneeuwjacht, waarbij later in de avond de gladheid als gevolg van de dooi een woordje kwam meespre ken, voor de fietsers vrijwel onberijdbaar, terwijl zelfs de automobilisten een heek toer haddien hun doel te bereiken. Aan deze omstandigheden moet stellig worden toegeschreven, d'at de zaal slechts; half gevuld was. De voorz. dier Tooneel- vereen., de heer M. Moojen, die om streeks half negen opende, gaf over deze geringe opkomst zijn teleurstelling te kennen „Wij zullen u echter ook deze avond geven, wat in ons vermogen ligt", zoo sprak hij. Mogen we hier dadelijk aan toevoegen, dat de toeschouwers een genotvolle, avond is bereid. Het stuk „Frans knapt 't op", een klucht in drie bedrijven, door Anjoel Vak), werd vlot gespeeld,.Veel actie en en ontelbare vermakelijke too- neeltjes. Het was het publiek aan te zien, dat er volop werd genoten. Het daveren 1| applaus, dat de spelers aan het slot irï ontvangst mochten nemen, bewees voorts genoeg. Het eerste en tweede bedrijf speelt zich af in de huiskamer, tevens kantoor van de piano-handelaar Bert Verhoog (Simon Zijm). De huiskamer? Ja, de niet- ingewijde keek daar wel vreemd op, want ze zag er allesbehalve huiselijk uit. Ka! meubelen, enz. Maar al spoedig is hij m:t de toestand op de hoogte. Een toestan i die er voor de heer des huizes lang niet vroolijk uitziet: zijn vrouw, (Et Dros), die 20 jaar geleden door hem als een teer bruidie was begroet, regeert, tyranni- seertAan geld uitgeven heeft zij n zulk een mate het land, dat niet alleen het huishouden, maar zelfs de zaak er onder lijdt. Haar man ziet zich niets lie ver ,dan in een echt knus landhuisje, weg uit de geladen atmosfeer van het dave rende wereldgebeuren. Zij wil daar nietsi van weten. Zij moet en zal in de zaak blijven, tot haar laatste ademtocht Was Bert een flinke kerel geweest, dan zou de zaak spoedig gezond zijn. Hij, is echter tegen vrouwlief niet opgewas-t sen. Stilletjes doet hij de zaak over aan, zijn chef (Gerrit Witte), die, zoodra hij, bedrijfsleider geworden is, met de kan toorbediende (mw. Geus-Vermeulen) in 't huwelijksbootje hoopt te stappen. Berts vrouw maakt echter zooveel kabaal, dat in zee gaan met het bootje een waagstuk schijnt. Maar er komt redding... Bert heeft een broer, Frans, (Piet Vermeulen), en die blijkt ook voor geen kleintje ver vaard, met het gevolg, dat deze herhaal delijk met zijn schoonzuster overhoop ligt. Tenslotte ziet hij een oplossing. Bert moet zijn vrouw jaloersch maken. Beit volgt deze raad op. „Ik moet voor zaken op reis", vertelt hij zijn „geliefde". Zijn afwezigheid duurt verdacht lang en uit de brieven, die zij van hem krijgt, blijkt dui-, delijk, dat hij zich in den vreemde met, andere vrouwtjes best amuseert. Eerst, lijkt het er in de woning van Bert eer slechter dan beter op te worden. Frans, en Robert, (Huib Vermeulen) een volon tair, maken het pittige huishoudstertje (Mi ni Bruin) daarbij wel erg het hof, het-, geen ook niet weinig prikkelend werkt op het humeur van mevr. Verhoog. En toch zien we nog een gelukkig slot. Maar daar moeten dan ook heel wat trucjes aan te pas komen. Ook Jan Bol de pianostem mer (Bram Geus) werd in de strijd ge mengd. Een rare sinjeur, die Jan, Het liep hem ook nogal eens tegenMevr. Verhoog werd tenslotte jaloersch. Zij wenscht „hem" terug enzDe zaak wordt overgedaan. Er wordt een pracht van een landhuisje betrokken, en een, chique, moderne boel dat het er dan is alles om weer in de gunst van haar man te komen. Op het allerlaatste moment, weet ook zij haar man er leelijk in te la ten loopeii. Een familietragedie, door Frans tot een goed einde gebracht. Zooals gezegd; Er werd goed spel ge geven. Piet Vermeulen had met Et Dros zeker wei de omvangrijkste rol. Piet gaf blijk deze goed te verstaan. Een opge ruimde, ongetrouwde broer, die wat van de wereld gezien had. Et speelde even eens verdienstelijk de rol van de „goed- gebekte" echtgenoote. Ook haar taak was niet altijd gemakkelijk. Simon Zijm was de door de tand des tijds aan het huwe lijksleven aangepaste heer des huizes, tenminste.bij afwezigheid van „haar". Mini Bruin vatte haar taak als de hulp in de huishouding goed op. Haar rol was niet gemakkelijk. Huib Vermeulen kwam nu en dan aardig uit de hoek. Gerrit Witte, een persoon, die zich niet door de de vrouw van Verhoog in de luren liet leggen. Hij was zeker van zijn zaak. Even als mw. Geus-Vermeulen viel hem deze rol niet moeilijk. Bram Geus had ernorm Succes als Jan Bol, de pianostemmer. Bram had er slag van, om de lachspieren aan het werk te zetten. Hij was voor deze rol „geknipt". Trijntje Hemelrijk was de dienstbode. De heer Moojen bracht aan het slot de heeren P. Moerbeek en A. de Wilt dank voor de stoffeering van het tooneel; er was zorg aan besteed. Hierna volgde een geanimeerd bal, waarbij de band onder leiding van de heer R. Boom. goede muziek deed hooren. J- KERKNIEUWS. Dr. Alb. Vis, Doopsgez. predikant al hier, komt voor op een (alfabetisch) 3- tal, opgemaakt ter voorziening in de va cature in de Doopsgez. Gemeente t Apeldoorn. Het is van belang, vooral ook in ter- band met het feit, dat de Nieuwjaarsdag! op Zondag valt, dat de correspondentie vroegtijdig ter post wordt bezorgd, op dat een zoo groot mogelijk gedeelte reeds vóór 1 Januari zal kunnen zijn verwerkt PAST OP DE WEGEN. De aandacht wordt gevestigd op de an nonce van de Dertig Polders, in dit num mer. Nu de dooi is ingetreden, dreigen de wegen door zware vrachtauto's en -wa gens te worden vernield. Dit moet voor komen worden. PAAL VERNIELD. Gistermorgen is op de Waalderweg bij de Witte Kruislaan een onbekend geble ven vrachtauto vermoedelijk door slip pen - tegen de paal met het verkeers bord („max. snelheid") gebotst. De paal knapte bij de grond af. De bestuurder reed door. DE WINTER VOORBIJ? In de nacht van A-laandag op Dinsdag is de dooi ingevallen en weldra steeg de temperatuur in die mate, dat aan elke sneeuw en ijspret opeens een eind werd gemaakt. Menigeen heeft aan de vreugd van de wintersport zijn hart kunnen op halen, maar veel en veel grooter is het aantal menschen, voor wie de winter niets dan plagen, ja, niet zelden armoe en bit tere ellende brengt. Er is voor hen dan ook reden tot verheugenis, nu jde Winter koning de aftocht heeft moeten blazen. Wat heeft de sneeuw het verkeer be lemmerd. Vrijdagavond kwam de sneeuw jacht reeds opzetten „Het is hopeloos" zei ons een chauffeur. Dat was Zaterdagmor gen. Bij hoeve Buitenheim zaten niet minder dan tien auto's „ingesneeuwd". De meeste chauffeurs waren er wel met schoppen en touwen (om aan de wielen te binden) op uit getrokken, maar op vele plaatsen viel er tegen de sneeuwmassa's niet te vechten. De sneeuwploeg werd „gealarmeerd". Maar ook deze had moeite, om de weg vrij te maken. Voor de ploeg waren twee paarden van de heer D. Witte, Molenstraat, gespannen De viervoeters hadden een zware dobber. Ook op de Waalderweg, ter hoogte van de woning van de heer j. Vos, stond het er slecht voor. Ook hier moest de hulp van de sneeuwploeg worden ingeroepen. In de namiddag werd de van rupsbanden voor ziene tractor van de heer C Keijser, Stee nenplaats aan het werk gezet. Deze had met het trekken van de ploeg geen moeite Tot drie uur in de nacht is er gezwoegd om de wegen berijdbaar te maken. Onder meer werd de heele Hoornderweg bestre ken. Daar bleek de toestand bij Hoeve Spijk zeer hachelijk, 's Middags waren ook daar verscheidene auto's gestrand. Vooral de kleine auto's hadden "het te kwaad. Ook in de Westen werd door de ploeg geopereerd J. Afet uw Nieuwjaarsgroet, opge nomen in ons blad van bereikt 11 al uw verwanten, vrien den en klanten op ons eiland niet alleen, maar ook in Zuid-Afrika, in de Vereenigde Staten en Canada, enz. Zoo'n advertentie kost slechts 45 cent Ver/oeke heleefd inzending voor VRIJDAGMORGEN TIEN OU GAAT DOOR. De in vorig nr. aangekondigde biljart wedstrijd gaat door. Aanvankelijk zou hij wegens de ijspret worden uitgesteld. JB. KALIS OVERLEDEN. Maandag is in de leeftijd van hl jaar hier overleden de. lieer Jacob Kalis, did bij raadsbesluit van 27 Juni 1936 als' nachtwacht, wegens opheffing van deze betrekking, eervol ontslag bekwam. Hij vervulde die functie bijna 23 jaar en wel, zeer getrouw. De laatste weken moet hij smartelijk geleden hebben. Hij ruste in vrede. DE KERSTDAGEN Door de gebrekkige verbinding niet de vaste wal had het passagiersvervoer rond en op de Kerstdagen niet zooveel te b teekenis ajs anders wel 't geval was. Kerstfeest Feest van Vrede op aar de maar nog bloedt deze uit duizend wonden; nog scheuren haat en nijd iede re dag tallooze menschen vaneen. Noch tans vierde de wereld Kerstfeest en we! in de hoop op beterschap; in het vertroi: wen, dat de helsche machthebbers, du- schrik en dood en verderf zaaien, tot bc zinning eia tot inkeer zullen komen. H-ti is nog niet te laat. Van dat vertrouwen getuigt de meiisch, die liet ware Kerst feest viert. In de kerken ook wel daar buiten werd gezongen, met aandacht geluisterd naar preek, verhaal en .gewijde muziek; daar werd gebeden, met blij moedig hart zijn Kerstgeschenken uitge deeld aap jong en oud, ook in alle stilte Hoeveel vreugd is hierdoor wel bereid Veel licht werd ontstoken in de bange harten ook van onze stille armen, uit wier naam we gaarne dank brengen aan allen, die daartoe hun (haar) deel hebben bijgedragen. ONZE BOOTDIENST. Het heeft er een paar dagen met de bootdienst „raar" uitgezien. De aanhou dende oostenwind en de steeds groeiendci ijsmassa voor onze haven veroorzaakten veel stagnatie, zoo zelfs, dat Zaterdag de tweede dienst uit Den Helder de haven- van Gudeschikl niet meer kon bereiken Deze boot was om negen uur met 130 passagiers uit Den Helder vertrokken n zou er \\jel in zijn geslaagd, door het ijs te breken, maar 't zou zooveel tijd) hebben gekost, dat er dan te weinig wa ter zou zijn geweest om binnen te loopen Onverrichlerzake moest de Marsdiep naar Den Helder terugkeeren. Wel een teleur stelling voor de vele Kerstgjangers, die aan boord waren. Van Texel kon nog tweemaal een boot vertrekken (7 en 9 uur v.m.). Het kostte echter veel moeite en. tijd wei meer Clan een uur om door het uitgestrekte ijsveld voor de haven heen te komen. Zondag en Maandag werd eenmaal van Texel en -eenmaal van Den Helder geva ren en beide toeeren de bestemming be reikt. Maandag was het weer reeds omgesla gen de wind was wesrtelijk waar door de overtocht geen moeilijkheden meer opleverde. In de nacht van Maan dag op Dinsdag moest een extra-boot; varen voor een patiënte uit De Cocks- dorp, mej. J. de G„ die voor een spoedi operatie naar Den Heider moest worden; gebracht. Het was voor het personeel nog een zware dienst, daar beide booten in, Den Helder lagen. Om 1 uur werd tie haven van Den Held-er verlaten, om 2 uur werd de patiënte in Oudeschild aan boord, genomen waarna naar Den Helder werd, teruggekeerd. Dinsdagmorgen toen de dooi inzette is de haven van Oudeschild geheel opengebroken, waardoor deze thans vrij wel geheel schoon is. De bootdienst kan sinds gisteren weer normaal worden on derhouden in zooverre dan, dat giste ren de eerste dienst van Texel verviel, omdat de booten in Den Helder lagen Als het weer zoo blijft wat volgens De Bilt het geval zat zijn, zal de boot-, dienst als vanouds worden onderhouden,, H. DE WAAL. DE WINTER EN HET VERKEER. Door de aanhoudende sneeuwbuien van. vorige week werden verscheidene wegen voor het verkeer onberijdbaar. Bij Men- no-hoeve bleven tallooze wagens zitten. Ook in Spang konden eenige wagens de weg niet meer houden; ze kwamen in een, langs de weg loopende greppel ten val. DE COCKSDORP. DEENSCHE SCHOENER GESTRAND. Maandagmiddag omstreeks half vier is de Deensche schoener „Stella" in een sneeuwjacht twee en een halve mijl ten Noorden van de Eierlandsche vuurtoren gestrand. Eerst Dinsdagmorgen, toen liet zicht helderder was, werd de stranding door de wacht van de toren opgemerkt. De joan Hodshon is toen onmiddellijk uitgevaren. I let gelukte haar omstreeks half tien verbinding met het schip te krij gen. De zee was niet ruw en de vier opvarenden konden zonder veel moeite van boord worden gehaald. Het schip bleek niet te zijn gehavend. Acht dagen geleden was het te Scheveningen gekocht. Het was op weg naar Denemarken. Nader vernemen we dat liet schip eigen dom was van de kapitein, genaamd Ahn- lund en wonende te Omiiiel, Denemarken. Een der leden van de bemanning brak aan boord een pols. Hij werd door dokter Van Dommelen behandeld. Als oorzaak van de stranding wordt ons mede gedeeld, dat niet alleen liet zicht slecht was, bovendien raakte de motor door bevroren pomp defect. De Dorus Rijkers verscheen mede op de plaats van de stranding, maar had er niets uit te richten, daar De Cocksdorpers reeds hun taak hadden volbracht. De Deensche bemanning moet aan boord veel kou geleden hebben; zelfs kleding stukken werden in brand gestoken om de aandacht te trekken Het schip liep vast ongeveer op de plaats, waar de Oakford zijn graf vond. De schoener zal echter wel weer vlot komen. Nader vernamen we, dat de Dorus Rij kers, in strijd met de instructies, is uiG gevaren. Alleen wanneer de Plaatselijke Comm. hier om assistentie vraagt, wordt de Dorus Rijkers hier verwacht. En daai; heeft de Comm. niet om gevraagd, daar onze eigen motorboot het karwei best alleen af kon. Schipper J Bakker wasi met verlof, maar werd op kranige wijze vervangen door de heer 11. Kalis. Flij zoo wel als de bemanning hebben zich uit stekend geweerd. Dat zeer spoedig uitge varen werd, mag tot hun eer tevens wor den vernield. Gistermiddag zijn de heer P. H. Doek- sen en drie leden van de bemanning van de sleepboot, die om assistentie te ver kenen was konten opdagen, met een jol naar de schoener gevaren. De weersom standigheden veroorloofden hun -echt-er nietv op dezelfde wijze terug te keeren. De Joan Hodshon, die 's middags nog maals naar het gestrande schip vertrok, om eventueel nog wat in veiligheid te brengen, nam de vier sleepbootmann-en. op zijn terugreis mee naar De Cocksdorp. SCHOONRIJDEN. Zaterdagmiddag werd alhier een schoonrijderij voor paren gehouden. Een zevental paren nam er aan deel. De jury, bestaande uit 9 dames en heeren, kende de prijzen als volgt toe: le prijs, f 12.aan de heer M. Reu vers en mej. A. Nieboer. 2e prijs, t'8. aan de heer J. Nieboer en mw. C. Nieboer Slot. 3e prijs, f4.aan de heer P. Kikkert en mej R. Nieboer. Bij de Maandag in Waalenburg gehou den wedstrijden werd de 33-jarige heer E. Zoer, timmerman alhier, kampioen. De heer Zoer, die te Munnikeburen in Fries land werd geboren, woont reeds vijf jaar op Texel. In Friesland nam hij verschei dene malen aan wedstrijden deel, maar sinds 1933 had hij niet meer gereden. Een Fries zit het hardrijden blijkbaar in het bloed. IJSPRET. De ijspret is voorloopig weer voorbij. Te Oudeschild was een goede, hoewel smalle baan op de Schildsloot achter da kerk. Zaterdag werd de baan ook ver licht, zoodat tot laat in de avond gere den kon worden. Er werd druk van d-eze gelegenheid gebruik gemaakt, daar verder geen goede banen in de buurt waren. Op 2e Kerstdag werd de sneeuw echter spel breker, waardoor de belangstelling sterk verminderde. Al vroeg 's avonds was 't publiek geheel verdwenen. 9 9 Bh PRETTIGE VERRASSING. Hg Naar we vernemen, zijn dezer 08 Hg dagen de uitkeering-en ingevolge Hg de Zu iderzeesteunwet verhoogd Hg gi met bedragen van tl.— tot til.-.® JU De uitkeeringen varieeren daar- g- ffi door thans van f 13 tot f 14. gi 999W999999 ft 99999999,9.9 HELPT U MEE? IAIs het staat in de Texelsche Courant. OUDESCHILD E. ZOER KAMPIOEN HARDRIJDEN.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5