A ÜMl SSSUh Rijmkroniek 1938 Polder Eierland in 1938. en GrIep K41JHHARDTJES' De Bloembollenteelt in 1938 Ons Land in 1938. 't Was een vreugde in den lande, Als Oranje slechts vermag, Texel kwam bij deez' gebeurt'nis Allerkostlijkst voor de dag. Laat ons hopen, waarde lezers^ Dat het zoo mag blijven gaan, En de stoere boom „Oranje" Alle stormen mag doorstaan. Als \Vij juist in deze dagen, Buiten onze grenzen zien, Voelen we: 't Is toch maar veilig In het land van Willenden Van het buitenlandsch gebeuren Geef ik maar geen overzicht. Je wördt daag'lijks al wanhopig Van hetgeen de krant bericht. Kort gezegd, is heel deez' wereld Eén groot marionetten-spel. Enk'len trekken aan de touwtjes En de rest die huppelt wel. 'k Laat de wereld dus de wereld, Mét haar wel en met haar wee, En koers met "ue „Wagemaker" Regelrecht naar Texels ree. Tfcxel schrijf ik met een X nog, Alhoewel Van hooger hand, Tèxel Tessel dient te worden,, Juffrouw X moet aan de kant. Mochten alle Xantippe's Daarmee nu verdwijnen gaan, Maar ik vrees, dat aan deez' wensch niet Zoo heel spoedig wordt voldaan. Wat ons eilandsleven aangaat, Hadden wij ook weer dit jaar Onze „ups-and-downs", m'n lezer, Vreugd en droefheid door elkaar. Texels vroedschap komt voorzeker Toe een woord van groote lof, Voor haar sluitende begrooting, Dat is nog ereis een bof. De gerestaureerde raadszaal Heeft waarschijnlijk op de raad Stimuleerend mogen werken, Dat het ieder jaar zoo gaat. Mede wil ik memoneeren, De door haar gedane vlucht, Naar het zoo beroemde Mokum Vice versa door de lucht. Alles op z'n tijd, m'n vrinden, Ook een raad moet eens gelucht, En, wie weet, plukt heel ons eiland, Van die vlucht nog efcns de vrucht. Na veel jaren procedeeren Werd door het gerecht beslist: Wittekruisweg is gemeente, Dusdie zaak is uitgetwist. De traditioneele branden Kwamen ook dit jaar weer voor. Onfortuinlijk was „Fortuin" wel Die ging heelegaar teloor. Doch we zullen maar zóó depken: door L. VAN HOORN, Opzichter. WEGEN. In de afgeloopen zomer is plm. 4 K.M. steenslagweg (Schoolweg, weg naar de vuurtoren, Achterweg) ver-, beterd en van slijtlaag voorzien. Voor de slijtlaag is gebruikt 15.000 Kg. Eshalite en 38000 Kg. Bristar B en voor afdek king daarvan 340000 Kg. Porfiersplit. DUIKERS en andere werken. Het on derhoud van de duikers en andere wer ken is zonder buitengewone maatregelen op de gebruikelijke wijze uitgevoerd. BEMALING. Het waterverzet van het electrisch gemaal bedroeg ca. 8.5 milli- oen M3, verdeeld over 802 uren. Voor verzet van bovengenoemd aantal, M3. is door de T.E.M. aan stroom ge leverd 57780 KWU. De regenval bedroeg gedurende het maalseizoen totaal 678.4 millimeter. BESTUUR. De heer C. Witte Pz. werd op 20 Augustus bij enkele candidaatstel- ling herbenoemd tot hoofdingeland. De heer C. J. Geense werd bij Kon. Besluit van 22 Oct. benoemd tot heemraad De, heer C. Kievit heeft wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd per 1 October ontslag genomen als heemraad. De heer, KI. Kalis, sedert Juli 1024 hoofdingeland, werd bij Kon. Besluit van 15 December, benoemd tot heemraad. DE NOORDOOSTKUST. De afname van de Noordoostkust het voor de pol der meest bedreigde punt is minder hevig geweest dan vorige jaren. Storm vloeden van eenige beteekenis kwamen niet voor. De hoogste buitenwaterstand, aa,n de sJuis bij De Gocksdorp is ge weest 1.70 M. plus N.A.P. en wel op 5 October. NIEUWE INLAAGDIJK aan de N.O.- punt van de polder. De aanleg van de nieuwe inlaagdijk, waarmede in de maand Januari 1936 een begin is gemaakt, is op 3 Dec. 1938 gereed gekomen. Deze dijk, heeft de volgende afmeting: lengte 1240 M., kruinbreedte 4 M., kruinhoogte 4.20 M. plus N.A.P., buitenbeloop 4 in aan leg op 1 in hoogte; binnengeloop 2.5 in aanleg op 1 in hoogte. Het buitenbeloop en de kruin zijn voorzien van een klei laag ter dikte van 0.50 M.het binnenbe- loop heeft een kleilaag ter dikte van 0.25 M. Het dijklichaam bestaat overigens, uit zand. Het werk, met alle bijkomende werken, is in werkverschaffing uitge voerd. Dat geeft arbeid in het land. Zoo is er aan alle dingen Altijd nog een goeie kant. Of ik dat nu ook kan zeggen, Van "'t noodlottig fietsenbad, Deze zomer voorgevallen In het Eierlandsche Gat; Is een vraag, die ik betwijfel, Nee, toch niet, van nu af aan, Kan Neptunus zich alree voor De zesdaagsche trainen gaan. De Boerinnenbond op Texel Kwam voor 't eerst nu bij elkaar Op de 2e Februari Hoe kreeg men dat voor mekaar? 'k Wil m' er niet in moeien, dames, Maar wat ik u vragen mag: „Waarom hieldt gij deze eerste Samenkomst op Vrouwendag?" Van gebrek wil 'k niet gewagen, Maar wel van een groot te veel, Hoe vaak toch werd een verloting Dit jaar wel, helaas, ons deel. 'k Kan het eerlijk waar niet helpen, Maar het wordt wel wat te bont, Straks verloot men nog een dakhaas, Een kanarie of een hond. 't Goede doel mag men beoogen, Maar teveel van 't goede schaadt. Laat ons daarom hopen, dat het Volgend jaar wat minder gaat. Nu ik deze regels neerpen Is het ziekenfonds-duel Zeker nog niet uitgevochten, Maar het einde nadert snel. 'k Zal hier geen partij gaan kiezen Maar terloops wordt hier verheeld, Dat verscheiden pillen, poeiers Wederzijds zijn uitgedeeld. Maar, komaan: wat zou dat hind'ren Strijden geeft de mensch heet bloed En bij zoo een kou als deze Doet een beetje warmte goed. Texel kon weer op de schaatsen, Op de kreupel en de slee. Oude, reeds verstijfde kuiten Zwierden alom lustig mee. En zoo zwieren, zwaaien, draaien Wij de nieuwe jaargang in, Staan, w'aleer wij het beseffen, Wederom aan het begin. Weer een blanco boek ligt voor ons En een ieder schrijft zijn deel Op die onbevlekte bladen, Zij het weinig, zij het veel. Laat het zoo zijn, beste lezers, Dat, als weer het boek dicht slaat, Wij met blijdschap kunnen wijzen Op een gunstig resultaat. Als gemeente, één van zin, Gaan wij dan zoo met elkander SAMEN WERKEND, SAMEN BOUWEND, Deze nieuwe jaargang in. Kerstmis 193S. door J. LIST. Het jaar 1938 is voor de Texelsch-e kweekers niet ongunstig geweest. Over het algemeen was de oogst best en de prijzen goed. Vooral voor Dubb. v. Sion, was een beste prijs te maken. Crocussen waren eveneens goed, zoowel de op brengst als de prijs. De Tulpenoogs't was buitengewoon best, doch de prijzen voor bijna alle handelssoorten liepen bij, de eerste veilingen terug tot de door, de Nederl. Sierteeltcentrale gestelde ga-, rantieprijs. Deze prijsdaling is in de eerste plaats te wijten aan de slechte uit komsten, welke onze Engelsche afnemers (trekkers) met dit artikel hebben gehad, in Febr.Maart, toen het buitengewoon mooie, zonnige weer bijna alles tegelijk, deed bloeien en de markt overvoerd1 werd met bloemen. Het gevolg was, dat ze bijna niets opbrachten, soms zelfs het snij loon en de marktkosten niet; hier door waren de Engelschen niet geneigd te koopen dan tegen zeer lage prijzen; in de tweede plaats heeft een overvloe dige oogst hier te lande er geen goed aan gedaan. Tengevolge van de gespannen interna tionale verhoudingen in Sept.-Oct. 1.1. zijn er in en na die tijd weinig orders uit het buitenland binnengekomen, daar de Zaadhuizen en Departement-stores, welke een gedeelte onzer bollen verwerken, wei nig vraag daarnaar kregen en in plaats van bij te koopen, met een gedeelte ble ven zitten. Verblijdend is de vrije invoer van narcissen in Amerika, ingaande half Aug. a.s. De vooruitzichten voor de nar- cissenkweekers zijn zeer hoopvol. i In voorkoop worden op heden voor narcissen goede prijzen besteed; handels soorten Tulpen daarentegen gaan voor de minimumprijs. 5 Jan. Prins Bemhard verlaat het Burgerziekenhuis te Amsterdam, waar hij sinds het hem 29 Nov. 1937 overko men ongeluk werd verpleegd. 25 Jan. Het Noorderlicht vertoont zich op bijzonder fraaie wijze; ook op Texel. 29 Jan. Hofjager Spek, nagenoeg her steld van het ongeval met de auto van Prins Bernhard, uit het Burgerziekenhuis ontslagen. 31 Jan. Geboorte Prinses Beatrix. 7 Febr. Protestvergadering te Amster dam tegen het voorstel van Mr. Romme, Minister van Soc. Zaken, tot beperking van de arbeid voor de gehuwde vrouw. 18 Febr. Te Den Haag op 64-j. leef tijd overleden de tooneelspeelster Alida 7 artaud-Klein. 21 Febr. Tijdens luchtbeschermingsoe fening te Batavia een Glenn Martin bom menwerper neergestort. De piloot luit. Vermeulen, marconist Van Riel. de Chi neesche vlieger Khouw Khe Hien, het hoofd van de fotodienst van de K.N.I.L. M. Hermanides en de Aneta-redacteur De Hondt komen om. 22 Febr. Dr. Henri Polak wordt 70 j. Plechtige afkondiging der Grondwets herziening. 25 Febr. Mr. T.J.Verschuur gekozen tpt voorz. R.K. Staatspartij. 26 Febr. Nederland erkent „de jure" de Koning van Italië als Keizer van Abes- sinië en wel bij de benoeming van een, nieuwe gezant te Rome. 2 Maart. De Indische sportvliegers Rous en Souman, 19 Febr. te Batavia ge start, op IJpenburg geland. 15 Maart. Minister-pres. H.Colijn deelt voor de radio mee, dat in verband met de gespannen intern, toestanden de verleng de eerste oefentijd reeds van toepas sing zal zijn op lichting 1938. De dienst-, plichtigen, die 25 Maart zouden afzwaai en, blijven nog vijf en een halve maand onder de wapenen. 22 Maart. Prof. Dr. Ir. J.Goudriaan, onderdirecteur v.d. Philipsfabrieken, tot Directeur der Ned. Spoorwegen benoemd. 31 Maart. Te Den Haag overleden de 79-j. dichter Willem Kloos. 2 April. Te Scheveningen overleden Dr Ir H.J.Lovink, voorz. Ned. Heide-Mij., en oud-lid Tweede Kamer. Hij werd 72 j. 4 April. De Ossche brigade uit haar be voegdheden ontzet. 18 April. Cor Kint verovert het wereld record 200 M. schoolslag. Tijd 2 min. 42 sec. 23 April. De Nieuw Amsterdam, het grootste Ned. passagiersschip, aan de Holl.-Amerika-lijn overgedragen. 10 Mei. De nieuwe K.R.O.-studio te Hilversum geopend. 12 Mei. Prinses Beatrix in de Groote, Kerk te Den Haag gedoopt. 23 Mei. Geheimzinnige bomaanslag op de Coolsingel. De leider der nationalis tische beweging in de Oekraine, Kono- valec daarbij gedood. 23 Mei. Artis viert zijn 100-j. bestaan. 11 Juni. Aardschok in Nederland ge voeld. Eenige schade aangericht. 16 Juni. Onthulling van het Koningin Emma-monument op het Etnmaplein te Amsterdam door H.M. de Koningin in, tegenwoordigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard. 24 Juni. Opening vliegveld Leeuwarden., 28 Juni. De luchtlijn Amsterdam-Saigon door K.L.M. en K.N.I.L.M. samen te onderhouden geopend. Reisduur 8 dg. 2 Juli. 20.000 Nederlanders betoogen op Schiphol voor 't behoud van deze, luchthaven. 5 Juli. De romanschrijfster Alie van Wijhe-Smeding te Den Bosch op 47-j. leeftijd na een operatie overleden. 22 Juli. Dokter L.Heijermans, hoofd Gem. Geneesk. Dienst te A'dam, op 64-j. leeftijd overleden. 4 Aug. Pater L.H.Perquin, voorz. v.d. K.R.O., op 73-j. leeftijd te Rotterdam overleden. Pater Dito volgt hem op. 6 Sept. Mr P. Droogleever Fortuijn, burgemeester van Rotterdam, op 70-j. leeftijd overleden. 6 Sept. Viering van het 40-j Regee- ringsjubileum van H.M. de Kon ngin. Na tionale feestdag. 5 3ept. H.M. de Koningin verricht de tewaterlating van het m.s. Oranje, het grootste en snelste passagiersschip in de vaart op Ned. O. Indië. 9 Sept. Eerepromotie van H.M. de Ko ningin aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam. 12 Sept. Rijksambtenarenverbod voor lidmaatschap S.D.A.P. en N.V.V. opge heven. 19 Sept. De regeering komt met het denkbeeld in plaats van Leiderdorp toch Schiphol tot centraal vliegveld te bestem men. 27 Sept. Dr. Colijn kondigt in verband met de gespannen internationale toestand een voormobilisatie aan. 'De staat van oorlogsgevaar afgekondigd. 30 Sept. De regeering besluit, na het gunstig resultaat van de conferentie der vier groote mogendheden te Munchen, de voormobilisatie niet te laten doorgaan II OM VOORUIT TE KOMEN De zaken van Kobus verliepen, Hij ging zich in d' oorzaak verdiepen. Hij greep naar de krant, En kreeg menige klant, Hij won wijl de anderen sliepen. Komt daad'lijkmetons toch eens praten: Reclame moet u toch ook baten; Voor 8—65 cent Per regel U bent Niet snugger, zoo gij 't zoudt laten. Oct. De convooidienst in de Str. van Gibraltar stopgezet. 6 Oct. M. P.J.Oud, benoemd tot bur gemeester van Rotterdam. 9 Oct. De Scheveningsche logger Sch. 102 bij het binnenloopen van de Sche veningsche haven op de Noorderpier ge worpen en tot wrak geslagen. Elf opva renden worden gered; drie kwamen om. 17 Oct. Karl Kautsky, een vooraan staande figuur in de socialistische bewe-i ging, op 84-j. leeftijd te Amsterdam waarheen hij uit Weenen gevlucht was overleden. 20 Oct. Eere-promotie yan Minister J. J.C. van Dijk aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. 1 Nov. Commando voor luchtbescher ming ingesteld. Generaal-majoor P. W. Best met het commando belast. 4 en 5 Nov. H.M. de Koningin bezoekt Groningen. Opening van het Van Star- kenborgh-kanaal. 7 Nov. De regeering trekt het wetsont werp tot wijziging der spoorwegpensioe nen in. 14 Nov. Het K.L.M.-vliegtuig Ijsvogel met Jan Duimelaar als gezagvoerder, bij Schiphol verongelukt. De bemanning en twee passagiers kwamen om. 15 Nov. De Nederl. regeering ontvangt een bankgarantie van een millioen gld., voor de Joodsche vluchtelingen. 21-22-23 Nov. Bezoek van Koning Leo pold van België aan Amsterdam 'en Den Haag. 22 Nov. I.Gans, grondlegger en direc teur van de Joodsche Invalide-Stichting te Amsterdam overleden, 48 j. oud. 6-27 Nov. A.V.R.O.-schaaktournooi, dat gewonnen wordt door Keres en Fine. 'Euwe, Aljechin en Rechevskv behalen ieder evenveel punten. 26 Nov. De Ned. Heide-Mij. krijgt op dracht tot het maken van een nlan voor een vliegveld bij Lissabon. 29 Nov. Burgemeester Oud verbiedt de voetbalwedstrijd Nederland-Duitschland te Rotterdam, daar hij politieke relletjesi meent te kunnen verwachten. 1 Dec. Het 300-j. bestaan der Amster dam sche Stadsschouwburg gevierd. 3 Dec. De collecte voor de vluchtelin gen om geloof of ras brengt 400.000 gld. op. 5 Dec. De Ned. vrijwilligers uit het Spaansche regeeringsleger keeren naar ons land terug. i 6 Dec. Het K.L.M.-vliegtuig Reigerver- trekt naar Zuid-Afrika (Dingaansvlucht) het komt 11 Dec. te Johannesburg aan. 8 Dec. Duitschland verbreekt de sport- betrekkingen met Nederland. 9 Dec. Het K.L.M.-Lockheed-vliegtuig Ekster bij Schiphol verongelukt. De be manning (piloot Van der Sijde) komt om. 14 Dec. De Koningin woont te Scheve ningen de voorstelling bij van de feeste lijke intocht van de Prins van Oranje in 1813. (Vervolg.) verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50ct. Proef doosje 2 stuks 10ct NIEUW JAW

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2