Wm HIJ ZOCHT EEN BAANTJE. VOOR DE VROUW. RECEPTEN JACHTSCHOTEL. 11/2 a 2 ons koud gaar vleesch, 8 a 10 koude gekookte aard appelen, 1 groote ui, 2 zure appelen, (ge snipperd), wat bouillon, wat peper, zout fijne nootmuscaat, een flinke scheut sla olie, paneermeel en boter. Snijd het vleesch zeer fijn, hak de aardappelen aan zeer kleine stukjes, snipper de ui heel fijn. Doe wat boter en slaolie in de paa en bak daarin het gesneden vleesch en de gesnipperde ui lichtbruin. Bestrijk een vuurvaste schotel met boter en paneer meel en doe daarin de helft van de fijn gehakte aardappelen; leg hierop het mengsel van vleesch en ui, waardoor de gesnipperde appel, is geroerd. Strooi er wat peper, zout en nootmuscaat over en giet er nog wat bouillon over heen. Dek thet af met de rest van de aardappelen, een weinig zout, peper, nootmuscaat, wat paneermeel, en hier en daar een stukje boter. Vervolgens in de oven om een' mooi bruin korstje te krijgen. NUTTIGE WENKEN Lint en zijde kan men stijven 'in. een oplossing van Arabische gom, 30 gr. per liter water. Verzilverde kandelaars kan men poetsen met een papje van ammonia en, poetskrijt. Verf. Meubelen, die wit geschilderd zijn, knappen op, wanneer men ze af neemt met koude melk. Schroeven, die zijn vastgeroest, kan kan men los draaien, nadat men er een paar druppels azijn op gegoten heeft; laat de azijn een paar minuten inwerken, DE NIEUWE MODE. FAVORIET-KNIPPATROON Nr. 8829. Maat 42. Eenvoudig en vlot. Deze woor den kenschetsen dit leuke japonnetje uit stekend. Men heeft er slechts 2 M. relief- weefsel van 130 cM. breed voor noodig. De blouse sluit over elkaar met fanta&ieknoopen. De mouw is glad,' doch vertoont aan de schouder wat ruimte. Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bo venwijdte 96 cM., taillewijdte 74 cM. en heupwijdte 104 cM. Het staat heel aardig, om, als het koud is, in de halsopening een shawltje te dragen, in de kleur van; de knoopen. Ook het ceintuurtje van het-' zelfde materiaal kan men vervangen door een leeren oeintuur in de kleur der ove rige garneering. gj Het Favoriet-patroon is te ffl ES verkrijgen tegen de prijs van 26 g EE cent (omzetbelasting inbegrepen) ES Eg franco per post 28 ct. g g aan het bureau van dit blad. Da- ES 80 mes! Denkt bij eigengemaakte ffl gg kleeding aan een Favoriet-Knip- ffi JU patroon. Ze voldoen uitstekend 5 en zijn goedkoop. Hebt ge reeds 5 5 succes bereikt, zegt het uw vrien- 5 5 dinnen en kennissen. Koopt de ES 5 noodige stof bij onze adverteer- ES ES ders. ES Zit je nu nóg met die tijdschrif ten? vroeg ze, toen ze, na een paar uur weggeweest te zijn, hem nog steeds bla derend vond in de oude afleveringen, die hij al lang kende. Hij rekte zich uit, zonder van houding te veranderen, en gaapte. Ze legde haar hoed en mantel weg, stond even als be sluiteloos, scheen iets te willen zeggen maar zweeg. Toen nam ze haar breiwerk en ging er mee bij het raam staan. Ter sluiks keek ze naar hem. I11 z'n onverschillige manier van zitten, in z'n ve twee ld gezicht was iets, dat haar1 ergerde en verontrustte. Zoo kon het niet langer, z'n werkeloos leven werd een gruwel voor hen beiden. Buien als deze, die aan z'n eigenlijke wezen vreemd wa ren kwamen telkens voor de laatste maan 1 den. Het was nu twee jaar geleden, dat hij van z'n werk werd ontheven. Vervroegd pensioen door bezuiniging in de dienst. Geldzorgen hadden zij niet, en ze waren, beiden overtuigd geweest, dat er van hun leven samen, ook zonder geregeld werk,, iets goeds te maken zou zijjn. Het had! eerst ook wel zoo geleken. Zijn oude lief hebberijen waren weer hoofdzaak, hij las veel, werkte in de tuin, timmerde. Maar de laatste tijd was het mis. Hij stond IN DE LACHHOEK ZIJN BAAS. Ik heb achttien jaar voor dezelfde baas gewerkt. O, dat record kan ik nog verbeteren. Volgende week ben ik 25 jaar getrouwd. DE PRIJSWINNERS. De oplossingen van de laatste raadsels waren: 71. Stoffer. 72. Koud. 73. Negen tien. 74. Kever. 75. Sinterklaas. 76. Prent) 77. Kar. 78. Boos. 79. Meloen, kers. 80 Even zwaar. 81. Schar. 82. Potlood. 83. Klaproos. 84. Gaan. 85. Baard. 86. Roos op de ruiten bij vorst b.v. 87. Antwerpen. 88. Hand. 89. Boekenplank. 90. Groot. Briefjes heb ik ontvangen van ^janna Martha Jonker: Het feest van Sinter klaas en Kerst is weer voorbij. Maar ik merk wel, dat je daaraan goede herinne ringen bewaart. Jij bent wel een geluk kig meisje. Ik hoop, dat je van al die geschenken veel genieten moogt. Dik from vind ik een van de mooiste kin derboeken. Jannie van Heerwaarden: Jammer voor je, dat de ijspnet voorbij is, maar in de strenge winter van 1929 be gon het in Februari pas flink te vrie zen. Wie weet, wat er nog komt. Het is te hopen, dat die akelige kies je nu niet meer plaagt. Annie Dijker: Jij hebt van de winterpret je portie wel gehad, Annie. Maar wat duurt een uurtje dan toch kort, hè Pasen valt volgend jaar steeds later op, bewoog zich langzaam, zijn antwoorden waren kort en wrevelig. Nerveus zat hij jaargang na jaargang door te bladeren. Toe, drong ze, leg die dingen nu eens weg, wat heb je er aan Jullie vrouwen hebt makkelijk pra ten, jullie hebt altijd wat te doen., al sta. je maar te breien, 't hoort in jullie af- deeling thuis. Maar ik, ik word langza merhand een niks-nut, mijn handen jeu ken om ergens eens echt mee bezig te zijn. Ik ben al lang uitgetimmerd, en van gras rollen en onkruid wieden krijg je eindelijk ook genoeg. Ja, zei ze, je hebt gelijk, je zult het in wat anders moeten zoeken. Wat anders? smaalde hij, alsjeblieft, doe maar eens èen idee aan de hand. Weet je soms ergens een baantje voor me? Graag, graag en nog eens graag. Je zou meer kunnen lezen betere dingen bedoel ik. Hij haalde zijn schouders op. Lees ik nog niet genoeg? Hij nam een boek van de tafel en liet het met een klets weer vallen. Voorlezen dan. Wie, jou? Ja, bijvoorbeeld. En wat doe jij dan onderwijl? Breien, zeker Misschien wel. Ze stond vlak bij, het raam. Een idylle, weet je nog iets? Muziek. Hij werd kwaad. Met een driftig ge baar zette hij de radio aan. Een la waaiige marsch schetterde door de kamer. Tot je dienst. Ze weerde af met haar hand. mmmuilmi llllllllllllllllll VOOR DE JEUGD. minui 91. Eindelijk slaagde men er in de schimmel weer op zijn poten te krijgen. Maar wat nu te beginnen met de arme apotheker, want die lag nog steeds bui ten westen. „Zet 'm maar bij me op 't paard", zei meneer Pimpelmans, terwijl dikke tranen langs zijn wangen druppel-, den, „arme man, h ij zou m ij thuisbren gen, en nu breng i k hèm thuis". op 9 en 10 April. Ik heb dus nog de tijd om je een goede reis naar Amsterdam te wensen. Corrie de Wit: Wel be dankt voor je goede wenschen, hoor. Wanneer het voorjaar wordt, kom je maar eens. De datum komt in de krant Jopie van Exel: Je zult je nieuwe schaatsen voorloopig in het vet moeten zetten, Jopie, maar de winter is nog niet om. Fijn, dat je weer een paar boeken rijker bent geworden. Ida Kok: Dank voor je goede wensen. Ide Kok: Gene zing komt langzaam maar zeker, Ide. Doe maar precies wat dokter en je ouders zeggen. Spoedig hoop ik van je te horen, dat je weer naar school kunt gaan. Corn, en Trijntje Henkes: Of ik nog gezond ben Ja, als een visje, geloof ik. Ik hoop, dat jullie een fijne Kerstvacantie hebben, en dat jij, briefschrijfstertje, niet langer door verkoudheid gedwongen bent binnen te blijven. Ook aan je ouders en je zusje de beste wensen. Jannia Blom,: Dat zal een mooi Kerstfeest geweest zijn, Janna. Wil je me voortaan met inkt schrijven Nu had je zeker weinig tijd., Gerard Witte: Liefst schaatsenrijden Houd er de moed maar in, hoor. Annie Zijm: Het maken van een sneeuw pop ging niet, hè Dat kwam, moet je denken, doordat het zo hard vroor. - Dirk Krijnen: De winter met zijn pret en zijn narigheid is weer voorbij. Heeft va der met zijn boot nog schade van het ijs gehad, Dirk? Piet Smit: Schaat senrijden leren eist durf en omdat jij nogal een moedige baas bent, zal jij die kunst wel gauw verstaan. Dina Smit: Geniet maar fijn, als er sneeuw en ijs liggen. Heerlijk ook, om daarna thuis bij de warme kachel te lezen of te teke nen. Dat is de mooie kant van de win ter. Dick Wuis: De ontbrekende Pim- pelmansplaatjes heb ik je gestuurd. Dat wordt zoo een leuk boek, mooier dan an dere omdat je het zelf gemaakt hebt. Wat de ijspret betreft: met sneeuw op de baan en een striemende wind is het niets gedaan. Bartje Boon: Doe je trouw mee, Bartje Doe dan je best, ten je zult vast ook eens een prijs win», nen. Wat doen de vriendjes en vrien- Je eigen muziek, je hebt goed ge noeg gespeeld om het weer op te vatten. Je bazelt, zei hij, niemand heeft er wat aan. Jij zelf, en misschien ik. Goed, zei hij wrang, 's morgens lees ik je voor en 's avonds luister je naar- m'n geklimper. Zoo komt de dag wel om. En wat doen wij 's middags? Dan gaan we samen wandelen en doen: ik zie, ik zie, wat jij niet ziet, als jou dat tenminste niet te kinderachtig) ia Haar stem was plotseling zóó vreemd, en heesch, dat hij er van schrok. W|aar wilde ze toch heen Hij probeerde haar aan te kijken, maar ze vermeed zijn oogen en ging naar dei theetafel. Het viel hem op hoe sterk voor overgebogen ze stond, toen ze inschonk. Met haar rug naar hem toe zei ze: Van Staveren wil iou ook wel eens 9preken. Het „ook" gaf hem een schok. Van Staveren? De oogarts? Ben je dan bij hem geweest? Ja, vanmiddag op z'n spreekuur. En, vroeg hij, voelend wat komen moest, wat aan moest sluiten op hun onbegrijpelijk gesprek van zooeven. Ze draaide zich om -en keek hem aan, haar lippen trilden. Och, hij is erg gereserveerd, maar ik heb toch wel begrepen, dat ik niet veel' te hopen heb, over een poos zie ik niets meer. Dat is toch het eind. Ik voel het' al*zoo lang. Ze snikte. Hij stond sprakeloos. Hij durfde haar niet naderen. Ineengeschrompeld lagen zijn bezwaren, zijn grieven tegen zijn wer keloos leven. Niets was er dat van belang was bij het 92. Kort en goed, de apotheker werd met vereende krachten vóór op het paard gehesen, zodat meneer Pimpelmans hem vast kon houden. Maar o wee, juist had de schimmel zich in beweging gezet, toen ook de hele filé auto's toeterend weep aan het rijden ging, waarvan Bet zo schrok, dat ze plotseling op hol ging. dinnetjes van oom Ko het liefst in de Kerstvacantie De meesten antwoord den: Schaatsenrijden, spelen in de sneeuw en sleden. Gelukkig, dat die wens voor een deel in vervulling kon gaan. Maatje van Leeuwen. Hartelijk dank ik je voor de mooie kaart, die ik op mijn verjaardag ontving. Fijn, dat je toch nog schaatsenrijden hebt kunnen leren. De Bilt voorspelt, dat we binnenkort weer ijs, zullen hebben. Wat zal je dat prettig vinden. De prijzen werden gewonnen door: GERARD WITTE, K91, 12 jaar. JOPIE VAN EXEL, Z.Eierl., 10 jaar. PIET SMIT, Waterplaats, 11 jaar. NIEUWE PRIJSRAADSELS. 94. Vul eens in: OO nu gesloten. - AA een soort kom. EE een gebrek. 95. Een heerlijke spijs: Zet er een letter vóór en ik zit aan een paard b.v. 96. Sinterklaas wordt afgebeeld met eenF. Een andere klinker in dit woord en ik waai weg bij het minste windje. Inzenden na. no. 100. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. APPELS HAPPEN. Neem een teil half vol water en laat daar enkele appels op drijven. Elke spe ler neemt een vork tusschen zijn tanden, en probeert hiermee een appel naar be neden te drukken en aan de vork te prik ken. Je mag driemaal proberen en als je er een appel uitkrijgt, mag je 'm opeten. Maar hij moet aan de vork zitten, zomaar met de vork over de kant wippen, mag niet. En de teil mag niet te ondiep zijn, anders is het te gemakkelijk. verdriet, dat haar te wachten stond. Hij schoof z'n tanden over z'n onderlip heen en weer, arme Lien, at"ine, arme vrouw.... Wanneer? vroeg hij aarzelend. Ze trok licht haar schouders op, drukte haar tot een balletje ineengefrommeld zakdoekje beurtelings tegen haar oogen en in haar mondhoeken. Wat geeft het, 't leven is lang, 't komt altijd te vroeg. Hij ging naar haar toe en greep haar handen, haar klein dapper gezicht worstelde om zelfbeheersching. Wat had ze al in zichzelf moeten beheerschen en verwerken, waar hij niets van had gewe ten, waar hij naast gestaan had, van hclar gescheiden door zijn gemopper over zich zelf. Ik voel mezei hij moeilijk. Ze zwegen samen. Hij keek in haar oogen, waar een noodlot zich voltrekken zou. Hun blauwe blik, eerst wanhopig en vertwijfeld, werd langzaam aan berus tend en de berusting werd weemoedige teederheid, toen zij, met een schaduw van een glimlach haar simpel antwoord vond: „Of je een baantje in 't zicht hebt?" HYGIENE EN VEILIGHEID HAZENLIP. Een der echtelieden heeft een hazenlip. Er is geen sprake van, dat het te verwachten kindje ook een ha zenlip zal hebben. Dat is een toevallige stoornis in de ontwikkeling en meestal ziet men, dat van een groot aantal kinde ren van een paar ouders slechts een en keling deze afwijking vertoont. Middelen ter voorkoming bestaan niet. ARTS, llllllllllll'IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlOIIII rw:'*JLV i.'iJ Ihi" J '.'/.V.-vw-y W.'/rA

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4