AKKERTJE" TWEEDE BLAD Bij het 75-jarig bestaan der Parochiekerk te Den Burg TEXELSCHE COURANT Vee- en Wolhandel in 1938 De Landbouw in 1938 Zaterdag 31 Dec. 1938 Neem dadelijk 'n bespaar U die nare dagen |]|[||lllllllllllllllil!llllllllllllllllllll|[||||||llllllll!llllllillillll!tllllltlll!lllllll|||||| door S. J. KEIJSER Jbz. In het slot van inijn verslag over liet jaar 1937 sprak ik de wensch uit, dat de bedrijfsresultaten over 1938 niet minder! mochten zijn dan die van het gepasseerde jaar. Helaas is deze wensch niet in ver vulling gegaan. De uitkomsten onzer vee bedrijven over het afgeloopen jaar zijn van matig tot slecht geweest, hetgeen uit het onderstaand overzicht blijkt. LAMMEREN. De 1ste lammerenmarkt was erg stug. De gemidd. prijs was danook plin. t 1.onder de verwachting. Voor een goed lam werd f9f 10 betaald (plm. f4. minder dus dan vorig jaar). [3e volgende markten was de handel vlug ger en waren de prijzen plm. f 1.ïioo- ger. Op de 6de markt trad een inzinking in. De handel was zeer stug met terug- loopende prijzen. Hierin kwam met Aug. geen verandering, terwijl met Sept. de lammeren slecht te verkoopen waren. OUDE SCHAPEN. De prijs der eerst- verkochtr koppels, (1 Juli, begin Aug.), viel niet tegen. Ze brachten 118.tot f2 0.op. Later stortte de markt in en werden de meeste voor plm. f4.— per stuk minder verkocht. WOL. De handel in dit artikel is na de prijsval van vorige herfst tot Maart April van dit jaar zonder veel variatie ge-i DE FEESTVIERING. Over de geschiedenis der Katholieke kerk wordt elders in dit blad geschre ven. Wij vermelden daarom slechts, dat de parochie te Den Burg bestaat van de 9e eeuw af. Het kerkgebouw dezer pa rochie heeft op verschillende plaatsen ge staan. Van 1470 tot 1572 was de mooie St.-Jan op de burchthoogte het middel punt van het parochieleven en tevens het kerkhof van Texels voorgeslacht. In de 17e eeuw (1633) wendde pastoor Koets alle middelen aan om tot de stichting te geraken van een bedehuis, wijl bij zijn, voorganger de „conventiculen" in zijn. eigen woning werden gehouden. Deze nieuwe parochiekerk stond toen aan de Molenstraat achter de particu liere woning van jaap Smit, den dood graver, en zijn vrouw. Een poort en een gang gaven toegang tot het kerkgebouw, dat echter veel te. klein werd. Pastoor Leonardus Joannes Hilarius Le- visse begon toen, in 1863, met de stich-. ting van de kerk, waarvan wij thans het diamanten feest vieren; aan hem komt op dit feest na God de eer toe, den eer-, isten steen te hebben gelegd en het ge bouw te hebben tot stand gebracht. Op Kerstmis 1863 werd in deze kerk de eerste Mis opgedragen en werden aan. het toenmalige volk, waarvan nu enkelen nog slechts in leven zijn, de genademid delen der H.Kerk toegediend. Hij was. in deze kerk de eerste „minister Christi",. dienaar van Christus en „dispensator my-i steriorum Dei", uitdeeler van Gods ge heimenissen (I Cor. 4). Nog berust in 't parochiaal archief de situatieteekening der oude kerk en het bestek der nieuwe kerk,, gebouwd door architect P.Brugman. In 1912, onder pastoor Joannes Gerardus- van Kelckhoven, werd deze kerk weer aanmerkelijk vergroot en weer tot een, kruiskerk omgebouwd. Maar hierover later meer. Betreffende de viering van het diaman ten bestaansfeest der parochiekerk van, 1863 valt nu allereerst op te merken, dat dit meer een innerlijke dan uiterlijke, viering bedoelde te zijn. Tot die inner lijke voorbereiding der parochianen wer den twee paters van Brakkenstein uit genood igd, die „een paar drukke dagen" hebben gehad, want de toeloop van men- schen was zeer groot, waartoe de „gelijk tijdige viering van „het Kerstfeest en 't 40-urengebed niet v einig heeft bijgedra gen. Aan ijver en medeleven der paro chianen heeft het niet ontbroken, te meer. wijl de omstandigheid van ijs en sneeuw, van strenge vorst en gladde wegen voor al voor de „buiten-burgers" de reis naar de parochiekerk zeer moeilijk maakten. Meermalen dacht ik met bewondering:, „Wat een dappere en stoere menschen zijn die Texelaars toch". In den Kerstnacht riep de klok hen op uit den slaap en door nacht en koude, heen kwamen ze meer dan duizend in. getal van Oosterend, De Koog, De, Waal ,Den Hoorn, uit de polders en de. AANWINSTEN TEXELS MUSEUM. Vogels e. a. dieren: j. Zuidema, J. Bugel (beiden De Koog), P. Verstegen, G. Gieles (Horntje), B. T. Zondervan, r. Dogger, F. Krijnen, Th. Reuvers, W. Pereboom, Arn. Buisman, M. Bakker (De Cocksdorp), Corn. Tuinder. Oudheden: Mej. R. Kievit, Bert Koorn. weest. Handel zeer stug met een heel klein verschil tusschen laagste en hoogste prijs (f U.70—0.75 per Kg.) Al wordt ei- geregeld wol verkocht, nog lang niet alle I exelsche wol is geruimd. RUNDVEE. Het geheele jaar door wa ren de vette koeien voor matig tot slechte prijzen te verkoopen. Van de handel in melkkoeien kan gelukkig iets beters wor den gezegd. Hierin was in het voorjaar een levendige handel met beste prijzen In de zomer brachten ze minder op, doch op 't oogenblik zijn ze duur. Jammer, dat dit niet veroorzaakt wordt door lioogev zuivelprijzen, doch door het alom heer- schende mond- en klauwzeer, dat veel melkvee geheel of gedeeltelijk voor de productie uitsluit. VARKENS. Het fokken van varkens was tot laat in de herfst best, tot heden loonend. De mesterij was matig, de laatste tijd slecht loonend. Resumeerende, zien we, dat de scha penfokkerij het vooral slecht heeft ge had. Voor de schapenfokkers is het dan ook wel een zeer groot onrecht, dat steeds hun graanrechten moeten offeren aan het Landbouwcrisisfonds, terwijl ze deze niet op de één of andere wijze terug kunnen ontvangen. Dit is toch zéker wel een unicum in Nederland. In plaats van deze bedrijven in de slechte jaren in stand te helpen houden, worden z~- nogeens extra belast. dennen naar het groote feest over den donkeren landweg dansten de licht jes van fietsen en wagens, van auto's en arresleden. Op den vooravond dreig de te Den Hoorn de reis vast te loopen, omdat reeds meerdere auto's bleven ste ken in de sneeuw. Boekei kon geen toe zegging doen, dat de bussen zouden loo-, pen. „Dan", zoo zeiden mij de Hoore- naars, „dan gaan we met groepen loo pen naar Den Burg met lantaarns uit de stal en de woning- wij laten ons door geen ijs of sneeuw terughouden" Ikzelf had den vooravond van Kerstmis de vast- geloopen auto ook al uit een berg van sneeuw moeten uitgraven, toen ik var; Den Hoorn terugkeerde. Na het voorbereidingstriduum waren de harten tot het feest bereid. Het inner lijke was goed verzorgd, maar „het oog wil ook wat hebben". Het interieur der kerk moest tot een feestzaal worden op gemaakt. Hiertoe was een feestcommis sie jngesteld. Door de goede zorgen van deze commissie en van den bloemist Kor- tenhoeve had de ruime kerk een feestelijk aanzien gekregen. Wie viert er nu feest zonder bloemen Maar wij weten, dat we op een eiland wonen en liet trans port van bloemen in dagen van strenge vorst een hachelijk werk is. Evenwel, Tessel zelf heeft mooi dennen groen en de liefde is vindingrijk. Van, dennen en taxusgroen en fraaie linten werden feestkransen vervaardigd en tus schen de kerkramen opgehangen. Langs de kolommen hingen filets van sparre- groen, welke in hun contrast tegen de beige kleur der zuilen een frisch en vlot aspect gaven. Het altaar met wit en groen met Koningsvarens en een rijkdom van, seringen tegen de donkere achtergrond, deed den goeden smaak van het comité, en de vaardigheid van den bloemist a 11 ei eer aan. En midden in de kerk hing hoog de monumentale gouden kroon, welke, door Fop van Heerwaarden met vaardige hand en half bevroren vingers in eenigc dagen tijds was geteekend en gesmeed, Die gedrapeerde kroon was het zinne beeld der diamanten feestviering. Toen dan ook die honderden menschen ter nachtmis kwamen en de matig ver warmde kerk binnentraden, kwamen zij als in een feestzaal, die door de kaarsen op de koperen luchters en op het altaar een aangrijpend schoonen aanblik bood. En als klokke vijf uur de priesters in hun feestgewaden hun plechtigen intocht of in troïtus deden en al het electrisch licht werd ontstoken, stond heel de jubilee- rende parochiekerk in een gouden feest- gloed, welke de innerlijke feestvreugde maakte tot een spontane manifestatie van jubel en dankbaarheid. Na de devoot ge zongen Introïtus, zetten de heldere stem men der knapen het joyeuse „kyrie" der Preismesse van Stehle in, hetwelk in een vierstemmig koor voortreffelijk ingestu deerd en geleid door den heer P. B. Ri- teco, wordt doorgezongen tot een lied van blij verlangen. Het „Gloria", d.i. „Eer aan God in den hemel en op aarde, vrede aan de menschen van goeden wil", ver tolkte in polyphone muziek den plicht van aanbidding, dank, eerherstel en smeeking jegens den almachtigen en barmhartigen God en bevatte tevens de vier doeleinden van het H. Misoffer. GIFTEN ALG, WIJKVERPLEGING N. N Den Burg f j. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUP5. N. N., Den Burg fl. B. v.d. V., f0.50; v. L,, Eierland f0.50. D., Eierland fl. Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Lel op het AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. HADAMTIE Wij garandeeren de goede UMKMW I IC werking van "AKKERTJES", wam ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont. Nadat het Epistel (brief aan Titus, hoofdst. 2) en liet Evangelie (Lucas 2) is gezongen, betreedt de pastoor van Den, Burg den kansel om den geloovigen te zeggen, dat Kerstmis niet slechts een ge voelige ontroering beteekent voor het menschelijke in liet arme, zwakke Kind van Bethlehem, doch dat Kerstmis is de openbaring van den almachtigen en goe dertieren God aan ons menschen, dat Hij gekomen is, zooals de Engel Hem aan de herders aankondigde, als de Heer en de Salvator Mundi, de Verlosser en Be vrijder der wereld uit de macht van den, duivel en alle kwaad. „En Hij heeft onder ons gewoond", niet slechts tijdens Zijn sterlelijk leven op aarde, maar Christus woont nóg on der ons, in onze kerken reeds meer dan 700 jaren op ons eiland, eertijds in ieder dorp van Texel, hetzij „in alle stilligheit" en verborgen of in het openhaar, hetzij in een prachtig kerkgebouw of in een ar melijke schuur. En Christus blijft wonen onder ons in onze kerken, opdat LI ij door dat middel zal kunnen blijven wonen in onze harten door Zijn goddelijke ge nade en door ons geloof en trouwe liefde. Vervolgens wordt door allen geestdrif tig het „Credo" gezongen of de Ge loofsbelijdenis der Apostelen. Bij de of ferande schenkt ieder spontaan zijn feest gave voor dit diamanten feest. Bij de H. Consecratie wordt Christus opnieuw geboren en komt Hij onder ons wonen, nóg armer en kleiner dan in den stal van Bethelehem. En als het teeken wordt ge geven, komen allen bank voor bank, groo- ten en kleinen naar voren, om aan de zelfde tafel des He-eren Hem te ontvan gen in hun hart, die eenmaal sprak; „Dit is Mijn Lichaam. Dit is Mijn Bloed voor het leven der wereld". Gedurende de volgende H. Missen zingen allen on der de begeesterende leiding van den; Eerwaarden pater hun feestvreugde uit in onze mooie Hollandsche kerstliederen en dan gaan allen naar huis., evenals de her ders van Bethlehem „glorificantes et lau- dantes Deum", God lovend -en verheer lijkend over alles, wat zij gehoord en gezien hadden. Dit innerlijke, kerkelijke feest is in, de volgende twee Kerstdagen voortgezet' en gedurende deze dag-en was er ^geen oogenblik, dat er geen menschen in de kerk waren ter aanbidding. Tot slot volg de voor 'n stampvolle kerk 'tplechtig sluï- tingslof met processie, 't ,*Te Deum", als een prachtige uiting van dankbaar heid voor dit feest. Voor deze plechtigheden was eerbie dig uitgenoodigd Z.H.Exc. Mgr. W. Bou- ter, Bisschop van Nellore, die thans in Holland vertoeft, maar door omstandig heden buiten onze schuld (ijs en snteeuw) kon de Bisschop niet aanwezig zijn. Maar toch is het een prachtig jubilé geweest. „Katholieke Texelaars, gij hebt uw diamanten feest fijn, waardig en schoon gevierd."! B. IjllllllHH ALGEMEENE TEXELSCHE |i|||||||||| IIIIIIIIIDI POLITIEVERORDENING. NA ACHT UUR 'S AVONDS is het, tenzij met vergunning van B. en W., verboden in werkplaatsen te werken,, waardoor de nachtrust van anderen kan, worden verstoord. door A. DROS D/., „Blandcnbepg". IX- winter van 1937-'38 bracht ons zoo goed als geen vorst. IX landwerkzaam-, heden konden ongestoord voortgang vill en men was met ploegen en bemesten van liet bouwland op tijd klaar. Febr. en Maart waren ongekend droog, zoodat met de inzaai der zomergranen reeds 't laatst! van Febr. een aanvang gemaakt konwori dén. De zaden werden danook zeer vroeg- aan de aarde toevertrouwd, zeker 3 we-, ken vroeger dan vorig jaar. IX wintergra-i nen waren best de winter doorgekomen en stonden in Maart er voorspoedig voor.| Er is tamelijk wat zaaizaad (tarwe en gerst) tegen stuifbrand behandeld in warm water. Ce resultaten zijn nog niet Onverdeeld gunstig, speciaal van gerst, de reden van dunne slechte opkomst, den kelijk, doordat het zaad te vlug gezaaid is, zonder voldoende afkoeling en dro ging. IX zomergroei was normaal, hoe wel de zomer droog was en op de lichtere gronden liet de groei te wenschen over. riet oogsten en dorschen kon bijna zon der onderbreking plaats vinden. De oogst resultaten zullen bij 1937 niet veel, achter staan, voor zoover het de granen betreft. De peulvruchten evenwel brach ten belangrijk minder op. Op de betere gronden tn het oude Texel komen zeer hooge opbrengsten voor. De prijzen wa ren in Sept., toen oorlog dreigde, be langrijk hooger dan vorig jaar. Nadat de lucht te dien aanzien ophelderde, zak ten de prijzen ineen tot een belangrijk lager niveau. TARWE. De oppervlakte, met tarwe bezaaid, zal iets grooter zijn dan in, 1937. De meest verbouwde variëteit, de Juliana-tarwe, gaf ook dit jaar weer uit stekende resultaten. Dr. Broekema heeft met dit ras wel veel eer behaald. Hier naast werden verbouwd Willi, tarwe, Wi lobo voor de zandgronden Mendel en enkele Fransche rassen, \v-elke hoe langer hoe meer terrein verliezen. Dit jaar, nu het streng vroor, zal blijken, of Mendeltarwe boven de Juliana te verkiezen is. De tarwe werd dit jaar sterk door roest aangetast, hoewel bij de meeste ras sen de opbrengst er niet beduidend ouder leed. Er kw-am ook nogal wat voetziekte voor. De opbrengst is dooreen genomen, goed. De klassiticatie der tarwe is be duidend lager dan vorig jaar. De A-klasse werd maar door enkelen bereikt, terwijl veel partijen in de laagste werden ge waardeerd. De prijs is ongeveer gelijk vorig jaar. Een belangrijk kwantum Texel-, sche tarwe is verkocht voor zaaizaad, spe-, eiaal Juliana-tarwe, tegen betere prijzen. DE ROGGETEELT is, bij vorig jaar vergeleken, uitgebreid. Proeven werden genomen vanwege het Centraal Bureau met een nieuwe variëteit, de kortstroo Pctkuser Rogge van v. Lochow, die uit stekend voldaan heeft. Deze var. munt uit door stevig stroo, plm. 15 pet. korter dan de gewone Petkuser rogge, en een grove korrel met hooge opbrengst. Dit najaar; is de uitzaai van deze variëteit groot,, De prijs varieerde van f9.per 100 Kg. einde Sept. tot plm f7.25 in Nov., on getwijfeld een te lage prijs. GERST. Er was een ruime oppe it lakte met gerst bebouwd, speciaal zomergerst. Enkele perceelen, met wintergerst be zaaid, hebben in de rijpingstijd ernstig van storm geleden, waardoor de helft der opbrengst verloren ging. Vrijwel alk Texelsche zomergerst is als brouwgerst verkocht naar België. Prijzen van j 7.50 f8.75 per 100 Kg. Opbrengst en kwaliteit waren goed. HAVER gaf een beste opbrengst. Het blijkt, dat de Deensche Adelaarhaver ent bindejrhaver v. Mansholt hier aan de sjpits staan. Beiden hebben voldoend ste vig stroo met hooge opbrengst. Anderei variëteiten zijn Zege, Early Miller, e. a. De prijzen zijn slecht, van f6.25 6.75 per 100 Kg. STROO. De opbrengst van stroo is niet hoog geweest, terwijl de prijzen en handel slecht zijn, plm. f 8 tegen vorig jaar f 12— 14 per 1000 Kg. VLAS. De oppervlakte, met vlas be- teekl, zal niet veel bij die van vorig jaar afwijken. Het bleek, dat het Texelsche vlas gemiddeld uitstekend van kwaliteit tv as. TX meest verbouwde rassen zijn; Concurrent, wit bloeiend en gewoon, blauwbloem vlas, terwijl ook een nieuwe Deensche var., Blenda-vlas, verbouwd werd. Men kan zeggen, dat al het ver bouwde vlas naar België is verkocht, tegen prijzen van: 4 8 ct. per Kg. D-e opbrengst varieert van 5000-10000 Kg. per H.A. Het Blenda-vlas lijkt een goed ras met fijne lange onvertakte stengel. Er werd aan de vlasteelt op Texel geen steun uitbetaald. PAARDEN- EN DUIVEN BOONEN waren tamelijk ruim uitgezaaid. Zooals gezegd, was de opbrengst slecht. De bladluis teisterde in de droge nazomer, het gewas in hooge mate. Prijzen waren van plm. f810 per 100 Kg. (Z.O.Z.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5