3 n De 30 Polders in 1938 K mlMr jfijjMrji .jjjjjvr Milium"""!!liüiiï door J. v. d. PIJL, Opzichter. BESTUUR. Herbenoemd tot heemraad de heer IJ. Lap, te Den Hoorn. De heeren C. Zijm Sz. en C. H. Roeper Lz. werden bij enkele candidaatstelling herkozen tot hoofdingeland. In de plaats van de heer Jac. Boogaard, die wegens vertrek naar elders ontslag nam, en in de vacature-S. Keijser Jacz., die benoemd werd tot heemraad, zijn gekozen de heeren M. J. Veeger en C. Bakker Dz.> ook bjj enkele candidaatstelling. ZEEWERINGEN. De raming voor on derhoud van de zeeweringen werd in Vitgaaf vastgesteld op f7845.—. Sluis deuren voor P.H.-sluizen en Noorder-zee sluizen werden vernieuwd, evenals de valdeuren van Waaldersluis en Schans- sluis. Verschillende gedeelten der steen- glooiïngen werden vernieuwd en herzet, de te kleine zetsteentjes werden vervan gen door betonblokken. AFWATERING. Het werkverschaf fingsplan is deze zomer gereed gekomen. Verder zijn diverse tochtslooten vergra ven, terwijl nog meerdere werken in uit voering zijn, o.a. het baggeren van de Westdijksloot tot een diepte.van 1.80 M. beneden N.A.P. DUIKERS EN SLUIZEN. De oude Kadijksluis bij Ceres is vervangen door een gewapend-betonsluis 2x2.25 M. door strooming, diep 1.75 M. N.A.P. Beide openingen kunnen worden afgesloten door een valdeur. De oude sluis had een doorlaat van 1.60 M. bij een diepte van 1.15 M. N.A.P. Verder zijn 4 nieuwe betonduikers gemaakt, terwijl verschil lende bestaande duikers zijn vernieuwden vergroot. WEGEN. Verbeterd zijn: Hoofdweg en lste Dwarsweg in polder 't Noorden, Genteweg en Stolpweg, terwijl in uitvoe ring zijn 2de en 3de Dwarsweg in polder 't Noorden. Voor deze verbeteringen, weffcc een totale lengte hebben van plm. 14 K.M., zal een leening worden geslo ten, groot f30.000. Volgens Prov. Blad no. 50 werd op het tertiaire wegenplan geplaatst de weg Den Burg—Den Hoorn, welke weg voor de helft 'bij ons water schap in onderhoud is. Afgevoerd werd de weg Den Burg—De Waal—Ora et La- DE U.L.O.-SCHOOL IN 1938. De school telt thans 75 leerlingen (vo rig jaar 65). Voor het M.U.L.O.-diploma A slaagden 6 leerlingen. Tot de tweede en tot de derde klas van het Gemeentelijk Lyceum in Den Helder werd één 'leerling toegelaten. PRIESTERJUBILEA IN 1939. Op 9 Aug. a.s. hoopt de Zeereerw. heer Th. G. van Haaster, pastoor de Ur- sem, van 1934-1937 te Oudeschild, zijn 25-jarig priesterfeest te vieren. Op 15 Aug. a.s. hoopt de Zeereerw. heer Mgr. J. Th. Lagerweij, pastoor van de „Posthoorn" te Amsterdam, van 1906 —1911 te Den Burg, zijn 50-jarig pries terfeest te vieren. AUTO'S VAN HET GOEDE PAD. De gladheid was menige chauffeur vo rige week te glad af.... Bij de Oude Kamp aan de Hoornderweg, schoot de vracht auto van de heer Jb. van L. uit de bocht. Het voertuig geraakte halverwege in de sloot. De vier inzittenden, de heer Van L., zijn vrouw en twee kinderen, kwamen met de schrik vrij. De auto, die geen schade had opgeloopen, werd door de kraanwagen van de heer J. Reij uit haar benarde positie verlost. Zoo geschiedde ook met twee auto's uit Eierland, die bjj Menno-hoeve en bij Marico van hetgoede pad gleden. DAM- EN SCHAAKCLUB O.K.K. IN 1938. DAM- en SCHAAKCLUB O.K.K., welke Vrijdagavonds in hotel Texel bijeenkomt, mag met volle tevredenheid terug zien op het voorbije jaar. Het aantal leden steeg tot 34; nieuwe leden zijn nog steeds welkom. Er werden verscheidene partijen gespeeld en steeds in de beste verstandhouding. Ook in 1939 hoopt O. K.K. veel van zich te doen spreken. Een goed begin hoopt ze te maken met de wedstrijd tegen Oosterend op Vrijdag' a.s Belangstellenden bij deze wedstrijd' zijn 'hartelijk welkom. In Februari zal O. K.K. tegen de Heldersche Damclub uit komen. WAT ER GEBEURDE. 4 Jan. Louis Braille, de uitvinder van het thans algemeen gebruikelijke blindenschrift, te Coupvray, Frank rijk, geboren. 1S06. 5 Jan. Newton bij Woolsthorpe, in Lin coln, geboren; hij werd een be roemd natuurkundige. 1643. 6 Jan. Jeanne d' Are, de Maagd van Orleans, te Domrémv geboren. 1412. bora; deze weg komt nu weer geheel voor rekening van het waterschap. De kosten van verbetering, waarvoor destijds een leening werd gesloten, zijn geheel afge lost door bijdragen uit het „verkeers fonds". CONVERSIE-LEENINGEN. Dit jaar zijn alle Ioopende vaste leeningen, welke hiervoor in aanmerking kwamen, gecon verteerd, waardoor een behoorlijk bedrag aan rente bespaard werd. Kasleening, groot f50.000, aangegaan tegen 3j pet. per jaar. STORMDIENST EN STORMSCHADE De stormwacht heeft geen wijziging on dergaan en is dit jaar verschillende ma len in dienst geweest. Stormschade is echter weinig voorgekomen; ze bepaalde zich tot enkele uitgeslagen steenen. OMSLAG. De omslag per H.A. werd wederom bepaald op f 10.—Verder werd in de hoofd ingelandenvergadering van 5 Dec. 1938 besloten om de bebouwde eigendommen te belasten. Bij Gedep. Sta ten zal dit besluit ter goedkeuring wor den ingediend. BEMALINGSPLAN. Besloten werdeen bedrag van f500 uit te trekken voor on derzoek bemalingsmogelijkheid. Dit plan is momenteel in onderzoek. Getracht zal worden om zoo mogelijk najaar 1939 deze plannen, wanneer ze te zijner tijd wor den goedgekeurd, gereed en uitgevoerd te hebben. REGLEMENTSWIJZIGING. Wijziging Algem. Reglement om de minimum om slag f 0.25) volgens Art. 173 afkoopbaar te stellen tegen het 25-voud. Verder werd de geheele Keur herzien en gewijzigd, goedgekeurd door Gedep. Staten, bij besluit van 15 Juni 1938, no. 202. BUURTSCHAPPEN. Opgegeven werd de buurtschap „Den Hoorn". Voor over name van deze buurt met zijn eigendom men is van Gedep. Staten tot heden nog geen goedkeuring ontvangen. OVERDRACHT EIGENDOMMEN. Op verzoek van de Rijkswaterstaat is de zeedijk nevens Oudeschild met enkele tuintjes op het binmert beloop aan de R. W ,S. overgedragen. De Rijkswaterstaat heeft sinds jaren bovengenoemde dijk in onderhoud, terwijl het eigendomsrecht ge deeltelijk (voor de oude dijk) bij het Waterschap berustte, wat herhaaldelijk moeilijkheden met zich bracht. Illll|llllliliiiiilliiiiiillininiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| IN fl OM HET CIRCUS r - I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll OM VOORUIT TE KOMEN Een wijnhand'Iaar zei: Grootere zaken Verkreeg ik door reclame maken. Ook voor „goede wijn" Een best medicijn Voor zaken, die kwijnen, een baken. I Komt daad'lijk met ons toch eens praten Reclame moet u toch ook baten; Voor 865 cent Per regel U bent Niet snugger, zoo gij 't zoudt laten. OVER BOEKEN EN SCHRIJVERS. Men schrijft ons: Op Woensdag 25 Januari organiseert het Nuts-departement alhier aan avond, welke gewijd zal zijn aan enkele goede boeken. De bijeenkomst wordt gehouden in Hotel Texel en vangt aan om 8 uur 's avonds. Ook niet-leden kunnen deze avond bijwonen en wel tegen de toe gangsprijs van f 0.50. De avond zal verzorgd worden door de letterkundig-voordrager Jan Hartman uit Den Haag. Jan Hartman, die o.a. spreker is voor het Hoofdbestuur van het „Nut", verzorgde o.in. talrijke radio-voordrachten en causerieën, in het biezonÜer voor de Phohi-uitzendingen naar Oost- en West- Indië. Deze avond zal hij spreken over, de boeken van Willem de Geus, „Wilde Vaart", en diens nieuwe, historische ro man „Piet Heyn". „Madame Curie", het hoogst belangrijke werk, dat de dochter Eve Curie, over het leven van deze geni ale en merkwaardige vrouw schreef, zal eveneens besproken worden. De bekende tsenrijfster Willy Corsari verzorgde er de Nederlandsche bewerking van. Het pro gram vermeldt voorts 't debuut „Een Man en een Tjalk", door Jan van Rheenen. Dit boek trok reeds de biezondere aan dacht van de Nederlandsche critiek. Uit talrijke reeds thans verschenen beoordee lingen blijkt, dat Jan van Rheenen met dit debuut zeer gelukkig is geweest. Uit „Het meisje met de blauwe hoed" door Johan Fabricius, die kortelings de groote roman „Kasteel in Karinthië" pu bliceerde, zal Jan Hartman een groot fragment voordragen. Daarbij zullen in het biezonder de voortreffelijjce humo ristische kwaliteiten van de vertelkunste naar Jan Fabricius tot hun recht komen. Het is een fragment, dat in de gelijkna mige film als volkomen mislukt moet worden beschouwd. Het belooft dus een belangwekkend en boeiend programma te worden, waaraan ook het vroolijke ele ment niet zal ontbreken. 15. „Volgende wreek Zaterdag zu»n wij de eerste vertoning geven", zei Ie oude Hawkins opgewekt tot zijn nn- nen. Dadelijk sloeg men aan het wk om een reusachtige reclame-campagne-) touw te zetten. Er werden geweldige i- vertenties geplaatst. De pers werd uiti nodigd om een repetitie bij te wont, waar zij daarna wonderschone verhal»' van schreef. Het kon goed worde Maar Simson had een duivels plan. Naohts voor de voorstelling sloop hij ba hoedzaam naar de tent, waar de klein race-wagen stond. De stalknecht was o het stro ingeslapen, zodat niemand wa bemerkte 16. De overweldigende reclame had de mensen die Zaterdagavond naar het circus doen stromen. Achter èen gordijn monsterde Simson de tent. Alle plaatsen waren bezet. Nog twee van die voorstel lingen, en het oude circus zou de financi ële moeilijkheden, waar het reeds ver scheidene jaren mee te kamp-n had weer vrijwel te boven zijn. Aan d,c dingen dacht Simson echter niet. Hij za® im mers niet graag, dat het de oude "Haw kins goed gmg. „Vanavond zal het lot keren zei hij tot zichzelf. „Hawkins zal van deze avond geen plezier beleven. Morgen ben ik de directeur van de on derneming". VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. De Vrijdagavond in De Lindeboom ge houden vergadering van de afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw, waarvan wij in vorig nr. reeds een beknopt verslag gaven, was, hoewel niet druk, toch beter bezocht dan de vorige alg. verg,ad. in Sept. De voorz. sprak zijn teleurstelling uit over de toch nog geringe belangstel ling: Speciaal, omdat de slechte toestand in het schapenbedrijf het dringend nood zakelijk maakt, dat de handen ineen wor den geslagen, om gezamenlijk economi sche moeilijkheden op te lossen. Daarom moet ook iedere veehouder zich aanslui ten .bij de organisatie, waartoe hij be hoort. Aangaande de schapenfokkerij merkte de voorz. op, dat alle onderdeelen van dit bedrijf slechte uitkomsten gaven. De lammerenprijs was slecht, de wolprijs eveneens en ook de oudere schapen heb ben het s1echt gedaan. De bruto ont vangsten in 1938 zijn zeker twee ton lager dan in 1937. Dit is wel bedroevend slecht. Ingekomen was een schrijven van de heeren ir. Vet, de nieuwe secr. van het H.B. en ir. Huisman, met een opgave van onderwerpen, waarover genoemde heeren een causerie zouden willen houden. Voorz. deelde mee, dat de afd. Eierland belang stelde in het onderwerpHet standpunt van de landbouw ten aanzien van trust en kartelvorming, te behandelen door ir. Vet. In een gecomb. bestuursver gadering zal nader worden beslist. Een brief van de afd. Texel van de Vereen, voor de Luchtbescherming, met 't verzoek als vereen, lid te worden, werd voor kennisgeving aangenomen. Voorz. dirong er bij de leden op aan, individueel lid te worden. Voorz. las vervolgens een brief voor van de minister van Economische Zaken, waaruit bleek, dat deze niet bereid was tot opheffing van de in verband met het mond- en klauwzeer getrokken kring (waarbinnen vee-invoer verboden is) over te gaan, aangezien dan grootere uitbrei ding van de ziekte op Texel mogelijk zou zijn. TOT STEUN DER SCHAPENHOU DERIJ. Betreffende de besprekingen, ge voerd tusschen de commissie voor "de Texelsche schapenfokkerij en Regeerings- commissaris Louwes, deelde de voorz. mede, dat vier punten tot verbetering van de financieele resultaten der fokkerij onder oogen werden gezien: de kwestie van teruggave van graanrechten, van steun aan de wol, van vergrooting van de 'afzet en van het uit de markt nemen van een deel der schapen. Voor teruggave van graanrechten en steun aan wol voelde de heer Louwes niets en wel, voor wat de wol betreft, omdat hij dan met de textiel-industrie in conflict kan komen. De heer Louwes heeft berekend, wat het zou kosten, indien 10 pet. van de schapen uit de markt zouden worden worden geno men, en verklaarde het benoodigde geld er wel voor over te hebben. De drie cen trale landbouworganisaties hebben zich na deze bespreking met een adres tot de regeering gewend, waarin de wensche- lijkheid van het uit de markt nemen van een deel der schapen werd betoogd Reeds zijn eenige proeven mét het in blikken van lams- en schapenvleesch ge nomen. Bij de heer Louwes werd inge blikt vet schapenvleesch geproefd, het geen volgens de voorz. niet zeer smakelijk was. Het lamsvleesch was echter zeer goed. Ook de heer M. J. Veeger heeft proeven laten nemen met het inblikken van lamsvleesch en wel op de slagersvak- school te Utrecht. Op een vergadering te Den Helder met hoofdbestuursleden werd dit vleesch geproefd en allen hebben er RECENSIES. SCHOTS EN SCHEEF. Bij uitgeverij Fribo, Stadskanaal, ver- sclieen van de heer H. Fenijn, beter be- kend als Huib de Rijmelaar, een bundeltje rijmen, waarop wij gaarne uw aandacht zestigen. Het is een kostelijk hoekske net rijmen, „schots en scheet" zooals iet titelblad vermeldt De voordracht kunstenaar en literator Arie Post (Sche eningen) schreef een inleidend woord n teekent daarin onze Huib als een han- 'igé, maar ook fijn-voelende kerel,, ie de kunst verstaat; vlug en raak kan z'Jn, terwijl, zooals Post terecht op- ïerkt, zijn humor van een biezonder ka akte»- is. De Iczieis, die telkens 4met gnoegen van Huib's rijmproducten ken- ns nemen, zullen zeker zoo'n boekje gag in hun bezit hebben. De prijs be- d-agt 50 ct. (Boekhandel Parkstraat le ve ze gaarne.) Oie verzen zoekt, geschikt om voor te dnen op partijtjes, kan hier terecht. Dl ier verweerde boomen van Leen den Btuen, Grootjes nadio, Het Grootste edelerenz. Er is keus. We wenschen he bundeltje menige herdruk toe. Dan met de drukker ook zorgen dat hij zijn pref behoorlijk corrigeert, want dit heeft mjiu schromelijk verzuimd.. ldus de voorz. smakelijk van ge- geti. Algemeen was men van meening, dathet lamsvleesch zich uitstekend tot het nblikken leent. Het zal er dus wel op nee moeten komen, besloot spr., dat een dee vai het jonge vee uit de marlet wort gtnoinen. De commissie zal trach ten >ok iets voor het afgeloopen jaar te benken D tieer J. Keijser Augsz. vroeg, of er ook ovg- schapenexport is gesproken. Vooz. gif een bevestigend antwoord. Er bestat /.i. waarschijnlijk gelegenheid out de itvoet te bevorderen. Het is de regee- ringichtcr niet bekend, dat er belangstel ling /oor export bestaat. De heer H. J. Keijar dtelde hierop mee, dat hij vijf schajen raar Peru uitvoert. De heer Van den lan d ong er op aan, vooral op steun aan ie extort te hameren, daar dit voor Texel als fokdistriet van zoo groot be lang s. RCHDXRAAG. De heer IJ. Lap wilde uit de pojtieverordening het artikel, vol gens hetwelk men niet met een paard aan de hud mag fietsen, verwijderd zien. Hij vwjd (iet een vreemde toestand, dat als ein vtehouder 's avonds even met zijn FETf zijn paard naar de wei brengt, een btkeming kan oploopen. Andere le den selder voor, het art. alleen voor de bebouvde lommen van toepassing te doen verkleien. Het bestuur zal een adres aan de geneentt richten. De leer P. Koorn bracht nogmaals de POSTIES1ELLING op het platteland ter sprake. Het bestuur zal zien, of niet be reikt k.n wijrden, dat tweemaal daags een postbestellirg komt. De h:er Koorn merkt voorts nog op, dat voor HUIDEN van gestorven schapen die bij nschrijving worden verkocht, dik wijls nuidei wordt betaald, dan het be drag, uaamor is ingeschreven. Voorz. antwoordde, dat dit moeilijk te verande ren is. kis nen over de prijs niet terre den is, can men het dier altijd naar de noodslaótpliats brengen. De her Van den Ban vertoonde tot slot een drietal FILMS, een over de landbouw een van een pelsdierkweekenj en een owr bacteriologie. Ze werden met veel aamacht gevolgd. Om el' urn volgde sluiting. H.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2