EEN GEMEENE STREEK. Het Buitenland in 1938. g€n op Granollers bij Barcelona. 500 doo den. JUNI 16: Koning Gustaaf van Zweden 80 jaar.. 22: Boksmatch te New-York Joe Louis—Max Schmeling, door Louis na 2 min. gewonnen. JULI 1Invoering arbeidsdienstplicht voor alle mannen en vrouwen in Duitsch land. 8: De wed. Becker, beschuldigd elf personen te hebben vergiftigd, te Luik ter dood veroordeeld. 12: Venezuela uit de Volkenbond. 14: Howard Hu ghes volbrengt in 3 d. 23 uur en 14 min. een vlucht rond de wereld. 18: Dou glas Corrigan, de „Oceaan-vlieger bij ver gissing", vliegt in een oud toestel zonder, radio van New-York naar Ierland. 19 22: Engelsch koningspaar bezoekt Pa rijs. AUGUSTUS 2: Lord Runciman als be middelaar tusschen de Tsjechische rqgee- ring en de Sudetenduitschers naar Praa^ vertrokken. 11: Het Gran-Chaco-vre- desverdrag tusschen Paraguay en Bolivia geratificeerd. Rusland en Japan sluiten, na grensincidenten bij Tsjangkoefeng, welke 4000 dooden en gewonden eischten,, wapenstilstand. 14: De Queen Mary herovert de Blauwe wimpel op de Nor mandie. 24: De Duitsche zwemster mevr. Wendell zwemt over het Eng. Ka naal. 30: President Benesj ontvangt Sudetenduitsche afgevaardigden. SEPTEMBER 2: Konrad Henlein bij Hitier te Berchtesgaden. Italië besluit dat alle Joden, die na 1919 Italië binnen gekomen zijn, het land binnen 6 mnd, moeten verlaten. 6: Voorstellen van de Tsjechische regeering door de Sude tenduitschers als basis voor onderhanden ling aanvaard. De graaf van Covadonga, oudste zoon van ex-koning Alfonso Xlll van Spanje, te Florida bij auto-ongeval gedood. 5: De dienstplicht in Honga rije ingevoerd. 14: Ultimatum der Su detenduitsche partij, dat niet wordt inge willigd. 16: De Tsjechische regeering gelast ontbinding der Sudetenduitsche partij. 15: Neville Chamberlain confe reert met Hitier te Berchtesgaden. 18: Conferentie te Londen tusschen Engel- sche en Fransche ministers. Resultaat: ad vies aan Praag, om Sudetenland af te staan aan Duitschland. 21Praag aanvaardt de Britsch-Fransche voorstel len. 22: Het Tsjechische kabinet-Hod- za treedt af. Kabinet-Syrovi gevormd. Tsjechische ambtenaren verlaten Sude tenland. Tweede bezoek van Chamberlain, aan Hitier als mislukt beschouwd. 23: Pres. Benesj gelast algemeene mobilisa tie. Tsjechen terug in Sudetenland. 26: Nieuw memorandum van Hitier aan, Praag, dat onaannemelijk wordt geacht. Rede van Hitler in het Berlijnsche Sportpalast. 27Poolsch ultimatum aün Praag over afstand van Teschen. 29: Conferentie van Duitschland, Italië, Frankrijk en Engeland te Muenchen. Overeenkomst inzake gebiedsafstand door Tsjeeho-Slowakije. Oorlog afge wend. Vredeswoord van Z.H. de Paus. 30: Hitler en Chamberlain teekenen eern „Nooit meer oorlog"-overeenkomst. Praag verwerpt het Poolsche ultimatum. N.'euwe Poolsche nota. Praag aanvaardt de Muen- chener overeenkomst. OCTOBER 1: Praag aanvaardt Pool sche eischen. 2: Duitsche troepen ruk ken Sudetenland binnen. Henlein tot rijkscommissaris benoemd. 3: Hitlei! arriveert te Eger. 5: Pres. Benesj neemt ontslag. Svrovi voorloopig presi dent. 7: Slowakije verkrijgt autonomie. 8: Het paleis van Kardinaal Innitzeij te Weenen bestormd. 12: Koning Leo pold III bezoekt Parijs. 13: Accooixl) tusschen Berlijn en Praag. 20: 10.000 'tal. vrijwilligers te Italië terug. Com munisme in Tsjeeho-Slowakije verboden. 22: Canton door de Japanners ver overd. 23: Catastrofale brand in wa renhuis te Marseille. 80 slachtoffers. 25: De Japanners veföveren Hankau. 29 -, De Duitschers in het Memel-gebied sedert 1923 onder Litausch bewind, eischen zelfbestuur. NOVEMBER 2: De Duitsch-Ital. arbi trage inzake de toekomstige grenzen van Hongarije en Tsjeeho-Slowakije Onder teekend. 7: De Duitsche Jegatie-secr. Yoh Rath te Berlijn door een Poolsche l?0C} S€jJood. 10: Jodenvervolgingen in Duitschland. Joodsche winkels en syna gogen vernield. Joden moeten 1 milliard K.M. boete betalen, alsmede'de schade vergoeden. Nieuwe anti-Joodsche wet- Kemal Ataturk, president der Turksche republiek, op 57-j. leeftijd te Istanboel overleden. 11Generaal Ismet Inonu tot president van Turkije gekozen., Het Vaticaan veroordeelt de Italiaan- sche rassenpolitiek. 16: Het Britsch, italiaansch accoord bekrachtigd. De Amerikaansche gezant uit Berlijn terug geroepen om rapport over de pogroms uit te brengen. Duitschland rqept zijp gezant in de Vereen. Staten terug De Nobelprijs voor de vrede toegekend aan het Nansen-bureau voor vluchtelingen te Genève. 20: Koningin Maud van Noor wegen op 69-j. leeftijd te Londen over- c .TT Algemeene werkstaking in Frankrijk; ze mislukt. Dr. Emil Hat- sja tot president van Tsjeeho-Slowakije gekozen. Beran wordt minister-president, De Under der IJzeren Garde in Roeme- me, Codreanu, in Mei bij een ontvluch- tingspoging gedood. (In Mei werd hij wegens landverraad tot 10 jaar dwang arbeid veroordeeld) DECEMBER 1Italië. Een rede van Ciano wordt gevolgd door een betooging voor aanhechting van Corsica, Tunis, Ni ce en Djiboeti bij Italië. 4: Bij een Ja- pansche luchtaanval op Kweilin worden 5000 personen gedood. 6: Von Rib- bentrop en Bonnet teekenen te Parijs de Fransch-Duitsche vriendschapsverkla ring. 9: De Duitsche pers steunt de ltaiiaansche eischen inzake Corsica en Tunis. 11: Verkiezingen in Memel- land. De nationaal-socinlisten gaan er sterk vooruit. 16: Duitschland. Door regeeringsmaatregelen inzake het gods dienstonderwijs op de scholen wordt de verhouding tusschen de kerk en da Duitsche staat nog slechter. 18: Dr. Schacht stelt te Londen voor de Jood sche emigratie te doen financieren door verhooging van de Duitsche export. 21Graaf Ciano bezoekt Hongarije, waar de anti-joodsche wetten worden ver scherpt. 22: Italië verklaart de over eenkomst met Frankrijk van 1935 niet meer te erkennen. 23: Spanje. Franco zet een aanval op aan het Sègre-front. De Paus doet in zijn Kerstrede tot de Kardinalen een scherpe aanval op het nationaal-socialisme. 25-26: De grenzen van Mandsjoerije worden ver sterkt met het oog op een mogelijke in val uit Rusland. De Tsjechische schrij ver Carl Capek overlijdt plotseling, 4S jaar. 27: Bij een treinbotsing in Zuid- Bessarabië vallen 85 dooden; meer dap 300 personen worden gewond. lp Brussel overlijdt de 73-j. leider dier Bel gische socialisten en oud-minister Emile Vandervelde. 28: Italië concéntreert troepen aan de grens van Fransch Soma- liland. llllllllllll VOOR DE VROUW. lunilllll RECEPTEN SLAGROOMPUDDING. y2 liter zure slagroom, »/2 pond suiker, 8 blaadjes roode gelatine en een eetlepel rum. Room en suiker een half uur klutsen, de in een half kopje kokend water opgeloste gelatine en de rum toevoegen, de massa flink klutsen en minstens een halve dag laten staan op een koele plek. In plaats van rum kan men ook vanille gebruiken. NUTTIGE WENKEN Kritallen flacons, die men liever niet met zeepsop behandelt, kan men rei nigen met ©en scheut water en fijn ge stampte eierschalen. Slangenleer knapt men op door wrij ven met flanellen lap en dunne witte was. Karnemelk is een uitstekend poets middel voor koper. Aflappen met schoon water. AAN MEJUFFROUW X, de ex-Dienstbode. Doch als de dienstbode als mensch wordt behandeld en behoorlijk loon en een goede slaapgelegenheid, va cantia en werktijdregeling gegaran deerd wordt, zal ook het Holland- sche meisje er geen bezwaar tegen hebben om dienstbode te worden. Nu hoor, dat kan ik me begrijpen, Ik zou er zelfs jaloefs op zijn. Helaas, helaas m'n lieve juffrouw,, Ligt dit beroep niet in mijn Lijn. Ik ben geen Kamerlid, Minister, Geen econoom, of and're oom, Maar zie, een dienst als u zich voorstelt, Lijkt veeleer op een sprookjesdrooin. Maar schoon ik dan „geen flauw begrip" Tieb Van deze zaak, zooals u schreef, Moet ik u tot mijn spijt toch zieggen: U zet de zaak toch wel wat scheef. Wat of de oorzaak ook mag wezen, Dit is het punt, waarom het gaat: De man is door de vrouw verdrongen Uit het productie-apparaat. En inaghetdienen dan zoo slecht zijn, Dat geeft u toch nog niet het recht De man daarvoor op straat te jagen Die ook voor zijn bestaansrecht vecht. Ik gun een dienstbo' haar vacantie, Een hoog salaris, lucht en licht, En zeker is een ruime slaapplaats Voor haar een zaak van groot gewicht. Maar.... is u ook bekend, mejuffrouw, In wat voor hokjes, muf en klein, Vaak de fabrieksmeisjes vernachten Zal dat wèl hygiënisch zijn Ik wil heel graag van u gelooven, Dat er wel wantoestanden zijn. Maarhoor eens even, exdienstbode, Die vindt u heusch op elk terrein. Ik wil het hier dan maar bij laten En zet deez' polemiek niet voort. Wilt u soms nog een woordje schrijven... De vrouw moet tóch het laatste woord. Ik dank u voor uw compliment».;, Dat ik „soms leuk kom uit de h<!>ek". Misschien vindt u me nu niet aardig, Dan vraag 'k excuus, beslist, dat doe 'k. HU1B DE RIJMELAAR. In de juwelierszaak van de firma Bren- don heerschte de voorname rust van al tijd. In overdadige schittering lag een on gekende weelde van bijouterieën en kunst voorwerpen in fijngepolijste vitrines. Voor de étalages bewonderden voorbijganger^ de kleurenweelde van diamanten, saffie ren en smaragden, die er met verfijnde smaak gerangschikt lagen. Een donkergelakte gestroomlijnde wa gen schoof onhoorbaar naderbij en stopte voor de ingang. De chauffeur in uniform! kwam vlug van zijn plaats en opende het portier. Een heer van middelbare leeftijd Stapte voorzichtig uit. Zijn rechterarm; hing in een zwarte doek. De chauffeur opende winkeldeur en sloot deze weer* toen zijn heer de juwelierszaak was bin nengegaan,. Ik wil de chef spreken, beval de be zoeker en hij gaf zijn bediende zijn visite kaartje. Onder 'n gouden kroontje stond „Graaf Leon Villeberge". Waarmede kan ik u van dienst zijn? Een heer van middelbare leeftijd, met 'n welverzorgd voorkomen, stelde deze, vraag. Hij was mr. Leon Brendon zelf. Ik heb in de linksche vitrine een llllllllllll IN DE LACHHOEK llllllllllll DE AARDE ROND. "Noem me eens een bewijs, Piet, dat de aarde rond is. Rondreisbiljetten, meester. JANUARI: 14. Het Fransche kabinet- Chautemps neemt ontslag. 18. Chau- teamps vormt ©en nieuw kabinet. 20: Huwelijk van Koning Faroek van Egypte met de 17-j. Safinaze Zoelfikar. 27: De Falls View-brug over de Niagara- watervallen. als gevolg van ijsgang inge stort. De Grieksche premier Metaxas proclameert de absolute dictatuur. 31 Een onbekende duikboot brengt bij de Spaansche kust een Engelsch steenkolen-i schip tot zinken. Elf slachtoffers. FEBRUARI 12: Bespreking tusschen Hitier en Von Schuschnigg te Berchtes gaden. 9: Het Russische luchtschip U.S.S.R.-W. 6 ten Z.W. van Moermansk tegen een bergtop gevlogen en veronge lukt. 13 slachtoffers. 20: De Britsche Min. v. buitenl. zaken Anthony Eden treedt af. De regeering was z.i. te toe geeflijk tegenover Italië. MAART 1In Italië de dichter Ga- brielle d' Annunzio, 74 jaar oud, overle den. 2: Ds. Niemöller te Berlijn ge vonnist. Hij is nog steeds niet vrijgela ten. 10: Het kabinet-Chautemps treedt af. Leon Blum vormt 13 Mrt. het vierde volksfrontministerie. 11: Von Schusch nigg onder Duitsche pressie tot aftreden gedwongen. De Duitsche troepen over schrijden de Oostenrijksche grens op ver zoek van Seiss Inquart, die de leiding krijgt over de bondsregeering. 12: Protest van Londen en Parijs tegen de Duitsche dwang in Oostenrijk. Hitier komt te LinZj zijn geboorte-stad, in Oos tenrijk aan. 13: De ^Anschluss" ge proclameerd. President lyliklas van Oos tenrijk treedt af. Biirkel, gouwleider van de Saarptalz, met de reorganisatie der .NS.D.A.P. in Oostenrijk belast. 15: Hitier spreekt te Weenen. Seiss Inquart tot Rijksstadhouder van Oostenrijk be noemd. Vele Oostenrijkers plegen zelf moord, o.a. majoor Fey, stichter van de Heimwehr, met vrouw en kind. 17. 18 en 19: Barcelona door Franco-vliegtui gen gebombardeerd. 1300 dooden. 15: Ultimatum van Polen en Litauen inzake herstel normale betrekkingen tusschen bei de landen. 19: Litauen aanvaardt het ultimatum. De spoorwegverbindingen worden hersteld. Wederzijds gezant schappen ingesteld. 27: Franco's troe pen overschrijden de Catalaansche grens bij Saragossa. APRIL 2: Engeland en Frankrijk er kennen de annexatie van Oostenrijk. 8: Het Fransche kabinet-Blum treedt af. Op 10 April het kabinet-Daladier ge vormd. 10: Volksstemming in Duitsch land en Oostenrijk over de „Anschluss". In Oostenrijk stemt 99.75 pet. vóór, in Duitschland en Oostenrijk samen 99.08 pet. 16: Totstandkoming Britsch-lta- liaansch accoord. 24: Op het congres der Sudetenduitsche partij te Karlsbadi stelde Henlein 8 eischen, w.o. gelijkheid van rechten der Duitschers en Tsjechen. 27: Huwelijk van Koning Zog 1 van Albanië met gravin Geraldine Apponyi. MEI 4: Carl van Ossietzky, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, op 50-j. leeftijd te Berlijn overleden. 3-10: Be zoek van Hitier aan Mussolini. 13: Het Belgische kabinet-Janson treedt af. Spaak vormt 16 Mei nieuwe negeering. 16: Het Vaticaan erkent de negeering van Franco de facto. 20: Incident te Eger (Tsjeeho-Slowakije) 2 Sudetenduitschers door grenswachts gedood. 28 Japan- sche luchtaanval op Canton. 500 dooden. 31Luchtaanval van Franco-vliegtui- brillante collier opgemerkt, waarvan ik graag de prijs wou weten. Een oogenblik later lag het kostbare: kleinood op de toonbank. Met zijn linker hand nam de graaf het sieraad uit de étui Hij bezag het nauwkeurig. Een magnifiek stukje werk, roemde hij. En de prijs? Achtduizend francs, mijnheer. In verhouding tot zijn werkelijke waarde is het om zoo te zeggen spotgoedkoop, antwoordde de chef. Een fijn lachje gleed overhet gelaat van de bezoeker. Het is verre van mij ook maar eenigszins aan uw woorden te willen, twijfelen, maar achtduizend francs kan ik toch moeilijk zoo'n koopje ncemen., Maar aan de andere kant wordt er op ge rekend, dat ik het koop. En ik weet,, als de vrouw eenmaal haar zinnen er gens op heeft gezet.... Een veelzeggend hoofdknikje moest de zin voltooien. De moeilijkheid is echter, dat ik nu niet voldoende contanten hij me heb. De bezoeker haalde een fijnbewerkte marokijnleeren portefeuille voor de dag en telde de bankbiljetten. Ruim vijfdui zend francs te kort. Ik dacht, dat ik toch, meer geld bij me gestoken had. De lin kerhand verdween opnieuw in de borst zak, maar kwam leeg terug. Doet ook niets ter zake, mompelde graaf Villeberge. Heeft u misschien een stukje papier voor me? Tot mijn spijt beschik ik alleen over bedrukt zakenpapier, mijnheer, veront schuldigde zich de chef. Dat hindert niets. Mijn chauffeur kan de brief dan even wegbrengen en met het geld terugkomen. Zooals u wenscht, mijnheer. Even later kwam de chef met papier en inkf, aandragen. Graaf Villeberge scheen een oogenblik in verlegenheid te yerkeeren. Hjj keek naar zijn machtelooze rechterarm en dan naar de chef en vroeg tenslotte: Zoudt u misschien zoo goed willen zjjn? Dan wil ik even dicteeren. Vanzelfsprekend, mijnheer. Gaat uw gang. Mijn beste. Voor het doen van nood zakelijke inkoopen heb ik aanstonds zes duizend francs noodig. Wees zoo goed en geef dit geld in een gesloten enveloppe aan brenger dezes mee. Je kunt hem volkomen vertrouwen. Ik wacht in de zaak op zijn terugkomst, 't Is een kostelijke verrassing. Je Leon." De chauffeur werd ©ogenblikkelijk met de brief weggezonden. Graaf Ville berge en mr. Brendon praatten over alles en nog wat en ook over graaf Ville- berge's verwonding. In de wereldoor log opgeloopen, mijnheer. Reeds jaren ben ik onder behandeling van de meest bekende specialisten, maar van eenigq vooruitgang is geen sprake. Tja, die oor log heeft wat op zijn geweten. De terugkeer van de chauffeur brak het gesprek af. Zorgvuldig telde graaf Ville berge zesduizend francs uit de enveloppé Het ontbrekende vulde hij uit zijn porte feuille bij. Dan nam hij het brillante collier en verliet, uitgeleide gedaan door, de gedienstige chef, de juwelierszaak. De wagen schoot in een razende vaart de straat uit en was in een oogwenk verdwenen. Mr Leon Brendon stapte ver genoegd naar zijn privékantoor en*bere kende nog eens wélk winstje hij had ge- piaakt. Een potloodkrabbel op zijn ochtendblad herinnerde mr. Brenidon eraan, dat hij zijn vrouw nog even moest bellen. Dag Tilly Nogal druk gehad van morgen. Wist jij dat? Wat zeg je? Of ik het geld ontvangen heb? Welk geld? Een kostelijke verrassing? Zesduizend francs, zeg je? Oh, bliks katers Nog geen tien minuten later ontving een onthutste mr. Leon Brendon de in specteur der recherche. Ik ben het gewillig slachtoffer van een handige bedrieger geworden, inspec teur, bekende hij. Hij heeft mij eigenhan dig een brief laten schrijven op papieri met mijn eigen briefhoofd, om zesduizend francs aan de brenger te wollen overhan digen. Dat die chauffeur er mee naar mijn eigen vrouw zou gaan, is geen mo ment bij me opgekomen. llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID THROMBOSE. Het been, dat getroffen werd door thrombose, kan dikker en zwaarder blijven. Het dragen van een elastieken kous is dan vaak noodig. ARTs. ||||||!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| l|||||iiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiillllll llllllllllll RIJMELARIJTJE. |||||||||fll lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 4