DERDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Lamsvieesch in biik. matiik -- Zaterdag 7 Jan. 1939 UITVOERINGEN GYA1N. VEREEN. TEXEL. De jaarlijksche uitvoeringen van de Gymnastiekvereeniging zijn vastgesteld op I Vrijdag 20 Januari voor de hoofdafdee- lingen en Woensdag 23 Jan. voor de ad- spiranten. In verband hiermede worden I alle leden verzocht op de oefenavonden I aanwezig te zijn. Door de vorst zijn I eenige oefenavonden vervallen; ieder moet zich daarom met dubbele ijver voorberei den. T.E.S.O. MOEST OP DE POST WACHTEN. Doordat de postauto uit Amsterdam Donderdagmorgen tengevolge van de besneeuwde en gladde wegen vertraging had, moest de eerste boot uit Den Helder wel drie kwartier op de post wachten.. Pas om half acht kon de boot vertrek-' ken. Hierdoor ondervond ook de tweede dienst van Texel (7.45) vertraging. De boot vertrok eerst om half negen. De overige diensten konden normaal wor den uitgevoerd. LOTERIJ LUCHTBESCHERMING. De Nederl. Vereen, voor Luchtbescher ming heelt ter vorming van een luchtbe schermingsfonds een tweetal loterijen, elk van 60.0U0 loten, georganiseerd. De hoofdprijs in elk is een veilige, moderne woning, voorzien van schuilkelder, af scherming, centrale verwarming, rubber en parketvloeren enz. ter waarde van flü.OOÜ. Tweede prijs; een Nash autoi ter waarde van f2995. Verder; Philips radiotoestellen, electrische koelkasten, waschmachines, motorrijwielen, ameuble menten, vacantiereizen, enz. De loten zijn verkrijgbaar bij Sigarenmagazijn M. van Harn, Groeneplaats, hoek Parkstraat. Prijs fl.— per lot. Aan de loterij is een prijsvraag ver bonden voor een pakkende slagzin. Prij zen van f100, f 5CV, f25, f10 en f5. BILJARTWEDSTRIJD. Na een openingswoord van de voorzit ter van Fortuna had Woensdag j.l. in ho tel Texel de revanche biljartwedstrijd plaats tusschen Krijt op Tijd en Fortuna Ook ditmaal moest Fortuna het onder spit delven, daar K.O.T. 151 - punt be haalde, Fortuna 3' punt. Een mooie over winning. Het aantal gemaakte caramboles in beide wedstrijden was: voor K.O.T. 1136, Fortuna 921. Beide ontmoetingen hadden een vriendschappelijk karakter, zoodat het hierbij wel niet zal blijven, Een wisselbeker is reeds beschikbaar ge steld, doch voor de strijd daarom wenscht inen ook De Cocksdprp en Oudeschild uit te noodigen. Op bitjartgebied is dus nog wat te wachten. Donderdag a.s. gaat Fortuna naar Ou deschild om een wedstrijd te spelen tegen Oudeschild in het Stoombootskoffiehuis. - K. DE NATTE SNEEUW. Waren we reeds verheugd, dat de sneeuw van de voorbije vorstperiode vrij wel was verdwenen, Woensdag begon het opnieuw hevig te sneeuwen. Door de lichte vorst in de nacht van Dinsdag op Woensdag bleef de natte sneeuw liggen, hoewel de temperatuur zich iets boven het vriespunt bewoog. Van 's morgens elf uur tot 's avonds half 8 duurde dei sneeuwjacht. Toen begon het te regenen. In de nacht dooide de sneeuwprachtgroo- tendeels weer weg. Ongetwijfeld was het voor diegenen, die er niet uit hoofde van mie: hun beroep op uit moesten, een genoe- gen om naar die prachtige witte wereld meet *e dijken. Alles was onder een dikke! zaïkl co,nPacte sneeuwlaag bedolven, tot de -J kleinste twijgjes van de boomen en heesters toe. Het was voor de jeugd, die vorige maal geen sneeuwpoppen en andere bouwwerken kon maken (doordat de sneeuw niet „pakte") een heerlijke gele genheid om zich aan die bezigheid te wijden. Het autoverkeer ondervond van de sneeuw veel hinder. Zoo kwam de bus 't, De Cocksdorp Woensdagmiddag in faats van om kwart over vijf om tien s,aalpjri'nut€n over half 6 aan, doordat slecht9 rdiei' Jan2zaam gereden kon worden. De bus ef u r'7laar de boot had tot vijf minuten over half zes op post en even'tueele passagiers ,a |p,gewacht, maar was toen vertrokken, om- 1 dat de boot niet nog langer wachten kon. S Toen de bus aankwam, zijn echter met Dfeen personenauto een passagier voor de me k°0t en post no2 naar haven ge- «cnrf1 hracht. De boot werd nóg even opge- -I houden. J Ook vele particulieren moesten sna ren, dat rijden over dikbesneeuwde we, j j gfn geen pretje is en onverwachte moei- I lijkheden met zich brengt. CONSULTATIEBUREAU. Gisteren werden adviezen verstrekt over 65 zuigelingen. BOUWVERGUNNINGEN. P. Oele, Hoogerstr., winkel met loodg. werkplaats; D. C. Vos, De Koog, zomer huis. UITVOERING TEXELS FANFARE. Naar we vernemen, zal Texels Fanfare op Vrijdag 3 Febmari haar jaarlijksche uitvoering geven. VERTROKKEN PERSONEN. Van Schildereind 66, Johannes de Jong, Hen'., naar Den Helder, Oostslootstr. 49. Van H 22, Jacob de Graaf, R.K., naar Arnhem, Oudekraai 7Sa. TEXELS KLEIN TOONEEL. Texels Klein Tooneel zal zijn medewer king verleenen aan de a.s. feestavond van S. V. Texel. Het zal met het oog daarop in studie nemen het blijspel „E>e Ge leende Vrouw", door A.M.Copini. B1LJARDN1EUWS. Deze week ontving de secretaris van „Krijt op Tijd", een prachtige beker van Bierbrouwerij De Amstel. Er zal als wis selbeker jaarlijks om gespeeld worden. Het ledental neemt steeds toe en is nu 36. Binnenkort zullen er ook onderlinge wedstrijden gehouden worden, waarvoor reeds aardige prijzen zijn toegezegd. DIENSTWEIGERING. We lezen in het Nieuws van de Dag van Woensdag: In de zitting van de Krijsraad te Den Bosch van 3 Jan. werd een principieele dienstweigeraar, de 20-jR. EL, eerst te Amsterdam, thans op Texel, veroordeeld tot een maximumstraf, n.l. 15 maanden genvangenis. De beklaagde komt uit een familie, die reeds eerder wegens dienst weigering met de rechter in aanraking is gekomen. Een broer van hem werd even eens wegens dienstweigering veroordeeld en zijn moeder wegens uitlokking 'tot dienstweigering. TEXELS KLEEDING COMITÉ. Men schrijft ons: De aanvragen voor kleeding, dekking schoeisel, zullen voortaan moeten geschie den op aanvraagformulieren, in het ver volg te bekomen bij het uitbetalen van bet loon in de Werkverschaffing. In dit blad zal aangekondigd worden, wanneer de Commissie voor B-steun" vergadert en wanneer genoemde formulieren uiterlijk op de aangegeven plaats ingediend moeten worden. Het feit, dat ieder zich van een aanvraagformulier kan voorzien, en dit kan indienen, beteekent NIET ALTIJD, dat de gedane aanvrage zal worden toe gestaan. De Commissie behandelt geval voor geval en het al of niet toestaan| hangt af van verschillende factoren. Dit formulier geldt NIET voor een aanvrage van goederen via de spaarregeling. DE ZIEKENFONDSSTRIJD IN KORT GEDING. We lezen in de N. Rotterd. Crt. van: Vrijdagmorgen: Het jaar 1939 is onmiddellijk begonnen met de inluiding van de nieuwe ver scherpte phase in de strijd tusschen dei Ned. Mij. tot bevordering der Genees-i kunst en de onderlinge fondsen, n.l ia de vorm van een dagvaarding in kort ge ding voor de president van de rechtbank te Alkmaar tegen Woensdag 11 Januari van drie Texelsche ingezetenen, die in het bezit zouden zijn van eigendommen van het maatschappij-ziekenfonds Helpt Elkander (in liquidatie). De achtergrond van dit geding is even merkwaardig als het geding zelf. De voorgeschiedenis gaat terug tot 1 Januari 1929, toen het oude Mannenziekenfonds Helpt Elkander te Oosterend werd omge zet in een gezinsziekenfonds Helpt El kander (ook weer een onderlinge waar borgmaatschappij). Toen was de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst op Texel bezig maatschappijziekenfondsen op te richten en adviseerde men van dié zijde de Oosterenders er ook een maat schappij-ziekenfonds van te maken. Hun werd een reglement verstrekt van een Maatschappij-ziekenfonds Helpt Elkander, dat er natuurlijk eenigszins anders uitzagi dan dat van het gezinsfonds Helpt Elkan der. Volgens de maatschappij zou dat maatschappij-ziekenfonds ook zijn opge richt en door het Hoofdbestuur zijn goed gekeurd, volgens de Oosterenders hadden zij die maatschappij-reglementen nooit officieel aangenomen, noch geteekend. Men sprak en bleef spreken van Helpt Elkander en niemand informeerde ot hef functioneerende fonds nu maatschappij fonds Helpt Elkander of gezinszieken fonds Helpt Elkander was. Toen kwamen er een paar jaar geleden twee struikelblokken: 1. de maatschappij wilde alle kleine' Texelsche ziekenfondsen samenvoegen; 2. het gezinsziekenfonds kreeg een er fenisje. Dit was nog in de dagen, dat de maat- 1NGEKOMEN PERSONEN. H 92, Jacoba C. Duijvis, Doopsgez., van Den Horn D 1. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen deden zich voor op de bedrijven van Joh. Smit, Waalenburg; S. Keijser Hz., 't Hooge; J. Kuip Mz„ De Westen; D. Keijser, De Westen. Totaal 78 gevallen. Hersteld verklaard het vee van P. Mantje, J. v. Maldegem, L. Kop pen. Reeds werd gemeld dat de regeering de mogelijkheid onderzoekt oin van even tueel uit de markt te nemen schapen' bruikbaar blikvlcesch te bereiden voor distributie aan werkloozen en behoeftigen Proeven, genomen op verzoek van het Texelsch Schapenstamboek hebben be reids aangetoond, dat, mits niet te vet - een uitstekend product kan worden verkregen. Voor het uit de markt nemen en verwerken van tien pet. van het aan tal daarvoor in aanmerking komende die ren zou, na aftrek der opbrengst van het blikvleesch f90.000 noodig zijn. De schapenhouderij is tegenwoordig noodlijdend. Bij de telling in de tweede helft Mei waren er in ons land: in 1930 485000 in 1934 612000 (330000) in 1935 680000 (363000) in 1936 655000 (358000) in 1937 608000 (327000) in 1938 654000 (332000) Tusschen haakjes de lammeren. Van 1937 op 1938 nam het aantal lam meren toe met 5000 (anderhalf pet dat van de fokooien met 20.000 (0 pet dat der fokrammen met ruim 2000 (54 pet) en dat der overige schapen met 19000 (33 pet.) De export van schapen bleef in de xeerste elf maanden van 1938 ruim 800 stuks ten achter bij die in 1937, n I 109 tegenover 1122 stuks. De uitvoer van schapenvleesch bleef ongeveer gelijk, u I. rond anderhalf millioen K.ü waarvan ruim twee derden naar België gaat. De binnenlandsche consumptie is volgens het Alg. Handelsblad, waaraan we deze bijzonderheden ontleenen vrij wel nihil (althans veel te gering Red. T.C.) in vergelijking met andere lauden. Meer dan de helft van de totale scha penstapel wordt gehouden in de provin cies Noord-Holland (221000 of 34 pd) en Friesland (met 121000 stuks of IS pet) daafna komen Groningen en Zuid-Hol land met elk 65000 stuks. In de vroeger zoo schapenrijke pro vincie Drente worden er nog maar 23 duizend gehouden, tegen 70.000 in 1910, waarvan 54000 heideschapen. Blijkens de uitkomsten van de 10-jaar- lijksche landbouwtellingen waren er in Nederland (einde Mei tot half Juni) aan wezig: in 1910 890000 schapen; in 1921 668000 en in 1930 485000. Het aantal hei deschapen nam in die jaren af van 11! duizend tot 17 duizend. schappij en de federatie samen in de z.g. centrale commissie trachtten het te vin den en deze strijdvraag werd dus in die commissie besproken. De federatie stelde, overeenkomstig ingewonnen rechtskundig advies, dat het maatschappij-ziekenfonds Helpt Elkander nooit rechtsgeldig was opgericht en er dus alleen bestond een onderling ziekenfonds, gezinszieken fonds Helpt Elkander. De maatschappij stelde, dat het eenige fonds Helpt Elkan der zich altijd als maatschappij-zieken fonds had gedragen en het dus moest blijven. Ter wille van de lieve vrede was! de conclusie: het is een maatschappij-zie kenfonds. Maar daar wilden de Ooster enders niets van weten. De maatschappij hief daarna half No vember 1938 het fonds op en berichtte aan alle leden, dat zij nu geen lid meer waren van het maatschappij-ziekenfonds en zich konden aansluiten bij het Texel sche algemeene maatschappij-fonds. Thans heeft de maatschappij in Ikort geding voorzitter, secretaris en penning meester van het ziekenfonds Helpt El kander gedagvaard om ten eerste alles wat zij onder zich hebben van het maat schappij-ziekenfonds (in liquidatie) af te dragen aan een sequester voortaan geen contributie voor het maatschappij ziekenfonds te innen en de kosten van de procedure te betalen. Oppervlakkig bezien is, aldus de schrijver in de N R.C., het sop de kool niet waard. Op de keper beschouwd is echter Oosier- end de lont in het kruitvat. Het kruitvat van de groote ziekenfondscontroverse artsenziekenfondsen contra pa'iëntenzicken- fpndsen. De strijd om de zeggenschap, die noodig heet te zijn, volgens de maat- schapij.ter volledige beveiliging van de rechtspositie der artsen. Het kort geding over Helpt elkander is niets meer of minder dan de eerste ge vechtsaanraking in de strijd tusschen arts enwereld en onderlinge ziekenfondsen (gerugsteud door de geheele arbeidersbe weging). Voor wie zal van Alkmaar de victorie beginnen beslag, beslagneming. VEEL SOLLICITANTEN Voor de betrekking van chef-machinist bij de T.E.M., vacature-D.Bijl, hebben zich meer dan 160 sollicitanten aange meld. PAKHUIS VOOR TESO. Architect Schermer zal voor T.E.S.O. aanbesteden de bouw van een pakhuis m. open opslagruimte op een terrein aan de Achterweg alhier, voor dit doel van de N.V. Dros en Co aangekocht. ZAKENNIEUWS. Dc heer M.Moojen is voornemens in 't perceel Steenenplaats, hoek Binnen burg, eigendom van de heer R.Bakker en tot voor eenige weken in gebruik bij de heer A. van der Vis (groenten en frujt) een sigarenzaak te openen. DL FOTO VAN DE SNEEUWPOP op voorpag. 2e blad is er een „uit de oude doos". De pop werd zoo keurig gebouwd door dc heer N.Graaf. Ze stond bij de woning der fam.Graaf in de I Ioogerstraat. „BEGINSELA1ENSCHEN" Over dit onderwerp heeft gisteravond pater Peters O.E.S.A., bekend als radio- redenaar der lijdensmeditatie 1937, voor een schare van plm. 250 luisteraars een rede uitgesproken, die met groote aan dacht werd gevolgd. De avond werd ge leid door de heer J. de Veij, voorz. R.K. Volksbond afd. Den Buig., die in zijn slotwoord meedeelde, dat 15 Mei pater Henri de Gneeve hier komt spreken. (Zie verslag in het volgend oir) OOSTEREND TELEFOONAANSLUITING. Familiepension Ons Nestje, P. Vlaming, is telefonisch aangesloten onder no. 8. D. ONDERLING ZIEKENFONDS. De nieuwe dokter komt in de Geref. Pastorie H.V. De kerkeraad van de Geref. Kerk in H.V. heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel om de pastorie te verhuren aan de nieuw benoemde arts van het On derlinge Ziekenfonds, de heer Reinout, De heer Reinout, die op het oogenblik nog praktijk uitoefent in Oude Pekela (Groningen), is nog ongeihuwd, doch trouwt in de loop van de volgende week. Het ligt in de bedoeling van het Onder linge Fonds, dat ook aan Den Burg en Oudeschild spreekuur wordt gehouden. DEN HOORN ONDERGELOOPEN LAND. Onze correspondent van De Waal maakt elders in dit nummer melding van de hooge waterstand tengevolge van de groote sneeuwval en de daarop gevolgde dooi. Ook in andere gedeelten van ons eiland is het niet pluis. Zpo staat achter boerderij De Atlas een groote opper vlakte land blank. Voorts zijn tusschen St. Anna en Alexander verscheidene H.A. ondergeloopen. Een stuk opgehoogde weg alleen steekt boven de watermassa uit. Ook in de Westen staat liet er met vele stukken land niet best voor, met name naast de hoeve St. Jozef. Maar dit is niet voor de eerste maal. Reeds verscheidene jaren bestond hier voor de liefhebbers van schaatsenrijden bij vorst een mooie gelegenheid om de gladde ijzers onder te binden. J. Amsterdam. Telegraaf en Nieuws van de Dag brachten berichten over on regelmatigheden bij de uitgifte van erf- pachtsgrond, waarbij vveth. De Miranda en raadslid Gulden betrokken zouden zijn De justitie doet onderzoek. Weth. De Mi randa overweegt een klacht tegen de Floofdredactie in te dienen. Hongarije. Bij Munkacs had een grensincident plaats, waarbij aan weers kanten dooden vielen. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiini'üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniillllll SPORI OP TEXEL S.V. TEXEL-NIEUWS. De N.H.V.B. heeft voor morgen ALLE wedstrijden afgelast. Ook de wedstrijd M.F.C.—TEXEL 1 gaat niet door. Ook nu kon de training niet doorgaan. Velen zullen het jammer gevonden heb ben. Langzamerhand worden de spelers hongerig naar de bal. Toch maar geduld oefenen en, zoodra mogelijk, de geleden schade inhalen. DE FEESTCOMM. meldt, dat de feestavond in Febr. gehouden zal wor den in hotel Texel. Een varieerend pro gramma is in bewerking, ook wordt een éénacter (blijspel) opgevoerd door dele-' den van Tex. Klein Tooneel. Ditmaal zal gewaakt worden voor een overladen pro gramma. Het wordt een besloten club avond. Adspiranten De aangekondigde D.D, proefwedstrijd komt te vervallen.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 9