Texels Bioscoop-Theater TWEEDE blad a f D WINTERvdeten KLOOSTERBALSEM DE TERUGKEER VAN DEN f ROODEN PIMPERNEL TEXELSCHE COURANT 0e Ziekenfondskwestie in kort geding. DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN Zaterdaq 14 Jan. 1939 mm 8 r i AKKER' S verd sla ïimm >rt g )Ot ech nda op i. deui el li e hl t z< jesn ,vas 10 ja zoud rijs D, 2 I W VEERTIEN DAGEN UITSTEL. Woensdagmiddag is voor de president van de Rechtbank te Alkmaar het kort ge ding behandeld, aanhangig gemaakt door de Mij. ter bevordering van de Genees kunst, tegen drie bestuursleden voor/., secr. en penningm. van het Oosterend er Gezinsziekenfonds Helpt Elkander. In het kort kwam de dagvaarding hier op neer (we schreven daarover reeds in ons nr. van Zaterdag j.l.): Van het be stuur van Helpt Elkander wordt geëischt, dat het alle stukken, gelden, enz., onder zijn beheer, deponeert bij een neutrale instantie en wel bij notaris Mulder totdat door middel van een hoofdpro- ~lcedure zal zijn uitgemaakt, wie de gel den toebehooeen; geen contributie meer voor het Mij-ziekenfonds te innen en een dwangsom te betalen voor iedere dag, dat het zich aan genoemde bepalingen ont trekt. De eischeresse, de Mij. v. Geneesk., was vertegenwoordigd door mr. Pekelha ring, de gedagvaarde bestuursleden zen, gelijk bekend, niet aanwezig had den zich laten vertegenwoordigen door) mr. Gerlings, uit Utrecht. rfdoi M noei KO. i. u luide tha Na uitvoerige uiteenzettingen van beide pleiters, verleende de pres-i dent van de rechtbank op voor stel van Mr. Pekelharing veer tien dagen uitstel voor het aanlioo- ren van re- en dupliek. De Presi dent merkte Op, dat uitstel in een kort geding wel zeer onge woon is, maar, zoo verklaarde hijbij de rechtspraak moeten voor alles ideëele belangen vorden ge diend. De President hoopte, dat 't uitstel er toe zou leiden, dat de partijen alsnog tot elkaar komen zoodat de zaak in der minne kan worden geschikt. De zitting werd bijgewoond door vier ingezetenen van Oosterend, alsmede door de heer Schróder, uit Alkmaar, arts in ruste, oud-bestuurslid van de Mij. tot' B. van de G., en door uw verslaggever. Duidelijk bleek, dat men over zooveel belangstelling voor een civiele zaak zeer verwonderd was (zes personen). Het is echter licht te begrijpen, dat er Ooster1- enders waren, die met eigen ooren wil den vernemen, wat er over hun aangele genheid werd besproken, terwijl over de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van uw blad zeker geen mensch verwon derd zal hebben opgekeken. MR. PEKELHARING. Het eerst kreeg Mr. Pekelharing het woord. Deze begon met er op te wijzen, dat de Mij. tot Bevordering van de Ge neeskunst zich, behalve met wetenschap pelijke zaken, ook met het ziekenfonds- vezen bezighoudt. Ze heeft ziekenfond sen opgericht, waarin de artsen deel nemers én de verzekerden leden zijn Voor het ziekenfonds Oosterend is destijds door de Mij. een reglement op gesteld, dat goedgekeurd werd door het ïoofdbestuur. Spr. overhandigde een af schrift van dit reglement, onderteekend| jloor de artsen Boswijk, Hellema en )tme Prakken en drie leden van het Dag. be- IS %tuur van het hoofdbestuur, aan de pre- M isident. be „Li T* Reec]s eenige jaren geleden vervolgde i>n v mr Pekelharing, is er een kwestie over :n a het Oosterender ziekenfonds gerezen. De die zaak werd toen onderzocht door een ge- |P ''Vmengde commissie, waarin de Mij. v. Ge irem neesk. zoowel als de Centrale Bond van ln m Onderlinge Ziekenfondsen waren verte- M genwoordigd. Deze commissie kwam tot met de conclusie, dat het fonds wel degelijk nessi een Mij.-ziekenfonds was. De Texelsche 3 op Uiteren bleven echter volhouden, dat het onds géén Mij.-fonds was, waarop de 'Aij. besloot, volgens art. 4 van het regie ent van het fonds („Wanneer in strijd IIIIII'II!1IIIIIIIIIIIIIIIIII|;iii||||II||I|||!||||I|||III|||||||||||||||||||||||I|||I|||||ii||||||| VAN ZON EN MAAN. Cllllll iiiiii -to flu 1 chadt M ing IT en. de Sc e ;an stplaj ART Datum 15 Jan. 15 MAAN ZON Op: Onder: Op- Onder 3,38 12,23 8 05 16 13 4 37 13,05 8.04 16 15 5,30 13,53 8 03 16 16 6 15 14 47 8 02 16.18 6.54 '5,46 16 20 7 26 16 48 8- 16 22 7,54 17,51 7,59 16 23 D. 17 V18 19 20 21 Vrijdag 20 Jan. Nieuwe maan. met het reglement wordt gehandeld, heeft de Mij. het recht tot opheffing over tc gaan"), 't Ziekenfonds Helpt Elkander te liquideeren. Tevens werd verzocht degel den en bescheiden af te geven aan nota- taris Mulder. Dit werd geweigerd. Ik heb toen geprobeerd, aldus spr., nog maals met Oosterend in contact te komen, alvorens de zaak voor de rechtbank te brengen. Ik kreeg echter geen antwoord op mijn brieven. Ondertussehen gaan de heeren door met het innen van de contri butie-gelden. De zaak wordt hierdooit steeds verwarder. Daarom moet worden, ingegrepen. Als zij willen, kunnen de Oosterenders natuurlijk elke dag een nieuw fonds oprichten. Spr. hoopte, dat een hoofdproce dure over de gelden niet noodig zal zijn en dat de zaak nog in der minne kan worden geschikt. Ten slotte las mr. Pekelharing nog een brief voor van de heer Noordhof van het Verbond van Vakvereenigingen, die toe geeft, dat Helpt Elkander een Mij -fonds is. HET WOORD AAN MR. GERLINGS. Mr. Gerlings, die hierna het woord ver kreeg, wilde concludeercnDe president moet zich onbevoegd verklaren een uit spraak te doen, óf de zaak naar de recht bank verwijzen, óf eischer niet ontvanke lijk verklaren in zijn eisch óf de elsch niet inwilligen. Dat de president onbevoegd zou zijn, concludeerde mr. Gerlings op juridische gronden, n.l., dat de zaak allerminst spoed- eischend is, wat ze toch moet zijn, wil ze in kort geding worden behandeld. De zaak dateert reeds van '35-'36. Er werdi veel vergaderd en gepraat, tot 18 Oct. j.l. de Mij. haar besluit nam. Sindsdien is er niets gedaan, dan het schrijven van een paar briefjes. Volgens mijn meening hoort de kwestie voor de rechtbank thu s, aldus pleiter. De uitspraak van de Centrale Coinm s- sie was geen bindend advies, vervolgde «pr Het was zuiver de meening van een, aantal personen, die in de beste wil ver gaderden om de zaak naar 'hun beste, inzicht te beslissen. De commissie bestond uit leden van de Centrale bond en van de Mij. van Geneesk. De President: Het was dus wel een belangrijk advies. Mr. Gerlings: Toegegeven, maar het bindt in geenendeele de partijen. Ooster end was in de commissie immers niet ver tegenwoordigd. Helpt Elkander was nog niet aangesloten bij de Centrale bond. Later wel, maar dat wordt door de Mij. betwist, want men kan geen lid zijn van twee concurreenende vereenigingen. Hoe spoediger U er Kloosterboi&eiT) op doet, hoe bptof! - winterteenen, winterhielen, winterhanden ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels. Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat open. Neem 's-avonds een heet voetbad en doe dan een verband met Kloosterbalsem erop. Dadeljjk verdwijnt de jeuk. Doe er ook 's-morgens Kloosterbalsem op en verras send snel zult Ge er vanaf zijn, zelfs als Uw winterteenen al zijn open gegaan. Onovertroffen als huidgenezend middel bij gesprongen handen, kloven, schrale huid Per pot van 2o vïram f 0.621/2, pot van 50 G. am f 1.04 Oosterend was bereid te laten arbitree- ren en deed een voorstel om te procedee- ren bij de Rechtbank te Alkmaar. Het is te begrijpen, dat een fonds, dat zoo lang bestaat, maar niet zoo een, twee, drie; wordt opgegeven. Het reglement, dat mr. Pekelharing heeft overgelegd, gaat mij niets aan, ging pleiter voort. Het is niet onderteekend door bestuurs'eden van Oosterend. Mr. Gerlings legde de president het andere reglement over, volgens hem het juiste. Hierna besprak mr. Gerlings de ge schiedenis van het Oosterender fonds. Er was indertijd een mannenfonds. Daar wilde men in 1928 een gezinsziekenfonds van maken. De notulen van het mannen fonds gaan over in die van het gezins fonds. Het gaat op Texel alles heel ge moedelijk. In de notulen staat eenvoudig, |||iiiiii:'iiiiiiriiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiitiiii;iniiiiii!:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||ini|||||| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiilllli!iilillliii:iliiiii:iiiiiii!iiiliiiiliiiiu nu Zaterdag- en Zondagavond, tevens Zondagmiddag 4 uur De meesterlijke verfilming van met BARRY BARNES - SOPHIE STUART MARGARETTA SCOTT U kunt genieten van de nieuwe avonturen van de Roode Pimpernel, die zich weer door tallooze ver mommingen onherkenbaar weet te maken. Weer neemt hij Chauvelin bij de neus, weer ontrooft hij de guil lotine haar slachtoffers, tot hij door de ter dood ver oordeeling van zijn vrouw in het hachelijkste avon tuur van zijn leven geraakt, waaruit slechts de val van de gevreesde Robespierre hem kan redden. AVONTUUR SPANNING AMUSEMENT Een United-Artists-film dat tot bedoelde verandering is besloten, Het bestuur, waarin geen artsen zetelen, blijft hetzelfde. Alleen organisatorisch komt er verandering. Men kijkt, waar in de statuten van het mannenfonds moet worden veranderd om zie bruikbaar te maken voor een gezinsfonds. Er bestaat een merkwaardig verschil tusschen Mij.-fondsen en Onder 1. fond sen, aldus spr. ue Mij. heeft het volgens mij sympathieke streven om de macht in handen te hebben. Zij wil niet, dat het belang der patiënten ligt bij inenschen, die het beroepsgeheim niet kennen. Het is ook oneervol voor artsen, als zij naai' de pijpen van een fondsbestuur moeten dansen. Dit alles is zeer redelijk. Het onderl. fonds daarentegen neemt een arts IN DIENST. De Mij. kent nog een soort boycot, de z.g. zwarte lijst. De Mij. heeft eigen fond sen en z.g. geconcessionneerde fondsen. De laatste werken naar Mij.-opvattingen redelijk, waarom de artsen toestemming kunnen krijgen voor die fondsen te wer ken. Ontstaat echter strijd met een der gelijk fonds, dan moaen de artsen niet langer hun medewerking geven op straffe van boete van f10.000. 't Is een ingewik kelde strijd. We hadden in Oosterend een volkomen onderling fonds. In het be stuur zetelden geen artsen. Wel werd het reglement mede door de artsen, die het uitstekend vonden, onderteekend. Toen kwam de actie van Mij. v. Geneesk. op Texel. Het bestuur kreeg een Mij.- reglement toegestuurd. Het bestuur vond het best. De Mij. stuurde gecyclostileerde exemplaren, welke bij de leden werden bezorgd. Ook de leden vonden het best. Het Mij.-reglement is echter nim mer door een algemeene ledenver gadering gesanctionneerd. De bestuursleden kregen brieven van de Mij. en de Centrale bond. Aangezien het doodgoede en eerlijke kerels zijn, beant woordden zij al deze brieven. Ze gaven, naar alle zijden inlichtingen. Doch met- die briefwisseling bedoelden zjj niets. Scherp gesteld, heeft de Mij. al dus gedaan: ze heeft aan die inen schen een reglement,gegeven. Hier, teeken dit maar; dan komt alles in. orde. Ze heeft er niet bij gezegd, dat zij daarmee hun zelfstandigheid prijs gaven. In de dagvaarding staat, dat er een nieuw Mij.-fonds is opgericht. Bedoeld moet echter zijn, dat een fonds is over genomen. Een bestuur kan niet op eigen, houtje een ver-een. verkoopen. Daarvoor is toestemming van de leden noodig. In het begin liet de Mij. zich aan het fonds niets gelegen liggen. De notulen gingen gewoon door; er stond steeds:: „Gezinsziekenfonds Helpt Elkander", nooit „Mij.-fonds". Het bestuur bleef bestaan uit leden; de artsen werden nim mer tot een vergadering uitgenoodigd. Als ze kwamen, en dat was meestal het geval, waren ze echter zeer welkom. Toen kreeg het gezinsziek-enfonds een legaat, waarvan de waarde moeilijk is te tax-ee- iren. Het is wel vreemd, aldus mr. Ger lings, dat sedert dat oogienb'lik de Mij. zich voor het fonds is gaan interesseeren. Het blijkt dat notaris Mulder niet van 't bestaan van z.g. Mij.- fonds op de hoogte was. Anders had hij de zaak wel zuiverder ge steld. Nu is het typische: De Mij. komt nooit aan dit legaat. Als ?ij zegt: „Het gezinsfonds bestaat niet", dan is gelegateerd aan een niet-bestaande vereen, en vervalt het legaat dus. Het ontbindingsbesluit van de Mij. is in ieder geval niet rechtsgeldig. Er zijn geen onreglementaire handelingen ge schied. Hetgeen volgt is dus eveneens ongeldig. Is men het hier niet mee een$ wil men het ontbindingsbeslui.t geldig verklaren, dan is er een dood fonds out-- bonden. Toen de strijd begon hebben de be stuursleden Koninklijke erkenning willen aanvragen. De minister antwoordde: U heeft reeds rechtspersoonlijkheid, u bezit een Onderling waarborgfonds. Als men aanneemt, dat men iets heeft opgericht, dan heeft men iets „doods" opgericht. Het Mij-fonds heeft nimmer leden gehad. Het ge zinsfonds bleef een onderling fonds. Het sprak nooit van „Mij.- fonds". Mr. Gerlings merkte voorts op, dat niet alleen liet Dag-elijksch Bestuur, doch alle bestuursleden hadden moeten wor den gedagvaard. Het Dag. Bestuur heeft toch niet de bevoegdheid te beslissen over het afgeven van 'andermans eigen-» dommen. Voorts heeft men in de dag vaarding volkomen genegeerd, dat reeds een gezinsfonds had bestaan. Als de Mij met haar ontbindingsbe sluit het doodgeboren kindje heeft be doeld, is het goedals zij het Gezins fonds bedoelt, dan protesteeren we. De Mij. deed aan alle leden van Helpt Elkander een circulaire toekomen, waar in haar besluit stond vervat. Als men nu contributie betaalt, doet men dit dus welbewust niet voor het Mij.-fonds. Men geeft positief aan een Gezinsfonds, zoo men wil, een wilde organisatie, volgens ons het Onderlinge Waar borgfonds Helpt Elkander. Vol gens mij, aldus spr., wilde de Mij. een beslissing foroeeren om de Onderlinge fondsen een slag toe te brengen. Het bestuur gebruikt toch werkelijk de gelden niet om uit te gaan, maar verze kert de leden er voor. Wat de inbeslagneming betreft: Oos terend heeft indertijd dadelijk de notulen opgcsluurd. Moeten die nu nogmaals worden onderzocht? Of wil men ledenlijst en kasboek hebben om het fonds lam te leggen en de leden zoo te dwingen, zich bij het Mij.-fonds aan te sluiten? Dezer "dagen komt reeds een nieuwe -arts, die van de Mij. geen lid is, bij wie vóór alles het belang van d-e patiënt! gaat. Toewijzing van de eisch zou beteebe- nenvernieling van zoovele jaren werk. In de practijk zou de Myjmet een voor-v loopjge beslissing in die zin het pleit reeds gewonnen hebben. MR. PEKELHARING ANTWOORDT. Mr. Pekelharing antwoordde, dat niet gevraagd is om ©en principieele beslissing - Ook niet, zoo zei spr., om de gelden en bescheiden af te geven; alleen om ze bij de notaris te deponeeren. Nu er in Oosterend een dokter komt, die geen lid is van de Mij., vraag ik mij af, aldus spr., of het niet mogelijk is, de zaak verder in der minne te regelen. Ik heb het bestuur alleen gedagvaard om dat ik geen contact kon krijgen. Nu is mr. Gerlings hier verschenen met wie ik de zaak verder hoop te kunnen bespreken. Ik zie er geen niit in, om er eön groot proces over te voeren en wil daarom voor stellen de zaak veertien dagen uit testel len voor re- en dupliek. Mr. Gerlings: Ik vind dat een heel sympathiek gebaar, maar de Oostenenr ders willen de z.aak uitvechten. Mr. Pekelharing: Ik zie geen nut in 'n procedure. (Zie verder 2e pagina.):

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5