j2sle Jaargang es Woensdag 18 Januari 1939 No. 5327 Bij het 75-jarig bestaan der Parochiekerk te Den Burg EERSTE BLAD. DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT ourek"ol op de Wereldmarkt. genjl are, geen rechtspersoonlijkheid en zijn laats.< AFSCHUIVEN. Texelsche Berichten Lamsvieesch in blik. I. „TEXELSCHE COURANT wei IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ijrOAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij V.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. TbüNNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; Xel buiten Den Burg tl.— losse nrs. 4 ct DVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor 3S 2 vier plaatsingen opgegeven, wordt drie- maal berekend. Vraagt ons zeer voor- rinrn deelig tarief voor neringdoenden. "EXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet.) ct. ()(j WATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) nnnoP 19 20 21 22 23 24 Jai1- uuper34 8 13 8,51 9.24 9.54 10.26 10.59 Waal 1 LICHT OP Ril WIELEN en RIITUIGEN 4 50 De Zuid-Afrikaansche wolveilin gen. Duitschland oefent sterke druk uit. Britsche, continentale en Zuid-Afri- ilenburXischc wolhandelaren maken zich ern- le WaaW ongerust over de teekenen, die er oorz. M wijzen, dat Duitschland een bijna of op 25*iopolistische controle begint te ver en zijn lijgen op de Zuid-Afrikaansche wolvei- igen. Duitsche agenten zijn door de vereen komst, waarbij Duitschlana H verplicht, dit jaar voor bijna vier OQ iflioen pond sterling aan wol uit Zuid- 9jrika te betrekken, in staat gesteld zoo- 700 x 2itnige druk uit te oefenen, dat vier Brit-' staat. In en Zuid-Afrikaansche wolkoo- tr. 50. nde firma's hun zaken moeten sluiten. 'Isluiting overwegen; dat het ^Zuid-Afri- anschc personeel wordt ontslagen en, ■tschers uit Duitschland in dienst wor- n genomen en dat t' vervoer van wol met olaats. rk t wordt. —Op de wolveilingen concurreeren a.° Gdtschers niet tegen elkaar. Eén biedt jen niet-Duitsche concurrenten en zijn (i koop en worden onder alle Duitsche s rdeeld. In de afgeloopen twee jaar zijn jDurham vijf nieuwe Duitsche inkoop- Ina's opgericht. De wolhandelaren zijn hierover ten Brste verontrust. Zij vreezem dat titschland de markt volkomen zal g ir.n Jeerschen, en dat de handel, indien ütschland zich plotseling zou terugtrek- n, in een buitengewoon moeilijke po- Times". o t igelsche schepen zooveel mogelijk be Eet w< 9 ct. 98 10,70 1.39 per el] 'S iden. Jillll||l|lllll||lllw,,|l|i|lll|ll"iii™i|||"|||||"iiii||l||||||i||l||||lll|^l||||ll|llllll 'ier e'|e zou geraken RIJS. 'mMIHIir'illlllllllll RECHTSVRAGEN 'endSTATUTEN. Zoolang ze niet Konink- k zijn goedgekeurd, heeft de ver;mi-' bestuurders tegenover derden per ron lijk aansprakelijk voor de verbinte- _ssen, die zij zijn aangegaan. Aftreden =s bestuurder heft dezie aansprakelijkheid _et op. - Ulllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| =11111111 SPREKENDE GETALLEN |!KOMSTEN EN VERMOGENS Volgens opgaaf van het Centraal Bu- =au voor de statistiek wanen over 1936- 37 gemidd. per inwoner in guldens: Inkomen Vermogen Provincie BS 11=1 210 757 N.Brabant 253 1290 Gelderland 371 1560 Z.Holland 435 1504 N.Holland 248 1217 Zeeland 387 1895 Utrecht 220 1012 Friesland 226 1099 Overijsel 276 1644 Groningen 155 826 Drente 224 573 Limburg Gemeente 210 1109 TEXEL 73 159 Urk 144 Marken 302 1117 Vlieland 258 169 852 Terschelling 206 Ameland 282 1025 Schierm.' oog - mag wegens te gering getal ingeslagenen niet worden gepubliceerd) Sommige menschen hebben er een handje van, alles en nog wat van zich af te schuiven: werk, verantwoorde lijkheid, standjes. Met een weergalooze hardnekkig heid zoeken ze naar argumenten om te betoogen, dat dit of dat hun niet aangaat, niet onder hen „ressorteert"; in ieder geval door een ander, 't komt er niet op aan door wie, maar in geen geval door hen moet worden gedaan. Er is een fout gemaakt en als men bij het zoeken naar de bedrijver ook bij hen te lande komt, zijn zij al bij voorbaat er bij, om, zonder dat nog van schuld is gesproken, alle verant woordelijkheid at te wijzen. Bleet het daar bij, dan zou het nog gaan, maar zij gaan verder en geven verre en vage .aanwijzingen in de richting van een ander. Wat er verder gebeurt deert hen niet. Of een ander ook in moeilijkheid of onaangenaamdheid geraakt, het ïaat hun niet aan. Zii ziin er af. Dat is het voornaamste. OVER POSTZEGELS. GROENLAND zal binnenkort eigen postzegels uitgeven met de beeltenis van. Koning Christiaan van Denemarken. (Vervolg.) HET KLOOSTER ST. AGNES. We weten er slechts enkele biezonder- heden van. Als wij de romantische ge schiedenis van het „gravinnetje" Ada van Holland en allerlei gruwelverhalen, welke sommige fantasten zich veroorloven, er buiten laten, komen we tot de volgende nuchtere feiten. Wanneer en door wie dit klooster van tertiarissen is opgericht, is onbekend,) Jammer, dat de „groote koffers met oude beschreven papieren" in 1780 uit onwe tendheid door de weesmeesters verbrandl zijn. Wel weten we, dat sinds 1504 doori dit klooster dat als gemeenschap ook eigendom mocht bezitten, een boomgaard is aangekocht. De kloosterzusters moch ten aan grondbezit geen hooger inkomen hebben dan „hondert marek silvers 't 's jaer". In 1544 beklaagden zij zich bij, het Hof van Holland door een bende moedwilligen te zijn overvallen, waarbij de Pater van het convent vermoord werd,, zij verzochten een wacht ter beveiliging, zoowel van haar zelf als van haar kloos ter. Het verzoek werd den 21en Septi 1544 toegestaan en voor schout en volk: afgekondigd door Willem van der Kruis, deurwaarder van den Hove. In 1570 hadden de zusters, blijkbaar uit vrees, buiten weten van den bisschop, haar klooster en het eiland verlaten en, zich begeven naar het St. Barbaraconvent te Leiden, dat eveneens tot de orde der tertiarissen behoorde. Zij meenden daar toe gerechtigd te zijn blijkens haar schrij-' ven van 21 Juli 1570 aan de regeering des lands. Door den Raad werd haar brief door gezonden aan Van Nieuwland met den last in dit geschil een uitspraak te doen., Den 6en Augustus 1570 vorderde Van Nieuwland, dat alles „naar het convent van Texel wederomme gevoert ende ge bracht zoude worden ende aldaer laten blijven". Den 25 Maart 1571 hebben de Water geuzen onder Bnederode en Mennunck „tegen die van Den Burgh gevochten" en hen op de vlucht gejaagd. Zij plunderden, en roofden wat hun in handen viel. De kapel van het klooster werd „in weerwil van den tegenstand der bewoners" den 26en Maart 1571 vernield. (R. Fruin.) In 1573 wenschte een zekere officier JACOB DE KONING in het ontvolkte klooster zijn intrek te nemen. Zoodra dit aan de burgemeesters van Texel, KEMP en HENDRIK ALBERTSZ. ter oore kwam, werd door den gerechte besloten) de beide burgemeesters naar Delft af te vaardigen. Allan maakt van deze reis een gezellig verhaaltje, te mooi om waar te zijn. Zij kwamen bij den Prins van Oranje met het verzoek om het klooster en de daartoe behoorende goederen te mogen toeëigenen en tot een WEESHUIS in te richten, hetgeen hun den 15den September 1573 werd toegestaan. Hiermee eindigt de geschiedenis van het St. Agnietenklooster uit de middel eeuwen. Pastoor J. P. A. BRINKMAN. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Dcc 1938 Ingelegd f 10,910 61 Terugbetaald 14.732,58 Derhalve minder inlcggeld dan terugbetaald 3 821,97 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 4 Ter vergelijking: MINDER ingelegd dan terugbetaald in Dec. 1937 f4 226.72 A1EER ingelegd dan terugbetaald in Dec. 1936 f 947.92 Dec. 1935 f2100.74 De „N. Rott. Crt" had, evenals wij, liet bericht inzake lamsvieesch in blik uit het' Handelsblad overgenomen en naar aanlei ding daarvan is nu aan het blad, klaar-' blijkelijk door de Veehouderijcentrale, rne-i degedeeld: „dat het Hajidelsblad-be-, richt een nogal overdreven indruk geeft van de proeven, die met het inblikken van enkele schapen zijn genomen en waar-, aan voor het oogenblik nog geen enkele consequentie verbonden is". Het Handelsblad wil het antwoord niet schuldig blijven, want hoe luidde het „nogal overdreven" bericht? „Het departement van Ec. Zaken heeft belangstelling voor de mogelijkheid, om van eventueel uit de markt te nemen scha pen een bruikbaar blikvleeschproduct te maken, geschikt voor distributie aan werk- loozen en behoeftigen. Proeven, genomen op verzoek van het Texelsch Schapen-, stamboek hebben bereids aangetoond, dat mits niet te vet een uitstekend pro duct kan worden verkregen. Voor het uit de markt nemen en verwerken van 10 pet. van het aantal daarvoor in aanmer king komende dieren zou, na aftrek der opbrengst van het blikvleesch, een bedrag noodig zijn van ongeveer f90.000". Wij vragen, aldus het Handelsblad, of ,'hier sprake kan zijn van het geven van, een „nogal overdreven indruk"? Wij heb ben slechts gemeld, dat 't departement waaronder de Veehouderijcentrale ressor teert, belangstelling heeft voor de mogelijkheid van het inblikken van scha pen, benevens dat daarmede proeven zijn. genomen. Dat is alles en.... het is juist, zoo als de Centrale nu zélf toegeeft. Over de consequenties, die er op dit oogenblik; aan zouden zijn verbonden, hebben wij met geen woord gerept. Waarom wij het dan van belang acht ten, om die officieele belangstelling voor het inblikken van schapen te vermelden? Van verscheidene zijden is de aandacht van minister Steenberghe gevestigd op de onhoudbare toestand van de schapenhou derij dit is geschied door de belangheb benden, door ons blad en door het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer i.z. de landbouwbegrooting. De belanghebbenden hadden een be spreking met de drie centrale landbouw organisaties, met als resultaat deze con clusie „Waarschijnlijk ligt in het uit de markt nemen van schapen een moge lijkheid, om na verwerking van de uit de markt genomen dieren, hetzij in het binnenland, hetzij in het buiten land, een afzetgebied te vinden. Hier bij zij nog aangeteekend, dat de voor keur wordt gegeven aan de bevorde ring van de afzet van dit vleesch in het binnenland. Het aantrekkelijke van deze maatregel is vooral^ dat hij een gunstige werking over het geheele land, hoewel vanzelfsprekend, vooral in die gebieden, waar de schapenhou derij hoofdbedrijf is, zal uitoefenen". Dan is daar verder minister Steen berghe, die in zijn Memorie van Ant woord het volgende verklaarde over de schapen „In principe is ondergeteekende bereid, om, indien de mogelijkheid daartoe blijkt, maatregelen te treffen die er op gericht zijn, dat het scha- penhouders- en fokkersbedrijf in Ne derland op normale wijze kan worden voortgezet". Welnu, in het boven aangegeven ver band is het van belang, om te weten dat) de minister thans de mogelijkheid Iaat onderzoeken van het uit de markt nemen, en inblikken van schapen. Waarom na het rundvleesch, het gehakt en de tomatensoep van welk product reeds 1.600.000 blikken, overeenkomen de met even zooveel kilo's tomaten en met het derde deel van de blikvoorraad óók niet eens gedacht aan schapenboutjes in blik, zoo redeneert de minister blijkbaar.. ZOO SPRAK. ||||||lllllllllllllllllllllll|i|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllll|||||| LORD NUFFIELD, Engelsch groot-in dustrieel: Voor 1939 staan de kansen op vrede zeer gunstig. Als de menschen» maar vast besloten waren niet te luiste ren naar pessimisten en zwartgalligem en vol goede moed bleven, zou een nieu we opbloei van de handel spoedig zijn. beslag krijgen. HET JODENDOM. De vorige week vergaderde de R. K. Propagandaclub wederom in 't St. Jans huis. Als spreker trad op iemand uit de leden van de Prop. club, rul. H. Gomes. Hij besprak voor ons 't tegenwoordig weer zeer actueele vraagstuk: 't Joden dom. Spr. zette helder de geschiedenis van de joden in de verschillende tijden, uiteen en lichtte vooral toe, hoe de hou-, ding der Kath. Kerk steeds geweest is en ook zal blijven. Vervolgens gaf hij 'n overzicht van de toestand der Joden in; de verschillende landen, waarbij Neder land gunstig afsteekt tegenover andere mogendheden. Na de lezing kwamen nog verschillende vragen, welke alle op zeer bevredigende wijze werden beantwoord. Voorwaar weer een leerzame avond. Een geluk is, dat meerderen hebben aan-1 geboden een lezing te hcjpden over actu eele onderwerpen. Dit is voor hen zeker van groot voordeel, daar spreken achter de katheder altijd nog iets anders is dan) een praatje om de ronde tafel. K.G. VERGADERING TEXELSCHE BOYS. De R.K. Voetbalveneeniging Tex. Boys vergaderde Zaterdagavond in de Zwaan. Na opening door voorz. C. Graaf werd door deze met een toepasselijke speech de door de Boys met Ouwe Sunterklaad gewonnen wisselbeker van de Texelsche Courant in de medaillekast geplaatst. Aan een drietal aanwezige dames werd dank! gebracht voor haar medewerking. Het jaar 1938 is, aldus de voorz., op sport-, gebied voor ons niet heel best geweest, maar vergeten we niet, dat het voor een groot deel juist de Boys zijn, die hier het R.K. vereenigingsleven laten draaien; on ze spelers zijn wat overbelast. Tot plaatsvervangend penningmeester werd benoemd C. Ran. Wegens de groote kosten, die het laatste half jaar gemaakt zijn, is de kas niet sterk meer. De leden, die contributie achter zijn, worden ver zocht, dit in orde te maken. De heeren Bakker en Buisman deelden mee, dat er 30 aandeelen voor het schut tingfonds zijn geplaatst. Verder werd! medegedeeld, dat de Vastenavond ditmaal verzorgd wordt door de Boys. in samen werking met de bestaande commissie. Er werd over geklaagd, dat de zaaltraining: zoo slecht wordt bezocht. Na een op wekkend woord van kapelaan Grent werd besloten, de jongens nogmaals met na druk te verzoeken, om te komen, daar anders de zaaltraining moet worden afge schaft. Nadat besloten werd om een; sterke ledenactie te voeren, las de voorz. de middelen voor „tot verlamming van 't vereenigingsleven". Na de rondvraag werd een filmstrook vertoond over voet bal, welke door C. Graaf w erd toegelicht. OUDESCHILD. DE VISCHAFSLAG IN 1938. De totale opbrengst van de aan de vischafslag aangebrachte visch bedroeg: in het jaar 1933 f33738.46; in het jaar 1934 f33942.— in het jaar 1935 f38723.— in het jaar 1936 f 30706. in het jaar 1937 f24244. in het jaar 1938 f 16825.50. WEET U ZE ALLE VIJF 326 Wie vond de auto uit? «r 327 Hoe heette de slotvoogd van Loe- vestein ten tijde van Hugo de Groot 328 Piraten zijn 329 Kangeroes leven in 330 Als het op Texel 12 uur 's mid dags is, is het te Batavia onge veer ANTWOORDEN. 326 De Oostenrijker Marcus (1875.) 327 Prounink. 328 Zeeroovers. 329 Australië. 330 Zeven uur 's avonds, NIEUWE VRAGEN 331 Opera „Fidelio". Welke compo nist? 332 „November" beteekent 333 „Suomi". Andere naam voor.... 334 Bij welke stad werd in de Wereldi oorlog de eerste veldslag geleverd? 335 „Tokio" is de (hoeveelste?) stad ter wereld wat de grootte betreft?

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1