.l® vo Pil Ei Lek A ZAKENNIEUWS. In aansluiting op vorig bericht ver zoekt men ons mee te deelen, drft de heer H. W. Timmer met ingang van 1 Febru ari a.s. als reiziger bij de Handelsraad' L.T.B. in vaste dienst zal treden; de lei ding blijft berusten bij de heer R. J. Timmer. POLITIERECHTER—ALKMAAR. Wegens mishandeling van Jb. van R. werd Maandag A. H. door de Alkmaar- sche Politierechter veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Aanleiding van de vechtpartij moet geweest zijn het feit, dat Van R. zich over H. onvriende lijk had uitgelaten. Door Van R. werd een schaderekening ten laste van H. in gediend, maar deze vordering werd bij gebrek aan bewijs niet toegewezen. MEER ZAAITARWE. Namens de Gewestelijke Tarwe-Org. wordt plaatsing verzocht voor het vol gende: Hoewel er tot heden nog niet definitief bekend is, welke schade er door de vorst aan de te velde staande tarwe is ver oorzaakt, vernemen we dat hier en daar nogal ongerustheid heerscht over de te geringe voorraad zomertarwe voor zaai- doeleinden. Natuurlijk zijn er nog flinke partijen, zoowel gekeurde als ongekeurde in het bezit van telers en Erkende Zaai zaadhandelaren. Om echter onnoodige prijsopdrijving te voorkomen, heeft de Tarwe Centrale de Erkende Zaaizjaadhandelaren in de gelegenheid gesteld, de als Organisatie-, Opslag in ons bezit zijnde zomertarwe. te kunnen koopen voor zaaidoeleinden te gen f 11.35 per 100 Kg. voor A-klasse, f 11.voor B-klasse en f 10.65 voor C-klasse. Deze verkoop kan alleen geschieden, door bemiddeling der Gewestelijke Tarwe-Org. en op condities, welke door haar worden bepaald, waarbij de koopers zich o.a. moeten verplichten, de zaan tarwe uitsluitend aan telers voor gebruik v,an eigen zaai en bovendien tot een door. ons te bepalen maximumprijs te verkoopen. Of wij zoowel A, B als C zullen vrij geven, is nog de vraag. Ook hebben wij nog niet vastgesteld op welke dag wij met aflevering uit eigen voorraad zullen beginnen, daar wij onze taak in deze slechts als aanvullend kunnen beschou wen. DE WAAL. BONTE AVOND. Naar men ons meedeelt ligt het in het voornemen hier ongeveer eind Februari bi café Bellevue 'een vroolijke avond te organiseeren, speciaal voor dorpsgenoot ten. Ofschoon iets dergelijks nimmermeer voorkwam, sinds Nut en Genoegen op hield te bestaan, is liet de herinnering aan de zoo geslaagde avond van 7 Jan. 1936 geweest, welke hiertoe de doorslag, gaf. Er zal een tooneelstukje worden opge voerd, terwijl door een clubje reeds eenige zangnummertjes in studie zijn genomen. Verder zal de avond met voordrachten en een dansje worden gevuld. Mogelijk kan deze avond leiden tot wederoprichting-, van een vereeniging? B. OOST. VISSCHERIJ Het wil met de visscherij na de win ter in het geheel niet meer vlotten. De garnalenvisschers hebben het bedrijf moe ten staken, daar er geen garnalen meet waren te vangen. Vóór de winter was de wulkenvisscherij al zeer zuinig te noe men. Na de winter wil het zich in 't ge heel niet herstellen; er zijn door visschers zelfs reizen gemaakt van 30 tot 80 stuks.... Meermalen moest er twee dagen gevischt worden vóór er één mud a 70 Kg. ver zonden kon worden van de geheele vloot. Visschers, die geen steun genieten, heb ben hun bedrijf er aan moeten geven. Zij moeten op een andere manier, hetzij door werkverschaffing, hetzij door werk te zoe ken in het vrije bedrijf in hun onderhoud voorzien. Het bedrijf wordt alleen nog uitgeoefend door ondersteunde visschers of door hen, die met eigen bemanning kunnen varen. Het is onmogelijk, dat een niet-ondersteunde schipper of knecht het bedrijf van visscher kan volhouden. Hier te Oost worden nog wat krukels ge zocht. Het schiet echter ook niets op. Het zijn maar enkele kleine mosselbank jes, waar zich nog enkele krukels op be vinden. Deze worden er dan een voor een met de vingers tusschenuit gezocht. Wanneer men twee uur per dag met nor maal weer kan zoeken, is dat niet slecht. De uitkomst is dan gemiddeld y4 mud per persoon; de prijs ongeveer f4.per mud, dus fl.per dagals men alle dagen tenminste kan zoeken. Toen de zee vol ijs zat, was zoeken onmogelijk. Wanneer 'het water door ruw weer niet laag genoeg wil loopen, wat de laatste, tijd herhaaldelijk voorkomt, dan is de uit oefening van deze tak van visscherij ook verre van loonend te noemen. Wianneer de geruchten waarheid bevatten, zal de steun der visschers weer aanmerkelijk verlaagd worden. Dan zullen nog meer visschers hun bedrijf er voorloopig aan moeten geven. S. DEN HOORN. HET MIJNBEDRIJF. Voor de Zaterdag door de heer Kraai, hoofd O.L. School Den Burg, in Ons Huis gehouden causerie over 't mijnbe drijf in het zuiden van Limburg, was flinke belangstelling. Spr. en aanwezigen! werden door de heer Jb. Lap welkom ge-, heeten. De heer Kraai besprak eerst, hoe zeer waarschijnlijk duizenden eeuwen ge leden het tegenwoordige Nederland nog maar voor een klein deel bestond en wet in 't zuiden van ons land: het overige deel was nog zee. Ook vertelde spr. w:at steenkolen zijn en hoe die er zijn geko men. Door geologisch onderzoek is wel met bijna volkomen zekerheid vastgesteld, dat ze in overoude tjjden zijn ontstaan door een verbrandingsproces van boomen en planten, want in de steenkoollagen vindt men nog menigmaal versteende overblijfselen van boomen en planten, vap welke de eerste soms een hoogte van 40 a 50 M. géhad moeten hebben. Nog deelde spr. enkele biezonderheden mee door hem persoonlijk bij een bezoek aan een der Duitsche mijnen opgedaan. In 't zuiden van Limburg worden 12 mijnen geëxploiteerd: 8 particuliere en 4staats mijnen. Van deze laatste is de Maurits- mijn wel een der meest economisch inge richte ter wereld. Aan deze mijnen zijn ongeveer 33000 werklieden verbonden. Door lichtbeelden kregen we een idee van het steenkoolmijnbedrijf, zoowel van, het onder- als bovengrondsche. Ver schillende biezonderheden werden hierbij door spr. toegelicht, ook hoe steeds ge tracht wordt de veiligheid voor het per soneel te verhoogen. Aan zijn slot be toogde spr., dat Nederland zich over de voorziening van steenkool niet bezorgd) behoeft te maken, daar nog maar 'n klein gedeelte der ste,enkoolvelden geëxploi teerd wordt. De heer Jb. Lap bracht spr. aan het slot dank voor deze mooie avond, waar-, mede zeker alle aanwezigen instemden. DE COCKSDORP. UITVOERING. In de zaal van de heer Nota werd Zon dagavond een uitvoering gegeven door de tooneelvereeniging der R.K. Jongens, en Meisjes Congregatie. De zaal was ge heel gevuld, toen pastoor Bekkers een kort openingswoord sprak, waarin hjj allen hartelijk welkom heette en er bij de ouders op aandrong om steeds hun zoons en dochters de Congregatie-bijeenkom sten te doen bijwonen. In die bijeenkom sten kon hij hun veel, wat voor hun ver dere leven van belang was, meegeven. Naast het nuttige past echter het aange name en spr. hoopte, dat allen een ge noeglijke avond zouden hebben. Eerst werd een klein stukje in twee tafereelen opgevoerd, getiteld „Als Amor regeert". Het stukje werd vlot gespeeld.. Jammer echter, dat op het critieke mo ment de held zijn revolver vergeten.had. Toen deze werd aangereikt, vielen er, hoewel er geen schot weerklonk, toch twee dooden. Er werd echter hartelijk om gelachen en een daverend applaus was de beloon ing. Het eigenlijke stuk bestond uit een blijspel in drie bedrijven, getiteld „Een halsbrekend huwelijk", waarvan wij de verkorte inhoud hier laten volgen. Frits Rosenberg, een kunstschilder (Jan Leber) zit danig onder de plak van zijn vrouw Alida (Marie Kager). Max Ligt- hart (P. de Graaf Cz.) is een zeer licht zinnig ioggmensch, doch ljjj hielp Frits eens, toen deze in groote moeilijkheden zat. Nu zit Max zelf in de yut; hij komt bij Frits om zijn hulp. Flij heeft n.l. groote schulden gemaakt en om geld van zijn oom los te krijgen, heeft hij deze geschreven, dat hij gehuwd en reeds vader is. Voor het huwelijk heeft oom hem veel geld gestuurd. Nu krijgt hij echter bericht, dat oom voor drie dagen, komt logeeren. Nu wil hij van Frits zijn vrouw en babv met het huis drie dagen leenen. Frits vindt het goed, maar zijn vrouw wil er niets van weten. Klara (Dina Sauerborn), de schoonzuster van. Frits, voelt er echter wel iets voor. Zij zullen samen oom ontvangen in het huis van Frits, die bij hen inwoont. Oom Peters (Adr. van Beek) is zeer verrukt over de knappe jonge vrouw van zijn neef en doet erg lief tegen haar. Klara had Max beloofd, het te doen voorkomen, alsof hun huwelijk een totale mislukking is om zoodoende tot éen scheiding te komen en de neef uit de moeilijkheden te redden. Zij wordt echter verliefd op hem en laat zich van haar beste kant ken nen. Oom kan zich echter niet voor stellen, dat zijn neef zoo ruw en hard vochtig over haar ka,n spreken. Max komt in groote verlegenheid, als ook Ali da weigert haar kind te leenen, wanneer oom de stamhouder wenscht te zien. Als Max tenslotte merkt.dat Klara werkelijk verliefd op hem is en zoo zijn plan dreigt te mislukken, begint Klara echter haar rol goed te spelen en oom die meent,, zich zoo in haar te hebben vergist, dringt zelf op een scheiding aan. Frits maakt dan echter de geheele comedie aan oonv bekend, die eerst zeer verbolgen is maar, maar later weer milder gestemd, als hij zijn lieve nichtje niet behoeft te verlie zen, nu Max haar tot zijn vrouw maakt. Zoo kwam na vele verwikkelingen het „Happy end" van dit halsbrekend huwe lijk. Behalve de reeds genoemden, kwa men in het stuk nog voor: een knecht, (A. Kager), een dienstmeisje (Lien Le ber) en een chauffeur (J. van Beek). Zonder een der anderen iets te kort te doen, willen willen we toch in 't bie- zonder vermelden de heer Adr. v. Beek, die als oom zeer goed spel te zien gaf„ en mej. M. Kager, die als de vrouw van Rosenberg haar lange rol voortreffelijk weer gaf. Ben en ander werd vlot ge speeld, hoewel de opstelling op het too- neel wel eens iets te wenschen overliet. Dit zal volgende keer^ onder goede lei ding, wel beter zijn. Na afloop sprak H. van Heerwaarden Sz. een kort woord van dank, waarna het bal, onder leiding van de heeren Bakker en Eelman nog lange tijd gezellig bijeen hield. Alles te zamen een avond, die aan het gestelde doel volkomen beantwoord heeft. P. UITVOERING „CRESCENDO". Zaterdagavond gaf de gemengde zang- vereeniging „Cnescendo" te Eierland een uitvoering in hotel De Hoop. De zaal was behoorlijk bezet, toen de voorzitter, van Crescendo, de heer M. Bakker, een kort openingswoord uitsprak. Het programma vermeldde een 14-tal zangnummers, een een tooneelstukje: „Het Verleden". Met groote aandacht werd de uitvoering der verschillende liederen beluisterd; telkens werden ze met applaus beloond. Vooral nr. 7 „Serenade van een Landsknecht" viel bij velen zeer in de smaak, doch ook nr. 12, „Jan Willems vrijage" oogstte veel bijval. Het was voor de liefhebbers van de zangkunst weer 'n genotvolle avond. Jammer, dat de vereen, te weinig dames telt. De heer Plomp deed na afloop een beroep op de dames, om zich als lid van Crescendo aan te mel den, indien ze iets voor de mooie zang kunst gevoelen. Na de groote pauze werd door eenige leden opgevoerd het drama in één bedrijf „Het Verleden". Met gespannen aandacht werd naar het stukje, dat zeer mooi werd vertolkt, geluisterd. Het bal hield velen nog enkele uren gezellig bijeen. B. SPORT OP TEXEL O.V.V.-NIEUWS. De wedstrijd tegen Helder 7 is een voor de rust spannende maar na de rust eenzijdige wedstrijd geworden. Na 2 aan vallen van H. gaat onze voorhoede er van door. Arie maakt 10. Dan gaat het ge ruime tijd gelijk op. Een bal uit het middenveld komt bij Gerrit, die van de lijn af naar binnen zwenkt en in de uiterste hoek schiet. H. was in deze pe riode iets sterker, maar de uitvallen van O. blijven zeer gevaaarlijk. Kogels van Wim en Klaas vliegen naast en over. Dan krijgt H. een vrije schop te nemen. Kees stopt het harde schot echter schitterend. Dan weer een uitval van O. Jaap Schraag snelt naar binnen: het is 30. Rinus krijgt dan een waarschuwing; hij geeft de scheidsrechter een groote mond en het slot is, dat hij het veld moet verlaten. Helder gooit er nu een schepje op en het gelukt hun een doelpunt te maken, dat echter hun eenige blijft. H., hierdoor aan gemoedigd, komt weer opzetten, maar onze verdediging houdt goed stand. Een harde lage schuiver in de hoek wordt door Kees schitterend corner gewerkt. De rust gaat in met 3—1 voor O. Na de rust is O. met 10 man al di rect veel sterker; de aanvallen zijn niet van de lucht. Als Arie twee doelpunten maakt, geeft H. het geheel op. In het resteerende half uur wordt de stand tot 81 opgevoerd. Scheidsrechter De Haan hield de touwtjes wel erg strak, wat in deze wedstrijd misschien niet zoo noodig was. C.S. TEX. BOYS-NIEUWS. Ons l e elftal zette het nieuwe jaar goed in, door HRC 5 (welk sterk naar de bo venste plaats probeerde te komen) met 21 te slaan. Weer liep het met de elftal opistelling te elfder ure tegen. Voor De Vos, die geen verlof kon krijgen, moest Lheo (res.) invallen. Kees Witte, een onzer pittigste adsp., viel in voor M. Bakker, die (door gevreesde influenza?) niet in, staat bleek zijn aangewezen hoekplaats te vervullen. (Vanwaar de belangstelling getoond door na de rust het terrein als toeschouwer te betreden?) Na al deze tegenstribbelingen, rekenden we weer op een nederlaag. Maar, neen: onze jongens hebben weer eens iets anders laten zien. Ze hebben gestreden met een ontzettende wilskracht en in het besef, dat aan de nederlagen een eind moest komen. We hebben moeten constateeren, dat de Boys deze competitie heel ver beneden hun peil gebleven zijn. Wanneer de res teerende wedstrijden met alle ernst en medewerking van ieder lid, worden aan gepakt, moeten jullie wel een enkele plaats op de ranglijst klimmen. HRC wint de toss en verkiest eerst $;j de wind op te spelen, waardoor kalcoiM,.n trole, mede het gladde veld, voor de B z zeer bezwaarlijk leek. Heel gauw neenri FL de leiding uit een hoekschop, onbt^ r rispelijk door Van Anraat voor gegever Enkele zeer gevaarlijke doorbraken W.Ran liepen door wind in de rug or^ niets uit. Een zeer hard schot van Ver.| bakel wist de H-keeper op fenomenalj wijze te stoppen. De B's krijgen vrije schop even buiten het strafschopgel bied. Resultaat: gelijke stand. EveJ voor de rust maakt Wim zeer fraai 2—if Direct na de rust werd er, nu in dj wind op, goed aangepakt. Zeer véeT vaarlijke momenten doorleefde ons doelL gebied. Doch Jaap was present. Vel:® schoten werden keurig geruimd. Zwaai] kreeg onze achterhoede het te verant woorden, maar Kees, Cor en Jn. Hopmp hebben voor twee aangepakt. Uit de mor den, welke loskwamen, kon men opm; ken, dat dit een zware opgaaf voor B's wezen moest. Toch verkeerd, heeren^ alleen aanpakken en voetballen tot he: l ^ie eindsginaal heeft geklonken. HRC zett.dank vergeefs alles op alles om gelijk te inaly1." ken. Het einde kwam met 2—1 voor djfns 1 Boys. Blij waren spelers en publiek, tof-ge ie,( de heer Josée einde floot, leder wa gr"°'N content met deze eerste overwinning, all komt hij dan wat laat. Met \^eer heel Mee veel moed gaan we de rest van de comfVail ti afwerken. Xk| —Het 2de moest helaas ook met l(0\erle man naar Watervogels 4 afreizen. Eerj 2-tal heeren bleven zonder reden wegl Zeker zal en moet er bij komende plaat Eiorla singen met dergelijke onwilligen reken in.—— worden gehouden. Ze wisten zich darT ook nog goed te houden, door met 2—Qe van W.-vogels te verliezen. Het begin He Kt ging heel aardig. Spoedig was het al tielijke 0, maar bij voetballen is het zoo, da' voor men niemand missen kan. We kunnen mocht veilig deze nederlaag op rekening van el die z> twee wegblijvers (die onwillig lijken) 0m to schrijven. Deze week boekten we tv nieuwe leden. Dat ze welkom zijn, be| hoeft geen betoog. We hopen, wanne we de volgende maand met hen uitkomei dat we leden hebben gewonnen, di< voor hun vereen, willen werken. M,| S.V.C.-NIEUWS. Hl Na een lange rust heeft S. eindelij 0P q weer gespeeld en wel tegen Watervogel«0tei 2. Het moest een zware match worden gen daar S. niet getraind heeft. S. begin tegen wind in. Eerst vlot het niet erg maar langzamerhand gaat het beter ei weet S. een paar goede aanvallen op tf zetten. Ook W. breekt nu en dan gevaar lijk door. Na zoo'n aanval is er even eei misverstand in de achterhoede; de ge vaarlijke linksbuiten van W. weet schitte rend te doelpunten. Nu trekt S. ten aan val. maar vergeefs. Het spel gaat nu ge lijk op. W. breekt nog een keer gevaar lijk door: 2—0. Na de thee zet S. er alles op om gelijl te maken, maar de stoere backs en keepei van W. geven niet thuis. W. zet nu ooi nog een paar prachtige aanvallen op ei de keeper van S. weet een paar maa handelend op te treden, wat hem goed af gaat. Langzamerhand komt S. wat meer opzetten. De keeper van W. krijgt het nu zwaar te verantwoorden. Een paar maa scheert de bal over de lat. Eindelijk wee Jb. Eelman met een prachtig schot de achterstand te verkleinen: 21. Als ei nog een paar minuten te spelen zijn, ze:Vraag Jb. Eelman voor,- G. Troost schiet har< in, maar de uitstekende rechtsback vai W. redt op de doellijn Kort hierop f lui de scheidsrechter, die uitstekend voldeed voor de laatste maal. S. heeft met he kleinst mogelijke verschil verloren. Zondag speelt S. weer thuis tegei H.R.C. 6. 1 0 2 N 3 Ir 4 N 5 R 6 V 7 8 R en Mededeelingen van Texëls Bioscoop-Theater •i s n E VIVERE. In deze prachtige film valt overvloedig| te genieten van het rijke zangtalent vai de beroemde tenor Tito Schipa. De voor naamste liederen uit de film zijn Viveri en Torna Puccina, gecomponeerd dooi Bixio, ook in ons land wel bekend; lie deren van Savino, een door Schipa zei gecomponeerd lied (Gebed) en nog vel< bekende liederen als: Lucia di Lammer- moor van Donizette en Violetta, van Scar lati. Ook wat spel, inhoud en regie betreft valt er volop te genieten van deze film die wel de beste zangfilm is, die ooi werd vervaardigd. /HET GEHEIM VAN DE KERMISWACHT. Men kent de films van Gene Autrywd Ze zijn alle spannend en sensationeel En prima verzorgd. Deze film doet voo: zijn voorgangers zeker niet onder. (Zi- ook volgend nummer). Tij, BOf

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2