DE VROUW IN HET SPEL Texelsohe Berichten EEL TEXEL WEET HET Hoe Texel in 1813 de Franschen verdreef. iUHIIIIII T< D VOOR DE VROUW. RECEPTEN KALFSVLEESCH-schoteltje. Draai resten gebraden kalfsvleesch door de vleeschmolen. Roer er een of twee eieren door, wat gesmolten boter, geraspte ci troenschil, peterselie, kruidnagel, zout en, peper. Doe de massa vervolgens in een; met boter besmeerd vuurvast schoteltje, bestrooi ze met paneermeel, leg hier en daar een klontje boter en zet het scho-i teltje in een matige oven. NUTTIGE WENKEN Kurken. Om ze waterdicht te maken drenkt men ze in paraffinieolie. Porcelein. Hardnekkige vlekken in porcelein en aardewerk verdwijnen, wan neer, ze worden gewreven met een vochtig doekje met keukenzout. - Kant. Om oude kant te wasschen,, wikkelt men deze om een groote ronde flesch. Dan drenken in lauw sop. Flink naspoelen in water van dezelfde tempe ratuur. Dassen. Glimmende wollen dassen worden weer dof, wanneer ze geborsteld' worden met water (een kwart Iwaarin een theelepel zout en 2 theelepels am monia. WIE RUILT ER KOSTELOOZE advertenties voor abon- né's. Wie kan nog gebruiken 36 plaatjes Kamerplanten? 13 kleine en 3 grote Vet- planten? no. IS93 en 119'Hans de To renkraai? Ik wil ruilen tegen Grote Rivie ren of Dierenleven in Artis. Karei Roeper, „Joannishoeve". Illlll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. ABONNÉ vraagt en wij antwoorden voor zoover wij kunnen. FUCHSIA'S moeten in de winter koel staan. E>e potaarde wordt veel droger ge houden, mag echter niet geheel uitdrogen. CLIVIA moet van half October tot de bloemstengel verschijnt —ongeveer met Februari beslist rust hebben. De stand plaats moet dan koel zijn, vooral vorst- vrij. De aarde moet bijkans geheel droog gehouden worden. Geen versche aarde geven; ook wachten tot half Maart. AZALEA.. Als ze nu nog geen bloem knoppen heeft gevormd, kunt en moet ge u alle, moeite dienaangaande besparen.' Jdet vormen van nieuwe scheuten en oloemknoppen. géschiedt bij goede ver zorging in de loop an de zomer. De plant moet daartoe e. ,i luchtige, zeer hu- musrijke en voedselhbudende grond heb ben, kalkvrij, flink gevoed worden (koe- gier is best), op een halfzonnig plekje! staan, uit de middagzon en bij warm zo merweer meermalen over de kop gegoten,, worden. In het najaar vindt steeds eenige bladval plaats, doch dit mag geen abnor male afmetingen aannemen. FEUILLETON HOOFDSTUK 11. 4.) Vier dagen lang daarna meende MacGuire, dat hij vorderingen maakte bij de passiagiere van de Lachine, doch de vijfde dag wist ihij niet meer hoe hij 'het had. Zij was koel geworden en hield hem op een afstand, maar als de kapitein ook maar even vrij was, was miss Morris in zijn gezelschap. MacGuire's verwonde ring over haar gednag te zijnen opzichte,- ging over in jaloezie, nu hij dat zag. Waarom was zij in zijn draadlooze ka juit zoo tegemoetkomend geweest? Haar. gelaat had bijna het zijne aangeraakt, beringde vingers hadden op zijn werkta fel de zijne beroerd en zij hlaid ze niet teruggetrokken. Had zij een loopje met hem genomen, en deed zij het nu met de kapitein? Biddeford was er juist de man, naar om niet te merken, dat zij hem voor de mal hield. Maar natuurlijk nam zij de kapitein bij de neus zooals ze hen* IN DE LACHHOEK VREEMD GEVAL. Klant (bij de slager) is besluiteloos, wat ze nemen zal. Slager: Misschien een mooie ossentong? Klant: Nee, die hangt me de keel al uit; nu moet ik eens wat anders hebben. EEN JUBILEUM. Men schrijft ons uit ljmuiden: Zondag j.l. herdacht de heer N. C. Hin te IJinuiden de dag, waarop hij 40jaar geleden door de Bisschop van Haarlem werd benoemd tot lid van het R.K. Arm bestuur van de parochie van St. ür-ego- rius te ljmuiden, waarvan hij 38 jaar voorzitter was. Dit feit kon niet onop gemerkt voorbijgaan. Het vele en moei lijke werk, dat de jubilaris in deze func tie heeft verricht, heeft veler bewonde ring weggedragen, hetgeen Zondag j.l. duidelijk tot uiting kwam. Na de ker kelijke ceremoniën, werd de jubilaris door pastoor J. C. de Moei hartelijk toegespro ken en er inee in kennis gesteld, dat het Z.H. de Paus behaagd had, hem het gou den kruis „Pro ecclesia" te verleenen. Mevr. Hin deelt met haar echtgenoot in deze eer; ook zij heeft zich op liefdadig gëbied zeer verdienstelijk gemaakt. De heer Hin stamt af van een fexel- sche familie. Zijn vader had aan Den Hel der een aardappelhandel. Hij voer met een zeilscheepje van Den Helder op Har- lingen om daar inkoopen te doen. De jonge N. C. Hin voer bij zijn vader oj> het z.g. „jacht"; doch dit zou niet lang; duren, want door de vele concurrentie besloot de jonge N. C. Hin uit de zaak; te treden. Met bijna geen cent op zak, toog hij naar ljmuiden om daar op goed geluk af wat met een kleine vischhandel te verdienen. Het was in die dagen een zware strijd voor Hin. Met wat geleend' geld doch met taaie volharding wist Hin, gesteund door een flinke vrouw, te over winnen. Als een herinnering aan zijn jeugdjaren diene het volgende: Toen hij op zekere dag met zijn vader met het jacht, dat met aardappelen was geladen, van Har- lingen was vertrokken, en onderweg stormweer dreigde te komen uit het Z.W., waren zij blij, dat zij de droge plaat „Stompe" nog konden bereiken. Deze bood hun een veilige ankerplaats... Zijn mooie woonhuis aan de Kenn-emer- laan alhier draagt nu de naam: Op Stompe. C.C.V. OM VOORUIT TE KOMEN WAT VANZELF SPREEKT Prof. Arnold Plant, van de „Londen- sche School voor Economie", publiceerde onlangs een rapport over eep onderzoek naar de functie der reclame bij de be kendste Engelsche winkels. Daarbij bleek een NAUNX- verband tusschen geplaatste, advertenties en verkoop te bestaan. De winkels, die het grootste per centage besteedden aan adver tenties, hadden ook de grootste omzetten. Een wijs man spie gelt zich daaraan enlaat 't daar niet bij Komt daad'lijkmetons toch eens praten: Reclame moet u toch ook baten; Voor 8—6—5 cent Per regel U bent Niet snugger, zoo gij 't zoudt laten. r. IAIs het staat in de Texelsche Courant. MacGuire, dat ook gedaan had. Hij hoop te, dat Biddeford zijn vingers zou bral den. De kapitein vond intusschen deze reis de aangenaamste, welke hij de laatste tijd gedaan had. Hij was een man van de daad, een hard werker, een goed zeeman, die na zijn dagtaak gaarne zijn sigaar; rookte, een kaartje legde en somtijds een. glas dronk. Hij was tot nu toe niet veel in aanraking met vrouwen geweest. Met miss Morris was dit anders; zij sprak verstandig en de kapitein hield daarvan, of liever, hij sprak gaarne verstandig en dat zij er naar luisterde. Eenmaal had zij even zijn hand aangeraakt en dat al leen had hem het bloed sneller door de, aderen gejaagd. De Lachine was danook nog geen week uit St. Lawrens of zij en de kapitein waren goede vrienden. Mac Guire, die nergens te zien was, bracht; al zijn vrije tijd met kaarten in de rook- salon door. Op de avond van de zevende dag ver liet hij als gewoonlijk om elf uur de sa lon en ging hij naar z'n werkkamer om het nieuws op te nemen, 't Was een heldere nacht vol sterren met een temperatuur beneden het vriespunt en hij blies dan ook op zijn vingers toen hij zijn kajuit bin-i nentrad. Er was geen hooge zee en het schip gleed statig voort. Hij zette zijn hoofdstel op en ging in zijn draaistoel zitten. Werktuigelijk haalde hij een vel p ipier naar zich en legde hij zijn potlood neer onder het hoofd „Nieuwstijdingen", Hij wachtte op de uitzending van het Amerikaansche station te Arlington. Eerst SPREKENDE GETALLEN. VOOR DE VLUCHTELINGEN De 3 Dec. gehouden collecte bracht ruim f 473000 op, dat is gemidd. 5,5 ct. per inwoner; 25 ct. per gezin. In 1000 van de 1080 gemeenten is ge collecteerd. De opbrengst per inwoner was: 6,9 ct. in Utrecht (prov.) 6.8 ct. in Zeel., Z.-Holl., Friesl. 6,6 ct. in N.-Holland. 5.9 ct. in Gelderland 5.6 ct. in Overijsel 5,2 ct. in Groningen 2.7 ct. in Drente 1.8 ct. in N.-Brabant 1,6 ct. in Limburg. Van de gemeenten stond Zutphen bo venaan met: 35,2 ct. per inwoner. OVER POSTZEGELS. SLOWAKIJE. Onlangs is ter gelegen heid van de samenkomst van de eersto Slowaaksche Landdag een herdenkings postzegel uitgegeven ter waarde van drie kronen. Hiervoor zal het oude 10-kronen, zegel met de afbeelding van Bratislava - met een overdruk gebezigd worden. 20.) Bij de nadering der gewapende bur gers werd ook te Den Burg de vlag van de toren uitgestoken. De kloeke mannen uit Texels Oosthoek werden met gejuich begroet. Menig inwoner van Den Burg sloot zich bii de bevrijders aan. Zij be seften dat 't hier 'n gemeenschappelijk! belang gold: De verlossing van de ge boortegrond. Toen 's avonds de duisternis was ge vallen, sloop een in donker gewaad ge- kleede gestalte met vlugge tred langs 't pad naar 't Nieuweschild. Het was Ju liette, die zich na het bezoek van de Franschen aan Oosterend niet meer op straat had gewaagd. Ze begreep zeer goed, dat de ingezetenen haar niet vrien delijk zouden bejegenen, als zij zich in 't openbaar vertoonde. Indien de bezetting uit .de Schans werd verdreven, zou ook zij een goed heenkomen moeten zoeken,. Met een pakje onder de arm dat heel haar hebben en houden bevatte, spoedde zij zich voort naar 't Nieuweschild, om zich onder de hoede te stellen van de roode officier. Deze ontving het meisje welwillend en deelde haar mee, dat hij terstond na het vertrek van de gewapende Oosteren- ders een boot had uitgezonden naar het Douaneschip, dat in het Blauwle Slenk ge ankerd lag, om van die zijde hulp te bekomen. 's Avonds laat kwam de boot terug. De opvarenden deelden mee, dat zij 't vaartuig reeds ontmoet hadden in het Scheurrak, opzeilende naar Den Helder. Uit Harlingen komende loodsen hadden de bevelhebber van 't Douaneschip ver teld, hoe de zaak der Franschen in den lande stond. Dit had de gezagvoerder er toe gebracht, om bij de oorlogsvloot te Den Helder, schip en manschappen; in veiligheid te brengen, ook al omdat de wind naar het Oosten was geloopen, hoorde hij de fluitende toon van de Éifel- toren, daarna die van Nauen in Duitsch' land; beide had hij niet noodig. Het duurde lang, voor Arlington zich het hoo- ren. Plotseling begon het toestel te wer ken; zijn vingers met het potlood raakten het papier aan. 't Was Arlington, het dagelijksch Amerikaansch nieuws, ge volgd door de marktberichten. Hij begon te schrijven: „Groote brand te Brook lyn, millioenen dollars schade. Harding's groote redevoering over onze Volken-' bond. Er volgde een ander bericht. MacGuire begon weer te schrijven. Plotseling zat hij recht, in gespannen verwachting toen hij de naam van zijn eigen schip opving: Speciaal bericht aan de kapitein der La chine MacGuire's potlood vloog over het pa wner en naarmate de punten en strepen van het Morse-schrift zich tot woordeni vormden, ging zijn mond open van ver bazing en zat hij daar met starende blik. De tijding, opgevangen door hem, luidde: Kapitein, stoomschip Lachine. Hebt ge aan boord een vrouwelijke passa gier, vierentwintig jaar oud, vijf voet ze-, ven duim groot, zwart haar. Jnnemend uiterlijk, waarschijnlijk reizend onder de naam van Edna Morris? Wordt gezocht wegens moord op Norman Grant, New- York. In hechtenis nemen te Liverpool. Wacht op antwoord. Geteekend Woola- ston, hoofdcommissaris van politie, New- York. Een tweede politiebericht volgde: Nor man Grant's familie biedt tien duizend IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ lllll GEMENGD NIEUWS Hf IIIIIIiIIIIIIIIIIIIIIIIOIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIiIIIIIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIB Den Haag. Blijkens het voorloo] Verslag v.d .Eerste Kamer over de derwijsbegrooting. ondervindt het Oru. wijsbeleid veel critiek. Oplossing van SPELLING-CHAOS wordt dringend n zakelijk geacht. Verscheidene leden treurden het, dat de Minister de leerl genschaal niet wil verbeteren, omdat zoo van het onderwijs niets terecht kon (We vragen ons af: Wat zal van dat „a tiseeren" en „betreuren" het resulta zijn Bu make geste In de Vereen. Staten zullen ruim millioen arbeiders uit de werkverschj her-ii ting worden genomen wegens verlagii daart van het steunbedrag met 15U millioen do lar. Duitschland. Volgens officieel richt verlieten 135.000 Joden sinds lQiSdags Duitschland. Zij namen 350 millioen majEierl mee. Spanje. Barcelona beschermt zij eeuwenoude kathedraal tegen luchtaaAmidd vallen, door rond de monumenten elDe andere kunstwerken steenen muren eBOudt zandzakken aan te brengen. Of Litauen 'krijgt een tweede zeehavdBmidrl bij Swieta. De andere haven is KlaipeólWaa aan de Memel. 0[ dags Hoo: lang lege D< idat de v Iren V< tigd, kind scho vacc T< O Hoe van ont\ DU' NX stro en de winter kon invallen. Nu lag 't nal de Oostkust geankerd, oin de officii met diens gevolg op te nemen, zoo h |'iami lust had aan boord te komen. In aHfltcn stilte werden de goederen der Franschi naar het Douaneschip vervoerd. Toe volgden de menschen. Ook Juliette v. liet gaarne het eiland, waar zij veel ga vrijheid had gevonden, docli verder niets meer had te rekenen. Onderwijl duurden de onderhandeld fcn - gen tusschen het bestuur der gemeeld 'te tot laat in de avond. Ten slotte wer overeengekomen, dat 'n drietal gemacli tigden van het gemeentebestuur de ge wapende burgers naar de Schans zo vergezellen, om met de kommandant va de sterkte te onderhandelen. Een de heeren, uitstekend met de Fransche taa vertrouwd, zou als tolk fungeeren. Eerst de volgende dag werden, nave lerlei bedenkingen, de voorwaarden aan genomen. Er werd o.a. bepaald, dat he garnizoen met alle krijgseer de Oude schans zou verlaten en de vrijwilliger het fort zouden bezetten. E>e bezetting zou met kagen naar Den Helder worder j overgebracht. Nadat de voorwaarden over en wea geteekend waren, trok de gewapende bur gerij het fort binnen, verheugd, dat alles zonder bloedvergieten zijn beslag ha; gekregen. De mannen waren bijna eei etmaal bezig geweest en derhalve evei hongerig als vermoeid. Al spoedig had dei zij ontdekt, waar de levensmiddelen B der Franschen waren geborgen. Er wal Den een groote hoeveelheid, en daarbij 'n be langrijke partij vleesch, worst, bankkaas en boter. Gretig vielen de hongerigei er op aan. Tast ma-ar terdege toe, Gerrit, zei Piet Vlaming tot zijn kameraad; Ze heb ben laatst het beste bij ons geroofd wal er te grijpen was, laten wij nu ook maai niet al te benauwd zijn. De aansporing was echter volkomen I wel overbodig, want de burgers dachten vooi had het oogenblik alleen ,a-an de bevrediging^ en van de maag. (Wordt vervolgd. B OU dollar belooning aan ieder, die inlichtin gen geeft aangaande E. Morris^ wel leiden tot haar gevangenneming. Er was een kleine pauze van het toe stel; toen volgden de slotkoersen v Wall Street. De marconist sloeg er ech ter geen acht op; hij leunde achterovei in zijn stoel, nog steeds met verbazin" naar het verbluffend bericht kijkend, dat hij daareven neergepend had. Langer dat vijf minuten zat hjj bewegingloos in zijn -stoel. Hij kon het zich haast niet voor spellen. Eindelijk kwam er beweging ir hem en een vreemd licht scheen er ir zijn oogen; met een vlugge beweging wierp hij het kopstuk af, stond op en streek zich door het haar. Zijn bleek ge laat was nog gebogen over de tijding; met zenuwachtige vingers trok hij aan zijn onderlip. Hemel, riep hij uit -— een moord dus. Geen wonder, dat zij mijnl draadloos toestel zoo gaarne wilde zieflil Van het oogenblik, dat die vrouw aan; boord gekomen is, moet zij geweten heb ben, dat dit bericht haar boven het hoofd hing en de slag haar ieder oogenblik kon treffen. En wat een slag, hemel, wat' een slag. (Wordt vervolgd.Ij De ruin I ovei KEI T star wek HYGIENE EN VEILIGHEID SCHOONHEIDSOPERATIES. Ik ontdS raad elke operatie, die niet noodig is voor verbetering van de gezondheid oflj voor het afwenden van gevaar. Aan elke operatie is toch risico verbonden en be ter is, zich niet te storen aan het oordeel van de menschen, welk oordeel u koud kan laten. ARTS.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 4