1 M IUROL- geneest ronder Htiécken» Prinses Beatrix een jaar oud. Eeli e> Brandwonden 31 Januari 1939 Tot steun van onze Schapenhouderij. Zl Wil! EEN an 8 ais ■uigen n»Ultöt IN EN OM HET CIRCUS 25. Met steeds forser zwaaien suisde Jerrie door de lucht. Even later trok hij zijn benen over de trapeze. Met het hout in de holte van zijn knieën zwaaide hij voort. Reeds liep de race-auto naar boven. Jerrie zag, dat het gezicht van zijn vader zich verschrikt vertrok. De diJ recteur had blijkbaar bemerkt, dat de wa gen onvoldoende snelheid had om de toer te volbrengen en grote kans liep, boven uit de bocht naar beneden te storten. Jerrie gaf een korte, schrille schreeuw. 26. Zijn vader zag terzijde, ontwaarde Jerrie en had dadelijk begrepen, wat deze wilde. Hij trok de knieën wat op, zat ge reed tot de sprong. De vaart van de wa gen minderde snel. Nog even en hij zou vallen. Reeds lieten de voorwielen los van de rails. Doch op hetzelfde moment; kwam Jerrie aangezwaaid. Directeur Haw kins nam een zijdelingse sprong. Vader en zoon grepen eikaars uitgestrekte han den. Een seconde later stortte de race wagen met een hevige slag in het zaagsel van de manege. 27. Het publiek klapte en trappelde van enthousiasme. Allen begrepen dadelijk, dat alleen door het dappere optreden van de jonge tnan een groot ongeluk was. voorkomen. Reeds kwamen politieman nen, door enige circusknechts gewaar schuwd, de arena binnen. Jerrie holde hen, tegemoet en wees op Siinson, die bleek als een doek bij de ingang naar de stallen stond. Een ogenblik later was hij weg gevoerd. Jerrie keerde terug in de arena om met zijn vader nogmaals voor het stormachtige applaus te bedapken. Van die dag af mocht het circus Haw kins zich in een steeds groter populariteit verheugen. Zo werd alweer bewezen: een slecht mens bereikt meestal het tegen overgestelde van hetgeen hij denkt te verkrijgen. EINDE «IIFTEN VOOR HET WITTE KRUf£- J. K., Den Burg f2.50. JEUGDLUCHTVAARTCLUB. In het bericht over de oprichting van een jeugdluchtvaartclub alhier is een fout geslopen. De jaarcontributie bedraagt n.l. ZES gld. per jaar. Het ligt in de be doeling deze contributie per maand te in nen, dus: 50 ct. per maand. (In het ons verstrekte bericht werd een te Laag be drag vermeld.) ONZE RADIO-CENTRALE. Naar de Directeur van het P.T.T.-kan toor alhier ons meedeelt, bedroeg op 1 Januari 1938 het aantal aangeslotenen bij de Radio-Centrale te Den Burg 13S Oostenend 46 Oudeschild 110 Totaal 294 HSaLA» Snijwonden. Ontvellingen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. SCHADE AAN DE BOLLENTEELT? ,j Naar ons van deskundige zijde wordt verzekerd, hebben de Texelsche bloem bollen zeer van het water te lijden. Voor al kort na de vorstperiode toen de tochten vol ijs zaten en, tevens volge- stoven waren met fijne sneeuw, waar door het water moeilijk afgevoerd kon worden hadden de bollen het te kwaad. Sedertdien is er vrijwel aanhoudend neer slag gevallen, zoodat de toestand thans nog niet veel beter is. De kans op een goed gewas schijnt wel verkeken. De tijd zal moeten leeren, in hoeverre deze sombere voorspelling werkelijkheid wordt. SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Voor morgen geen comp. program. Er zal een oefenwedstrijd plaats vinden te gen een eltal van De Mok, 2.15 uur. Dan mogen we altijd op een mooie wedstrijd rekenen, omdat we van De Mok gewend zijn, dat ze met voetballers uitkomen. Voor ons is het goed, om na de over« winning van Zondag de gang er in te houden. Ons 2e heeft eveneens geen eomp. wed strijd .Het gaat 5 Febr. naar De Gocks- dorp 2. Op 5 Febr. zullen we trachten! voor onze adsp. een wedstrijd te krij gen tegen een Texel-coinb. Ook deze dag is ons le vrij. Tex. Boys 1: Jac.Schrama C.Graaf C.Ran N.v.Heerw. Jnv.Sambeek D.Witte Jn.Hopman Verbakei W.Ran De Vos J.v.d. Linden Res.: Ab.v.Sambeek en Th.v.Sambeek. M. .- "5jjw I I WAT ER GEBEURDE... 2S Jan. Sterfdag van Koning Hendrik VIII (Blauwbaard), van Engeland: 1547. 29 Jan. Eerste concert van de tienjari ge Mozart te Amsterdam. 1766. 30 Jan. Aansprekersoproer te Amster dam. 1698. 31 Jan. Er wordt begonnen met het Panama-kanaal. 1880. VERKOOP BOUWLAND. Gemeld is, dat door notaris Mulder Maandag a.s. voor de heer Jb. Kikkert Jbz. een perceel „weiland" publiek zal worden verkocht. Gelieve in plaats van „weiland" „bouwland" te lezen. (Ver zoek om wijziging bereikte ons nadat de annonoe was afgedrukt.) L.T.B.-FILMAVOND. Naar men ons meedeelt, zal door de HandelsraadL.T.B. op 14 Febr. een filmavond aan kali gewijd worden georganiseerd. Op nader te bepalen da tum zal een door de heer E. v.d. Bian, hoofd L. Landbouwschool aaijgeboden filmavond worden gegeven. TEXELS FANFARE. Vrijdag a.s. geeft Tcxels Fanfare onder leiding van de heer A. J. Vonk een uit voering in Pen's Zaal. Het programma vermeldt een 9-tal muzieknummers, waar van er twee Oceana Wals, van F. Po- py en Beatrix-marsch, van A. van Leest- door de jeugdige adsp.-leden zvfllen worden ten gehoore gebracht. Verder worden de bezoekers uitgenoo- digd deel te nemen aan een z.g. muziek- prijsvraag (Wat snelen de muzikanten?!.. Na de pauze wordt 'n blijspel in 2 be drijven, getiteld „De tante uit Dollar- land", opgevoerd. Met bal zal de avond worden besloten. R.K. PROPAGANDACLUB. Zoo zijn we op de goede weg. W>e moeten leden hebben, die voor zulke avonden ook een regenbuitje op de koop toe willen nemen .Gezien het slechte weer waren er deze week toch nog dertig! aanwezig. Deze avond werd bijna geheel besteed aan de beantwoording der inge komen vragen, 't Waren er heel veel en over de meest verschillende onderwerpen. De voorz .belastte zich er mee en blijk baar naar ieders genoegen. De heele tijd heerschte er een prettige stemming. Na afloop werd nog'even het Verdrag van' Versailles besproken, met 't doel te lateni hooren, hoeveel bepalingen nog werden, nageleefd. Dat zijn er niet veel meer. Volgende week zal de heer .Schrama voor ons bespreken: de oorzaken van de Fransche Revolutie. K.G. EB Een jaar terug, de jaren vliegen, Een toren zingt, een schot ontbrandt.... Een Koningskindje is geboren In Hollands heerlijk lage land. Een golf van innigst blij ontroeren Rolt onweerstaanbaar, juichend voort, Een feestelijke bonte sluier Van vlaggen waait van oord tot oord. Een jubel, lang reeds ingehouden. Breekt zich aan alle zijden baan.... Aan eene wensch, lang uitgesproken, Is heerlijk, wonderschoon voldaan. De dagen gingen als zij kwamen, En regen tot een jaar aaneen. Een jaar vol vreugde en gevaren, Een jaar van blijdschap en geween. We zagen ons Prinsesje groeien, We volgden haar haast voet voor voet. Hoe werden al die leuke foto's Door heel haar volk met vreugd begroet. Een lachend, stralend, trotsche vader, Een moeder, zorgzaam en gehecht, En wat voor schoons men kon bedenken, Werd in die naam terneer gelegd. Traditie werd op zij geschoven, Hier werd de eigen wil verzaakt, Het kind zou aan het volk behooren, „Beatrix", „die gelukkig maakt" Hoe werd 't ons moeilijk te-moede Toen, in dat plechtig oogenblik, In moeders armen opgedragen, Wij eensklaps hoorden haar gesnik. En 't heeft geklonken door de aether Naar Oost en West, bij blank en bruin, En ieder voelde zich verbonden Met deze bloem uit Hollands duin. HOE Van bevoegde zijde vernemen we, dat het Koninkl. Ned. Landbouw Comité tot steun van de schapenhouderij deze voor stellen onder het oog zal zien: 1. Aan de regeering zal worden ver zocht direct een aantal schapen uit de markt te nemen. 2. De export van stamboek- en niet- stamboekschapen moet met alle middelen worden bevorderd, b.v. met export-pre mies. 3. Voor het jaar 1938 alsnog een toe slag van f 2.per ooi te verleenen aan die bedrijven, waar de schapenhouderij het hoofdbestaan vormt. Het is van harte te hopen, dat spoedig de juiste weg mag worden gevonden en dat met spoed stappen worden gedaan om daar langs tot het gewenschte doel te komen. EEN LICHTPUNTJE. Intusschen verheugt het ons melding te kunnen maken van een bericht, waar aan we goede verwachtingen voor de na bije toekomst mogen ontkenen. Het komt uit goede brond. Van bevriende zijd© stelde men het ons ter hand. Hier is het: Ingevolge de Sheep Mutton and Lamb (Import Regulations) order 1939 is met ingang van 15 Janu ari 1.1. de invoer in Engeland van schapen en lammeren envan schapen- en lamsvleesch afhanke lijk gesteld van de overlegging van een door de Board of Trade of daartoe gemachtigd lichaam af te geven invoervergunning. Afvalpro ducten, alsmede lams- en scha- penvleesch in luchtdichte verpakking z"ij n van deze be paling uitgezonderd. Al meer dan 12 jaar hield Engeland zijn grens voor onze schapen en lammeren potdicht, tot groote teleurstelling en aan zienlijke schade van onze fokkerij. Op de eerste groote markt van 1925 konden de lammeren nog f26 tot f32.50 per stuk .opbrengenmaar toen wierp de Engelsch- man roet in het eten; de prijzen daalden Itot f 12 per stuk; de hoogste markt was in 1926 f 22.50in 1927 f20.Daarop volgden eenige jaren met stijgende prij zen. Frankrijk, België en Duitschlandver goedden min of meer wat we op de Eni- gelsche markt verloren, maar de crisis brak aan en zette door; geducht kelder den toen de lammerenprijzen; de markten van 1932 zetten iri met prijzen van f5 f 10; 1933: f5—f8; 1934 f7—f 12.50 (la ter f6—f9.Een somber jaar was 1935 vooral; de prijzen van f3.50f6.—I op de eerste markt besteed, vervulder onze fokkers met bange vrees. De fokkerij werd met ondergang bedreigd. le Pa Yerse waan werd Fr ■('oor d «Mijden Een jaar daarna, de jaren vliegen, Geen toren zingt, geen schot ontbrandlB Maar nochtans waaien weer de vlaggeOen Burg In Hollands heerlijk, lage land. Schilt God geve, dat nog vele jaren, De vrije driekleur waaien mag, Van Hollands torens en gebouwen, j, s Op Beatrix's geboortedag. HU1B DE RIJMELAAR. K( (Voor nadruk toestemming te vragep aan de auteur.) ïondag We herinneren aan de woorden, welk»! 1926 de toenmalige voorz. van de afd permar leder w jar de E ladit za in 1926 de toenmalige Texel der H.M. v. Landbouw bij opening van de Schapenfokdag sprak: In weerwil van de prijsdali: gevolg van Engeland's invoener bod, verliest de Texelsche boer d moed niet. Het schapenfokbedrij zou niet meer loonend zijn, zeil onmogelijk worden, wordt er ge zegd. Wat hiervan waar is, zal df toekomst leeren. Ik hoqp intus schen, dat de donkere wolken voor bij zullen drijven. 21 October 1926 hield prof. Keeson ©en lezing te Londen over het in vasti toestand orengen van helium, bij welk gelegenheid verscheidene hooge Engel- sche autoriteiten vertegenwoordigen van de ministeries van Landbouw (ik.... Veeteelt en van Gezondheid zich onfl' der zijn gehoor bevonden. Deze schoont gelegenheid greep prof. Keesom aan, on het voor onze schapenfokkers op te ne men: De export naar Engeland is door arwebl uw invoerverbod niet meer moge lijk, zei prof. Keesom. Gaarne zai de Nederlandsche regeering alle maatregelen treffen, die u van haai eisclit, mits u het embargo opheft Het sanitair onderzoek geschiedt op de meest betrouwbare wijze Laat dit u aanleiding geven om de:, invoer weer toe testaan. Wijgen 1 Het heeft niet mogen baten. Het waül'J Spril kloppen aan doovemans deur. De En* p p gelschinan bleef bij zijn eenmaal geno-P K U men besluit. Het Engelsche invoerverbod heeft del handel lamgeslagen, zoo werd eind 1926 in de vergadering van de Holl. Mij. vai Landbouw door de voorz. geklaagd: worden maar weinig schapen verkocht. Texel zal zich aan de gewijzigde omstan digheden moeten aanpassen; het zal meer ea meer tot het gemengd bedrijf moeten overgaan. Laat ons hopen, dat Engeland van gedachten zal veranderen en dat het de dichtgeworpen deur weer ontsluiten ral. Het geldt hier voor Texel een waar levensbelang. >or aan afm. S W( nma s ppelmc Edam iruine Ovei Zelft BI. 1 Jong Dam Wol Enz. Zoo was het inderdaad. Maar helaas dreven de donkere wolken niet voorbij. Het Engelsche invoerverbod en de crisis hebben onze schapenfokkerij zware sla gen toegebracht. Er zijn ontzaglijke ver-L. liezen geleden en daarom is het zoo bie- J u zonder verheugend, dat thans eindelijk middelen worden beraamd om daarin ver betering te brengen. Met dankbaarheid mag worden gewaagd van de pogingen, door de Landbouworganisaties in het werk gesteld om de noodige steun te er langen. Met instemming begroeten wij het bericht, dat Engeland zij het onder zeker voorbehoud DE INVÖERWEER TOESTAAT. Aan blikvleesch zal bij in voer in het geheel geen moeilijkheden in de weg worden gelegd. Wellicht een reden te meer, om de oplossing van het probleem in die richting inblikken van lamsvleesch te zoeken.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 6