""-'TWEEDE BL.AD g TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 1 Febr. 1939 DE COCKSDORP FEESTAVOND IN „DE MOLEN". eens i imiilllll I d€lU..;A\OND- EN KLAUWZEER. Het aantal gevallen van mond- en uit«*lauwzeer in onze gemeente bedraagt nu Hnog maar ACHT. S.VERHUUR BOUWLAND 'I >EN [)oor de Doopsgez. Gemeente is plm. Hij H.A. land (hooiland) vorige week r behoudens goedkeuring door het z.g, ^Pachtbureau voor zes jaar, meest als gravt' b o u w land verhuurd en dan tegen f 80 a e in Jf QO,- per jaar. OVER OPVOEDING. Op de derde Nutsavond in dit seizoen r 23 of 24 Febr. in De Lindeboom zal Dr. C. P. Gunning, rector van het Ainsterdamsch Lyceum, spreken over „De, opvoeders in de branding van vleze tijd ÏEDRIJFSVEREENIG1NG. In de Vrijdag te houden vergadering, -van de Bedrijfsvereen. voor de Landbouw ■zal ook gesproken worden over het uit- Iwinteren van tarwe en het daaromtrent Ivan prof. Broekema ontvangen advies. fU.D.I.-AVOND. De U.D.I.-avond ten bate van de Oude-, ■schilder Kleuterschool, zal niet, zooals, ■aanvankelijk bepaald, op 3 Maart gegeven ■worden, maar op Donderdag 9 Maart. Er Izijn nu reeds kaarten te bekomen. Het Ibestuur raadt aan, niet tot de laatste dag' Imet koopen te wachten. Zie adv. ene )or eoovt gev w< e dij hi .'.V ide ele 6' ite: he' a* di -. EEN DURE GRAP. L. de V., die zich in 1937 twee aan het strand aangespoelde vaatjes met cellu-i loidsnippers had toegeëigend, werd Maan- dag door de Alkmaarscne politie-nechter' veroordeeld tot f 40 boete of 20 dg. hech tenis. P. E., die de beide vaatjes van: V. kocht en weer Van de hand deed, kreeg f75,— boete of 40 dagen hechtenis. De Oft icier was van meening, „dat 't I tegenwoordig op Texel met jutten wel .bar is". E. netaalde aan De V. f1S en verkocht de vaatjes samen voor f50,- I Hij ontkende opkooper te zijn en zeide j het nooit meer te zullen doen. FEESTAVOND S.V. TEXEL. De feestavond van S.V. Texel in hotel Texel is vastgesteld op Donderdag 9 Febr. Het belooft een mooie avond te worden. Het programma vermeldt, o.m. tooneel, voordrachten, zang, optreden ad- spiranten onder leiding van de heer E. L. de Zeeuw, leeraar lich. oef. M.O. en voet- balvaria, dus een welvoorzien programma. De avond is alleen toegankelijk voor ouders van adspiranten, leden en dona teurs met hun dames. De entreekaarten zijn van Maandag b Febr. af tot en met Woensdag 8 Febr. verkrijgbaar a 10 ct. per persoon in Dros' Magazijn. De kaarten zijn strikt persoonlijk. DE ZIEKENFONDSSTRIJD Zaterdagmiddag heeft de President van de Arrondiss. Rechtbank te Alkmaar uit spraak gedaan in het kort geding tus- schen de Mij. tot Eevordering van de Ge neeskunst en het Oosterender Zieken fonds. Zaterdag hebben we daaraan oer bul letin op de dorpen reeds bekendheid ge geven. De uitspraak luidde: le De President oordeelt de zaak niet spoedeischend 2e De President verklaart zich onbe voegd om deze zaak te berechten (In kort geding in gevallen welke spoed ver- eischen neemt de President alleen, d.i. persoonlijk, beslissingen. Mr. Ledeboer was van oordeel, dat de aanhangige zaak ten onrechte als een spoedeischende was beschouwd en verklaarde zich 4er'la'v2 onbevoegd) 3e De President veroordeelde eische- res (d.i. Mij.) tot betaling van de kosten van het geding, begroot op f25,—. Wat aangaat de strijd voor de Presi dent van de Alkmaarsche Rechtbank is de zaak hiermee afgedaan. Maar zopais Zaterdag reeds werd opgemerkt: er zijn meer problemen, welke moeten worden opgelost, zoo bijvoorbeeld dat van de hulp van specialisten. Naar ons van bevoegde zijde wordt gemeld, mogen de Heldersche specialis ten, ingevolge besluit van hun organi satie, geen patiënten van het Onderling Fonds behandelen, tenzij in geval van LEVENSGEVAAR. Een der heeren spe cialisten deelde ons mee, reeds hulp te hebben moeten weigeren. Dokter Re- nout verzocht ons gisteravond evenwel bekend te willen' maken, dat berichten, omtrent niet-verleenen van hulp door spe cialisten te Den Helder voorbarig moeten worden genoemd. GEMEENTE TEXEL WAARSCHUWING. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 1 Februari 1939, na 11 uur des morgens, uit vliegtuigen scherpe bommen worden ge worpen op „de Plaat" ten zuiden van het Vliegkamp „de Mok". Dringend wordt aangeraden zich niet in de gevaarlijke zone op te houden Texel, 31 Januari 1939. De Burgemeester van Texel, KAMP. LIJST VAN EIGENAARS EN HOUDERS VAN PAARDEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeent1 ter inzage is gelegd de alphabetische lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt in gevolge aitikel 17 van het inkwartierings- besluit Texel, 31 Januari 1939. Lie Burgemeester van Texel, KAMP. HALF ZIEK - HANGERIG Met Mijnhardljes vlugge verbetering. Doos 30 en 50 ct. SCHOOLN1EUWS. Morgenavond wordt in de Ulo een ouderavond gehouden. BENOEMING. Als opvolger van de heer H. W. Tim mer, controleur Landb. Crisis-Org. al hier, is benoemd de heer G. Dros Bz. (pension Beatrix, De Koog.) UITSLAG VERKOOPING. Maandag is voor de heer Jb. Kikkert Jbz., een perceel weiland, genaamd Pic- ter Duinkers Mars, gelegen in de Mars, 1.33.30 H.A. groot, door notaris Mulder in publieke veiling gebracht. Het perceel werd opgehouden voor f1700. ONGEVAL, DAT GOED AFLIEP. Onze plaatsgenoot, Anton Verlieijen, maakte, door het losloopen van een schroef van de voorvork van zijn rijwiel, Maandagmiddag bij hotel Califomië een leelijke tuimeling. Hij raakte met zijn beenen tusschen de fiets bekneld. Een in het land werkend persoon hielp hem overeind. V. was bij de val met zijn hoofd tegen de grond geslagen en had veel pijn. ZijA gelaat was op verschillende plaatsen ontveld. Een en ander bleek niet van, ernstige aard. DE NIEUWE GEMEENSCHAP. Een R.K. Comité gevormd. Onder voorzitterschap van de heer J. de Veij vergaderden Vrijdagavond het bestuur van de Volksbond en de bestuurs leden van alle andere R.K. organisaties, in de Zwaan. In zijn openingswoord ze. de voorz., dat het de bedoeling was, deze avond een plaatselijk comité op te richten om ook hier de actie voor de Nieuwe Gemeenschap te voeren. Na de voorlezing van de stukken, die hierop be trekking hebben, was het woord aam pastoor Brinkman, aan wiens toespraak wij het volgende ontleen,en.: Het door de Kath. Werkliedenverbond genomen initiatief om te komen tot een; nieuwe gemeenschap, wordt in alle krin gen zeer gewaardeerd. Tot illustratie hier van haalt spr. de waardeerende woor den aan van Mr. Van Dam, geschreven in de Vrijzinnig Democraat. De oorzaak van deze actie ligt in de woorden van, Z.H. de Paus: „Er zal geen verbetering komen, als de menschen zelf niet beteil worden". Het wordt een heldhaftige poging om de Maatschappij te kerstenen, waarbij wij allen bij onszelf zullen beginman, om alles wat we doen, beter, bewuster en fierder te verrichten. Geef aan God een, groote plaats en leef metterdaad katho liek. Op duidelijke wijze behandelt de eerw. spr. de wantoestanden, die ont staan zijn op politiek- en economisch ge- med; ook het familie-en zakenleven is ontwricht. Dat wij zoover in het moeras zijn gezonken, is veroorzaakt door het ongeloof en de afwezigheid van het Christendom van de daad. Sedert de Fransche revolutie is het Christendom, bespottelijk gemaakt. Niet het Christen dom draagt de schuld, maar de onder drukkers. De Paus heeft telkens de po sitie bepaald, maar er werd niet geluis terd. Weer roept hij de heele wereld op voor een actie tot herstel. Daarom allen de schouders onder het werk tot opbouw' van een nieuwe Maatschappij op Chris telijke grondslag. Hierna werd het comité verkozen, waar in mede zitting hebben de R.K. geeste lijken van Texel alsmede wethouder J. Kager. Binnenkort zal 'n actie-plan ont worpen en een propagandaleider be noemd worden. Hierna rondvraag, waarna sluiting volgde. ZAKENNIEUWS. De N.V. Ph.V'.essing hei raden naar de juiste tijd (2-7-20) Prijswinners wer den Dolf Roeper, Watergemaal 2-7-16) 2. Mw H.Pen (2-7-14), 3. G. v. Kooten (2-7-13), 4. H.Meester, p.a. Zijm, Grla- venstr. (2-7-11), 5. Jan Reij (2-7-36), Aaf- je Commandeur, Den Hoorn (2-8-2), 7. P.Zijm, Cocksdorp 33 (2-8-3), 8. Dijker, Zevenhuizen (2-8-5), Mej.Kooger, De Waal (2-8-6), 10. Marie v.d. Slikke Weverstr. (2-8-6). De prijzen waren 1. clubfauteuil, 2. Rookfauteuil m. kussens. 3. Eiken bij zettafel. 4. Handweeftafelkleed. 5. Kap stok. 6. Groote ets. 7t.m. 10 schilderij. VERGADERING V.I.O.D. - In de gisteravond gehouden vergade ring waren 21 leden aanwezig. Voorz. deeide mee, dat in de vacature G.J.Keij- /er (niet herkiesbaar) bij enkele carad- stelling de heer Jb.Daalder gekozen werd. Het voorstel van nekeningopneinei s, vo rig jaar gedaan, om de salarissen te ver» hoogeu, werd door de commissarissen verworpen. De secr. deelde mee, dat de heer IJ.Brouwer 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur, sinds 1933 als direc teur. In een 19 Jan. gehouden bestuurs vergadering is het echtpaar Brouwer een pendule aangeboden. Bij de rondvraag werd geinforineerd hoe het komt, dat' vorig jaar f62000 aan hypotheek uitstond en dit jaar f52000. Geantwoord werd, dat dit door de period eke aflossing is veroorzaakt. Tevens zeide de directeur, .dat het bestuur besloot geld op hypo theek uit te zetten a VIER procent. H. (Zie ook de voorpagina en volgend nr. Verbetering: de heer Jb. van Heerwaar- den is als boekhouder herkozen) OOSTEREND Dokter Renout heeft zijn praktijk, welke hij enkele dagen wegens ziekte niet kon waarnemen, hervat. SERENADE Gisteravond is aan het echtpaar Joh. A.Eelman-Wuis ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest door Excelsior 'n serenade gebracht.D OUDESCHILD. VARA-AVOND. De VARA belegt op Zaterdag 18 Fe-' bruari in het Eigen Gebouw een pro paganda-avond, met medewerking vanjef Peters' Cabaretgezelschap: Willem Hart- suyker, Dollie Hahn, Jef Peters. Het programma vermeldt o.a.: conference, declamatie, cabaretliedjes, humoristische voordrachten, revue en toonee'.scenes. Verder komen mee Johnie Overste en zijn Band, bestaande uit Cor v. Veen, Johnie Overste, Eugène Soldofsky en Jef Peters, voor amusementsmuziek, soli-refreinzang, show- en balmuziek. Voor Vara-vrienden, voor „elck wat wils". Zij zullen c'eze. avond zeker vrijhouden. DEN HOORN OUDERAVOND. Op 7 Febr. wordt in de o.l. school een ouderavond gehouden, zooals we reeds meldden met films en kinderzang ter af wisseling. UITVOERING D.E.K. Vrijdagavond gaf D.E.K. onder leiding van de heer Bouwsnia, een uitvocringi ui de zaal van de heer Rotgans, uitshu tend voor genoodigden en donateurs. De, zaal was geheel met belangstellenden ge vuld. De avond werd door de voorz., de heer Jb. Kiljan, geopend; hij heette allen welkom en zeide zich over de groote op komst te verheugen. Hij wenschte allen een genoeglijke avond en gaf de verzeke ring, dat de leden hiertoe hun uiterste) best zouden doen. Mocht hier soms iets aan haperen, zoo zei hij, dan berust dit niet bij de leiding van de heer Bouwsma, Door het corps werd een 7-tal num mers gespeeld: 1' Entree Joyeuse, marsch, In de Voldynen, fantasie; Going the Pace, marsch; Le reveil des dieuse, fantasie; Daar komen ze aan, marsch-potpourri; Vendange et Moission, ouverture fanta sie, en Sarie Marais. Het luid applaus na ieder nummer, was wel een bewijs, dat volop genoten was. Het was best merk baar, dat het corps sinds de laatste uit voering in Jan. '38 met reuzenschreden is vooruitgegaan. Dit vindt niet alleen zijn oorzaak in de nieuwe instrumenten, verkregen na de fancy.-fair van vorig jaar, maar ook in het feit, dat de leiding bij de heer Bouwsma in zulke goede lian de_n is. Ter afwisseling werd door de heer C. Dekker een aardige voordracht gegeven en wel „Zegt 't met bloemen". In de pauze gingen loten vlug van de hand. Na de pauze werd opgevoerd „Arme Rijken", een vroolijk spel in 1 bedrijf. Mede werkten M. Witte als Hubert Meu nier de Forgeron, mej. Tr. Kalis, zijn vrouw; mej. Tr. Koopman, hun dochter; .G Kiljan, hun zoon; R. Bremer, vriend van de zoon; Jb. Koopman, jonkheer Frits van Dalenhout van Meervoort en mej. M. Lap, dienstbode. De Forgeron, een rijk geworden groen- tenboer, wil zijn dochter aan iemand van adel uithuwelijken. De candidaat hiervoor was Jhr. Frits van Dalenhout van Meer voort, maar de dochter gaf de voorkeur aan de vriend van haar broer. Om echter met iemand van adel te kunnen omgaan, meenden de oude luidjes en vooral wel de vader, dat zij zich betere manieren en uitdrukkingen moesten eigen maken. Om de verschillende pogingen, die zij hiertoe deden, werd hartelijk gelachen. Alhoewel de vader er niets van wil weten, dat zijn dochter met een gewone jongen in hei huwelijk trad, gelukt dit toch doori een list. De rollen waren goed ingestu deerd en het stuk werd zeer goed weerge-» geven. Bij de gehouden verloting, waarvoor 10 prijzen beschikbaar waren gesteld, kreeg M. Goënga de hoofdprijs, een gangspiegel; mevr. Rotgans een doos taartjes. De voorz. bracht dank aan allen, die tot het slagen van deze avond had den meegewerkt. De heer Hui/inga was zeker wel de tolk van allen, toen hij dank bracht aan directeur en leden van D.E.K., en de dames en heeren, die in 't tooncel- stukje optraden voor deze mooie avond. Ook de heer lluizinga verzekerde, dat D.E.K. op een belangrijk liooger peil was gekomen. Ook Zaterdagavond viel de opkomst niet tegen. Hetzelfde programma werd weder afgewerkt. Ook weder een verlo ting. De hoofdprijs, een doos taaartjesk kreeg mej. M. Boon. Beide avonden werd met een gezellig bal, muziek van de hee ren Eelman en Bakker, besloten. D.E.K. kan met voldoening op deze avond terug zien. Men schrijft ons: Zondag 29 Jan. was er te De Cocks dorp in het theehuis „De Molen" een ge zellige avond met muziek en zang van het echtpaar v.d. Zwaag. In De Cocks dorp en naaste omgeving werden uitnoo- digingen verspreid, zoodat de opkomst ver boven verwachting, en de zaal tjok vol was Er werden liederen ten beste ge geven in verschillende talen, ook in het Esperanto. Reeds de eerste nummers brachten een groot succes, hetwelk over weldigend werd bij de uitvoering van meer populaire nummers, die door de aanwezi gen zeer enthousiast werden meegezon gen en er eerst recht de stemming in brachten. De algemeene conclusie was: „Zulke avonden moeten er meer gegeven worden". Hieruit blijkt, dat het mogelijk i$, ook zonder bal zeer gezellige en inl de smaak vallende avonden te organisee- ren. DE STELLA TE HARLINGEN. De Deensche logger (voorheen Sch. 171), die Maandagavond 23 Jan., na een gevangenschap van vier weken in de Eierlandsche gronden, door sleepbooten van Reederij Doeksen werd bevrijd, is Zaterdagavond door de Stortemelk behou den te Harlingen binnengebracht. Op de Scheepswerf Welgelegen zal de geha vende Stella weer zeewaardig gemaakt w orden. SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL. Elftallen voor Zondag: Texel 1 uit naar MFC: B.Beumkes H.Neijens G.Witvliet H.Ran P.Neijens Jo Weijdt Th.Lap N.deGraaf M.Vlaming A.Verseput Res: A.Dros Dz. A.Verheijen l'e.xel 2 thuis tegen Watervogels 2: 'W.Geus G.Wilner W.Vlas H.Boon Jac.Helsloot C.Zutphen J.Kiljan B.Kiewiet D.Huizinga J.Bakker P. Hemelrijk Te..el 3 thuis tegen Succes 3. 12 uur. S. Keijser Jac.Gieles A.Ollyslagers JoWcstdorp JoopKikkert J.Kiewiet P.Vlaining NanTuinder Ab.Keijser W. Langeveld S.Langeveld Res.: P. Keijser. S.V.C.-NIEUWS. S.V.C. 1—H.R.C. 6: 1—1. S zet da delijk een goede aanval op. De achter hoede van H. is er goed in en werkt weg. De H-ploeg blijkt uiterst vlug. Na een snelle doororaak brengt de rechtsbinnen/ de stand op 1 —0. S. zit er nu geducht op. Eenige snelle aanvallen volgen. De bal gaat een paar maal rakelings naiast. Een goed genomen corner werkt de H.-achter hoede weg. S. blijft meer in de aanval- Jb. Eelman schiet keihard voor, J.Reuvers verandert de bal van richting en de bal suist langs de verbaasde keeper in het net: 1-1. Na een aanval van H. werkt C. v Boven weg, maar verdraait daarbij! zoodanig zijn knie, dat hij moet uitvallen. Van Dommelen neemt zijn plaats in. Rust 1—1. Na de thee gaat het spel gelijk op. Na een aanval van S. schiet Jb. Eelman hard in. De keeper laat de bal vallen, maan de backs weten weg te werken. H. krijgt vlak voor het S-doel een vrije schop tei

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5