Vereeniging voor Bedrijfsvoorlich ting voor de Landbouw op Texel. JAARRAPPORT OVER 1938. VOORWOORD. Iedere dag brengt nieuwe verrassingen, zoowel aangename als minder aangename; de omstandigheden en voorwaarden waaronder de boerenstand arbeidt zijn verre van gunstig. De wetenschap en techniek schrijden voort, waardoor productiemethoden worden veréénvoudigd en de totale productiekosten worden verlaagd. Wil men dus in den strijd om het bestaan niet ten onder gaan, dan moet men bij blijven. Dit geldt natuurlijk voor iederen tak van bedrijf, maar toch in het bijzonder van den landbouw en veeteelt door haar buiten gewone veelzijdigheid en kwetsbaarheid. Steeds worden nieuwe inzichten bekend en theorieën opgebouwd op het gebied van voeding, bemesting, grondonderzoek, ziekte bestrijding, rassenkeuze enz. Voor iederen boer persoonlijk is het niet mogelijk, het goede van het kwade te onderscheiden. Wat in het ééne deel van het land veel succes heeft, blijkt in een andere streek een totale mislukking te zijn als gevolg van verschil in bodem, klimaat of iets dergelijks. De Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting stelt zich ten doel, al het nieuwe in eigen omgeving aan de practijk te toetsen en te trachten, het oudere zoo noodig te verbeteren; in 't kort, de voorlichting streeft er naar, met alle middelen de rentabiliteit van het bedrijf te vergrooten. Deze dingen moeten collectief (gezamenlijk) gedaan worden; iedere boer heeft daar de grootste belangen bij. Iedere boer moet dus in zijn welbegrepen eigenbelang lid zijn van onze bedrijfsvereeniging. Het tweede vereenigingsjaar is ten einde. Het lijvig rapport, dat hierbij afgedrukt is, geeft U een inzicht in het vele en goede werk, dat door de Vereeniging is en wordt verricht. Den rapporteurs, den heeren Van den Ban en Lap komt een woord van hulde toe voor de wijze, waarop zij zich van hun taak gekweten hebben. Spaar ons geen critiek, want uit opbouwende critiek wordt het goede geboren. C. J. DE LUGT. Voorzitter B. V. T. Januari 1939. Toen we op de jaarvergadering begin 1938 ons eerste Jaarrapport bespraken, zeiden we o. a. dat we in ons werk voor de Bedrijfsvereeniging nog zoekend en tastend waren, niet altijd wetend of dat, wat we aanpakten zin had, en vruchtbaar werk was. Dat we oriënteerend werkten was om twee redenen. In de eerste plaats, omdat eerste onderteekenaar van dit rapport nog lang niet ingewerkt was in de streek en steeds voor nieuwe vraagstukken werd geplaatst, hier uit de omstandigheden geboren, die hij omdat hij die omstandig heden niet goed kende lang niet overzag. En in de tweede plaats, omdat de Vereeniging ook voor Texel nieuw was en tusschen de andere organisaties een plaats zou moeten vinden, waarop ze alleen opbouwde en niet afbrak. Gezien de steeds stijgende belangstelling voor het werk onzer vereeniging mogen we aannemen, dat we in velerlei opzicht zijn geslaagd. We zijn ons goed bewust dat er nog heel wat kantjes zijn af te schaven en ook dat we heel wat werk deden, dat misschien evengoed niet had kunnen worden gedaan, omdat het géén- of negatief resultaat gaf. Maar is dat niet altijd zoo bij 't nemen van proeven? Als men van te voren weet wat het resultaat zal zijn, is het alleen nog goed te praten zoo'n proef op te zetten als ze bedoeld is als demonstratie. Dit was ook met enkele onzer proeven het geval en we hopen dat ze als zoodanig nuttig waren. Ik zei dat er voor onze vereeniging nog steeds stijgende belangstelling is. Regelmatig nog geven zich nieuwe leden aan. Er zijn nu 193 leden met een totale oppervlakte van 4890 H.A. Gezien het groot aantal aangesloten bedrijven zou men de totaal aangesloten oppervlakte grooter verwachten. Men bedenke echter, dat, behalve dat vele kleinere bedrijven lid zijn (gelukkig!) ook verscheidene bloembollenkweekers zich aansloten. Dit is ook te begrijpen. Ook voor de bollen- kweekers staat onze vereeniging klaar! Het is onze bedoeling met goedvinden van het Bestuur in dit rapport te beschrijven het werk, dat volgens de doelstelling der vereeniging, ter voorlichting van de leden werd gedaan. Alvorens daaraan te beginnen willen we allen hartelijk danken, die dit afgeloopen jaar weer hielpen bij 't nemen dei- proeven door land of werkkrachten o. a. daarvoor beschikbaar te stellen. Bijna zonder uitzondering ondervonden we overal royale en hartelijke deelneming. Ook werd gelukkig critiek tegen het werk der vereeniging gevoerd. Voorzóover deze eerlijk en openlijk was, zijn we daar dankbaar voor. Het is voor het Bestuur van zoo'n jonge vereeniging aanmoedigend, te ervaren dat de leden meeleven met het begonnen werk en trachten wonde-plekken aan te wijzen, alleen met het doel deze te genezen. Aan het slot van onze inleiding willen we speciaal een woord van dank zeggen aan de Eerste Coöp. Kunstmestfabriek Vlaardingen, die voor ons kunstmeststoffen gratis beschikbaar stelde, en de Firma Haitema te Alkmaar voor 't zelfde. Het werk besprekend, door de vereeniging het afgeloopen jaar gedaan, kunnen we dit in groote trekken onderbrengen onder de volgende hoofden: I. Het geven van adviezen. II. Het grondonderzoek. III. Stalvoedercontröle. IV. Het nemen van veldproeven. V. Ander werk, waaronder dan valt: a. 't Verzorgen der mededeelingen. b. Enquête blauw en zweluiers. c. Enquête roggever bouw. d. Enquête stier- houderij. e. Enquête stikstolgebruik op grasland, f. Enquete gebruik samengest. meststotien. g. Drinkwater-onaerzoeK voor vee en zuivel, h. Schapenvoederproef. i. Onderzoek hooimonsters. j. Excursies. k. Ontsmettingsinstaiiatie. 1. Pootaardappeibewaarpiaats. m. Het proefveld, n. In kuilen. o. Rapport „Scheuren of niet?" We zullen achtereenvolgens over elk dezer onderdeelen van het vereemgingswerk een kort verslag uitbrengen. I. Het geven van adviezen. Dit werk is veelzijdig en veelomvattend, en bracht ons dikwijls voor gevallen die we op eigen verantwoording met konden of durfden adviseeren. Daarom hebben we steeds ais we maar even meenden dat zulks noodig was, ons laten voor lichten door de verschillende takken van den Rijksvoor lichtingsdienst, en de daarvan ontvangen adviezen onzen leden doorgegeven. Vele malen zonden we zieke gewassen naar den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen. We zullen in de hieronder gegeven voorbeelden niet steeds erbij vermelden, als we advies van hoogerhand ontvingen, meer malen was dat het geval. Een groot deel van het advieswerk speelt zich af op de markt, waar eerste onderteekenaar wekelijks voor dit doel komt, zoolang er school is alleen van 12-1 uur, als er geen school is op Maandag (gedeelte MeiJuniJuligedeelte Aug.) van 10)41 uur, terwijl de heeren veeartsen, mede adviseerende leden van de vereeniging er ook eiken Maandag zijn. Verder gaat de assistent regelmatig de leden langs, al of niet uitgenoodigd en in de hierboven genoemde maanden v. d. B. ook zooveel mogelijk. Zoo kon o. a. geadviseerd worden: I. Over 't spuiten van vruchtboomen volgens het sproei- schema van Wageningen, behalve in de mededeelingen in 8 afzonderlijke gevallen. II. In 35 gevallen over veenkoloniale haverziekte. Als het ziektebeeld zeer typisch was, raadden we aan om Mangaan- sulfaat te strooien in hoeveelheden van 3050 K.G. per H.A. Meestal kon dit gemengd worden met Zw. Amm. Ook werd met zand gemengd, wat niet beviel. Het zand moet beslist droog zijn. Enkele malen werd het sulfaat in water opgelost en gesproeid. Was het ziektebeeld niet sprekend genoeg, dan raadden we eerst aan een baan te strooien met b.v. 5 K.G. III. In 8 gevallen meenden we met ontginningsziekte te maken te hebben, waar we dan raadden proeven te nemen met kopersulfaat. Dit gaf niet altijd bevredigend resultaat. In enkele gevallen zagen we duidelijke verbetering. Opgemerkt moet hierbij worden dat de nachtvorsten dit voorjaar 't jonge graan soms even hadden geteisterd en het dan dikwijls leek ziek te zijn. IV. We vonden 11 maal duidelijk Hooghalensche ziekte. 2 maal namen we een proef met Magnesiumsulfaat. In 't eene geval herstelde 't gewas zich heel mooi (gerst). We hopen volgend voorjaar met meerdere proeven te demonstreeren dat hier inderdaad Magnesium helpt, ook door proeven te nemen met gebrande Dolomietmergel. V. Sint-Jansziekte in erwten. In 8 gevallen hadden we duidelijk met deze ziekte te doen. We konden er geen raad voor bekomen of geven. VI. Aaltjesziekte in haver 12 maal, in tarwe 1 maal, in rogge 1 maal en in aardappelen 1 maal. In al deze gevallen werd er op gewezen dat vruchtwisseling het eenige goede middel is om in de toekomst schade te voorkomen. In 2 geval len werd omploegen aangeraden en teelt van groenvoeder- gewas. Steeds werd aangeraden aaltjeszieke hoeken 't laatst te bewerken en het materiaal (ploeg, eg, enz.) goed schoon te maken als men zoo'n hoek klaar had, en dan daar waar ze gebruikt zijn. VII. Meeldauw in granen en erwten werd vele malen aan getroffen. 't Viel ons op dat dichte of geile stand er meer malen mee samen ging. Wij meenen dat vooral op oud Texel nog al eens te dik wordt gezaaid. VIII. Ritnaalden en andere vreterij. Dit was vooral op pas gescheurd land inderdaad zeer ernstig, terwijl er zoo weinig aan te doen is. Bij de proeven komen we er nog eens op terug. Ook de rozenkevertjes Junikevertjes) de larven althans, deden veel kwaad. De grasmat van het vliegveld is er door vernield, 't Viel ons op dat de meeste larven gevonden worden in losse goed doorlatende grasperceelen (zand). We raadden aan: openkrabben met de kettingegge, om dan op hulp der vogels te rekenen; resultaat teleurstellend. IX. Allerlei insecten op allerlei gewassen: a. luis op boonen kwam veel voor. Zij die van 't begin af de bestrijding goed aanpakten hadden succes. Gedaan werd 't volgende: de kanten dagelijks langs laten loopen door een jongen, die de aangetaste toppen verzamelde, en zoo de kolonies uit roeide; sproeien met Dermix, een Derris-vloeistof; stuiven met Derrispoeder; sproeien met nicotine (gevaarlijk); sproeien met zeepspiritus (2 K.G. groene zeep op 100 L. water en 2 L. brandspiritus). Met deze middelen werden goede resultaten bereikt. Thrips kwam veel voor. Kanten schoon houden, ruigte verbranden. Gelukkig hebben we kwade koppen in vlas ook door thrips veroorzaakt op Texel nog niet gevonden. Rupsen op aardappelloof, op kool en op knollen. Bijna steeds resultaat met Derris stuifpoeder of Dermix-vloeistof. Aardvlooien in koolplanten-idem. De kleine bedjes kool- planten voor den tuin die anders zoo grondig konden wor den vernield, werden met wat Derrispoeder verrassend zuiver gehouden. X. Tenslotte werd geadviseerd over: stekelbestrijding in grasland; verbetering grasmat; reini ging zuivelgereedschap (gebruik van chloorloog); reiniging draineerbuizen; besproeiing narcissen en tulpen; groen- bemesting; inzaaien van blijvend grasland en kunstweide enz.; bekalking; bemesting, ook tuinland en bloembollen. Voor narcissen werd het volgende advies gegeven: Een algemeen plaatselijk soms te wijzigen advies: l'A K.G. A. S. F. Korrels 6-18-30 in het najaar, van half Oct.begin Nov. en daarboven in 't voorjaar K.G. zwavelzure Ammoniak vlak na het ontdekken per vier kante R. R. Met patentkali niet hooger gaan dan 2 K.G. per vierkante R.R. Dit behoeft natuurlijk niet naast A. S. F. korrels. (Wordt vervolgd.) lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiM RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS .K. PR Maam -oor/ittt 914-'1S ONBEVOEGD. Utrecht. Tegeu 60-jveehouder, die z.g. menschen g< door met hen te bidden, is wagens bevoegd uitoefenen der geneeskunde maanden geëischt. BRANDSTICHTING. Amsterdam. 54-j. veehouder uit Nibbixwoude, tweemaal brand stichtte in zijn boen is tot anderhalf jaar veroordeeld, eisch was: plaatsing in een krankzi gengesticht, wegens ontoerekenbaarh- BELEEDIGING. Den Haag. Tegen voormalige redacteur van h,et Nation: CS.B. x Dagblad E. J. Roskam is wegens 1 Op ve opnemen van een ingezonden stuk cn e angstel eigen artikel, beide beleedigend voor- ie. waa Joden, drie mnd. voorwaardelijk en f8 dussert geëischt. FXANM GEEN VAKMAN. Amsterdam. I Onze schipper van de logger Sch. 102, die v je \\aa rig jaar Mei onder de Deensche ki 'oor at strandde in Oct. verongelukte de la w ger voor de Scheveningsche haven ,ant' wegens slordige navigatie gestraft m 3Va mnd. schorsing als kapitein. nat we ieel is, an de hans iGA-V Men lent te het A| lionbei iconorr |en wc IOLL. In d :n Eiei Ibenoen |lr. Vet 'fgedi' [aangev l.oonct Igroote ST.-D In d den g Texel Arb. door ben oei Sticht i deze i Te Breukelen werd een automobili aangehouden, omdat zijn verlichting ni; deugde. Bij onderzoek bleek ook de m; niet te deugen. Hij had de auto in Ai sterdam gestolen. Drieschor. Het echtpaar Amelunx Van den Berge, vierde Dinsdag 65-jarig huwelijksfeest. Utrecht. Sinds eenige dagen spoorloos verdwenen de heer G. de Raa! lid van de Indische Volksraad. Men v< moedt dat hij ontvoerd is. Te Heerlen zijn twee verdacht Duitschers door een gat in de muur maken uit het arrestantenlokaal onl snapt. Amsterdam houdt zijn raadsverl zingen op 21 Juni. BUITENLAND. De Britsche marine krijgt er dit j. meer dan een schip per week bij. Het Britsche schip Wilston Gli gow is bij St. Ives in storm vergaai De 31 opvarenden verdronken vermi delijk. Duitschland. Leiders der Hitler-* jeugd mogen niet trouwen, voor hunl H dienstplicht is vervuld. Ook niet, zoo v hun afstamming van Duitsch bloed 1S00 niet kunnen bewijzen. Italië. Oude Italiaansche kunst| schatten mogen niet meer naar het bui tenland worden uitgeleend. Eens per j; zullen zij in een nationale tentoonstel ling geëxposeerd worden. Tsjecho-Slowakije. Minister Chwal kowski verklaarde, dat men zich m< richten naar en aansluiten bij de politii van Duitschland. Anders zou z.i. h< Tsjechische volk ten onder gaan. Chili. In de gebieden van de aa bevingsramp doet zich een verhoog werking voor van de vulkanen Chilians Antuoo. De aarde beeft herhaaldelijk de overlevenden verkeeren in een voort durende angsttoestand. Men neemt strengt maatregelen tegen hen, die van de ram| willen profiteeren. Een vleeschspeculan! is doodgeschoten en een andere koopt is veroordeeld tot 25 zweepslagen. waart- wekte aange S.V. WAAR GINGEN WE HEEN OUDESCHILD. 2 Sept. 1889. Huldiging van dhr J. K G. Muller, 25 jaar hoofd eener o.l. school 4 jaar aan De Koog, 21 jaar te Oude schild. 3 Sept. 1889. Raadsvergadering. Hei adres, de Ulo betreffende, vindt een gun stig onthaal (zie blz. 18) 6 Sept. 1889. Verpachting Noordzee strand langs perc. 1 Staatsduin- en Mient- gronden; pachter wordt: P.Jbz. Bakki voor zes jaar voor f 18,per jaar. OOSTEREND. 7 Sept. 1889. Vergad. Onderlinge Zee assurantie „Texel" in lokaal C.Duinkei Directeur J.Eelman. Aantal polissen 37 Verzekerd bedrag f75850. Premie: eer- half pet. S.P.Wuis en G.K.Brouwer alsj bestuursleden herkozen. DE WAAL. 7 Sept. 1889. Vergad. afd. Texel var. het Ned. Onderwijzers Genootschap. OUDESCHILD. 9 Sept. 1889. Vergad. Begrafenisfonds Steunt Elkaar, gesticht in 1887. In kas f 186,86. Ledental 67. DEN HOORN. 11 Sept. 1889. Vergad. Kiesvereen. Ne derland en Oranje over „De Schoolkwes tie" in Logement-D.Lap. DEN BURG. 11 Sept. 1889. Verkooping hofstede Gent door Notaris Dikkers; grootte be draagt 41,82 H.A. Kooper: E. v.d. Heu vel q.q. te Udenhout voor f5775, 19 Zoi KNV is hi Gesp Waai Texe Dc won kans zoo scha| Wel W. toch derp Te een ij dooi Moe vind punl moe strij hoei en i kelii dat tooi HR en er is 3. te zet Pe in aai eei he- vo- vo bli mi be av hc se

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 8