TWEEDE BLAD t' TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten II J Zaterdag 11 Febr. 1939 Griep, Kom, Pijn. hXenV?wj lunn it er ine. ee. 'Ol lit zif ze Lezing Ir. Vet over: Het stand- punt van de landbouw ten aan zien van trust- en kartelvorming. Dinsdagavond is in hotel De Linde boom een gecombineerde ledenvergade ring gehouden van de afd. Texel en Lier- land "van de Holl. Mij. van Landbouw, waarin de heer Ir. Vet een lezing heeft aehouden over een onderwerp, dat thans wel in het brandpunt der belangstelling' staat: Het standpunt van de landbouw ten aanzien van de trust- en kartelvor ming In zijn openingswoord noemde de voor/., de heer A. J. Kejjser de belang stelling 'bevredigend er waren plm. 30 personen—hoeweler,gezien de be langrijkheid van het onderwerp, een grootere opkomst had kunnen zijn. BENOEMING van een lid voor hei bestuur van de Stichting Landbouwhuis-t houdschool. De besturen van de afd. Texel en Eierland hadden een alphabeti- sche voordracht opgemaakt van drie per sonen, de heeren IJ. Lap, C. J. de Lugt en E. Noordijk. Na tweede vrije stemming werd de heer Noordijk gekozen. Voorts werd nog een loonconunissie ingesteld. TRUST- EN KARTELVORMING. Hierna was het woord aan ir. Vet. In duidelijke bewoordingen zette hij de werkwijze van trusts, kartels en de tus- sclienvorm „holding companies" uiteen. Het doel van deze vaak geweldig mach tige lichamen is onder de vrije con currentie uit te komen, welke de prijzen dikwijls te zeer drukt. Voor de boeren fit als grondstofleveranciers lijkt de vrije concurrentie wel mooi. Bij groote vraag toch stijgen de prijzen. Nadoelen van vrije concurrentie zijn echter de macht van de sterkste, knoeierijen, oneerlijke a arm gro 11 os 1 eei er w en et n m ijnris vikki ?n gi t, la: vore nog mes (dan unne t \vi len ordei val Wi mare Zf t ee um n di >lgde dan lom> rd.' oort :n of be be roo i er 011 w HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. 3IJENTEELT OP TEXEL. Causerie van de heer L. Broere voor de Vereen, van Oud-leerlin gen der L.L.S. en de afd. Texel van de Nederl. Vereen, ter be vordering van de Bjjenteelt. De Woensdag in De Lindeboom doen de Vereen, van Oud-leerlingen der L.L.S. en de afd. Texel van de Ned. Vereen, tot bevordering van de Bijenteelt georga niseerde „Bijenavond" is wel een succes geworden. Er waren ruim 61) belangstel lenden aanwezig, waaronder verscheidene dames. De heer P. Kikkert, voorz. van de Ver een. van Oud-leerlingen, opende de bij eenkomst met een kort welkomstwoord, speciaal tot de heeren L. Broere en E. van den Ban, de sprekers van deze avond en tot de heer J. S. Dijt, voorz. van de Landbouwschool. GESCHIEDENIS. De heer Broere ving aan met te vertellen over de geschiedenis van de bijenteelt, welke reeds zeer oud is. In de tijden van de Romeinen en, inj ons land, van de Germanen, was de ho ning nog het eenige zoetmiddel; suiker kende men toen nog niet. En ook voor de bereiding van waskaarsen was de bij-< enteelt noodzakelijk. Haar hoogtepunt vond de bijenteelt in de Middeleeuwen. Daarna ging ze geleidelijk achteruit, door dat men uit andere stoffen dan bijen was kaarsen leerde bereiden en honing door suiker werd vervangen. In de laat-' ste tijd komt er echter weer meer be langstelling. De Nederl. Vereen, ter Be vordering van de Bijenteelt telt thans 15000 leden met 88.000 bijenvolken. HET LEVEN DER BIJEN. Vervol gens vertelde spreker over het verba zend interessante leven van de bijen. Ter demonstratie had spr. een kast meegeno men, waarin bijen gehouden worden Spr. wees er op, dat het doel van de imker! is, zijn volk zoo sterk mogelijk te maken Dij zal dan ook altijd het zwermen po gen tegen te gaan. Het kan ook wel eens VAN ZON EN MAAN. OH MAAN ZON Datum Op: Onder: üp: Onder Z 12 Febr. 2,29 11,06 7.25 17,04 D. 13 3,25 11,51 7 23 17 06 D. 14 4,14 12 43 7 21 17,08 W. 15 4 55 1339 7 19 17,10 D 16 5,29 14,39 7,17 17 11 V- 17 558 15.43 7,15 17,13 L 18 6,23 16,47 7,13 17,15 gebeuren, dat een volk zonder koningin raakt. De bijen zullen dan trachten een nieuwe koningin te krijgen. In der haast zetten zii een z.g. redoel aan; ze verbou wen een cel met een larve van een werk bij tot een koninginnecel. Als dit echleij mislukt, is het volk ten doode opge< schreven, want alleen de koningin kan- bevruchte eitjes aanzetten. De imker moet dus zijn volk een nieuwe koningin ge ven, wil hij het niet verliezen. Aan de teelt van koninginnen is, aldus spr., tot- dusver op Texel weinig gedaan, maar de afd. is van plan, die teelt sterk te gaan uitbreiden. BIJEN-VIJANDEN. Na nog de win ning van honing te hebben verduidelijkt, noemde spr. eenige vijanden van de bijen de WASMOT o.a., waarvan de larve de cellen vernielt. De góede imker, die z'n kasten goed schoonhoudt, zal weinig last, hebben, doch er zijn helaas op Texel nog, imkers, die de zaak verwaarloozen, waar-, door de wasmot in hun kasten veelvuldig voorkomt. Een andere vijand is de BIJ-i ENWOLF, die ontzaggelijk schadelijk is, maar tot dusver op ons eiland niet is waargenomen. Elders in ons land, o.a. in Limburg, heeft dit insect groote scha aangericht. De bijenwolf voedt zijn lar ven met bijen en heeft voor elke larve wel zes bijen noodig, terwijl een bijen wolf wel zestig eitjes legt. Dan zijn er nog de SPIN en de BIJENLUIS. Deze luis leeft van de voedselbrei, waarmee de koningin wordt gevoerd. De bijenluis moet van carbollucht niets hebben. Een goed bestrijdingsmiddel dus. BIjENRASSEN. De heer Broere ver volgde zijn betoog met bespreking van de verschillende rassen. In ons land heb ben we in de eerste plaats het Nederland- sche of Duitsche ras, aldus spr. (de z.g. zwarte bij) Daarnaast zijn er verschil lende buitenlandsche rassen, o.a. het Ita- liaansche, waarvan veel goeds wordt ver teld. De Nederlandsche bij heeft echter, het voordeel, dat ze tegen ons wisselval lig klimaat bestand is, terwijl ze bij een goede behandeling ook overigens met alle buitenl. soorten zeker kan wedijveren. Kruising van het Italiaansche en het Ne derl. ras is positief slecht, terwijl juist een kruising zoo gauw voorkomjtj De. koningin toch wordt ver van het nest bevrucht en de imker kan dus nooit na gaan, van welk ras de dar is. Voorts is de Nederl. bij vrijwel ziekte vrij. We moeten daarom op Texel geen vreemde rassen "invoeren, aldus spr. maar "het ras zuiver houden. Dat kan op Texel gemak kelijk door de geïsoleerde ligging. Als dan elders in ons land het Nederl. ras, praktijken, welke ze in de hand werkt. DE KARTELS ontstonden in de 1de eeuw in Duitschland. Het zijn zelfstan dige lichamen, die een prijsafspraak heb ben: prijzen kartel. Ook zijn er gebieds- kartels, lichamen, die de gebieden, waar in ze hun producten verkoopen, onderling verdeelen, zoodat de concurrentie wordt uitgesloten. Als aardige biezonderheid merkte spr. op, dat reeds 300 jaar voor Christus de tarwetelers rond Athene een soort kartel hadden gevormd. Als bewijs van de belangrijkheid van de kartelvorming noemde spr., dat 08 pet. van de kalifabrieken, 96 pet. van de chemische fabrieken en 77 pet. van htt verzekeringswezen in 'handen van licha men zijn, welke prijsafspraken liebben. HOLDING COMPANIES, ging spr. voort, zijn bankiershuizen, die van fabrie ken in bepaalde producten meer dan 50 pet. van de aandeelen in handen hebben en dan de macht uitoefenen, de prijzen en de productie regelen, eventueel door sommige fabrieken te sluiten. De groot ste is wel de Staal-Company van Morgan, die aandeelen heeft voor 22.5 milliard dollar, d.i. 7 maal het Ned. nationale ver mogen en een vijfde van het Amerikaan- sche nationale vermogen. EEN TRUST heeft alle fabrieken onder zich georganiseerd; hef is één lichaam geworden, dat dikwijls behalve de fabri catie ook nog de grondstoffenlevering en de detailhandel beheerscht. Als voorbeeld noemde spr. o.a. de UNILEVER, ont staan uit de fabrieken Juigens en Van den Berg, die aanvankelijk elkaar zeer beconcurreerden, doch tenslotte samen begonnen te werken. Toen het machtige Leverconcern fabrikanten van de Sun- lightzeep, enz. eind 1920 in de trust werd opgenomen, kreeg de Unilever ge weldige invloed. Deze trust controleert thans fabrieken in niet minder dan 20 landen. Ter illustratie van de invloed van een trust op de afzet, noemde spr. nog de sigaretten, die overal voor de zelfde prijs worden verkocht, terwijl nie mand beneden de vastgestelde prijs mag gaan. Wat is de invloed op de BOEREN STAND? Vrijwel alle producten, die de boeren betrekken, aldus spr., komen van fabrieken, die prijsafspraken hebben, waardoor de prijs hoog wordt. Daaren tegen is het boerenproduct voor ecu groot deel aangewezen op de vrije we reldmarkt. De regeering geeft wel steun, maar de prijzen zijn afhankelijk van de vrije markt. De heele boerenstand moet daarom trachten ook een beschut prijs peil te bereiken. Bestrijding van trusts is in Duitschland en in de Vereen. Staten op een mislukking uitgeloopen. Ir. Lou- wes, aldus spr., heeft gezegd, dat de trust een hoogere vorm is van het pro ductie-apparaat, *dan de kleine firma's* Zij moeten dus niet worden bestreden, men moet van ze leeren. De landbouw moet trachten een dergelijke organisatie vorm te bereiken. Deze moet uitgroeien tot een sterk geheel, dat tegen de gevaren van de internationale trusts krachtig kap optreden. Ir. Louwes meende echter, dat dit /onder regeeringshulp wel niet mo gelijk zou zijn. Spr. meende, dat in de coöperatie een oplossing van het pro bleem kon worden gevonden. In Zweden zijn b.v. de fabricatie van landbouwwerk tuigen en die van gloeilampen in handen van coöp., waardoor tegenover de tuis» een gelijke macht kon worden ge steld. Herstel van het evenwicht is nood zakelijk. Misschien, dat coöp. verbruiks- organisaties de oplossing kunnen bren gen. We zullen, aldus besloot spr., in ieder geval onze oogen moeten open hou den en er naar moeten streven de coöp* gedachte meer ingang te doen vinden. KALVERTEELTBEPERKING. Er werden nog eenige vragen gesteld. O.m. vroeg de heer Noordijk sprekers meening over de kalverteeltbeperking. Ir. Vet antwoordde, dat z.i. tecltbeperking noodzakelijk was, doch dat hij het beier achtte, dat over de geheele veestapel werd opgeruimd, mede om het oneconomische aanhouden van oude koeien tegen te gaan. (jok is de kalverteeltbeperking bij T.B. C.-bestrijding rond de groote steden een, groot bezwaar. Immers, de veehouders, die daar nooit kalveren fokten, doch meestal koeien uit Friesland kochten, mogen ook thans geen kalveren telen. En zoolang er geen kalverteelt is op die boerderijen is geen afdoende T.B.C.-be strijding mogelijk. Om 10.50 uur sloot de voorz. de ver gadering. Hij bracht spr. dank voor zijn belangwekkende uiteenzetting en uitte de wensch, dat Ir. Vet hier spoedig ween eens -een causerie zou willen houden. H. MANUEL AZANA, de man, die sinds 10 Mei 1936 het twijfelachtig genoegen heeft, president van de Spaansche Republiek te zijn. Hij schijnt op vredesonderhandelingen aan te sturen. door de invoer van buitenl. raspen ven- slechterd is, hebben we op Texel het voorrecht nog een zuiver ras te hebben. SLOTWOORD. Tenslotte sprak de heer Broere nog over de z.g. Bijenweide, waar bij hij opwekte om bij de aanplant varv boomen en heesters ook aan het belang van de imker te denken door honingge- vende gewassen aan te planten. Spr. roemde het vele werk, dat door de heer N. Korlenhoeven, voorz. van de afd. Texel voor de Texelsche bijenteelt werd ge daan. De heer Kort-enhoeven is de grootste bijenhouder op Texel, aldus spr., en wel de beste imker, van wie ik zeer veel heb geleerd. Spreker wekte de aanwezigen op, om, wanneer er dit jaar een standsinspectie wordt gehouden, er eens bij tegenwoordig te zijn. De tijd was onder de boeiende causerie van de heer Broere ongemerkt voorbij gegaan -en 'het was later geworden dan men oorspronkelijk had gerekend. L»e lichtbeelden, welke de heer E. v.d. Ban zou vertoonen moesten hierdoor verval len. Dadelijk werd overgegaan tot de ver tooning van de film: „De hij Maja", een aardjge film, welke het natuurleven wel eenigszins verromantis-eerde, maar toch mooie beelden gaf uit het leven van tal rijke insecten, o.a. dg geboorte van een libel, van een vlinder, het maken van een web door een spin, enz. Het was in alle opzichten een biezonder geslaagde avond. H. DEN HOORN. HET „SCHOOLVERBOND". Uitstekend geslaagde avond. In vorig nummer reeds verteld-en we eenige biezonderheden over de in alle opzichten zoo geslaagde avond van liet Schoolverbond. Aan deze bijeenkomst gingen besprekingen van het onderwij zend personeel met de ouders der leer lingen vooraf. De heer Jli. Duinker Wz., voorz. van het Schoolverbond sprak een openings woord, waarin hij de ruim 70 ouders en het onderwijzend personeel (de lieer J. Huizinga en mej. De Jong) hartelijk wel kom heette en zijn blijdschap te kennen gaf over de buitengewoon groote belang stelling. (Gedurende de afgeloopen 20 jaar was er van een dergelijke avond niets gekomen.) Het hoofd der school, de heer Huizinga, zette daarop het doel van de avond uiteen. Hij wees er op, dat avonden als deze de band tusschen school en huis verstevigen. De onderwij zer ziet graag belangstelling van de zijde der ouders voor wat op de school ver richt wordt. Juist bij deze gelegenheden nu worden de oudere in staat gesteld een goed beeld van het gepresteerde te krij gen. Er is inderdaad groote belangstelling getoond voor de tentoonstelling van het handwerk- en teekenonderwijs. Ook door Burgemeester Kamp, die de avond bij woonde. Na de uiteenzetting door de heer Hui zinga werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, enz. altijd een poeder ol cachet van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 c*k Cachets.genaamd,,Ml)nhardtjcs"2st. lOct DoosSOd GYMNASTIEK. De heer J. A. l)ros in formeerde naar de mogelijkheid tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening. De heer Huizinga zeide daar wel een voorstander van te zijn, doch hij achtte c!e lokaliteit ongeschikt (veel tocht). Kinderen, die zich bij de oefenin gen warm gewerkt hebben en 'dan in de trekking komen te staan, kunnen dan wel eens nadeelige gevolgen van deze sport ondervinden. Om deze reden moest er dan ook jammer genoeg van gymnastiek op school worden afgezien. MELKVERS1 REKKING. Dit punt werd uitvoerig besproken. Een groot bezwaar bleek evenwelgekookte melk. Vele kin deren, die hun twaalfuurtje op school ver orberen, Ins'.en geen melk, die gekookt is. De heer Huizinga wees er op, dat het onverantwoordelijk is_ de kinderen on gekookte melk te verstrekken. Hij moet uit dan ook besv.st weigeren. Vier ou ders slechts wenschten voor hun kind-eren gekookte melk. Een voorstel van de heer A. Commandeur, een fonds te vormen, waaruit melkveretrekking zou kunnen worden bekostigd, kon wegens de geringe belangstelling niet terstond worden aan genomen. De oudercommissie zal dit punt (het vormen van een fonds) eerst gron dig bespreken. De heer Huizinga merkte voorts op, dat een ouderavond vooral ook wordt ge houden om de meening van de ouders te hooren ten aanzien van de organisatie van het onderwijs. Geen hunner bracht iets naar voren, zoodat mocht worden aangenomen, dat ook dit punt ieders waardeering had. RIN-TIN-TIN. Hierop werd de bijeen komst mét de ouders, die ongeveer een uur had geduurd, door de heer Huizinga gesloten. Spr .sprak de hoop uit, dat het met de ouderavonden de goede kant op zou gaan. Vervolgens werd het eerste deel van de film Rin-Tin-Tin, de wolfs hond, vertoond; een film, die van A tot Z. boeide: Een troep wolven, wordt door een boschbrand naar oen dorp verdreven. De hongerige dieren zetten het aldra in rep en roer. Er volgt een strijd tusschen mensch en dier, waarbij de aanvoerder van de wolven, Rin-Tin-Tin, wordt ge wond en gevangen genomen. Hij iheeft het geluk bij dierenvrienden te worden ondergebracht. Weldra -speelt hij een groote rol in het leven van zijn meester. Hij geeft prachtige staaltjes van trouw. Vaak weet hij het leven van zijn meester te redden door diens vijanden te belagen. De toeschouwers leefden ten zeerste mee en waren vol bewondering over de staaltjes van dresseerkunst. De heer Huizinga bracht de leden dank voor hun spontane belangstelling. Door hun bijdrage toch worden de kinderen ïn de gelegenheid gesteld, elk jaar een reisje naar de overkant te maken. KINDERZANG. Daarop was 't woord aan een kinderzanggroepje uit de hoogere klassen. Door hen werden op keurige wijze -een drietal tweestemmige liedjes ten gehoore gebracht. Ook een groepje kinderen uit de lagere klasse gaf met een tweetal liedjes blijk tot de goede zan gers te behooren. Zij oogstten daverend applaus. (Z.O.Z.)

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5