m iro DIE HOEST GR .an Nestkasten voor vogels. is morgen over la ai Alg AKKER [ex. >p zot Pil Er worden nog altijd nestkasten in de handel gebracht, die niet aan de eischen, voldoen en waarvan de eigenaar en de vogels dientengevolge weinig plezier be leven. Zoo ziet men dikwijls kasten met een deksel van z.g. kopsch hout (d.i. een schijf van een stammetje). Zulk een kastje ziet er wel aardig uit en is in een, afgedekte volière ook bruikbaar, maar voor gebruik buiten is het zeer af te keu ren, omdat het deksel spoedig scheurt, Wij raden het aanschaffen van dergelijke kasten, waarin al vele vogelbroedsels zijn verdronken, ten sterkste af. Men kan een nestkast ook heel goed zelf maken. Voor meezen en roodstaartjes. Het nestkastje vereischt aan materi aal: plankjes (al of niet geschaafd), spij kers, krammetjes, ijzerdraad, schroef- duimen en zink, eventueel ook asphalt papier. Voor twee meest gebruikte modellen hebben wij de volgende plankjes noodig (maten in oentieters). De dikte der plank-, jes bedraagt l'/a a 2v- cM.; de ophanglat moet minstens 2>/2 cM. dik zijn. Vlieggat Vlieggat 32 mM. 46 mM. 25X12 28x15 Voorwand. 23i/2Xl2 26VaXl 5 achterwand en twee zijwanden elk. 130X12 16 y2xl5 Bodem. 20x16 24x20 [Deksel 40x 5 45x 5 Ophanglat (dik 2' -) De onderdeelen worden als volgt be handeld: 1. Het vlieggat wordt in het midden van de voorwand geboord, ongeveer even ver van de bovenkant als het gat zelf groot is. Het middelpunt van een vlieggat van 32 mM. komt dus ongeveer 32 16- 48 mM. van de bovenkant. 2. Van de ophanglat wordt van boven aan de voorzijde een dun stuk van 10 cM. lengte afgezaagd. Zoo krijgen wij MOOIE HANDEN MET PUROL Ze blijven er zacht en gaaf door Doos 30 en 60 ct JAARVERGADERING R. K. VOLKSBOND. Plannen tot stichting van een sociale school en van een vrou wenbond. De R.K. Volksbond hield Woensdag de jaarvergadering in De Zwaan. Aanwe zig 30 leden. De vergadering werd ge opend door de heer J. de Veij, die mede deelde, dat de geestelijk adviseur ver hinderd was te kotnen. De feestelijke vie ring van deze avond kon, zooals reeds gemeld, niet doorgaan, in verband met 't overlijden van Z. H. de Paus. Hierna gaf secretaris J. Huijsman zijn jaarverslag. De afdeeling telt momenteel! 69 leden. Aan de bedevaart naar Heilet namen 25 personen deel. Ook dit jaar werd ©en flinke hoeveelheid goederen als Kerstgave geschonken aan de meest be hoeftige leden. De door de bond georga niseerde cursussen hebben een uitstekend verloop. Voor de retraite sparen nu 20 personen. De penningmeester heeft een batig saldo van f34.84. BIJ HEERSCHENDE GRIEP. Met Mijnhardtjes steeds goede ervaring. Doos 30 en 50 ct. Ook hier zal getracht worden om te komen tot oprichting van een sociale school. Er zal 32 weken per jaar les wor den gegeven, gedurende 3 jaar, met 2 les- avonden per week. Vervolgens werd be sloten tot oprichting van een bibliotheek van de Vobi uitgaven. Het bestuur zal boeken op sociaal terrein aanschaffen, die de leden dan tegen een geringe vergoe ding zullen kunnen lezen. Op 'initiatief van het bestuur zal ge tracht worden een Vrouwenbond op te richten. De voorz. liet in het midden, of het alleen vrouwen van arbeiders zou den zijn, of dat de bond alle katholieke vrouwen zou omvatten. Een 14-tal dames deed reeds toezegging lid te willen wor den. Binnenkort zal een oprichtingsver-, gadering plaats hebben. De aftredende bestuursleden J. Huijs man, Maas en J. v. Heerwaarden werden herkozen. Tot Bestuur der retraiteclub werden benoemd de heeren Stiekema, J. Schrama en P. W. Zijin. Als lid der con trolecommissie de heer H. Zijm. Binnenkort zal hier worden vertoond de sprekende film over de sociale wet geving in Nederland. Met een opwekking toch vooral leden te werven, daar er nog een groot aantal ongeorganiseerde ar beiders zijn, sloot de voorz. op de ge bruikelijke wijze. Boven: Vervaardiging van het deksel. Onder: Ophanglat, Doorsnede, Model- kast. HET KASTJE mag niet te ondiep zijn. De holenbroeders houden er van hun nest in een geheel donkere holte te hebben. Voor mee zen minstens 17 c.M. onder 't vlieggat diep. Het vlieggat niet te groot. Vele vogels hou een van een vlieggat, waar ze juist door kun nen. Men kan de kasten te allen tijde ophangen; de winter is de beste tijd. Doe 't niet na Maart. later tusschen de kast en de lat ruimte voor de z.g. neklap van asphaltpapier of zink. Eenige oentimeters van ieder uit einde van de ophanglat wordt een gaatje geboord, waar later de spijker voor het ophangen doorheen moet. De ophanglat wordt met twee schroe ven of lange spijkers (doorkomende ein den kroinslaan in het houtj tegen de achterwand bevestigd. 3. Nu wordt de broedruimte in elkaar gezet door de zijwanden op de achter wand en vervolgens de voorwand op de zijwanden vast te spijkeren. Hierbij zorgt men er voor, dat de bovenkanten van alle wanden in écn vlak liggen. Daardoor is de voorwand van onderen dus 1 '2 cM. langer dan de andere wanden. 4. In de bodem maken we twee inke pingen, waar de schroefduimen in ko men, welke in de onderkanten der zij wanden worden gedraaid. Doordat de bodem tusschen de voor wand en de ophanglat past en tegen de zijwanden aangedrukt wordt door de schroefduimen, zit hij goed vast, maar is gemakkelijk uitneembaar als in-en de dui men omdraait. Men zorge eivoor, dat de bodem niet klemt, want als de kast bui ten opgehangen wordt, zet het hout iets uit, doordat het vochtig wordt, zoodat de bodem dan moeilijk uitneembaar zou worden. 5. Het deksel doorloopt de bewerkin- CONSULTATIEBUREAU. Het Consultatiebureau voor Zuigelin gen zal volgende maand niet op 3 Maart maar op 10 Maart zitting houden (Regel is: de eerste Vrijdag van de maand). Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater MADAME X. In het mondaine Parijs van het begin der 10e eeuw, begaat Jacqueline Fleuriot, die door haar man, een eerzuchtig advo caat, wordt verwaarloosd, een misstap, die echter ernstige gevolgen heeft. Haar man dwingt haar het huis te verlaten. Kort daarop keert echter Maurice Dourel, Fleuriot's boezemvriend, van een lange reis terug. Als hij het gebeurde ver neemt, beschuldigt hij zijn vriend er van, dat zijn gedrag de eigenlijke oorzaak van het geval is geweest. Fleuriot, geschokt door deze beschuldiging, ziet de waarheid er van in. Hij wil pogen, alles weer goed te maken en neemt de politie in de arm,, om Jacqueline op te sporen. Intusschen heeft Jacqueline een werkkring gevonden, als gouvernante in Monte Carlo. Als de politie haar komt opzoeken, denkt z^j, dat dit in verband staat met een moordvwaar- van zij getuige is geweest. Zij vlucht op een schip, dat haar naar Amerika voert. Gefolterd door het verlangen naar haar zoon, gebukt onder de wreedheid van haar man, zinkt Jacqueline langzaam weg tot de diepste moreele ellende. Na 20 jaar van omzwervingen keert zij terug in Parijs als werktuig van een oplichters bende, die op Fleuriot chantage wil ple gen. Als zij ziet, dat er gevaar bestaat, dat haar zoon achter haar geheim komt, schiet zij de aanvoerder van "de bende neer. Zij wordt gearresteerd. De advo caat, die haar voor de rechtbank zal ver dedigen, is haar zoon, voor wie zij alles verborgen wil houden De Metro maakte er een prachtige film van. De hoofdrollen worden voortreffe lijk gespeeld door Gladys George en Warren William. ENKELE REIS HOLLYWOOD. Het is niet gemakkelijk filmster te worden. Als men denkt een goede kans te hebben, blijkt het meestal, dat men zich blij gemaakt heeft met een doode musch. Dit ondervond ook Cecilia Moorq, die echter haar pogingen niet gauw opgeeft en na vele amusante avonturen, waarom men hartelijk zal lachen, ook werkelijk weet te slagen. Een luchtige, vroolijke film, waarvan men, door het goede spel, de verzorgde regie en de geestige inhoud zeer zal genieten. gen, die in Fig. 1 aangegeven zijn. Het wordt daarbij voorzien van scharnier en haakje van ijzerdraad (2 mM. dik). De bovenkant en de zijkanten worden om kleed met asphaltpapier of beter nog met zink, dat een of twee cM. over alle zij kanten heenhangt. 6. Om de beschadiging door eekhorens en spechten te voorkomen, moet bij de gewone modellen met vliegopeningen, van 32 mM. en 46 mM. de bovenste helft van de voorzijde gepantserd worden met een dunne zinken plaat, waarin een gat van de juiste grootte wordt uitgeponsd, dat met het vlieggat correspondeert. Ook wel bruikbaar, hoewel minder goed, is een bescherming van fijn volièregaas, waarin een gat geknipt is. De scherpe uiteinden van het gaas moeten zoo wor den omgebogen, dat de bewoner van de kast zich daaraan niet verwonden kan, als hij het vlieggat ingaat. 7. Als de kast klaar is, worden de uit-, wendige blanke deelen, dus ook het zink van deksel en voorwand, flink in de verf gezet. De kleur moet grauwgroen of eenigszins bruingroen zijn, die men ver krijgt door veel groengeel of oranjegeel met een weinig zwart te mengen. Men kan de kast ook houdbaar maken met carbolineum. Dat is goedkooper, maar minder fraai, vooral omdat het zink aan de voorkant dan blank blijft. De vogels geven daar overigens niet om. DROSERA mits Ge Uw kind vanavond nog AKKER's Abdijsiroop geeft. Gedu rende den nacht gaat de heilzame werking der kruiden door en maken zij de verkoudheid los. terwijl de hoeststillende kracht der .codeïne" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blijft door benauwende hoestpnkkeling. De slijm komt los en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex tracten en ..codeïne" bestaat. Zorgt dat U altijd Abdijsiroop in huis hebt. ..Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar school gaan. werkt als een beschuttend schild". tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 rt f 1.50. f 2.40 f 4.20. Alom verkriicbaar OVER POSTZEGELS. FRANKRIJK gaf ten bate van de stu- deerende jeugd een toeslagzegel uit: 65 -T 60 c., blauwgroen. Het zegelbeeld ver toont een student temidden van bergland. Achter hem staat een Roode-Kruiszuster. RECHTSVRAGEN. VLIEG IN NARCISSEN. Ik heb voor jaar 1938 mijn narcissen groen verkocht per kilo, zooals het land ze opleverde, mits goedgekeurd. Ze waren voor 100 pet. goed. Een week, nadat ik ze afgeleverd had, kwam de kooper bij mij met de boodschap, dat ze vol vliegen zaten. Nut heeft hij met Nov., toen ik om geld kwam, mij 300 narcissen gekort wegens vlieg. Mag dat? Alles hangt er van at, hoe u afgesproken hebt toen de koo-< per met zijn klacht kwam. Heeft u er toen in bewilligd, dat er een korting zou plaats hebben, dan moet u er zich nu bij neerleggen. Heeft u -er niet in bewil ligd, dan niet, maar dan had u dit goed moeten vastleggen. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU!|||||| GEMENGD NIEUWS ||||||iiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiui!iii!iiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniu[|||gT BINNENLAND. Amsterdam. Aangehouden is Pool, die een Amsterdamsch koopr voor 5 mille had opgelicht. Hij had wijs gemaakt, dat hij van één dollarl jet er twee kon maken. Amsterdam. De Nederl. Fordid keert over 1938 evenals over 19371 20 pet. dividend uit. De verkiezingen van leden voor Prov„ Staten zullen worden gehoui in het geheele land op 19 April. Den Haag. Een ontwerp spellings wet is gereed, inaar het moet eerst r toegezonden aan de daartoe aangewe; instanties in Oost- en West-Indiè. Velzen. In een voormalig café zij 24 Joodsche vluchtelingen ondergi bracht 20 jongens en 4 meisjes di bij tuinders zullen worden opgeleid oi later naar Palestina te vertrekken. BUITENLAND Engeland. In de commissie v; Evian bracht de Nederl. vertegenwoori ger rapport uit over de kolonisatie-mo; lijkheden voor Joodsche vluchtelingen Suriname. Engeland. Vier Engelsche docto: en drie voedingspecialisten hebben dringend beroep gedaan op hun collega' om hen bij te staan in hun pogingen Spaansche bevolking voor de physiel ondergang te behoeden. Het voedseltckoi is ontstellend, schrijven zij. Voor kindi a-en 2 en 5 jaar is geen melk beschikba Zestig procent der kinderen beneden de jaar heeft Engelsche ziekte. Zweden. Een wetsontwerp is infl diend, dat beoogt te verbieden, datvroi welijke arbeidskrachten wegens huwelijl zwangerschap of bevalling worden ontslaj gen. Frankrijk. Grynszpan, de jongi Pool, die de Duitsche legatie-secretarii Vont Rath heeft doodgeschoten, is toe rekenbaar verklaard. De zaak zal in Mej voorkomen. De Japansche regeering wil de gou den voorwerpen, die particulieren nog hun bezet hebben, opkoopen. De Philippijnen hebben grond op 'il dun bevolkte eiland Mindanao aangebo-| den voor kolonisatie van Joodsche vluch telingen. Kaar1 in on Kinder T( (b Bi 'laatsbe: K; Z2 jp Dins jotel „d Age 1 Opt 2 |aai 3 Rek 4 Heg 5 Ver diel 6 Rot 7 Slu Te) INGEZONDEN EEN VONNIS. Volgens een in „De Telegraaf" enl „Nieuws van de Dag" voorkomend be richt, werd door de Krijgsraad te 's Hertogenbosch de dienstweigeraar Rem- mert Hooijberg veroordeeld. Het bericht] geeft een resumé van het vonnis door de Krijgsraad, wat hierop neerkomt, dat deze dienstweigeraar werd veroordeeld tot de maximumstraf van 13 maanden; gevangenis, op grond van het feit, dat hij uit een familie komt, welke reeds eerder wegens dienstweigering met de rechter in aanraking was gekomen en een broer van hem eveneens wegens dienstweigering werd veroordeeld, plus een mededeeling omtrent zijn moeder, welke geheel on juist is. Doch op z'n zachtst uitgedrukt, is het niet zeer „wettig" otn de een te veroordeelen of een zwaardere straf op te leggen op grond van de daad en de levenshouding van ©en ander. Ondergeteekende, broer van de veroor deelde R. H. en bedoelde voorganger uit deze familie, die, naar het oordeel van de Krijgsraad, de hoofdoorzaak wordt geacht voor de houding van R.H., en dus de schuldige, wenscht zichzelf hierbij aan te bieden -en zich beschikbaar te stellen, om de aan R.H. opgelegde straf in zijn plaats te ondergaan. Want ik wensch de volle verantwoor delijkheid te dragen voor mijn daad en levenshouding, ook nu. Juist nu, in deze tijd van onzinninge verdwazing; in deze tijd van onzinnige energie- en grondstof- tenvermorsing in de algemeene oorlogs- en bewapeningsraz-emij. Men wil geen oorlog Doch waarom voert men hem dan? Wij willen niet en wij doen het niet. Zoomin als de giftbeker in staat bleek om de gedachten van Socrates te vernie tigen, zoomin kerker en brandstapel bij machte waren om de opvattingen van een Gallileï, een Copernicus, een Giordano Bruno e.d. te stuiten, zoomin zullen inachts- en geweldmiddelen in staat blij ken om ónze inzichten te vernietigen, om de waarde onzer overtuiging te vermin deren. En ééns zullen alle barbaarsche machten ondergaan aan een menschelijke en menschwaardige cultuur. Ten volle crc verantwoording van eigen levenshou ding aanvaardend en deze verantwoording niet willende afwentelen op zijn jongere broer, stelt zich met deze nogmaals ter beschikking van Z.Excellentie Minister v. Defensie. de oud-dienstweigeraar, BERTUS HOOIJBERG. Amsterdam, Febr. 1939. iet m .Fantas Prog lledew llahn, rabaret revue- lijn Ba re lEntree op Zui |te de Opv Kaa |op ,,'t aan d' Beh op 24 „Bosc openl waart brand Inli Koog Dit plaat:

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2