TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten N.V. T.E.S.O. Een ballon over Texel. Woensdaq 1 Maart 1939 De Burgemeester van Texel brengt ter I openbare kennis, dat op Dinsdag 14 Maart 1939 zal plaats hebben de Candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen van des voormid- I dags negen uur tot des namiddags vier 1 uur ter secretarie bij den Burgemeester der gemeente Den Helder, voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring worden ingeleverd Lijsten van Candidaten, als bedoelJ in artikel 85 der Kieswet. Blanco candidatenlijsten zijn ter secre- I tarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar I Voor verdere biezonderheden wordt ver- I wezen naar de officieele bekendmaking, I op de publicatieborden. Texel, 21 Februari 1939. De Burgemeester voornoemd. KAMP. In aansluiting op hetgeen in vo rig nummer reeds uit de Vrijdag gehouden vergadering kon wor den meegedeeld, nog het vol gende. In zijn openingswoord verwelkomde de heer W.H.Lap, president-comm., in het bijzonder de T.E.S.O.-garde en niet in de laatste plaats oud-kapitein Duinker. Het was weer een goed jaar, 1938, zoo zei de heer Lap. Dan straalt er van onze welvaart af op andere lichamen. We hebben weer zoo ruim mogelijk gesubsidi eerd, zonder ooit het belang van T.E.S.O. uit het oog te verliezen. Niet alle aan vragen om geldelijke steun hebben we echter kunnen inwilligen. We moeten op passen geen precedent te scheppen. Ten aanzien van ons pensioenfonds hebben we maatregelen getroffen, waardoor dit altijd ter beschikking van de recht-» hebbenden zal zijn. Mede werden Jjensi- I oenen, welke aan de lage kant waren, wat verhoogd. Wij mogen immers niet al' te schriel zijn. Met de K.L.M. werd over het organi- seeren van trips gesproken: heen met de boot en terug per vliegtuig en omge keerd. Helaas kan dit plan dit jaar we gens tekort aan materiaal voor het bin- nenlandsch verkeer, niet ten uitvoer wor den gebracht. Intusschen onderhouden we met de K.L.M. goede betrekkingen, al bracht ze het afgeloopen jaar ook heel I wat luchtreizigers. Wij zijn niet jaloersch en zien graag, dat het haar gloed gaat, omdat er van de luchtverbinding toch ook een groote reclame voor Texel uitgaat. Met de Reederijen Doeksen (Terschel ling) en Koppen (Alkmaar), die must! haar dienst AmsterdamDen Oever Oudeschild in 1938 plin. 4000 passagiers op ons eiland brachten, kwam T.E.S.O. tot een accoord. (We schreven Zaterdag reeds, dat deze N.V. een vijfde deel van de passagegelden zal ontvangen en tlaar- voor als tegenprestatie hulp aan de haven zal verleenen). Uitgangspunt was het feit, dat T.E.S.O. enorme sommen aan bevordering van het vreemdelingen verkeer besteedt. Hiervan prófiteeren de Reederijen Doeksen en Koppen en hierop is de getroffen overeenkomst danook ge-, grond. Nog memoreerde de voorz. de gunstige positie van T.E.S.O., zooals deze blijkt uit de geringe waarde, waarvoor do schepen en de gebouwen op de balansi zijn genoteerd: De Marsdiep voor f500, de Dokter Wagemaker, die f 150.000 kostte, voor f14650 (minder dan een tiende van de bouwsom), de gebouwen, voor f10300. Groote reserves zijn hierin opgesloten. Bij het lezen der notulen door de heer P- Dros, secr., kwamen de gewijzigde en in Dec. Koninklijk goedgekeurde statu ten ter sprake. Merkwaardig is wel, dat de voornaamste wijziging, door de aan deelhouders daarin aangebracht, niet door, de Minister is geaccepteerd. Hadden we dit tevoren geweten, dan hadden we de sin tuten waarschijnlijk gelaten zooals ze waren, zei de voorz. Het ging hierom Vastgesteld zou worden, dat men zes "jaanden aandeelhouder zou moeten zijn,' alvorens stemrecht te hebben. Dit werdi gedaan om het gesjacher met aandeelen, het overschrijven, enz., zooals we dat v°or de benoeming van een directeur ge had hebben, te voorkomen. De Minister k°n zich hiermee echter niet vereenigen., Z.Exc. stelt zich op het standpunt, dat men als aandeelhouder onmiddellijk alle rechten heeft, welke daaraan zijn ver bonden. De heer A. van der Meulen vestigde de aandacht op de wijziging van art. 2. Aanvankelijk stond er, dat de Raad var Commissarissen de winst zou moeten be stemmen voor verbetering van de ver- voersgelegenheid en voor al die doelein den, noodig naar het oordeel van het be stuur. De Minister heeft hier vóór het woord doeleinden ingelast „aanverwante", een beperking dus. T.E.S.O. EN GEMEENTE. In zijn openingswoord merkte dhr Lap op, dat in de Raad wel eens schampere opmerkingen aan het adres van T.E.S.O. worden gericht, terwijl aan de goede be doelingen van T.E.S.O. z.i. toch niet ge twijfeld mocht worden. Dit deed dhr Parlevliet bij de rondvraag o.a. het vol gende opmerken: Ook de raad heeft goede bedoelingen, maar deze raad zit wel eens met zijn begrooting. Hoe moet deze sluitend worden gemaakt zonder be- lastingverhooging? Wordt er dan een op merking over T.E.S.O. gemaakt, dan ge beurt dat in het belang van alle inge zetenen. De post rijwielpadenonderhoud is aanzienlijk. Zou het nu zoo gek zijn, wanneer T.E.S.O., die door te hooge ta rieven. buitengewone winsten maak(, wat hielp, om de begrooting te doen sluiten? Dan helpt TESO de heele gemeente. Hierop antwoordde dhr Lap, dat hij niet twijfelde aan de goede bedoelingen van de gemeente, maar dat TESO steeds zoover gaat met subsidieeren, als met haar belang in overeenstemming is te brengen. Wij moeten, zei spr., zorgen, dat TESO een rijke maatschappij is, op dat zij nog veel in het belang van Texel kan doen. Gingen we geld aanwenden tot verlaging van belasting, dan zouden daarvan toch de hoogst aangeslagenen 't meest prófiteeren. Wat de rijwielpaden betreft: het gemeentebestuur moet de consequenties aanvaarden. Wat onze ta rieven aangaat: ze zijn hoog, maar het is niet onze bedoeling ze te verlagen, want dan kunnen we nog veel voor Texel doen. Dhr Parlevliet noodigde hierop T.E. S.O. uit, toch maar eens flink over de brug te komen. Het Gemeentebestuur zou z.i. met het geld wel raad weten en zou er wel voor zorgen, dat niet 'dn: hoogst aangeslagenen er vooral de voordeelen van plukken. (We willen zoo min mogelijk in herha ling vervallen. De lezer raadplege ook vorig nr., 3e blad.) GRATIS VERVOER. Kinderen van ingezetenen, die aan de vaste wal een onderwij sinrichtlng bezoe ken, worden door T.E.S.O. gratis ver voerd. Dhr Parlevliet vroeg, of dit ook geldt voor leerlingen, die maar tweemaal per week een onderwijsinrichting bezoe ken. Voorz. antwoordde hierop bevesti gend. Dhr Beumkes merkte op, dat zelfs voor het bekomen van muziekles., een enkele keer per week aan de vaste wal,, gratis overtocht wordt gegeven. T.E.S.O.-DOEKSEN-KOPPEN. Dhr A. v.d. Meulen informeerde naar de duur van het accoord, waarop dhr Lap te kennen gaf, dat de overeenkomst tot wederopzegging geldt. Zegt een van de drie de overeenkomst op, dan kan hij later niet meer toetreden. Het is mij een genoegen, zoo sloot dhr Lap de vergadering, u te danken voor de aangename discussies. Ei- was een aardige sfeer, T.E.S.O. waardig. Mogen ze leiden tot nog meer welvaart voor T. E.S^O., opdat er nog meer geld in haar laadje kome. Wij zullen er ook dan voor zorgen, dat de baten ten goede komen aan alle Texelaars. Het gesprek van de dag. De luchtballon, di^ Zaterdagmiddag over ons eiland joeg. De luchtballon, die, voortgestuwd dooi de stormachtige Zuidwester, Zaterdagmid dag over ens eiland joeg, heeft nog vrij wat schade veroorzaakt. Het mag intus schen een wonder heeten, dat alle daken de dar.s ontsprongen, zijn. In po'.deil Eierland werden aan de Wageningsche weg de telefoondraden, totaal 14 stuks, door de over de grond s'.eepende kabci vernield. De telefoonverbinding met het noorden van Texel werd evenwel met spoed hersteld. Ook eenige heiningen, moesten het ontgelden. Zoo werd op een stuk land van de heer P. Dros Bz. een prikkeldraad over een lengte van 150 M. losgerukt. Bij de boerderij van de heer Verseput, aan de Wageningsohe weg, werd eveneens een stuk heining meegeno men. Schade van grootere beteekenis kan evenwel zijn aangericht onder een 27-tal schapen, eigendom van de heer Vers?,put. De drachtige dieren stoven, toen het ge vaarte naderde, angstig uiteen. Het laat geen twijfel, of vele lammeren zullen ver legd worden. Een schadepost van tien tallen guldens derhalve. De politie is hiermede in kennis gesteld. Zal de Engel- sche regeering de gedupeerden schadeloos stellen Het was Zaterdagmiddag omstreeks drie uur, toen de ballon boven het strand achter Den Hoorn verscheen. Hij kwant op ongeveer ïOO M. hoogte aanzetten, een kabel van eenige honderden meters achter zich. Hoe lang die kabel precies geweest! is heeft niemand kunnen vaststellen. Er werden lengten genoemd van 900 en vaif 2000 M..... Ook omtrent de grootte van de ballon liepen de meeningen van ve[e ooggetuigen sterk uiteen. Er wordt be weerd, dat hij zoo groot was als een huis, anderen schatten van 1000 kub. mieter, sommigen van zoo groot als de N. H. kerk van Den Hoorn, maar dit moet sterk overdreven zijn. Piet Lap Az., die aan de noordzijde van Den Hoorn op het land» werkzaam was, vertelde ons, dat hij de ballon zelf eerst nog niet opmerkte, maar dat zijn aandacht werd getrokken door 'n snerpend geluid. De langs de grond slee- pende kabel schuurde over een langs de duinrand loopende heining en dit maakte zoo'n lawaai. „Opeens zag ik de ballong, aldus Piet, „recht boven me, een goeie 100 M. hoog. Er hing geen schuitje aan, wel zag ik eenige kabels en een stuk ijzer. Er was stellig al heel wat gas ont snapt. Want toen de wind zoo nu en dan rpet heviger kracht op de wanden drukte, nam de ballon weer geheel andere vor men aan. Er schenen ook flarden aan te bengelen". (Dit kunnen natuurlijk ook wel leeggeloopen „kamers" geweest zijn. Een ballon is in verschillende vakken ver deeld. Raakt er één, door vijandelijk vuur b.v., lek, dan zal hij nog niet naar bene den storten, wat wel het geval zou ^ij n, als hij uit slechts één kamer zou be staan). Piet was bovenop de kabel ge sprongen. Dit oefende evenwel niet de minste invloed op de snelheid van de ballon uit. „Ik ben er toch maar weer gauw afge stapt", aldus op ze zegsman, „want ik wist natuurlijk niet, of er aan het einde van de kabel een anker of ander obstakel bevestigd was. Mijn klompen waren door de draad al aardig ingesneden. De ballon was al ver achter de Hemmerkooi toeri het einde van de kabel pas voorbij vloog. Of die ook lang was. Er zat een groote lus en ook een stuk ijzer aan vast. De ballon ging daarop dwars door de Westen. De heer Joh. Hopman greep de kabel, waarvan de midcijllijn nog geen cM. dik was, met zijn pet vast. De draad schuurde door de pet heen. Hopman holde naar een paal om de kabel er om heen te draaien maar de paal bleek niet tegen de heftig rukkende ballon opgewassen en....... Hopman had het nakijken. Zoo hij over een steviger paal had beschikt, zou hier zeker een eind aan de wilde race zijn gekomen. Dan had H. een goede dag. Voor het bergen van zulk een gevaarte heeft men graag een flink bedrag oveir. Voort snelde de ballon. Den Burg werd korte afstand gepasseerd. Hij is ongeveer over Weegeswaal heen gedreven. Som wijlen daalde hij tot op zeer geringe hoogte. Tot nog toe was er geen schade aangericht. De ballon ging in Eierland precies over hoeve Padang. De kabeï! gierde over het dak van een der schuren, maar de lus raakte gelukkig nergens vast. Anders had het minder goed kunnen af- loopen. In de kwelder bij Padang hebben vier personen de kabel gegrepen en de ballon een oogenblik in bedwang kunnen houden. Het was een zeer ongelijke strijd. Alsof het een wraakoefening gold, greep de kabel op het land van de heer P., Dros Bz. een stuk prikkeldraad en» dit scheurde hij over een lengte van 150 M. los. Even verderop werd een stuk' heining van de heer Verseput bewerkt. Palen werden uit de grond gerukt. Da boerderij van de heer Verseput werd ra kelings gepasseerd. Het aan de andere kant van de Wageningsche weg loopende telefoonnet kreeg het daarop zwaar te verantwoorden. „De kabel sprong wild op", aldus de heer M. Koorn. De kabel sloeg zich om alle 14 draden heen ert rukte ze als halmen door. De ballon is tenslotte met onverminderde vaart verder gegaan, in de richting van Vlieland. Er werd, op ons eiland althans, geen verder onheil gesticht. Voor zoover bekend, heeft men geen spoor van de vluchteling meer ontdekt. Mogelijk heeft hij de Deensche kust nog bereikt. In de nacht van Zaterdag óp Zondag is de windkracht evenwel sterk afgenomen, zoodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de ballon in de Noordzee terecht is gekomen. De heer K. v.d. Kooy, havenmeester van ons vliegveld, heeft na het signalee- ren van de ballon, Schiphol om inlichtin gen verzocht. Te Amsterdam had men 's morgens reeds uit Londen bericht ont-i vangen, „dat een ballon, behoorende tot de luchtversperringsdienst, 's morgens vroeg door de plots opgekomen Zuid westerstorm was losgeslagen en met groote vaart in de richting van de Hol- landsche kust was voortgedreven eer ment maatregelen had kunnen treffen...." J. We herinneren er aan, dat het consul tatiebureau voor zuigelingen niet deza week maar volgende week Vrijdag, 10 Maart, zitting houdt. Onze plaatsgenoot Jac. Rijk legde Za terdag te Den Helder voor de sub-com missie van de NHVB met gunstig gevolg examen af als Bondsscheidsrechter. Hij werd voorloopig reeds als zoodanig aan gesteld. U.D.I.-AVOND. Om de geruchten tegen te spreken, be richt het bestuur van U.D.I., dat er mo menteel nog een aantal kaarten voor de uitvoering op 9 Maart (dus volgende1 week), verkrijgbaar zijn aan de bekende adressen. Wilt u genieten van een vroo- lijk blijspel, met gezellig bal na, wacht dan niet te lang met liet koopen van uw kaart. Hoe grooter opkomst, hoe grootet* de dankbaarheid van de oudere en kleuters te Oudeschild. Tijdens de uit voering en met het bal worden geen kaarten meer verkocht. SPAAR EEN KWARTJE. Van de aanslag in de Inkomstenbelas ting moet vandaag twee vijfden betaald zijn, indien het biljet December gedateerd is; vijf zevenden moet betaald zijn, indien het biljet Sept. is gedateerd. Van de Grond-, Personeele- en 'Doo- dehandbelasting moet vandaag twee vijf den betaald zijn, indien het biljet Decem ber gedateerd is; geheel moet de aanslag zijn voldaan, indien het biljet September gedateerd is. Wie nog in gebreke is, kan een aan maning (kosten 25 ct,), dpor deze week te betalen, nog ontloojaen. De stier, gestationneerd op Alexander- hoeve sprong vorige week op GerritKil- jan af. Gerrit wist door een vlugge ma noeuvre aan de hoorns van het woedende dier te ontkomen. Met vereende krachten kon het dolle beest overmand worden. J. De bekende natuurvriend J. P. Strii- bos heeft het perceel nr. 101 onderhands gekocht van de heer W. Duinker Sr. Het huisje, dat een houten voorgevel heeft en van oude datum dagteekent, zal plaats moeten maken voor een nieuw zomer huisje. J. CAUSERIE-BIJENTEELT. Door de heer Jb. Lap ingeleid, hield de heer L. Broere, onderwijzer aan de o.l.s. te Den Burg, Zaterdagavond in Ons Huis een causerie over bijen. Door het zeer onstuimige weer en mede door het feit ,dat men zich hier zeer weinig met het houden van bijen bezighoudt, was de belangstelling voor deze avond niet zoo groot. Op zeer onderhoudende en duide lijke wijze besprak de heer Broere het leven der bijen, de ontwikkeling van de bij en het werk van elke bij afzonderlijk. Elk goed bijenvolk bestaat uit ongeveer 50 a 60 duizend bijen. De heer Broere beschouwde het houden van bijen als een zeer interessante en ook wel loonende be zigheid, maar om een goede bijenhouder te zijn, moet men hiervoor ambitie ge voelen en tevens een goed natuurvriend zijn. Ook de hoedanigheid van de honing werd door spr. besproken. Vooral de heidehoning op Texel is van uitstekende kwaliteit, wat zijn oorzaak vindt in de beste hei, hier in de duinen aanwezig. Na de pauze werd door lichtbeelden het leven der bijen nog zeer verduidelijkt, Er werden verschillende kasten ver toond, van de meest ouderwetsche tot de nieuwste soorten. Met groote aandacht werd deze causerie gevolgd, waarvoor de heer Jb. Lap spr. dan ook hartelijk! dank bracht. 1 Maart. De heer F.Mittelhauser krijgt toestemming voor stichting eener radio centrale te Den Burg. 1930. Postbode H.Bakker, Eierland, gaat met pensioen, 1937. De heer B.T.Zondervan wordt benoemd tot hoofd van de o.l.s. te Oost. 1930. 2 Maart Oud-notaris G.J.O.D.Dikkers op 82-jarige leeftijd te Apeldoorn over leden. 1931. 3 Maart. In de aandeelhoudersvergade ring van Zuivelfabriek De Hoop aan De Waal wordt met 4319 stemmen beslo ten, de fabriek te verkoopen aan de C.Z. Eendracht. 1930. Deurwaarder C.O. Gude op 52-j. leeftijd alhier overleden.- 1932. Eervol ontslag verleend aan de heeren J.A.G.Stompff en H.W.Bakker, res pectievelijk directeur en techn. comm. der N.V. T.E.S.O. 1937. ||||||i!i!iiiiniiilU!iiiiiiiiiiM I „Minim GEMEENTE TEXEL iljil|i:iiiiiiiiiitiiiiiinmiuiiiiiiiiiiiHiiiiiNnmiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiininiiii|||||| VERKIEZING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. CONSULTATIEBUREAU. SCHEIDSRECHTER. DEN HOORN GEVAARLIJKE STIER. ZOMERHUISJE VOORJ. P. STRIJBOS. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiihINIII llllllllllll WAT ER GEBEURDE.... Illlllllllll |jj|j|iiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|uiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||||||

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5