||W 7pnuwpn worden gekalmeerd UW «IIUWCII en gesterkt en Uw 3ILJARTNIEUWS. De Woensdag in hotel Texel gespeelde wedstrijd tusschen Fortuna en Krijt op Tijd werd gewonnen door eerstgenoemde vereen., die daardoor in het tournooi om de Amstel beker de leiding heeft ge nomen. De uitslag was: Fortuna 6 par tijen, 695 car.; Krijt op Tijd 4 partijen, 062 car. De wedstrijd VoLharding-Vriendenkring te Oudeschild gespeeld, werd nog niet beëindigd. GRASDROGEN. In Friesland en ook al op andere plaat sen nam men afgeloopen zomer proeven met het kunstmatig drogen van gras. Of dit voor 1 exel ook mogelijkheden biedt, werd via de Bedrijfsvereen. onder zocht. Een gezelschap boeren maakt daar voor vandaag o.a. een reis naar Friesland onder leiding van de heer Van den Ban. Voorloopig kan worden medegedeeld, dat er plannen bestaan, deze zomer op Texel uitgebreide proeven te nemen. Donderdagavond 2 Maart spreekt de heer Van den Ban o.a. over dit onder werp op de Praatavond der vereen, van Oudleerlingen in de Landbouwschool. Wie belang stelt, ga daarheen. EEN GLIJDENDE PACHTSCHAAL. Vrijdagavond had een belangrijke ver gadering in De Lindeboom plaats. Aan wezig waren de bestuursleden der Land- bouwvereenigingen, Landcommissies der kerken, Grondbezit, e.a. genoodigden, to taal plin. 40 personen. De heer Van den Ban zette uiteen, aan de hand van uitvoe rig cijfermateriaal, hoe hij dacht, dat een) z.g. glijdende pachtschaal kan worden samengesteld voor schapen- en rundvee- bedrijven. Op een enkele uitzondering na betuigden de aanwezigen hun instemming met het plan tot het ontwerpen van een dergelijke pachtschaal en besloten werd, dat Dinsdag 7 Maart weer in De Linde boom de heer Van den Ban een inleiding 'zal houden over dit onderwerp voor de1 leden der vijf Landbouworg. op Texel,, de Vereen. Grondbezit en verdere belang-i stellenden. Zie verder adv. in dit jir. en. nadere uiteenzetting in het blad van Za-. ter dag. SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL-NIEUWS. De wedstrijd Texel 2—De Cocksdorp is door de bezoekers gewonnen. Stellig heeft T. wel heel erg teleurgesteld na 't pittige spel der vorige week. Onze aan- valsdnie bleek machteloos tegen de heusch niet sterk spelende achterhoede van SVC. Er zat ook niet het minste begrip van comb, en vrij spelen in en de eenige, die zoo nu en dan gevaar brachg was Bertus, die het tenslotte alleen ook niet kon. Vooral in de 2e helft, waarin T. overwegend sterker was, werd van de halflinie uit slecht gevoed. In plaats van boogballen precies over de backs heen, werd te veel op het doel zelf geplaatst, waardoor de backs telkens konden weg werken. Binnen- en vleugelspelers be grepen hun taak niet, waardoor het S- doel te weinig in gevaar is geweest. Bij S. zat veel meer vaart in het spel; er werd telkens een goede comb, opgezet, zoodat onze achterhoede het vrij wat moeilijker heeft gehad dan die van haar collega. Vooral Wim keepte behoorlijk. Hij verrichtte eenige goede „safe's". Óok de doelman van de gasten was z'n plaats waard. Gesteund door de stevige wind heeft S. in de le helft eenig overwicht, maar onze verdediging is er goed in en weet elke kans te onderscheppen. Als na eenige afgeslagen aanvallen T. deze dan overneemt volgt een goede voorzet van links, welke door Dick hoog over wordt geschoten. Eenige malen heeft W. Geus moeten redden, wat lang niet gemakkelijk is, terwijl eenmaal de paal redding brengt. Uit een corner, waarbij niet direct wordt ingegrepen, neemt S. de leiding. Hoewel S. gevaarlijker is weet ze voor de rust niet meer te scoren. Ook T. mist eenige goede kansen. Van de 2e helft verwachten we een ophalen, echter is het begin al zoo zwak, dat S, eenige ma'.en ons doel in gevaar brengt. Dan neemt T. echter een over wicht, heigeen echter geen resultaat op levert. Talrijk zijn de corners, die door onze linksbuiten allen even slecht wor den genomen. Als S. doorbreekt en onze achterhoede mist, brengt ze de stand op 0—2. T. antwoordt met eenige felle aan vallen en als Bertus door afles heen is, schiet hij van enkele meters af tegen de paal. Bij T. wordt het aanvalsspel steeds zwakker, terwijl S. gevaarlijker wordt. Als Wim uit een moeilijke situatie redt, maakt Arie freekick. De strafschop wordt door Wim gehouden. Ondanks het zwoe gen en martelen, slaagt T. er niet in, de eer te redden. Scheidsr. Steenkist leidde goed. Trainen: Dat training noodzakelijk is, werd Zondag wel heel duidelijk be wezen, terwijl dus zij, die wel geregeld deelnemen, moesten opvallen. De elftal comm. zal er rekening mee dienen te GIFTEN Al.G. WIJKVERPLEGING. Van oer Vis, Oost flü. „KEESJE" KOMT Naar men ons meedeelt zal binnen kort de jeugdige biljartvirtuoos Keesje de' Ruijter, uit Waalwijk, een sceanee geven in De Graaf's Lunchroom. TIET TEXELSCH SCHAPENSTAMBOEK in Noord-Holland. Het Texelsche Schapenstamboek in Noordholland hield Maandag j.l. zijn jaar vergadering te Alkmaar onder leiding van de heer R. L. Waiboer te Anna Paulowna. Uit de mededeelingen bleek, dat aan 'n schaap een betrekkelijk klein aantal kilo's vleesch aanwezig is, dat voor inblikken geschikt is. Hierdoor worden de kosten van het product zoo hoog, dat export al leen mogelijk is, wanneer door de regee ring een aanzienlijke toeslag wordt be taald en hiertoe schijnt Den Haag niet bereid te zijn. Blijkens het jaarverslag nam in het afgeloopen jaar het aantal leden weder om toe, terwijl ook overigens op ver schillend gebied vooruitgang werd ge constateerd. De rekening, sluitend op een bedrag van f 11791.26' - en een voordeelig saldo van f 2149.QS, werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren IJ. Lap, Den Hoorn, Texel, en C. de Haan, te Spierdijk. Besloten werd opnieuw de Koninklijke goedkeuring aan ie vragen. f>e deelname aan de wolkeuringen neemt steeds toe en blijkt, gezien de ge constateerde groote verschillen, ook zeer noodig. Besloten werd tenslotte, aan de bevoeg de instanties te verzoeken, al datgene te doen wat mogelijk is, om de schapenprij- zen voor verdere inzinking te bewaren. slaap wordt weer rustig door't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten houden. Donderdag wordt ieder om 8 uur verwacht, terwijl we er op wijzen,, dat dit trainen met ernst moet geschieden. Ook de le elftalspelers behooren aan wezig te zijn. Adspiranten: Trainen Woensdagavond 6.30 in het Gymn. lokaal, onder de heer De Zeeuw. Allen op tijd. De loopwedstrijden in f>en Helder werden uitgesteld. Te Rotterdam: Nederland—Honga rije 3—2. Het Nederl. elftal heeft een, uitstekende wedstrijd gespeeld. Het resul taat tegen de finalisten van het wereld- tournooi was boven verwachting. De de butanten hebben uitstekend gespeeld. In onze afd. 4e kl. A werd nog ge speeld Watervogels-W.W.aord. Uitslag: 2—0. D.D. Texel 1 thuis—Watervogels 1. B.Beumkes A.Dros G.Witvliet H.Neijens P.Neijens J.Weijdt J.Kiljan N.deGraaf M.Vlaming A.Verse- put H.Ran Texel 2 uit—BKC 2: W.Geus G.Wilner W.Vlas H.Boon [.Helsloot C.Zutfen A.Hui/inga D.Huizinga B.Kiewiet J. Bakker P.Hemelrijk Res.S. Langeveld. Elftal Texel 3 volgt Zaterdag. TEX. BOYS-NIEUWS. WIM RE1J gaat onze gelederen verla ten. Wim heeft met ingang van lieden, een aanstelling gekregen bij de Boscln wachterij in de Wieringermeer. Een te leurstelling voor onze vereeniging. Wel! was hij niet zoo'n actief voetballer, doch op velerlei ander gebied was hij voor1 onze vereeniging zeer actief. We hopen, Wim, dat je ook in je niieuwe omge ving de Tex. Boys niet zult vergeten Het vele werk, dat jij voor onze Vereen, hebt willen doen, zullen we steeds waar- deeren Ons le ging Zondag naar Helder 4. Om 12 uur zou op verzoek van de andere leden worden getraind, maar op dat uur waren er maar twee present. Én toch mogen we dit nooit vergeten. Spe lers, die regelmatig trainen, zijn voor 't elftal heel wat meer waard dan spelers, die tijdens de trainingsuren doelloos langs de weg loopen. Zondag a.s. gaat ons le naar W' vogels 2, het 2e ontvangt O.V.V. en de adsp. spelen om 12.30 tegen Tex. B. Allen morgenavond 8.30 trainen. Ons le ging om 11.20 met twee invallers over het Marsdiep en toen, per taxi naar het Helder-terrein. Maar ..dit was bij aankomst gesloten. De con, sul bleek 's morgens om half acht de terreinen van Helder te hebben afgekeurd maar verzuimde hiervan de scheidsrech ter en ons in kennis te stellen. Wie de onkosten betaalt, zal de bond wel uit maken. In een prettige stemming werd om 1.30 het eiland weer betreden. Zoo houden we deze wedstrijd nog tegoed. M. VERGADERING M1J.-Z1EKENFONDS. In de eind Maart aan Den Burg te hou den algemeene ledenvergadering van het Mij.-Ziekenfonds Texel zal dr. Eggiuk, secretaris van het hoofdbestuur van de Mij. tot bevordering van de Geneeskunst als spreker optreden. CANDIDATEN VOOR DE RAAD De candidatenlijst der S.D.A.P., afd. Texel, voor de a.s. Raadsverkiezing luidt: 1. Jac. Bruin, Oudeschild. 2. Jac. Westdorp, De Cocksdorp 3. W. Vermeer, Oudeschild 4. Jn. Hemelrijk, Oudeschild 5. D. Bakker, Oudeschild 6. Joh. Hemelrijk, Oudeschild. 7. A. Kramer, Oudeschild. In verband met het desbetreffend be sluit van het congres dier S.D.A.P. zullen de heeren Henkes en Dogger, die de leef tijdsgrens van 65 jaar passeerden, ziclf niet meer herkiesbaar stellen. GASCURSUS VOOR DE RAAD. In de raadsvergadering van Zaterdag', heeft Burgemeester Kamp aan de raads leden voorgesteld alle 13 deel te willen, nemen aan een z.g. korte gascursus; ge durende drie achtereenvolgende weken elke week één avond. Tegen dit voor stel rees geen enkel bezwaar, zoodat ver moedelijk de heele vroedschap in de ge heimenissen van de bescherming tegen gasgevaar zal worden ingewijd. Aan dit voornemen zal niet vreemd zijry de toe zegging van Mr. Kamp, dat ook hijzelf en gemeentesecretaris Jonker van >,de' partij" zullen zijn. Zaterdagmiddag hebben de heeren reeds een voorproefje gekregen. Zij begaven zich daartoe naar een lokaal van _de voormalige R.K. School aan de Molen straat, waar de heeren H. C. Remmers,, ihoofd van de luchtbeschermingsdienst, P.. A. de Rode, directeur N.V. T.E.M. en O. Goënga, cursusleider, aanwezig waren voor net demonstreeren van gasmaskers, „pullmotor" en zuurstofkoffer. Met voor bedachten rade werd, toen de deurgeslo-1 ten was, een traangasaanval gepleegd, waarvan zij, die zich bijtijds van een goed passend gasmasker hadden voorzien,, geen hinder schenen te hebben, maar waarbij de anderen met spoed een goed heenkomen zochten. Maar vóór die gas aanval had de heer De Rode eerst nog gelegenheid om de z.g. pullmotor te de monstreeren, een vernuftig apparaat, met behulp waarvan men trachten kan be wusteloos geraakte personen weer bij te brengen. Elders moet men in de practijk met deze nieuwe vinding uitnemende re sultaten hebben gehad. Ze berust op de werking van een zuig-pers-pomp, welke aangesloten op een zuurs tof reservoir, de taak van de longen tiidelyk overneemt. ICOOP. P.T.V. TEXEL Gisteren is in De Lindeboom de jaar vergadering gehouden van de Coop. P. T.V. Texel. Te 8.15 opende de voorz de heer J.S.Dijt, de vergadering, bijge woond door slechts enkele leden. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat over 193S werden aangevoerd 2857000 eie ren; gemidd. prijs f 3,577 per 100; over 1937 2897000 stuks; gemidd. prijs 3,383 De eieren gingen meest vlot van 'dn hand Het meerendeel plaatst de Vereen, zelf in de groote steden. Winst matig. Ook bij de handel in kalkeieren. Afname ochtendvoer behoorlijk, maar door con currentie winst gering. Pluimveeaanvoer niet groot; prijzen bevredigend. Over 't geheel genomen waren de financieele re sultaten, gezien de omzet, matig. REKENING. Aan de winst- en verlies rekening ontleenen we: Alg. onkosten en kosten ophaaldienst f2997,15; loonen f2894,95; rente Boerenleenbank f323,95; Batig saldo over 1938 f635,91. Totaal f 6S50,96. Bedrijfssaldo, bestaande uit Provisie v. eieren, handel in eieren, kalkeieren, huur en vrachten, contributie en winst fourage f6850,96. Voorgesteld wordt het batig saldo zoo te bestemmen Afschrijving kisten f149; idem op ir ventaris f160; toevoeging aan de reser ve f326,91. Op de balans, welke sluit met een be drag van f9156,19, komen de gebouwen en het terrein voor ten. bedrage van f 1, waarde fourage f284,76; eieren fS20,35; kalkeieren f 129,42. Het reservefonds is ruim f1927. De rekening werd goedgekeurd Veilingpet. en contributie werden on gewijzigd gelaten. De bestuursleden J.S.Dijt en J.C.Ka- ger werden herkozen. De heer H.J.Reij werd opgevolgd als rekeningnazienerdoor de heer Jb. Bakker Az. Bij de rondvraag wees de heer J.Bak ker Cz. er op, dat op Texel veel meer kippen kunnen worden gehouden; hij- schatte de gemiddelde verdienste op wel f 1,25 per kip per jaar. De heer J.Smit vroeg, of de Vereen, niet iemand kan la ten komen, die tegen een geringe ver goeding kippen selecteert. Het bestuur zal dit onderzoeken. (Zie ook volgend nummer) DIERENARTS Met ingang van heden heeft de H.H.J.Frederiks, sinds vijf en een jaar dierenarts alhier, zijn praktijk gedaan aan de heer H.Koens. BENOEMING. Met ingang van 16 Maart is tot machinist bij de .N.V. T.E.M. ben de heer ü.Piantinga, vroeger werk bij de thans in liquidatie verkee Meelfabriek Fortuna te Leeuwarden] Uit Leeuwarden wordt nog gemeld, j de heer Plantinga secretaris is van| Arbeidersmuziekvereeniging Ons Gen gen en penningmeester van de Plaat*, ke Cultureele Commissie. De heer Pi] tinga is ongeveer 35 jaar oud. DEN HOORN HET PAARD SCHROK Maandag raakten, doordat 't paard i een wielrijder schrok, paard en wac tegenover üroenendaal in een sloot. Voc man Zijm CSz kreeg een nat pak; dejl geman, die naast hem zat, Witte Cz.,i| bijtijds van de wagen te springen. ZANGUITVOERING Gisteravond werd in de N.H.kerk] hier door de Chr. Zangvereen. Harmoi (dir. U.Bouwsma) een uitvoering gq ven. Medewerking verleenden de hee Bouwsmav bugel, en Ybema (uit Fri. land), orgel. Plm. 100 personen woonS de uitvoering bij. Het ongunstige \va werkte helaas het bezoek niet in de ha] (zie verslag in volgend nr.) OOST. ER WORDT GESCHEURD Van akkerbouw komt meer winst van veeteelt. Was voorheen tusschen C. en Oosterend bijna alles weiland, thd is dit niet meer het geval. Het eene si na het andere wordt gescheurd en ook] gedraineerd om blijvend voor akkerboti te dienen. Het scheuren van het gro land is zwaar werk, en de meeste la bouwers hier 'in de omtrek zijn i.. materiaal en paarden daarvoor niet vil doende uitgerust. Thans is hier een tra tor met schijveneg en drie ploegschar: bezig om voor verschillende eigenai de stukken groenland in bouwland oral zeitten. S.I ZOO SPRAK.. MGR. DR. A. H. POELS, Hoofda. moezenier voor Sociale Werken: Klass strijd moet zooveel mogelijk worden vo. komen, solidaristische opvatting zo ova mogelijk worden aangekweekt, samenwa king tusschen werkgevers en werknemer zooveel mogelijk worden bevorderd. OM VOORUIT TE KOMEN lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll Komt daad'lijk met ons toch eens prak Reclame moet u toch ook baten; Voor 865 cent Per regel U bent Niet snugger, zoo gij 't zoudt laten. HEET TEXEL zal het weten, terwijl U toch maar een zeer gering bedrag regel betaalt. GEMENGD NIEUWS Soestdijk. Zuster Boonstra kreeg| aanzegging zich 1 Aug. gereed te houd voor vertrek naar Soestdijk in verbaj met de a.s. Blijde Gebeurtenis aan Prinselijk Hof. Blokker. De 67-j. wethouder Vaj der Laan is toen hij naast zijn met paai bespannen bakkerskar stond door passeerende auto doodgereden. Te Kaatsheuvel is een 6-j. jonge] tje, toen het zijn bal achterna liep, <Jv een auto doodgereden. Ootmarsum. Burgemeester Jhr. vcj Bönninghausen is ontslag verleend wtj gens uitlatingen in niet-nationale zin Hl moet gezegd hebben, dat, als de Duif schers ons land zouden binnentrekke] hij de eerste zou zijn, die mee zou trel] ken. Hé België. De Koning heeft oud-min ter Soudan tot kabinetsformateur noemd. Frankrijk. Heden wordt het trein verkeer met Spanje hervat. Spanje. President Azana heefton'l slag ger.omen. Nu Frankrijk en Engff land Franco volledig erkend hebben, acq hij alle mogelijkheden voor verder ondef] handelen uitgeput. Parijs verwacht d ze week nog het eind van de strijd. Engeland. Minister Sir Samuel Ho] re zal, wegens terreur, geen bezoek aaf Ulster (Ierland) brengen. Men vreest vool zijn leven. Rusland. Te Moskou is op 704] leeftijd Lenin's weduwe overleden.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 6