t Co Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting voor de Landbouw op Texel De proeven voor 1939 Meer van het grasland. g ?nq ?har Aam AAS Voor De EDIC YMN iar .del in min mui min min mm mui min min mm mm mm mm mm mm mm ien J.Lv. let blijd: oorte va Het bestuur der B.V.T. vergaderde Vrij dag 3 Maart met de heer Lienesch, Rijks- landbouwconsulent. Op deze vergadering werden de proeven besproken, die seizoen 1039 worden genomen. Voor verschillen de dezer proeven, zegde de heer L. finan- cieele steun toe van het -Rijk. We zullen kort opzet en doel der proeven bespreken. 1. VLAS. Op het proefveld in Eierland zullen 9 soorten vlas worden uitgezaaid. Die ontwikkeling zal worden vergeleken en het product op kwaliteit onderzocht en gekeurd. Behalve Concurrent, Blauwe ster, Hercules en Blenda' zullen drie ton- zaadtypen en twee nieuwe soorten worden uitgezaaid. 2. VLAS. Verder zal een groote prac- tij'kproef met vlas worden genomen op ,,Modestia" in Eierland. Hier zullen op 2 H.A. goed vlasland 4 X Va H.A. worden, gehaaid van Concurrent, Blenda, Hercules en een tonzaad. Bemesting, behandeling, enz. zullen gelijk zijn. 3. ERWTEN. Het verschijnsel „kwade harten" in erwten een kwaal, die in Zeeland veel voorkwam is nu ook in N.-Holland geconstateerd. Op erwten- perceelen met hooge pH zullen mangaan- proeven worden genomen om later monsters van de oogst te bewaren en^te z.iery of kwade harten optreden op 'de niet met mangaan bestrooide perceelen. Wie meent in zijn erwten bij kookproe- ven afwijkende verschijnselen te hebben waargenomen, wordt verzocht, ons dit te melden. 4. STEKKELINüEN. Evenals vorig jaar zullen stekkelingen worden gezaaid voor koelhuisproeven. Die van het vorig jaar zijn mislukt door het optreden van een Rhizoctonia zwam. We zullen nu eerst de "rond on de zwam doen onderzoeken. 3. DE PROEF A.S.F. KORRELS te genover enkelvoudige meststoffen, op aardappelen, wordt herhaald op het proef veld der B.V.T. in Eierland. Daarnaast zal. de heer De Lugt een groote practijk- proef nemen ter vergelijking van korrels tegen enkelvoudige meststoffen, ook op aardappelen. 6. R1TNAALDEN. We zullen weer proeven nemen tegen ritnaalden. Er wordt een nieuw middel aanbevolen^ dat we hier vermelden zullen, opdat ieder, die wil, het probeeren kan: 15 Kg. zemelen 10 liter water 2 Kg. stroop Kg. Parijsch groen. Meng dat en strooi het begin Mei uit en eg het in. Mogelijk is 't vóór het zaaien, dus vroeger dan Mei ook te doen. ik heb zelfs overwogen b.v. ha ver te zaaien en het gifmengsel met de haver in de machine te doen. Wie er voor voelt, meldt het wel eens, of probeere zelf een omgang. WEES VOORZICHTIG MET HET MENGEN VAN PARIJSCH GROEN. Niet laten stuiven. Doek voor de mond. 7. HOOIOOGST. We willen practijk- proeven nemen met een gedeelte van het hooi op vierpootruiters te laten staan op 't land, tot de rest binnen is, om zoo mooier werkverdeeling te krijgen en lan ger tijd te hebben voor de hooioogst bij heel vroeg of laat maaien. Hooiland, dat voorgeweid is, kan wat laat komen en in de regenperiode vallen. Om nu de kans op een goed product te vergrooten, wordt wel als volgt gehandeld. Wanjneer men b.v. 2 FI.A. gelijk maait, zet men een H.A. zoogauw't ton op 4-p. ruiters, 30 p. H.A. over de greppels geplaatst om kale plekken te voorkomen als het wat huig moet blijven staan. Men moet niet NAT ruiteren maar als het gewas goed lucht- droog is. De niet-geruiterde H.A. wordt nu het eerst afgewerkt en binnengehaald de rest kan wachten. Het geruiterde moet ook bij vrij goed weer 2 a3 weken blij ven staan. 8. STRUCTUURVERBETERING. We willen een enquete instellen naar het ge bruik van stalmest op bouw- en weiland en over de diepte van het ploegen. Hier over zullen de leden vragenlijsten worden toegezonden. Steeds breeder wint de meening veld, dat een goede structuur een voorname factor is voor 'n goede oogst en dat door de boer al het mogelijke moet worden gedaan de structuur te ver beteren. 9. GROEN BEMESTING. In dit ver band zullen we ook groenbemestings- proeven nemen. Bedekt land houdt veel beter structuur dan bloot land. Daarom is elke groene stoppel meer waard dan kale stoppel. Klavers, wikken, zonnepitten, boterzaad, zullen worden geprobeerd. Voor heel vroege stoppel komen klavers (ingezaaid in het voorjaar) of wikken (na de oogst) in aanmerking. Later zon nepitten en boterzaad. Steeds meer wordt ook hopperupsklaver gebruikt. DE MEDEDEELINGEN. Redactie: E. van den Ban, Koogerstraat 21, Den Burg. Tot nog toe ontvingen onze leden, eens per maand ongeveer, gestencilde mede-i deelingen, bevattende voorlichting t.a. van landbouw en veeteelt. Uiteraard was voor het maken dier „mededeelingen" heel wat tijd noodig en er zat nogal wat werk in en bovendien was het kostbaar. De redactie der Texelsche Courant, die ons al zoo dikwijls gasterijlheid ver leende en ons meermalen zeer ter wille was bij publicaties, verklaarde zich be reid de „mededeelingen" in 't vervolg op een andere manier bij de leden te brengen. Eens per maand zal in het ver volg -een gedeelte der courant gevuld worden met datv wat we de leden der B. V.T. willen vertellen. De NIET-leden kun nen hier 'ook van profiteeren en misschien is het voor hen een aansporing lid te wor den. Immers, wie wil zonder meer pro fijt trekken van wat met kosten er» moeite in 't belang der boeren wordt ore, daan, als inen weet, dat men door net lage lidmaatschapsgeld te betalen, de mo gelijkheid om nog meer te doen vergroot. Men wordt natuurlijk lid. We raden onze leden de „Mededeelin gen" te bewaren, 't Is altijd gemakkelijk, een en ander na te kunnen slaan. 10. VERBETERING GRASMAT Het gras heeft geweldig van de vorst ge leden. Er zijn peroeelen, waar haast niet anders op staat dan mos en 't wel lijkt, of alle goede grassen doodgevroren zijn. Ook zijn er hier en daar peroeelen, die een zeer slechte ruige vilt hebben en waar nog nooit goed gras op gegroeid is. Zie Waalenburg. Wie willen nu trachten op de volgende manier verbetering te brengen: Met een zware kettingeg de mat goed stuk maken, overlangs en overdwars. Dan eerste helft April met de hand in zaaien het volgende mengsel per H.A.: 15 Kg. Engelsch raygras (weidetype). 8 Kg. beemdlangbloem. 3 Kg. Veldbeemd. 2 Kg. Zweedsche bastaard. 8 Kg. Witte klaver. 1 Kg. Thimothee. Dit alles goed mengen met 100 Kg. chili, uitzaaien met de hand, en blokken. 11. FOSFOR EN KALI. Evenals vorig jaar in de P.H. Polder op „Amalia", wil len we weer op gronden met hooge fos for- of kaligetallen de fosfor- of kali bemesting voor de helft weglaten en de oogsten wegen. t 12. SUIKER IN GRAS. We willen als vorig jaar bij Joh. Roeper te Oosterend - kuilproeven nemen met 2 pet. droge suiker in gras. Maar liefst in jong gras. 't Is in Oosterend goed bevallen. Wie maakt een SILO? We krijgen van de overkant voor dit doel een proefsilo van 12 kub. M. 13. TEGEN POKKEN op aardappelen willen we nog een keer met 0.1 pet. sublimaatoplossing sproeien. Wie neemt deze proef op een perceel, waar ZEKER pokkige aardappelen groeien? 14. KOPER- EN MANGAANSUL- FAAT. We houden ons aanbevolen voor mededeelingen van hen, die koper- of mangaansulfaat willen strooien en voor een vergelijkende proef voelen. 15. DE BOLLENPROEVEN (Emma- laan Den Burg) zullen worden voortge zet. 16. VOEDERBIETEN. Op het groote proefveld in Eierland zullen voederbieten- rassen worden vergeleken uit de Dr. St. groepen 14-16 en 18. Tevens zullen daar betnestingsproeven op voederbieten wor den genomen met oploopende hoeveelhe-' den stikstof en kali terwijl ook chili t.o. andere stikstofmeststoffen zal worden geprobeerd. 17. ROGGE. In verband met de bedoe ling één soort rogge op Texel te gaan; verbouwen in de toekomsrt zijn in de P. H. Polder bij De Graaf 3 stoorten. rogge uitgezaaid op perceelen van ieder, 'i H.A., zelfde bemesting en bewerking: Petk. kortstroo, Langstroo en Mariën. 18. ONKRUID. We willen proeven ne men met onkruidverdelging met kalkstik- atof. Alleen daar, waar men veel onkruid op te ruimen heeft, ia zoo'n proef op z'n plaata en omdat het te laat is voorl wintergraan alleen op zomergraan (April-Mei), erwten, aardappelen of bie ten. Ala het gewas al stikstof heeft ge had en bij een 250 Kg. kalkstikstof te veel zou krijgen met 't oog op legerings gevaar, kan men 100 a 150 Kg. kalkstik stof mengen met 400600 Kg. fijngema len kaïniet per H.A. Ook dat zullen we probeeren. Op weiland kan ook gepro beerd worden met 250 Kg. k.st.st. on kruid te dooden. 19. GROEIWAARNEM1NGEN. Als vo rige jaren zullen zomergranen- en aard- appelvaricteiten op kleine veldjes worden uitgezaaid voor groeiwaarnemingen. Deze zullen vermoedelijk dit jaar niet op hef proefveld in Eierland komen, maar bij de heer De Lugt, op „Modestia" en op de schooltuin. 20. DEMONSTRAT1EPROEVEN willen we weer aanleggen met oploopende hoe veelheden stikstof op hooiland. 21. De loopende proeven (zwel- en blauwuier, lucernebouw, bemesting bol len) gaan gewoon door. 22. GERST. We willen meer in 't groot gerstrassen vergelijken op zandgrond bijl zelfde bemesting en behandeling, dus on geveer als vorig jaar de brouwgerstproe- ven. 23. GRASDROGEN. Tenslotte willen we KUNSTMATIG grasdrogen. Daar over vertel ik hieronder meer. Voor al deze proeven vragen we mede werking. Wie één der genoemde proeven nemen wil, wordt verzocht ons spoedig te berichten. Wie interesse heeft voor hier niet genoemde proeven en die nemen wil,' verzoeken we ook ons dit te melden, op dat we ook daar controle op kunnen hou den. Wacht er niet mee, s.v.p., want het is al niet vroeg meer. E.v.d. B. GRASDROGEN 't Is met de inelkerij ook nog steeds geen vetpot. De zuivelprijzen liggen te laag en daar kan de boer weinig aan doen. Hij moet verhooging van het ren dement zoeken in verlaging van de pro ductieprijs van de melk. Als hij z'n pro duct goedkooper „maken" kan, wordt de winst vanzelf hooger bij zélfde ver koopsprijs. 't Strewn van de boer moet erop gericht zijn meer melk te halen van dezelfde oppervlakte (dus dichter bezU ting), zonder daarbij de krachtvoerreke-> ning per dier op te drijven, 'óf bij onge;- veer dezelfde productie meer voer thuis halen van dezelfde oppervlakte en daar door de krachtvoerrekening lager te krij gen. 't Komt eigenlijk op 't zelfde neer. Met welke middelen is dit te breiken? Er zijn verschillende wegen, die alle 't zelfde uitgangspunt hebben, n.l. dit méér kunstmest gebruiken op het gras land en dus meer gras maken. Dat kan dan gekuild, gedroogd, gehooid, of dooi1 dikker bezetting groen worden verwerkt. De belangrijkste rol speelt hierbij de stikstof. 1 Kg. stikstof in grondnotem- meel kost nog ruim 80 ct. 1 Kg. stikstof in kunstmest 30 ct. Grasland is in do eerste plaats 'geschikt om die goe'dkoope kunstmeststikstof om te zetten in voer- stikstof in jong gras. En daar moet de grasboer op werken. In verschillende deelen van het land doet men dit al zeer intensief door veel koeien op kleine perceelen te weiden, niet langer dan vijf tot zes dagen. Daarna bossen maaien, koeplakken uitslaan en sleepen en stikstof er op. Meestal laat men na de koeien het nog afschrobben door schapen of jongvee. Er zijn voor beelden bekend, waar men met 20 koeien gelijk op een H.A. weidt en elk perceel 4 of 5 keer stikstof geeft. Dit systeem is op Texel m.i. slechts in zeer enkele gevallen toe te passen, omdat de droogte de boel in de war zou sturen en de ver houding schapenkoeien heel anders is. Een andere manier is: vroeg stikstof strooien en dan Meigras inkuilen. Dit kan dan met suiker of met A.l.V.-zuur, waarvoor een silo noodig is. Het ge kuilde perceel krijgt weer stikstof en wordt nog gehooid of nog eens gekuild' of gegraasd. Deze manier is hier zeer zeker veel beter te volgen. Een nieuwe manier, in Friesland toegepast, is veel jong gras maken met stikstof en dat kunstmatig drogen. Deze fhanier heeft veel voordeelen, lijkt wel. De indruk in) Friesland is tenminste gunstig. Om de plaatsruimte zal ik kort enkele gegevens vermelden 1. Het gras wordt gemaaid als het plm. 10 cM. lang is. Het heeft dan het hoogste eiwitgehalte. 2. Na een dag vóórdrogen wordt het machinaal gedroogd en in pakjes geperst, waarbij het groen blijft en weinig ver lies optreedt. Het gehalte is bij 8 a 10 pet. vocht van 15r—20 pet. (zelfs 27 pet.) ruw eiwit met 60 pet. zetmeelwaarde; men vindt 3 a 4 pet. carotine een stof, waaruit vita mine wordt gevormd (grasboter) en BEMESTING VAN WEILAND Steeds meer ervaren we, dat weit ieSchild, soms zoo stiefmoederlijk wordt ben!® Er zijn nog veehouders, die nooit kunstmest op hun weiland komen. l/i'i ei men een eenigszins bevredigende groei, dan is naast stalmest kunst absoluut noodzakelijk. We moeten weiland evengoed „volledig" beinesi dus voldoende stikstof, kali en foi geven, als bouwland. En als het niet te hoog ligt en dus te gauw v droogt, kan men met ruime bemest met veel stikstof veel goedkoop witrijk voer maken in jong gras, dat kuild of gedroogd kan worden. Zeker heeft weiland aan 60-100 K stikstof noodig in natuur- en kunstm samen en 60-100 K.G. fosfor en p 120 K.G. kali. Dus strooie men nu balen K.A.S. of Z.A., al naar de gron Ik zou weiperoeelen nu 2 balen K.ij geven. Na één keer maaien of voon den weer 1 a 2 balen. Is het hooi! - dan gladaf 3 balen. De beste tijd stikstofstrooien is van NU tot eind M Koude natte grond later. De super n er NU al op liggen of gauw gestn - 4 a 5 balen. Wie zuur land heeft, nt| 5a6 balen (men gaat tot 8) slak meel. Daarvoor is het m.i. laat genoj Volgens de heer Lienesch kan Int best. Kali ligt er ook op of moet spi dig 3 balen kali 40. Dit is bij i kei kunstmest. Gieren doet men het be Febr. Maart. Ruige vaste mest men Sept., zelfs al in Augustus. ffi Elders in dit nummer een be- ffi langrijk artikel over vlas, waar- Ui van de teelt belangrijk zal wor- ffi den, ook op Texel. die in hooi waardeloos is geworden. 0 het aschgehalte is gunstig; in "1000 li droog gras: 8.6 Kg. fosfor, 27 Kg. k (en 8 Kg. kalk. In goed hooii met 13] vocht zi,t 911 pet. ruw eiwit en 30- pct. zetmeelwaarde, maar het verlies hooien is groot: b.v. 20 a 30 pet. v. droge stof, 2545 pet. aan zetma waarde en bij matige broei al 30—30p eiwit Bij grasdrogen vond men gemi deld 7.5 pet. verlies aan droge stof We krijgen dus: minder ruwvezel,nH eiwit, hooger zetmeelwaarde, beter vi teerbaarheid, gunstiger vïtaminegehalt gemakkelijker bewaring, minder arbe minder risico en minder verlies, dan hooien. Men geeft op, dat gedroogd gras sh tot melkmeel als 85100 GEDROOG GRAS IS KRACHTVOER, 't Product dus goed. De vraag is nu: Is 't voordee' genoeg te maken Uit Friesland heb ik deze cijfers: Wai de als voer., bij een krachtvoerprijs v f 9.ivan matige kwaliteit droog gri (90 pet. droge stof, 11 pet. eiwit en pet. z.w.) f6.36 per 100 Kg. De gek ten zijn hier zeker aan de lage kant g (houden. Als productiekosten geeft goed motor DE iuw Sii en ja kskinbi gestik iudt N irkoopi a.za op alles er bij gerekend per 100 Kg. Er zit dus iets in. We zullen nu, uitgaande van de drijfsvereen., goed opgezette proeven men. De Gcbr. Blom zegden met hun g! nalendrogerij alle medewerking toe. kele boeren ook al. We willen nu ir, de Gebr. Blom en mèt hen, die dit ja aan de proef zullen meedoen, vermo delijk Dinsdag 14 Maart in De Lind boom, een bespreking hebben, om di „spijkers met koppen" te slaan. Natuu lijk weten we, dat er veel moeilijkhedi zijn. Een der ergste zal wel wezen: droogte. Maar als we 't niet probeere weten we het niet en iemand, die heeft, dat stellig verdroogt, doet mee. Ik verwacht niet, dat wij, zooals Friesland 5 sneden halen, maar op 1 beste land misschien 4 sneden, en vent 1 of 2 in het voorjaar en 1 in de zomer op minder opdrachtig land (i hetzelfde perceel). Ook is men niet bonden aan één perceel. Zij, die denfe met b.v. 1 of 2 H.A. mee te doen ai de proef, moeten er op rekenen dezi maand 2.5 a 3 balen kalk-a.-salp. strooien per H.A. In Friesland bezochten we bedrijvö die geen krachtvoer kochten deze winti maar alles met kuil- en drooggras en v der ruw voer deden. Anderen voerden weinig hooi en weinig krachtvoer veel droog gras. De hoeveelheden lie van 512 Kg. p. koe n. dag. Per f haalde men per le snede gem. 2000 Kj droog. Iemand kreeg van 4 sneden Kg. Een ander zelfs, maar dan met 1 balen K.A.S. over de heele periode SW Kg. 4- huil 4" nawei (omgerekend 12® Kg. droog .gras). Een ander sprak va tweemaal maaien 4500 Kg. Iemand h> eenmaal gemaaid en verder geweid: 25® Kg. Dit zijn alle erg hooge getallen hoorde, dat men rekent voor 1 koe If" Kg. noodig te hebben. Algemeen hoor® men daar, dat de waarde op 6 ct wot® gesteld. E. v.d. B Edriscl (handel z. Aan ok aai Maant )en B Vraai ®rmo

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2