w VERANDERING. „Wankele tijden"? Wie was het toch, die laatst tegen mij zei: „We leven in wankele tijden"? Ik weet het niet meer, maar ik was in, eerste opwelling geneigd die man het grootste gelijk van de wereld te geven,. Want als ik zoo bij mijn ontbijt het ochtendblad doorblader, de beursberichten lees, het buitenlandsche nieuws, dat dan al lang weer oud is, want we leven snel, tegenwoordig bekruipt me steeds weer een onzeker, onveilig gevoel. Neen, bepaald „prettig" kan ik deze tijd niet vinden. Daarom doet 't me werkelijk goed dat steeds weer blijkt, dat er nog optimistem in Nederland zijn, die met vertrouwen, 'in de toekomst blikken. Tien jaren van crisis hebben de "Neder- landsohe ondernemingsgeest niet kunnen, dooden. Ook o,p ons eiland niet. Kijkt eens om u heen en ziet hoe het aspect van Den Burg zich de laatste jaren heeft gewijzigd en zich nog wijzigt. Het parti culier initiatief is niet dood. Die crisis heeft de menschen juist wakker geschud, hen ten strijde geroepen en zjj hebben de strijd aanvaard. Het resultaat? Een blinde kan het zien. Vele zakenlieden hebben de laatste tijd tot uitbreiding besloten. We noemen b v. de nieuwe meubelzaak van de heer P. Moerbeek, de in aanbouw zijnde winkel van de heer P. Oele, de aankoop en ver bouw van "Eelman's Zaal door de heer De Graaf, de aankoop en Verbouw va;n het achter- en zijgedeelte van hotel Texel door de heer R .Kikkert, de nieuwe groentenwinkel van 'de heer H. Maas, de nieuwe zuivelwinkel van de heer P. Boon Buitendien staan ons nog verschillende veranderingen te wachten. Het zal niet zoo lang meer duren of de nieuwe Ijzer handel van de heer Bakker zal aan de Steenenplaats worden opgetrokken. Voorts heeft zooals we reeds meldden fa. J. P. Verberne plannen om zijn winkel te verplaatsen en uit te breiden (Binnen- burg, hoek Vischmarkt.) En tenslotte het plan van de heer K. Pen om in de Weverstraat een nieuwe bioscoop te doen verrijzen, dat spoedig zal worden uitgevoerd. Er is wel werk aan de winkel. Het Texelsche zakenleven „leeft" werkelijk. Is het niet verheugend, dat in deze „benarde tijden" nog zooveel onderne mingsgeest aanwezig is? Tot dusver noemde ik enkel het particulier initia tief. Maar er zijn meer veranderingen op Texel. Zie het vliegveld, waar De fensie een enorme hangar heeft laten zet ten en waar eerstdaags nog kazernes ook zullen worden gebouwd. Voorts de ka zernebouw op vliegkamp De Mok, waar wij als Texelaars, minder van merken, maar waaraan toch druk wordt gearbeid. En dan de nieuwe postkantoren. Aan De Koog wordt er reeds aan gewerkt. Met een plan voor Den Burg is men be zig. Den Burg verandert, ja, het heele ei land krijgt een ander aanzien. En al zijji alle veranderingen geen verbeteringen zijn er veranderingen, die wij met leede oogen aanzien de meeste getuigen toch van de levensmoed van de Texelaars in deze tijd, welke mijn kennis zoo wankel noemde. Al zijn ze wankel en onzeker, we moeten vooruit. Niet treuren over wat is geweest en wat niet meer komen zal. Niet zeuren over wat gevreesd wordt en misschien komen zal. Bouwen aan de toe komst. Aan zulke bouwers hebben we in deze tijd behoefte. Op zakelijk gebied evenals op geestelijk. H. NIETS VERANDERD. Ja, hoor. Ik zie het al. Het is Frits, in die laatste wagon. Die verandert geen zier. Op school was hij ook altijd de laatste. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. LIGUSTER: eind Maart planten. RHODODENDRONS moeten halfzon- nig staan, in beslist kalkvrije grond. ENGELSCH GRAS (Armeria) houdt van een plekje in losse, doorlatende doch vochtige grond. BLAUWE LIEFDESBLOEM (Agapan- thus umbellatus). Afkomstig van de Kaap. Ze verlangt een zonnige plaats, 's zomers buiten en, als pot- of kuipplant, 's win ters een luchtige, doch vorstvrije stand-- plaats. Bemesten van Mei tot Augustus. MOEDERPLANTJE (Saxifraga Sar- mentosa) is niet gesteld op een zonnige plek. Het wil heel goed op een ruim ver lichte plaats op het noorden groeier U moet de aarde doorlatend maken meT scherp zand (metselzand). De fijne sten gels kunt u tegen aanraking met de pot- rand beschutten door het onderschuiven van een stukje zijdevloei of watten. CLIVIA. Als er veel jongen komen, vergeet de oude plant het bloeien wel eens. Is u erg gesteld op jaarlijksche bloei en symmetrische bladvorm, dan moet u de jonge planten nu verwijderen, even tueel afzonderlijk oppotten. Alleen in de zwakke winter- en vroege voorjaarszon, na Maart beschutten tegen middagzón en 's zomers alleen in heel vroege ochtend- of late namiddagzon. SPREKENDE GETALLEN, lillll AMSTERDAM EN DE MISDAAD Hoeveel misdrijven volgens het Wet boek van Strafrecht in 1937 18859 in 1938 17520 Gevallen van openbare dronkenschap: in 1937 1565 in 1938 1460 Overtreding motor- en rijwielwet: in 1937 30355 in 1938 36570 DE LAATSTE DAGEN VAN EEN EILAND Men schrijft ons: Zoo heet de Nederlandsche geluids film, die a.s. Maandag in het gebouw Eben Haezcr zal worden vertoond. Het is een film van de Ned. Chr. Filmcen trale, die, waar ze in ons land reeds werd vertoond, de grootste bewondering heeft gewekt. Wie het boek" van K. No- rel, „Rondom het land van morgen", ge lezen heeft, zal de verfilming van dit werk zeker willen zien. De inhoud is als volgt: Riekelt Post is een jonge Urker vis- scher en Mar Meun is een aardig Ur- kerinnetje. Hij zwalkt op zee en zij woont op het eiland. Zij is angstig als de storm raast en vroolijk als haar Riekelt behou den thuisvaart. Zij lijden het leven, dat eeuwen lang de Urkers geleden hebben, een leven vol gevaar en avontuur voor de visschers, van onrust en van eenzaamheid voor de vrouwen een leven, waarbij een goede visscherij wordt afgewisseld door armoe en ontbering. Maar in cle dagen,, waarin Riekelt en Mar met elkaar verkee- ren, wordt de gewone gang van het leven der Urkers bedreigd. De dijk wordt ge legd van "Wie ringen naar Zurig. De zee wordt afgesloten. Dat is voor de Unkers een hard gelag, want nu komen haring en ansjovis niet meer in de Zuiderzee, en de vangst op haring en ansjovis is de beste visscherij. Voor Riekelt en Mar be- teekent het: geen uitzicht meer op trou wen. Er breekt een trieste tijd aan voor Urk De zee is hun ontnomen en het land, dat een nieuwe toekomst voor het eiland ope nen zou, komt er niet voor in de plaats. Want de Zuiderzeewerken zijn na het gereedkomen van de afsluitdijk stilgelegd. Met de werkzaamheden aan de Noord oostpolder, op welke sommige Urkers groote verwachtingen Rebben gebouwd, wordt niet begonnen. Armoede en werk loosheid heerschen op het eiland. Riekelt wordt verbitterd. Hij is te trotsch om werkloozensteun te vragen. Zijn jong ge zin lijdt bittere armoede. In die ellende komt eindelijk, als een boodschap van verlossing, eindelijk de tij ding, dat de werken aan de Noordoost polder zullen beginnen. Men wil het aan vankelijk niet gelooven, maar het blijkt waar. Dan gaan op Urk de vlaggen uit. Riekelt krijgt werk. Hij wordt bakschip- per bij de Zuiderzeewerken. Er breekt een tijd van vertier en welvaart aan op Urk. De haven ligt vol groote schepen, de dijken groeien. Urk is weldra geen eiland meer. Na de inpolderinggaat het een deel der Urkers goed en met Riekelt gaat het MET PICCARD NAAR DE STRATOSFEER. De voorz. van de R.K. Propaganda club behandelde vorige week de opstij ging van Prof. Piccard naar de stra tosfeer. Niet de zucht om records te vestigen, doch alleen de begeerte, om de weten schap te dienen, n.l. de werking der kosmische stralen te bestudeeren, deed Piccard de tocht ondernemen. (18 Aug. 1932). De bestudeering der hoogste lucht lagen is zeer zeker van groote beteekenis, ó.a. voor de geneeskunde. Hcevelen wor den tegenwoordig niet bestraald met de hoogtezon Zeker iSj dat op grooter hoogte de zon meer geneeskrachtige stra len bezit. Ook zou men wellicht door grootere kennis van de stratosfeer het weer voor langere tijd kunnen voorspel len. Rond de aarde hebben we allereerst de troposfeer. Deze is niet overal even dik: aan de evenaar plm. 30 K.M., op onze breedte 11 K.M. „Tropos" beteekent ver andering; in deze luchtlagen komen ver anderingen voor, zooals regen, mist ha gel; 't kan er donderen en bliksemen. NAAR DE STRATOSFEER. UNlON-FILM-AVOND Alen schrijft ons: Vorige week waren op uitnoodiging van de bekende L'nion-rijwielfabrieken te Dedemsvaart de Texelsche agenten van deze fabrieken met hun dames in De Graaf's Lunchroom bijeen. Er werd een film vertoond en -een kleine tentoonstel ling gehouden van de Union-producten om de handelaren nog eens uitdrukkelijk te wijzen op de kwaliteit der Union-ar tikelen (rijwielen, driewielers, waschma- chines, naaimachines, stofzuigers, strijk ijzers, enz.) en andere goede hoedanig heden te kunnen uitleggen. Ook uit de film bleek, dat de fabricage en afwer king van al wat die fabrieken verlaat tip-top zijn, zoodat voor die prcductem ten volle kan worden ingestaan. Voor de dames had de directie nog een zeen gewaardeerde attractie. Ze mochten ra den naar het aantal fietskogels, dat zich in een fleschje bevond. Mevr. Van den BergBacker raadde het meest nabijzij kreeg een keurig U.R.D.-strijkijzer. De heeren ontvingen allen een fraai rijbe wijsétui. Het was een zeer prettige avond. Ro yaal werd er getracteerd. Toen het tijd was om naar huis te gaan, had niemand haast. De heer F.Zegel dankte de Di recteur voor deze genoeglijke en leer zame avond, waarop laatstgenoemde nog enkele woorden ten afscheid sprak en allen „wel thuis" wenschte. ook goed. Hij heeft door de hulp van een goed vriend een, groote Noordzeekotter' gekregen en daar is hij nu schipper op. Hij vischt op de Noordzee en keert om de achtdagen voor de Zondag naar L'rlJ terug. Hij had willen verhuizen, maar zijn vrouw wilde dat niet. Die was te veel aan Urk gehecht. Evenwel, Urk verandert al te zeer. Een visschersvrouw wordt vreemd op het nieuwe LIrk. Dat ervaart Mar heel sterk, wanneer zij op een visite is bijl Tijmen Buter zijn vrouw, nu meneer en mevrouw Buter. Dan besluiten ze om te verhuizen naar IJmuiden. De film ein digt op het oogenblik, dat de kotter van Riekelt met het heelè gezin aan boord3 Urk verlaat. Het nieuwe land is goed, maar Riekelt heeft de zee gekozen Nadere gegevens vindt men in de ad vertentiekolommen van dit blad. Wij vestigen in het biezonder de aandacht er op, dat kaarten verkrijgbaar zijn bij A. Kalf in de Warmoesstraat en 's Maan dags na 7 uur aan de zaal. Er is gelegen heid tot plaatsbespreken Zaterdagavond Van 8 'tot 9 en Maandagmorgen van 11 tot 12 uur aan de zaal. temge Met blijd lboorte kinaar, 2i jutmanstr Moeder, Den Bui PROFESSOR PICCARD. Daar boven is de stratosfeer, waar temperatuur beerscht van 50 gr. Cebii vorst. Deze sfeer kent alleen horizonU windrichtingen; hier is bijna of in 't gi heel geen zuurstof én de luchtdruk 1 8 van die op aarde. Zeer merkwaardi is in dit verband de gedraging van kon en lange golf bij een radiouitzendin; Lange golven gaan door de troposfeer doch korte golven bewegen zich rech lijnig door de troposfeer, botsen dan ti gen „iets" aan en keeren Weer terug na; de aarde. Deze staketsels moeten de zj kosmische stralen zijn. Bij opstijging naar hoogere luchtlage moet rekening worden gehouden met: Ie daling van de temperatuur; 2e vermindering van de hoeveelhe zuurstof; ons lichaam is ingericht c ademhaling in lucht, die plm. 21 pet zuurstof bevat; 3e afname van de luchtdruk. Op 16500 M. is deze luchtdruk maar een achtste van de druk hier a aarde. Wegens het nagenoeg ontbrekei van zuurstof op zoo groote hoogte mix men zich totaal opsluiten en zuurstof nw nemen. Merkwaardig is bovendien, d; de lucht er daar niet blauw uitziet ma; zwart. K.ó L- ZOO SPRAK. CHAMBERLAIN (Engelands premier)] De openbare meening in de geheele w reld is geschokt, sterker geschokt da ooit zelfs sedert het huidige regiem ii Duitschland aan het bewind kwam. Wal het uiteindelijk gevolg van deze geesti lijke verstoring zal zijn, is niet te voor] spellen. Zeker heeft zij verstrekkende volgen voor de toekomst. DALAD1ER (Frankrijks premier) Vi'i zullen noch voor bedreigingen noch v< listen zwichten, noch een duimbrea gronds prijsgeven. Wij hebben in het bi- lang van de vrede alle offers gébracht die mogelijk waren. Dat de heele wereld beseffe, dat, wat er ook gebeure, Frank- rijk paraat zal zijn. LEON BLUM (Frankrijk): De regeel ring heeft gemeend, dat na Muenchenee tijdperk van vrede ingeluid zou worden Ze was zoo naïef om aan Hitiers vredes wil te gelooven. e nabou VERHUISD. De 62 M. hooge Siegessaüle, welke zich op het Königsplatz te Berlijn verhief, is verplaatst naar de Tiergarten, eens het wildpark der Keurvorsten, thans een wandelpark, 255 H.A., het grootste van de Duitsche hoofdstad. Adres N Ui

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2