J Hitier en Roemenië. m v TELI EEI jste W3 ^■lee old hebl fouter want Z' VAN OVER DE GRENS DE INTERNATIONALE TOESTAND. De Duitsche actie in midden-Europa heeft de wereld niet ten onrechte in rep en roer gezet. Tsjechië is bezet en is thans als protectoraat Bohemen en Mora- vië, in het Duitsche rijk opgenomen. Tot protector is de bedachtzame diplomaat vrijheer Von Neurath benoemd. Hacha zal waarschijnlijk leider van het Tsjechische volk blijven, het protectoraat „behoudt eigen leven en eigen cultuur" dat is het onderscheid met de vromere toestand in de Donaumonarchie doch is natuur lijk geheel afhankelijk van het Duitsche rijk en is formeel daarbij ingelijfd. Een biezonderheid, die teekent, is nog, dat de Tsjechen geen Duitsche staatsbur-, gers worden, doch eigen nationaliteit be houden en dat zij ook niet als soldaten in het Duitsch leger behoeven te dienen. Slowakije, dat diep tusschen Hongarije en Polen vooruitsteekt, is wel „op ver zoek" der Duitschgezinde regeering van Slowakije door Duitschland bezet, doch Slowakije blijft buiten het Duitsche staats verband en de bezetting is, zooals ver klaard wordt, slechts tijdelijk, terwijl die van Bohemen en Moravië definitief is. Wat hiervan te zeggen? Chamberlain heeft in een scherpe rede te Birmingham terecht gezegd, dat het Duitsche rijk hier mee ingegaan is tegen de te Muenchen in 1938 met Engeland en Frankrijk ge sloten overeenkomst. Bovendien onder streepte hij eveneens terecht, dat deze in lijving van het Tsjechische land ook in strijd is inet tal van verzekeringen van Adolf Hitler, dat Duitschland na het terugkrijgen van "het Sudetenland geen territoriale verlangens in Europa meer jhad en er niet over dacht, de Tsjechen in het Duitsche rijk op te nemen. Duffi Cooper zeide in het Engelsche parlement hierover zelfs:, dat de Duitsche actie de actie van een meineedige is. Engeland en Frankrijk, alsook Amerika hebben krach-' tig geprotesteerd, erkennen de annexiatiq niet en breken min of meer de diploma tieke betrekkingen af. Duitschland heeft tot dusver slechts kort geantwoord; het heeft de protesten, afgewezen. Toch zal een breeder en ge documenteerd antwoord moeten volgen. Het Vader.and, het Haagsche dagblad, wijst er op, dat Muenchen niet de bedoe ling had om uitsluitend de overdracht van het Sudetenland te regelen, doch veel meer beduidde, dat een nieuwe periode begon, waarin de westersche mogendhe den naar gerechtvaardigde verlangens van Duitschland en Italië op tegemoetkomen de wijze zouden luisteren. In plaats daar van is echter verwijdering gekomen, eerst door de „beeldenstorm" tegen de Joden. Daarna is, met name onder de drang van Amerika en van de oppositie in Engeland en Frankrijk, niet alleen een scherpe, anti- Duitsche bewapeningspolitiek naar voren gekomen, maar ook een nieuwe omsinge lingstactiek jegens Duitschland, waarbij o.a. de regeering te Piiaag weer naag Londen en Parijs werd getrokken en te genover Duitschland stroef werd. Over tegemoetkoming op koloniaal gebied werd daarbij heelemaal niet meer gesproken. Daaruit heeft Berlijn geconcludeerd dat het vaderland in gevaar begon te verkee- ren, dat Muenchen tot een doode letter was geworden en dat actie tot beveiliging der positie noodig werd.Zoodoende werd tegen Praag opgetreden; Goering zeide het in deze geest tegen Hacha, dat n.l. Duitschland^ zoodra er gevaar ontstond, geen enkele divisie zou kunnen missen om Praag in toom te houden en thans hier alle gevaar, gezien de internationale toe stand, wilde liquideeren. Dat is de Duit sche verklaring, die afgezien van de vraag, hoe een en ander over en weer te beoordeelen is de drijfkracht der ge beurtenissen zou zijn. Tevens schijnt Berlijn nogal scherpe onderhande iijgen inet Roemenië gevoerd te hebben. De kwestie is duidelijk; Duitschland doet alle moeite, om met name over de Roemeensche petroleum, die in een wereldoorlog voor Duitschland on misbaar is, de beschikking te krijgen. De onderhandelingen zijn volgens de eerste berichten mislukt. Roemenië wil niet en deelde dit aan Londen en Pariis mede- Latere berichten zeggen, dat er toch weer een accoord in de lucht hangt, doch darv veel beperkter dan Berlijn wenschte. Dat echter in geval van oorlog, de Duitsche opmarsch verbonden met de Hongaren dus oogenblikkelijk tegen Roemenië zich zou richten, is daarbij duidelijk geworden. Het meest verontrustende in dit alles is, dat blijkbaar door degroote wereldmachten op het uitbreken van een wereldoorlog gerekend wordt. De Duitsche maatregelen zijn oorlogstoe bereidselen en vinden daarin hun ver klaring. Muenchen is voorbij. We zijn weer in een periode, waarin beider zijds het tegendeel van Muenchen geldt en beiderzijds alles wordt ge daan, om de positie te versterkenden de noodige toebereidselen te treffen. Dat is buitengewoon verontrustend, te meer waar er wel op gerekend mag wor den, dat Muenchen niet licht herhaald zal worden. En nu zal Mussolini dezer dagen op nieuw het woord nemen en allerwaar schijnlijkst in deze reeds kokende heksen ketel een formuleering der ltaliaansche eischen werpen, welke voor Frankrijk zeer zeker niet aanvaardbaar zal zijn. Japan stuurt een groote troepenmacht naar Mandsjoekwo, teneinde tegenover de Russen gereed te zijn. Dat alles samen onderstreept, wat wij boven reeds opmerkten en doet met groote ongerustheid de naaste toekomst ver wachten. De positie van Hongarije is merkwaar dig: Dit heeft Karpathisch Oekraïne thans met de wapenen veroverd. Er is nog vrij hard bij gevochten. Polen heeft deze verovering hartelijk toegejuicht. De wes tersche landen hebben er tot dusver bie- zonder weinig over gezegd, hoewel hier toch nog meer geweld gepleegd is dan in het 1 sjechenland. Roemenië heeft er niets tegen gedaan. Tevens heeft Honga-- rije Duitschland hartelijk gedankt Voor zijn vriendelijke houding in dit opzicht. Hongarije eet van twee tafels. Het ma noeuvreert zoo, dat Polen en Roemenië, die als het er op aankomt, tegen Duitsch land staan, Hongarije zijn gang laten gaan, blijkbaar in de hoop, dat Hongarije zich bij deze groep zal aansluiten, terwijl het westen over Hongarije vriendelijk zwijgt. En tegelijk is Hongarije ook te Berlijn en Rome niet uit de gratie en re kent men er blijkbaar daar op, dat Hon garije bij de „as" zal staan. De Hongaren schijnen momenteel handige diplomaten aan het roer te hebben. In Engeland is de verontwaardiging, over Berlijn algemeen. Men gevoelt, dat Muenchen niet meer bestaat, afgezien van de vraag, wie daarvan de schuld is, ert bereidt zich, in overleg met de domini ons op verdere „noodzakelijkheden" voor. Te Londen wordt geweldig geconfereerd en wordt in plaats van de verzoeningspo litiek thans door Chamberlain met het te gendeel gerekend. Frankrijk is natuurlijk niet minder in actie. Het parlement heeft daar tot No vember aan Daladier volmachten gegeven, die hem practisch tot dictator maken en ten doel hebben om jnelle beslissingen, o.a. een oorlogsverklaring, oogenblikkelijk te kunnen nemen. Ook zal, lazen we, waarschijnlijk de Fransche staatspresi dent Lebrun op 5 April voor een nieuwe, mogelijk kortere ambtsperiode herkozen worden, daar thans verandering onge- wenscht wordt geacht. Amerika is met scherpe econortiische maatregelen tegen Duitschland begonnen. Het heft 25 pet. extra rechten op Duit sche importgoederen. Rusland heeft eveneens een scherp pro test te Berlijn ingediend (ook hier laat men Boedapest met rust). Er wordt ge sproken van een bezoek van Litwinoff 'aan Londen. BELG1E. Florimond Grammens, de voorvechter van de Vlaamsche strijders voor de Ne- derlandsche taal en cultuur in België, is opnieuw ingesloten. Hij was het militair hospitaal te Gent van tweetaligheid gaan zuiveren, wijl het hem voorkwam, dat er in België nog geen voortgang wordt ge maakt met de invoering van de wettelijke eentaligheid. Hij meende, dat „de groote kuisch" dus metterdaad moest worden voortgezet. PALESTINA. De ronde-tafel-conferentie te Londen inzake Palestina is thans definitief mis lukt. Zoowel de Joden als de Arabieren verwerpen de Britsche voorstellen. De Arabieren verklaarden, dat aanvaarding jal leen mogelijk zou zijn, wanneer de po sitie van de Arabische meerderheid in Pa lestina het karakter van het land zou bepalen en het Zionisme dus prijs gege ven werd. Engeland heeft dit blijkbaar nog niet willen doen. SPANJE Julian Besteiro, een der leiders van de te Madrid gevormde nationale ver- dedigingsraad, heeft per radio aan gene raal Franco onderhandelingen over een eervolle vrede gevraagd; tegelijk gelastte deze raad een demobilisatie van de oud ste lichtingen. Generaal Franco heeft ge antwoord, dat hij een onvoorwaardelijke overgave eischt. De troepen van generaal Franco zijn thans voor het eventueel noo dige slot-offensief, naar gemeld wordt, gereed. De kans, dat de strijd voortgezet zal worden, wordt met de dag geringer. Een tegenstand, waarbij de oudere Hch- tingen reeds demobiliseeren, kan niet vee- meer uithalen. De nationale verdedigings- raad heeft feitelijk geen andere keuze meer dan zich over te geven. De berichtene omtrent „economische" eischen, door Duitschland aan Roemenië gesteld, zijn vele, maar ze loopen nogal uiteen en veel houvast geven ze niet. Maar zeker schijnt toch wel, dat Hitier zijn invloedsfeer nog verder naar het Oosten wil uitbreiden en thans op Roemenië het oog gevestigd heeft. Waarom? Laat deze getallen spreken: 100.000 personen werken in de mijn bouw. Een derde van hen in de petroleum- n ijverheid. Het land heeft ruim 60 raffinaderijen. De petroleumproductie was in 1934 8.47 millioen ton. De mijnbouw leverde verder in 1934: 1600.000 ton bruinkolen 227.000 ton steenkolen 11000.000 ton ijzererts 2.000 ton ruwijzer 155.000 ton staal 1.900 ton konererts .278.000 ton steenzout De visscherij levert per jaar plm. 20 millioen Kg. visch op; veel karpers en steur (Donau en in de meren.) Van het heele land is 42 pet. bouwland 14 pet. gras- en weiland 2 pet. wijn- en ooftland 25 pet. bosch. Enorm is de graanproductie ian het vruchtbare Roemenië. In 1934 48.5 mill. q. mais 20.8 mill. q. tarwe 8.7 mill. q. gerst 5.6 mill. q. haver 2.1 mill. q. rogge 19.2 mill. q. aardappelen. Het is om ialoersch op te worden. ZOO SPRAK— PICHOT, voorz. Unie van oudstrijders in Frankrijk: Het gevaar is verblindend. Frankrijk en Europa hebben nog slechts te kiezen tusschen vrijheid en slavernij; Wij kiezen de vrijheid en dus de strijd. GENERAAL GOERING, Duitschland: Er gaat nauwelijks een week voorbij, dat wij er niet door hatelijke beleedigin- gen van een buitenlandsche politicus aar., herinnerd worden, hoe veelvuldig onze vreedzame arbeid en rechtvaardig streven op in zakelijk en moreel opzicht onge gronde vijandigheid stuit. WOROSJ1LOW (Sovjet-R.) Tijdens 't laatste vijfjarenplan is de sterkte van ons, leger met ruim 100 pet. en van onze luchtmacht met 130 pet. toegenomen. De marine krijgt eeri machtige vloot. Ons land staat onder de voortdurende be dreiging van een militaire aanval. De 2e imperialistische oorlog voor een nieuwe herverdeeling van de wereld is reeds ontbrand. EDEN (Engeland): Het voorwendsel, dat gebruikt wordt om de onverdedig bare handeling (het binnenrukken van Tsjecho-Slowakije door de Duitsche troe pen) te verdedigen, maakt de zaken nog erger. Er is ons een beeld opgehangen van het z.g. lijden der Duitsche minder heid in de Tsjechische staat. Geen schijn van bewijs werd echter geleverd en de reden hiervan is eenvoudig: een dergelijk bewijs bestaat niet. ICO MILLIOEN VOÓft ENGEL/ ORIEUT-VESTINGEN. Veertig millioen gulden gaat Engelj uitgeven voor de verdere versterking v zijn vlootsteunpunten, in het Oosten. H zijn Singapore, Trincomalie en Aden! II deze versterking der drie belangrijk steunpunten voor de Britsche heersehan m het Oosten hoopt Engeland zijn verb dingswegen naar Ind.ë, het Verre Oosu en Australië sterker nog dan tot dusva te beveiligen. 4 »gT*lW<0MAU Oct a 9n jpiiiiimiiii De versterking van Singapore heeft reeip'eurste 60 millioen gulden gekost. Dit jaar zal m voor dit doel nog eens 20 millioen guld*" uitgeven. Voor de versterking van Trincoma] 8 worden geen cijfers genoemd. Slechts bekend gemaakt, dat hier een groot vliet ere tele veld wordt aangelegd en dat de plaats e. een /el bijzonder zendstation zal krijgen. De a onrede stand tusschen Singapore en Trineomi bedraagt 2720 km, dus minder dan bommenwerper of jachtvliegtuig in non-stopvlucht af kan leggen. Trineomali dat vroeger slechts een kleine kolenhaq was, heeft zich in de laatste jaren tot e« belangrijk Britsch vlootsteunpunt on! jn te l wikkeld. Voor Aden zal tenslotte 5 millioen gni '0ÜJ den worden uitgegeven. Bovendien krijge alle steunpunten in den Oriënt nieuw sterke radiostations. In genoemde bedra gen zijn de kosten voor de nieuwe artiller. ual verirw [ten nie ■stelling afho' rken. V& niet inbegrepen. Voor dit bijzondere da sen we stelt men nog 25 millioen gulden beschik baar. Dit alles bewijst wel, dat Groot-Brittanj van zins is, zijn zeewegen zoo sterk te ver. dedigen, dat het eiken eventueelen aar., vallei moet afschrikken. üdskrac retelling tier. ZON DA VO GEMENGD NIEUWS lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllItH tt'ie eer Velzen. De tunnelbouw zal plm oger da 10 millioen gld. kosten. Amsterdam zi plm. 3 millioen geven, het Rijk 6.5, <k prov. 0.5 millioen. ls II ikt, in Beilen. Op de onbewaakte overweg is een ledige vrachtauto door een treil gegrepen. De beide inzittenden, de 24-j ur iets H. Kemoer uit Oosterhesselen en de 22-i G. Lunenborg uit Geesveld werden ge dood. Kemper was gehuwd en vader van een kind, Lunnenborg was ongehuwd. Er kon Vreeswijk. Zaterdagmorgen is eet personenauto, die slipte, toen de bestuur- u der plots voor eeii fietser moest uitwij feit, ken, in het Merwedekanaal gereden. Dt it, als vier inzittenden, de 34-jW. Schönber ger en zijn 31-j. echtgenoote en de 42-j. H. Luza en zijn 42-j. echtgenoote, allei uit Hilversum, verdronken. Zij waren o weg naar Antwerpen om de voetbalwet strijd Nederland-België bij te wonen. Zij laten resp. twee en drie kinderen achter. Te Rotterdam is opgericht eei Vrouwelijke Vrijwillige Hulp. Het doel is practisch werk te doen in tijden vat nood, als oorlog of epidemieën dreigen O.m. zullen vrouwen worden opgeleid om dan zieken, gewonden, hulpbehoeven den en kinderen te kunnen verzorgen Breda. De directeur van het verze keringskantoor Het Zuiden is wegens het uitgeven van ongedekte brandpolissen, o naam van een niet-bestaande buitenl. mij aangehouden. Hij maakte vele slacht offers. Jimiiiiiiiiiin VALS BESCHULDIGD. Illlll imniiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiill 29. Na enige minuten kreeg het Rode Hert de sloten open. Hij wierp de boeien in de rivier. „Zo, Bob", zei hij. „Je kunt je weer vrij bewegen. Nu moeten we zor gen, dat wij hier vandaan komen". Be hoedzaam lieten ze zich op de grond zak ken. O' Conner zagen ze niet meer. Stel lig was hij al op de oever geklommen. Het zou echter nog wel een tijdje duren, voor hij onze vrienden weer op het spoo? was gekomen. Op de begane grond ge komen, raapte de Indiaan zijn boog en koker met pijlen op, die hij aan de voet van de boom had neergelegd. Toen sloeg ons tweetal de richting van de bergen in. 30. Vol vertrouwen volgde Bob zijn vriend, riet Rode Hert scheen zich zeer op zijn gemak te voelen. Hij maakte tem minste helemaal geen haast. Af en toe hield hij stil om scherp te kunnen luis teren. Toen ze al een uur zo voortgelo pen hadden, begon Bob een beetje bang te worden. Hij wilde zijn vriend tot wat groter haast "aanzetten. Het Rode Hid beduidde hem stil te zijn en te luisteren. Er kraakte wat in de verte. Het geluid kwam naderbij. Bob werd bleek. Dat moest O'Conner zijn. Verschrikt keek hij naar het Rode Hert, maar de Indiaan lachte zachtjes. (Wordt vervolgd-) De b eg- uiige en Zie op Nimme Wat nz Schenk chat. Niets idordigl ij beh oe ui; zijr to, die Wanne lilde zi eikenr «deren, mdat w en, dan MJZIEI We De Ma; Kor 31. Bob v greep „Vlug Pakket eens greep ten u „Maal Hert den, d gaat

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 8