AKKERTJE een *3 Texelsche Berichten Abonnementsgelden abonné's buiten Texel. Bij het 10-jarig bestaan der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale. me GARANTIE He Dr Df ej. Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! ZEESTERRENMEEL. We maakten melding van proeven, welke gebr. Blom nemen met het drogen en malen van zeesterren en van de zen ding zeesterrenmeel, welke zij deden toe komen aan Rijksproefstation voor de Pluimveehouderij om de waarde daarvan aan de practijk te toetsen. In aansluiting hierop schrijft de Noor- derpost ons: Het resultaat van deze proef zal nog eenige maanden op zich laten wachten. Al wordt aangenomen, dat de zeesterren geen eiwitgehalte hebben en hoofdzakelijk uit kalkstoffen bestaan, men schijnt in Beekbergen de proef zoover te willen doorvoeren, dat men de resultaten van een koppel eenden, gevoerd met zeester ren, wil vergelijken met die van een kop pel eenden, gevoerd met het gebruikelijke vischmeel. berst in het najaar zal 'men met deze resultaten bekend zjjn en zal inen zijn gedragslijn nader kunnen bepa len. In visscherijkringen echter gelooft men niet, dat de proef gunstig zal uitval len. Ben 40-tal jaren geleden is eenzelfd' proef genomen, waarbij bleek, dat de zee sterren wel verwerkt kunnen worden tot een kalkhoudende meststof voor de z.g. fijne bouw, als druiventeelt, enz.; dochi ook bleek, dat andere meststoffen voor deel iger waren. Dus in de visscherij op zeesterren voor de verwerking tot mest stof zit geen perspectief; of dit t.a.v. de eenclen.houderij ook het geval is, zal de proef te Beekbergen moeten uitmaken. In visscherijkringen is men echter te dien aanzien vrij soeptisch gestemd. Van een ervaren eendenhouder vernam de Noorderpost nog, dat de eendenhou- derij op zeesterren iu het voer niet ge steld is; het is zelfs zoo sterk, dat puf, waarin veel zeesterren voorkomen, min der opbrengt dan puf, waar de zeesterren uit verwijderd zijn. De eendenhouders die zelf de puf koken, zullen dan ook steeds eerst de zeesterren eruit verwijde ren. Beleefd verzoeken wij onze abonné's buiten Texel, voor zoover zij zulks nog niet gedaan hebben, het verschuldigde abonne mentsgeld UITERLIJK 10 APRIL a.s. op onze postrekening 652 te willen doen overschrij ven of te storten. Na die datum zullen de postkwitanties ter inning worden aange boden. U kunt door tijdig betalen dus de inningskosten besparen. Voor uw medewer king zeggen wij u dank. De Administratie. itarfrli „00 en Van twaalf tot vijf en zestig Jeugdherbergen. T ienduizenden jeugdigen vinden er een onder dak. Meer dan een millioen over nachtingen in tien jaar. De Nederlandsche Jeugdherberg Cen trale vierde een dezer dagen zijn 10-jarig] bestaan. 5 April was het tien jaar geleden dat de stichting N.J.H.C. in het leven werd geroepen, nadat tal van moeilijk heden een bevredigende oplossing vonden. Bij deze oprichting kwam een samen werking tot stand tusschen het Nederl. Jeugdl. Instituut (N.J.L), dat het initia tief nam en veel werk verzette, en andere belangstellenden, jongeren en jeugdorga nisaties, die warm voelden voor het jeugdher bergwerk. in de zomer van 1929 werden needs 12 jeugdherbergen in gebruik genomen, n.l. te Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arn hem, Delden, Haarlem, Kampen, Korten- hoef, Ouderkerk aan de Amstel, Scheve- ningen, IJmuiden en Petten. En in dat eerste jaar werden in die 12 jeugdherber gen reeds 8575 overnachtingen geboekt. Echter, dat was niet het totale resultaat var\, dit eerste jaar, want op verscheidene pLaatsen waren nog jeugdherbergen in de maak. De oprichting van deze eerste jeugdherbergen, tot het jaar 1931 toe, was vrijwel geheel het werk van dejeugd zelf, onder het motto „voor en door de jeugd". Om in Nederland echter een voldoend dicht jeugdherbergennet te spreiden> moesten de volwassenen in het geweer geroepen worden. Het aantal jeugdherbergen groeide flink. Het was niet alleen voorspoed, dat de N.J.H.C. in deze jaren kende. Ernstig werd de stichting getroffen, doordat eer; der mooiste jeugdherbergen, „Wolken- Land" te Beek bij Didam tot de grond toe afbrandde. Maar het werk bleef zich uitbreiden en in 1932 werd „Wolkenland" her- Het aantal jeugdherbergen in 1929, 1932 en 1939. VALS BESCHULDIGD. i 40. Langzaam liep O' Conner 0,1 Zwarte Wolf toe. Hij maakte de hand boeien los, die aan zijn gordel hingen. „Zo, nu zullen we je eerst maar eens de armbandjes omdoen", zei hij spot tend. Op dat ogenblik klonk in het rots hol een hevige knal. O' Conner's hoeid vloog door de lucht, de sergeant viel be wusteloos tegen de grond. Bob en het Rode Hert zagen elkaar verschrikt aan. Ze konden wel raden, wie dat schot had gelost. En werkelijk, dadelijk daarop kwam Steve Blair, de gendarme, die hen van dranksmokkel had beschuldigd, met 'n rokende revolver uit het donker te voor schijn. 41. Bob en het Rode Hert begrepen, dat zij niet langer werkloos mochten toe zien. De Indiaan wendde zich tot zijn vriend. „Kom, Bob", was het enige, dat hij zei. Maar Bob begreep hem. Tegelijk stonden zij op. 'Daar sprongen zij van de rots naar beneden. Bob viel "boven op. Blair, terwijl het Rode Hert zijn vroe gere stamgenoot voor zijn rekening nam. De schurken waren volkomen verrast en boden eerst weinig tegenstand. Spoedig herstelde Blair zich echter, Waardoor Boe* zijn handen vol kreeg om de kerel in be dwang te houden. 42. Bob was echter in het voordeel. Toen hij boven op Blair terechtkwam, was deze dadelijk tegen de grond gesla- if gen. Bob drukte Blair's rechterpols zo hard tegen een scherpe rotspunt, dat de gendarme met een luide iChreeuw zijn revolver liet vallen. Met zijn voeit trapte hij het moordtuig ver weg. Toen keek hij even om naar de beide andeiren, om te zien, hoe het Rode Hert heit er af bracht. Even dacht Bob niet aan Blair, die hiervan dadelijk gebruik maakte om met een he vige ruk los te komen en zich boven op Bob te werken. Nu was Bob sterk in het nadeel gekomen. Hij werd plat tegen de grond gedrukt en voelde Blair's moor denaarshanden om zijn hals. Het zag er slecht voor hem uit. (Wordt vervolgd.) bouwd, mooier dan tevoren. De regeering stelde „De Assumburg" beschikbaar, „Ko ningsbosch" in Bakkum werd, dank zij krachtige steun van de provincie Noord- Holland, geopend. In het daarop volgende jaar werd de bouw van jeugdherbergen met kracht voortgezet en was het aantal overnach tingen in het eerste jaar reeds 8575, in 't jaar 1934 steeg dit met een reuzensprong tot 168.790. In 1935 vond met de jaarwisseling, be stuurswisseling plaats, waarbij de voor zitter, dr. P. C. Gunning opgevolgd werd door prof. dr. G. A. van Poelje, direc teur-generaal van het onderwijs, die dit voorzitterschap nog bekleedt. In de volgende jaren, tot het jubileum jaar toe, bleef alles groeien nadat in 1935 en 1936 een kleine inzinking was overwonnen. Het internationale contact, dat reeds van 1932 af in vaste banen werd geleid door de internationale arbeidsge meenschap voor jeugdherbergen, geeft reden tot voldoening. Na allerlei strubbe lingen, die mede een gevolg waren van de politieke verhoudingen, zijn alle lan den, waar- jeugdherbergen bestaan, thans weer vereenigd in de I.A.J.H. Dat het jeugdherbergwerk een eigen en belangrijke plaats is gaan innemen i n deze jaren en dat dit algemeen erkend werd, blijkt uit het feit, dat de NJ.H.C. in 1938 de helft van de v.d. Wateier Vre desprijs door de Carnegie Stichting werd toegekend. Het jeugdherbergwerk heeft zich ont wikkeld tot een werk van internationale beteekenis, dat onderdak biedt aan tien duizenden Nederlandsche jongens ien meisjes. Het duidelijkst wordt de groei gede monstreerd door het aantal jeugdherber gen. Geen jeugdherberg werd immers on gericht of deze voorzag in een behoefte. Zoo zien we op de jeugdherbergenkaarll van Nederland in 1929 twaalf jeugdher bergen, in 1932 was dit aantal 43 en in ZOO SPRAK.... DE DR. W. K. H. FEUILLETAU BRUYN: Om een strijdend leger van 200.000 man van het noodige te voorzien,, moeten 1.6 millioen arbeiders(sters) blij vend aan het werk worden gehouden. Het zal danook onvermijdelijk zijn, om in oor logstijd arbeidsplicht voor vrouwen in te voeren. ||!l||lllllliiiiiiililliiiHiiiiiiiiiiiilllliiiiiiiiiiiliniiiiiiniiiimiiiiiiiiniiiilillli|||||| llllll LUCHTBESCHERMING. WAT BEVAT ARTIKEL 12 NOG MEER? 7.) Het kwalificeert de in dit artikel strafbaar gestelde feiten als misdrijven. Deze bepaling heeft tot gevolg, dat tegen verdachten, die ze plegen en hier, te lande geen vaste woon- of verblijf plaats hebben, voorloopige hechtenis is toegelaten. Heeft deze bepaling ook voor anderen nog gevolgen? Ja, op IEDER, is voorloopig hechte nis toegelaten, indien het met opzet niet yoldoen aan de verplichtingen geschiedt in tijd van oorlog of oorlogsgevaar. 'De regeling der luchtbescherming res sorteert onder het Dep. van Binnenland- sChe Zaken. Hierdoor wordt er de na druk op gelegd, dat de luchtbescherming een uilgesproken burgerlijk karakter- draagt. Op welke wijze wordt de komst van vijandelijke vliegtuigen gesignaleerd? Ten behoeve van de luchtverdediging en de luchtbeschermingdienst is een) luchtwachtdienst ingesteld. Deze dienst omvat een aantal over ons land verspreid liggende posten, die tot taak hebben, zoo wel overdag als 's nachts de nadering van vijandelijke vliegtuigen, alsmede de richting waarin zij zich bewegen, aan een centraal bureau te melden. Uit de inko mende berichten kan dit bureau zich eem oordeel vormen van de landsgedeelten, welke vermoedelijk worden bedreigd. Daarna kan tot waarschuwen worden overgegaan. 1939, het jubileumjaar, bedraagt dit t „putn tel g"" jeugdherbergen. Vijf-en-zestig jeugdhe bergen. En welk een verschil met de tt huizen, die in de eerste jaren tot onder dak van trekkers dienden. Thans rijzen i alle provincies jeugdherbergen op, ide. van bouw, inrichting en ligging, w aan de deuren wijd geopend worden voo de tienduizenden jeugdigen, die het laj> door trekken. Ruim een millioen overnachtingen i de loop van deze tien jaar. Of om he juiste getal te noemen, 1.177.195. Eg respectabel aantal, dat de beteekenis vai het werk nog meer accentueert. De trekkers, die aanvankelijk gebrua maakten van de jeugdherbergen, behoor den vrijwel allen tot één van de vei organisaties, die deel uitmaken van jeugdbeweging in Nederland en voor ha beteekende dit jeugdherbergwerk een uil breiding van de bestaande inregel ij kliek om tochten te maken. Thans vormen der, trekkers de minderheid. Voor het over groote deel van de trekkende jeugd be teekent de jeugdherberg de eenige en ea geheel nieuwe mogelijkheid om tochten t (i. DE maken. Ook de scholen beginnen meer en mes gebruik te maken van jeugdherbergen a de groote groepen van jeugdige arbeiden en fabrieksmeisjes worden in het werl betrokken. Steeds grooter wordt de rol die de jeugdherberg gaat spelen bij juiste besteding van de vrije tijd van dt jeugd. Zoo zal dit werk, door het nauwe con tact met het werkend leven steeds levend blijven. De N.J.H.C. zal nooit kunnen amboe zeggen: „Wij zijn er". Men zal zich steeds moeten aanpassen aan gewijzigd omstandigheden. Men mag echter var- trouwen, dat in de gezonde organisatie van de N.J.H.C. de toewijding en de kracht van hen, die hun zelfopgelegd! taak vervullen, groot genoeg is om alk moeilijkheden tot een goeide oplossing te brengen. Bui iudt A d rkonpi g°e motor Mei 1 dipl. iaat te Binnen 'n kwartier voelt Ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Pet' doos van 2 stuks - 2 stuivers. ALGEMEENE TEXELSCHE POLITIEVERORDENING. Illllllll WILDE of gevaarlijke dieren mogen niet over de openbare weg worden ver voerd dan met toestemming van B. enV Art. 48b. EEN DOLLARBILJET maken kost de Amerikaansche schatkist: 21/2 cent. CIRCUS. In 1826 trad voor het eerst een circusgezelschap in een tent op. BOUWPOLITIE. In Honoloeloe mo gen geen hutten met grooter vloerop pervlak dan 54 vk. M. worden gebouwd. it«d» fordt cel T corse Ee punti voret is, h< en a gevei nadri corse de v gezo De dracl den, van hede In1 foto' daar toon mod. sitiei zeer stilg buik een wie Aan mes ook dam geto D deel WA derl Goe de d ven -S!a Be:

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2