VIERDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Oud-kapitein C. L. Duinker 50 jaar in de en Mw. G. Ouinker-Vos huwelijksboot. Zaterdag 8 April 1939 <il PT EN VOOR HET WITTE KRUI?. Fatn. V., Oosterend fl. VOOR EEN GOED DOEL. Eind dezer maand zal in Pen's Zaal door een gezelschap studenten uit Utrecht een tooneelavond worden gegeven ten ba te van de Wijkverpleging. de verkiezingen Het aantal kiesplichtigen in onze ge meente bedraagt voor de Prov. Staten-en Raadsverkiezing 4673. Driekwart van de kiesdeeler (d.i. hier het dertiende deel van de uitgebrachte geldige stemmen) is minstens noodig om een raadszetel te kun nen bemachtigen. UITSLAG VERKOOPING. Donderdagmorgen heeft Notaris Mul der in hotel De Lindeboom publiek ver kocht: Voor de Duodora Willemina Keijser en Sij brand Keijser Sij brand Reijerszoon Stichting te 's Gravenhage: Een perceel bouwland aan de Midden weg in polder Waalenburg, groot 1.78.30 H.A. Ingezet voor f 3300.Kooper K. Langeveid, voor f3530; een perceel grond aan het einde van de Westerweg in Waalenburg, groot 7.90 are. Ingezet voor f20. Kooper N. Korten- hoeve voor f50. voor mevr. wed. Stutvoet-Boon: een perceel bouwland in de Hemmej;, groot 2.45.80 H.A., kooper R. Langeveid voor f 4000. een perceel bouwland aldaar, groot 2.24.70 H.A. Ingezet voor f3500. Kooper M. Kuip voor f36S0.— Voor de veiling van de eerste twee perceelen deed zich een incident voor. De heer C. Boon was vergezeld van zijn advocaat, inr. Marton, op de verkooping verschenen om tegen de verkoop van deze perceelen te protesteeren. Mr. Marton voerde verschillende gronden aan, vol gens welke de verkooping onwettig zou zijn. Notaris Mulder antwoordde echter, dat de verkooping op last van de pura- tor geschiedde en volkomen rechtsgeldig was. Hlllljillll SPORT OP TEXEL lljiiiiil S.V. TEXEL-N1EUWS. Programma 2e Paaschdag: Rauchbeker: -'Texel 1Watervogels 1. De jaarlijks weerkeerende wedstrijden reeks om de Rauchbeker wordt voor ons le ingezet met een thuiswedstrijd tegen Watervogels. De comp. bracht ons twee overwinningen, waarvan vooral de laatste, op ons terrein gespeeld, heeft aange toond, dat W. in opkomst is en zeker het uiterste zal doen om de volgende ronde te behalen. We weten, dat zij reeds aan geiijk spel voldoende hebben. Nu echter in tegenstelling met het laatste deel der competitie, weer nieuwe per spectieven geopend zijn, nemen we aan,, dat Texel 1 zich van haar allerbeste zijde zal laten zien, en eveneens ernstig zal] trachten de overwinning voor de derd-e| maal te behalen. Niet alleen om deze wed strijd te winnen, maaar ook, omdat de, volgende ronde ons weer een thuiswed strijd zal kunnen brengen. Zeker zou een gunstige uitslag er toe bijdragen om de belangstelling, die danig aan het ver minderen is, weer te doen toenemen. We verwachten, dat elke speler zich ten volle zal geven. Het vereenigingsbelang vraagt) juist nu, meer dan ooit, herstel van onze inzinking der laatste weken. Aanpakken, Texel 1Zorgt voor een goed beslui!) van dit seizoen. KNVB. In 4e kl. A wordt nog ge speeld: AtlasW.Waard, DTSN.Nie- dorp, om een plaats in de 3e kl. speelt BKC tegen K.V.V. Texel 2 en 3 zijn vrij. Adspiranten: Ook nu kan nog wel worden overgegaan tot het spelen van onderlinge wedstrijden. We zullen nog een 'paar weken moeten wachten, als alle jongens dan ter training komen. Mis schien zijn er nog wel een paar nieuwe adsp-yj^iien bijgekomen. Dan gaan we vol goede moed beginnen. Du^. jongens, komt trainen en werft leden. Dan is alles spoedig voor elkaar. Tot Woensdagavond dus. D.D. S.V.C.-N1EUWS. Na JaJge rusttijd speelt S. 1 weer eens: de laatste wedstrijd uit tegen Helder 4. Door ziekte konden we niet eerder spe len. De Bond verleende geen uitstel, zoo dat we 2 verliespunten kregen. Helder 4 staat nu no. 2. Als goed aangepakt wordt, is er kans om te winnen. We spelen de 2e Paaschdag 12.30 uur. Bus vertrekt 10.15 uur: P.BoonJz. M. Reuvers P.BoonMz. H.Stolk P.Kikkert C.Troost G.Troost A.Kalis J.Reuvers A.Buijs Jb. Res.: J.Eelman. Eelman J.R. ITALIË VALT ALBANIË AAN. Gisteren hebben de Italiaansche strijd krachten de Albaneesche havensteden Dui razzo en St.-Jean de Medua door een bom bardement verwoest. Aanleiding was, vol gens Rome: Bedreiging van Italianen in Albanië door groepen gewapende lieden. 170 Italiaansche oorlogsbodems versche nen voor de Albaneesche havens. Vlieg tuigen strooiden boven Tirana biljetten, uit; de bevolking werd meegedeeld, dat Ital. troepen waren ontscheept; om noo- deloos bloedvergieten te voorkomen werd aanbevolen, geen verzet te plegen. An ders: strenge militaire maatregelen. Het Ital. ultimatum werd door de Alb. regee ring eenstemmig verworpen. Tegenvoor stellen zijn naar Rome gezonden. 100000 man zou Italië nu in Albanië sterk zijn; 400 vliegtuigen kruisen boven het land. Doel van de actie zou zijn: de Adriatische zee te beheerschen, eventueel de vloot van Joego-Slavië op te sluiten en een basis voor eventueele verdere operaties op de Balkan te vestigen. Volgens Tirana bie den de Alb. troepen taai verzet. Koning Zogu spoorde zijn volk aan tot de laat ste droppel bloed tegenstand te bieden. Officieus wordt bericht, dat de Koningin, die pas moeder is geworden, naar Athene is gebracht. GYMNASTIEKVEREEN. TEXEL. Donderdagavond is in de Oranjeboom de jaarvergadering van de Gymnastiek- vereen, level gehouden. Er waren ruim vijftig leden present. Na een openings woord van de voorz., de heer J. Kiijan, las de secr., de heer Jac. Roeper Joliz., de notulen voor, welke onveranderd, werden goedgekeurd. JAARvERsLAG. Vervolgens bracht de secretaris het jaarverslag uit. Het aantal leden is grooter dan ooit. Door de, oprichting van een oudere damesafd., overschreed het de 200. In de leiding kwam groote verandering. Door het be danken van de heer Joh. Moerbeek werd de heer C. Mets met de leiding van de damesafd. belast. De heer C. Mets leidt daardoor alle afdeelingen, behalve de meisjesadspiranten. De leiding van de veteranenafdeelingen berust bij de heenen. Joh. Moerbeek en J. Kiijan, ivsp. de hee- ren- en damesafd. Het bestuur heeft ge meend de leiders, mej. Koorn en de heer C. Mets, voor hun werkzaamheden met ingang van 1 Jan. j.l. een vergoeding te geven. Voor het vele werk, door hen ver richt, werd de leiders dank gezegd. Het) verslag memoreerde verder de kringuit-i voering in Juli j.l., die ondanks het slechte weer voor de vereen, toch een biezondere dag was geweest; he,t succesi van de jaarlijksche uivoeringen, de deel name aan de personeele wedstrijden in Schagen, waar verscheidene prijzen wer den behaald, de deelname aan de zaal wedstrijden te Anna-Paulowna, de mede werking aan en uitvoering ten bate van het trainingsfonds S.V. lexel, de feest avond in October gehouden, welke bie- zonder was geslaagd. Het turnmateriaal werd uitgebreid met een ladder. De vereen, staat er financieel gezond voor. Met de wensch, dat 1939 een goed jaar moge zijn, werd het ver slag besloten. REKENING. Ontvangsten: f995, o.m, f642 aan contributies, 160 saldo uitvoe ringen, f188 saldo vorig jaar; uitgaven: f725. o.m. f132 zaalhuur, f 134 turnmate riaal, f54 vergoeding leiders. Er is dus een batig saldo van f270. Namens de commissie van rekeningnaziengrs ver klaarde de heer G. Kikkert de rekening! in orde te hebben bevonden. De heerjb. Roeper merkte op, dat, ge zien de hoogere uitgaven, o.a. vergoeding aan de leiders en aan bijdrage aan de K. N.G.V., het bestuur het niet gewenscht achtte, de contributie, die vorig jaar was verhoogd, weer op het oude peil te bren gen. Er is nu een potje en dat moet niet worden ingeteerd. BESTUURSVERKIEZING. De heer J. Kiijan, reglementair aftredend, deelde mee, dat hij de tijd gekomen achtte, om zijn bestuursfunctie aan een jonger lid over te dragen, zoodat hij zich liever niet' zag herkozen. Na tweede vrije stemming, kwam de heer D.Zuidewind in zijn plaats. De heer Jb. Roeper richtte eenige af scheidswoorden tot de heer Kiijan, die' sedert de oprichting in 1923 voorz. van, de vereen, is geweest. U heeft steeds veel voor de vereen, gedaan, vooral in de eerste moeilijke jaren, aldus spr. Uw be langstelling voor de vereen, was steeds Liezonder groot. Wij waardeeren uw geste o n uw taak aan een jongere over te laten. Ik stel voor om u, wegens allesi wat u voor de vereen, hebt gedaan, tot eere-lid te benoemen. Met handgeklap stemde de vergadering met dit voorstel in. De heer Kiijan dankte voor de woor den van sympathie en waardeering. Voorz. deelde nog mee, dat de gym- nastiekvereeniging, met de S.V. Texel en de Fanfare haar medewerking zal ver- leenen aan een uitvoering, waarvan de opbrengst tusschen de drie genoemde vereen, zal 'worden verdeeld. Verder niets meer aan de orde zijnde, werd de verg. om half 11 gesloten. H. Vrijdag a.s.. hopen oud-kapitein C. L Duinker en mw. Du inker-Vos de dag te herdenken, waarop zij voor vijftig jaar in de echt werden verbonden. We heb ben het gouden echtpaar diezer dagen in zijn woning aan de Dorpsstraat te Oudeschild opgezocht. Nu hadden we met de oud-kapitein al eens eerder een praat je gemaakt; dat was bij zijn afscheid vani T.E.S.O. en later op zijn 70e verjaardag Heel wat zijn we toen over zijn welbe steed leven-op-zee, dat hem zooveel ge heimen ontsluierd heeft, en zoo menig avontuur bracht, aan de weet gekomen. Maar ook ditmaal maakten we .geen ver- geefsche reis. Om te beginnen: Het verheugt ons tt kunnen vertellen, dat het echtpaar, di hooge leeftijd in aanmerking genomen,, (Duinker is 73 jaar en het bruidje 70) nog een goede gezondheid geniet. Nog zoo gezond als een visch Ja, hoor, was het zekere antwoord. Maar, zoo liet hij er op volgen: Natuur lijk laat je heel wat dingen, waar je vroeger je hand niet voor omdraaide. Ove rigeus moren we tevreden zijn. Het zal een feest worden, de ze ventiende, meenden we, toen we reeds, een prachtig bloeiende azalea-met-kaartje voor het raam zagen staan. Och, nee, een familiedag en verder geen drukte. We hebben gehoord, dat u op een Zondag getrouwd bent. Dat is zoo, maar het was een groote uitzondering. Onze heele familie zat in de week op zee. De schuiten kwa men dan Zaterdags pas binnen. Zoo ge beurde het, dat we op een Zondag trouw den Toen kwam het verhaal van die huwe lijksdag. Daar hoorden we van op. Dat de stoet met paard en rijtuig naar Den Burg reed, was niets bijzonders, maar het merkwaardige was, dat de heele fa milie, van Oudeschild komende, bij bak ker Dirk de Ruijter Weverstraat t.o. de Parkstraat al uitstapte. Ja, zoo vertelde mw. Duinkei;, je ging vroeger niet regelrecht naar het raadhuis maar eerst een hotel o,f een andere gelegenheid binnen. Daarop werd er een boodschap naar het raadhuis gei stuurd," „dat ze d'r waren". Hetduuidd dan niet lang, of de bode verscheen, die verzocht hem te willen voigen en zoo kwam je dan tenslotte in de trouwzaal Later is er hier o|p Texel nog eens op Zondag getrouwd, maar verder weten wij er niet van. Onderwijl keken we de wanden eens rond. Natuurlijk, wat zou je eir anders- aantreffen dan schilderijen met schepen., Schepen in de storm, in het ijs, tegen een vriendelijk-blauwe hemel, die helaas zoo verraderlijk snel veranderen kan. (Daar weet Dinker van mee te praten). Eji ook in de gang is het bijkans allies schip, wat de k.ok slaat. Ook konden we er twee getuigschriften vinden. Een van H. M. de Koningin, uitgereikt uit erkentelijkheid voor de moed en zelfopoffer ing, die Duin ker bij het redden van de opvarenden van de Egmonder bom, „De drie Gezusters", aan de dag legde; een van wijlen Koning Leopold van België voor het redden van de opvarenden van de Belgische stoom trawler Os.tende 204. En voorts een aan tal foto's. Eén van de vereeniging Moed, Volharding en Zelfopoffering te Den Helder, waarvan Duinker ook lid is,. Op die foto staan ook T. Bakker, D. Krijnen en C. Zegel, allen nog in leven. Maar vele van die dappere mannen, als Dorus Rijkers-, die we dadelijk aan zijn me daille-rij en korte baard herkenden, zijn- niet meer. Een foto van de bemanning van de Stoompont Stavoren, waarop Duinker sfuurman is geweest. Ja, toen "hij in 1908 door T.E.S.O. tot kapitein werd be noemd, had hij al vele uren aan het rad van een andere passagiershoot gestaan. In 1898, dat is 35 jaar voor hij met pen sioen ging, kwam Dinker bij Bosniap in dienst. Hij heeft eerst nog een klein jaar op de Ada en Kampioen gevaren. Daarop kwam hij bij de dienst Enkhuizen —Stavoren. Hij kwam in 1907 als schip per op de postmotorboot van Vlieland. Het jaar daarop werd hij TESO-kapitein, welke functie hij gedurende 25 jaar op voorbeeldige wijze heeft vervuld. Het is bekend, dat er op de dienst TexelDen Helder zoo nu en dan ge noeg te beleven valt en dat de taak van de kapitein een niet benijdenswaardige is, wanneer Tex-elstroom, door stormweer getart, bruist en buldert. Zelfs in zoo'n HOLLAND-BELGIE De kaarten voor deze wedstrijd kunnen bij de heer N. de Graaf worden afgehaald KEURING VOOR DE MILITIE Van de 76 jongelui, voor de dienst ge keurd zijn er sëechts negen afgekeurd. Alle soorten TNKT, inktlinten schrijfmachines, carbon, papier.... BOEKHANDEL PARKSTRAAT. kleine plas heb je dan je handen vol.,.. En we weten, dat er ook 's winters veel van de kapitein geëischt werd, als de zee diclit gevroren was en het eiland slechts over het Horntje te bereiken was. Het was een foto van „TESO bij ijsgang", die ons aan zulke moeilijke oogenbukken her innerde. Maar toch, zijn grootste avonturen heeft Duinker niet op de passagiersboot beieefd. Die had hij toen al achter de rug. Als jongen van twaalf toch kwam hij bij zijn vauer op de visschersschuit. Juist in die per.ode heeft hij zich van zijn beste kant laten zien. Met ware doodsverachting heeft hij met zijn makkers gestreden voor het levensbehoud van andere zeevarenden. We noemen het redden van de opvaren den van de Egmonder bom, die op Zon dag 24 Maart 1895 tijdeus een hevige storm op het Marsdiep dreigde te ver gaan. Flet liep tegen vier uur 's middags, al dus vertelde Duinker, toen we hem van de dijk af opmerkten. Een weer, een weer. We zouden er anders voor geen geld uit gegaan zijn, maar toen we za gen, dat de bom het er nooit gjo-cd af /ou brengen en met de bemaiuiing, die hier de weg niet wist, stellig tegen de Friesche kust verpletterd zou worden, voelden we liet als onze plicht, dade lijk een handje te helpen. De schuit van Jb. Kuiper lag vooraan. We sprongen er zonder ons te bedenken in en na enkele oogenblikken joeg onze schuit achter die van Egmond aan. Jonge, dat was een karwei. We stonden met vier,, vjjf man tegelijk aan het roer. Het heeft wat ge duurd, eer we langszij lagen. De eerste keer wisten drie van de opvarenden over te springen. De andere drie hadden nog geen kans gezien van hun zwaar geha vende schuit af te komen. Wiat gingen die lui erbarmelijk te keer. Maar bang, dat we hen aan hun lot zouden overlaten, behoefden ze niet te zijn. Zonder hen thuiskomen Dat nóóit. En we zijn er in geslaagd, ze allemaal veilig en wel in de haven te brengen. Het was 12 uur in de nacht, toen we binnenkwamen. Een drukte. Het leek wel of heel Oude schild was uitgeloopen. In welk een moordende spanning fnoe- ten de familieleden en andere bekenden gezeten hebben, gedurende die lange, bange uren van wachten. Maar hoe goed' moet het die dappere mannen gedaan hebben, hun heldenmoed zoo rijk be loond te zien. Ook de redding van de opvarenden van- de Belgische trawler Quarta mag er zijn. Deze boot raakte in het ziclif van de Eierlandsche vuurtoren lek, doordat er 'n zuigerstang door de bod-em was geslagen. Duinker en A. Kuiper snelden met de TX 152 te hulp dn bereikten met alle tien opvarenden om 2 uur 's nachts vei lig en wel het Nieuwediep. Het gesprek kwam toen ook nog op de redding van schipbreukelingen van de Renouwn. Een der redders, Rieter Botter, is vor.ge week ontslapen. De R-enown strandde half Dec. 1887 in een hevige storm bij een felle kou op de Pannekoek, in de buurt van de Razende Bol. De red dingboot van Den Helder heeft toen ver schillende tochten moeten ondernemen,, alvorens d-e 23 van de 25 opvarenden kon-' den worden gered. Twee vonden hun graf in de golven. We zijn er ook nog op af gegaan, vertelde Duinker. Toen we in de buurt kwamen, zagen we echter, dat er uit Den Helder al hulp was geboden. Behalve de getuigschriften, de schilde rijen en de foto's hebben we ook de medailles van deze re-dde<r bekeken. Een van zilver en ©en van brons, beide van H.M. de Koningin, en een van zilver van de Belgische koning. Landrotten als wij zijn, we moeten be kennen: Van dit wonderlijke zeemans leven begrijpen we lang niet alles. De afstand is te groot. Maar de feiten, die we betasten kunnen, wekken een gevoei van respect voor d-eze heldenfiguur, voor de zeeridder, wiens hart steieds weer naar de zee zal uitgaan. Hulde willen we bren gen aan hem, maar niet aan hem alléén. Ook zijn vrouw dient daarin te deelen. Wie schetst de uren van angst, waarin zij verkeerde toen Kees nog niet thuis was en de stormwind al krachtiger begon te loeien Vrijdag a.s. is er feest in de propere, gezellige woning aan de Dorpsstraat. Nog menig jaar wenschen we helt bruidspaar in goede gezondheid toe. J. '".IERLAND. GEZINSVERPLEGING. Woensdag gaf Zuster Mulder de derde en laatste les van de cursus Gezinsver pleging. Na afloop werd haar namens de cursisten door mw. Plomp een fraaie vaas met bloemen aangeboden. (Verslag kwam voor dit nr. te laat, maar zullen) we gaarne Woensdag nog opnemen. Red.)

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 9