TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsr.he Berichten Woensdag 12 April 1939 de geleende vrouw Voor een uitverkochte zaal geeft Texel's Klein Tooneel het stuk verdienstelijk weer. Mej.E .Dros geeft een goede vertolking van de werkvrouw, üie niet op haar mondje is gevallen. Voor een uitverkochte zaal gaf Texel's I Klein Tooneel Maandagavond een op voering van De Geleende Vrouw, een klucht in vier bedrijven door A.M.Copi- ni. Het stuk werd over het algemeen verdienstelijk weergegeven. Mej. E.Dros heeft wel het meest succes geoogst met de vertolking van de rol van de werk vrouw, Keeltje Sproet geheeten, die let- terlij k voor niets stond Even na acht werd de avond door de heer P.Vermeulen geopend. Spr. gaf na mens de tooneelvereen. zijn vreugde te kennen over de groote belangstelling, dank zij welke ook het financieele re sultaat bevredigd zou worden. Dit was noodig, aldus spr., want de kas liet da bodem zien, doordat het de vereen, bij haar uitvoering op 2e Kerstdag bitter te genliep (ijspret, ongunstig weer en moei lijk begaanbare wegen). Spr. verzekerde,, dat de vereen, haar uiterste best zou doen om de bezoekers een mooie avond te be zorgen. Daarop kregen de spelers (sters) het woord. We maken kennis met een jong zaken man Bruins (S.Zijm), die van 's Amerikaan- sche oom (G.Witvliet) duizend pond krijgt zoodra hij (de jongeman) in het huwelijk treedt. De som lokt hem wel aan, maar hij brengt zich in groote moei lijkheden, wanneer hij probeert, zijn oom er tusschen te nemen. Hij laat zijn oom namelijk weten, dat hij een vrouwtje aan de haak heeft geslagen en dus de finan cieele bijstand van oom mag inroep en- Het vuur wordt hem na aan de schenen gelegd als hem de tijding bereikt, dat oom voornemens is, uit Amerika over te komen. Zijn vriend Willems (M.Moojen) stelt voor, een vrouw te leenen. 19 -groo te vraag is echter: Wie stelt zich daar voor beschikbaar. Ook Dora, de procu ratiehoudster (mw. j. Eelman-Vermeu len) wordt in het complot betrokken. „Neem Neeltje Sproet, de werkvrouw", raadt ze aan. Daartoe wordt besloten. Weer struikelblokken. Neeltje is ge trouwd en haar man Kees (A.Geus) maakt hevig kabaal, als hij hoort, wat er rniet zijn vrouw is afgesproken. Toch weet Bruins Sproet over te halen. Oom schrijft het leuk te vinden, als hij door neef en „nicht" van de trein zou worden afge haald. Maar neefje houdt zich schuil. Zoo trekt „nicht" alleen naar het station. Neen, toch niet alleen, want haar man, Sproet, gaat mee als „oorne Kees". Het zou ons te ver voeren, als we al de scè< nes, die zich in de tuin van het station afspelen, gingen vermelden. De twee wa ren alles behalve op hun gemak, terwijl de eene manoeuvre nog gevaarlijker was dan de andere. Kostelijke tooneeltjes spe len zich ook af, als de oom uit Amerika in gezelschap van zijn dochtertje Marv (Mini Bruin) door de nicht en door oom Kees worden ontvangen. Bij de jongge huwden thuis echter barst de bom. Oom komt er achter, dat hij bedrogen is. Do- ra doet echter de zaak tenslotte de goede kant uit marcheeren. Daar was evenwel veel eigen belang bij. Zij toch stond niet onverschillig tegenover haar patroon (dat is Bruins) en het slot is danook, dat Neeltje al spoedig weer „mijn Kees" tegen Sproet kan zeggen en Dora „man- nie" tegen Bruins Het hartelijk applaus, dat Klein Too neel aan het slot ten deel viel, bewees, dat het stuk met genoegen was gevolgd. De heer A. Geus en me.j E. Dros heb ben zich wel van hun beste zijde getoond. Mej. Dros is voor dit soort rollen als geknipt. Haar taak was verre van gemak kelijk. Maar zij sloeg zich er op uitste kende wijze door. De heer Geus heb ben ben we niet zoo vaak op de planken gezien. Hef mag gezegd: hij had in het slagen van de Uitvoering een groot aan deel. De dames J.Eelman-Vermeulen en de heeren S.Zijm, M.Moojen en G.Wit vliet kweten zich ook goed van hun taak. De kleinere rollen werden vertolkt door. de heeren J.Hillen, Jb.Kok en G.Witte. Vermelden we tenslotte nog, dat de grime verzorgd werd door de fa. Van der Made te Den Helder, terwijl de too- leelaankleeding werd verzorgd met me-; dewerking van de heer P.Moerbeek, Hoo- gerstraat. Met een geanimeerd bal werd besloten. De heeren Boom zorgden voor goede balmuziek. J. GING NIET DOOR In verband met de gespannen politieke toestand heeft de feestavond van deTexj Boys gisteravond niet plaats gehad. REDDEN VAN DRENKELINGEN Vrijdag a.s. wordt in Pen's zaal een vergadering belegd tot oprichting van een afd. Texel .van de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. De propagan- da-avond, die nauwelijks een maand ge leden werd gehouden, ligt nog versch in het geheugen. Wij herinneren ons de woorden van de heer A.J.Meijerink, die grijze propagandist van de Bond, die op zoo kernachtige wijze het nut van een strantlreddingsbrigade naar voren heeft gebracht. Voortbouwende op het succes van die avond wil men thans komen tot de oprichting van een Texelsche afd4 uit welker leden dan een rcddingsbriga' de kan worden gevormd. Gaarne wekken wij allen, die daadwerkelijk willen mede werken, zoowel dames als heeren, op, om deze vergadering te bezoeken. Dat een reddingsbrigade alom in ons waterrijk land eisch is, leert dit over zicht van het eerste kwartaal van dit jaar, door de heer Meijerink ons ver strekt In totaal verdronken 96 personen (eer ste kwartaal vorig jaar 89 personen), waarvan 12 auto-drenkelingen. In totaal gered 133 personen (eerste kwartaal '38 121), waarvan 64 uit auto's. Er reden 37 auto's te water (vorig jaar eerste kwartaal 42) ELCK WAT WILS. „GELD IS EEN INGEWIKKELD GOEDJE. Als je het met een gat in je rijwiel plaatje gaat halen, heet het STEUN. Als je het met een gat in je hoofd gaat halen, heet het „ONGEVALLEN- UITKEER1NG" Als je het mét een zijden overhemd en gummiboord doet, heet het WINST. Als ik met een gummiboord in zijden overhemden doe, heet het PROVISIE. Als ik het krijg, omdat ik er geweest ben, heet het PRESENTIEGELD. Als ik het krijg, omdat mijn tante er geweest is, heet het ERFENIS. Als het door middel van een marmotje bij elkaar gebedeld is, heet het AAL- moes. Als het door middel van een eere comité bij elkaar gebedeld is, heet het ENVELOP MET INHOUD. Als ik er mijn vrijheid voor koop, heet het LOSGELD. Als ik er mijn vrijheid voor verkoop (huwen ga), heet liet BRUIDSCHAT. Als je er „Dank u mijnheer" \oor zegt, heet het FOOI. A's je er „Dank u duizendmaal" voor zegt, heet het BEDEELING Als je er „Dank u, vader" voor zegt, heet het MAANDGELD. Maar als de man, die het u geeft, te gen u „Dank u", zegt, heet het STEEK PENNINGEN. Als je er voor marcheert, heet het SOLDIJ. Maar als je zelf mag kiezen, waarheen je wilt marcheeren, heet het TRACTE- MENT. Als je voor een uitgever schrijft, heet liet HONORARIUM Als je voor een ontvanger schrijft, heet het JAARWEDDE. Als je er coupons voor knipt, heet het RENTE. Maar als je er stroopers voor knipt, heet het BEZOLDIGING. Als men er zakjes voor geplakt heeft (in de gevangenis), heet het U1TGAANS- KAS. Als men er zegeltjes voor geplakt heeft, heet het INVALID1TE1TSRENTE. Als je er zonder boord voor werkt, heet het LOON Als je er met een boord voor werkt, heet het SALARIS. Als je er met een boord voor gewerkt hebt, heet het PENSIOEN. Als je er zonder boord voor gewerkt hebt, heet het OUDERDOMSRENTE. (Naar Jo Spier, in De Telegraaf) KROONJAAR-MINISTERS. Regeeren is geen pretje tegenwoordig. Niet zelden hebben we ons met verbazing afgevraagd, waarom verscheidene politici er zooveel behagen in scheppen, tot op ihooge leeftijd „in touw" te blijven. Een opmerking, die niet critisch is bedoeld: meer mènschelijk. Intusschen is de gemiddelde leeftijd van bewindslieden in onze democratische tijd stellig heel wat lager dan vroeger.. Een hoogst enkele maal liep er vroeger in een Kabinet wel eens een „jong veu len" tusschen door (dr. Lelv b.v. was midden in de dertig,'toen hij'in 1891 voor het eerst minister werd), maar over het algemeen waren ministers heeren op ze kere leeftijd. Gelijk gezegd, de democra tie veranderde dit, en, het was iets bij zonders in onze parlementaire geschiede nis, toen in 1918 een minister-president BOER1NNENBOND In de gisteravond in de Landbouw school gehouden bijeenkomst van de afd, Texel, bij afwezigheid van mevr. Kamp- Neubecker geleid door mevr. Keijser-Rah, heeft een vertegenwoordiger van Azijn- fabriek Tromp en Rueli, Rotterdam, een causerie gehouden. Tot bestuurslid werd gekozen, in de vacature mevr. Fnederiks-Offerman, me vrouw Keijser-Breesnee. SPORT. 1EX. BOYS-NIEUWS. In een zeer vlotte wedstrjjd tegen een goed spelend veteranenelftal lukte het de Boys met 32 beslag te leggen op de medaille, uitgeloofd door kapelaan ürent. Er is over het algemeen keurig gespeeld; het vrij talrijk publiek heeft zich kostelijk geamuseerd. Zeer benauw de oogenblikken doorstond keeper P.Log man, maar zijn vroegere capaciteiten kwa men direct goed uit. Uitstekend werk leverde de linksback en de midhalf der veteranen, terwijl de rechtsbuiten de bal- Ten keurig voor het doel bracht. Gaarne betuigen we kapelaan Grent dank voor de toegekende medaille en de veteranen voor de verleende medewer king. Volgende week hebben we onze jaarvergadering. Fteeft u een of ander Doe opgaaf bij het bestuur. Ook van can- didaten voor de elftalcommissie. optrad van 44 jaar (Minister Ruijs). In het tegenwoordige Kabinet is een rijke, verscheidenheid van leeftijd: de Benja min is in zijn veertigste, de nestor in zijn zeventigste levensjaar. Minister De Wilde werd 7 Jan. 60 Minister Steenberghe wordt 2 Mei 40 Minister Slotemaker wordt 6 Mei 70 Minister Van Boeijen wordt 23 Miei 50 Minister Colijn wordt 22 Juni 70 MERKWAARDIGE ACHTERNAMEN Toen hier te lande in 1812 tijdens de Fransche inlijving de Burgerlijke Stand werd ingesteld, waren er tallooze Neder landers, die nog geen eigen achternaam droegen. Dezen kregen de gelegenheid om officieel bij de Adjudant-Maire het verzuimde in te halen Hoofdzakelijk be trof dat de joodsche inwoners, die waar schijnlijk eerst kort tevoren uit Duitsch- land naar Nederland waren gekomen. Er waren echter ook wel Christenen, die geen vaste familienaam droegen. Bij die gelegenheid zijn niet zelden vreemde na men gekozen, b.v. Naaktgeboren, Barm hartigheid, enz. Op de Burgerlijke Stand te Amsterdam bevindt zich van deze aan genomen namen een volledig register, be ginnende 26 Nov. 1811 en eindigend op 20 Dec. 1913. Het bevat de namen vart 2700 Joodsche en bijna 300 niet-Jood- sche families. Men vindt daar heel vreemde namen bijGeringewaarde, Honderdmark, Al- tijdwerk, Drieduiten, Goediende, Leef- lang, Nooitrust, Sober, Sabbath, enz. Velen werden bij de keuze van een naam geleid door het beroep, dat zij uitoefenden (Bakker, Molenaar, De Boer, Visser), maar dit gaf toch ook wel eens aanleiding tot eigenaardige namen, zoo als b.v. Kousennegotiant, Boodsehaploo- per, Broekenmaker, Bestelder, Baszanger, Broekewasscher, Cachetstrijker, Dans meester, Daglooner, Haarbleeker, Hoen dersnijder, Hoedschoonmaker. En wat zegt u van: Kalverdrijver, Ma trassenmaker, Omroeper, Steenbikker en Verkoopingskruijer Anderen weer bepaalden hun keuze door de naam te nemen van het voorwerp dat met hun beroep in verband stond: Loup, Lens, Outroest, Potlood, Voor schoot. Er waren er ook, die een sterke voor liefde toonden voor plant- en diermotie- ven of voor willekeurige gebruiksvoor werpen. Het resultaat was dan b.v.: Aap, Augurk, Aardappel, Bokkie, Bessie, Peer, Bloempot, Blauwmuts, Kleerezak, Koffy, Koffymolen, Olijveboom, Perzik, Roo- dekool, Paardehaar. Bij sommigen gaf een uiterlijk kenmerk de doorslag. Dan kreeg men achterna men als Hazelig, HazemoncT Hangjas, Platvoet, enz. Tenslotte waren er velen, die de hee- le kwestie als een grapje beschouwden. Zij dachten er niet aan, dat ook hun nakomelingen zouden prijken met hun kinderachtige verzinsels, als: Dropsie, Driebolletje, Dikkie, Kaassie, PoffeHje, Pijpedop, Tobbetje, enz. De menschenkenner zal misschien ver zuchten bij het lezen van deze namen: „Wat steekt er nu in zoo'n naam Nu, zoo'n verzuchting is gerechtvaar digd bij „neutrale" namen als: Jansen,, Pieterse, Mulder, enz. Maar heel begrij pelijk is toch wel, dat in veel andere ge vallen naamsverandering is aangevraagd, vaak al kort na 1812, door de nakome lingen van hen, die hun keuze lieten val len op namen als: Onnioozel, Persplank, Juttepeer, Outpruim en meer van dat fraais. Elke verandering was hier een ver betering1. BEWAAR DIE KAART Vanwege het gemeentebestuur wordt op Texel huis aan huis verspreid een) kaart, vermeldende de voornaamste voor- zorgs- en veiligheidsmaatregelen tegen luchtgevaar. Houdt die kaart bij de hand. Het mocht eens noodzakelijk worden, die maatregelen te treffen. PASCHEN OP TEXEL. Van het bijzonder fraaie weer, dat de Paaschdagen brachten, is alom geprofi teerd. Paschen, Feest van de Opstan ding, feest van het nieuwe leven, van hoop en dankbaarheid. Het heeft ex wel sterk onze aandacht bepaald bij de na tuur, welke zich toonde in een geheel fris sche gedaante. Hoe heerlijk was het, bui ten te zijn. Er werd intens genoten. Hoe praalden onze narcissenvelden. Een groot getal vastewalbewoners heeft de Paschen op Texel doorgtebracht (Wa re de politieke toestand niet zoo gespan nen, het zouden er zeker nog meer zij geweest), 't Deed ons goed, al zoovelen gepakt en gezakt langs onze wegen te hebben zien gaan. In deze tijden van zorg en duisternis zijn zulke tafereeltjes als veelzeggende, opbeurende zonnestralen. - ze spreken de mensch moed in. Weer zal het zomer worden, weer zal ons eiland, zijn groote rijkdommen mogen voorleggen aan de tallooze vacanticgangers, op wie! het nog steeds zoo'n groote aantrekkings kracht uitoefent. Wóct zaltenzij, het wereldgebeurenMaar neen, stop: laten we onze hoop nog gevestigd hou den op de macht van het nuchter ver stand, Moge dit zegevieren over de zin- tielooze machthebbers, die de wereld drei gen te doen verzinken in een onpeilbare poel van de grootste ellende. Heerlijk was het in de dennenbosschen, die honderden hebben aangelokt. Maar ook aan de zeekant was (h|et een genot vol verpoozen. De ijscoventers waren al present, maar we De twijfelen, of ze goede zaken deden, ljsweer was het nu juist niet. J. GEMENGD NIEUWS Den Haag. De S.D.A.P. en het N. V.V. hebben 2e Paaschdng in het Zui derpark te Den Haag een groote demon stratie gehouden, waaraan door 80.000 personen uit alle deelen van het land werd deelgenomen. Ongeveer 60 Texel sche leden van de S.D.A.P. woonden deze indrukwekkende meeting bij. Sprekers wa ren de heeren E.Kupers en K.Vorrink. De deelnemers van Texel hadden pech toen zij 's morgens te Den Helder de trein misten, waardoor zij een uur moes ten wachten en veel later in Den Haag kwamen dan zij hadden gehoopt. Na af loop van de meeting trokken de 80.000 meetinggangers in twee optochten door Den Haag. De Texelaars keerden via Amsterdam terug naar Den Helder en reisden vandaar per T.E.S.O., om tien uur ruim naar Texel. Den Haag. In de nacht van Maan dag op Dinsdag is het personeel van de grensbeveiliging onder de wapenen ge roepen. De regeeringspersdienst tee- kende hierbij aan, dat de oproeping niet het nechtstreeksche gevolg is van de ge beurtenissen der laatste dagen. De alge- nieene toestand in Europa heeft de re geering de wenscbelijkheid doen gevoe len, dat onze grenzen beter dan tot dus ver beveiligd moeten worden. In deze zin heeft Minister-pres. Colijn gisteren voor de radio gesproken. Gevaar voor ons land is volgens Z.Exc. niet te ductn ten. De K.L.M. opent a.s. zomer diensten op Oslo, Helsingfors en Zwitserland. De zomerdienst zal worden uitgevoerd met 35 vliegtuigen, 20 DC 3-machines, 12 DQ 2-toestellen, een Lockheed en alleen voor binnenl. verkeer de F 22 en do F 36. -- Te Eindhoven is de 68-j. blinde Kuipers uit Geldrop bij het oversteken tegen een taxi geloopen en op slag ge dood. Rotterdam. Twee exploitanten van „wilde" busdiensten zijn tot f500 of 3Q dagen veroordeeld. Engeland heeft het .parlement te gen Donderdag bijeengeroepen. In de Britsche departementen heerschte tijdens Paschen een koortsachtige activiteit. Het Grieksche eiland Korfoe stond in het centrum der diplomatieke actie. Italië en Engeland vreesden van elkaar, dat de an der het strategisch zoo belangrijke eiland zou bezetten. In de loop van Zondag scheen de spanning te minderen. Duitschland. De Slowaaksche staats secretaris verklaarde, dat op de 20 bewo ners der wereld en op de 6 Europeanen 1 Duitscher voorkomt. Twintig millioert Duitschers leven nog buiten het Duitsche rijk. De Vereen. Staten zullen de vlieg tuigproductie en opleiding van vliegtuig bestuurders op oorlogstempo brengen. Jaarlijks zullen 25.000 vliegers worden opgeleid. ||||iillllllllllii:itl!llllllllllllllllllll!llllllllllllllllll!!IUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl|||l||

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5