m tweede blad TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten m min mm Woensdag 3 Mei 1939 handelsregister. lammerenmarkten. UIN. i mill iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiinllllll iillllllllH ALGEMEENE TEXELSCHE Hl POLITIEVERORDENING, llllllllllll ||||||ii|||i|llll!lllllllllllll!llllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllinuillll|||||| PLANTSOENEN. Het is verboden in de plantsoenen in de banken of omheinin- gen te snijden of te krassen of deze op eenige andere wijze te beschadigen. Art. 8Sd. iig me t ove anda lqgeli ïaling s, eer et hé te va at de ivorte nderin noo i veto artier st; 2t afge ïaakt vorde is,dai zon, overa c, die takken tooit vijfde 'runti: >id la- oud: n de oeiet, lage, vat veer- nten- Pro- ooral flink t be- inkel en bij olko- dier. da- erado aald: 'illit. ze in uide goed in- atiot ba- blik ia in last Hier ega- edig >ay teen naar oop- op- het se age nefl de ten. i*. t 1 Ifit" stó 'er- Nieuwe zaken: J. P. Eelman, Minister Ruysweg, De Koog, hooihandel, enz. CONSULTATIEBUREAU. Het Zuigelingenbureau houdt zitting op Vrijdag a.s. Met nadruk herinneren weer aan, dat in de zaal een bus aanwezig is, bestemd voor vrijwillige bijdragen. NIET VERGETEN. De zes groote lammerenmarkten wor den dit jaar gehouden op de Maandagen. 15 en 22 Mei, Dinsdag 30 Mei en de Maandagen 5—1219 Juni. BOEKHOUDBUREAU. van de Hollandsche Mij. van Landbouw. Men deelt ons mee, dat het Bureau in De Lindeboom zitting zal houden op Maandag a.s. van 11 uur v.m. tot 2 uur n.m. C. Z. EENDRACHT. In de Maandagmiddag in hotel De Zwaan gehouden ledenver gadering van de Coöp. Zuivel- tabriek De Eendracht deelde de directeur, de heer A.H.L. Ens, o.m. mede, dat de aanvoer ten gevolge van de droogte met I00.ÜU0 Kg. is teruggeloopen. De uitbetaalde melkprijs steeg iets, n.l .van 1.52 op 1.54 ct. per pet. vet. Het gemidd. vetgehalte der aangevoerde melk steeg van 3.22 pet. op 3.285 pet. De kwaliteit der producten was goed. Nabe taald werd 10 ct. per 100 Kg., Bij het ledenkapitaal werd bij geschreven 10 ct. per TOO Kg., waardoor het thans groot is f 9881.49. Afgeschreven werd f 10.000. De vergadering werd te kwart voor een door de voorz., de heer C. Stoepker ge opend. De notulen, voorgelezen dóór de secr., de heer C. Roeper Mz., werden on veranderd goedgekeurd. BALLOTAGE NIEUWE LEDEN. De voorz. deelde mee, dat de heer U. Bomvs- ma als lid wenschte toe te treden, in de plaats van zijn vader, die voor het lid maatschap bedankte. Hiertegen waren geen bezwaren. BALANS EN EXPLOITATIE-REKE NING waren door de financieele commis sie in orde bevonden. EXPLOITATIE. De directeur, de heer Ens, deed vervolgens mededeelingen Te- treffende de exploitatie van de tabriek- De uitbetaalde melkprijs, aldus spr., was hooger„dan bet voorgaande jaar. Dit stemt tot tt .:„[jlenheid, al zijn wij over de prijs zelf nog niet tevreden. Illlil"!!!"1 - ''.'lulUIUIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllUilllllllllUlllllll llllllllllll WEET U ZE ALLE VIJF llllllllllll lllllllllllllJIIIHIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 466 Wat is „tetanus"? 467 Hoeveel is: een stijg -eieren? 468 De oorlogshaven op het Engel- sche eiland Malta heet 469 Bertha von Suttner werd beroemd door 470 „Mona Lisa", geschilderd door....? ANTWOORDEN. 466 Infectieziekte, vaak doodelijk, treedt o.a. op bij soldaten, die gewond op het slagveld liggen. 467 Een twintigtal. 468 La Valetta. 469 Haar boek „De Wapens neer'; No belprijs voor de vrede, 1905. 470 De Italiaan Leonardo da Vinei. NIEUWE VRAGEN 471 De bewoners van Malta heetem? 472 De afgod van het geld wordt aan geduid met de naam.. '473 Een rhinoceros is een n ■474 Het Nederlandsche Meteorologisch Instituut is gevestigd te De Bildt, het Belgische te 475 „Ultimo" April, d.w.zk? Uitbetaald werd 1.54 ct. per pet. vet (vorig jaar 1.52), dit was gemidd. 5.23 per liter melk. vermeerderd met de waarde van de wei. Vergelijken we met een ge lijksoortige fabriek elders, dan blijkt deze 1.49 ct. per pet. vet uit te keeren. Texel slaat dus een goed figuur. De melkaanvoer bedroeg 2.900.839 Kg., d.i. ruim 100.000 Kg. minder dan het voorgaande jaar. De oorzaak hiervan is de droogte. De invloed van het mond- en klauwzeer op de melkaanvoer kan men buiten beschouwing laten, daar deze het vorige jaar de melkaanvoer ongeveer op dezelfde wijze nadeelig beïnvloedde. Het gemidd. vetgehalte der aangevoerde melk is aanmerkelijk gestegen, vervolgde de directeur. Daalde het 't vorig jaar door onbegrijpelijke oorzaak van 3.24 pet. op 3.22 pet., dit jaar steeg het tot 3.2S5 pet. Dit is een verheugend verschijnsel. Toch kan het vetgehalte beter. Het gemidd. vetgehalte van alle Friesche fabrieken is 3.61 pet. Was dit vetgehalte op Texel! zoo hoog, dan zou f 14.U00 in totaal meer worden uitbetaald. Bij een fabriek in een naburige ge meente was het vetgehalte dit jaar gem. 3.448 pet. (v..j 3.43). Bij de veehouders, die aldaar bij de kwaliteitscontrole zijn aangesloten, is het gem. vetgehalte zelt's 3.57 pet. Spr. drong er daarom op aan, zich aan te sluiten bij de melkeontróle Voorts wees spr. er op, dat een veehou der bij de aankoop van melkvee steeds eerst inzage van de staten moet vragen, alvorens tot de koop o\ier te gaan. PERSONEEL. Twee leden van het per soneel zijn onder de wapenen geroepen, Slechts één kon worden vervangen. KWALITEIT. De kwaliteit van de producten was zeer goed. De kaas is van een zoodanige kwauteit, dat ze steeds meer wordt gevraagd. Evenzoo is het met' de boter het geval. De prijzen van de Kaas waren over het afgeloopen boekjaai) goed. Nadien ondervond deze prijs een daling. Thans is echter wel de laagste) prijs bereikt. Het laat zich aanzien, dat de prijzen zullen stijgen. v FABRIEK. Aangeschaft werden een zuursel melkpasteur en een pap-pasteur. Door het eigen personeel is de fabriek! van binnen geverfd en gewit. De bestra ting buiten is voltooid. Aan de schilders Graaf is het buitenschilderwerk opge dragen. Bij de aanvang van het nieuwe boekjaar is een nieuwe schuimlooze cen trifuge aangeschaft. Deze biedt tal vanl voordeelen boven de oude. O.m. is de ontrooming scherper, hetgeen vetwinst geeft, terwijl het oppompen van de onder- melk eveneens vervalt, daar de centrifuge deze zelf tot een hoogte van plm. 25 M. kan opvoeren. FILIAAL. De verhouding met eengroot aantal slijters is zeer slecht, aldus spr., Ze koopen zoo weinig mogelijk van de fabriek. Slechts het hoognoodige. Helt meeste betrekken zij van de concurred rende fabriek op Texel of van fabrieken aan de overkant. De vraag naar onze pi o- ducten is desondanks zeer toegenomen. PROPAGANDA. Op de Vebratento hebben wij een stand gehad, vervolgde spr. Het doel hiervan was meer bekend heid aan onze producten te geven. De stand trok veel bezoekers en Tieeft aan de opzet beantwoord. SCHAPENMELK. Het afgeloopen jaar jaar werd 140.929 Kg. schapenmelk ver werkt, d.i. 16.000 Kg. meer dan het voor gaande jaar. BALANS. Hierna lichtte de directeur de balans nader toe. Besloten werd f 10.000 af te schrijven. De fabriek staaf thans op f 69.000, de woningen op f 9000. Voorts werd besloten 10 ct. per 100 Kg. na te betalen en 10 ct. per 100 Kg. bij, het ledenkapitaal bij te schrijven. Door de leden werd aangevoerd 2.140.130 Kg. melk, zoodat bijgeschreven werd bij het ledenkapitaal f2.140.13. Het ledenkapitaal is thans grcxA f9881.49. Zooals bekend zal het bestuur zoodra het ledenkapitaal de f 10.000 is overschreden, rente van dit kapitaal uit-, keeren. Dit is dus volgend jaar te ver wachten. In het reservefonds werd gestort f 1000. Het is thans groot f7500. De aanschaf fingsreserve werd van f 2600 op f 2800 gebracht. De opbrengst van de boter was in to taal f72.404.18, de opbrengst van de kaas f79.3S1.7S, de opbrengst van de melk f 8982.70. Van de N. Z. C. werd ontvangen f23.238.21. Tijdens de rondvraag gingen stemmen op om ook 's avonds een auto te laten rijden voor het ophalen van schapenmelk. De directeur antwoordde, dat de fabriek geen plaats heeft om de melk te bewaren. De heer P. Dros Bz. bracht nogmaals het plan om 's avonds te vergaderen, naar voren. Voorz. deelde mee, dat het bestuur dit in verband met de hooge kosten van het gratis busvervoer, tot dusver niet heeft aangedurfd. De heer Dros meent, dat, ook al worden de leden niet afge haald, de opkomst grooter zou zijn clan ze nu was. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz. onder dank zegging de vergadering. H. Illlil LUCHTBESCHERMING. BRANDBOMMEN. Er zijn in hoofdzaak twee soorten: d! etectron-termietbom en "3e phosphor-bom, Het omhulsel van een electron-termiet- bom bestaat uit electron, de vulling uit termiet. Electron is een mengsel van 40 pet. magnesium en 60 pet. aluminium, welk mensel bij 650 gr. C. smelt. Ther- miet is een mensel van uitgegloeide ijzer- oxyde en ahiminiumpoeder, bij verbran ding ontwikkelt zich een temperatuur van 2000-3000 C. Doordat de onderkant plat is en de bovenkant nog eens extra van een kapje is voorzien, waardoor de valsnelheid aan merkelijk afgeremd wordt, zal een brand bom, mede door zijn betrekkelijk gering, gewicht, alleen door het dak heenslaan ert op zolder of bovenverdieping blijven lig gen. Door de ontzaggelijke hitte, welke ze verspreiden en door de wegspringen'-! de gloeiende metaaldeeltjes veroorzaken) zij op verschillende plaatsen brand, als men niet tijdig zijn maatregelen getrof fen heeft, aangezien verreweg in de mee ste gevallen de bovenverdiepingen der) woonhuizen van hout zijn opgetrokken en men doorgaans alle oude rommel op zol der zorgvuldig bewaart. Daardoor vindt een brandbom juist daar ruimschoots ge legenheid om haar vernietigende arbeid te volvoeren. R. Illlllllllll SPORT OP TEXEL llllllllllll S.V. TEXEL-NIEUWS. Texel 2 sneuvelde tegen een zeker niet sterker spelend Boys-elftal. Er stond een sterke wind waardoor het spel een na- deelige invloed ondervond. Texel kreeg) in de eerste helft de wind mee c<h was dan ook het meest in de aanval. Vel schillende goede kansen werden gemist terwijl Kees Graaf en keeper Schrama een uitstekende wedstrijd speelden. Tel kens wisten ze juist op tijd in te grijpen. Bij T. ging het spel te veel door het mid den. Uit een goede pass maakt Bertus door snel doorloopen het eenige doelpunt, terwijl eenzelfde kans door Schrama werd onderschept. Verschillende corners leve ren niets op. Als Ab vrij is doorgebroken^, en zal schieten, wordt hij door de links back ten val gebracht, zoodat ook deze) kans verloren gaat. In de halflinie geeft C. Zutphen telkens goed door. Ook volgt menige voorzet, maar meestal binnen het bereik van de keeper. De tegenaanvallen zijn niet biezonder gevaarlijk; onze ver dediging kan het best af. Ondanks het verschil in het veld moet T. met 1—6 voor de rust genoegen nemen. Ab is in- tussohen door Ant. Verheijen vervanjgen. De 2e helft verwachten we geheel in het voordeel van de B's. De eerste aan vallen van hen wijzen er ook op, Dan komt T. echter los en zien we prachtig werk van Arie, die keer op keer mooi doorgeeft. Uit een voorzet van links, waarbij Dick een mooie kans krijgt, neemt Anton de bal over. Hjj schiet naast Het zelfde zien we van Bertus, waardoor eveneens een zekere kans verloren gaat. Uit een voorzet van links kopt Bertus precies in ^pepers handen, terwijl de lat tot tweemaal toe redding brengt. Eemge mooie schoten gaan over of worden goed gekeerd. Aan de andere kant noteeren we een hard schot van Van Balcel. Wel vallen, de B's meer aan dan in de eerste helft, maar ook nu maken deze een zwakke in druk, terwijl Wim zijn doel weer goed bewaakt. Reeds denken we met 10 te zullen winnen, daar wij zelfs met 10 man spelend nog overwegend sterker waren, als K-obus even het veld verlaat,, waar door de B's pas eenig overwicht kunnen laten gelden. In de laatste minuut weten de B's, uit een doelworsteling, na een te langzaam reageenen van onze verde diging, gelijk te maken, waardoor ze meer krijgen, dan de verhouding aangaf. Zij plaatsten zich in de volgende ronde. Arie, Kees Zutphen, keeper en achterhoede speelden goed, de anderen vielen wat te gen. De heer De Snayer leidde heel goed. Texel 3 besloot de comp. met een 10 overwinning en dat nog wel met 10 man. Zoo hebben jullie door je goede 2e helft een zeer behoorlijke plaats in de derde klasse weten te behalen. Nu maar trainen en volhouden. Zorgt ook voor een goede partij tegen Atlas 2, waarvoor jul lie elftal alleen nog in aanmerking komt. ATHLETIEK. Zooals genoeg be kend, worden alle leden opgewekt om toch vooral de 2e Pinksterdag tot eert succes te maken, door te komen trainen, Gezien de goede resultaten van het vo rige jaar, zal er nu extra getraind moeten! worden om de gewonnen plaatsen te ver dedigen en de prestaties op te voeren. „Spreek met Berkenbosch en het komt in orde". Eenige avonden wordt er ge traind. Profiteert hiervan. Adspiranten. Ook deze afd. behoort behoorlijk voor de dag te komen. Komt eens kijken. Hardloopen, springen, esta fette. Mooier kan het al niet. Trainen voetbal: Donderdagavond 8 uur voor leden. 7 uur voor adspiranten. Vermoedelijk speelt Texel 1 tegen een militair elftal op a.s. Zondag. D.D. PRIJSVRAAG-BOEKOMSLAGEN. De heer A. J. de Graaf, te Rotterdam, door familiebanden met Texel verbonden, ontving van de Redactie van liet Biblio- graphisch Maandblad voor Boekenvrien den „Zoo juist verschenen", bericht, dat hem, als deelnemer aan de „Prijsvraag- enquette voor boekomslagen" een extra boekenprijs is toegewezen. VOOR BOEKENVRIENDEN. Bovengenoemd tijdschrift wordt aan alle vrienden van het boek (behoorende t<jt de clientèle van Bockhandel Parks straat) gratis toegezonden. De bedoe ling van het blad is, de belangstelling voor het goede boek op te wekken of aan te wakkenen. U behoeft slechts een kaartje te schrijven en OOK U wordt als gratis abonné ingeschreven. Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die j>ast; ook past bij uw beurs BOEKHANDEL PARKSTRAAT. «- VERJAARDAG H.K.H. PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van de dertigste ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana wap perde Maandag van de openbare gebou wen de driekleur, terwijl ook van menige particuliere woning het dundoek was uit gestoken. Texels Fanfare gaf 's avonds een uitvoering in het Park, een vroolijk programma, dat bij de vele luisteraars! zeker in de smaak viel. Helaas maaktci de jeugd nogal veel kabaal. De kinderen waren vol meierblis „vuur"velen ver toonden zich zoo zwart als een nikker in het Park en de jeugd was rond de muziektent, waarin de muzikanten er zoo lustig op los bliezen, niet zelden zoo luid ruchtig, alsof een neger-knaal-feest er in volle gang was. Men heeft zich daar aan geërgerd en velen vroegen zich af, of aan kinderen zonder geleide de toe gang tot het Park niet kan worden ont zegd, wanneer daar een concert gegeven wordt en geen politietoezicht aanwezjg kan zijn. Gedurende het middaguur en in de na middag schalden via onze geluidsverster ker vroolijke muziek over Den Burg; ook radioklanken van de Paleistoren te Ami sterdam, waar de heer J. Vinoent het carillon bespeelde. Het weer was somber; het regende nu en dan; een vroo(ijk muziekprogramma mocht daar wel bij en was ook overigens op deze feestdag zeker op zijn plaats. J. DE WILLY DERBY-AVOND. De Willy Derby-avond, welke Vrijdag in Pen's Zaal werd gegeven, zal bij het groot aantal bezoekers ongetwijfeld nog lang in herinnering blijven. Willy Derby is nog steeds een groot artist, die weet, wat het publiek vraagt. Hoeveel artisteri beginnen spoedig na hun grootste popu lariteit „af te zakken". Maar. bij Willy Derby, de humorist, die gedurende zoo vele jaren voor het voetlicht getreden is, is daar geen sprake van. Hij zal nog veile! lauweren aan zijn zegewagen kunnen: hechten. Zoo heeft hij ook groot succes geoogst op ons eiland, waar men deze groot-meester thans voor de tweede maal heeft kunnen bewonderen en toejuichen Het is toch al weer verscheidene jarep/ geleden, dat hij hier voor de eerste keen optrad. Allereerst werden de aanwezigen door de heer Davo'.a op een aantal goochel toeren vergast. Hij greep alles met het grootste gemak „uit de lucht". Een glas boordevol melk haalde hij doodbedaard uit z'n broekzak te voorschijn, en dat zelfde glas was even tevoren toch zoo veilig in een koker opgeborgen; gouwen knipte hij middendoor, een j^aar maal. met de hand er over gestreken en hel was weer heel. Zoo kunnen we door gaan Daarna verscheen Willy Derby. Reeds zijn eerste liedje Tippe-tin beloofde een uitstekend repertoire. Toen kwam de Lambeth Walk. Derby heeft deze dans met 'n dame uit de zaal gedemonstreerd. Dat sloeg in. Ook: „Ma leert vliegen, pa moet wiegen". Het werd vroolijk meege zongen. lot de meest ^geslaagde nummers behoorde Scheiden doet Lijden. De heer Davolo trad hierna weer op Nu als telepaath. Krasse staaltjes ver toonde hij. Derby zong tenslotte op ver zoek nog: Witte Rozen, Het Biblebonsche eiland, De Barbier (Parodie) van Sevilla_, De parapluie-koopman en Blind gescho ten. Telkens oogstte hij een dankbaar ap plaus. Hulde ook aan de heer Bob Snoeck, die niet alleen een uitstekend pianist bleek te zijn, maar die ook de zangkunst voortref felijk verstond. Hij zong vele refreintjes met Willy Derby mee. Derby heeft voor een vlot en vroolijk program gezorgd, en de indruk, die hij hier heeft achter gelaten, kan niet anders dan uitstekend genoemd worden. J.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5