HET IS HELAAS WAAR Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting voor de Landbouw op Texel, Dus worden ze lid! i'd DE 52,. ÜÏTG^ abon: rii Minium GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Den Haag. De regeering heeft bij de Tweede Kamer ingediend net wetsont werp tot het heffen van een Nationale inkomsten- en Winstbelasting, bestaande uit huurbelasting, rentebelasting, loonbe lasting, winstbelasting en vennootschaps* belasting. Voorts zullen ©enige belastin gen, welke te zwaar drukketn, worden ver laagd. Den Haag. De Tweede Kamer heeft na levendige debatten het Londensche puf- aanvoerverbod met 51 tegen 85 stemmen goedgekeurd. De Minister zegde toe geen pufaanvoerverbod af te kondigen, alvo rens het verdrag ook door de andere be-i langhebbende landen is geratificeerd. Rotterdam. In het Rijnschip „Texel" brak brand uit. De roef met inventaris., stuurhuis en dekhut werden vernield. Oorzaak: vonken van een autogeen-lasch- ap para at. Den Helder. Het gemeentebestuur heeft 1600 militairen een gratis filmavond aangeboden en hen onthaald op sigaret ten. De zalen waren gratis beschikbaar! gesteld door de exploitaten. Den Haag. De Nederl. Visscherij- Oentrale keurde de door de Alg. Ree- dersvereen. voor de haringvangst ont worpen regeling tot beperking van de aanvoer van maatjesharing goed. Volgens deze regeling zal aan de vroegip haring- visscherij maar een zevende deel van de vloot deelnemen. Men hoopt zoo goede prijzen te maken en de voorraad koelhuis haring te kunnen opruimen. BUITENLAND. België. De Duitsche journalist Ehlert, correspondent van de „Rheinisch- Westfalische Zeitung", die bedreigingen had geuit tegen een Belgische gendarme in Winterslag (Limburg), heeft van de Belg. regeering bevel gekregen het land te verlaten. Engeland. Chamberlain heeft het eere-doctoraat van de universiteit van, Straatsburg aanvaard. In Italië heerscht koffieschaarschte. De huisvrouwen mogen niet meer dan 1 ons tegelijk koop en. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN Duitschland heeft weer zes Britten een dagbladcorrespondent, drie zaken lieden en een taalleerar uitgewezen als antwoord op de uitwijzing van nazi's uit Engeland. In Turkije zijn twee vliegtuigen, te- rugkeerend uit Irak, waar de inzittenden de feesten bij het huwelijk van de kroon prins bijwoonden, bij een noodlanding tijdens een zware storm verongelukt. Twee passagiers kwamen om. Vijf andere vliegtuigen konden veilig landen. Fransch West-Afrika. Een driemoto- rig verkeersvliegtuig op de dienst Dakar- Casablanca is, als gevolg van ijsvorming op de vleugels, van een hoogte van 5400 M. neergestort. De negen inzittenden kwamen om. Vereen. Staten. De dem. afgevaar digde Kennedy heeft een wetsontwerp in gediend waarbij de regeering sleöhts in twee gevallen oorlog mag verklaren: 1. wanneer een aanval plaats heeft op Ame- rikaansch grondgebied; 2. wanneer een. oorlog noodzakelijk is voor het hand/ haven van de Monroeleer. - China. Tsjoenking is door Japan- sche vliegtuigen gebombardeerd. Er vie len duizend dooden. Ook Toetsjau werd gebombardeerd. Eveneens meer dan dui zend dooden. China. Zes Japansche vliegtuigen hebben de vrij-haven Ningpo gebombar deerd. Meer dan 100 dooden. RECHTZAKEN. Utrecht. Tegen de hoofdredacteur van een Utrechtsch dagblad is f 0.50 boete geëischt wegens beleediging van dr. Van Rappard, leider der N.S.D.A.P. Die offi cier van Justitie speet het boete te moe ten eischen, maar men inag in ons land, zoo zei hij, al is iemand nu honderdmaal' gek, dit nog niet zeggen De verdediger toonde met tal van citaten aan, dat het optreden van dr. Van Rappard staatsge vaarlijk is en dat daartegen moet worden opgetreden. Volgens dr. Van Rappard zijn de Nederlanders rasechte Duitschers en is Utrecht een Groot-Duitsche stad. LACHGAS. De Haarlemsche rechtbank heeft in de zaak tegen de Bloemendaal- sche tandarts beslist, dat het gebruik van lachgas strafbaar is. Het vonnis van de de kantonrechter f6,boete, werd Be vestigd. De tandarts gaat weer in hooger beroep. MaartApril. 1 Jan. E. ENQUcTE STIKSTOFGEBRUIK OP GRASLAND. Naar aanleiding van bovenstaande enquête werden van 38 bedrijven (gemengde) vragenlijsten ingevuld omtrent de inrichting van het bedrijf. Deze 38 veehouders hadden in gebruik: 701 H.A. grasland of gemiddeld per bedrijf 18 54 H.A. Hiervan lagen op zand grond 32, op zavel 4 en op klei 2 bedrijven. In totaal werden gehouden: 262 melkkoeien, 146 pinken, 115 kalveren, 3555 schapen, 97 paarden. Hieronder volgen in volgorde de gestelde vragen met de antwoorden: Vraag 1. Is er gegierd? Met ja werd geantwoord door 26, met neen door 12 vee houders. Vraag 2. Wanneer is er gegierd? 11 gierden den geheelen winter. 6 Febr. Vraag 3. Is er een gierkelder? 26 waren in het bezit hiervan, 12 niet. Vraag 4. Hoe groot is die kelder? I tot 5 M:l. op 10 bedrijven. 5 tot 10 M3. op 2 bedrijven. 10 tot 25 M3. op 4 bedrijven. 25 tot 50 M3. op 6 bedrijven. 50 M3. en grooter op 4 bedrijven. Vraag 5. Geeft men stalmest op wei- of hooiland? 10 gaven geen stalmest op wei- of hooiland. 28 daaren tegen wel. Vraag 6. Is het hooiland nog voorgeweid? 15 weiden niet voor. 12 wel. 11 gedeeltelijk. Vraag 7. Welke Stikstof mest is er gebruikt? II Gebruikten Zwavelzure Ammoniak. 9 Kalkammonsal- peter. 6 Zwavelzure Ammoniak en Kalkammonsalpeter. 4 Chili. 2 Zwavelzure Ammoniak en Chilisalpeter. 2 Kalkam monsalpeter en Kalksalpeter en Chili. 1 Kalksalpeter. 1 A. S. F. korrels. 2 Kalkammonsalpeter en Chili. Vraag 8. Hoeveel gemiddeld per H.A.? a. Op hooiland. b. Op weiland. 4 veehouders 3 veehouders 2 geen 4 baal per H.A Q w j» a 2 a 3 0 u 1 3 2 1 ,1 1 a 3/« geen stikstof 3 1 23 13 6 5 geen 7 geen 7 geen 2 Vraag 9. Wanneer strooit U de meeste stikstof? 18 strooiden in Mrt.April. 10 in Maart. 4 in April, 4 in Febr.Mrt. 1 in Febr.Juli. 1 in Mrt. en Mei. Vraag 10. In hoeveel giften verdeeld U de stikstof? a. Op hooiland. 4 in 2 X, 2 in 1 a 2 X, 32 in 1 X- b. Op weiland. 1 in 4 X, 1 in 2 a 3 X, 9 in 2 X, 25 in 1 X. 2 strooiden geen stikstof. Vraag 11. Wanneer is het vee in de weide gejaagd? Bij 1 op 7 April, 1 op 20 April, 1 op 23 April, 1 op 25 April, 1 op 29 April, 3 op 1 Mei, 2 op 2 Mei, 12 op 5 Mei, 1 op 6 Mei, 1 op 7 Mei, 9 op 10 Mei, 3 op 12 Mei, 1 op 15 Mei, 1 op 22 Mei. Vraag 13. Hoeveel hebt U gekuild? Slechts 1 veehouder had gekuild. (Voorzomer!) Vraag 14. Hoeveel gehooid? De 38 veehouders hooiden in totaal 185 H.A. of gemiddeld per bedrijf pl.m. 5 H.A. Vraag 15. Hebt U nog nawerking van de stikstof waarge nomen op het hooiland? 1 beantwoordde deze vraag met ja. 37 meenden dat ze geen nawerking hadden waargenomen. Vraag 16. Wanneer is U met het Stikstofgebruik begonnen? Voor 1915 12, van 1915 tot 1920 5, van 1920 tot 1928 9, van 1928 tot 1932 4, van 1932 tot 1938 4, 4 lieten de vraag onbeantwoord. Vraag 17. Gebruikt U thans meer of minder Stikstof? 2 gebruikten thans minder (door tijdsomstandigheden), 8 dezelfde hoeveelheid, 25 gebruikten meer Stikstof. Opvallend in deze antwoorden is dat: Veel veehouders géén of te kleine gierkelders hebben. Daar door niet of niet op tijd soms wordt gegierd. Op wei- of hooi land heel wat stalmest wordt gebruikt. Er van de 38 maar 9 waren die meer dan 2 balen stikstof per H.A. gebruikten. Bijna allen de stikstof in één keer gaven. Er in den voorzomer praktisch niet gekuild wordt. F. ENQUêTE KORRELS OF ENKELVOUDIGE MESTSTOFFEN. In Juli 1938 verstuurden we 150 vragenlijsten over het gebruik van korrels of enkelvoudige meststoffen. Slechts 7 landbouwers namen de moeite om de vragenlijsten in te vullen en aan ons te retourneeren. Het is natuurlijk niet mogelijk om uit dit kleine aantal een conclusie te trekken. Toch willen we niet nalaten om de vra gen met de antwoorden hieronder weer te geven. Vraag 1. Gebruikte U dit jaar kon-els? Deze vraag werd door 6 landbouwers bevestigend beantwoord. Vraag 2. Welke korrels? 4 gebruikten A. S. F. 2 Granumix. Vraag 3. Op welk gewas? 2 op wintertarwe. 1 op groente. 1 op weiland. 1 op haver, gerst boonen en tarwe. 1 op tarwe en gerst. Vraag 4. Heeft U ter vergelijking soms ook op 't zelfde perceel met enkelvoudige meststoffen gewerkt? 2 gaven een bevestigend antwoord en voegden hieraan toe dat de kosten per H.A. pl.m. 10 gulden hooger waren. Opbrengsten werden niet bepaald, wat te betreuren is. Op het oog waren echter geen verschillen waar te nemen, aldus deze 2 landbouwers. Vraag 5. Hoe is U het gebruik van korrels bevallen? 3 gaven als oordeel: goed. (1 op weiland). 2 gaven als oordeel: slecht. 1 gaf als oordeel: niet best te duur. Vraag 6. Wat is Uw oordeel gezien het resultaat dat U behaalde? No. 1 schreef: „Het gedeelte met korrels gestrooid heb ik bijgewerkt met chili en de stand is nog minder dan van de enkelvoudige meststoffen". No. 2. De gewassen waren goed tot uitmuntend. No. 3. Dat ze snel werken (op weiland). No. 4. Heb 1 H.A. uit een blok van 10 H.A. genomen en met korrels bemest, de bemesting kostte 10 meer, de opbrengst was op het gezicht niet hooger. No. 5. Heb korrels gezaaid op groenten, is mij slecht beval, len, m. i. had ik met enkelvoudige meststoffen meer resultaa behaald. No. 6. Zooals uit onderstaande berekening blijkt kan ik J de enkelvoudige meststoffen 100 K.G. Stikstof meer strooit willen de kosten gelijk zijn, dan krijgt men m. i. een beter gZ was als met korrels. Korrels. 350 K.G. korrels A. S. F. 24 X 24 a 12.70 100 K.G. kalkammonsalpeter 6.10 Vracht en zaailoon 44.4, 6.11 1.ÏJ' Totale kosten per H.A. Enkelvoudige meststoffen. 500 K.G. super 17 200 K.G. Zw. Ammoniak 300 K.G. kalkammonsalpeter Vracht en zaailoon 12.51 11.51 18.31 3.25 Totale kosten per H.A. 45j; G. DRINKWATERONDERZOEK VOOR VEE EN ZUIVEL Een 5-tal monsters werden opgezonden. 1 hiervan bleek niet geschikt voor het vee. 2 werden genomen uit twee verschillende slooten om na!< gaan welk water voor het vee het best gebruikt kon worden Na onderzoek bleek, dat waar thans de pomp op stond, gee. ammoniak bevatte, terwijl het zoutgehalte ook veel lager war Van de andere twee monsters is de uitslag nog niet bekend Alle leden die twijfelen aan de kwaliteit van het drink, water voor het vee raden we dezen zomer zeker te late onderzoeken (kosteloos!) dat er op Texel nog boeren zijn, tf« geen lid zijn der B.V.T. Ook voor hen werken we! Zij willen toch zeker dan ook ons werk steunen H. DE SCHAPENVOEDERFROEF. Door onvoorziene omstandigheden is deze nog niet gaandi We hopen dat ze volgend jaar wordt aangezet. De beroerd toestand in de schapenhouderij werkt hierin ook al tegen. I. ONDERZOEK HOOIMONSTERS. Wij meenen dat omdat hooi zoo'n belangrijk deel uit maakt van de rantsoenen het noodig is meer van het hoe te weten. De prijzen voor het onderzoek aan het R. P. S a Wageningen zijn echter te hoog, om de leden hiertoe te krij gen. Ons is nu 50.subsidie toegezegd van het veevoeder- bureau, die we voor dit doel willen gebruiken. J. EXCURSIES. Er werden twee excursies georganiseerd. Op 21 Juni een tocht langs de proeven etc.; aantal deel nemers 60. De Rijkslandbouwconsulent, de heer G. Lienex. maakte deze excursie mede. Op 28 Juni organiseerden we een excursie naar de Wierii- germeer en de Zuivelfabriek „Westfriesland" te Lutjewinkt Aantal deelnemers 50. K. ONTSMETTINGSINSTALLATIE. Warmwaterbehandeling tegen stuifbrand in tarwe en gerf. Behandeld werd dit voorjaar: 289.25 H.L. gerst. Dit najaar: 318.75 H.L. .tarwe. Het resultaat is uitstekend. Praktisch komt geen stuifbra uit de behandelde zaai. L POOTAARDAPPELBEWAARPLAATS. Hierover werden verschillende besprekingen en kosten berekeningen gemaakt, door een voor dit doel ingesteld! commissie. Het onderzoek hiervan is echter nog niet geheel afgeslote: zoodat t. z. t. nadere berichten zullen volgen. De afd. Eierland H. M. v. L. heeft dit verder onderzoek handen. Ook voor bollenkweekers werkt de B.V.T. Daarom worden den laatsten tijd ook bollenkweekerslitl M. HET PROEFVELD. Hieronder volgen de uitslagen van de proeven genomen het proefveld in Eierland. Onder bijlage: I. De gerstproeven. II. De haverproeven. III. De maisproeven. Dit werd bemest met Granumixkorrel 12 X 10 X B berekend naar 550 K.G. per H.A. (chloorvrije). Het results! liet niets te wenschen over. Alleen door de groote droogte den voorzomer was het gewas ongelijk. IV. De bemestingsprosven op aardappelen, in samenwerkt met den Rijkslandbouwconsulent te Schagen. V. De bietenproeven bij J. Kuip, de Westen. VI. De aardappelproeven in den Schooltuin. Op het proefveld in Eierland hadden we bovendien nog nieuwe Duitsche groenvoedergewas „Voedermalva". Dit om wikkelde zich in 't begin zeer langzaam, later Keel vlug 't Werd toen spoedig houterig. We hebben er geen gunstigs indruk van en durven het niet aanbevelen. We hebben het oo> bij M. W. de Graaf in Cocksdorp doen uitzaaien onder ro 't Is er niet aangeslagen. Ook hadden we op 't proefveld een hoekje boterzaad. Dit gezaaid op 1 Juli en was 6 weken later al in bloei. Het groet zeer snel en had heel vlug den grond bedekt. Bedoeling is 4" als groenbemesting te gebruiken. Als dit dik en zeer ondiep gezaaid wordt en 't weer meewerkt is hier zeker een fl®*® laag groenbemesting mee te maken. Bij dun of diep zaaien bij droogte krijgt men een sprietig, vlug bloeiend gewas, o' niets beteekent. In den schooltuin kweekten we o. a. suikermais, die 3- lekkernij in onrijpen toestand gegeten wordt. Dit gaat he- goed. Voor liefhebbers is hiermee in den tuin met weflt- moeite een smakelijk tafelgerecht te maken. 1 R v.h. Burg buite ADVE minii vier maal deeli TEXE1 heel HOOG (nai 10 II 0.42 1 BEG Algenu benede behoor 2e lid. Zoo is En na Dan is De uw Natuui Maar Dat ou Dat a Wanne Dan w Zoo n Wel e Wedai Dat d En 0< Voor ii De ba Vermo Kunne Daar t Welaa Reeds En woi ln 't t Geniet Dat T En z< Bissch 15. "en, wel o had 1; zei Bi dj al en op kindei lie er len", mels 16. taak

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 12