Wat we van wol willen weten. WAT NATUURVRINDEN OP TEXEL KUNNEN VINDEN. Luchtbeschermingsoefening op 16 Mei 1939. Bekendmaking voor de Scheepvaart. I0P. Holl let c en h Zitti EERSTE WEDVLUCHT. De eerstaanko- komende duif was deze blauwband van de heer M. Zuidejna. Zondag 30 April hield die Postduiven- veneeniging, haar eerste wedvlucht en wel van Oudenbosch (N-.Br.) af; afstand Den Burg 158 K.M., De Cocksdorp 170 K.M. De vogels wierden in vrijheid gesteld met donker weer en sterke N.O. wind 's mor gens om 9 uur. De eerste prijsvliegenJe duif was op het hok om ongeveer half 2.. De prijzen werden verdiend als volgt: M. Zuidema, De Cocksdorp 1, 4, 15. M. W. de Graaf, De Cocksdorp, 2, 3, 6, 9, 12, 13, 14, 16. K. Wetsteen, Den Burg, 5. G. Buis, Bosch-en-Duin 7, 10. G. Rieswijk, Den Burg, 8, 11. Gebr. Boswijk, Den Burg, 17. De wedvlucht had een traag verloop door het slechte weer. Zondag beter, ho-i pen we. Dan wordt gevlogen van het eerste buitenlandsche station af en wel van Vilvoorde, België; afstand 240 K.M. De wol, waaronder dan in de regel schapenwol wordt verstaan, is voor de textielindustrie van groote beteekenis. In de Middeleeuwen was Engeland een van de belangrijkste wolproduceerende landen. De grootste hoeveelheden werden uitge voerd naar Vlaanderen, waar ze verder werden verwerkt. Later ontwikkelden zich ook in Engeland zelf het eerst in Yorkshire wolspinnerijen. Naar de plaats van herkomst is de En gelsche wol in verschillende soorten te verdeelen: de lange wol van schapen uit de noordelijke Graafschappen; fijnere wol' uit de zuidelijke graafschappen en de wol van de berg- en hooglandschappen. Talrijk zijn de pogingen om door kruising van verschillende rassen een ander type schaap te krijgen, om aldus de wol in sommige eigenschappen te verbeteren. Ook in ons land zijn verschillende soor ten schapen, waarvan ons Texelsche wel' het belangrijkste is. Voor de wol-pro ductie heett ook het Merino-schaap groote beteekenis gekregen. Oorspronkelijk was deze soort in Spanje inheernsch. Vooral door de zorg van de Moonen kreeg deze) fijne soort wol groote vermaardheid. In de 17e en 18e eeuw werd dit schaap naar verschillende landen uitge voerd, waardoor deze soort zich over de) geheele wereld verspreidde. Ook in Sak sen en Oostenrijk werd het Merino- schaap geïmporteerd, waar men door krui sing met het Engelsche ras zeer goede resultaten bereikte. De grootste invloed van het Merino- schaap ging echter uit op de koloniën, Amerika, Australië, de Kaap en Nieuw- Zeeland. Langzamerhand ontwikkelde zich uit het Merino-schaap een geheel nieuw ras, het z.g. Koloniale Merino-ras. Vooral in Australië breidde de schapen teelt zich sterk uit. De volgende cijfers toonen dit aan. In 1793 werden de eerst* schapen ingevoerd. Tien jaar later 1803 waren er reeds 11.000 en in 1907 telde men er niet minder dan 82 millioen. Deze schapen leveren niet alleen uitstekende wol, maar ook groote hoeveelheden vleesch, dat in bevroren toestand over de geheele wereld verzonden wordt. Men heeft het koloniale merino-ras ge kruist met het Engelsche lange-wol- schaap. Het aldus ontstane ras levert de z.g. Cross-bred wol. Dit is een lange, uiterst sterke wolsoort, niet zoo zacht als Merino, maar zeer belangrijk, daar deze soort zeer veel gebruikt wordt, o.a. voor cheviots, kamganens, enz. En zoo heeft men een onnoemlijk aan tal wolsoorten, die wat type en kwaliteit betreft, sterk uiteenloopén. RECHTSVRAGEN 20. DE BESTUURSLEDEN eener niet koninklijk goedgekeurde vereeniging zijn persoonlijk aansprakelijk voor de vereeni- gingsschulden. 21. ERFENIS. Slechts gezamenlijk kun nen de erfgenamen tot verkoop besluiten. Indien een der erfgenamen niet meewerkt, moet u zich tot een notaris of advocaat wenden. Er zijn in de kampen altijd menschen, cjie een bepaalde natuur-historische inte resse hebben en die daarom gedurende het kamp slechts naar enkele excursieter reinen gaan, terwijl zij het groote aantal andere terreinen niet te zien krijgen. Nu, is er op Texel een terrein, waar vrijwel1 alle kampdeelnemers in de loop van het kamp zullen komen, omdat ait terrein niet alleen geologisch van belang is, maai; ook de plantenimenschen kunnen er hun hart ophalen, terwijl het voor de insecten- menschen een prachttand is. Het is de Hoogeberg met de zandkuil ten Z. van Den Burg. De Hoogeberg is het oudste deel van Texel, de rest van een diluviale kern, die het noordelijk steunpunt is geweest van de schoorwal, die er heel lang geleden was tusschen Calais en Texel!. Die kern' is dus nog ouder. Nu hebben ze vroeger voor dijkversterking een deel van die berg uitgegraven. Het klinkt gek, maar dit werd de oorzaak, dat hier een natuurmo nument kwam. (De befaamde Zandkuil hadden we reeds eerder. Red. T.C.) De hellingen van de kuil zijn doorzeefd met gaatjes, allemaal holen van graaf- bijen en graaf wespen. Zoo je op warme zonnige dagen naar de kuil gaat, is het een en al activiteit. De temperatuur is, door de beschutte ligging, hooger dan in de omgeving en dit is waarschijnlijk? een van de redenen, dat hier zooveel inJ secten te vinden zijn. Wanneer je op de grootere gaten let, zie je daaruit vaak" een bij komen, met sterk behaarde achter- pooten; het is de PLUIMVOETB1J (Dasy- poda plumipes). Evenals de honingbij, verzamelt zij stuifmeel aan de achterpoo- ten. Dit wordt naar de nestholte ge bracht en wanneer hierin voldoende stuif meel en honing aanwezig is, wordt er een ei op gelegd. De pluimvoet behoort als alle „wilde" bijen tot de solitaire bijen, zij leven dus niet ineen staat of kolonie bijeen, waarin een zekere arbeidsverdeei ling iheerscht. Heel veel zie je in de kuil ook kleine gaatjes, nestopeningen van een klein zwart bijtje, PANURGUS tref De Inspecteur-Generaal voor de Scheep vaart maakt namens de burgemeesters van de gemeenten Helder en Texel be kend, dat tijdens de luchtbeschermings oefening op Dinsdag 16 Mei 1939 op da watenen, gelegen in de bovengenoemde gemeenten, de volgende gedragsregels moeten worden nageleefd. 1. Geldend voor Den Helder van 16 Mei 14 uur tot 23 uur en voor Texel van! 22 uur tot 23 uur: I 1. Ieder is verplicht aan de door of vanwege de burgemeester in het belang der oefening gegeven bevelen of aanwij zingen onmiddellijk gevolg te geven en attesinedewerking desgevraagd onmiddel lijk te verleen en. II. Geldend voor Den Helder van 16 Mei van zonsondergang tot 23 uur en voor de gemeente Texel van 22 uur tot 23 uur. 2. De schippers, of bij ontstentenis van dezen, de eigenaren, bewoners, of ge bruikers van vaartuigen, of zij, die zich daarin of daarop bevinden, zijn verplicht zorg te dragen, dat het daarbinnen aan wezige licht op geenerlei wijze uitstraalt en dat geen lichten aan dek worden ge toond, anders dan die genoemd ondier 5. 3. De zeilvaart is verboden. 4. Het overige scheepvaartverkeer op andere vaarwaters dan die, genoemd in het 2e lid, zoomede de vaart op vaarwa ters in het 2e lid genoemd in andere richting dan daarbij is aangegeven, is ver boden, tenzij hiervoor een biezondere ver gunning wordt verleend door den beheer der van het vaarwater (Rijkshavenmeestet Den Helder, Commandant Hr. Ms. Wacht schip.) Een algemeene vergunning wordt ver leend voor het volgende scheepvaartver keer: a. op het Noord-Hollandsch Ka naal, in Noordelijke richting. b. het binnenloopen van de haven van Oudeschild. c. Pont veer bij Westeinde. 5. De schipper van een varend, door eigen mechanische kracht of door een op- duwer voortbewogen vaartuig, is verplicht op dit vaartuig te doen voeren afge schermde boord- en heklichten. De schipper van een gesleept vaartuig is verplicht op dit vaartuig te doen voe ren een afgeschermd rondschijnend top licht. 6. De schippers, of bij ontstentenis van dezen de eigenaren, bewoners of gebrui kers van vaartuigen, die hielt kunnen of mogen varen, zijn verplicht ervoor zorg te dragen, dat hun vaartuigen, hetzij aan je vaak aan op allerlei composieten. De BEHANGERSBIJ is één van die bijen, die stuifmeel verzamelt onder aan het achterlijf. Tusschen lange haren wordt het stuifmeel meegenomen. Je ziet haar telkens aankomen, met stukjes blad, waar mee zij cellen opbouwt in haar onder- grondsch nest. Behalve GRAAFB1JEN kun je ook GRAAFWESPEN aan het werk zien. Er komen nogal wat HARK- WESPEN voor, die je voortdurend met luid gegons zig-zag over de grond ziet vliegen. Zij zijn dan op jacht naar prooi. De graafwespen vangen allerlei insec ten, (lie ze verlammen en naar de j ongeil) brengen als voedsel. De harkwesp vangt vooral zweefvliegen. Je ziet haar vaak thuis komen met de NARCISSEN VLIEG (Lampetia equestris), een groote zweef vlieg, die op Texel voorkomt sinds ze er narcissen kweeken. De larve leeft n.l. in de bollen der narcissen. Ook aan de VLINDERS kun je op Texel allerlei leuke dingen beleven, maar dan moet je meer naar de buitenduinen gaan. Daar kun je vlinders te zien krij gen, die niet zoo algemeen in ons land voorkomen. In de namiddag kun je de MEEKRAPVLINDER met z'n lange rol- tong al vliegende zien honing zuigen, uit de kamperfoeliebloemen. De rups werd vroeger veel op de meekrap gevan gen, tegenwoordig leeft hij o.m. van walstroo. Op de walstroosoorten en het wilgen roosje kan je nog de rups van het AVONDROOD vinden. Wanneer je hem verontrust, trekt hij de voorste drie leden, die wel slanker zijn, dan de daarop volgende leden, in. Het voorste deel wordt dan dik en de oogen op het 4de en 3e lid vallen dan sterk op. Of deze ty pische houding, die voor ons gevoel een schrikhouding is, ook deze werking heeft op zijn roofvijanden, zal nog eens nader moeten worden onderzocht. AB BESEMER. Uit: Kampnummer van „Amoeba", hel Orgaan van de N.J.N. de wal gemeerd, hetzij zoo mogelijk bui ten het vaarwater ten anker liggen. Zij zijn, zoo ze in het vaarwater ten an ker liggen, verplicht, het in het Binnen- aanvanngsreglement voorgeschreven mist- sein te doen geven. III. Er wordt aan herinnerd, dat: 7. de openbare verlichting, t.w.de straatverlichting, de terreinverlichting bij sluizen en bruggen zal zijn gedoofd. 8. de noodzakelijke verlichting van de vaarwaters, genoemd onder 4, 2e lid, blijft branden. 9. van de aanwezige seinverlichting bij bruggen en sluizen van vaarwaters, wel ke voor de schepen openstaan, zal wor den getoond: a. Als de sluis of brug gesloten is of als de sluis of brug open, doch de in* of doorvaart niet vrij is, een rood afge-4 schernid licht, hetzij aan één, hetzij aan elke zijde van de doorvaartopening. b. Als de sluis of brug geopend zal worden, doch de doorvaart nog niet vrij is, een afgeschermd groen licht aan de eene en een afgeschermd rood licht aan de andere zijde van de doorvaartopening. c. Als de sluis of brug open en de in- of doorvaart vrij is, een afgeschermd groen 'licht, hetzij aan één, hetzij aan elke zijde van de doorvaartopening. Waar de seinlichten niet voldoende de doorvaartopening aangeven, zal een eer ste ducdalf of het begin van een rem- mingswerk met een wit afgeschermd lichtje worden aangegeven. 10. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aanvaard voor schade, welke uit de bo venvermelde voorschriften kan voortvloei en. 11. Het .ligplaats kiezen van vaartui gen hij objecten, waarop luchtaanvallen kunnen worden verwacht, zooals verdedi gingswerken, bruggen, sluizen, enz., als mede ophooping van vaartuigen, dient te worden vermeden. IV. Opzettelijke overtreding of niet- nakoming van de voorschriften onder I, en II. wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste twee jaren of geld boete van ten hoogste f 1000,—. Hij, aan wiens schuld te wijten is, dat deze voorschriften worden overtreden of niet nagekomen, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaan of geldboete van ten hoogste f 500, 's-Gravenhage, 2 Mei 1939. DE INSPECTEUR GENERAAL vnd, P. S. VAN 'T HAAFF. OVER POSTZEGELS. NOORWEGEN. In 1940 wordt iru Ber gen een internationale Noordpool-ten- toonstelling gehouden. Ter gelegenheid daarvan geven de posterijen drie nieuwe zegels uit, waarop momenten uit het le ven van de groote poo 1 otiderzoekers Fridtjof Nansen en Roald Amundsen. IIIS TER OVERDENKING THEORIE EN PRACTIJK Wij hebben makkelijk van leer treil tegen opstandelingen, die het fatsoen spotten, maar indien wij hun de li toonden, die wij prediken, zouden meer recht van spreken hebben en min: spotlust opwekken. Anton van Dt kerken in „De Tijd". Hllll SPREKENDE GETALLEN DE FILM SNEEUWWITJE Deze film, de eerste geteekende hoo film, bracht in één jaar in dollars op 4,00 millioen in de Vereen. Staten 1,75 millioen in Engeland 0,50 millioen in Frankrijk 1,75 millioen in 43 andere landen. En men zegt reeds, dat een film doet als na twee en een half jaar 1 millioen dollar is ontvangen. In de Vereen. Staten was de opbren aan entreegelden gemidd. 1000" dolli per vertooningsdag per theater. UIT DE KEUKEN VAN DE KRANT. SENSATIE-ZLJCHT. Steeds meer g propaganda de plaats innemen van nauwkeurige objectieve weergave van feiten. Dit geldt niet alleen voor de 1 ten in de totalitaire staten. Ook bij maken journalisten zich schuldig aan samenstellen van sensationeele kopp die geen juiste voorstelling van zaken ven. Erger nog dan de sensatiezucht de journalist is soms 't streven van man, die achter hem staat: bepaalde, hem ongewenschte feiten te verdraa of te verzwijgen en zoodoende de lei de mogelijkheid van het vormen van onpartijdig oordeel te benemen. Al Lord H or der, lijfarts van de Kon van Engeland. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Amsterdam bezit 93 kelders, die gasvrije schuilkelders voor totaal 1. personen kunnen worden omgebouwd zullen 280 bovengrondsche schuilplaat komen voor 42000 personen. Ko: f 500.000. Den Haag. De onderaardsche welven onder het Binnenhof worden moedelijk schuilkelders. Den Haag. Als proef werden 3! uniformen voor de landmacht van nieuwe model (waarbij de stijve c staande kraag, door een z.g. „up down "-kraag is vervangen) gemaakt. Den Haag. De raad besloot tot koop van drie batterijen luchtafweer schut met 28 tegen 11 st. Ook 6 s< aal-democraten en de communist L. Visser stemden voor. Den Haag. In de Tweede Kaï werd Dinsdag het puf-aanvoerverbod sproken. Veel leden achtten het nut dei beeldig, terwijl de kustvisschers^ eend houders en vischmeelfabrikanten er lig nadeel van zullen ondervinden. Maandag werd in en buiten ons li het 1 Miei-feest gevierd. Te Amsterd werd een fakkeloptocht gehouden, wa aan 25000 personen deelnamen. Nieuwe Modeblad, Weldon's Modeblad voor Dames en voor Kinderen, Beyer's Modeblad, Brei-, Haak- en andere Handwerkboeken: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Den Haag. Minister Goseling si scherpere strafbepalingen voor tegen! leediging van het openbaar gezag en! volkingsgroepen. Bij herhaalde overt ding binnen twee jaar kunnen dagblad en andere periodieken wegens belcedigi l of misdrijven tegen de veiligheid van "lu- staat worden verboden. De minister» dit voorstel niet in strijd met de grc>: wet. Voor bona-fide persorganen nest vo'gens hem geen gevaar. Den Haag. Vooruitloopend op goedkeuring van de Staten-Generaal t de minister van defensie de bouw een nieuw administratiegebouw voor Artillerie-inrichtingen in Den Haag h' aanvangen. Hiertegen is in de Tw# Kamer veel critiek gekomen. Een amaP ment van de heer Tilanus (C.H.) om f 375.000, benoodigd voor de sticht! van het gebouw, niet te verleenen, met 42 tegeii 38 stemmen aangenort Wat reeds gebouwd is, zal dus afgeb Correcte ken moeten worden. Te Haarlem is een autobus van! wilde dienst op Amsterdam door stadstram aangereden. Een der buspas- giers, uit de wagen geslingerd, werd! dood. Elf werden gewond. Notuh Jaarve Reken Benoe aftred Benoe van P. Dr Aanvi regien Mede' Rond? Sluitn POSTDUIVENSPORT. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het ka Is goec kalmer jenuvve Bt halve nualtijtl de spi.iv $choon. goede g Koopt fr steed Veel c* 4AT ||||||iii!lllliilllllliillllllilillll'iililllillllillliii!llliilllllliillllllliHlllli:.:::ii|||g ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiHiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiininiiiii! lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hm Woen< acht Agend Openi

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2