2 KENMERKEN DOllWE EGBERTS 6*&g-FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAITABAK DERDE BLAD TEXELSCHE COURANT Zaterdag 6 Mei 1939 i' IN DE MOESTUIN. ||||||||||h ||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIiiiiiiiiiiiiii|||||| als ket mei is geworden. In de tuin valt al heel wat te oogsten,: spinazie, kropsla, radijs. De vrijgekomen bedden worden zoo dra mogelijk opnieuw bezaaid of beplant met vroege kool, sla, jomerandijvie, prei, wortelen, of sla- en snijboonen. Voor deze boonen wacht men meestal het midden der maanld af, omdat omstreeks 12 Mei nog vaak nachtvorsten, voorkomen (de IJsheiligen). Ook met komkommers en augurken wordt daarom nog even gewacht. Wil men 'toch hiervan vroeg kunnen oogsten, dan zaait men en- der glas, om later op de koude grond uit te planten. Men heeft dan ook nog het voordeel, dat zulke uitgezette planten vroeger en rijker bloeien dan onverplante. De nabloei beteekent echter minder. Maar ook deze eigenschap kan een voordeel zijn want nu kan men de bedden in de na zomer vroeger opruimen en nog een na- teelt nebben van andijvie of boerenkool of veldsla. Hebt ge in April kool uitge- plant, dan dient ge thans koolkragen vail asfaltpapier aan te leggen, om vreterij van de larve der koolvlieg te voorkomen DE BOOMGAARDEN. en fruittuinen hebben in het laatst van April plaatselijk van de nachtvorst gele den, maar in Mei kunnen we toch nog vol op van hun bloesempracht genieten. Bij kersen en morellen worden soms de jong* ste takken bruin. De bloempjes verdorren, ket jonge blad sterft af. Het is de Mo- niliazvvam, die deze verwoestingen aan richt, alléén in het eenjarige hout. Snijdt men de aangetaste scheuten weg en met een een deel van het oude hout, dan kan men de ziekte beperken- Maar wacht men te lang, zoodat ook het tweejarige en oudere hout is aangetast, dan is de boom verloren. De insectenbestrijding kan deze maand van de boomgaardbezitters veel arbeid Magen. Vóór de bloemblaadjes opengaan, sproeit men met Bordeauxsche of Bour gondische pap tegen kanker en schurft en monilia, tegen vreterij van insecten voegt men nicotine of loodarsenaat toev of me!n sproeit met nosprasit. Zijn eind Mei de' bloemblaadjes afgevallen, dan wordt Ca- lifornische pap aangewend, tegen zwam- ziekten, met loodarsenaat vermengd om tevens vreterij t© bestrijden. Heusch, het kan Persil niet schelen Wat voor weefsel of het is: Ook een dikke wollen deken Wascht zij weer mooi, helder, friseh Als Uw man zijn deken t'rugziet, Zegt hij hóógstensnou, nou, nou, Is dat niet wat erg verkwistend Nieuwe dekensVrouw, Vrouw. Vrouw Clinge Doorenbosch. Texelsohe Berichten ALGEMEEN TEXELSCH BELANG. Donderdagavond is in hotel De Linde boom een vergadering gehouden met de raadsleden van de fractie Alg. Texelsch! Belang en eenige sympathiseerenden en belangstellenden. In zijn openingswoord gaf de voorz., de heer Joh. Parievlieit, zijn spijt te ken- aen over het feit, dat door een misver stand de advertentie alleen Zaterdag en liet nogmaals Woensdag 1.1. in de Texel- sche Courant was geplaatst. Hij bracht de geringe opkomst hiermede in verband. Besproken werd de wenschelijkheid van oprichting eener Vereeneging Algem- Tevelsch Belang. Er zal dan meer con tact kunnen bestaan tussChen de kiezers en de raadsleden. Besloten werd om zoo spoedig mogelijk na de verkiezingen een oprichtingsvergadering te beleggen. Tot vaststelling van een candidatenlijst ls het die avond nog niet gekomen. Wiel werd besloten de lijst wederom alfabe tisch op te maken. Er moet dan niet op de lijst als zoodanig, doch op personen worden gestemd. De candidaten, die de meeste stemmen op zich hebben veree lt!, zullen iu de Raad komen. H. Ulllllll ESPERANTO. CONGRES. Aan het 2-le landelijk Con- Eres van de Federatie van Arbeiders- fsP-, te Arnhem gehouden, namen 150 a'deelingen deel. De afgevaardigden Werden door het gemeentebestuur in de raadszaal begroet. IN FINLAND steeg het aantal Esp.- ^nigingen het afgeloopen jaar van 5 De Donderdag in Pen's Zaal georgani seerde feestavond van de Texelsche Boys heeft door het optreden van de gooche laar Larette, een zeer apart karakter ge dragen. Zijn voortreffelijke trucs, zijn goochelkunsten, die de toeschouwers de zaal was behoorlijk bezet van de eene verbazing in de andere deden vallen, zijn beschaafd optreden, zijn vele gees tige „zetten", dit alles met elkaar was het geheim van het succes van deze fees telijke bijeenkomst. De avond werd geopend met het zingen van het Boys-lied door de Texelsche Boys-adspiranten. De voorz. der vereen., de heer C. Graaf, sprak daarop een wel komstwoord, waarin hij de sportpresta ties van de Boys gedurende het afgeloo pen seizoen releveerde. O.m. noemde hij de successen, behaald op de atletiekwed strijden en de verovering van de Texel sche Courant-St. Nicolaas-wisselbeker. Hierna betrad de heer Larette het po dium, die met eenige staaltjes van vinger vlugheid terstond de zaal wist te boeien. De geheele avond hebben de aanwezigen met nimmer verslappende aandacht zijn verrichtingen gevolgd. Dit beve-ijst wél', hoe goed deze goochelkunstenaar zijn vak verstond. Want het valt waarlijk niet mee, om geheel alleen een avond te vul len en dan nog de toeschouwers onafge broken te boeien. Vóór de pauze reikte pastoor J.P.A. Brinkman met een toepasselijk speechje aan de Tex. Boys de medaille uit, welke door kapelaan Grent voor de wedstrijd' Tex. BoysVeteranen was beschikbaar gesteld. Deze wedstrijd was indertijd door de Texelsche Boys gewonnen. Tevens werd in de pauze een verlotirjg gehouden ter versterking van de kas. I>e loten gingen vlot van de hand. Hierna verscheen Larette wederom op het tooneel om nog eenige van zijn fan tastische trucs te demonstreeren. Een hartelijk applaus klonk, toen hij een pa- papier in stukken scheurde en uit de stukken een roset „tooverde", waarop stond te lezen: „Leve de Texelsche Boys". Een gezellig bal besloot deze in alle opzichten zoo geslaagde avond. EEL TEXEL WEET HET VOOR DE SOLDATEN. 2e Verantwoording. Sedert 29 April werd nog in dank ont vangen: van A. L.L. f2.50; N.N. f 1.25 (in brievenbus gevonden)Mw. A. B. D. tl.— N. H„ De Waal f 1.N.N.,door Dr. Vis f2.—. Totaal f7.75. Pakken lectuur zonden A.L.L. (Den Burg), J.K., (De Waal), P. D. (Oude- schild), mw. H. (Den Burg), Dames B. (Oosterend), wed. O. (Oosterend), Boekli, Parkstraat (Den Burg), Uitg. La Rivière en Voorhoeve (Zwolle), Drukkerij Wees inrichting Neerbosch. Enkele dagbladen en tijdschriften zonden gratis a bon nemen ten., o.a. Handelsblad (3), Nederlander, Roto-gravure en Texelsche Courant. De meeste ontvangen tijdschriften zijn reeds verspreid en dankbaar geaccep teerd. Het Comité maakte voorts door verschaffing van sportmateriaal en prijzen een voetbalwedstrijd op MAANDAG 1 MEI mogelijk, die door meerderen zal worden gevolgd. In voorbereiding zijn ontspannings avonden, waarvan de eerste op WOENS DAG 10 MEI IN DEN BURG zal worden gehouden. We hopen er u een verslag van te geven. Giften in geld en in natura (ook kof fie, thee, koek. sigaretten, enz. voor de ontspanningsavonden) zullen door de Comitéleden dankbaar worden aanvaard en liefst direct door de penningmeester, Ds. F. Visser, Den Burg. Giro 34380. Tel. 135. EXAMENS Mej. T. Bruin slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het examen van Rijks klerk Dir. Belastingen Zij is thans werk zaam op het kantoor van de Rijksontvan ger te Den Burg. EEN REDDER GEHULDIGD. V' oensdag heeft zich een deputatie van De Mok bestaande uit le off.-vlieger J. j. Hogendoorn, de off.-vliegers 2e kl. M. Vaarzon Morel en J. W. Adriaans en de 'leerling onderofficier-vlieger Eggers naar Amsterdam begeven, waar schip per Smak van de „Goede Verwachting" was gelegen. Schipper Smak had doorzijn moedig en vastberaden optreden de beide inzittenden van het vliegtuig van- De Mok, dat bij Durgerdam in het IJsielmeer stortte gered. Zonder zijn hulp was stellig een van beiden verdronken. Namens de officieren, onder-officieren en manschappen overhandigde de depu tatie Schipjier Smak en zijn vrouw een klein geschenk. „Een mensch doet wat hij tem", zei de schipper. „Dat jullie nog zijn komen bedanken, vind ik mooi". RESTAURATIE BADHOTEL Er zijn Texelaars, uweet't, die de toe komst, wat aangaat het vreemdelingenver keer met een somber gezicht tegemoet zien. Zij wijzen op de dreigende wolken aan de politieke hemel, op de militaire maatregelen, welke alom getroffen wor den, ook op ons eiland; ook in onze dui nen en aan 't strand, waarop we terecht: zoo trotsch zijn en waarvan we zoo gaarne vertellen, dat ze ongerept zijnen vrij toegankelijk. Ja, aan dit laatste ont breekt nu wiel wat, maar, zijn we wel ingelicht, dan zal hierin binnien atzien bare tijd wel verbetering komen. En wiat het bespreken van hotels en pensions be treft, daar komt al aardig schot in. Sla er de laatste nrs. van ons blad eens op na en ga eens informeeren. Wanneer u dan b.v. hoort, dat Badhotel Prinses Juli ana in het geheel geen reden tot klagen heeft, ja, dat voor Pinksteren nu vrijwel reeds „vo'geboekt" is, dan vat u weer moed en zuit u begrijpen, dat we niet van sombere gedachten vervuld be hoeven te zijn. De inleiding is wat lang geworden, maar we zijn dan toch bij ons eigenlijke onderwerp aangeland: het Badhotel, dat een stevige voorjaarsbeurt heeft gehad niet alleen, maar dat thans een eetzaal rijk is geworden, waar menig groote- Stadshotel jaloersch op moet zijn. Door dat men de muur, welke deze zaal van de serre scheidde, heeft weggenomen, ia ze riiet alleen belangrijk vergroot (ruim 150 vk. M. is ze nu met wel plaats voor tafels en stoelen voor negentig gasten), maar tevens is het uitzicht op zee en dui nen nu aanmerkelijk verruimd. Het schil derwerk, goudgeel, wit en Engelsch groen, vormt met de spiksplinternieuwe meubi leering en stoffeering een harmonisch ge heel en is tot in de puntjes verzorgd. Dit geldt ook van de verlichting. Deze geschiedt indirect; de keuze van Tiet ma teriaal is te prijzen. 'Aan de wanden z'ijn de lichten achter matglazen kelken aam gebracht, terwijl zich tientallen lampen in lange rijen aan het plafond bevinden, eveneens door matglazen schalen aan het oog onttrokken. Op deze wijze baadt de zaal des avonds in een zee van licht, ter wijl toch van verblinding geen sprake is. Het is alles licht en leven, waar dez:i nieuwe, groote eetzaal van spreekt. Een. winst, waarvan de Familie Van Twisk, die het hotel zoo vakkundig beheert, veel ple zier zal beleven. Maar er is meer. De nieuwe, z.g. Bea- trix-vleugel, kwam al eerder gereed. We hebben daarover nog niet geschreven en willen daarom graag nog vermelden, dat vier groote en iuxueuse kamers wen den bijgebouwd, voorzien van alle mo derne gemakken niet alleen (ook stroo- mend warm en "koud water), maar met een uitzicht over zee en duinen, dat vanwege de hoogte zijn weerga niet vindt. Weten de meeste Texelaars wel, hoe mooi ons eiland is? Men zingt in boek, krant en tijdschrift de lof van Texel, irt alle toonaarden en menigeen leest dat ver moedelijk met een schouderophalin en denkt er bij „Die vreemdelingen toch..... Maar wij wagen de veronderstelling, dat men niet half weet, hoe rijk aan natuur schoon ons Texel wel is. Wie wel eens staande voor een der ramen van liet Bad'- hotel op 2e of 3e verdieping, het oog liet wijden over „ons geliefde plekje grond", komt zeker tot de slotsom,, dat I exel door Moeder Natuur wel groote schatten in de schoot zijn geworpen. Hoe grootscheeps een bedrijf als het Badhotel wel ingericht is, bleek ons bij een bezoek aan keuken, provisiekamers, kantoor, enz., waar ons mede een blik vverd gegund. „Grootscheeps" inde gun stige neteekenis van het woord, want er komt wat kijken om in het Mhoogsei zoen", wanneer het gebouw omstreeks honderd gasten herbergt en van al het iioodige moet voorzien, te zorgen, dat al- >es „loopt". Een keuken inet een fornuis, meters lang; koelkasten voor vleesch, visch, gebak en andere spijzen; een mo derne machine voor ijs bereiding; een in stallatie, welke het heele bedrijf voorziet van het beste water, zooveel als men maar wenschen kan, enz., enz. En wat een ont zaglijke hoeveelheid borden, schotels en ander eetgerei. We verklappen geen keu kengeheim, wanneer we vertellen, dat in de provisiekelder honderden kilo's groen ten, jam, vleesch-in-blik, enz. zijn opge slagen; dat wijn, limonade en andere dranken in tientallen flesschen in voor raad zijn. Geloof maar lezers, dat in1 zoo'n provisiekamer ieder dag een aar dige opruiming wordt gehouden, wanneer het Badhotel van parterre tot bovenste verdieping door gasten is betrokken. Dan draait de molen op volte kracht; dan is er werk aan de winkel van vroeg tot laat,, om aan de wenschen van ook de verwejid- ste (lees niet '„verwenschte" s.v.p.), vreemdeling geheel te voldoen. Maar daar is op gerekend. De inrichting is geheel op de practijk gebaseerd, terwijl de lang jarige ervaring van de heer en mevr. Van Twisk Kikkert bovenal oorzaak is van de prettige en vlotte gamg van za ken in dit groote hotelbedrijf. Door on vermoeide arbeid, met groote kennis van menschen en zaken, is hier een onderne ming gegrondvest, welke een goede naam heeft, welke verder reikt dan de g^nzeit van ons land. Daaraan verder te bouwen, die naam te verstevigen en zoo mogelijk nog meer te verbreiden is de ta|ak welke het Echtpaar Van Twisk zich gesteld heeft. Dat zij daarin reeds geslaagd zijn^ is genoegzaam bekend. Moge ook de nieuw ste uitbreiding, welke zij aan hun bedrijf hebben gegeven, daartoe bijdragen. Rest ons nog de namen van de uitvoer ders te vermelden. Het waren voor met sel- en timmerwerk Jb. Daalder; vooi' schilderwerk P. Plaatsman; stoffeering: N.V. Ph, Vlessing; electr. aanleg: M. en A. J. Vonk. Het bouwplan werd ontwor pen door architect Igesz. Voor volgend jaar ligt reeds een plan voor een nieuwe uitbreiding gereed, reeds goedgekeurd door de Schoonheidscomm, Dit beoogt de aanbouw van een nieuwe zaal, rechts van het bestaande gebouw, met aparte toegang en te gebruiken als restaurant, concertzaal, vergaderzaal voor clubs, enz. We zagen het ontwerp, dat er met zijn ronde uitbouw met veel glas, biezonder aantrekkelijk uitziet. Hierover later meer. Waaraan U ieder pak „Echte Friesche Heeren-Baai" kunt herkennen. AO 1®' DePrima kwaliteit (zacht, geurig en goed brandend) 17o3 2e. Het D.E. merk, dat op ieder pak staat. K 89 ||||||[|||l!lllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Illllli!iii:!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinj||{|| TEXELSCHE BOYS-AVOND. ÏAIs het staat in de Texelsche Courant. OUDESCHILD. DE MOK.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 9