i m m G AC- WIJ WONEN OP EEN EILAND afd G. on 32: nt. >Ct DERDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten 55 JAAR GETROUWD. iats Zaterdag 13 Mei 1939 DE DIEPSTE TROUW". Op verzoek vestigen wij de aandacht de lezing van Pater Henri de Greeve kt bovengenoemd onderwerp, Maan- igavond in Pen's Zaal. De avond is ook legankelijk voor niet-katholieken. *arvergadering tex. boys. De Tex. Boys hielden Donderdag hun arvergadering in de Zwaan. Voorzitter Graaf opent met gebed, waarna hij de ,ortverrichtingen van het afgeloopen jaar herinnering brengt, bij de gehouden hletiekwedstrijden wisten de Boys dertien [dailies te verdienen. Hierna volgde een er uitvoerig jaarverslag van de secretaris n Heerwaarden. Het ledental is nog in jgende lijn en bedraagt ruim veertig. Er momenteel een kassaldo van f 50.37. srvolgens doet de voorz. mededeelingen nlrent de oprichting van de Sportbond, vergadering vindt goed, dat een van bestuursleden daarin zitting zal nemen, ar er nogal groote achterstand in de mtributiebetaling is, wekt de voorzitter leden op, deze zoo spoedig mogelijk te halen. Besloten werd om binnenkort indeelen te gaan plaatsen voor een hutting, daar het dit jaar in orde moet jmen. De weleerw. Heer kapelaan Grent dat we de eenige katholieke club jn.'die in deze Bond speelt en dat we larom ook onze stand hebben op te iaden De aftredende voorzitter C. Graaf wordt iet algemeene stemmen herkozen, evenals commissaris J. v. Sambeek. In de plaats jn C. Ran, die zich niet herkiesbaar elde, werd gekozen W. Ran. In de elftal- jmmissie werd gekozen in de plaats van heer Kievits de heer W. v. Sambeek esloten werd Donderdags te trainen voor jetbal, op de overige dagen voor athletiek. e adspiranten oefenen voortaan op Dins- ag onder leiding van J. v. Sambeek. Het lonateursgeld werd weder vastgesteld op per jaar. 'ISSCHERIJ Aangevoerd aan de Vischafslag alhier. 5 Mei: 500 Kg. garnalen 16 ct. 6 Mei: 290 Kg. garnalen 16 ct. 8 Mei: 148 Kg. garnalen 16 ct. 9 Mei: 214 Kg. garnalen 16 ct. 10 Mei: 150 Kg. garnalen 16 ct. 11 Mei: 600 Kg. garnalen 16 ct. INGEZONDEN EENDRACHT MAAKT MACHT. De bemaling van de 30 polders is nu :en feit geworden, doch m.i. zijn, nu 't log vroeg genoeg is, groote voordeelen e behalen door samenwerking. Ie Indien 't zuidelijk gemaal inplaats 'an bij de Schanssluis wordt geplaatst bij Ie P.H. Sluis en het water uit de Hemmer :n omtrek Den Hoorn bij de oprit door de lijk, langs de Amaliaweg, rechtstreeks naar '.H. Sluis wordt gevoerd. De P.H. polder s van nature de put, waar het water heen ril. De afstand van oprit tot P.H Sluis is eer kort, ik gis "3 van Schanssluis. De 'enige doorgang is bij Weezenspijk. Dit Hes zal blijken veel te smal en te ondiep Üe zijn, dus groote kosten van vergraven. P.H. polder is, ik meen, 450 H.A., lasten 21 per H.A., Dertig polders 5000 H.A., aden f 11. 2e I11 Waal en Burg staat een nog nieuw jemaal, Den Burg de Aaisloot volgend, ioor Langwalen, wil 't water naar Waal en Burg, dat veel lager is dan 30 polders. Een heul door de Boomendijk en langs t Mosselkil brengt het water uit Dertig- 'olders dicht bij 't gemaal van Waal en lurg De Waaldersluis zorgt bij ebbe voor Eet kleine hoekje dat in haar omgeving is. Zoo noodig kan de capaciteit van Waal- enburgs gemaal vergroot worden. Zijn de Texelaars, de polderbesturen, rijp voor overleg, voor samenwerking? zeer zeker z'jn er dan groote voordeelen te behalen, jlie als 't ware voor het grijpen liggen. Straks draaien anders 4 gemalen elk met bedieningspersoneel, om van al het andere maar niet te spreken, op zeer ™rten afstand van elkaar. Wie ruim kan denken en bereid is tot samenwerking en groote voordeelen ziet, door Eendracht le bereiken, bespreke in de eerste plaats onverwijld deze zaak in de verschillende «sturen Juist in deze tijd zou het een schitterend voorbeeld op ons eiland zijn van geestelijke en moreele herbewapening, net woord van onze Koningin mogevoor- al worden verstaan in de goede beteekenis. '1 Mei 1939. Sijbr. C. Eelman. DE TURNWEDSTR1JDEN TE SCHAGEN. Aan de Schager Courant ontleenen wij nog de volgende uitslagen van de Zondag te Schagen gehouden turn wedstrijden, waaraan door 57 leden van de Gymn. Vereen. Texel werd deelgenomen: Meisjes 2e graad: C. v.d. Ban een 4e prijs met 21.5 pnt. Jongens 2e graad: K. Lemstra en S. van Ingen Schenau, beiden een 4e .prijs met 22.5 pnt. Heeren 2e graad: G. Witte een le prijs ïnet 39.5 punt; G. Kikkert een 2e prijs met 36 punten. Heeren 3e graad: Jac. Witte een 2e prijs met 37 pt.P. Vlaming een 3e prijs met 33 pt. Dames 2e graad: G. Lamberts 2e prijs met 22.5 pt.N. Blok 2e prijs 21.5 pti M. Keijser 3e prijs 21 pt. Dames 3e graad: M. Koorn le prijs 23.5 pt.M. Eelman 2e prijs 22 pt.T. Eelman 2e prijs 22 pt.N. Bremér 3e prijs 21 pt.T. Keijser 3e prijs 21 pt.A. Lan- geveld 3e prijs 21 pt.M. v.d. Ley 3e prijs 21 pt.A. Roeper 3e prijs 21 pt.T. Koorn 3e prijs 20.5 pt.H. van Santen 3e prijs 20.5 pt.C. Zjjm 3e prijs 20.5 pt. F. Eelman 3e prijs 20 pt.A. Koorn 3e prijs 20 pt.; G. Westdorp 3e prijs 20pt. VOOR DE SOLDATEN. 3e Verantwoording. Giften in geld werden deze week niet ontvangen. Firma E. B. zorgde voor gratis vervoer van 35 militairen van en naar De Koog ter gelegenheid van de ontspanningsavond te Den Burg. Lectuur werd nog ontvangen van mw. Z. en wed. D., te Den Burg en van P.K. te Oosterend. Met veel dank aan de inzenders kan worden medegedeeld, dat er nu voor de soldaten genoeg te lezen is voorloopig. Het Comitéblijft echter hopen op bij dragen in geld. Deze kunnen aan de pastoors en predikanten worden ter hand gesteld of gestort op girorekening 34380 van Ds. F. Visser, motto: Voor de sol daten. DE KRASSE BRUIDEGOM EEN GROOT-ZEERIDDER. Als een klap op de vuurpijl bereikte ons Donderdagmorgen het bericht, dat Texel na de reeks van vijftig-jarige hu welijksfeesten eerstdaags een 55-jarige brui,oft wacht en wel van het echtpaar A. Bakfker Jz. en A. Bakker—Buis. Zij wonen aan De Cocksdorp, waar zij nage noeg hun geheele leven gewoojnd hebben. V. ij naar De Cocksdorp. „Waar woont A. Bakker?" vroegen we. „Oh, je be doelt Bram Kijk, daar gaat-ie". „Bram" liep een heel stuk voor ons uit, achter een met schelpen beladen kruiwa genJa, de baas is nog biezonder kwiek al komt hij ook in het luwtje vait de tachtig. We vonden hem bezig voor het keurig onderhouden huisje, en „Bram" heeft ons dadelijk mee naar binnen geno men. Het mag gezegd: Wat zag het er daarbinnen ook keurig uit. Ja, moeder Bakker steekt Hollands zindelijkste huis vrouw beslist naar de kroon. Moeder is ongeveer even oud als haar man, zij loo- pen naar de 79. Nu was de schoonmaak pas achter, de rug en daardoor blonk en spiegelde alles eens zoo goed in dat vriendelijke huisje aan de dorpsstraat. En dan te bedenken, dat niemand hen daarbij behulpzaam is geweest. „Een van mijn drie dochters zou nog overkomen voor de schoonmaak, maar we hebben zoo lang niet kunnen wachten en toen ze danook kwam, was de zaak al weer op stel, vertelt moeder met zicht bare voldoening. Maar.... vader heeft dan ook goed geholpen. Gezond? Nou, allebei nog. Bakker houdt er nog een tuintje op na, waarin hij z'n eigen groente teelt. („Als er van 't jaar tenminste wat vart terecht komt. Ik vrees, dat er heel waf- verdroogd is", aldus moeder Bakker) Is er wel iets mooiers denkbaar Man en vrouw, al 55 jaar getrouwd en op zoo hooge leeftijd nog zóó met alles te kunnen meeleven, nog zoo goed voor je zelf te kunnen zorgen (ook financieel), in één woord: nog werkelijk te kunnen „ge nieten" van een onbezorgde, vredige le vensavond. Weinigen onder ons valt dit geluk ten deel En zoo dronken wij die middag bij dat bijzondere paar een fijn koppie thee. U bent toch visscher geweest, niet Bakker En heeft u als roeier van de reddingboot niet meegeholpen aan het redden van schipbreukelingen Ja, wel over de honderd hebben we er aan de wal gebracht. Dat is toch iets buitengewoons. En toen we eenmaal dit onderwerp hadden aan gesneden, zat Bakker eerst goed op z'n Volgende week zal een nieuwe penne- VTUcht van onze Burgemeester het licht zien. Het boekje verschijnt onder pseudo niem F. le Maire maar wie zich daar achter verschuilt, mogen we zeker wel verklappen. Het zou de lezer trou wens spoedig duidelijk zijn. terloops zij vermeld, dat van het vo rig jaar verschenen boek „Groote man in kleine stad" eveneens Mr. A. F. Kamp de geestelijke vader is. Het boek had een uitstekende pers („Een vermakelijk, geestig, kostelijk boek", schreef o.a. De lelegraaf er van, „dat vraagt herlezen en nog eens herlezen te worden") en het is te voorzien, dat ook „Wij wonen op een eiland" alom gunstig beoordeeld zal worden. De uitgeefster, N.V. Bigot en Van Rossuin, Amsterdam, heeft er veel zorg aan besteed, terwijl de populaire Jo Spier het met een enkele teekening „raak" verluchtte. Op uw begrijpelijke vraag „Wat kost het?" zij meteen geantwoord: een daal der oftewel f 1.50 en daarvoor wordt u dan geboden heel Texel in een notedop, beschreven zoo vlot en frisqh, zoo echt- geestig en amusant, dat u na lezing be slist het gevoel hebt uw anderhalve gul den heel veilig te hebben belegd. Een begeerlijk boekske voor allen die Texel kennen en er van houden; voor allen die met ons eiland kennis willen maken en tevoren eens willen weten, wat er leeft en streeft, hoe het reilt en zeilt binnen de duinen en dijken, die Texel omlijsten. De volgende week komen de eerste exemplaren voor de verkoop op Texel. We twijfelen er niet aan, of het zal in grooten getale zijn weg vinden, zoowel hier als aan de vaste wal. Een achttal hoofdstukken telt het boekje; elk hoofdstuk omvat een drietal schetsen. Hier moge een korte inhouds opgaaf volgen: 1. Wadden-buurschap: Rivalen, For- tuna (de Cocksdorper biggenboer Be rend, die de Vlielanders een poets bakte), praatstoel. Wat een verteller. En wat een geheugen. Tall-ooze malen is Bak ker met de reddingboot uitgevaren. Een onmogelijke taak is het al die avontu ren hier te vermelden, tenzij we er de krant mee wilden vullen. De Eierlandsche Gronden zijn wel be rucht; ze zijn als een roofdier, dat z'n zomerslaap nu is ingegaan. Maar over een maand of wat we leven snel als de herfststormen weer komen op zetten en de vriendelijke bllauwe lucht met haar donswolkjes veranderen gaat ineen donkere dreiging, dan ontwaakt het, be lust op buit; dan verscheurt het allesj wat binnen het bereik van z'n klauwen komt. Maar dan zien we de dappere ke rels uitrukken met hun boot, alk „Klein Duimpjes", die er zoo wonderveel in ge slaagd zijn, de stormneus een prooi te ontrukken. We zien hen aankomen in vei lige haven of op het breed-e vrije strand., We zien de verkleumde, soms geheeüver- stijfde oi' halfbevroren schipbreukelingen, wie de blijdschap uit de oog-en straalt om het leven, dat behouden bleef. We zien Bakker was nauwelijks twaalf, toen hij al met vaders schuit mee moest. Maar hij is niet altijd visscher geweest. Drie jaar heeft hij op een sleepboot gevaren. Verscheidene malen is hij in Engelland geweest (Bakker sprak in die dagen een aardig mondje Engelsch) en voorts heeft hij zoowel de Middellandsche Zee als de Oostzee bevaren. Ook heeft hij eenige ja ren op het land gewerkt. Nog pas vijf jaar geleden (dus toen hij 74 was) dacht hij er aan, wat rust te nemen. Op zijn 18e jaar nam hij voor het eerst in de roeireddingboot van De Krim plaats en wel veertig jaar heeft hij tot de be- manning van die boot behoord. Ook met z'n eigen schuut heeft hij heel wat men- schen gered. Bakker noemde van de vele reddingen die van de Deensche schoener Hendrika (acht geredden), een Groninger Kof (4), de Susanna (7), de Weldaad (4), een Grieksch koopvaardijschip (8), het Zweedsche, Agda, Oct. 1901 (12), d-e Is land, in 1880 gestrand (30), de Aludra, in 1883 (30), een Scheveninger bom, 1883 (14), de tneiler Zeeleeuw (5). Een Friesch tjalkscheepje, dat 11 Oct. '87 strandde en waarvan de schipper en de knecht werden gered. Bakker toont ons een groote zware bronzen medaille, die door Willem 111 voor d.e daatf geschon ken werd. In de kamer zagen we twee getuigschriften. Een voor de lie Oct. '87 en een voor d-e redding van d-e zeven op varenden van 't Engelsche s.s. Tengoy, in de nacht van de 26e Oct. 1917 vergaan. De redders werden gehuldigd en werden met een bron/jen medaille gedecoreerd ook ontvingen zij een getuigschrift. 9 Febr. 1889 werden de werklieden gered, die ondanks ernstige waarschuwing geble ven waren öp de Benbrack, die in Jan Communicatie. 2. Informatie: Refrein (een vreemde ling voor het eerst op Texel), Schip op strand, Vleugellam (over pers-excursies, die met ov-eroodig zijn). 3. Over de Loopplank: Entree (aan komst te Oudeschild), Het Schil (onze havenplaats), l'oepiedik (over bijnamen). 4. jutland: Zwaarden (naar aanleiding van een jachtpartij op het land van Van Egmond), Stokvisch (strandgoed), Piëde stal (idem). 5. Onder Ons: Burgjes (L>en Burgsche tafereeltjes), l'exelaartjes (over goed- koope dagretours; ook die van Cor Dros). Boefje (Texel in de winter). 6. Sterk water: Wijnschip, Bewijs, Rem- ram-rum (waarin sterke drank en jutters; een rol sjxelen). 7. Angsten: De verdwaalde doode (van een aan het strand begraven lijk, dat weer opgedolven moest worden, maar zoek was), Instinct (over de befaamde reis van Kees Keijser en Bob Kuijper met een ino- torzeilbootje naar Engeland inet kaas van Han Bakker en limonade van Arnold Koorn), Nahum (over twee bijbelvaste reddingbootroeiers). 8. Locale kleur: Scliapen en vogels, Twee en twee is twee (over strijd en) tweedracht op lexel: T.E.S.O. en Bos man, twee V.V.V.'s, twee kranten, voor heen; twee reddingbooten, twee zieken fondsen), l exel thuis (Texelaars en „'im port"; over ambassadeurs van Texels goodwill aan de vaste wal: prof. Keesom, J. Drijver, Dr. lhijsse, A. Burdet, Jan P. Strijbos). Volksverhalen bevat het uit een roem rucht verleden, steeds maar oververteld, maar nog nimmer te boek gesteld; het verhaalt van de Texelsche gastvrijheid en deeilandelijke jutterszin; het roert tal van problemen aan, die ook nu nog njlet zijn opgelost. Kortom, het is een boekje, waar- tnee de litteratuur over ons eiland op opmerkelijke wijze is verrijkt en waar voor we reden hebben de schrijver dank baar te zijn. was gestrand. Bakker vertelt, dat die tocht uit en thuis, wel acht uur geduurd heeft, De Deensche schoener Valborg strandde in Oct. 1903. Het was toen ook zwaai) weer. Allen werden gered. Welk een enorme staat van dienst. En dan is dit lijstje nog lang niet volledig. We vroegen aan Bakker, of er nog meer „redders" in d-e familie waren. We ver namen, dat Bakker's vader ook vele men- schen heeft gered. Toen Bakker vier jaar, was, werd de Eierlandsche lichttoren voor het eerst ontstoken. Het laat zich begrijpen, dat er vóór die tijd nog veel. meer sChej>en in een winter vergaan zijn. Bakker vertelt ons van die vneeselijke Novemberstorm in 1894. In die storm is zijn vader met drie van zijn jongens (dru- van de vier broers van A. Bakker) ver ongelukt. Zij waren met vrij goed weer van De Cocksdorp vertrokken. Een storm overviel hen. De schuit sloeg om. Bakker vertelt van die angst. Toen de boot wat langer uitbleef dan gewoonlijk, werd overal heen getelefoneerd in de hoop, dat de vissChers in een of andere haven een veilige schuilplaats hadden gevon den. Helaas bleek zich een vreeselijke- ramp te hebben afgespeeld. Na korte tijd spoelden al voorwerpen van de schuit van Bakker aan. Het vaartuig werd later omgeslagen aangetroffen. De ontzielde lichamen van de opvarenden konden wor den geborgen. De visch wordt duur be taald. Enkele jaren geleden werd de familie ten tweeden male zwaar beproefd, 't Was ^oen hun kleinzoon Bram Daalder, die we allen kennen, door de dood werd weg gerukt. Niet alleen voor het gezin van Daalder maar ook voor de grootouders was het een zwaar verlies. Hun 55-jarige echtvereeniging zal daarom geen grootsch festijn worden, maar een eenvoudige her denking. Mogen we besluiten met de wensch, dat zij nog Tang voor elkander gespaard mogen blijven. Tevens bieden wii hun van deze plaats reeds onze harte lijke ge'.ukwenschen aan. J. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. Spanje is uit de Volkenbond getre den; de elfde staat in 15 maanden tijd De Poolsche kooplieden en die in Oost- en Opper-Silezië boycotten alle Duitsche artikel-en. De hotelhouders in Polen werd verzocht alle abonnementen op Duitsche bladen op te zeggen. Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland hebben in een conferentie besloten Hitler's voorstel inzake een niet- aanvalsverdrag af te wijzen. Japan. In een oelluloid-fabriek te Tokio deed zich een ontploffing voor. Ne gen omliggende fabrieken en veertig hui zen werden vernield. Tachtig arbeiders werden gedood, meer dan 200 gewond. *al pi JR. s B. OUDESCHILD. llllll""""l!"""""""'U'""lllll"IIIIMIIItlllllllllll"llllllll"ll1llllll"HI"|||||j

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 9