Een taak voor heel Texel, Voor ieder figuur. schitterende collectie N V. Ph. Viessing, Oen Burg ïooo i Kipe DE TWEEDE LAMMERENMARKT. De regeering koopt 320 lamme ren om deze in te blikken. De regeering heeft op de tweede lam- merenmarkt 320 lammeren opgekocht. Men had verwacht, dat zij ook op de eerste markt al wat dieren "koopen zou,, maar dit is, hoewel de N.V.C. wel ver tegenwoordigd was, toen niet gebeurd. De twee vertegenwoordigers van de Vee houderij Centrale gingen, bijgestaan door de heer H. W. Keesom, eerst tegen twaalf u,ur tot aankoop over. Zij hebben dus eerst de kat uit de boom gekeken. Toen nu de markt omstreeks half 11 zeerfljauw begon te worden, en de prijzen ten aan zien van de bij de aanvang van de markt geboden bedragen een kwartje of meer waren gedaald, achtte men het oogenblik gekomen om lammeren ujt de markt te nemen. Midden op de Groeneplaats wa ren toen nog verscheidene onverkochte hokken. Met spanning zien we nu uit naar de volgende markt. Zullen ook dan we derom lammeren voor het inblikken wor den opgekocht? We moeten aannemen, dat de Minister het hierbij stellig niet zal laten. Het nu opgekochte kwantum had begrijpelijk geen noemenswaardige in vloed meer op de handel. Het laat zich aanzien, dat dit jaar ver scheidene honderden lammeren minder zullen worden aangevoerd. Over de eerste twee markten is de aanvoer dit jaar 2300 stuks minder dan in 1938. Toen bedroeg de aanvoer op de eerste twee markten 10.900 en dit jaar slechts 8.600. Het scheuren van land doet hier natuurlijk ook zijn invloed gelden. Volgend jaar zal deze invloed nog grooter zijn. Er is vorige jaren reeds veel land ge-, scheurd, maar toen de schapen in het na jaar voor een schijntje van de hand gin gen, besloten velen nog niet tot het op ruimen van wolvee over te gaan, hoewel' MUZIEKTENTFONDS TEX. FANFARE. N. N„ fl.— Penningmeester Jac. Kuijper, Schildereind 38, Den Burg. v ONDERHANDS VERKOCHT. De heer Jb. Graaf, Zuid-Afrika, heeft zijn woonhuis, gelegen aan de Holle- walsweg, onderhands verkocht aan de heer Jb. Gieles, Gasthuisstr. Het huis in de Gasthuisstr., bewoond door de heer Gieles, zal betrokken worden door de heer Jb. van Heerwaarden, die binnenkort met mej. L. Gieles in het huwelijk treedt. TELEFOONLIJST VAN TEXEL. In antwoord op vragen deelen we mee, dat een lijst met de Texelsche telefoon- abonné's door een particuliere drukkerij NIET meer mag worden uitgegeven. Op een desbetreffende vraag gaf de Dir.-Gen. der P.T.T. .een weigerend antwoord. Na druk van de officieele gids, in welke vorm ook, is verboden. ZAKENNIEUWS. Naar de heer R. Bakker, Groenepltiats, ons meedeelt, zijn op Texel vijf prijzen gevallen van de Pontiac-horloge-prijs- vraag. De gelukkigen waren: Zr. A. L. Meijer, en de heeren D. Lips, C. van Gro- nigen, Den Burg; M. Vlaming Cz., Oos terend en A. van Groningen, Horntje. Er zijn totaal 650 prijzen beschikbaar ge steld. Het horloge was blijven stilstaan op 5 uur, 25 min. en 52 sec. De hoofd prijs, een auto, belandde in Rotterdam. GOEDEN MORGEN, BILLY VAN OVER DE GRENS. zij over minder grasland beschikten. Bo vendien heeft men toen hoopvolle ver wachtingen van de toekomst gehad en ge meend, dat de regeering zeer ingrijpende maatregelen zou treffen, waardoor het schapenbedrijf weer loonend zou worden. Nu, we dit jaar wederom voor een appel en een ei moeten verkoopen, kan het niet anders, of najaar 1939 zal nog drukke schapenmarkten brengen. Een te betreu ren feit, maar de huidige toestand laat geen andere wegen open. We schreven reeds, dat de markt Maan dag tegen de middag heel flauw begon te worden. We waren er getuige van, hoe om negen uur voor een 'hokje met 13 stuk, f6.75 per lam geboden werd. De eigenaar hield voet bij stuk en wilde f 7.-. Omstreeks half elf heeft hij ze verkocht voor.... f6.50. Bij een aanvoer van 6215 stuks werden prijzen besteed van f5.008.25. De mid- denprijs bedroeg f6.25. Vorige week on geveer een kwart gulden hooger. J. De 320 lammeren, door de N.V.C. uit de markt genomen (niet 600, zooals dag bladen melden) worden vandaag door de heer H.Keesom naar exportslachterij Uit hoorn vervoerd. Er is, volgens de heep Keesom, hier gemidd. f6,voor betaald. Zoowel voor Dames als Heeren brengen wij een Mantels, Japonnen, Heereneos- tuums enz., tegen prijzen beneden iedere concurrentie. Bij contante aankoop 5 pet. korting en een schitterend geschenk. Koopt tijdig. POSTDUIVENSPORT. WIE DE PRIJZEN WONNEN. Postduiven-sportvereen. Texel hield Zondag 11 Mei haar wedvlucht van Qui- vrain af. De prijzen werden gewonnen K. Wetsteen, Den Burg: 1. M.W. de Graaf, De Cocksdorp: 2, 4, 6. M. Zuidema, De Cocksdorp: 3. S. de Graaf, De Cocksdorp5. G. Buis, Den Burg: 7. Quivrain ligt eenige K.M. van de Fran- sche grens. Zondag 21 Mei werd gevlogen van Pont St. Marenoe af, eenige K.M. van Parijs. I9e eerste duif, die aankwam, was van M. W. de Graaf, De Cocksdorp: 2.23.37, afstand ongeveer 461 K.M. De prijzen werden verdiend als volgt: M. W. de Graaf: 1, 2. De Kindt, Holl. weg: 3, 6. K. Wetsteen: 4. G. Buis: 5. M. Zuidema: 7. Hiermede heeft M. W. de Graaf het kampioenschap Vitesse verdiend. Onze gelukwensch. Voor De Cocksdorp inkorven voor Cor- beil op Woensdag (heden), Donderdag middag voor Den Burg. B. HET ANTI-AGRESSIEFRONT. De groote vraag van het moment is of Engeland en Rusland het inderdaad eens zullen worden. Tot nog toe lukte dit niet. Engeland wil Rusland wel inschakelen, doch heeft in breede kring :n huivering voor de Sovjets en is natuurlijk niet. vergeten hoe het met de Christelijke kerk in Rusland gegaan is en nog gaat. Daar om wil het Rusland min of meer op het tweede plan houden. Maar de Russen ac cepteeren dit niet. Die stellen de eisch.; alles of niets. Rusland wil een formeel verbond tusschen Engeland, Frankrijk en Ruslandj waardoor Rusland in alle op zichten als de gelijke van Engeland en Frankrijk op het eerste plan komt en de volle invloed op de algemeen politiek gewint. De Russen staan bij deze eisch ook sterk, want de anderen hebben Moskou noodig. Werd men het met Rus land niet eens, dan zou dit voor de En- gelsche politiek en voor 'het ministerie- Chamberlain een zeer groote slag zijn. Engeland kan dit niet riskeeren. Feitelijk kan Engeland niet anders dan de Rus sische eisch acoepteeren. Men voelt dit in Engeland ook zeer wel. En de Russen we ten dat heel goed. De bolsjewieken heb ben dus het spel in handen. Rekent men met dit alles, dan kan een toegeven van Engeland verwacht worden en worden VRIJDAG a.s. in PEN's ZAAL 4- Rusland, Engeland en Frankrijk het eens. Op deze wijze zal dan het non-agressie front tot voltooiing komen en ontvangen de Russische randstaten de Russische ga rantie tezamen met de Engelsche en Fran- sche. Wat het antwoord van de anderen zal zijn? Waarschijnlijk een formeel verbond met Japan. Tot dusver houdt Japan zich op eenige afstand van de spil en de spil' van Japan. Dit kan tactiek zijn. Zoodra Moskou zich formeel bij Londen en Parijs heeft aangesloten, valt mogelijk ook het laatste beletsel weg voor een verbond van Berlijn en Rome met Japan en zal men dit daarna zien ontstaan. Veel ver anderen in de algemeens toestand doet dit alles niet, daar in geval van oorlog de groepeering toch wel net eender zou groeien als ze zich nu ontwikkelt. Slechts dit is bedenkelijk, dat elk dezer hande lingen nog bestaande bruggen afbreekt en een stap dichter tot de wereldoorlog brengt. Ook heeft de Russische triumf in dien deze op het laatste oogenblik nielt mislukt een bittere bijsmaak voor de Christelijke kerk. In Palestina werden de Joden opgeofferd aian de hooge politiek, welke bevreding van de Arabieren noodig maaktein Rusland wordt thans de Christelijke kerk min of meer opgeofferd en zal men haar lot voortaan als een bin- nenlandsche aangelegenheid van Rusland beschouwen. Men kan in de landen der bondgenooten natuurlijk niet de bolsje wistische regeering over haar uitroeiing van de Christelijke kerk erg lastig valllen en tegelijk haar grootste vriend zijn. Zoo wegen de belangen der hooge politiek zwaarder dan de sympathie voor de lij dende kerk. SPORT OP TEXEL SCHOOLVOETBAL. De uitslagen van Zaterdag waren: De Koog—Chr. School: 53. OLS—RKS: 0-6. OosterendULO: 010 (buiten comp.) Wat is de Kooger „ploeg" ons Zater dag meegevallen. Er werd werkelijk meer dere malen heel aardig gespeeld. Vooral het samenspel van de voorhoede viel op. Daafdoor konden er ook 5 doelpunten worden gemaakt. In 't laatste kwartier herstelde de Chr. School zich en werden met goede schoten 3 goals gemaakt. De jongens van RKS zijn zeker niet te vreden geweest met hun puntloos gelijk spel van verleden week. Nu werd ten minste zes maal met scherp geschoten, terwijl OLS het niet tot doelpunten kon brengen. Natuurlijk was de ULO veel te sterk voor Oosterend. Hebben jullie er wat uit kunnen leeren, Oosterender jon gens Zoo ja, dan heb je tenminste een goede oefening gehad en het was toch ze ker wel een fijne wedstrijd, nietwaar? A.s. Zaterdag, de dag voor Pinksteren, zal niet worden gevoetbald. Maar Zater dag 3 Juni gaan we verder met onze competitie. Oefent allen nog maar eens flink in de Pinkstervacantie en kijkt voor- ai in de krant van 31 Mei naar het vob gende programma. Prettige vacantie, hoor. G. S.V. TEXEL-N1EUWS. Texel 3 werd op zeer eervolle wijze uitgeteld voor de Goudenkruis wedstrij den. De biezondere omstandigheden le verden het bewijs, dat clubbelangen boven andere gingen. De wedstrijd was be paald op 9.30. Wij, die de 'aankondiging verzorgen, kregen hiervan geen speciale mededeeling en maakten 2 uur bekend. De situatie werd nu moeilijker, temeer daar op dat uur ook een wedstrijd was be paald. Direct hebben onze jongens po gingen in het werk gesteld om toch de wedstrijd nog te spelen, hetgeen gelukte, zoodat om 4 uur kon worden gespeeld. 19e uitslag is wat teleurstellend, daar evengoed gewonnen had kunnen worden, gezien de veldmeerderheid. Uitslag: 2-1 voor JVC 2. Intusschen kunnen we ons 3e elftfal ten voorbeeld stellen aan het le en 2e. De beide laatste ploegen verloren als het ware met de overwinning in de zak. T. 3 won eerst van Atlas 2, daarna thuis van W.Waard en in de 3e ronde kwam pas door pecfii het einde van deze reeks, „Bravo", jongens. Blijft uw vereen, zoo steunen; dan waoht ons een goede toej komst. Niet het aantal alleen, maar voor al de kwaliteit der leden kan ons sterk' maken. Atlhletiek. Onze ploeg heeft in Wie- ringerwaard een uitstekende beurt ge maakt. (Zie elders in dit nr.) 4 Steunt de WIJKVERPLEGING 4 We feliciteeren onze vertegenwoordi gers hartelijk en wenschen hun een even succesvolle deelname op a.s. Maandag toe. Dit zal ook de deelname van anderen gunstig beinvloeden, zoodat de persoon lijke voldoening nog gesierd wordt door een sprekende propaganda. Rectificatie: Niet Tex.Adsp. maar het LILO-ielftal won op Hemelvaartsdag met 21. ATHLETIEK. Training: Vooral deze week zal nog benut worden voor athletiek. Elke avond is er gelegenheid. Bovendien zal er jge legenheid genoeg zijn om behulpzaam te zijn bij het inrichten van ons terrein. Hedenavond (Woensdag) speciale ath- letiektraining voor deelnemers. Dan wor den ook alle deelnemende junioren ver wacht. Voetbal: Trainen zooals gewoonlijk op Donderdag, aanvang 8 uur. Wit en gr. zw. medebrengen. Adsp. aanvang 7 uur. Eveneens wit en gr. zw. De athl. deelnemers komen a.s. Zaterdag in de Tex. Courant. De Jaarvergadering wordt op Vrij dag 2 Juni gehouden. Maakt deze avond vrij, leden. BKC, alhoewel in het begin een goede kans hebbende, heeft de 3e klasse niet kunnen bereiken, zoodat ze een vol gend seizoen, weer opnieuw moeten pro- beeren. Voor onze afd. een gelukje, hoe wel we hen gaarne de promotie gegund hadden. D.D. H.M. de Koningin kwam gister middag voor haar driedaagsch officieel bezoek aan België te Brussel aan. De hal van het Noorderstation, waar Koning Leopold H.M. ontving, was in een reus achtige, fraaie ontvangzaal herschapen. De bevolking heeft onze Koningin har telijk toegejuicht. Heel de stad was in feesttooi. DE RAAD OP EXCURSIE De Gemeenteraad van Texel gaat Woensdag op excursie; o.a. zal een be- zoek aan de Hoofdstad worden gebrast Voor de tooneeluitvoering van het Utrechtsch Tooneelgezelschap ,,'t Qj Verkeeren" op Vrijdag a.s. in Pen's zaai ten bate van de Wijkverpleging a» nog enkele toegangsbewijzen te bekomen en wel bij de Wijkmeesters, bij de hee W. N. Kelder, Hallerweg, en aan de zaai (Wacht NIET tot Vrijdag). Wie nog twijfelt, wete, dat de kas van de Wijkverpleging dringend versterkiiu behoeft. De gitten blijven tot nu toe aan merkelijk beneden de raming, terwijl dt uitgaven niettemin aan de hooge kant zijn. Elk kaartje, dat verkocht wordt, kan strekken tot versteviging van de berooi de kas. De onkosten, aan de avond ver- bonden, zijn tot een minimum beperkt, zoodat reeds bij een eenigszins behoorlij ke opkomst, het batig saldo mee zal val len. Maar er is VEEL geld noodig et daarom: zeg niet: „lk heb geen zin" oi „Ik heb geen tijd om Vrijdag uit te gaan Of liever: Gij moogt dat wel zeggen; hel kan best zoo zijn, maar hoofdzaak is, dat u blijk geeft van uw goede hart en dat u aan de Wijkverpleging de gevraagde 60 ct. JU moogt ook meer geve?i) niel onthoudt. Het zal weinig moeite kosten om de kaart kwijt te raken aan iemand, die graag op uw kosten uit wil gaan. Laat ons wel bedenken, dat we een ze delijke plicht te vervullen hebben tegen over deWijkverpleging, maar ook tegen over het Utrechtsche Gezelschap, dat ge heel belangeloos naar Texel reist om hier de Wijkverpleging financieel voordeel te bezorgen. Wij danken dit aan zekere vriendschapsbanden, die leden van „1 Can Verkeeren" met Texel en een be stuurslid van de Wijkverpleging verbin den. Met het verkoopen van 400 a 500 toe gangsbewijzen zijn we er nog niet. Hel Tooneelgezelschap heeft recht op groote belangstelling. Daarom herhalen we: laat uw kaart niet ongebruikt liggen. Er zijn Texelaars die uit principe eet dergelijke avond (tooneel met bal na) niet bijwonen. Zij zullen geen kaart koopen. ook niet, om een ander in de gelegenheid te stellen het blijspel te gaan zien. Maar zij kunnen ook op andere wijze meewer ken aan de verwezenlijking van het doel: versterking van de kaspositie van een der meest te waardeeren vereenigingen op ons eiland. Dat zij dit reeds deden is ons bekend. Wij wijzen in dit verband op enkele belangrijke giften. Dat dit goed; •4©4©4®4©4 romttt 4 STEUNT, in welke vorm ook. voorbeeld navolging vindt, hopen wij vat harte. Wat het tooneelstuk betreft wezen wf reeds op gunstige perscritieken na een opvoering te Zeist. Het is een stuk vol verrassingen, met amusante tafereelen ea een merkwaardige ontknooping. Het spel moet zeer goed en vlot zijnWe reke nen op een succes voor Wijkverplegin® en de Utrechtenaren. DE KOOG. ZENDINGSFEEST. Op 2e Pinksterdag wordt aan De Koog weer het Zendingsfeest gehouden, ditmaal met als sprekers Ds. Salm en de heer N. de Neef, zendeling. Zie adv. OUDESCHILD. VERLOTING. Ten bate van het Eigen Gebouw wordt een verloting gehouden met als le hoofd prijs keus uit: fiets, dressoir of stofzui ger, 2e hoofdprijs: een schilderij. Prijs per lot 10 ct. Den Haag. Mr. J. A. de Wilde, Mi; nister van Financiën, is afgetreden H'l had bezwaren tegen verhoogde defense uitgaven. Minister Colijn volgt hem ad interim op. Deze neeft de taak op zich genomen, door bezuinigingen, zooals ook minister De Wilde wilde, het budget van het volgende begrootingsjaar in evenwicht te brengen. Zondagavond is in ons land een me teoor waargenomen, die als een groen gele pijl in Z.W. richting schoot. Volgens berekeningen moet de meteoor in Belgic zijn terecht gekomen. PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTE. Burg Donderdag 25 Mei, kwart over 12 Huwelijksinzegening- ZONDAG A.S. Burg, vm 10 uur ds. Visser Oudeschild, vm 10 uur ds. Tinholt Waal v.m. 10 uur Ds. Van 't Hooft- Extra collecte. Den Hoorn vm half 11 ds. Wesseldijk Zendingscollecte (ostere Je Coc ,-Eierl Dost-re Samii losiere DO )urg vi brg vn ludescl Ie Kon )en Ho Dostfe locksdc Inrg vn losterei Were DO Oostere AME7 t'oensd nieuw Kdt.-I tonder» tonder» EiCrv Alkm Y Kipe Eierv lange vi 10-56 8-62 12-64 56-70 Texe 4 pa; 15 kot 7 gra 18 nuc sch 6215 la 27 big 4 gei PuriT Aang 290 i 1 r 12 40 750 r 281 75 i 600 520 t VER METE rug te Gevi hakken Tijd tenhué ree of Bureai Aan Z0ME met pi neweg TE KC hoeren TE I midder voor g far. Ei fr. No

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 6