er i (uk, em DERDE BLAD N TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zaterdag 27 Mei 1939 iiiiiiiiii» er, ■gert de ct U on- rijdt de ondr». 'olteren- n. direct :ept tm Reedi els dom :e Jeuk diep U in doodt )E p.T.T. OP PINKSTER I EN II. Op le Pinksterdag is de dienst zooals ewoonlijk op Zondag; op 3e Pinksterdag l0rdt éen bestelling uitgevoerd over het pjeie eiland, waarin alle poststukken, [orden opgenomen, ook postpakketten. Gelegenheid tot afhalen wordt er 2e >uiksterdag met gegeven. V.V.-NIEUWS. Nu de zomer steeds dichter nadert, lordt de stapel aanvragen om toezending jn pensiongidsen, enz., die dagelijks op le schrijftafel van de administrateur on er V.V.V. belandt, steeds hooger. Op en dag was het aantal aanvragen deze ieek zelfs 98. Hei gaat dus de goede it op, hetgeen mede te danken is aan feit, dat ue internationale toestand iet zoo gevaarlijk is als kort geleden. H. Apoth. den Bi iED. CHR. LANDARB. BOND. Men schrijft ons: Op 24 Mei kwamen de afdeelingen der sed. Chr. Landarbeidersbond van Texel ii Den Burg in vergadering bijeen, om Ksprekingen te voeren over loonen en irbeidsvoorwaarden. De vergadering was goed bezocht. De norstellen der werkgevers werden be sproken en de wenschen,, die de leden hadden. Allen voelden de noodzakelijk- su aooot kid van georganiseerd overleg. De be- n. zoo- sturen kregen mandaat om op 31 Mei met lch de werkgevers verder te onderhandelen wn te trachten tot het afsluiten van een tollectief contract te komen. De afd. De Koog en Den Hoorn ver leerden te Den Burg in Eben Haëzer ider leiding van de voorzitter Kant, en i afd. Eierland en Oosterend in het r"bou\v v. Chr. Belangen te Oosterend, mder leiding van voorz. P. van Liere. DE PUFFABRIEK EN HET GRASDROGEN. Met het drogen van gras wil het niet vlotten. Onlangs hebben de gebr. Blom gras laten maaien op een stuk land van de heer J. Schraag, te Zuidhaffel. Na vier dagen had men 6.5 ton z.g. grasmeel ver kregen. De fabriek heeft n.l. ook een machine aangeschaft, waarmee het ge droogde gras gemalen kan worden. Deze proef heeft geleerd, dat het verwerken van gras tot grasmeel te hoqge kosten met zich brengt. Het bedrijf ligt thans stil; men hoopt, dat de naaste toekomst nieuwe mogelijkheden zal bieden voor het goedkooper verwerken van dit product. De gebr. Blom hebben te Amsterdam een grasdrooginstallatie bezichtigd. De capa citeit was 500 Kg. per uur. Maar de in stallatie kostte..... f50.000. Wat de pufvisscherij betreft: er wor den thans kleine partijtjes garnalen aan gevoerd. Men verzekerde ons, dat het pufaanvoerverbod stellig niet binnen het eerste jaar van kracht zal worden. Boven dien zouden er allerhande wegen bestaan om tusschen de mazen van de wet door te glippenJ- III Mededeelingen III van Texels Bioscoop-Theater VADERTJE LANGBEEN. Na veel moeite zijn wij er in geslaagd voor de Pinksterdagen beslag te leggen op de prachtige, Hollandsche film, die olie tot nog toe vervaardigjde producten) in de schaduw stelt: Vadertje Lang been. Lily Bouwmeester, de gevierde Ne- derlandsche actrice, die eerst als Lize Doeluttel in de verfilming van Shaw's Pygmalion een onvergetelijke creatie gaf, vervult wederom de hoofdrol, terwijl Paul Storm, een der knapste spelers van bet „Nederlandsch Tooneel", de rol van Vadertje Langbeen kreeg toegewezen. Benige jaren terug voerde het tooneelge- aelsehap van Volksonderwijs het gelijk namige stuk op. Het werd een overweldi gend succes. Doch „Vadertje Langbe n" 's oorspronkelijk als boek geschreven. In *n toomeelstuk is het derhalve onmoge lijk alle onderdeelen van dit kostelijke b°ek tot zijn recht te brengen. Een film biedt veel meer mogelijkheden en daarom naden wij allen aan ook diegenen die bet stuk gezien hebben deze filmvoor stelling te bezoeken. Als men het boek kont, is dit ook geen reden om weg te b'ijven. Immers het verhaal van Va dertje Langbeen boeit iedere keer op nieuw. En van de verfilming is niets dan jloeds te zeggen. De groote pers was in baar critieken vol lof, en in de bioscopen o'ders u e-d c)e f jim Weken achtereen ver toond. Dit zijn wel de overtuigendste be- |V|)zen, dat men met een biezondere fifjn 'o doen heeft, een bezoek stellig waard. liet :n, bib nensP- hebbfi PERSIL-EXCURSIE VAN DE FA. VAN DER KOOL Een deelneemster schrijft ons: Begunstigd door het fraaie weer van een vroege zomerdag vertrokken wij Woensdagochtend om half acht van de Groeneptaats. Bij aankomst te Oudeschild) werden wij verwelkomd met muziek van de muziekwagen der Persily-Mij. Onder de vroolijke tonen van diverse liederen verheten wij de haven en in de beste stemming ving de reis aan. De overtocht was zoo geschied en in Den HelUer wachtte een drietal bussen ons gezelschap op. Deze brachten ons eerst naar Alïe- maar, waar een vertegenwoordiger der Persil-Mij. de bussen versierde met doe ken, waarop het doel van de reis ver- melld stond. Na een kort oponthoud, dat, zooaltf trouwens de heele reis, werd bekort door het presenteeren van lekkernijen, werd de reis vervolgd, zoodat wij ongeveer elf uur voor de PersikSchooI uitstapten. Bij aankomst werd ons een fijne kop koffie geserveerd, die allen zich best lie ten smaken. Vervolgens werd een wasch- demonstratie gegeven, waarin ons werd getoond, hoe wij met veel minder moeite de wasch kunnen behandel\en met het „Zelfwerkend" waschmiddei Persil. Aan getoond werd, hoe men alle stoffen in een koud PersIJsop kan wasschen. De demonstratie werd bekort door de gloed volle rede van een der vertegenwoordigers, die daarbij de aandacht vestigde op en het gebruik toonde van de andere pro ducten der Persilj Mij., n.l. Henco, Ata, Imi en Sil. Na beëindiging van de demonstratie werd een uitstekende warme lunch aange boden, die onze grage magen goed deed. In de/elfde zaal werden verschillende films vertoond, terwijl deze werden afge wisseld door het zingen van liedjes, op de piano begeleid. Veel vlugger dan wij verwacht hadden, was de dag om. Tot afscheid nog een kopje thee met een gebakje en daar reden de bussen al weer voor. Na een woord van hartelijke dank aan de dames en hee- ren, die ons zoo'n aangename en leer zame dag bezorgden, vertrokken wij om half vijf uit Amsterdam. De terugtocht werd in de beste stem ming volbracht. De vroolijkste liedjes weerklonken en eer wij het wisten, zaten wij weer op de Texelsche boot. Zoodra wij op de boot waren, diende de hof meester namens de fa. Van der Kooi een kop koffie rond, terwijl enkele dames behulpzaam waren met het presenteeren van een cakeje. Gedurende de boottocht was het ge zang met van de lucht. In Oudeschild wachtte de muziek-auto van de Persil- Mij. ons weer op. Met deze auto vooriop werd de thuisreis aanvaard, die na een eereronde om Den Burg een waardig slot vond in een rondedans op de Groen :- plaats. Het was een genotvolle en leerzame dag, waarvoor de cliëntèle van de fa. Van der Kooi deze zeker dankbaar zullen zijn. HUISVROUW. Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die past; ook past bij uw beurs: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. VIKTORIA VON BALLASKO. Deze jeugdige Duitsche tooneel- speelster zal een hoofdrol vertol ken in de film, welke aan het leven van de beroemde bacterioloog Robert Koch (ontdekker van de cholera- en tuberkel-bacil wordt gewijd. EEN MATTE OF GEBRUINDE TEINT STAAT ALTIJD CHARMANT Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. „GEMENGD KOOR". Met ingang van Woensdag a.s. worden de repetities van Gemengd Koor en de Kinderzangklas (dir. T. de Hoogh) in „Casino", Zwaanstraat, gehouden, KERKNIEUWS Afscheid Dr. A. Vis. Naar we vernemen is het afscheid van Dr. A. Vis van de Doopsgezinde Ge meente alhier bepaald op Zondag 3 Sep tember; een week later zou Dr. Vis te Beverwijk zijn intrede doen. DE A.S. KERMIS. Op de a.s .kermis zijn standplaatsen toegewezen aan J. de Jong's bioscoop; Van Kinsbergen's Schouwburg, Vermo- len's Auto-skooter, Schaap's Kunstglas blazerij, Groningen's Goochel- en Varié- té's Theater, Van Dam's zweefmolen, Kooistra's suiker- en nougatkraam en bumperspelen, Gebr. Werk's gebakkraam, A. Borger's slagmachine, Van den Abee- le's Schiettent en oefenspelen, de paling- kraam van Wed. Karei en Karei-Groot jes, Van der Veen's Kinderdraaimolen, Jb. Mosk en Jb. Kok met haring en zuur. WAT TEXEL EN ZIJN GASTEN MOETEN WETEN. Velen zal de schrik om het haait zijn geslagen, toen zij denkende aan het zomerseizoen zagen, hoe tal v;in mili tairen zich nestelden in de duinen en aan het strand. Prikkeldraad, een ongekende verschrikking op de vrije wandelplaatsen van ons eiland, versperde hier en daal de weg. Militaire posten hielden nieuws gierigen ver van al die punten, welke van strategisch belang moeten worden geacht. Wat moest er zoo terechtkomen van onze hooggeroemde gastvrijheid, onze vrij toegankelijke duinen, onze onvolpre zen rust? De eenige troost, die ons bleef, moesten we putten uit de wetenschap, dat het in badplaatsen elders aan de kust, daarmee niet beter gesteld was. Gelukkig hebben we enkele weken terug reeds kunnen meedeelen, dat het wel zou „losloopen"; de nu eenmaal noodzake lijke militaire maatregelen zouden met soepelheid worden toegepast en inderdaad heeft een deze week gehouden conferentie tusschen het Gemeentebestuur eenerzijds en de militaire autoriteiten anderszijds tot een voor beide partijen bevredigend resul taat geleid. Hier zijn de voorschriften, waaraan iedere eigenaar, huurder of gebruiker van een tent aan het KOOGERSTRAND zich dient te rtoucien. Ie. Het is verboden zich met een foto toestel op het strand te bevinden van paal 19 tot 21. 2e. De met prikkeldraad omheinde duin gedeelten mogen niet worden betreden, met name niet de duinen achter de tenten. 3e. Bij het doorsteken van de duinen moet van de verharde weg of van de voetpaden gebruik worden gemaakt. 4e. De tentinventaris dient tot het nood zakelijkste beperkt te blijven. Iedere avond moet de aanwezige inventaris zoo vlak mogelijk worden opgeruimd (lig- en klapstoelen dichtslaan en plat op de bo dem leggen, e.d.) 5e. Deze voorschriften (in druk ver krijgbaar gesteld ter secretarie) zichtbaar in de stranttent ophangen. 6e. Niet-naleving van de onder 1 t.m. 5 omschreven voorschriften kan intrek ken van de vergunning tot het innemen van een standplaats met een of meer tenten ten gevolge hebben zonder eenige restitutie van betaalde rechten. Dat ziet er op het eerste gezicht zoo fraai niet uit, maar vergeleken bij de /situatie, welke Texel volgens de eerste berichten zou wachten, is deze oplossing nog zoo kwaad niet. Voor de meeste strandbezoekers levert geen enkel voor schrift een onoverkomelijk bezwaar op, Er zijn nog ettelijke vierkante kilometers duin, waar men kan dartelen en spartelen naar hartelust, terwijl voor fotografen Texel buiten de twee KM. strand nog een ruim jachtterrein biedt. Laat ieder nu zoo verstandig zijn ken nis te nemen van die voorschriften en..... daarnaar handelen. Anders worden de touwtjes (het prikkeldraad?) heel strak aangehaald en dreigt een toestand te ont staan, die voor Texelaar en badgast verre van aangenaam moet worden geacht. La ten we toonen het vertrouwen, in ons gesteld, waard te zijn. Laten we inmid dels hopen, dat al dat militaire gedoe binnen zeer korte tijd geheel van de baan is. Niet om Texel alleen, maar om ons gansche land, ja, de heele wereld, welke immers mets dan onheil wacht ingeval de bom mocht barsten. WOL Rotterdam, 22 Mei. N.-Holl. scheerwol 65 ct„ Z.-H0II. 65 ct„ Friesch 60 ct„ Zeeuwsche 45 ct. per Kg. OVERZICHT WOLVEEHANDEL. Donderdag. De wolveemarkt verliep Vrijdag zoo wel te Leeuwarden als te Leiden bij wat minder aanbod jets vlugger met een tikje vastere prijzen. Naar we vernemen heeft de Veehouderij Centrale, onidescha- penmarkt iets te steunen dezer dagen een paar honderd schapen tegen een daarvoor vastgestelde prijs besteld aan twee ex portslachters-firma's en deze schapen doen invriezen als proeforder naar het buitenland. De leans bestaat, dat deze or der wordt herhaald en eventueel wordt vergroot. Aldus Die Boerderij. Over het uit de markt nemen van 320 lammeren op Texel schreven we reeds. OVERZICHT EIERHANDEL. Donderdag. De afgeloopen week kenmerkte zich door een slappe hanjdcl op de Engelsche markt. De voorraad was in Engeland blijkbaar te groot, zoodat er weinig ani mo was 0111 te koupen. Gelukkig werden er vrij groote par tijen eieren naar Duitsehland geleverd. Voor deze week verwacht men een iets betere handel. Wij gelooven echter niet, dat de prijzen hooger zullen worden. Aan voer Roermond bij de C.R.E. bedroeg in de afgeloopen week 7.650.000 stuks. Prijzen: kleine eieren f 2.80-3.00; groote f3.2ü 3.60; eendeneieren f 2.40-2.80. ZOO SPRAK.... CHAMBERLAIN: Indien de Poolsche onafhankelijkheid door geweld zou wor den bedreigd, zou dit onvermijdelijk uit- loopen op een algemeene botsing, waarbij Engeland betrokken zou worden. DALAD1ER: Wie een aanslag op de vrede doet, zal de kracht van onze wa penen leeren kennen. Noch het geweld noch de list zal tegen Frankrijk iets ver mogen. FRANCO, Spanje: Wij willen, dat Spanje zijn cultureele missie, waarop het na de jongste kruistocht tegen het bols jewisme recht heeft, zal hervatten. Het zal echter een strijd zonder bloedvergie ten worden. GEMENGD NIEUWS ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiii|IMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| - Duitsehland. In verband met het feit, dat vorig jaar in sommige deelen van ons land Coloradokevers zijn aangetroffen, heeft de Duitsche regeering de invoer van sla, bloemkool en vroege aardappelen uit Limlburg, Brabant, Zeeland en het groot ste deel van Z.-Hol'land, Utrecht en Gel derland verboden. Speciaal voor het West- land, waar nooit een coloradokever is ge vonden, een enorme slag; Duitsehland. Von Ribbentrop en graaf Ciano hebben Maandag te Berlijn in tegenwoordigheid van Hitler het Duitsch-Italiaansche verdrag onderteekend. Volgens de Ital. journalist Gayda bevat het verdrag drie geheime paragrafen be treffende militaire bijstand, economische samenwerking in tijd van oorlog en ver deeling van de invloedzónes in Europa, rond de Middel 1. Zee en in Afrika. Spanje. De Italiaansche legioenen zullen eind Mei naar Italië terugkeeren.. De permanente vredessterkte van het Spaansche leger zal 300.000 man omvat ten. Danzig. De nat. soc. Senaat heeft, als gevolg van protesten van de Poolsche commissaris, strenge politiemaatregelen gelast. Poolsche douane-inspecteurs te Kalthof, die 11a de incidenten zich naar Simonsdorf hadden begeven, kregen op dracht hun werk te hervatten. De Dan- ziger senaat heeft hun veiligheid verze kerd. De Volkenbondsraad vergaderde Maandag te Genève. De Chineesche gede legeerde Wellington Koo deed een ver- geefsch beroep tot hulpverleening. Lord Halifax en meister Bonnet verklaarden, dat Engeland en Frankrijk geen nieuwe verplichtingen op zich kunnen nemen. Een telegram van Benesj werd terzijde gelegd, een nota van ex-koning Zog werd tot Sept. aangehouden. De Dominicaansche republiek heeft een jaarlijksche prijs van 50.000 doljar ingesteld voor de beste bijdrage tot de wereldvrede. De prijs zal heeten maar Trijillo, de vroegere president, die het aan'bod daartoe heeft gedaan. Vereen. Staten. Een vader, die zijn 15-j. verlamd en zwakzinnig kind door 't toedienen van chloroform doodde om het Uit zijn lijden te verlossen, is vrijgespro ken.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 11