TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 31 M*i 1939 EXAMENS. Gisteren slaagden te Alkmaar voor het Middenstandsdiploma Vestigingswet onze plaatsgenooten Jo Boekei, Joh. C. Ran en M.H. de Vos. STROOM AFSLUITING. De inwoners van Den Burg, De Cocks- dorp, De Koog, Eierland, Oosterend en De \X1aal wijzen we op de in dit nr. voorkomende adv. van de N.V. TE.M. be treffende stroomafsluiting. DERDE LAMMERENMARKT. Regeering neemt 1700 lammeren uit de markt. De gisteren gehouden groote lainme- renmarKt gaf wederom een slechter beeld dan de voorgaande. Aangevoerd waren 5838 stuks (v.j. 5422 stuksj. Aanvankelijk was de handel zeer stug, hetgeen wel mede zijn oorzaak vonid in het geringe aantal kooplieden (markt te Purmerend) en het groote aantal lammeren. Tegen 10 uur waren nog weinig lammeren verkocht; prijzen f5.00—6.Daarna dreigde ie handel geheel dood te loopen. ilet zag er vrij hopeloos uit. Om half elf echted gaven vertegenwoordigers van de Vee houderij Centrale plotseling aan de heer H. Keesom opdracht een groot aantal lammeren uit de markt te nemen, tegen prijzen, welke de marktprijs niet te boven gingen (f5—0). Dit bleef op de markt niet zonder invloed. De handel ging wat vlotter, al kwamen de prijzen gemiddeld niet hooger dan f5.50, d.i. drie kwartjes minder dan de vorige week. Had de ïe- geering niet ingegrepen, dan zou de af loop van de mapkt een veel ongunstiger beeld te zien hebben gegeven, en zou het wel mogelijk zijn geweest, dat de pr.js tot gemidd. f4.— was gedaald. In totaal zijn door de regeering op deze markt niet minder dan 1700 lamme ren opgekocht, welke, evenals de 320 vo rige weel; opgekochte lammeren, bestemd zijn om na slachting ingeblikt en onder werkloozen gedistribueerd te worden. Nog dient te worden afgewacht in hoe verre het uit de markt nemen van dit be langrijke kwantum van invloed zal zijn op de Leidsche markt van Vrijdag. Hieronder volgt nog ter vergelijking een overzicht van de derde lammert n- markten gedurende de laatste jaren, waar uit men kan zien, dat de prijzen van lit jaar (f3.75f7.75) belangrijk lager zijn dan die van vorig jaar. Jaar aanvoer prijzen 1939 5838 3.75— 7.75 1938 5422 8.00-12.50 1937 5495 13.75—17.75 1936 4869 6.00— 9.00 1935 5085 4.00— 7.00 1934 5449 5.00—10.00 1933 6018 4.50— 6.50 1932 4259 6.00—12.00 1931 5012 18.00—24.00 1930 5376 21.00—27.00 1929 6330 16.00—21.50 MUZIEKTENTFONDS TEX. FANFARE. 't Is Juni nu al reeds En 't Fonds moet nog wat groeien. Wil, lezer, welgezind, U daar eens mee bemoeien. (22) Penningmeester Jac. Kuijper, Schildereind 38, Den Burg. v DE ALKMAARDERS KOMEN Alkmaar's Zangkoor, Directeur Corn, jonker, zingt Zondagavond 11 Juni in Pen's zaal Medewerking verkenen o.a. mevr. Admiraal-Ruijs, sopraan; mej. Kos telijk, piano en accordeon; mej. Kiste- maker, „het fluitwonder", zonder in strument; Piet Dalenberg, bas. Kaarten zijn nu reeds aan de zaat te bekomen a óu ct. (Op de dag van de uitvoering kos ten ze 75 ct.) Na afloop zal er gelegen heid tot dansen zijn. TEXELS RAAD OP EXCURSIE. Wie deelden al mee, dat Texels Raad onder leiding van Burgemeester Kamp op excursie gaat. Het is voor de laatste maal, dat de vroedschap in haar huidige samenstelling als zoodanig een reisje kan maken, zoodat allen wel zooveel mogejjjk van de „partij" zullen zijn. Ook de heer C. Jonker, gem.-secr., zal aan de excursie deelnemen. Het vertrek is bepaald op he denmorgen 7.45 vim Oudeschild. Het ligt in de bedoeling in Amsterdam het Scheepvaartmuseum en in Hilversum het nieuw e raadhuis te bezoeken. In volgend nummer hoj>en wij die het genoegen zullen hebben deel uit te maken van het gezelschap van deze reis verslag uit te brengen. DE OPENING VAN CASINO. Tweede Pinksterdag vond de opening plaats van het gebouw Casino. De eige naar, N. de Graaf, heeft ter gelegenheid van dit feit, de MasterKeys laten op treden. Dat is een goede keuze geweest. De zaal was uitverkocht. Meer dan 100 personen moesten worden teleurgesteld. Het openingswoord werd gesproken door de leidei' van genoemd orkest, de heer Louis van Loo. Hij heette de aanwe zigen namens de directie hatelijk welkom, sprak de hoop uit, dat men zich gv>ed zou amuseeren en dankte voor de vele bloem stukken en bloemen, ter gelegenheid van de opening ontvangen. Wie kunnen de Masterkeys niets dan lot toezwaaien voor de wijze, waarqp zij de aanwezigen boeiden. Het duurde niet lang, of de zaal was „los". Zij wisten de juiste toon te treffen. Het is ondoenlijk al hun verrichtingen afzonderlijk te be schrijven. Daarvoor bood liet menu tè veel. Het waren vooral de populaire lied jes of schlagers, die tot het succes veeS hebben bijgedragen Een avond vol af wisseling. Solozang door goede zangers, viool-soii, xylofoon-spel, tapdans. Bij deze opening is gebleken, van welk een grocte waarde een flinke entree is. en welk een gezellig entree bovendien. Ditmaal was ze bovendien met een bloe- menschat getooid. Ook de bloembakken in de zaal kwamen prachtig uit. Een sucoes-avond voor de Fam. De Graaf; ook voor de architect, de heer P. de Graaf Pz., die hier knap werk ge leverd heeft. Jammer was het, dat enkele bezoekers door teveel temperament de goede stem ming dreigden te verstoren. Daarvoor hoopt de directie in de toekomst te wa ken. J. EEN AVONTUURLIJKE NACHTVLUCHT. 8. Om kwart voor negen al was Jan op het vliegveld, dat niet schijnwerpers hel verlicht was. Mick Jones inspecteerde voor de laatste maal zijn machine. Alles was in orde. Het wachten was op heK Startsein, dat om precies negen uur werd J gegeven. Weinige ogenblikken later v.r- 'ie. liet vdegtuig de grond. 9. Jan zat op een klapstoeltje in de co knit tussen Mick Jcnes en de marco nist „Nu kan "ik de automatische piloot we' inschakelen", zei Mick na een poosje tot Jan, dan hoeven we nergens n tar om te kijke.i en kan ik jou eens de werking' van de verschillende instrumenten u'.tl.g- gcn". 10. kliek had nog lang niet alles kun nen ver e len over de ingewikkelde en veie 'nstrumenten voor hefn, toen het vlieg- ve-d „Le Bourget" bij Parijs in zicht kwam en hij dus al zjjn aandacht voor het PUROL BIJ DOORZITTEN - ZONNEBRAND - STUKLOOPEN dit verzacht onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45, doos 60-30 c. Bij Apotli. en drogisten. landen nodig had. Graag had Jan er nog wat meer van geweten. (Wordt vervo'gd.' HANDELSREGISTER. Meegedeeld door de Kamer van Koop handel Nieuwe zaak: E. Onck's Loodgieters- bedrijf, De Koog, no. 102. Wijziging: J. helman Cz., Bosch weg 7, metselwerken, ent/. Overgegaan aan R. Breman. BENOEMING. Met ingang van 1 Juni is mej. H. Mar kus, te Deventer, benoemd tot ambulant leerares aan de landbouwhuishoudcursUs- sen te Den Buig, Alkmaar en Schagen, in de vacature ontstaan door het vertrek van mej. Van Maanen, die benoemd is tot leerares aan de huishoudschool te Ba tavia. Mej. Van Maanen heeft Vrijdag j.l. afscheid genomen. PER SPORTVLIEGTUIG. naar Texel om lammeren te koopen. Als een biezonderheid kunnen we me - deelen, dat de veehandelaar S. Borst, uit Schagen, gistermorgen om 8.25 uur op Vlijt is geland en wel met het sportvlieg- tuig Ph— A.L.G., bestuurd door de Koe- grasser amateur-vlieger J. Jimmink. De heer Borst kwam naar Den Burg om lam meren te koopen; 's avonds om half zes is hij weer vertrokken. De luchtreis had een vlot verloop. F. ENTOMOLOGISCHE VEREENIGING. We schreven reeds over de excursie van de Ned. Entomologische Vereen. U weet, dat een entomoloog een insectenkenner is, althans iemand, die zich op het venver ven van kennis omtrent insecten toelegt. Welnu, op Texel kan hij terecht. I >e Zandkuil b.v. is een natuurmonument, dat wegens zijn groote entomologische be- teekenis wijd vermaard is. De excursie is bepaald op Zondag 4 Juni; daags tevoren zullen de deelnemers aanzitten aan e n gemeenschappelijke maaltijd in Hotel Ca lifornia, waar Zaterdagsmorgens verga derd wordt. DE A.S. RAADSVERKIEZING. Evenals tegen de raadsverkiezingen in 1935 stellen we ook nu de diverse par tijen in de gelegenheid haar programma (beginselen, richtlijnen, plannen of hoe u dat noemen wilt) in ons blad te publicee- ren, geheel kosteloos, doch onder deze voorwaarden le. Omvang van het artikel hoogstens 300 woorden (d.i. bijna een halve kolom, 50 regels). 2e. Inzending vóór Vrijdagmorgen 9 uur. Wij drukken de artike'en gezamenlijk af op Zaterdag 3 Juni en verzoeken de secretarissen met nadruk zich vooral ai n de toegestane omvang van het artikel en de termijn van inzending te houden. T.E.S.O. MET PINKSTEREN. T.E.S.O. boekte met de Pinksterdag m een druk vervoer. Het aantal betalende passagiers is iets minder dan het vorige jaar, maar toen waren er voor het zang- concours aan Den Burg alleen al (heen en terug) 850 passagiers. 1935 1936 1937 1938 1939 Pass. 3148 2923 3708 4509 4277 Auto's 61 49 84 83 139 Fietsen 1128 889 657 1357 1036 Motoren 72 22 76 86 86 Tandems 30 43 Bij het aantal passagiers moet neg wer den opgeteld het vrij groote aantal mili tairen, dat gratis is vervoerd. Opmerkelijk is het geweldig aantal ver voerde auto's, ruim 50 pet. hooger dan met de Pinksterdagen van vorig jaar. DE PINKSTERDAGEN. Na het prachtige zomersche weer van de eerste dagen der vorige week, viel hötl Pinkstervveer wel wat tegen, al bleef het dan gelukkig nog droog. Het was-echtei- aanmerkelijk kouder dan de vorige dagen hetgeen De Bilt ook had voorspeld, doch te graag waren we geneigd te ver onderstellen, dat de weerdeskunigen zich wel eens vergist konden hebben. In elk geval was het aantal toeristen, groot. Aan De Koog vooral was menig hotel en menig pension goed bezet. Met Van der Schuijt kwamen Eerste en Tweede Pinksterdag resp. 85 en 44 personen mee. Een groep van veertig meisjes van 't Meisjes-Lyceum te Utrecht maakte een trip naar Texel en overnachtte in de Jeugdherberg. Plm. 50 bewoners van de Joodsche kolonie in de Wiering rrneer kwam eveneens voor .eenige dagen naar Texel. Zij logeerden in Kamphuis De Pelikaan. Behalve degenen, die om Texel cn zijn natuurschocn, zijn rust naar hier kwamen, yvaren er nog verscheidene vreemdelingen in verband met de atletiekwedstrijden j supporters, die hun favorieten vergezel den. T.E.S.O had haar dienst voor de Pink ster uitgebreid. Over het vervoer, dat zeer 'druk is geweest, vindt u bijzonderheden elders in dit nummer H. DE WAAL. HIJ IS NIET BANG. Bij een rondwandeling langs de broed plaatsen in Waaknburg op le Pinkster dag ontdekten we zoowaar een schol eksternest vlak naast liet wegdek. Op nog geen 15 cM. afstand n.l. lag het met drie eieren, omringd door vele kleine steentjes, door passeenende auto's opgeworpen. EIERLAND VERBETERING POSTWEG. Maandag is de eerste lading materiaal (vlijpuin) voor verbetering van de Post weg, in de haven aangekomen, en reeds is met ile eerste werkzaamheden een aan- vang gemaakt. We maken belanghebben den attent op de annonce „Stremming verkeer" in dit nummer. DEN HOORN. „HARMONIE OP CONCOURS De Clu'. Zangvereen. Harmonie, Dir. U. Bouwsina, behaalde 2e Pinksterdag op het concours te I Icilo in de 3c afd. een 2e prijs met 275 p. Verplicht nummer was voor Harmonie „Lofgezang" (naar Ps. 103) van Leo Sineets. Aan het concours namen elf van de 22 koren, welke de Ring telt, deel. De dag begon met een wijdingsstond in het Witte Kerkje, waar Ds. J. v.d Heide, N.H. predikant te Broek op Langendijk, voorging. OOSTEREND. RADIO-NIEUW IS Morgen wijdt de N.C.R.V. een deel van de avond aan „de nieuwe Gezang- bundel"; algemeen leider; Ds. M.üroe- nenberg, N.H. pred. te Vlaardingen, eer der te Oosterend. Aanvang S.15 uur DE LOFSTEM. De Chr. Zangveneeniging De Lofstem, Dir. C. Bremer, heeft 2c Pinksterdag te lleilo deelgenomen aan het concours te Heilo, uitgeschreven dooi- de Ring N. Holl. boven het 1J van Chr. Zongvereeni- gingen. De Lofstem haalde met 293 pun ten in de 2e afd. een 2e prijs. 265 p. was voor een 2e prijs reeds voldoende. Voor een ie prijs waren 300 punten noodig. Naar hel oordeel van de directeur was dit voor de Veneen. wel bereikbaar geweest, indien ze volledig had kunnen optreden: nu miste ze zes dames, waar- do:!- het klankgehalte te wenschen over liet. Ook zal, volgens de Directeur, op de uitspraak meer gelet dienen te worden. Als verplicht nummer werd gezongen: „Blijde Geboorte", van Beiutema; "als vrij nummer „Gouden Uren" van Simon Strating. De organisatie van het con cours was, aldus de heer Bremer, zeld zaam goed in orde. D. Ilill|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiujiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| Akdedeclingen van Texels Bioscoop-Theater ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiirjiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:i|||||| VADERTJE LANGBEEN. Wie wel eens naar de bioscoop gaat moet dit zeker deze week niet verzuimen. Films als „Vadertje Langbeen" zijn er nietveel. Wie hebben de tijd achter de rug dat men geen Hollandsche film wilde overslaan, louter omdat het een Hollandsche was. Maar we hebben geleerd, dat we hooger eischen moeten stellen, dan Hollandsche spelers en Hollandsche taal alleen. Wfclnu Vadertje 1 angbeen is een Hollandsche film, die ook die verwende bezoeker zal' bevredigen. Ze is bewerkt naar een koste- lijk gegeven, het bekende boek van Jean V/ebster (Daddy Longleggs), doch speelt zich af op Nederlaudsche bodem. Ze boeit van begin tot eind en onderscheidt zich tevens door goede fotografie en vlotte montage. Een trouw bioscoopbezoeker zal zeker deze film niet willen missen. Maar wie maar een enkele keer een film gaat zien, raden we met nadruk aan: Laat deze film u niet ontgaan Vanavond en mor genavond kunt u de vertooning van „Va dertje Langbeen" nog bijwonen. Doe het U zult er geen spijt van hebben Leidschendam. Vrachtrijder J.P. v. L. kreeg 2 mnd. gevangenis daar hij z'n paard vrijwel liet verhongeren (het dier moest worden afgemaakt) Apeldoorn. O pde onbewaakte over weg bij het Loo is de 45-j. Van dei» Knaap door een trein gedood. Zijn vrouw liep op korte afstand voor hem; zij kon nog bijtijds passeeren Te Jellum (Fr.) is op de onbewaak te overweg, waar het uitzicht goed is, een auto door een trein gegrepen; de in zittenden, de heer Sijtsma, uit Dronrijp, en zijn vader werden ernstig gewond. Engeland fabriceert nu 1000 vlieg tuigen per maand Palestina. Te Jerusalem zijn in een bioscoop, Arabisch eigendom, twee bom men ontploft; 18 gewonden.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5