Texelsche Berichten IL DERDE BLAD TEXELSCHE COURANT Zaterdag 3 Juni 1939 leidsche markt. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. E. W. Waalenburg f3. naar TEXEL. Zondag a.s. zal de afd. Julianadorp van hef Instituut voor Arbeidersontwikke ling een bezoek aan Texel brengen. ST.-DEUS DEDIT De afdeelingen Den Burg en De Cocks- dorp verzochten ons de aandacht van de leden te willen vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie. Leiden, 2 Juni. Aanvoer totaal 4225 lammeren, waarvan 2S30 van Texel. Pi ij zen van f5f8.Handel: iets vlotter dan vorige week. Afloop niet zoo slecht als een week geleden. VLEKZIEKTE. De laatste dagen doet zich hier e-n daar op Texel onder varkens vlekziekte voor. Nu het warmer wordt, dreigt ge vaar voor uitbreiding.' De veehouders zullen zeker met spoed de noodige maat regelen treffen, want groote schade zou anders niet uitblijven. FILMSTERREN-PUZZLE. De Directie van Texels Bioscoop ves tigt er de aandacht op, dat oplossingen van de filmsterrenprijsvraag (Tex. Crt. 27 Mei) uiterlijk vandaag moeten worden ingezonden. Als prijzen worden uitge loofd gratis bioscoopkaarten voor oen heele maand. VERTROKKEN PERSONEN. Johannes P. Conijn, R.K., van, Steen.ui- plaats 5 naar Enkhuizen, Van Bleiswijkstr. 53; ff Hendrik Dob, Herv. van Schildere nd 95, naar Vlissingen, aan boord Wacht schip. Harm Smit, Herv., van K 89 naar idem. Pieter de Jong, Herv., van De C. 26 naar A'dam, Domselaerstr. 1 1. Adriana C. Verkuylen, R.K., van We- verstr. 17 naar Oisterwijk D 398. COOP. AANKOOP VEREENIG1NG. Het magazijn van het Centraal Bu reau aan de Waalderweg, in gebruik bij de Coop. Aankoop. Vereen. Texel, is sinds geruime tijd in gebruik, maar de officeele opening liet nog op zich wach ten. Thans is de datum hiervan bepaald op Woensdag a.s. Bestuur en Directie van het Centraal Bureau zullen daarbij tegenwoordig zijn; na de officieele ope ning wordt de genoodigden in het ge bouw een „koffietafel" aangeboden. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Geslaagd voor het Middenstandsdiplo ma Alge* ,;r,e Handelskennis: de dames Dora Wn.c Md., Joop Logman GJd. en de heeren Mart. Bakker, Jan Bakker, Ant Graaf, Joh. van Heerwaarden Fz., W. Maas Hz., Herm. Neijens, W. Ran, G. Witte Cz., Joh. Witte Cz., H Bakker Rz., B. Beumkes, Egb. Boekei, Oudeschild, J. Breeuwer, De Cocksdorp, Gisteren zijn geslaagd: Dick Lemstra, Jac. Geus en Maarten Koorn, Den Burg; Klaas Dogger, Oudesohild; Ben Dros, Eierland, en Dirk Duinker, Den Hoorn. MONUMENTENZORG. Ged." Staten van Noord-Holland stellen de Prov. Staten voor, aan Texel ten be hoeve van de aankoop en de restauratie van het perceel Koogerstraat 1, te Den Burg, waarmede naar raming een bedrag van f6400 gemoeid zal zijn, uit de pro vinciale fondsen een subsidie van 15 pro cent der kosten tot een maximum van f960 te verleenen, onder voorwaarde, dat voor hetzelfde doel 40 pet. door het Rijk (tot een maximum van f2560) zal worden betaald. De gemeente zal dus in totaal f 2880 hebben te betalen. OVER TEXEL. Bij de N.V. E. Querido, A'dain ver scheen het derde deel van „Ik zie, ik zie, wat gij niet ziet" van J. W. F. Werumeus Buning. Een zeer fraai en op groot for maat uitgevoerd boekwerk, gedrukt op zwaar papier, met fraaie foto's ver lucht. We maken er op deze plaats mel ding van, omdat van de 100 blz., die het boek telt er een kleine 20 aan Texel zijn gewijd Daar gaat voor ons eiland pro paganda vanuit, maar er is één bezwaar: de prijs: het boek kost f4.90; ingenaaid f3.75. Wie er dat voorover heeft, kan zich met dit boek verrijken. HET VERNIELDE VLIEGTUIG Het sportvliegtuig, dat vorige week bij een landing in Eierland zoo zwaar be schadigd werd, is Woensdag, na te zijn gedemonteerd, naar de vastewal vervoerd. BOER1NNENBOND. Op aller opkomst wordt gerekend wan neer Dinsdagavond in de Landbouwschool een demonstratie met Singer-naaimachi- nes en apparaten wordt gegeven (Zie adv.) Aan het 2-daagsche congres van de Bond, deze week in Alkmaar gehouden, namen 1200 dames deel, 'onder wie tien van Texel, naar ons werd meegedeeld. Dat de Bond bloeit, blijkt uit het feit, dat in het afgeloopen jaar 1300 nieuwe leden werden geboekt. Gisteren werd een tocht gemaakt door de Wieringermeer, waar de bouwkundige Van Eek een lezing met lichtbeelden hield. S.V. TEXEL In de gisteravond gehouden vergade ring, bijgewoond door 24 leden, is het bestuur m dezelfde samenstelling her kozen; ook de elftalconun. Uit het fi nancieel verslag bleek, dat het kapitaal (dat bijna 1700gld. groot was) met f 600 is verminderd door hooge uitgaven voor het terrein en door waardevermindering van eigendommen. DE ATHLETIEKTRA1NING voor de wedstrijden in De Cocksdorp op 17 Juli a.s. begint weer. Zondagmor gen om tien uur en Dinsdagavond wor den de leden op het terrein verwacht. INGEKOMEN PERSONEN. Gerrit Krijgsman, Doopsgez., van Krommenie, Kromm.dijk 79a, naar K10a. Suzanna A. Leenhouts, Herv., van A' dam, Aurikelstr. 39 bhs, naar De Waal 58 Grietje Boltendal, Herv., van Wedde A 18, naar Groeneplaats 11. Hendrikje Kleine, Herv., van Heem- slede, Heerenweg 66, naai- Waalderstr. 45. Regnerus Bos, Anna A. Bos en Georg. Pflügers, R.K., van N.O -Indië, Moeara- Labock, naar B 170, Gerritsland. Lucia Vleeschhouwer, van A'dam, Linn. Parkweg 85 hs., naar Weverstr. 95. Albert P. van Tongeren, van Den Haag, Abrikozenstr. 224, naar De K. 39. HOE DROOG HET WAS. Schade voor de landbouw. Gedurende maand Mei viel op Texel 12.2 mM. regen. De grootste hoeveelheid in een etmaal was 6.2 mM. In 22 etmalen viel geen regen. Ter vergelijking: Mei 1935 76.9 mM. Mei 1936 17.8 mM. Mei 1937 30.0 mM. Mei 1937 32.9 mM. Mei 1.939 12.2 inM. llit dit staatje blijkt, dat de afgeloopen Meimaand wel uitzonderlijk droog is ge weest. Velen hebben hiervan de directe nadeelen ondervonden, doordat de re genput leeg geraakte en men een tank wa ter moest laten 'komen. Liet aantal bij gevulde regenputten is legio, maar helaas is dit nog niet de ergste kwaal, welke de droogte met zich brengt. SCHADE AAN DE LANDBOUW. Het ziet er naar uit, dat wanneer het niet zeer spoedig gaat regenen de landbouw groote schade zal ondervin den, aldus deelde de heer E. v.d. Ban ons mede. Reeds zijn op enkele plaatsen in de gewassen de gevolgen van de droogte waargenomen. Op de lichte zandgronden langs de Postweg in Eiefrland zijn vele kale plekken te zian. Het vlas heeft wel het meest te lijdeh. Ook de gerst staat er slecht voor. De haver hee/ft er minder van te duchten. In het oude Texel valt de stand der gewassen op de zwaardere gronden mee. Op de lichtere is daar ech ter ook droogte-schade waarneembaar. De fcarwij is b.v. te vroeg doodgegaan. In de Prins Hendrik en polder Het Noorden komt als gevolg van de droogte het zout in de grond naar boven, wat ook al schade veroorzaakt. HET WEILAND. De weilanden hebben wel zeer ernstig te lijden onder de droogte. Het gras is zoo goed als dood. Als de droogte nog even mocht aanhouden, zuilen de veehou ders voor Sept. niets meer aan hun wei landen hebben. De strop is hier wel aanzienlijk, daar thans alle dieren moeten worden bijgevoerd. DE BLOEMBOLLEN. De bloembollen hebben over het alge meen niet te lijden gehad. De slechte stand van de crocussen wordt althans niet aan droogte toegeschreven, doch aan de strenge winter. De narcissen stonden er goed voor. Slechts de tulpen lieten droog- teschade zien te vroeg afsterven doch dit gewas is voor Texel niet van| zoo groote beteekenis. Conclusie: hier en daar is reeds schade door droogte waarneembaar. Als het niet zeer spoedig gaat regenen, zal dit voor Texel een enorme schadepost beteekenen. H. SPORT Engeland. Dorothy Odarn verbeter de het wereldrecord hoogspringen (1.65) door een sprong van 1.66. Het Euro- peesch record is hiermee tevens verbe terd. Het stond met 1.64 op naam van Nel van Balen Blanken (Wieringerwaard), Helya Czack, Hongarije, en Gravin Zu Solius Duitschland. Mej. Van Balen Blanken /al hierdoor niet uitkomen in En geland; haar gekneusde enkel, Maandag op Texel opgeloopen, zou haar dit trou wens toch onmogelijk hebben gemaakt. Maandag haalde mej. Van Balen Blanken bij het verspringen hier een af stand van 4.80 M. (verbeterd bericht) ||||||iiiiiiiiiIIIiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiii:i|||||| llllllllllll LUCHTVAART. ||||ill!!lll ||||||:iiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiii.iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiii||j||i De K.L.M.-diensten op Leeuwarden en Groningen zullen 15 Juni worden ge opend. Oorspronkelijk zou het 15 Mei zijn, doch in verband met het feit, dat een groot aantal vliegtuigbestuurders in militaire dienst was geroepen, is de ope ningsdatum toen uitgesteld. Schiphol. Bij aankomst van het eerste vliegtuig van de luchtlijn Amster dam Oslo v.v. heeft de 2e bestuurder van het Nederl. vliegtuig, de bekenlle Noorsche Ooeaanvlieger Berndt Balch.n „de Noorsche zaakgelastigde een pop over handigd, bestemd voor prinses Beatrix. Het is een Noorsch boerinnetje in natio naal costuum. iiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiraiiiiiiiniijlllll GEMENGD NIEUWS BINNENLAND In Montferland zijn 25 H.A. hoog opgaand dennenhout door brand ver nield. Daar het vuur op de Nederll- Duitsche grens woedde, kwamen ook le brandweer en S.A. uit Elten (Duitsch helpen bij het blusschingswerk, dat eenige uren vorderde. - Den Haag. Het rapport van de com missie uit de Tweede Kamer over .le Ossche kwestie is zeer spoedig te ver wachten. Den Haag. Ingediend is een wets ontwerp tot uitoefening van iudividueeLe drang om kinderen tegen pokken te do n inenten. Geen dwang, de ouders mot n zelf beslissen, doch moeten van hun be slissing rekenschap afleggen. Den Haag. Voor werkloozen en arm lastigen is spinazie ingeblikt, in totaal ruim 100.000 blikken, welke wegens schaarschte aan jonge groenten reeds worden gedistribueerd. Te Amsterdam, Den Haag -en Rot terdam worden in de Cineacs filmopna men van Prins Bernhard vertoond cn we! een kleurenfilm van Prinses Beatrix, v 1- ke plm. 10 mnt. duurt. Utrecht. De Nederl. Spoorwegen voe ren met ingang van heden weck nd- e- tours en zomerretours in Retours, afge geven op Zaterdag en Zondag, zijn voor de terugreis Maandag de heele dag gel dig; retours, afgegeven in het tijdvak 1 Juli -4 September, zijn voor de terug reis één maand geldig, tot uiterlijk 5 Sept. In het najaar zal een principle le tariefswijziging worden ingevoerd. De Vestigingswet-k'ein bedrijf is met ingang van 7 Juni van kracht op l.et kruideniersbedrijf en het automobiel- :n garage-bedrijf. De „spertijd" hiervoor is dan afgeloopen. BUITENLAND. Engeland. Bij Downham is een trein na botsing met een vrachtauto ontspoord Drie vrouwelijke passagiers kwamen om De chauffeur van de auto brak een arm Engeland. De nieuwe Britsche duik boot Thetis met 77 opvarenden aan boord, is na duikproeven ter hoogte van Birkenhead, niet meer boven gekomen. Men neemt aan, dat de boot in aanvar.ngi is gekomen met een voorwerp onder wa ter, waardoor de electr. installatie buit.n werking gesteld zou zijn Hetschip moet op 40 M. diepte liggen. Een later bericht meldt, dat rje boot onder de kust van Wales, bij Llan dudno is opgespoord; het achterschip stak ovec 5,5 M. lengte boven water. Vier personen konden zich redden; m:n ver wacht al de overige opvarenden in veilig heid te kunnen brengen. Italië. Gisteren Is d-e Vesuvius he vig in werking gekqmen. Spanje. Generaal Franco aanvaardt de erkenning van zijn Regeering door Cuba niet. Hij heeft van Cuba 5 millioen peseta's geëischt, omdat in 1937 de na tionalistische mailboot „Manu-el Arnuz" in beslag is genomen. Deze schade is nog steeds niet vergoed. Duitschland. Donderdag zijn prins regent Paul van Joego-Slavié en prinses Olga te Berlijn aangekomen voor een officieel bezoek aan Hitler. Danzig. Hierl, d-e l-eider van de Duitsche Arbeidsdienst, zal 35 Juni een inspectietocht in Danzig maken. UIT HET LEVEN VAN IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH.IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII GIUSEPPE VERDI ZIJN MUZIKALE LOOPBAAN. Reeds op zijn elfde jaar werd hij orga nist van de dorpskerk te Roncole, zijn geboorteplaats. De koopman en muziek liefhebber Antonio Barezzi, uit Busseto, ontdekte zijn talent en hielp hem voor uit. Op zijn kosten, alsmede met steun van de stad Busseto, studeerde hij tie Milaan. De leider van het conservato rium wilde hem niet als leerling aanue- men; hij zag geen talent in de jonge man. Verdi nam daarom les bij de opera dirigent Lavigna. In 1833 werd hij orga nist van de kathedraal te Busseto. Zes jaar later componeerde hij zijn eerste opera, „Oberto", welke pen vriendelijk succes ondervond. Hierdoor kon hij met de machtige impressario Marelli een gunstig contract sluiten voor een reeks te schrijven opera's. Na 16 opera's, waar door hij zich in Italië een goede naam] had verworven, wist hij zich wereldroem! te verschaffen door drie werken. In 1851 - hij was toen 38 jaar compo neerde hij de „Rigoletto", na „Traviata" volgde een inzinking;. Van d-e zeven ope- ra's uit de perioae 1S35 1S70 wisterï er zich slechts twee te handhaven. In IS/0 kreeg hij van de vice-koniug van Egypte de opdracht een feeststuk te schrijven voor de opening van liet Suezkanaal, tegen -een honorarium van 100.000 francs. De/e opera, de „Aida", is van de ernstige opera's zijn moester-, werk geworden. Nadien schreef hij nog „Requiem", „Othello" en „F-alstaff". Zijn laatste muzikale werk componeerde hij op 85-jarige leeftijd, de „Quatpo |>ez.zi sacri". Toen Vcrdi al een bejaarde man was, werd hem eens door een uitgever ge vraagd, zijn mémoires te schrijven. In een kort briefje antwoordde de compo nist: „Nooit zal ik er toe komen, herin neringen te schrijven, liet is al meer dan mooi, dat de muzikale wereld reeds zoo lang notitie neemt van wat ik heb ge* oomponeerd. Niet graag zou ik het menschdom ook non lastig vallen met mijn proza". De plek, waar Verdi zich terugtrok, om er volkomen vrij en naar eigen in zicht te kunnen leven, was zijn landgoed Santa Agata in de buurt van Busseto. Santa Agata beantwoordde in geen enkel opzicht aan de voorstelling, die men zich maakt van liet idyllische buiten-v verblijf van een romantische kunstenaar. Verdi was eigenlijk een nuchtere man, Hij stond „met beide voeten op de grond" ;zijn buitenhuis beteekende voor hem een verblijf, dat hij noodig had oin zijn bezittingen te be heeren en dat deed hij, naar zelfs vaklieden beweerden, op vakkundige, voorbeeldige manier. Hij was mede een der eersten in Italië, die landbouwmachines in werking stelden, hij bouwde modelboerderijen, hield een paar den stoeterij en vergemakkelijkte de veld arbeid door het laten graven van ka nalen. Verdi was niet alleen een uitstekend landbouwer, hij heeft ook veel gedaan om de werkloosheid in Italië te beperken, In een van zijn brieven aan graaf Arri- vabene, dateerend uit het jaar 1881, schrijft hij: „Ik heb een som geld besteed om hon derden arbeiders aan brood te helpen.» Jullie menschen in de stad kunt niet verJ moeden, hoe groot de ellende vaak is, die onder het volk heerscht; als daar niet met kracht tegen gestreden wordt, zal het uitloopen op een nationale ramp. Als ik lid van de regeering was, zou ik mij niet druk maken over de verschillende partijen maar mij verdiepen in de vraag om het dagelijksch brood, dat ieder noo dig heeft. Ik hoop, dat de kennis van de landbouw in ons land wat meer po pulair zal worden. Italië zou dan een bron van inkomsten rijker zjjn. Wat minder componisten, advocaten en doctoren en wat meer goede landbouwers Dit wensch ik mijn vaderland toe.". Deze gedachten gaven uiting aan Ver di's liefde voor zijn land; aan zijn be hoefte om te helpen en te steunen. Op 27 Januari 1901 is Verdi overleden.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 9