52sle Jaargang Zaterdag 17 Juni 1939 NO. Ö3/U el. EERSTE BLAD. Als de ziele luistert J. M. Bakker benoemd tot Dijkgraaf van de P H. polder N.V. WACO Autobusdiensten „Examenitis". inminimmm voor: TEXELSCHE COURANT |l!ll!!llll!IIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl|||||| gyilllll VOOR DE ZONDAG llilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllll Als de ziele luistert Spreekt het al een taal dat leeft... Guido Gezelle. Bij het lezen van zoo'n paar dichtregels ondergaan de meesten op hun best de ,angename cadans van 't rhythme maar rerder ondergaan zij niets. Men is nuch ter en practisch en modern. Men tracht too goed mogelijk door het leven te ko men en dat „zoo goed mogelijk" heeft fojna altijd betrekking op ons stoffelijk bezit. Dat „als-de-ziele-luistert" is voor velen liet meer dan een mooie dichterlijke leeldspraak, waarmee hun werkelijk le ren van allen dag niets uit te staan heeft. Zij kennen niet de zeer biezondere ge- nietingen van de ziel, die luistert en zich in .ootmoedige bewondering voelt gedra gen worden op de vleugelen dei" extase raar de lichtende verte dei' saamhoo- ngheid met het eeuwige. Helaas, de ontvankelijkheid, zonder «elke het waaraclitige en simpele ge nieten niet mogelijk is, hebben ze ver loren en ze doen niets om haar terug te nnnen. Slechts wie in nederigheid, met uit schakeling van de eigen persoonlijkheid njn ziel open stelt, vermag deze ontvan kelijkheid te benaderen, die de ziektetoe stand is, waarin we het oor te luisteren n om iets op te vangen van „de tale, die het al spreekt". Wie zich inspannen om iets van deze ontvankelijkheid deelachtig te worden, rnllen haar derven, omdat slechts aan degene, die in zelfvergeten belangeloos heid zijn bewondering voor de hem om ringende wonderen stamelt, dit genieten, dat van een hooger orde is, geschonken wordt. Meent niet, dat slechts een overweldi gend grootsch landschap of een liefelijk latuurtafereel deze bewondering kunnen oproepen. Een bloeiende vlierstruik, in de hals van een flesch gestoken, openbaart a reeds het wonder. Ja, .veel meer, dat oogenschijnlijk veel minder is. Als de ziele spreekt, spreekt het al een taal, dat leeften die taal is zoo ony erndig in haar volheid, zoo bevrijdend in haar volkomenheid, dat wie haar verstaat rich voelt uitstijgen boven, aardsche be grensdheid. Luistert uw ziel? ZONDAG, 18 Juni 1939. iiillllll VOOR HOOFD EN HART ZONDAG Beleefdheid en vriendelijkheid ontslui- n deuren en harten. MAANDAG Alle leven rijpt door offer en lijden. DINSDAG Overmoed wordt vaak geboet. WOENSDAG 't Menschelijk hart' heeft zilveren sna- Rn, die niet roesten met de jaren. DONDERDAG Slechts vernieuwing kan behouden, ach- kr raakt wie stil blijft staan. VRIJDAG Er zijn genoeg menschenb die aardsche goederen versmaden, maar slechts wei- 'igen:, die ze weten weg te geven. ZATERDAG Laat uw ziel zich wenden naar het >ede, gelijk uw oogen zich wenden naar iet licht. II OM VOORUIT TE KOMEN Als een paal boven water! Zóó vast staat het feit, Dat een ni et-adverteerder Het loodje steeds leit. tornt daad'lijk met ons toch eens praten: ^c'ame moet u toch ook baten; Voor 8—6—5 cent Per regel U bent ''d snugger, zoo gij 't zoudt laten. Bij Koninklijk Besluit van 13 Juni is de heer J. M. Bakker, als nr. 1 van de voordracht, benoemd met ingang van de eerste Dinsdag in Juli tot Dijkgraaf van de P. H. Polder. Hij is op ons eiland geen onbekende, de nieuwe Dijkgraaf. Op het gebied van landbouw en veeteelt heeft hij al heel wat werk verricht. Zoo heeft hij zitting in de volgende lichamen: de L.T.B., De Fok- en Controlevereen., De Hoornder Stieren- vereen., De Bedrijfsvereen. en de Vereen. Texel tot bestrijding van T.B.C. onder het Rundvee. De heer Bakker is op Texel geboren en getogen. Achtenveertig jaar geleden aan schouwde hij op Spijk het levenslicht Nadien woonde hij 20 jaar op Alexander- hoeve, thans op „Atlas". „Hoewel ik nog nooit in het bestuur van de polder gezeten heb", aldus de heer Bakker, „wacht mij voorshands een gemakkelijk taak. De zaak staat er keurig voor: We hebben een uitstekende bema ling en de wegen verkeeren ook in goede staat". Hij verzekerde ons, dat het hem niet gemakkelijk zou zijn de belangen van de polder beter te behartigen, dan zijn voor ganger heeft gedaan. Momenteel is er geen belangrijk werk in zicht. "De "heer Bakker noemde de polderlasten, f21 per H.A., wel wat hoog; hij zou deze gaarne lager zien. De eerstvolgende jaren zal daarvan echter wel weinig komen, daar UIT DE NATUUR. DE INSECTENWERELD IN DE ZANDKUIL. door Dr. JAC. P. THIJSSE. (Slot.) Wespen zijn er ook genoeg in de Zand kuil, maar niet de wespen, die bij duizen den bij elkaar wonen in bordpapieren nesten, doch eenzaam levende gravers. Ik wil er u een paar van aanwijzen. Daar voor gaan we eerst onderaan de helling waar het afgestorte z,and nogal rul1 is. Nu zeg ik u vooruit .dat u niet bang behoeft te zijn. Daar -komen een paar groote wespen aangonzen, grooter dan de gewone soort, welke in uw limonadeglas kruipt. Hun gonzen gaat over in een soort van huilen. Een ploft er vlak voor ons op de grond neer, graaft haastig in de grond en nu blijkt het, dat hij daar een ingang opent, waarin hij snel verdwijnt. We hebben nog even de tijd om op te merken dat hij tusschen zijn achterpooten een groote vlieg meedraagt. E.p. poosje later komt hij weer te voorschijn, nu zon der vlieg. Hij gaat zijn nest wat uitdie pen, rent naar binnen, komt achterwaarts kruipend weer naar buiten, een hoopje zand verschuivend, laat dit liggen, zegt even „kik" en holt weer 't nest in. Hoe hij dat geluid maakt, weet ik nog niet. Zoo blijft hij een poosje doorwerken en eindelijk gaat hij niet meer naar binnen, maar harkt uit de omgeving los zand om de opening van het nest. Hij weet de heele zaak zoo te behandelen, dat de nestopening ten slotte niet meer is te onderscheiden. Vlug vang ik hem, om u zijn haakvormige achterpooten te toon en en zijn lange snavelsnuit. Naar de eerste noemen we hem Harkwesp, naar de laat ste Snavelwesp en dat is ook min of meer de vertaling van zijn wetenschappelijke naam Bembex Rostrata. 't Is een heel merkwaardig dier, waar ik nog heel wat van zou kunnen vertellen. Nu hoop ik, dat ge inmiddels gesto ken zijt, door een regendaas. Dat is de grijze vlieg met grijze vleugels en groen; oogen, die soms zoo stilletjes steken kan en zich dan zoo vol bloed zuigt, dat hij te lui is om weg te vliegen en dan knijp je hem gemakkelijk dood. In sommige ia- ren heb je dit vliegen bij honderden en MUZIEKTENTFONDS TEX. FANFARE. U zult moog'lijk denken: „Die vent houdt niet op", Maarzijn we aan 't einddoel: De vlag gaat in top. (27) Schildereind 38, Eten Burg. Penningmeester Jac. Kuijper, Ingang 15 Mei geheel gewijzigde DIENST- en TARIEFREGELING a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauf feurs en aan onze kantoren. de polder nog een zware schuldenlast heeft. De polderlasten zijn veel minder geweest, maar dat was in een tijd, toen er geen hooge eischen aan bemaling, we gen, enz. werden gesteld. In de dure tijd, ongeveer twintig jaar geleden, waren de lasten echter lang niet malsch, n.l. f33.-. Wij zijn er van overtuigd, dat de P.H. Polder in de heer Bakker een bekwaam Dijkgraaf gevonden heeft. Ook hij zal zich met hart en ziel aan de belangen van de polder wijden. We willen besluiten met de wensch, dat de polderzaken ook onder zijn nieuwe Dijkgraaf goed mogen mar- cheeren. J. (Foto—Texelsche Crt.) dan kunnen ze geweldig lastig zijfn. Ze hebben ook nog grootere verwanten, dat zij,n de Runderdazen, welke door drie la gen kleeren heen steken. In Zwitserland iieb je die nog meer dan bij ons en daar vergallen ze menige mooie wandeling. Nu in onze Zandkuil huist ook een klein Graafwespje, dat er vooral werk van schijnt te maken om Regendazen te van gen en als voedsel voor zij'n kroost te bewaren. Hij huist doorgaans meer om hoog op de helling in net grijze zand boven het koffiedik. We kruipen dus naar boven en kijken goed uit. Als 't gaat, als bij mij'n bezoek hebben we er gauw een te pakken, want toen was het daa.il een onophoudelijk gaan en komen van deze wespjes. Daar komt er al een: zijn vlieg is nog langer dan hijzelf. In het glazen vangbuisje laat hij zijn prooi gauw vallen. Dan zien we wat aardige vorm dit diertje heeft ,de hooge rug nog ver sierd met een voor zijn doen groot uit steeksel. Dit is nu de Bultenaarswesp, Oxybelus uniglumis. Zoo kan ik u nog wel een uur in de kuil rondleiden en u telkens weer nieuwe bijtjes en wespen toonen: vliegendooders en spinnendooders, rupsendooders, blad- luizenjagers van allerlei soort. Het komt er op aan, wat geduld te hebben en dan kunt gij zien, hoe iedere soort zijn eigen prooi heeft en zijn eigen manier om die te begraven. Sommige graven een hol, voordat zij hun prooi vangen; andere bemachtigen eerst het insect van hun ga ding en graven er dan een hol voor. De dieptê en ligging van de holen is ook al zeer uiteenioopend. Het blijft ook niet alleen bij bijen en wespen. Er Ioopen ook prachtige Zandloopkevers rond en wij kunnen uitzien naar de valkuilen van hun larven. Ook zien we er de geheimzinnige ongevleugelde Mierwespen, Mutilla en Methoca Mestkevers, de Rupsendooder Ammophila Affinis en groote loopkevers met roode dijen, die ook een specialiteit zijn van Texel. In en om de Zandkuil zag ik inderdaad ook soms onverwacht grdote hoeveelheden van St. Jansvlinders, koli- brivlinders, distelvlinders, windepijlstaar- ten en zelfs doodshoofdvlinders. Dit i§ een fragment uit Verkade's Texel-Album, een loflied op ons eiland, een beschrijving van Texels natuurschoon, welke in zoo kort bestek en zoo pret tig leesbaar haar weerga niet kent. Ui LUCHTBESCHERMING. Ül MOSTERDGAS Dit gas kan de mensch aantasten in dampvorm en in vloeibare toestand. De verschijnselen, die men zal waarne men, zijn afhankelijk van de concentratie, van "de tijd van inwerking en van de gevoeligheid van de getroffene. De volgende verschijnselen kunnen zich voordoen Oogontsteking (vooral de oogen zijn zeer gevoelig), huidaandoening rood heid, blaarvorming)ontsteking van het slijmvlies van neus; ook van de keel en ademhalingswegen; maag- en darmstoor nissen R. (21) Opgedragen aan allen, die in de knijp zitten. Je bol gevuld met algebra En brokken mathematica En nog een deel grammatica; Getallen, feiten, namen; Een levende encyclopaedic, Zoo ga je naar st examen. Je leert, van d' oude riddertijd Tot renaissance, het beleid Van vorst en and're overheid En bent het zoo vergeten. Je krabbelt vellen vol papier Van Ha-twee-0 en Es-O-vier. Het int'resseert je wel geen zier, Maar jaje moet het weten. Je kent de heele wereld schier, Van berg en gletscher en rivier Van Pool tot Guadalquivier, Je bent er van vergeven Je droomt des nachts van staat en wet, Van Poot en van De Genestet, Van Aagje Wolf en Zuster Bet En lakt ze allen aan je pet Met alles, wat ze schreven. Je weet wel wat van poézie, Van Vondel, Kloos en Bellamy, Je kent een vers van die of die, Je weet iets van hun leven. Enfin, je bent van top tot teen Eén massa wetenschapp'lijikheên. Straks ga je naar 't examen heen, Weg, narigheid en beven. Mijn arme joch, mijn beste meid: Raak in veel vraagbehendigheid Je berstensvolle hoofd niet kwijt Veel mag je straks vergeten. Je hoeft veel stof, van jaren lang, Heel goed, maar kort te weten. EEN, DIE HET OOK GEWETEN HEEFT. GEMEENTE TEXEL DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. De ingeschrevenen voor de dienstplicht, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet reeds bij de keuring of bij ©en andere gelegenheid hebben opgege ven of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, kun nen hun voorkeur alsnog vóór 10 Juli, liefst schriftelijk, opgeven aan den commandant van het indeelingsdistrict. Deze voorkeur kan betreften zoowel de indeeling bij de zeemacht of bij een bepaald corps en garnizoen als den tijd van opkomst, opleiding tot officier of on derofficier, enz. Voor sommige gevallen zijn bij de kéu- ring bijzondere aanwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moeten die bijzondere aan wijzingen stipt opgevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hierboven is te kennen gegeven. De hierbedoelde bijzondere aan wijzingen hebben voornamelijk betrekking op vervroegde inlijving, indeeling bij den motordienst en opleiding tot reserve-offi- cier-vlieger of reserve-officier-waarnemer bij de luchtvaartafdeeüng. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wen schen kan worden voldaan. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie te verkrijgen. Texel, 13 Juni 1939. De Burgemeester van Texel, KAMP. RECHTSVRAGEN 27a. EEN BEWIJS van Nederlander schap kunt u op het Raadhuis aanvragen. 27b. EEN PAS heeft een geldigheids duur van twee jaar. Ge kunt een pas krij gen voor alle landen van Europa. Niet voor ieder land is een visum noodig. 28. SUCCESSIERECHT. Hoeveel iser verschuldigd, wanneer iemand f1000 of minder van een grootvader erft Ant woord: Dan is hij niets verschuldigd. 29. ZIEKTE. Het meisje heeft recht op doorbetaling van loon, ongeveer vier we ken. Indien zij inwonend was, op ver- pleegkosten gedurende ten hoogste zes weken.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1