De vogelwereld in Waalenburg. AAN WIE DE SCHULD DE TEXELSCHE BIJL. Over de onlangs bij Hoogeberg opgegraven steenen bijl, een der oudste teekenen van bewoning van ons eiland, schrijft Drs. C. S. PONQER, archaeoloog, ons 't volgende: Tot voor eenige tijd werd aangenomen,, dat Texel eerst in de laatste eeiiwen vóór Chr. bewoond was geworden. Een be paalde reden was daar niet voor, behalve dat de oudste vondsten tot in clie tijd gingen. Onlangs is op de Hoogeberg, de dilu viale hoogte van Texel, een fragment van een steenen strijdbijl gevonden uit de neolitische tijd, d.i. de late steentijd. Hoewel dit slechts één vondst is, mag daar toch uit afgeleid worden, dat Texd in die tijd bewoond was. Immers, deze bijl werd gevonden in een omgeving waar een dergelijke vondst te verwachten was; van een toevalligheid kan geen sprake zijn. De weg, waarlangs deze steentij d- beschaving op Texel kwam, is na te gaan. Deze bijl hoort thuis in de beker-be- sOhaving van de midden-provincie's van ons land. In de neolitische tijd zijn de culturen van het noorden en liet zuiden van ons land verschillend van elkaar. HiertussChen ligt in het midden een aparte cultuurprovincie, die door beide aangrenzende van noord en zuid be ïnvloed wordt. Men vindt er elementen van de noordelijke hunnebedden-cultuur, maar ook van de klokbeker-beschavingen van zuid-west Europa. Deze klokbeker- beschaving, waarvan de dragers ten deele nomaden waren, heeft een groote ver spreiding gehad over heel Europa. In de verschillende streken groeide de klok beker-beschaving anders en tot een eigen cultuur uit. Zoo is b.v. de touwoeramiek- beschaving van Thüringen zeer waar schijnlijk zulk een locale vervorming. Door verschillende omstandigheden verspreid den de dragers van de Thiiringsche touw- ceramiekcultuur zich sterk. Ze drongen ook in de richting van de Rijn naar het westen op. In ons land snijdt de touw- ceramiek tegen het einde van het Neoli- ticum de klokbeker-beschaving; ze geeft aan de hierboven genoemde midden-pro vincie een wigvormige vooruit stuwende beweging in üe richting van de Noord zeekust. In onze oostelijke provincies, en vooral de meer zuidelijke daarvan, vindt men dus de resten van de klokbeker-cul tuur geheel vermengd met die van "üe touwceramiek-cultuur. Via de Rijn-delta ging deze gemengde cultuur naar het westen, maar ook langs de geheele mo- reene-wal, die van Friesland ftot ver in de Noordzee loopt. Deze diluviale strook is van af de oostkust van het IJselmeer via Wleringen en Texel tot in de Noord zee te vervolgen. En ook inderdaad zijn op de twee eenige punten, die nog bo ven de zee uitsteken, vondsten gedaan van deze cultuur. In de Wieringerm-eer Werd na de droogmaking een touwbeker ge vonden en op Texel het reeds genoemde bijlfragment. De vooruitstuwende bewe ging gaat nog verder en komt in het be gin van de bronstijd 111 Engeland, .zeker ook via Texel. De Texelsche'bijl, het oud ste teek-en van bewoning op het eiland^ is te dateeren 2000 v. Chr. BELASTINGKWESTIES 7. VERMOGENSBELASTING wordt geheven van allen, die een vermogen be zitten van f löOOO en hooger. 8. VERMOGENSBELASTING. Onroe rende zaken worden geschat naar de ver koopwaarde op 1 Mei van het belasting jaar. Wat u voor het huis, het land, het scihip, enz. betaald hebt, doet NIET ter zake. Daar zijn ze weer in al haar pracht, Tot leven en tot licht gebracht.. Het diepste blauw, het teerste wit, Fel rood, alsof er vuur in zit. 't Is alles vreugde en geluk TóCh leven w'onder zware druk. Dat kleur-echt kostbaar bloemtapijt, In glorie voor ons uitgespreid, Heeft, in een ongesproken taal, Een woordje voor ons allemaal. Een ernstig woord voor u en mij, Voor heel de zieke maatschappij Ziet, wat „Natuur" zoo eind'loos goed, Steeds weer voor onze aarde doet; Hoe goed zij het met ons bedoelt; Hoe z'onze hartewenschen voelt, Het is, als zegt die bloemenpracht Tot wie het hooren wil héél zacht: 't Is door de MENSCHEN zelf dat d'aard Als ONBEWOONBAAR wordt verklaard. WEET U ZE ALLE VIJF 526 Een philatelist verzamelt 527 Wie schreef „De Avonturen van Sherlock Holmes?" 528 De grootste kathedraal ter wereld is....^.? 529 „Igloo". Zoo heet de woning van een 530 Portia is een vrouwenrol uit een der stukken van Shakespeare en wel uit ANTWOORDEN. 526 Postzegels. 527 Conan Doyle (Engeland) 528 St.-Pieter te Rome. 529 Eskimo. 530 De Koopman van Venetië. NIEUWE VRAGEN 531 Er is een rood edelgesteente, ge naamd t 532 Gasgloeilicht; uitvinder 533 „De Stomme van Portici"; compo nist 534 Dommering, een bekend 535 Imkerij; wat is dat? DE JAPANSCHE KEIZER. De laatste foto van Keizer Hiro- hito. Ze werd genomen te Tbkio bij gelegenheid van de parade op zijn verjaardag. EEN AVONTUURLIJKE NACHTVLUCHT. 19. Mick ging w«er op zijn plaats zit ten. „Het is maar goed, dat wij een auto matische piloot hebben", zei hij tegen Jan, „anders lagen wij nu drie kilometer lager met gebroken leden". Jan zat op de plaats van de marconist. Een koude rilling liep over zijn rug, toen hij over Mick's woor den nadacht. 20. „U bloedt", riep Jan plotseling. Hij wees naar Mick's rechtermouw, waar op een grote, rode vlek was te zien. „Dat betekent niets", antwoordde de piloot rustig. „Het is maar een schampschot. Maar je kunt het wel even verbinden". Hij trok zijn jas uit. Met zijn mes sneed Jan de mouw van het overhemd open, waarna hij met zijn zakdoek het bloed trachtte te stelpen. (Wordt vervo'gd.) Eigenlijk doen we polder Waalenburg veel te kort, wanneer we in de kop vart dit stukje enkel schrijven „De vogel wereld". Waalenburg is immers ook een waar plantenparadijs. En alts je dan dit mooie stukje Texel binnenpeddelt, heb je welhaast alleen oog voor de prachtige bodemvegetatie. Het is half Juni, sommige planten zijn al uitgebloeid en het Engel- sche gras, dat moeder natuur hier zoo overvloedig heeft gestrooid, is al aan het verbleeken, maar in volle pracht staan daar nog het paarse Oogentroost en de gele ratelaar. Zoo op het eerste gezicht meen je, dat er voor andere soorten geen plaats meer over is. Dwaal je later door de velden, dan ontdek je telkens weer andere planten. En zoo is het ook met de vogelwereld gesteld. De scholeksters de zwartkopmeeuwen heb je gauw om je heen. Dè vogels van dit gebied denk je en ze maken danook een lawaai alsof de heele polder van hen is. Dat zijn nu een maal de rakkers. En zoo was het broeden van die schol ekster aan de wegkant niet eens een groote biezonderheid. Wel gingen de broedende man of vrouw gauw aan de haal als je het nest zoo dicht mogelijk probeerde te naderen, maar dat was dan meer een krijgslist dan een op de vlucht- slaanDie scholekster lieuw zeg gen wij, Texelaars is vorige week uit gebroed. De jongen zijn nestvlieders en zoo troffen we het nest onbewoond aan. Een stukje verderop, in een wei met rood bont hoornvee, zagen we zoo'n heele scholekster-familie: Vader, moeder en 'n stelletje kinderen om de beenen. Mis schien was het wel de familie van be doeld verlaten nest. Maar, als gezegd, ook hier gezichtsbe- VAN OVER DE GRENS. SPANJE EN DE AS. Er schijnt een nauwer contact tusschen Spanje, Italië en DuitsChland op komst te zijn, mogelijk een formeele aansluiting van Spanje bij het militair verbond der as- mogendheden. Er worden drukke bespre kingen gevoerd. Dat de gezindheid dezer landen onderling overeenstemt is bekend. Een formeel verbond zou dus geen ver rassing zijn, slechts bevestiging van wat in wezen reeds lang bestaat. Ten slotte heeft Franco zijn overwin ning aan de hulp van zijn vrienden te danken, en het is niet waarschijnlijk, dal omgekeerd Franco deze vrienden in de steek zou laten waar ze hem noodig heb ben. Wij hebben dezer dagen de omvang van de Italiaansche en Duitsche hulp precies kunen nagaan. Aan de zijde van N-egrin en de republikeinen vochten belangrijke internationale legioenen, vnl. uit Fran- schen, Polen, Russen, Amerikanen, Brit ten en andere bestaande, die in aantal mis schien de Duitsche en Italiaansche hulp overtroffen, doch minder goed van ma teriaal waren voorzien. De Italiaansche hulptroepen aan Franco's kant beliepen een 30.000 man, het Duitsche legioen in Spanje, dat zelden genoemd werd en zeer in stilte werkte, blijkt nu eveneens nog al beteekenis te hebben gehad, met name door hun vele technici en perfecte uitrus ting. Generaal Franco gaat eind September naar Rome en vermoedelijk eveneens naai* Berlijn. HET VERRE OOSTEN Japan liet het bij Tientsin op een con flict met Engeland en Frankrijk aanko men en oogstte succes. Japan eischte, dat vier Chineesche terroristen, die op't gebied der internationale concessies wa ren gevlucht, zouden worden uitgeleverd. De Britten weigerden, waarop Japan een blokkade van de conoessies (de Britsche en de daarmee verbonden Fransche) voor bereidde. Engeland gaf toe; het verklaar de de beschuldigingen tegen de vier Chi- neezen juist bevonden te hebben en ze derhalve uit te leveren. Maar de Japansche verlanglijst was daarmee niet uitgeput; Japan eischt nu ook, dat de steun aan anti-Japansche communistische elementen moet ophou den, dat zij de steun aafi Tsjang-Kai- Shek en de Chineesche valuta staken, dat het hamsteren in de concessies beperkt wordt, dat anti-Japansche radiostations worden gezuiverd of gesloten en dat anti-Japansche leerboeken van de scho len worden verwijderd. Het komt eigen lijk in het kort hierop neer, dat dé Ja panners, wie de internationale conees- cies een doorn in het oog zijn, langza merhand daar de macht in handen willen nemen. De conoessies bleven bestaan, zoo lang de buitenlanders met de Chineezen te maken hadden. Hebben zij echter met Japan te maken, dan zal het ongetwijfeld anders gaan. De hooge politiek dwingt echter de Engelschen en Franschen voor drog. Kom je verder de polder in, (U merk je eerst goed welk een groote vèr scheidenheid van vogels hier logeert Weinig paaltjes van damhekken "zul je e onbezet aantreffen. Altijd staat er Ufi zoo'n druktemaker van een tureluur 0; te veeren. Ook hij is nu niet bepaald ba» uitgevallen. Een vogel, die je goed kunt opnemen. Het meest vallen wel zijn hel rood gelakte pooten op, maai- als hij tea. slotte toch opvliegt, kun je hem duidelijk volgen vanwege de witte rand aan <k achterkant van zijn vleugels. We waren al verscheidene keeren ianj. de Westerboersweg gereden, maar hadden dit jaar nog geen kemphanen due: kunnen bijwonen. Nu waren we gelukki ger. Vier exemplaren, waaronder één heu netje, hielden zich tusschen het keisb op. We komen tot op enkele meter afstand van de kampplaats. Jammer, e schijnt weinig vechtlust om het vrouw- ,11e te bestaan. Wel zien we hoog opge zette witte en bruine kragen, doch daar mee basta. Al gauw wiekt het vrouwtjs op, welk voorbeeld de andere dra vol gen. Over het vechten van kemphana gesproken. Denk niet, dat de zwakke brr< dérs met huid en haar verslonden worda Het blijft beperkt tot spiegelgevechten een enkel geval daargelaten. Die tournooien vinden in hoofdzaal omstreeks half Mei plaats. Het enkele gevecht, dat nu nog geleverd wordt, hei ben we te danken aan het feit, dat som mige rifesten door de maaimachine ver stoord zijn. „De hooioogst roept":; q menig nest met eieren sneuvelt. Een bij zonderheid is voorts het feit, dat allea de hennetjes voor het broeden zorgei De man kijkt naar de eieren niet on (Wordt vervolgd.) loopig tot toegeven; de vrees, dat Japai zich bij de as Berlijn-Rome formeel et geheel aansluiten zal, drijft daar toe. De oorlog in China' duurt thans tra jaar. De Japanners verklaren, dat zij twintig a dertig jaar rekenen voordat dt nieuwe orde in China gevestigd zal zija Inmiddels bestaat er een zeer drukke gedachtenwisseling tusschen Tokio en lijn-Rome. DUITSCHLAND—POLEN De diplomatieke betrekkingen truss- Polen en Duitschland zijn in zoover ver stoord, dat de wederzijdsche gezanta voor onbepaalde tijd met verlof zijn (V< Moltke en Lipsky). In Danzig is de st< ming geladen. Typisch is, dat het hooi van de Vrij-stad, de senaatspresident ser, reserve-luitenant-kolonel ter zee in d: Duitsche Marine is en nu eenige weken zal gaan dienen, gedurende welke tijd gouwleider Forster het bewind voert. Hei is wel een merkwaardig feit, dat het hoofd van -een staat op de vloot van een andere staat gaat dienen. ENGELAND De Engelsche Minister van Buitenland sche zaken heeft zijn jongste verzoening rede nog nader verduidelijkt. De Brit sche regeering voert de bekende non agressie-politiek, doch sluit daarbij de deur voor onderhandelingen niet dicht De bereidheid daartoe is en blijft aanwe zig. William Strong is als afgezant de' Britsche regeering met uitgebreide vol machten naar Moskou vertrokken. Men doet hem in de pers met zveel optimisme uitgeleide, doch de Russen blijven wan trouwend. Daarbij komt. dat de randsta ten aan de Oostzee zich met hand en tand verzetten tegen garanties, zooals d: Russische regeering hen wil opdringen Zij wenschen in vped-e te leven, zoowel met Rusland als met Duitschland en wen schen niet in -eenigerlei „front" betrokken te worden, ook niet indirect. FRANKRIJK—TURKIJE Het Engelsch-Turksche verdrag moei gevolgd worden door een Fransch ver drag met Turkije. Daarover wordt druk onderhandeld, doch het loopt niet van -een leien dakje. De Franschen hebben het moeilijker dan de Britten, want Tur- kije wenscht d-e volledige overgave van het sandjak Alexandrette en verschillende wijzigingen in Syrië. VATICAAN—SLOWAKIJE. Er zijn thans drukke besprekingen bezig tusschen het Vaticaan -en Slowakije over een te sluiten concordaat. Dit zal vermoe delijk spoedig tot stand komen. PALESTINA. We zouden iedere week over Palestina een zeer „eentonige" geschiedenis kunne" geven, n.l. steeds opnieuw bomaanslagen moorden, gevechten, vernielingen, enz. Her Palestijnsche probleem moge in theon- opgelost zijn, in d-e practijk blijft het log en het schijnt haast alsof een andere „oplossing" onmogelijk is. Burgern iingeu 1 zonder tiendonii genheid Onder «geslage ntnerte, 'omngw' Brin ve jjfhoude geplo wie. al emd is sde pei jgelij ksc Zij, die ;ig wen: wdigd I te dier ini a.s.c groott sling o word ||||||iiiiiii;iiiiiiiiii!iiiiiii:iiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| 111111111til,11111

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2