TWEEDE BLAD Texelsche courant DE NIEUWE RAAD. Texelsche Berichten Het jacht Seacloudj Brieven van Texelaars in den Vreemde. Zaterdag 17 Juni 1939 giften alg. wijkverpleging. A - de to; Bovtj lit leg et ieti Mijt opeea metea zolde plaai llllll ülllllllllllllllllll ,1,111111111 GEMEENTE TEXEL lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllHI SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 20 Juni a.s. (reserve 21, 22 en 23 Juni) nach telijke schietoefeningen zullen worden ge houden met een kanon, opgesteld 3l a K.M. ten Noorden van strandpaal IS nabij Petten. De oefeningen vangen aan om 23 uur en eindigen uiterlijk één uur voor zons opgang. Onveilig is het gebied 2500 M. ter weerszijden van de lijn in Noordelijke richting 297 gr. Oostelijk en 16000 M. in deze richting. Texel, 17 Juni 1939. De Burgemeester van Texel, KAMP. H. N., Den Burg f2.50. Mej. L., Den Burg f5.—. M. de W., Eierland f 2.50. ZANGUITVOERING in het Park. Zondagavond half negen. Men schrijft ons: Twee Texelsche koren: „de Texelaar- tjes" en „Den Burgs Gemengd Kooi4" zullen onder leiding van hun directeur, de heer T. de Hoogh, op Zondagavond een zomerconcert geven. Afwisselend zul len de kinderen en het Gemengd Koor zingen De Texelaartjes zingen een aantal be kende en minder bekende liedjes, terwijl het Gem. Koor een keur vierstemmige zangnummers ten gehoore zal brengen. Ongetwijfeld zullen velen van de zang willen genieten. De toegangsprijs is ge steld op 10 ct. voor volwassenen en 5 cent voor kinderen. Mededeelingen |van Texels Bioscoop-Theater MARINEPRONKSTUKKEN. Marine-pronkstukken, dat zijn in deze film de adelborsten van de Marine-aca demie der Vereen. Staten in Annapolis. Op deze academie zijn drie nieuwe „pronkstukken" toegelaten, n.l. Roger Ash, Richard Gates Jr. en Truck Gross, allen zeer verschillend van aanleg en maatschappelijke afkomst. Roger, die al leen op de wereld staat, is een verwaand ventje, dat verklaart alleen naar de aca demie te zijn gekomen om een der vele rijke meisjes te trouwen, die verliefd op adelborstuniformen plegen te worden. Richard Gates is de zoon van schatrij ke ouders en hij heeft diepe eerbied voor de gieesit en tradities der Amerikaansche vloot. Truck is matroos geweest opeen torpedojager. Zijn volharding heeft na jaren van inspanning tot gevolg gehad, dat hij tot de beroemde school wordt toege laten. Deze drie jongelieden worden vrieji den, hoewel de minachtende houding van Roger t.o.v. de Marine dikwijls heviger ruzies ontketent. Roger en Truck orttmoe- ten Richards charmante zuster Patricia. Roger, overtuigd van zijn nimmer falend succes bij meisjes, meent, dat zij verliefd op hem is, maar in werkelijkheid voejt zij zich meer aangetrokken tot de schuch tere Truck. Als Truck echter in moei lijkheden komt en van school dreigt te, worden weggestuurd, toont Roger zich een goed verliezer. Hij doet tezamen met Richard wat hij kan om Truck te rehabi- liteeren. Rogers geyoel van eigenwaarde krijgt weliswaar een knauw, doch dit kan geen kwaad. Een film, welke men met.genoegen zal volgen, vroolijk, amu- s" .t en soms ook ontroerend; kortom een fijrn,' welke alle eigenschappen bezit, die bioscoopbezoekers goed amusement ver zekeren. Illll|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii|||||l llllll* VAN ZON EN MAAN. llll||'iiiiiimii|ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii|||||| MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder. Z. 18 Juni 5,53 21,52 4.39 21.23 M. 19 7,06 22,34 4,39 21.23 D- 2) B 8,25 23,10 4,39 21,23 W.21 9 45 23,39 4.39 21,23 0-22 11,05 24,05 4,39 21.24 V. 23 12,23 24 29 4,39 21.24 Z- 24 13,40 24,55 4,40 21 24 Zaterdag 24 Juni Eerste kwartier CHAUFFEUR WEEK UIT VOOR SCHAAP. Op de Hoornder wjeg, een stukje vóór de Witte Engel, ;had Woensdagavond een auto-ongeluk plaats, nadat de chauffeur^ een militair, voor een schaap was uitge weken. De auto schoot in een greppel en botste vervolgens tegen een tuinwal. De naast de chauffeur zittende burger, al hier woonachtig, botste met zijn hoofd tegen het voorruit. Het mag een wonder heeten, dat hij er met een paar onbetee- kenende snijwonden afkwam. Ook een achter hem zittende militair werd licht aan het gelaat verwond. Met vereende krachten slaagde men er in, de auto weer op het goede pad te krijgen. De vooras bleek dusdanig ontzet, dat men het niet waagde, verder te rijden. Ook de voor-spatborden hadden een leefijke knoei gekregen. Een juist passeerend mi litair liet uit Den Hoorn een andere wa gen aanrukken. Met een half uurtje ver traging kwam de club in de beste stem ming „thuis". De gewonden werden in Drogisterij D. Rotgans verbonden. La ter hebben zij zich onder doktersbehande ling gesteld. De auto is de vólgende mor gen naar Den Burg gesleept. J. WAT BRENGT VAN KINSBERGEN IN 1939? De N.V. Nationale Revue op Texel. Men schrijft ons: De groote Schouwburg van de Fa. Van Kinsbergen, hier reeds volkomen ingebur gerd bij het uitgaand publiek en een graag geziene gast, zal wederom verrijzen op het terrein aan de Koogerstraat. Kosten noch moeite werden ontzien om aan ieders smaak te voldoen. Maandag 26 en Dinsdag 27 Juni komt onder auspiciën van de welbekende Va riétédirectie Faveur een groote lllfcsio- nisten-Show. Het fenomenale succes, dat Alvata in 1938 oogstte, heeft de directie aangemoedigd, opnieuw iets dergelijks te brengen, waarbij geheel nieuwe experi menten, sensaties en trucs vertoond wor den. Door het stormachtige weer in 1938 waren honderden niet in de gelegenheid te komen. Om aan de tallooze aanvragen te voldoen, brengt Van Kinsbergen dit jaar een nog grootscher en nog verbluf- fender Show. Woensdag 28, Donderdag 29 en Vrijdag 30 Juni tooneelvoorstellin- gen en wel4 resp.: Herman Bouber's grootste successtuk „Zeemansvrouwen" schets uit het zeemansleven in 4 bedr., in Nederland honderden malen ten tooneele gebracht met enorm sucoes en stampvolle zalen. De naam Bouber is hier voldoende bekend om succes te waarborgen. Daarna het lang verwachte stuk: „De Voddenraper van Parijs", het meest ge speelde stuk ter wereld, een romantisch tooneelstuk, dat zeer zeker een stamp volle zalen uren van emotie bezorgen zal. Ten slotte een dolle lachavond, met de oer-klucht: „Als het kindje binnenkomt", een stuk in het genre van „Een Huis vol Herrie", dat in 1937 het eiland deecj schudden van de lach. En dan?????De klap op de vuur pijl!! Zaterdag en Zondag: „Natienale Re vue", uit Amsterdam, naast de Bouw meester Revue hetgrootste en voornaam ste Revue-gezelschap van ons land, haar groote succes-revue „Lach iedere Dag" op te voeren in volledige bezetting met de meest fantastische en prachtigste dé cors en costumes, belichtingen, balletten en variété-attracties. Deze revue vertoont zoo een pracht en praal, is zoo rijk aan humor en zoo kostbaar gemonteerd, dat wij gerust kunnen beweren, dat zoo iets schoons hier nog nimmer werd vertoond, ©en evenement voor het eiland. Deze twee dagen moet, naar de Directie ons verzekerde, de Schouwburg tot de laatste plaats uitverkocht zijn; anders zou zij iets dergelijks nimmer meer brengen kunnen. Nadere biezonderheden volgen. mimi" SPORT OP TEXEL SCHOOLVOETBAL. Vandaag de wedstrijden: 2.30-3.30 OLS—De Koog 3.30-4.30 Chr. School—Oostenend. Willen de jongens van Chr. School er aan denken, dat ze allen een witte zak doek bij zich hebben? We zijn nieuwsgie rig of de wedstrijden van vandaag de laat ste zullen zijn. Stel je eens voor, dat Dc Koog gelijk speelde en Oosterend ver liest. Dan hebben 3 elftallen een punten- aantal van 5 en zullen er beslissingswed strijden moeten worden gespeeld. Er zijn trouwens nog andere mogelijkheden ook. Maarhoe 't ook mag afloopen... laten we zorgen, dat we met elkaar nog eensi een gezellige „sportmiddag" hebben. Den ken de jongens van OLS er aan, dat in elk geval de wisselprijs op 't terrein is? Doet je best en veel succes. G. Deze welgeslaagde foto danken wij aan de heer Jurr. Beumkes, conducteur N.V. T.E.S.O., die van de Dokter Wagemaker af dit trotsche motor-zeilschip op de gevoelige pliaat vastlegde. Wij hebben alzoo onze plicht weer vervuld, Het pijnigend raadsel is nu weer onthuld, Doch hoe of 't scheepje nu verder zal "drijven, Dat moet vooralsnog een vraagstuk ons blijven. Wanneer straks September-maand komt in het land, Dan stappen wat „oudjes" voorgoed aan de kant, De nieuw'lingen worden dan welkom geheeten. En zijn op hun beurt op het kussen gezeten. Nu wordt er dat kussen door elk niet geroemd, Al wordt het natuurlijk een eer'plaats genoemd. Want als je daar pas zit, dan ben je onwennig, En mogelijk ook nog een beetje eénkennig. Dan zie je de Voorzitter daar in ornaat Beketend, gehamerd, u weet hoe dat gaat. Je vindt er virtuozen in praten en zwijgen En daar moet men trachten zijn deel van te krijgen. Maar niettegenstaande, je bent toch „mijnheer", Ja, heet in 't vervolg „Edelachtbare Heer", Al spit je je tuintje, al boet je je netten Je heet „Edelachtbaar", zoo wil d' etiquette. Maar weet: in die naam schuilt een heeleboel goed Wie heeft niet respect voor een edel k gemoed? Van hen, die je steeds, onder alles, kunt achten, Daar ben je ook zeker veel goeds van te1 wachten. In ieder geval is de strijd nu gestreên, Veel tijd en veel geld en papier vlood er heen. En was het klimaat dezer dagen wat gurig, Verscbeidenen waren nochtans nogal vurig. Veel schoone beloften zijn ons reeds gedaan, Wij wachten nu daden, daar komt het op aan. Maar laten niet al te gauw wij critiseeren Doch 't goed, dat gedaan wordt, eert beetje waardeeren. Het spreekwoord van stuurlui, die staan aan de wal, Geloof me, mijn lezer, is heusch niet zoo mal. Het blijkt altijd weer makk'lSjker praten dan werken, Hoewel we dat altijd zoo duid'lijk niet merken. Succes, Vroede Raad, in de strijd, die u. wacht. God sChenke u allen de moed en de kracht Om, wars van partijen, van richting of vrinden, HET BESTE steeds voor onz' GEMEENTE te vinden. HU1B DE RIJMELAAR. TRAGIEK. Bij Danzig bracht ik een bezoek aan een Joodsch kerkhof. Schamel zag het er uit. Er zijn graven, waar geen bordje de naam noemt van wie hier rusten. Er zijn er met een simpele aanduiding: Sara Klie- germann, Rosa Cohn. Er wonen nog maar enkele Joden in de stad, de allerarmsten. Ze hebben geen geld, krijgen geen steun, geen pas; geen mensch geeft werk.... mag niet. Eens -zal God oordeelen over zulk een handelwijze. Ik ontmoet in de buurt van het kerkhof oude vrouwtjes, sjofel, schuw, vast straatarm en maak een praat je. Wat zijn zulke verstooten stakkerds dankbaar voor 'n woord van medegevoel; een enkel woord, een blikeen zee van leed ligt voor je, wanneer je de diepte peilt. Wanneer ik na een beklimming van de Königshöhe, een vrij steile heuvel, te gen het vallen van de avond de stad weer opzoek, kom ik een klein Joodje tegen, 80-85 jaar; hij had een bleek, smal ge zichtje en liep met een stok. „Ik kom uit Holland en heb jullie kerkhof gezien", fluister ik hem in 't oor. Ik verzwijg maar maar, wat ik moest hooren. MERKWAARDIGE ONTMOETING. Merkwaardig was zeker mijn ontmoe ting met een der overlevenden van de bemanning van de Nipponia, een Duitsch met ijzererts geladen schip, dat een goede twintig jaar geleden bij de Texelsche kust, op de Haaks vermoedelijk, strandde. Van de 23 koppen kwamen er 13 om. Nu is de man matroos aan boord van een der schepen, die van Swinemünde op Danzig varen. OP POOLSCH GEBIED. Wanneer ik weer in Zoppot ben aange land, een onbeschrijfelijk mooie badplaats eigenlijk lijkt de heele Oostzeekust met hooge duinen er een maak ik een slippertje naar Polen. Opvallend is, dat men mij algemeen daarvoor heeft ge meend te moeten waarschuwen. Kellners, soldaten, burgers, douanen, officfleren allen zijn het er over eens, dat ik niet naar Polen moet gaan. Ze schieten daar, waarschuwen ze. Maar wanneer je in je eentje op reis bent door Europa, moet je je door zoo'n kleinigheid niet laten af schrikken. Ik spring over een beekje op de grens van Zoppot en Polen en tippel een meter of 12 het bosch in. Daar ont moet ik een man, die me niet onvriende lijk toeschijnt en even verder ontdek ik ©en douanehuisje, waar ik eens pools hoogte neem. Ik tref er een jongeman met zijn meisje, die belangstellend van mijn pas, foto's en verdere Lissone-papjeren kennis neemt. Erg gerust voel ik me hier intusschen niet. Meneer blijkt met revol ver en dolk gewapend en heeft een ge weer binnen zijn beraik aan de wand han gen. Hij zelf schijnt met mfljn komst wat verlegen. Zoo'n vreemde snoeshaan, zal ihij gedacht hebben: Wat voert die in zjjn schild? Vermoedelijk had hij strenge orders. Bij het minste gerucht buiten schrikt hij op en vliegt hij naar buiten om te zien wat er aan de hand is. De atmos- reer is hier wel geladen blijkbaar. Plotse ling verschijnen er wel 14 officieren in de buurt. Ik er ook uit. Nou zal j4 het hebben, dacht ik. Pas? Papieren? Al les in orde. Alleen: geen visum voor Polen. Daarvoor zou ik mij 's morgens tusschen 9 en 11 uur in Danzig moetert vervoegenïk heb op Poolsche bodem maar niet lang meer vertoefd. Ze moch ten me eensEen anm land moet 't zijn, Polen, maar geweren hebben ze er ge noeg. S1JBR C. EELMAN.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5