tweede blad n Texelsche courant Texelsche Berichten :kt et it. n. Woensdag 21 Juni 1939 mm giften alg. wijkverpleging istie icure, :anguitvoering in het park. GEMEENTE TEXEL NACHTVERBLIJF AAN VREEMDELINGEN (Buitenlanders.) De Burgemeester van Texel brengt ter jmneene kennis dat ingevolge het Ko- Ifoldijk Besluit van 14 October 1938, een ejer, dus zoowel hotel-, pensionhouder i)s particulier, die nachtverblijf verschaft an een vreemdeling (buitenlander) ver acht is hiervan mondeling of schriftelijk jnnis te geven aan het hoofd van politie lezer gemeente, onder opgave van naam, •ooniaam, woonplaats en datum van ge- «orte enz. Formulieren hiertoe worden verkrijg- aar gesteld op het gemeentehuis of bij Ie plaatselijke politie op de dorpen. Overtreding van het bepaalde wordt «straft met hechtenis van ten hoogste «n maand ot geldboete van hoogstens' 300.-. Texel, 20 Juni 1939. De Burgemeester voornoemd, KAMP. ht t buri Wed. B., Oosterend f5.—. HUZIEKTENTFONDS TEX. FANFARE. f2.50 van Texelaartjes en Gemengd (oor. toningtneester Jac. Kuijper, ichildereind 38, Den Burg. VREEMDELINGEN. hotel- en pensionhouders en particu- Jeren, die nachtverblijf verschaffen aan mitenlanders vinden in dit nummer een nededeeling van het Hoofd van Politie. Dns wordt verzocht met nadruk daarop aandacht te vestigen. IIIII PER K.L.M. Als een bijzonderheid deelt men ons nee, dat op de dag van de hervatting n de luchtdienst Amsterdam-Texel het leeie Revue-gezelschap, dat Zaterdag cn londag in de kermisweek hier optreedt, xr K.L.M naar Texel komt. Voor dit loei wordt een F 36 speciaal gecharterd. erkouse .0. Heiig. ;e. ef. 737 andelii? adres. in dril id. Ove schrede: j, welk een de aai' ertuga ie schre- taan. H chemeré n sigaï errootï daarow noodd it is, dl1 •de heeft gebruik vetzucht ogen I Meer dan 75U personen woonden Zon- lagavond de Zanguitvoering in het Park lij, een bewijs van belangstelling in de rotaties van Gemengd Koor en de Texelaartjes", beide onder directie van Je heer T. de Hoogh. Het weer werkte mee 0111 dez? avond te doen slagen Toen het kinderkoortje van wal stak mengde aanvankelijk het ge-koer en ge- van vogels in onze Park-volières ach in de zang, maar dat deèd geen af- TCuk. Integendeel, dat schiep juist de ifeer, die festiviteiten in de openlucht ïoo'n bekoring verleent. Het klonk aar- Jig, die kinderzang. Liedjes van jaren 'zen lier waren er bij, maar ook nieuwe. Wie aa,n«eet, dat de leeftijdsverschillen in dit •latpn a "ortje groot zijn en het repetitiebezoek ile laatste weken wel eens te wenscheu tol Wer''e^> /a' een mild oordeel vellen en .LÏmet ons van een succes willen spreken. Ter afwisseling bracht Gemengd Koor Enkele nummers ten gehoore. Deze waren li met zorg gekozen en ontlokten de luiste- 'hT aars telkens een hartelijk applaus. Jam mer, dat de tenoren verhoudingsgewijs met op de gewenschte sterkte zijn (domen en één stem te zeer domineerde. Trigens: verdienstelijk materiaal. Wel- mdende zang. Aandachtig auditorium, hrêda ,,an een'g rumoer soms zoo storend bij M, 1 ||j Jineerten was geen sprake. Daar zou f ''v0|,. politie drie man sterk trouwens feer vit st°kje voor hebben gestoken. de z<« eid. Mc vanaf <1: arom hem gf' emdehnj eper loen? Illlllll POSTDUIVENSPORT. Illlll iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiil CHATEAUROUX-TEXEL. Zondag 18 Juli hield de Postduiven- :er^en. haar buitenlandsche vlucht van diateauroux af, gelegen ongeveer 200 LM. beneden Parijs. De duiven werden 5 morgens om 6 uur in vrijheid gesteld 3|J helder weer. De eerste duif bereiktq 3Jar hok om 3 uur 34 min. 49 sec.snel-) 1269,5 M. per minuut. De afstand Bosch-en-Duin is 729.717, DeCocks- fcrP 743 K.M. pe prijzen werden verdiend door d' «den: J. Buis 1-3-4; Zuidema, De Cocks- lorp 2. °or De Cocksdorp Vrijdagavond in- "iven voor de jonge duiven, Zaterdag- ~g Den Burg, voor Schagen. B. J VEREENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW OP TEXEL. EXCURSIES. Evenals vorig jaar houdt de B.V.T. voor haar leden een excursie langs de proefvel den. Deze zal plaats hebben Dinsdag 27 Juni a.s. In de Texelsche Crt. van Zater dag a.s. zal de tocht precies omschreven, worden en zal ook worden medegedeeld, wat in hoofdzaak op de proefvelden te zien is en wat meer zal worden bekeken. Nu volstaan we met even in 't kort mede- deeling te doen. 1. Bezoek aan boerderij „Vruchtbaar oord" in Eierland. Daar verzamelen. Be zichtiging schuurinrichting en diverse ma chines. 2. Proefvelden der B.V.T. bij Vrucht baaroord, Van Santen, Smit, Modestia; en Van Maldegem (bij boerderij A. Gar- ritsen). 3. Lucemeproeven bij Roeper de Vrij heid en L. de Waard „De Hoek". 4. Enkele perceelen zeer goede gewas sen (zomertarwe, aardappelen, vlas) en enkele perceelen met slechte stand door WACO-TRIPS Reisbureau Waco, Rokin 64 a, Amster dam, Telefoon 35435, organiseert iedere Zondag, Dinsdag en Donderdag trips naar Texel. „Geheel verzorgd f5,25". U.D.I. EN V.V.V. In overleg met de V.V.V. zal U.D.I. op Donderdag 27 Juli een tweede opvoe- ring geven van het succes-stuk „Om 10 duizend Dollars".. Dat gullen veel bad gasten en Texelaars op prijs stellen. MEVR. KOENS, DIERENARTS Eind vorige week is onze plaatsgenoo- te, mevrouw Koens-van den Nieuwenhuij zen, aan de veterinaire faculteit van de Utrechtsche Universiteit afgestudeerd. Zij is derhalve dierenarts geworden. Een bij zonderheid, want maar zelden voelen da mes zich tot deze studie en dit ambt aan getrokken. Mevr. Koens is de vierde vrouwelijke dierenarts in Nederland, de eerste evenwel, die het ambt ook werke lijk zal uitoefenen en wel samen njet haar echtgenoot, de lieer H.Koens, die, zoo als men weet, de praktijk van de heer Frederiks heeft overgenomen. De liefde tot hun beroep zit zoowel mevrouw Koens als haar man in het bloed, want beider vader is dierenarts, terwijl ook andere familieleden zich aan de diergeneeskunde wijden. Het ligt in de bedoeling van het echt paar Koens in het bijzonder van schapen- ziekten studie te maken. Allen, die nier bij hun medewerking willen verleenen, worden vriendelijk uitgenoodigd zich met de heer Koens in verbinding te willen stellen. Wij bieden mevr. Koens gaarne onze gelukwensch aan en spreken de hoop uit, dat beider arbeid het resultaat moge heb ben, dat zijzelf en degenen, die hun "hulp inroepen, daarvan verwachten. VOOR DE MILITAIREN. Hebt u benoorden De Koog het ten tenkamp gezien, dat daar opgeslagen is als zomerverblijf voor de militairen? Het ligt er prachtig. Menigeen zou er wat voor over hebben om daar, zoo vlak bij de zee, te midden van dennen en duinen, een paar weken zomervacantie te houden. Maar de militairen, die reeds eenige maanden in De Koog verblijf hebben ge houden en nu het vooruitzicht hebben, ook de zomer nog hier te blijven kam peeren jonge mannen, dié elders hun werk, hun zaak, hun familie hebben zij beschouwen dit kamp niet als een pret tig zomerverblijf. Wat zij er o.a. missen is een cantine, waar vlak bij huis in eigen omgeving tegen lage prijs consumptie's te krijgen zijn, waar wat gezelligheid en huiselijkheid gevonden wordt en een rustig hoekje gelegenheid geeft tot wat lezen of 't schrijven van een brief naar huis of naar „haar". In nauwe samenwerking van de leger leiding met de Texelsche Commissie voor de militairen, zal nu een groote tent als cantine worden ingericht. En voor deze zeer aanbevelenswaardige zaak zal a.s. Zaterdag worden gecollecteerd. Hoe meer er inkomt, des t,° gezelliger kan een en ander worden opgezet. De commissie vertrouwt op aller medewer king. Een kleinigheidje voor ieder kan dit mooie plan reeds doen slagen. Het Comité ter Behartiging van de Belangen der tijdelijk op Texel vertoevende militairen, Mr. A. F. Kamp, voorzitter. Ds. F. Visser, Warmoesstraat 22, tel. no. 135, secr.-penn. Giro no. 34380. Pastoor J. P. Brinkman. N. Bruin, Res. Ie Lt. der Inf., tijdelijk te De Koog. J. v.d. Kooy, Res. 2e Lt der Genie, tijdelijk te Den Hoorn. P. Kuiper, Ouderling Geref KerkH.V. Ds. A. A. van der Leer. M. A. Smeenk, Kapt. der Inf., tijde lijk te De Mok. Dr. A. Vis. droogte-structuurfouten, grondafwijkin- gen. 5. De bouw op gescheurd land (Molen buurt). 6. Roggeproefveld in de P.H.P. (De Graaf) en goed vlas in de P.H. 7. Vermoedelijk enkele typische zieke velden, waar verbetering werd verkregen door Mangaan of Magnesium. In verband met de organisatie van de tocht is het noodig, dat de liefhebbers zich spoedig aanmelde.n. Een 35-tal gaf zich al op. Wie dit nog wil doen, kan! zich bij E. v.d. Ban aanmelden tot Don derdagavond 22 Juni, liefst door inleve ring van de gezonden kaart. Let dus s.v.p. op de mededingen in het nr. van Zater dag a.s. Daar komt de heele regeling in. Er wordt ook een excursie georgani seerd van twee dagen naar Friesland cn Groningen. Wie daar aan mee wil doen, geven zich eveneens vóór Donderdag avond 22 Juni op bij E. v.d. Ban. E.v.d.B. DE WOL EN HET SCHAAP Het eerste congres van Eutopeesche schapenhouders, te Brussel gehouden, zal de regeeringen verzoeken het gebruik van de naam w o 1 uitsluitend te doen beper ken tot het natuurlijk product. Niet meer spreken dus van „melkwol". Maar in Duitschland is de gebruikelijke naam voor katoen: „Baumwolle". Wat moet Hitier daar mee aan AFSCHEIDJ. BOON. J. Boon gaat de dienst van het Staatsboschbeheer met pensioen verlaten. Zaterdag 18 Juni kwam het personeel van de Boschwachterij Texel bijeen om afscheid te nemen van de voorwerker J. Boon, die door het bereiken van de 65- jarige leeftijd de dienst van het Staats boschbeheer met pensioen gaat verlaten. De heer Epe, boschwachter in de Boschwachterij „Texel", die daarbij aan wezig was, gaf een overzicht van hetgeen hij in al die jaren voor het tot stand ko men van het hier aanwezige boschbezit wel heeft gedaan. Dat is ongetwijfeld zeer veel, daar Boon een staat van dienst heeft, die slechts met zeer weinige te vergelijken is, want niet minder dan 40 jaren heeft hij zijn functie op een voortreffelijke wijze vervuld. Hij kwam reeds op 22-jarige leeftijd bij het Staatsboschbeheer in dienst cn door zijn biezondere plichtsbetrachting, gepaard gaande aan een practische blik op de uit te voeren werken, werd hij al spoedig uitgekozen om als voorwerker op te treden. Dat ook zijn superieuren zijn werk op hooge prijs stelden, bleek het beste, door de Koninklijke onderscheiding die hem op 30 Juli 1931 ten deel viel, de zilveren eere-medaille veifbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Doch niet alleen bij zijn superieuren, ook bij het onder zijn toezicht werkende personeel stond hij goed aangeschreven. Dit bleek voldoende uit de waardeerende woorden, die bij zijn afscheid werden ge sproken. Door de vaste arbeiders werd hem bij zijn afscheid een keurige leunstoel en door de contractarbeiders 2 mooie schilderijen als blijk van waardeering aangeboden. De voorwerker J. Boon kan met vol doening op zijn werk terug zien, want met zijn volle medewerking, is hieron der vaak moeilijke omstandigheden, een bosch ontstaan, waarop Texel trotsch kan zijn. Hiervan kan Texel in de eerste plaats profiteeren, maar ook de duizenden, die van elders hier komen, om nieuwe levenskrachten te verzamelen. Moge Boon nog lang van zijn welver diende rust genieten. A. iiiiiiiiiiiiitiiti^iiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiillllll RIJMELAR1JTJE. Mini - lllllliiiiiiiiiiiiiuiiuuiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiinill Mcdedeelingen van Texels Bioscoop-Theater LANGSTE DAG. De langste dag, hoe gaarne hielden Wij, als het kon, hem nog wat vast. Want al te gauw heeft hij ook dit jaar Ons menschenkind'ren weer verrast. Wij waren nog in 's levens opgang, En wandelden van licht tot licht. Nu zijn we óp de berg gekomen, Eén oogenblik een vergezicht Dan gaat de weg weer naar beneden, De donkerheid weer tegemoet; Eerst aarzelend, met loome schreden, Maar ongemerkt met groot're spoed. Zoo is ons leven steeds een zoeken, Een jagen naar de hoogste top. Wij klimmen onder struik'len, vallen, Doch niet versagend, er bij op. Maar als wij eenmaal aangeland zijn Bij 't hoogst voor ons bereikbaar doel, En dan de blik eens laten dwalen Over dit simpel aardsch gewoel; Dan voelen we, dat wij toch eenmaal Ook weer de t'rugweg moeten gaan, En dat geen rnensch, wie hij ook zijn mag, Steeds op de top kan blijven staan. HUIB DE RIJMELAAR TEN WESTEN VAN SJANGHAI met Boris Karloff, behoort tot de beste „thril lers" van de laatste tijd. Een film rijk aan sensationeele gebeurtenissen en qpwin- dende avonturen. Daarbij een actueele schildering van de oorlog in China. WELKOM VREEMDELING is een amusante geschiedenis, waarin de radio zanger Dick Powell en de bekende film acteur Pat O'Brien, alsmede de lieftallige Priscilla Lane voor tal van komische situ aties zorgen, aardige refreins zingen en de toeschouwers een uurtje ongedwon gen laten lachen. TEELTVERGUNNINGEN. Het Handelsblad verneemt, dat de Nederl. Sierteeltcentrale maatregelen over weegt om nog dit seizoen een einde te maken aan de vrije handel in bollenteelt- vergunningen. Aan de misstand, dat han delaren van de geldnood van kweekers gebruik maken 0111 hun vergunningen te koopen, zal daarmee een eind komen. Het is de bedoeling, dat alle teeltvergunnin gen tegen vergoeding op naam van de Sierteeltoentrale zullen worden overge schreven. De verdunningen zal men dan slechts tegen vastgestelde j>rijs kunnen koopen van of verkoopven aan de Sier- teeltoentrale. OUDESCHILD. THEE-PROPAGANDA. Maandagavond was het Eigen Gebouw geheel met belangstellenden gevuld, toen het T hee - P ro pag an d a - B u re a ugevestigd te Amsterdam, een propag. avond beleg de. De propagandiste heette namens de directie de aanwezigen welkom en deelde mede, dat het niet de bedoeling was pro paganda te maken voor een sjreciaal merk thee. Het Bureau is ingesteld door de planters in lndië, die daarvoor een be paald bedrag per pond thee betalen. Het doel is, het verbruik van de thee te be vorderen. Dit heeft inderdaad succes. In Nederland steeg de omzet in 1938 met 10 pet. tot 22 millioen pond. Maar onze leuze, zei spr., is niet: Drink meer thee, doch: Zet beter thee. Alleen wanneer u een heerlijk kopje thee drinkt, verlangt u naar meer. En dit is het streven van ons Propaganda Bureau. Hierna werd de dames, onder een hu moristisch babbeltje verteld, hoe thee ge zet moest worden, om de smaak zoo goed mogelijk te doen zijn. Nu werd een film vertoond, waarin het geheele jrroces van de groei van de theestruik af tot de ver- verzending als thee naar de verschillende landen in beeld was gebracht. Zeer in teressant. I11 de pauze kregen de aanwezigen gra tis een kopje thee, op de juiste wijze klaargemaakt, dat allen zich goed lieten smaken, terwijl diverse vragen werden beantwoord. In aansluiting op de eerste film werd nog een beeld gegeven van het verdere proces, noodig om het product b.ij de ge- gebruiker te brengen, terwijl met een teekenfilmpje werd geëindigd. De propagandiste sloot hierop met een toepasselijk woord. Ook op andere dorpen zijn (worden) zulke samenkomsten belegd. Toegangs kaarten verstrekken de winkeliers, bij wie u thee koopt. SPORT OP TEXEL SCHOOLVOETBAL. Oosterend is kampioen. Zoals we ver wachtten, won zij Ziaterdag van Chr. School. Ze behaalde daardoor voor de eerste maal het kampioenschap. Gefelici teerd, jongens. Jullie hebt er hard voor moeten werken. Maar nu is dan ook de begeerde wisselprijs voor een jaar in Oos terend, nietwaar? Bewaar 'hem goed en probeer 't volgend jaar, hem in Ooster end te houden. De wedstrijd OLSDe Koog eindigde warempel onbeslist. On danks groot veldoverwicht kon De Koog niet één doelpunt maken. Jammer, „Kogi- nezen", nu moet je, wil je de 2e prijs behalen, een beslissende wedstrijd winnen van RKS. En reken er op, dat die hun nederlaag in De Koog willen „wreken". Dat wordt a.s. Zaterdag nog een span nende strijd tussen RKS en De Koog. Doet allen je best. Na afloop van de wedstrijd Chr.School Oosterend, verzamelden zich allen, die op het terrein aanwezig waren, voor de tribune, waar de heer Riteco de wissel- prijs en de speldjes aan Oosterend uit reikte en een kleine toespraak hield. Spr. teliciteerde Oosterend met het behaalde succes en vond het prettig, dat het kam pioenschap van de schoolwedstrijden nu eens niet in „de grote stad" viel, maar! op een der buitendorpen. Dubbel jammer vond spr. het daarom, dat 't De Koog De Engelsche nalatenschap van Sir Henry Deterding bedraagt, na aftrek suc cessierechten, 3,25 millioen gld.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5