met eer Over 'n bezoek aan Vlieland. Doe ha J- GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Familie T., Oosterend f5. NAAR TEXEL. Zondag en Dinsdag j.l. namen resp. 50 en 38 personen deel aan de Van der Schuyttrip. CONSULTATIEBUREAU. Wij brengen onder de aandacht van be langhebbenden, dat het Consultatiebureau niet deze wieek zitting houdt maar op Vrijdag 14 Juli. SIEM DE WAAL. Onze Zuid-Afrikaansche schrijver. brief- „Waar blijven tooh de brieven van Siem?" wordt ons bij herhaling ge vraagd. Men wordt ongeduldig en ziet met belangstelling uit naar een teeken van leven van hem, die zoo gezellig over land en volk van Zuid-Afrika schrijven kon. Het verheugt ons te kunnen meededen, dat onze Zuid-Afrikaansche vriend bin nenkort de pen weer zal opnemen. Het |heeft hem de laatste maanden voor brief schrijven te zeer aan tijd ontbroken; hij heeft zich in zijn tweede vaderland n.l. een eigen huis gebouwd; we bedoelen het letterlijk, lezer en u begrijpt, dat ieder vrij uurtje daar werd besteed. „Werk loos" is Siem niet geweest, zoodat met de bouwerij 's morgens vroeg en 's avonds nadat zijn gewone dagtaak er op zat menig maandje was gemoeid. Hij zal daar zelf in zijn eerstvolgende brief wel meer van vertellen. Voorloopig volstaan we met dit krabbeltje bij zijn jongste portret. RIJMELARIJTJE. DAAR IS EEN TIJD.... Daar is een tijd van komen, Daar is een tijd van gaan. Dat hebben de Ministers Waarschijnlijk ook verstaan. Althans hebben de heeren Het bijltje neergelegd, „Huishouden zonder oenten" Dat gaat toch blijkbaar slecht. Daar is een'tijd van komen, Daar is een tijd van gaan. Maar Hollands flinke huisvrouw Blijft in haai" scheepje staan. Al is 't vaak onbestuurbaar, Al raakt 't soms aan grond; 't Zou Hollands vrouw niet wezen Zoo zij haar plaats afstond. Voort, door de milde golven, Het roer vast in de hand. Een goeie kapitein springt Toch niet direct aan land? Een huisvrouw krijgt geen lintje, En ook geen pensioen, Hoewel zij soms geen twee jaar Maar vijftig dienst moet doen. Toch weet zij mee te praten Van financieel beleid, Al is zij dan geen „doctor" Of „Meester" zoogezeid. Die titels klinken aardig, Heel deftig en heel rijk, Maar theorie is waard'loos Als daar niet is practijk. En daarom Excellentie, In 't nieuwe kabinet Naast iedere Minister Een huisvrouw neergezet. En is dat soms te kostbaar, Iets wat ik respecteer, Doe hem dan voor een jaar eens Bij 'n huisvrouw in de leer. HUIB DE RIJMELAAR RECHTSVRAGEN. 34. HERTROUWEN. Het antwoord op desbetreffende vraag in een vorig nr. gold een vrouw. Voor wie de vraag stelde was het antwoord dus juist. Mannen kun nen na 'het uitspreken van de echtschei ding meteen hertrouwen. 35. ONDERSTEUNING. Gezijt slechts verplicht om uw schoonmoeder te onder houden, niet om haar tweede echtge noot te ondersteunen. Ill WIJ LOGEEREN OP TEXEL. WIE? WAAR? TOT WANNEER? Ten dienste van hen, die gedurende de zomervacantie op Texel logeeren, ope nen we een nieuwe rubriek, waarin zij KOSTELOOS kunnen laten opnemen: a. Naam; b. Adres (elders en op Texel); c. Datum (tot welke het verblijf op Texel duurt). Doel van deze rubriek is: contact tot stand te brengen tusschen kennissen en familieleden, die zonder dat van elkaar te weten op Texel van hun vacantie genieten. Elders verschijnen z.g. „Bad- couranten" met de namen van alle gas ten. Dit voorbeeld meenen we niet te moeten navolgen. Wie hier van bezoek van familie of kennissen verschoond wenscht te blijven, behoort niet met naam en adres bekend te worden gemaakt. Wie er wèl op gesteld is, wijzen we hier de weg. Ons blad wordt op Texel huis aan huis gelezen; het ligt op de leestafel in ieder hotel en elk pension. Verzoeke opgaaf bij voorkeur per brief kaart; Vrijdags en Dinsdags uiterlijk 4 uur. Ten overvloede verzoeken we hotel - en pensionhouders beleefd, hun gasten op deze rubriek opmerkzaam te maken. REDACTIE TEXELSCHE COURANT. ii. WE GAAN SCHEEP. Per stalen ros startten we omstreeks half drie van Den Burg. De Quo Vadi&y eens een Heldersche vlet, lag al bij het voormalige poldertje De Volharding ge reed. Op de stoere zeemansrug van „Toon" worden we aan boord gedragen. De vlet ligt namelijk een paar meter uit de wal. Bakker bekleedt de eervolle functie van machinist. Ja, ja, de Quo Vadis is een motorboot, waar gang in zit. Eerst ging alles zeilende, maar toen kreeg men op eens een helder idee. „Zou een Ford- imotor het doen?" Hij doet 't best. Het vier cylindermotortje maakte wel een la waai als de motor van een zware tractor en onderweg hapte en hijgde het wel eens leen keertje moedeloos, maar tenslotte sloeg het zich er toch dapper door. „Als ie eerst weer es flink wat uren gedraaid heeft, dan laten we hem niet meer op benzine loopen, maar dan geven we hem petroleum". Er staat geen zuchtje wind. De heele natuur schijnt uitgestorven. Zelden strijkt er een vogel over de Quo Vadis. Eerst gaat het een stuk onder de steile, steeds nog afbrokkelende N.O.-kust van Texel' langs. Dan zetten we koers naar het Noorden, achter ons een visschersschuit met robbenjagers aan boord. Ze staan met hun drieën op de voorplecht, het geweer in de aanslag. Een robbenland. Bij tientallen zie je ze in de verte op de zandbanken liggen, zich koesterend in het warme zonnetje. „D'r liggen er wel een paar honderd", verzekert Toon ons. Jammer, dat je er niet zoo dicht bij ken kotnme". (Het isi Toon om de twee gld. premie te doen, die het Rijk uitbetaalt). Plots grijpt Piet zijn geweer. Hij wijst ons op een klein zwart stipje, op een goei honderd meter afstand. „Een rob, kijk; hij heeft nog een jong achter zich". Toon draait de helmstok om teneinde Piet een kans te geven. Maar die zeehond heeft ons natuurlijk al lang in de kijker giekregen. Weg is-ie. Dan in ééns komt-ie |aan de andere kant weer boven, zijn bruin-zwarte kop glinstert in de zon. „Paf". Opspattend water, waar eerst nog de kop van het zoogdier angstig rond- speurde. Dan zien we heelemaal niets meer. Misschien is het schot mis geweest, mis schien heeft het wel doel getroffen, maar dan niet op de juiste plaats. We komen moeder met kind niet meer op het spoor. Later zagen we hen een heel stuk verder koersen. Ook de robbenjagers kwamen laohter ons aan. Zij hadden kogels in het geweer. Daarmee heb je minder trefkans, Piet houdt het tenminste maar bij hagel. Het was Piet er om begonnen de moeder Van het jong te scheiden die kleine rob ben laten zich gemakkelijk vangen en de premie is er niet minder om. Illill PLANTEN IN KAMER EN TUIN. 93. KERSTSTER. Vanaf de tweede week in Juni verlangt zij een zeer luchtig en halfzonnig plekje, liefst buiten, met pot in de grond gegraven, 't Mag haar nu niet aan gietwater en bemesting ontbre ken. Wij bemesten iedere 15 dagen met een slappe oplossing van een goede hu- musplantenmest. Tegen heftige onweers regens en 's zomers hagelbuien moet de plant beschermd worden. DAT IS KRAS BABY-RAADSLID. De „democratie" zet ons soms voor zonderlinge dingen. Vooral de uiterste „democratie", die zich althans zoo noemt. Bij de jongste Raadsverkiezing te 's Gravenhage hebben de communisten een zetel gewonnen: de heer Lou de Vis ser zal dus voortaan een „kameraad" krijgen in de Haagsche Raad. De tweede gekozen communist luistert naar de naam A. van Dijk. Deze tot vroede vader ge bombardeerde communistische knaap is 23 jaar oud. Wij waren er getuigen van, dat men hem aarzelend vroeg: „Bent u raadslid geworden?" „Ja, ik ben raadslid." „Maar hoe oud bent u dan?" „23", zei de jongeling, parelend van trots op zijn leeftijd. Nu moet men weten: 23 is de minimum-leeftijd om tot raadslid gekozen te kunnen worden. En de minimum-leeftijd voor kiezer is25. Wij worden dus in de koninklijke residen tie in den vervolge mede-,,bestuurd" door iemand, die de wet nog niet gerechtigd; verklaart en nog niet bevoegd acht om door zijn stem te kennen te geven wie er in openbare colleges dienen te worden ge kozen. Daartoe mist hij nog de noodige zeggenschap. Maar om de stad te helpen besturen, is hij goed genoeg. „Haagsche Post". We tuffen weer voort in de richting van de Vliehors, die zich oneindig breed uitstrekt, de „Sahara van het Noorden". Men maakt ons attent op de tonnen en andere bakens. „Daar ligt het wrak van de Tengoy. Zes jaar geleden lag het nog 50 meter van de Hors en nu is het er wel een K.M. van verwijderd. Zoo slinkt de Vliehors". We naderen en het gaat hard ook. Ge„kibbel" tusschen de twee com pagnons over de vraag hoeveel K.M. de motor wel haalt. Tenslotte worden zij het eens, dat-ie wel 14 K.M. per uur loopt. Niet kwaad bekeken. De afstand, die we varen is ongeveer 7 K.M. Maar niet recht uit, recht aan. Asjeblieft. Hier kan je geen kind aan het roer zetten. Wat 'n grillige stroomingen en draaikolken. En jiu is het nog wel bladstil op zee Langs ondiepten en door geulen van 23 en meer diep. VOET AAN WAL. Weldra hebben we de Vliehors be reikt. De fiets wordt van boord gehaald! en daar gaat-ie. „Goeie reis" wenscht de bemanning ons toe, „je kunt het best doen door eerst langs de noordkant van het reddingboot huisje te loopen, tot je bij het Noordzee strand bent, dan kan je fietsen tot aan dam zes toe. Daar ligt het slag naar het PosthuisWe danken voor de raad gevingen en spreken af: „Tot overmor gen, 's avonds om half zeven". Midden op de Vliehors is het wel ontzettend eenzaam. Door het niet erg heldere weer was de kustlijn van Texel meer en meer vervaagd. Heel in de ver te lag de bewoonde wereld van Vlie land. Op zoo'n afstand doet dat merk waardig aan. Je ziet niet anders dan donkere vlekken, die als het ware in de lucht hangen. Dat zijn de dennenbosschen waarmee de duinen begroeid zijn; vooral aan de Oostzijde bereiken deze een be langrijke hoogte. Zoo is het zg. Vuun- boetsduin wel veertig M. hoog; daarop is de lichttoren gebouwd. Waar je ook op het eiland zwerft, meestal ontdek" je weer die trouwe wachter. EEN BROKJE GESCHIEDENIS. Waar we nu door het mulle, rijk met schelpen bestrooide zand sjokken, lag twee eeuwen geleden een duinlandschap (met vruchtbare valleien. Hier lag het dorp West-Vlieland. Plaatwerken van W. Vlieland bevinden zich thans nog in het raadhuis van Oost-Vlieland. West-Vlie land werd verwoest in de stormnacht van 26 Febr. 1714. In die nacht strandde een vaartuig, dat de stuifdijk vernielde. De woest opgezweepte elementen hiel den hevig huis. De kerk en vele huizen werden vernield. De schade werd hersteld doch toen acht jaar later nogmaals een' stormvloed het dorp teisterde zag men zich genoodzaakt veiliger oord op te zoe ken. Soms worden op de Vliehors nog brokstukken van zerken, muren, e.d. ge vonden, alle afkomstig van het vergane dorp. J. ZOO SCHREEF.. DANZIGER VORPOSTEN: Tot de te rugkeer van Danzig naar het Rijk is be sloten. De Fiihrer zal de datum er voor vaststellen. Naar aanleiding van de kabinetscrisis: VOLKSDAGBLAD: Wat er ook ko men mag, onder leiding van Colijn blijft het altijd even slecht. VAN OVER DE GRENS. j|j|£ |||lj|iiiiii!!!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| INTERNATIONALE TOESTAND. Indien het spreekwoord „blaffende hot- den bijten niet," met alle respect v<yr buitenlandsche politici, op de staatslied van heden toegepast mag worden, belevej we een erg rustige tijd. Want er ver wordt duchtig gesproken. De staatslieden van de groote landen beijveren zich tsi elkanders volken „laatste waarschuw®, gen" te doen hoornen, waarin ieder hoe sterk voorbereid ,en hoe vastberade men is. Het is slechts jammer, dat h; bovenbedoelde spreekwoord niet altoos opgaat en dat men juist niet weet, waj. neer dat het geval is. Daarom beleven het tegengestelde van een rustige tijd terwijl inderdaad de overtuiging afo. 'meen is, dat er schier niets behoeft te beuren, of de vonk is in het kruit. Ut kampen staan sterk gewapend tegenove- elkander, bereiden zich aan alle kant vo» en rekenen er op, dat het binpenkort nc dig kan zijn geweld te gebruiken, h brandhaarden zijn Danzig "en het Vem Oosten. Indien Duitschland te Danzig ee staatsgreep onderneemt breekt degrooti ellende los. En zoozeer spitst men zich cr de mogelijkheden, aan dit front, dat hel Verre Oosten daarbij op de achtergrond zinkt, ofschoon Japan, dat dit gevoelt e zijn kans waarneemt, de druk daar regel matig versterkt. We leven dus op «3 vulkaan. Voor Feestelijke bijeenkomsten 4 als steeds in ruime mate voorhan- 4 den: guirlandes, serpentines, mut- 4 sen, maskers, feestliederen, enz 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 Te Danzig is men zich druk aan bewapenen. Dat geschiedt onder ha motto „uitbreiding van de politiemacht" hetgeen juridisch veroorloofd is volgi de bestaande verdragen, doch natuurlijl niet anders is dan oorlogstoebereidic- Oost-Pruisen is stampvol militairen. Sb wakije ook. E11 de Duitsche staatslieda verklaren, dat Danzig Duitsch wordt het moment, dat de Fiihrer bepaalt. In het Verre Oosten wordt de blokbk van de Britsche (en Fransche) concessie en van de Chineesche kust gedurig ver scherpt. Ook te Koelangsoe dringen Japanners steeds meer op. Engeland o» derhandelt, doch Japan weet, dat thaa zijn moment gunstig is en beperkt vree» delingenrechten in China steeds meer. Op zichzelf is daar niet heel veel tega te zeggen, want de vreemdelingen is China zijn daar vreemdelingen. Dochd China daar zooveel beter van worden als de blanken door de Japanners re- vangen worden, staat nog te bezien. Dt Japanners droomen er van, de beheer- sellers van het Verre Oosten te zijn. [au dag Doven een oor d. 4 ten ENGELAND-RUSLAND. I283 De Engelschen (en Franschen) liebbe te Moskou nieuwe voorstellen ingediend Met hetzelfde optimisme, waarmee steeds opnieuw werd aangekondigd, dat een ac coord voor deur stond, wordt ooi thans vermeld, dat een overeenstemmia 101 nu zeer nabij is en het alleen nog maa aankomt op „het zoeken van de juisH bewoordingen". Het is natuurlijk moge lijk, dat ditmaal dit optimisme zich ah juist rechtvaardigt. Doch duidelijk is, H het trotsche Albion ontzaglijk veel re de vaak met zooveel afkeuring besproka bolsjewieken verdraagt en dat de heers te Moskou van deze positie innig genie ten. Zou bij het bereiken van het accoori koning George van Engeland tot eens godlooze worden benoemd en Stalin 4 orde van de kousenband krijgen? Natuur lijk is de liefde tusschen het aristom tische Albion en het bolsjewiekenlanl niet erg groot, maar men heeft elkande noodig, en dan kan er v-eel. RUSLAND—NEDERLAND. Ied Iets zeer merkwaardigs werd verlefe week door de Rus Zjdanow, voorzitte van de commissie voor buitenlandscb aangelegenheden van de Opperste Raa der Sovjet-Unie, onthuld, n.l. dat Enge land en Frankrijk aan Rusland ook g vraagd hebben om Nederland te „garar deeren". In Nederland wordt dit met groote ver bazing vernomen, want ons land is daar in niet gekend en zou evenals de Oost zeestat-en en Finland in dit geval klaard hebben, dat het geen enkele oc zijdige garantie begeert, daar deze tegel' over de tegenpartij onvriendelijk is en difi de neutraliteit aantast. Engeland f Frankrijk doen dit alles echter geheel bui ten ons om. De strekking van de Britsche en Frar- sche stap is, dat Rusland beloven moet de Engelschen en Franschen te hulp komen, indien deze om der wille eend eventueele aantasting der onafhankelijk' 'neid van Nederland of België in oorlog met Duitschland mochten geraken. Dj* kunnen wij op zichzelf niets tegen hebber- al is het onmogelijk er officieel ken"1' van te nemen, wijl dat onderstellen z011' dat Duitschland aanvallen kon. Met «boort Oostere Met I «boort De Wa Hiern dank v bng. 01 onze ge In he jn 011 de troo: dragers ter, de Oostere Gevr; Brievi blad. Ier berc 5 nm op de Waa zal SIer hel R. iierrenh :lden - Vi roman 1 - E. :en Cl blz A. 432 blz - He ABC-roi - Le «nan 1 - Ge rattende ren, bi toor ie rlz geb - M iman 1 rotogra: - lat druk 24: - El blz geb. - Le beesten. - Ar 4BC-roi - Waamsc redactie leïll ge voor rad reuken, inbegrip reuken Banketb 5,50, ge E E

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2