Brieven van Texelaars in den Vreemde. JEUGDDIENST. Men schrijft ons: Aan de Jeugddienst, die a.s. Zondag avond zal gehouden worden in de Her vormde Kerk te Den Burg (voorganger Ds. Visser) hoopt het Hervormd Koor van Den Hoorn zijn medewerking tever- leenen. Deze jeugddienst is bestemd voor jonge menschen van plm .1530 jaar, terwijl, ieder, van welke leeftijd ook, welkom is. De toegang is vrij. Programma's met de tekst der liederen (enz.) worden gratis, verstrekt. Aan de uitgang is collecte ter bestrijding der onkosten. DE MOK. WATERVLIEGTUIG BOTST BIJ KAMPEN TEGEN EEN RIJNAAK. Op de IJssel bij Kampen is Donderdag middag een watervliegtuig van De Mok, L. 6, in botsing gekomen met een Rijn aak, die midden op de rivier in de rich: ting van de Ketel voer, aldus het Han delsblad. Het toestel was omstreeks half vier opgestegen en ongeveer 100 M. achter het schip losgekomen. Men vermoedt, dat het vliegtuig vlak bij het schip, toen, het nog geen voldoende hoogte had, op zij is geschoven door een rukwind, die over de IJsseldijk kwam. De bestuurder trachtte nog het toestel over het schip te trekken, doch een der drijvers qaakte het achterschip, zoodat 't vliegtuig neer stortte. Het kwam op de stuurhut en de kombuis terecht, die totaal werd ver nield. De stuurman van de boot, diens vrouw en zoon wisten zich bijtijds buiten gevaar te stellen. Slechts de jongen kreeg lichte, verwondingen. De twee inzittenden van, het vliegtuig, de bestuurder, korporaal- vliegtuigmaker Bakker en de waarnemer G. J. Coppens, slaagden er in uit het toestel te klimmen. Bakker had lichte ver wondingen in het gelaat. De schade was zeer ernstig. Op het achterschip was het een verwrongen hout en ijzermassa met daartusschen vernielde stukken huisraad. Van het vliegtuig werd de rechterdrijver weggeslagen en de mo tor geheel vernield. Het toestel is na de botsing gezonken. Deskundigen uit het vliegkamp De Mok, die spoedig met een ander vliegtuig arriveerden, stelden een onderzoek in. OUDESCHILD. HET ORANJE-COM1TE VERGADERDE. ZUlDERZEESTEUN. Op het oogenblik zijn er 110 personen, die wekelijks een geldelijke tegemoetko ming ontvangen ingevolge art. 13 derZui- derzeesteunwet Over het le kwartaal van 1939 is aan steun uitbetaald f 12,155.20. Over het 2e kwartaal f 11.671.50. Over het le half jaar 1939 is in totaal dus uitbetaald f 23.826.70. Aan bedrijfstoeslag op garnalen is over het 2e kwartaal 1939 aan garnalenvis- schers uitbetaald f850.—. In totaal dus f 24.676.70. minium dat is kras i ihiiiiiiiii SERVICE bij de Ned. Spoorwegen. Een jongeman staat in de vroege och-, tend voor het loket van de Ned. Spoor wegen te Harlingen en bestelt een kaartje naar Assen voor een bezoek aan de T.T.-raoes. Een oogenblik later staat hij wanhopig in zijn zakken te tasten en hij bekent dan met een kleur van verlegenheid, dat hij zijn geld thuis heeft laten liggen en geen cent op zak heeft..... De ambtenaar kijkt een oogenblik be denkelijk, vraagt dan naam en adres en zegt gemoedelijk: „Nu, we zullen hei geld voor het kaartje straks wel even bij u thuis ophalen". „Als u toch die moeite wilt doen", repliceert de jongeman, „geeft u me dan alsjeblieft van een tientje terug". De ambtenaar lacht en de conducteur die intusschen komt manen, dat de trein op het punt staat om te vertrekken, lacht eveneens. Dan krijgt het slachtoffer zijn kaartje en netjes van het fictieve briefje van 10 gulden terug, holt binnendoor naar de, trein, die zoolang nog staat te wachten en stoomt een oogenblik later met et'n verlicht hart en zeer dankbare gevoelens ten aanzien van de spoorwegen in de richting Leeuwarden.... N. Harlinger Courant. NIEUWS VAN ADVERTEERDERS. Blijkens adv. in dit nr. heeft de heer R. Bakker, gediplomeerd horlogemaker en opticien alhier, een electrische brillen- slijpmachine aangeschaft. Hiermee kun nen „alle moderne modelglazen" gesle pen worden. Het Oranje-Comité te Oudeschild kwam Woensdagavond ter vergadering bijeen. Dankbaar werd in herinnering ge bracht, hoe de verleden jaar door net comité georganiseerde feestelijkheden bij gelegenheid van het regeeringsjubileum van onze Koningin, buitengewoon goed geslaagd zijn. Het comité zal dan ook het werk, dat zoozeer de belangstelling ge niet van de bevolking van Oudeschild, niet stopzetten; het is reeds begonnen plannen uit te werken, om in Augustus, bij gelegenheid van Harer Majesteits verjaardag, weer feest te kunnen houden voor klein en groot. Lijsten, waarop in- geteekend kan worden tot dekking van de noodzakelijke onkosten, zullen binnen kort, pa goedkeuring door 'hoogere in stanties, worden gepresenteerd. Dat wordt weer een mooi feest in Oudeschild. Aan de belangelooze medewerking van velen zal het ongetwijfeld ook dit iaar niet ontbreken. K. HUWELIJK IN FLORENCE In tegenwoordigheid van een groot aantal vorstelijke .personen van diverse naties is in de Dom van Florence het huwelijk voltrok ken tusschen de Hertog van Spo- leto en de Prinses Irène van Grie kenland. IHIIIIIIIII gemengd nieuws iiiiiiiiii Te Beverwijk werden Maandag de eerste zwarte bessen aangevoerd. Te Zandvoort is de 67-j. directeur van de NV. „Het Spaarhuis" (in liq.), te Haarlem, gearresteerd. Hij bekende een, bedrag van f155.000 in de loop van 8 jaar te hebben verduisterd. Slechts f 1800, kon hiervan tot dusver worden achter haald. Vele kleine spaarders zijn ver moedelijk gedupeerd. Te Wassenaar is een 8-j. meisje tegen een rijdende auto geloopen en ge dood. Ned. Spoorwegen. Sinds gisteren zijn gezinsretours verkrijgbaar en wel tweede en derde klasse voor vijf tot en met negen tezamen reizende personen, dus ook voor kleine gezelschappen, die zoo: wel de heen- als de terugreis tezamen afleggen. Ze worden op naam gesteld., Te Blaricum brak door onbekende oorzaak brand uit in de villa van de heer Prins aan de Dwars-laan. Het vuur sloeg over naar een naastgelegen nog onbewoonde villa en de tegenoverljg- gende villa van de heer F. van Tette rode. Ook een vierde villa werd aange tast. De drie eerstgenoemde villa's brandden geheel af, de vierde bleef be houden. Ned.-lndië. In het Djokjasche op Java zijn 13 personen gestorven door het eten van vergiftigde paddenstoelen. Frankrijk. Een Amerikaansch vloot- eskader, een kruiser en twee torpedo jagers brengt een bezoek aan Le Havre. Vandaar gaat het naar Rotterdam. Engeland. Onderminister Butler ver klaarde, dat de militaire voorbereidingen, in Danzig getroffen, een inbreuk vormen op art. 5 van het Statuut van de Vrije Stad. Engeland. Te Londen wordt in het openbaar een onderzoek ingesteld naar de ondergang van de duikboot „Thetis", waarbij 99 personen omkwamen. De vier overlevenden legden getuigenissen af, waaruit bleek, dat de opvarenden alles in! het werk hebben gesteld om de duikboot weer naar boven te krijgen. De geest on der de slachtoffers was tot het laatste toe voortreffelijk. Kapitein Oram ver klaarde, dat de bergingsvaartuigen veel eerder ter plaatse hadden kunnen zijn. Luit. Woods verklaarde, dat een torpedo- lanceerbuis vol water was geloopen. De MARIENBURG. Alvorens u mijn lotge vallen op mijn reis door Polen te be schrijven, nog een enkel woord over mijn bezoek aan Marienburg. Geruime tijd heb ik rondgedwaald in het Slot van deze Duitsche stad. Het dateert uit de 13e eeuw en wekt herinneringen aan de tijd, toen dit kasteel het tooneel was van wilde zwelgpartijen en van martelingen, waar aan personen, door de ridders in de kel ders gevangen gezet, werden blootgesteld.. Om koud van te worden. Elk uur worden nu rondwandelingen onder geleide ge maakt. Geen vreemdeling, of hij moet het slot bezichtigen. NU NAAR WARSCHAU. Maar eerst moest ik me van wat Poolsoh geld voor zien. Mijn Deensch geld had ik voor Zweedsch, mijn Zweedsche voor Duitsch, feld ingewisseld. Nu moesten mijn mar en weer zloty's worden. Je zoudt de kluts kwijt raken. Maar alles went. Jn elk geval was deze misère kind.rspcj vergeleken bij de rompslomp vanwege de douane. In de trein naar de Poolsche, grens begon het al. Aan de andere kant van de grens werd het geval herhaald, 'k Heb me afgevraagd, of ik m'n pas met toebehoonen maar niet op de rug zou spelden Wat het landschap betreft: eerst den dert de trein een paar uur door een schrale streek, waar koolzaad werd ge teeld over oppervlakten van duizenden bij duizenden H.A. Nog nooit heb ik zoo, iets gezien. Ook vlas, haver en rogge brengt dit gebied voort, maar tarwe niet veel. Na een paar uur verandert het landschap; veel vruchtbaarder grond met beste gewassen, gelegerde rogge, haver, erwten. Mannen en vrouwen zjjn in de velden druk in de weer, allen op bloote voeten. Wanneer ze kousen dragen, zijn deze mooi gekleurd; Zondags gaan ze daarmee o.a. ter kerk. Paarden heeft men in Polen enorm veel, maar de wijze, waarop de landbouw hier wordt be oefend, viel me, vanwege de „vuilte", bar tegen. BROMBERG. Uitstappen. Hotel opzoe ken. Maar volgende dag word ik gewekt door gerij en geros van jewelste, dat blijkt te worden veroorzaakt door troe- controle werkte echter niet, zoodat hij dacht, dat de buis leeg was. Toen hij, echter de klep opende, gutste het water; naar binnen. Met groote moeite wist hij de buis te sluiten. De president van het Tribunaal dankt Luit. Wood, die wel zes uur is ondervraagd, voor zijn duidelijke uiteenzetting en huldigde hem wegens zijn moedig gedrag. De derde geredde, stoker Arnold, deelde mee, dat, toen ka pitein Oram en luit Wood ontsnapten, er eenig water naar binnen kwam, waardoor kortsluiting ontstond; deze veroorzaakte, een rookwolk. Hierdoor werd de lucht nog slechter. Frank Shaw, deeenige ont snapte burger, bracht dank aan stoker Arnold, zonder wiens hulp hij stellig ver- verdronken zou zijn. Geen van vieren wist te verklaren, waardoor na hen niemand meer is ontsnapt. Misschien dat bij het lichten van de Thetis dit raadsel wordt opgelost. Vice-admiraal Tower verklaarde, dat de eerste duik van een onderzeeër wel de veiligste is. Er worden dajn alle Voor zorgsmaatregelen genomen. Denemarken. Er bestaan plannen om Kopenhagen en Zweden door een tunnel van 4 K.M. lengte te verbinden. Duitschland. Hitier heeft de chet van de Hongaarsche generale staf, gene raal Von Werth, ontvangen.' Zwitserland. Te Zurich wordt een congres gehouden van de internationale vakbeweging I.V.V. Ook het Vakverbond van China werd lid. Bohemen. Onmiddellijk na de ont binding van het gemeentebestuur van Bud- weiss zijn onderburgemeester Neumann, de vroegere soc.-dem. senator Krix en de redacteur van het voormalige orgaan van de partij van dr. Benesj, gearres teerd. De Tsjechische politie werd ge dwongen het borstbeeld van president Masaryk te vernielen. Dezelfde middag werd de plaats van het borstbeeld met bloemen versierd. Danzig. Op de dokken van Danzig worden zes pontons gebouwd, die waar schijnlijk zullen worden gebruikt om de rivier Nogat, tusschen Danzig en Oost- Pruisen, over te trekken. Om de voorbe reiding geheim te houden, zijn 100 Pool sche arbeiders ontslagen en de Poolsche arbeiders van Danzigsche nationaleitmet 2 weken opgezegd. Palestina. De Joodsche wijken in N.W. Jeruzalem is een collectieve boete opgelegd van 1000 pd. st. wegens moor den en moordaanslagen. Te Haifa zijn de Joodsche café's en vermakelijkheden voor onbepaalde tijd gesloten, in verband met een bomaanslag. Het verkeer naar en van de stad is verboden. pen soldaten, die op korte afstand voor bij trekken; ze worden gevolgd door le gerwagens, tanks, tientallen. Opvallend klein zijn de Poolsche soldaten, bij Duitsche vergeleken. En dan zijn er roetzwarte kroeskoppen bij, waardoor zij zich van de Duitschers onderscheiden! Waar gaat dat volk heen? Wat is hm lot? Geen mensch weet het, maar dat e spanning in de lucht zit, is me hier nr. ontgaan. WARSCHAU is het volgende station 'k Heb er de troostelooze verwoesting ge. zien, welke een enorme brand aan h« nieuwe stationsgebouw aanrichtte. Menl is ai weer druk in de weer om de scha te herstellen. Het treinverkeer gaat zijn gewone gang. De stad is groot en grootsch. Uitgestrekte plantsoenen, wij. ken met huizen van 56 verdiepingen Wat opvalt is verder, dat het auto-ver keer hier lang niet zoo'n rol speelt ah in andere groote steden. Paardentractie zoowel voor personen- als voor vracht vervoer is hier no» algemeen. De gele genheid om het Paleis van President Moscicki te bezichtigen heb ik niet laten voorbij gaan, maar waar ik ook k\vam: de toestand Po!en-Duitschland wordt algemeen als zeer gespannen beoordeeld. In de Texelaartjes, die ik van depost haalde, lees ik daarover in de rubriek „Van over de grens". Dat klopt precies, hoor. Ik beland op mijn tocht door War-I schau in een jodenwijk: winkels, huis aan huis; er zijn er bij van maar twee meterI breed of nog smaller; dwarsweg modi je naar binnen. Daarbinnen heb ik eens] gekeken: alles is opgeofferd voor de ne] gotie. Er wordt hier „gesappeld" vaiJ vroeg tot laat, met inspanning van alle| krachten. Hard en moeilijk is het levet| van het jodenvolk, dat hier zijn brood] moet verdienen. In een joodsche „scheer! salon" liet ik mij wat opknappen. Dezaa» was twee meter breed. M'n stoel weid| dicht bij de muur gezet, om nog wal ruimte te laten voor barbier en passeeJ rende klanten. Ook hier dezelfde ervaJ ring: gespannen toestand, vrees voor| Duitschland. Wat moet er van de PoolJ sche joden worden, wanneer Hitier ooj dit land inpikt? Voor de armen voonl is dan geen uitkomst meer mogelijk Arme, dwaze wereld. POLEN UIT. Dat 's makkelijk gezegd! Maar de ervaring leerde, dat mijn reisJ biljetten hier een staartje hadden. Hier! over een volgende keer. SIJBR C. EELMAN. I IHIIIIIIIII ZOO SCHREEF FRANKFURTER ZE1TUNG, DuitsdJ landDe boter, welke men niet eet q de koffie welke men niet drinkt, wordei omgezet in concrete materieele kractiü hetzij kanonnen, hetzij fabrieken. Tot m dag zal komen, dat iedereen zijn boter hammen zoo dik besmeerd zal kunnei eten als hij wil. IHIIIIIIIII LUCHTVAART. Hengelo. In 't centrum van de sta: heeft een Duitsch vliegtuig wegens ben zinegebrek een noodlanding gemaakt. He toestel kwam neer op een onbebouwd stu! grond. Het werd geheel vernield. De be stuurder, een militair vlieger, die b: weerde de koers te zijn kwijt geraakt bleef vrijwel ongedeerd, doordat hij eva boven de grond uit de machine sprong België. Te Brussel zal vandaaj een luchtvaarttentoonstelling worde geopend. Ook de Nederl. vliegtuigfabir ken Fokker en Koolhoven zijn vertegen woordigd. Een Italiaansch watervliegtuig is h Napels verongelukt. De vijf inzittende: kwamen om. Bij Rome werd een be stuurder van een jachtvliegtuig bij ee noodlanding gedood. Poken. Bij de Duitsche grens is ec Duitsch militair vliegtuig verongelukt. D vliegers redden zich met een valschern Eén hunner werd gearresteerd, de and: vluchtte naar Duitschland. TEX. BOYS-NIEUWS. Hedenavond 7.15 uur vertrekt I* fiets van de Steenenplaats een comb, na) een gecombineerd elftal te Oosterei»* Ons elftal: Jac.Schrama C.Witte Dz. Ab.v.Samteek K.Graaf C.deVeij(aanv.) Nic.v.Heenv H.Hopman N.Witte Jn.Hopman S.v.Hed waarden S.J.Zijm Res.- D. Witte Dz. Ieder zorgt op tijd te zijn. Eventueel afbericht voor 6 uur bij Graaf. Elk lid wordt nu weer vriendeli' verzocht, de Donderdagavond voor tu ning vrij te houden. ||||||llillllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllll|llll,llllllllllllllllll.llllllllllll|||||| ||||||;ii)iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiin|||||| Hlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll IHIIIIIIIII SPORT OP TEXEL lllll lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinfliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 6