Tito*3'"* "AKK0ffl£i de Hom* M N Over 'n bezoek aan Vlieland B Abor ENKA ma wil sm een Op Orar pin DE AVONTUREN VAN MARCO POLO. met 'n V. De zee trekt ons aan. Een korte strand wandeling. De badtentjes staan al lokkend klaar, maar de badgasten moeten eigen lijk nog komen. De heer Duinker verze kerde ons, dat het hier beslist veilig baden is. „DUINKER'S OORD". Nu gaan we het villa-dorp bekijken. In de meeste gevallen staan de huisjes op aparte duinen gebouwd. Wat snel is dat hier gegaan! We krijgen de mooiste plekjes te zien. Een prachtige vijver te midden van weelderige loofhoutboschjes. Verderop de schaatsenbaan van Vlieland., die nu droog ligt. De 'heer Duinker was het ook, die het initiatief tot het graven van de „gracht" nam. 's Winters wor den hier bij vriezend weer gecostumeer- de wedstrijden gehouden. Heel Vlieland vertegenwoordigd. Dan volgt een klimpartij naar de hooge duinrichel, aan de voet waarvan het dorp ligt. Een prachtig panorama. VLIELAND'S RAADHUIS. „Ik heb de Burgemeester gevraagd, of hij ook nog wat wilde vertellen, laten we nu eerst naar hein toe gaan, hij is een man van de klok., 't is nu half elf". Zoo ging het met een flink gangetje de hoogte af, het dorp in ,naar Vlieland's Raadhuis. We hebben dadelijk van dit aardige gebouw een kiekje gemaakt. Aan de rechterzijde van de ingang het wapen van Vlieland: Een zwarte loods boot in zee. Dat wapen spreekt niet meerWie denkt hier nog aan het loodswezen? VoorbijVroeger woon den hier heel veel loodsen; het loods wezen was een belangrijke bron van in komsten. Nu kan Reederij Doeksen het alleen op haar slofjes af. Wordt er om een loods gevraagd, dan vaart zij met een harer snelle booten de koopvaarder tegemoet. Zoo is er meer verdwenen. Noemen wij de kust- en diepvisscherij en de Groenlandvaart. De 91-j. Vlielander Klaas Tot is de ©enige nog in leven zijnde Nederlandsche walvischvaarder. Een leuk portaal met oude tegeltjes aan de wanden. Door de deur links be treden we de secretarie. Burgemeester Rab en wethouder Donia omtvangen ons zeer vriendelijk. Maar, ja, zegt de Burgemeester: Er is wat tusschengékomen en dat moe ten we eerst afwerken. Kunt u vanmiddag even terugkomen Ja, lieve lezer, het valt heusch niet mee, „De Groote Man In Een Klein Dorp" te zijnImmers, Burgemeester Rab is niet alleen burgemeester maar ook: Gemeente-secretaris, Ambtenaar van de Burgerlijke Stand, Hoofd van de strandvonderij, gemeente-opzichter, secr.- penn. van de plaatselijke commissie der N.Z.H.R., secr. van het Burgerlijk Arm bestuur JEUGDHERBERG. Dan gaan we met wethouder Donia maar ©en kijkje nemen in het gebouw van de Vereen. „Volksonderwijs", een KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. De Ontvanger der Directe Belastingen en Accijnzen maakt bekend, dat behalve op de gewone kantooruren, ook gelegen heid zal bestaan tot het aanvragen van kostelooze rijwielmerken op: Zaterdag 22 Juli van 3—5 uur; Woens dag 19 Juli; Vrijdag 21 Juli; Woensdag. 26 Juli; Vrijdag 28 Juli; Woensdag 2 Augustus en Vrijdag 4 Augustus, des avonds van half acht tot half tien. FLANDIN EN HERRIOT. De Fransche politicus Flandin (1.) werd onlangs gehuldigd ter gele genheid van het feit, dat hij 25 jaar lid van de Volksvertegenwoor diging was. Foto: Aan de feeste lijke maaltijd met zijn collega Her- riot. Mededeelingen |van Texels Bioscoop-Theater VLIELAND'S RAADHUIS. soort jeugdherberg, de eenige in ons land ,bij deze vereen, in gebruik. In dit gebouw was eertijds de Zeevaart school gevestigd, 's Zoimers komen er honderden kinderen. Nu waren er reeds dertien groepen vootr het komend seizoen ingeschreven. Alle apartementen zagen er keurig verzorgd uit. NED. HERV. KERK. Vervolgens hebben we een bezoek ge bracht aan de Ned. Herv. Kerk, Vlie lands eenige kerkgebouw. Vroeger was het een R.K. kerk. In 1415 kwam pastoor Engelbertus Willemsz van Rotterdam naar Vlieland. Ds. Steenmeijer, die hier al dertig jaar voorganger is, was zoo wel willend ons de sleutel van de kerk te geven. De preekstoel is met snijwerk versierd. Tot voor enkele jaren stond op de kan sel nog de gebruikelijke zandloaper, die de predikant halverwege de diénst om keerdeOok de fraaie, koperen licht kronen vragen dadelijk de aandacht. Een daarvan werd in 1644 door Michiel de Ruyter geschonken. Hijzelf had ze ten geschenke gekregen van de Zweedsche Koning voor zijn hulp tegen de Denen. De stichtingsdatum van de kerk is niet bekend. In 1647 werd het gebouw ge restaureerd. Achter in de kerk staan zeven onderkaakhelften (of deelen ervan) van walvisschen. Een er van is wel vier me ter lang. Eertijds stonden op het kerk hof op vele graven walvischkaken bij wijze van grafzerken, met grafschriften, namen enz., dateerende uit de 18e eeuw. Ze zijn naar elders vervoerd om ze voor verdere verweering te vrijwaren. Midden in het dorp staat het POST KANTOOR. Het is een goed ingericht kantoor, zelfs de hypermoderne post zegelautomaat prijkt aan de muur(Al leen van anderhalve cent). De post wordt tweemaal daags be zorgd. (Eén postbode en een hulp). Wat de VRACHTD1ENST naar en van de vaste wal betreft, de Texelaar A. Boon vaart tweemaal per week met zijn boot naar Harlingen. J. (Wordt vervolgd.) GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Op de Mookerhei brak Dinsdag voor de 20e maal in deze zomer brand uit; 20 A. jong dennenhout verbrandde. Men vermoedt brandstichting. Den Haag. Blijkens Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over 't Wets ontwerp tot wijziging Dienstplichtwet is door eenige leden de vraag gesteld, of de regeering jonge vrouwen in de lands verdediging wil betrekken, zooals in an dere landen geschiedt. BUITENLAND Engeland. Een Labourlid heeft bij het Lagerhuis ©en wetsontwerp ingediend volgens hetwelk op goederen uit Duitsch land, Italië of Japan het land van oor sprong moet worden aangegeven; die uit andere landen zouden slechts de aandui ding „buitenlandsch" behoeven te dragen. Frankrijk heeft de Parijsche cor respondent van twee Ital. dagbladen uit gewezen als antwoord op de uitwijzing, door Italië van de correspondent van het „Journal" te Rome. Te Parijs zijn nog 23 Ital. dagbladcorrespondenten, te Rome slechts 3 Franschen. Duitschland. 20.000 man van de arbeidsdienst, 14000 studenten uit alle deelen van het rijk en de ambtenaren en functionnarissen der N.S.D.A.P., nemen deel aan het binnenhalen van de oogst, in Oost-Pruisen. Duitschland. De vacanties van 'de studenten vingen gisteren al aan en niet pas 1 Aug. opdat zij bij het oogsten, behulpzaam kunnen gijn. Duitschland. De gepantserde re gimenten en de cavalerie worden op 19 Sept. samengevoegd tot z.g. „snelle troe pen". Marco Polo, de jongste firmant van de „Gebroeders Polo", kooplieden en importeurs, wordt door zijn vader van Venetië naar China gestuurd. Dat Mar co wordt uitverkoren, geschiedt, omdat hij geen droge handelsman is, maar een romantische avonturier, die zich overal doorheen weet te slaan en altijd iets waar devols van zijn reis terugbrengt. Na een lange en moeilijke reis komen Marco Polo en zijn bediende Binguccio in Peking aan. Marco wekt de belangstel-, ling op van Kublai Khan, Keizer van China en wordt hals over kop verliefd op de mooie prinses Kukachin. Hoewel deze prinses officieel verloofd is met de Koning van Perzië, vormt Ahmed toch het grootste obstakel van Marco's hofmaking. Ahmed is Kublai Khan's ver trouwde minister, een wreed en sluw Saraceen, die zijn oogen heeft geslagen, zoowel op de troon als op de prinses. Als de Keizer de raad van Ahmed op volgt en met zijn leger en vloot naar Japan gaat, schijnt de sluwe intrigant zijn doel te bereiken. Immers, de vloot vergaat in een hevige storm. Slechts door een toeval wordt de Keizer met enkele van zijn vertrouwensmannen gered. Echter heeft Ahmed buiten Marco gere kend, die weliswaar door de opstandige legeraanvoerder Kaidu gevangen is ge nomen, maar nog niet buiten gevecht is gesteld. Op handige wijze weet hij Kaidu, te bewegen zijn legers tegen Ahnted aan te voeren en hij komt nog juist op tijd om prinses Kukachin van een gedwongen huwelijk met Ahrned te redden. Vooral dit deel van de film, die ook overigens zeer boeiend en onderhoudend is, is uiter mate sensationeel. De belegering van het Keizerlijk Paleis door de opstandige schare onder drang van Kaidu is een prachtig stuk roman tiek, dat op biezonder fraaie wijze is ver filmd. Een film, die volle zalen verdiend. tfOA^ Itok 3 e». 12 ttuki 30 cl. BI) Apotheker» en Drogisten. SPREKENDE GETALLEN. DERDE KLAS WEL IN TREK Bij de Ned. Spoorwegen was het aan tal reizigers en de opbrengst van het rei- zigersvervoer in procenten over het afge- jaar: le klas aantal 0,6 pet. opbrengst 2,3 2e klas aantal 5,8 pet. opbrengst 14,4 3e klas aantal 93,6 pet. opbrengst 83,3 Duitschland. In Oct. 1938 is het Mittellandkanaal dat West- met Oost- Duitschland verbindt, en dat bedoeld was om het z.g. hoefijzerverkeer van het West-Duitsche industriegebied en het Rijnland, via de Nederl. havens, de Noordzee en de Elbe naar Midden en Oost-Duitschland, over te nemen, plechtig ingewijd. Echter is gebleken, dat verre weg de meeste ladingen toch over Rotter dam en andere Nederl. havens blijven gaan. De regeering overweegt nu, de ta rieven voor het kanaal aanmerkelijk te verlagen. Danzig. Aangekomen zijn zeven trawlers, die voor het leggen van mijnen gebruikt kunnen worden. Ze zouden daar mee de Poolsche vloot kunnen opsluiten. Danzig. 1200 man van het Con dor-legioen, dat in Spanje heeft gevoch ten, zijn in Danzig aangekomen. Al dus de News Chronicle. Italië. Duitsche schepen brengen voortdurend militaire voorraden aan op het Italiaansche eiland Rhodes bij de kust van Klein-Azië. Er liggen al 16 Ital. oorlogsschepen, vv.o. 7 onderzeeërs. Rusland. De landbouwers worden gedwongen meer vee te houden. Voor. koeien en schapen is een minimum per H.A. vastgesteld. De Italiaansche gezant Grandi is benoemd tot Minister van Justitie. Grandi was de man van de Britsch-Italiaansche toenadering. In politieke kringen ,nu be schouwt men o©ze benoeming als een teeken van een wijziging van de Italiaan sche houding tegenover Engeland. Vereen. Staten. Dr. Benesj, de ex- President van Tsjecho-Slovvakije, aan vaardde een leerstoel aan de universi teit van Chicago. De Japansch-Britsche besprekin gen over de internat, concessies in China, vangen vandaag aan. Mandsjoerije is bereid om met Bui- ten-Mongolië over de grensgeschillen te onderhandelen. „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk) Neem een "AKKERTJE", even liggen. Daarna weer frisch. GEMEENTE TEXEL ||||1|[|||IIIIiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Texel brengt ter openbare Tennis, dat op 19 Juli en zoo noodig op 20 en 21 Juli 1939 te Den Helder zal worden geschoten met ge- schut, opgesteld op fort Erfprins. De oefeningen vangen aan .om 9 uur. Op Fort Erfprins zal van één uur voor den aanvang tot het einde der schietoefe ningen een roode vlag geheschen zijn. De sectoren1 waarin geschoten wordt, worden bepaald tusschen de peilingen 105 en 109 graden van Fort Erfprins tot een afstand van drie K.M. uit de kust. Texel, 15 Juli 1939. De Burgemeester ^voornoemd, KAMP. TOELATING LEERLINGEN tot de openbare school voor U.L.O. te Den Burg. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat nieuwe leerlij gen kunnen worden toegelaten tot de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Den Burg. De aanmelding dient te geschieden door ouders of voogden persoonlijk vóór 21 Juli a.s. bij het hoofd der school voa U.L.O. Opgeleid wordt voor de M.U.L.O.-di ploma's A en B, Kweekschool Middel baar Technische School, Zeevaartschool, enz. De voorrechten, verbonden aan hei iVi.U.L.O.-dipioma zijn vele. Het geeft o.m. een belangrijke tijdsbesparing bij de studie voor het middenstandsdiploma De leermiddelen worden door de Ge meente verstrekt. Texel, 14 Juli 1939. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. .'.OE on va 'C <tr. I Z \en u t waa 9 OP Kooge Moree Oelege S van 119- Toeko Min. Voor ■toond iwelijk jen, o Bur EEN VROUW VAN KARAKTER. Er zijn momenten, waarop personen die bekend stonden als dragers van be ginselen en strijders voor idealen, enkel mogen worden beschouwd als mensch. De subjectieve beoordeeling van willen en doen moet dan wijken voor de ob jectieve beschouwing van de persoonlijk heid. Stellig is daarvoor de stonde ge- eigend, waarop de levensdraad wordt af gesneden en de stem voor altijd zwijgt. Bovenstaande overwegingen vroegen aandacht nu we hebben kunnen lezen, dat mevrouw Anke Tjaden-Van der Vlies, in vroeger jaren bekend onder de schuil naam „Enka", is overleden. Woensdags Juli is ze van haar aardsche post afge roepen en de eeuwige rust ingegaan. Ze heeft in vroegere periode op felle wijze voor haai- beginselen en idealen gestre den, maar ze vond in de kring, waarin ze allereerst haar medestanders zocht, wei nig aandacht en nog minder instemming- Zij zelf kon mede daardoor geen plaats voor het hol van haar voet vinden en zij zong: „ik heb gewankeld, her en der" De laatste jaren wrerd in het publieke le ven haar stem niet meer gehoord. Vereen zaamd en teleurgesteld trok ze zich in haar huiselijke kring terug. Zij was een vrouw van felle conse quentie. Ze heeft in vlijmscherpe zangen en in schitterend proza haar afschuw tegen alle halfheid haar medechristenen in het aangezicht geslingerd. Ze eischte het offer. Ze pleitte voor het recht Gods Zij pleitte voor nuchterheid. Zij streed voor geweldloosheid. Zij vorderde de felle consequentie. Nu is ze van ons heengegaan. En we gedenken de strijd ster, die bij alle onbuigzaamheid van haar te steile eischen, toch iets te zeggen had, de aandacht verdiende. Er is wel te veel compromis in het leven; compro mis is het gemakkelijkst; daarom kond men er gemakkelijk toe. "Consequentie moeilijk. Consequentie eischt karakter. Enka had karakter. Zegt, dat ze te veel karakter had. Maar dat er te weinig ka rakter is, wordt nog vaker opgemerkt En daarom leeren we van deze dapper- strijdster, die thans van ons gegaan 15 en eeren we haar nagedachtenis. Alle soorten INKT, inktlinten schrijfmachines, carbon, papier...- BOEKHANDEL PARKSTRAAT. op in h nor de :nten .de K oor de 1 le Waal op in h oor de het root i «er Aanva «taling Te be van Din lomst" Ag Ope 2 Rek pen 3 Ver 1 Bes 5 Ron 6 Slu Briev onder n

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2