I JJP Jaargang vvoensuag i=> uun uoa ERSTE BLAD. DE UWE TEXELSCHE COURANT epische Berichten Brieven van Texelaars in den Vreemde. Over 'n bezoek aan Vlieland N.V. WACO Autobusdiensten IBINDS 1 JULI 1930 IN pT BLAD OPGENOMEN. TGAV N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lgeveld en De Rooij Den Burg. jl. 11. Postrek. 652. iONNlENTEN: f0.75 per kwartaal; buitenen Burg tl.losse nrs. 4 ct. )VER"^TIES: 12 cent per regel nininu 5 regels. Eenzelfde adv. voor trier plisingen opgegeven, wordt drie maal lekend. Vraagt ons zeer voor- deelig rief voor neringdoenden. iXEL/RTJES: 48 ct. (4 regels, ge leel ir kleine letter gezet.) )OGWTER (ter reede van Texel v.m. (nam.i\geveer een half uur later.) 20 21 22 23 24 25 Juli 8 12,02,55 1,19 2.10 3,02 4 Aan Ivemhad de Schans" een uur der. LICHT OP RIJ VELEN en RIJTUIGEN 9 37 GEMEENTE TEXEL TELATING LEERLINGEN tot e openbare school voor jU.L.O. te Den Burg. lurgejester en Wethouders brengen opertre kennis, dat nieuwe leerlin- kunjn worden toegelaten tot de nbaraschool voor uitgebreid lager lerwijte Den Burg.- )e nanelding dient te geschieden door Iers i voogden persoonlijk vóór 24 a s.jiij het hoofd der school voor .O. )pgeld wordt voor de M.U.L.O.-di- ma'st en B, Kweekschool Middel- r Teinische School, Zeevaartsdiool, De/oorrechten, verbonden aan het J.L.tidiploma zijn vele. Het geeft i. ee belangrijke tijdsbesparing bij studj voor het middenstandsdiploma. )e le'tniddelen worden door de Ge uite erstrekt. 'exelM Juli 1939. Burem. en Wethouders voornoemd, )e 8<retaris, De Burgemeester, JOKER. KAMP. AMDS. )nze laatsgenooten B. en W. Muidei igdenVrijdag te Den Helder voor 't lexanjn - R.H.B.S. ■TSTCHTEN 3e telt van een voor de A.V.R.O ouden lezing over fietstochten op el, Vfeland en Terschelling is indruk ichene. U kunt zich van toezending, het boekje verzekeren door op de RO-pstrekening, no. 128030, f 0,20 te ten. WINEN OP EEN EILAND 'ij Izen in de Haagsche Post van ertlas 1.1. /ij, de op het vasteland wonen, zijn andre mentaliteit dan zij, die op eilaid wonen. Dat hebben de Engel- n ob altijd met klem voorgehouden die un Texel komen het nog eens nadnk herhalen. In zijn woord voor bij z|n boekje „Wij wonen op een nd", door F. Ie Maire, met aardige teekeiingen van Jo Spier, geeft de rijxerhet gemeenschappelijke Britsch- elschi s.tandpunt weer: eilanders zijn nders om het even of hun woonge- wtrdt bespoeld door de Oceaan dan wel door een binnenzeetje. En zegt' „Zoo kan het begrijpelijk zijn, ik bereid ben ook de Britten als ideis te beschouwen, want als Cham- ain spreekt van „The Continent", kt n de toon, waarop hij dat zegt, telfde door als wanneer wij hier pra-, van „de overkant". Ie Maire heeft in clt gezellige boek- nkele vertelsels opgeteekend van één id, Texel, maar zegt hij ,,zoo je ze ook elders hooren, want het M is overal eender en wat er aan- elt. blijft nu eenmaal, waar ook ter «ld, van een aparte begeerlijkheid,, lat de zee zelf het heeft aangebracht" fee vertelsels vormen zeer lezens- Wige mededeelingen der eilandbewo- aan die van de overkant, prijs van het boekje bedraagt f 1,50 .net bandje). Boekhandel Parkstraat It voorraad. Pretoria, 28 Juni '39. OVER TEXELSCHE ZUID-AFRIKANERS. Het is al heel lang geleden, dat ik mijn laatste epistel voor onze Texelaar schreef. Gebeurt er hier in het algemeen dan zoo weinig, dat de (Texelsche) Texelaar zou. kunnen interesseeren? Hebben wij hier in Pretoria dan geen geweldige feesten ge had in verband met het feit, dat 100 jaar geleden de blanke beschaving voor goed over het zwarte barbarendom zegevierde?. Deze feesten waren toch uniek in de ge schiedenis van Afrika. Daar was een boek over te schrijven. Maar waar bleven dan de pennevruchten van de Transvaalsche Texelaar? Ja, geachte lezer, als u het mij vraagt, zou ik er geen antwoord voor vinden. Ik loof niet, dat mijn belangstelling voor Texel sinds mijn vertrek naar Afrika ook maar één streepje minder is geworden. Ik weet op mijn duimpje, hoeveei passagiers T.E.S.O. vervoerde; hoe duur de spruit-, jes bij M.S. kosten; hoeveel zuigelingen er de laatste maand op het consultatie bureau weer méér wiarenj dat onze Texel-, sche boeren een treurig prijsje voor hun zelfs in Afrika beroemde, lammeren ont vingen, en dat we niet maar zoo'n ge-, wone, maar een boekenschrijvende Bur gervader hebben. De burgerlijke stand hoef ik niet te lezen, want dit voor Texel sche oogen meest interessante gedeelte uit ons lijfblad, wordt mij al mondeling verkondigd, als ik bet hek voor onze woning open doe. Er wonen meer Texe- laar-lezers hier in de buurt, moet u we ten. Ja, lezers, ik ben nog voor 100 pet. Texelaar en tochtoch moet mij iets van het hart. Ik geloof, dat ik hier in Transvaal zoo ongemerkt, wat de En- gelschman een „settler" noemt ga wor den, een burger van het land. Brengt de tijd dat mee? Of vrees je niet meer buiten de altijd schijnende zon te kun nen leven? Of is het de vrijheid, de VI. MET DE BOSCHWACHTER OP STAP. 's Middags zijn we een paar uurtjes, met de boschwachter, de heer J. A. Schol, op pad geweest. De heer Duinker had deze nieuwe gids opgespoord. De heer Schol is een opgewekte baas: Altijd een glimlach gereed. We wilden graag een kiekje van hem nemen, precies zoo als hij is, met de groene hoed diep in de oogen. Maar we kregen geen kans: „Ik kijk veel te zwart". Hij nam ons een heel andere kant mee dan we 's morgens met de heer Duinker gereden waren. Wéér duin op duin af met de fiets, en zonder moeite, dank zij de prachtige fietspaden. Staiatsboschbeheer bepaalt zich niet al leen tot boomaanplant, doch ontgint ook stukken laag gelegen land; een enkele zwartbonte koe graast er op. Meest dient het als hooiland. Er zijn op Vlieland on geveer vijftig koeien en kalveren. Een flink deel der voor de dorpelingen be stemde melk wordt van het Posthuis aan gevoerd. Daar heeft de heer Cupido een boerderij. De eenige boerderij van Vlie land. Geen enkel schaap. Vroeger heeft men het hier wel met schapenhouden ge probeerd, maar na korter of langer tijd kregen zij de leverbotziekte en stierven. De weiden zijn thans beter gedraineerd en op het oogenblik zullen de schapen het hier wel doen. Maar wie gaat nu met schapen beginnen.... Vlieland was vroe ger het eiland van de geiten. Een dertig jaar geleden waren er wel 400 en nu, nog25. Dit is niet het gevolg van een ziekte geweest, maar toen Staats- boschbeheer hier de zaak in handen kreeg, DIENST- en TARIEFREGELING a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauf feurs en aan onze kantoren. ruimte om je heen, die je vasthoudt? Want Afrika is een land, dat nog niet overvloeit van menschen, die werken wil len, maar niet kunnen. Er is hier „ruimte" en wat dat beteekent begrijp je alleen, als je in Afrika bent en het onmetelijke golvende landschap ziet, als je overal ziet bouwen en werkenals je ondervindt, dat waar een wil is, ook een weg is. Dat be doel ik met „ruimte". Afrika geeft je een kans. Meen niet, lezer, dat mijn gevoelens voor dit land onveranderd zijn gebleven. Oorspronkelijke plannen zijn geheel ver anderd. Misschienmisschien blijft er wel niets van over Bijna drie iaar geleden stapte ik in Kaapstad aan wal. De laatste 3 dragen aan boord was ik zeeziek geweest, waar door het te verklaren was, dat mijn maag, er even goed voorstond als mijn beurs Mijn maag was echter binnen twee dagen weer in orde, mijn beurs deed er een paar weken langer over, want al had ik zelt genoeg geld voor de reis Texel Den Helder, vanuit Den Helder ben je nog lang niet in Afrika. Maar ook datt kwam in orde, zoodat ik na enkele we ken verblijf in dit beloofde land, voor mezelf kon beginnen, 't Ging eerste klas, want bijna 8 p.st. per week (f70) is geen „speldegeld". Af en toe verlangde ik wel heel erg naar Texel, maar toen na acht maanden zich een stukje van het eiland losliet en mij hier in de eenzaamheid gezelschap ging .houden mijn vrouw; dat vat u wel toen begon het leven meerdoel te krijgen. Wat zouden wij samen gaan doen Nu, dat waren wij gauw eens. Geld verdienen en dan weer gauw terug naar Holland. Dat was ons plan. Maar. toen ik „ouwe Janus", een Hollander, vaardigde het de verordening uit. dat dé geiten alleen aan een touw in het duin gebied mochten grazen. Dat was de Vlie'.anders te lastigAnders wel een gezellige boel, vroeger, met die geiten kudde. Vo r het vallen van de avond keerde het hee'e leger dorpwaarts, waar een ieder zijn eigen won'nj weer opzocht En als de troep ouverwacht het dorp binnenviel, nu dan wist men wat te wachten stondRegen Schol heeft ons ook de z.g. „Nieuwe" eendenkooi laten zien. Zij wordt niet meer geëxploiteerd. Een schilderachtig plekje. In de duinen is een groote ronde vijver aangelegd; in de opgeworpen aarde, die er als een dijk omheen sluit, liggen een 50-tal kunstmatig aangelegde nest holen, waarin bergeenden broeden. Voor, een bezoek aan de oude kooi schoot ans tijd tekort. BIJ BURGEMEESTER RAB. Precies op tijd stappen we 's mid dags het Raadhuis weer binnen. Burge meester Rab is een innemend magistraat. Dit was ons bij onze eerste ontmoeting, al opgevallen. Hij staat „vreemdelingen" graag met raad en daad ten dienste.. Een Burgemeester, die zich volkomen bjj de. bevolking weet aan te passen. Populair in de beste zin van het woord. (Hoorden we niet, dat het op feestavondjes, uit voeringen altijd „reuzegezellig" is tot de Burgemeester die meestal van de partij is huistoe gaat Waarlijk: als de Burgemeester vertrokken is, gaat de stemming er gauw uit en duurt het meest niet lang, of velen volgen zijn voorbeeld) Burgemeester Rab is 42 jaar oud en (nog niet gehuwd. Hij woont met zijn familie in 't dorp. De naam Rab heeft op Vlieland een vertrouwde klank en wordt hier al jaren gehoord. Mijn voorvaderen, aldus merkte Bur gemeester Rab op, woonden in West-Vlie land. Sommigen van hen zijn burgemees-, ter geweest. En ik beschouw het eigenlijk als een traditie, djat ik hier als burge meester benoemd ben. die hier al 40 jaren woont, van ons plan vertelde, lachte de oude Mokumer. „Dat was mijn plan ook", zei hij. „Maar, ik heb nu een paar oenten. Ik ben er nog en zal hier wel blijven ook". Maar wij geloofden „ouwe lanus" niet. Eerst huurden wij meubelen, daarna koch ten wij ze. Toen huurden wij een huis en nuna een paar jaar te hebben ge spaard, met het plan om naar Holland terug te gaan, 'nu komen wij plotseling tot de ontdekking, dat er van onze plan nen niets meer over is gebleven. Terug gaan naar Holland, naar Texel en dan.... Als ik u deze regelen schrijf, mijn beste lezer, zit ik op de waranda var; ons eigen huis. Ik heb het in mijn vrije tijd gebouwd en dit is wel de voornaamste oorzaak, dat ik zoolang in de Texelaar niets van mij liet hooren. Ali schenkt een kopje thee in. „Wat doe je", vraagt ze. „Schrijf je in de Texelaar over je huis". En plagend gaat ze verder: „Ik zal eens vertellen, dat je mij kort voor ik naar Afrika kwam, licbt geschreven, dat je in dit land nooit zou willen blijven en nooit zoo idioot, ja, dat zei je, zou zijn, oin in Afrika iets te koo- pen, meubelen of iets dergelijks, om eq te blijven. En nu zeg je, „Als het nog maar tien jaar hier goed blijft, dan hoe ven we nooit meer om den broixlc uit Afrika vandaan". Wat moet ik zeggen? Tegen deze woordenstroom kan ik onmogelijk op roeien en zoo blijft me alleen over, haaf mee te beschuldigen1 Ja,, zoo is het. Je komt hier; om tc blijven? Belachelijk. En nuWlij ho-, pen, dat de toestand, zooals die thans» is, maar wat mag duren. Wij voelen ons opgenomen in dit groote land, waar nog „ruimte" is. En als ook hier de crisis- ellende mocht komen? Dan gaan we gauw terug, naar Holland toe, want ar moede lijden in den vreemde, zullen wij nooit doen. Of zullen wij ook de crisiswolken maar voorbij laten gaan en beter tijden af wachten? Vergeef mij, lezer, maar ik ben bang van voorspellingen geworden. SIEM DE WAAL. Het verheugt ons, u weer een penne- vrucht van Sicm tc kunnen voorzetten. Hij heeft toegezegd, mu weer geregeld te /sullen schrijven, een medcdceling, die u zeker niet minder verheugt dan onszelf. Van tijd tot tijd hopen we ze met Zriid- Afrikaansche kiekjes te kunnen illustree- rcn. RED. VLIELANDSCHE GEVELTJES. Uit de zeventiende eeuw. Burgemeester Rab is een geboren Vlie- lander. Toen hij de lagere school alhier, had afgeloopen, ging hij naar de vaste wal. Van 1909—1929 woonde hij in Len Haag, daarop werd hij benoemd tot bur gemeester van Vlieland. Eerst snijden wij het actueele onder werp aan: Vlieland's positie ten aanzien van het vreemdelingenverkeer. Burge meester Rab verzekerde ons, dat er elk jaar méér gasten komen. Veel inwoners verdienen er nu een goede boterham aan. Het vreemdelingenverkeer dateert eigen lijk van de laatste jaren. Eerst legden zich alleen het Badhotel en het oude pa viljoen op de bevordering daarvan toe. Nu telt het dorp heel veel pensions. Best mogelijk, dat het dorp zich in de loop der volgende jaren gaat uitbreiden. Om op alles voorbereid te zijn, hebben de vroede vaderen bij de Ged. Staten een uitbreidingsplan ingediend. Het gaat hier hoofdzakelijk om de gronden, gelegen achter het Westelijk deel van het dorp, waar de groententuintjes liggen. Sedert 1938 is een zomerhuisverorde ning van kracht, welke minder strenge voorwaarden bij nieuwbouw bevat. EXELSCHE COURANT >0 m

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1