Opgepast bij het Zonnebadei. HEEL TEXEL WEET HET de het heele eiland omvat tende lezerskring van de Texelsche Courant. \D EEN AVONTUURLIJKE NACHTVLUCHT. TrMfftl c.' E< LUCHTVAART. (Wordt vervo'gd.' TURNWEDSTRIJDEN IN SCHAGEN. EEN BEZOEK AAN VLIELAND. (vervolg van le pagina). HET VLIEGONGEVAL MET DE L—9. Met gerechtvaardigde trots wijst spr. ons op de aanwezigheid van een eigen electriciteits-bedrijf. Het daarvoor be- noodigde kapitaal was f34.000 groot. In 1933 is f 10.000 geleend voor de ver vanging van het luchtnet door een on- dergrondsche kabel. Er wordt gewerkt met een ruw-oliemotor van 30 p.k.een benzine-motor dient voor reserve. De gemeenteraad telt zeven leden. Welk een harmonie. Van partij- of klassestrijd merk je niet veel. Zoo werd er dit jaar maar één lijst ingediend. Vier jaar gele den nog vier. Natuurlijk kan men niet van „Partijloos" spreken. Dit kunnen we het best constateeren, als we even de uitslag van de op 19 April gehouden verkiezing bekijken: Totaal uitgebracht, 287 geldige stemmen, waarvan de S.D. D.A.P. het leeuwendeel veroverde, n. L. 180; de Vrijz. Dem. Partij bracht het, tot 68, voorts een paar van dit en een paar van dat. J. Deze kiekjes maakten we kort nadat Vrijdagmiddag de L9 van De Mok bij hoeve Zeewijk in de Prins Hendrik was neergestort. Voor1 deze opname werd ons Op het Sparta-ternein te Schagen is Zondag het jaarlijksch turnfeest van de Turnkring Hollands Noorderkwartier ge houden. Er waren ca. 500 deelnemers en deelneemsters, o.w. 15 gymnasten van Texel 9 dames en 6 neerefl. De be langstelling liet wel wat te wenschen over, aldus vertelde ons de heer C.Mets, leider van Gmnastiekveneen. Texel. De Texelsche dames en heeren namen deel aan de marsChwedstrijd en aan de vereenigingsnummers voor dames en hee ren. In de marsdhwedstrijd wisten zij geen prijs te veroveren daarvoor was het troepje te klein. Voor de vereeni gingsnummers had de heer C. Mets in drie weken tijds een tweetal nummers laten instudeenen. Achteraf bleek liern, dat andere vereenigingen met oude num mers kwamen, die er allicht beter inzaten. Toch bracht Texel het er nog behoorlijk af. Aan de vereen.-nummers-heeren na men vier vereen, deel. Texel behaalde het hoogste aantal punten, n.l. 29y2 en kreeg hiervoor een derde prijs, evenals U.D.I.-Wik te Dirkshorn met 29 pt. en 'Lycurgus te Schagen met 28y2 pt. Der tien vereenigingen namen deel aan de vereen.-nummers-dames. Lycurgus te Schagen kreeg een eerste prijs met het hoogste aantal pt. n.l. 33y2. De dames van Texel hadden het te kwaad met de mijnheer, die de pick-up bediende. Hij zette n.l. voortdurend de naald te ver op de plaat. Eerst de vierde keer speelde de versterker de plaat werkelijk van 't begin at aan. De dames behaalden 28y2 pt. en daarmee een derde prijs. Zij na men de achtste plaats in. De heer C. Mets gaf, als lid van ?fet keurkorps Hollands Noorderkwartier, met de andere leden eenige demonstraties aan brug en hoogrek. Deze prestaties waren wat men noemt „af". Ook verdient de wijze, waarop de dames haar knotsoefe ningen uitvoerden, alle lof. door de bevelvoerende officier welwillend toestemming verleend. Alhoewel het toe stel van betrekkelijk geringe hoogte viel, werd het totaal vernield. Onmiddellijk na dat men zich had ontfermd over de leer ling-vlieger De Vrieze, die ernstig ge wond en in bewustelooze toestand tus- sChen de brokken van zijn machine werd aangetroffen, werd met het demonteeren van de L—9 begonnen. Omtrent de toestand van de heer De Vrieze vindt u in het 2e blad nog een bericht. J. Aantal gezinnen, met inbegrip van die, buiten de kom der dorpen: Den Burg 810 Eierland 145 Den Hoorn 128 De Cocksdorp 174 De Koog 150 Oosteiend 300 De Waal 124 Oudeschild 314 Wilt u HEEL Texel bereiken? Maakt dan gebruik van de Texelsche Courant. Die brengt u met de Texelaars in nauw contact; die gaat van hand tot hand, in elke richting, in iedere stand; die wordt huis een huis gelezen, ja, g-e-s-p-e-ï-d. door iedereen. Weet U EEN INGEZETENE, die ons blad niet onder de oogen krijgt? Graag weten we zijn naam en adres. Kosteloos ontvangt hij ons blad tot Augustus, ter kennismaking opdat hij lid worde van 37. De luchtvaartmaatschappij hield jaarlijks een grote feestmaaltijd. Dit maal mocht niet alleen de vader van Jan maar ook Jan zelf aanzitten. Zelfs werd Jan een ereplaats aangewezen. Hij voel de zich niets op zijn gemak-? tussen al die „hoge omes" en nog minder toen de directeur zich van zijn zetel verhief om Jan toe te spreken. Aller ogen waren toen op onze jonge vriend gericht. 38. „Wij zijn allen trots op je", be gon de directeur, „zo trots, dat het ons plezier zal doen, als we je in de toe komst in onze dienst kunnen nemen. Een jongeman, zo doortastend als jij en met zoveel tegenwoordigheid van geest kun nen we best gebruiken. Ik hoop, Jan, dat je dit aanbod niet zult afslaan en dat je deze gift, die ik je hierbij namens de, Maatschappij overhandig, wilt aanne men". De directeur reikte de verbaasde Jan een enveloppe met inhoud over. 39. Toen Jan na afloop met z;ijn vader en Mick naar huis ging, merkte de laat ste op: „Wel, Smith, over de toekomst behoef jij je voor Jan geen zorg meer te maken. Dat is wel voor elkaar' Smith antwoordde niet, maar keek met een van geluk stralend gezicht naar zijn zoon. Toen thuis bleek, dat de envelop pe een groote som gelds bevatte, werd de vreugde in het gezin nog groter. EINDE Ieder jaar eischt zijn slachtoffers, veel al afhankelijk van het jaargetijde. Des winters verdrinkt men door door het ijs te zakken, des zomers bij het zwem men. 's Zomers verbrandt men door de zon, die al te lang en al te fel op de onbedekte huid heeft ingewerkt. Naast een pijnlijke roodheid zien we de brand blaren, die klein kunnen zijn, maar ook zoo groot en zoo diep ingevreten, dat het slachtoffer er onder bezwijkt. Daarom: Weest voorzichtig. Handelt met verstand. Ouders, ziet toe op uw kinderen. In het begin betrachte men de allergrootste voorzichtigheid. Nooit lan ger dan een kwartier vóór en een kwar-, tier achter bestralen. Dat is voor velen, al veel te lang. Meestal moet men met vijf minuten beginnen. Als de zon zoo mooi aan de hemel, schijnt, moge het voor menigeen begroo- telijk zijn, zoo spoedig met zonnen te, moeten ophouden. Maar hij bedenke, dat de zon een krachtig werkend middel is,, die geen plotselinge gezondheid geeft. Iedere dag weer moet men zich afvra gen: kan ik de bestralingsduur opvoe ren? Iedere dag moet men afgaan op het algemeen welbevinden. Het gevoel na 't bad, de opfrissching of integendeel de moeheid en loomheid, de hoofdpijn, mis schien zelfs de temperatuursverhooging zijn duidelijke vingerwijzingen voor het voortzetten of staken der zonnebaden. Langzaam aan slechts mag men de duur van het zonnen verhoogen; men moet steeds op het gevoel na het zonnebad let ten. Voelt men zich onbehagelijk, dan de duur bekorten. Ieder diene te weten, dat de bruin-ver kleuring geen bewijs van gezondheid is, maai' een beschermingsmaatregel van het lichaam tegen de te felle inwerking van, 'het zonnelicht. Blanke personen worden moeilijk bruin, brunette daarentegen spoe dig. Het doel van het zonnebad moet dan ook niet zijn de pigmentrijke huid, hoe mooi velen dat ook vinden, maar de bevordering der stofwisseling, het vormen van vitamine-D en de verhooging der gezondheid. Insmeren van de huid is wel goed, maar tiet beschermt niet volledig tegen zonne brand, zoodat men ,dit niet wetende, te lang blijft zonnen en dan zeker verbrandt. Menschen meteen zwak hart, longlij ders, personen met een hooge bloeddruk, en aderverkalking hooren niet in het zonnebad. Is de dag erg heet ,dan mij de men de zon op 't midden van dag en late men zich alleen 's morgens of 's avonds be stralen. Nooit bestrale men het hoofd, wegens gevaren voor zonnesteek. Een breedge- EX-KONING ZOG. en ex-Koningin Geraldine van Albanië, die voornemens zouden zijn zich in Engeland te vestigen Hun reis zou gaan over Warschau, Stockholm, Amsterdam en Parijs. WAT ER GEBEURDE.... Illlillill 19 Juli. Protestdemonstratie van T exel sche visschers, wegens de onhoud bare toestand in de visscherij, gevolg van de afsluiting der Zuiderzee. 1933. 20 Juli. Bob Kuyper en Kees Keijser vertrekken met een kleine motorsloep naar Engeland, waar ze na een hache lijke tocht aankomen. Zij moesten het scheepje in Dover achterlaten. Bob geeft van deze tocht een verslag in de Texelsche Courant. 1933. (Leest u over dit merkwaardige avontuur ook eens het desbetreffende hoofd-, stuk in „Wij wonen op een eiland", van F. Ie Maine). Vliegongeval boven de Hors; de vlieger C. van Milligen omgekomen. 1936. 21 Juli. De 20-jarige Joh. de Jong, Barradeel, bij de Waaldersluizen, door een locomotief overreden e.n gedood. 1931. Siem de Waal (thans, wonende in Pretoria, Z.-Afrika), vangt zijn fietstocht door Europa en N.-Afrika aan, samen met Max Frey (Weenen). Siem keert 27 Oct. 1935 op Texel terug; hij legde 11000 K.M. af. 1935. rande hoed of de schaduw vanboomen of zonneschermen voorkomen mstige gevolgen. Aan zee hoede men zich dubll. Door de weerkaatsing der stralen dor het water en het zand of de sneev, is de werking der zonnestralen des tentcnsie- ver. Een donkere zonnebril is ibsoluut noodig om de oogen te beschenen. Aan zee verhoogen de opdrogode zout deeltjes de gevoeligheid der hui Vooral denke men aan de jon; kinde ren, hetzij in de wieg of In d kinder, wagen, hetzij in het loophek. Zi kunnen niet wegloopen, als zij te warmworden. Voor hen is het verblijf onder Ie scha duw der boomen op zonrijke (ben het best, en dan zooveel mogelijk ntkleed. Is het al te warm, dan in hu: blijven of ze neerzetten op een koele pUts. Wie met verstand gebruik makt var de zonnestralen, zal er de gro<e voor deeten voor de gezondheid van ;enieten. Wie al te veel van het goede willebben, zal ondervinden, dat het goede lan om slaat in het kwade, en de nadeen groot kunnen zijn. vil D ïd Qi rij iH r>< jtó Li: N< Rc Ier vo |P. H. Re In VI; 16 An [J Eei act SS Eei W< D „Ce var Hede üehuwc dc o 5e Coc De te ten hec n de oi )e Coc Bovenstaand artikel is ontleed aan „De Dokter in Huis". Populair OCeten- schappelijk Tijdschrift voor de Volksge zondheid onder redactie van Dr J. G. Menken en Med. Docts. J. Nordtzy f4.per jaar (12 nrs.) Sefde Z n de oi VACANTIE AAN ZEE. Duizenden prefereeren het strand been het bosch. En daar is veel voor te:eggen. Ner ens kan men intenser genietervan zomerzon. Toch kunnen de avonderaan zee soms erg koel zijn en is daarvan likwijls een verkoudheid het gevolg. Besüjdt die met Aspirin-tabletten. Maar ovrtuig 1) er van, dat ze het „Bayer"-kruis ragen. In Sept. zulten de eerste va de li Douglas bommenwerpers voor iet Ne derl. 'eger in ons land aankomen. In de Vereen. Staten is 'n iiegmo- tor geconstrueerd, waarmee jachtliegtui gen een snelheid van meer dan 80 K.M per uur kunnen bereiken. Spanje. Bij Sevilla is een vrkeers vliegtuig op een chemische fabric geval ien, waar do er brand ontstond. Dor ge brek aan water werd het blusscfen zee bemoeilijkt. Alle inzittenden kwanen om GEMENGD NIEUWS Hedei Jroefhei s-Grave lan Lin lan alle: mdscha] en en lefde Zc ngen w Burg, Engeland. 12000 bij de resmve ge plaatste gepensionneerde vlootoficieren en manschappen zijn tegen 31 Jui opge roepen om deel te nemen aan d- vloot oefeningen. Op 9 Aug. zal de Kcnin; een revue houden over de reserve-vlooi die 130 schepen omvat. Palestina. Het Joodsche Ageitscha heeft geprotesteerd tegen de Emelsch beslissing om de Joodsche immgrah in Palestina in verband met hetgroo' aantal illegale emigranten voorloopi stop te zetten. Japan heeft te Moskou ge pro testeer ||.i. tegen de genomen maategelen jegens d Japansche olie- en steenkoolconcessies Noord-Sachalin. Twee Japansche con cerns zijn n.l. tot boeten van 300.000 en 400.000 roebel veroordeeld* gens het in gebreke blijven tegenover to arbeiders in 1937 en 1938. De arbeid! voorwaarden waren verslechterd, de voe< selrantsoeneering was verminderd. niet-betalen van de boeten zullen de Rui sen de installatie in beslag nemen- We zijn in: REISI (Holl; Engelse FIEt: (Loss< BOEKH

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2